Mode herhaalt thema's van de laatste eeuwen Modeontwerpers 'zappen' door de tijd Wintermode WOENSDAG 21 JULI 1993 7 Korte leren jas met teddy gevoerd uit de collectie Asymmetrische rok en bijpassende bolero met wij van Claude Montana. foto epa duitlopende mouwen in mohair van Enrico Coveri. foto Ai hangstrepen, Rococo-krullen en medaillonmotieven die tevens voorkomen op gebreide kle dingstukken. Om de overdaad nog groter te maken, kunnen al deze dessins nog eens worden gemixed met (interieur)bloemen en multico lour paisley-dessins, met frivool kant, brokaat, satijn en andere theaterstoffen. Oscar Wilde had het niet frivoler kunnen beden ken. De ecologietrend richt zich dit seizoen op het herfstbos. De kleuren van herfstbladeren, de structuren van mos en schors, afbeeldingen van bosvruchten, paddestoelen en bosdieren zijn de ingrediënten voor een sterke trend voor winter '93/'94. De ecologiemode biedt comfor tabele, wijde vormen en be haaglijke, harige stoffen en ma terialen. Ruime truien en ves ten, blazers en lange wollen jas sen of ópgevulde 'slaapzak'jas- sen en bodywarmers worden gedragen op strakke stretch - broeken en paardrijbroeken, die legging en wintershort van het modetoneel verdreven hebben. Overgooiers, tuniekjurken en overslagrokken vallen op door franjes, festonranden en rijgve tersluitingen. En om het beeld helemaal com pleet te maken, hebben ontwer pers knopen bij voorkeur ver vangen door clips, haken en houtje-touwtjes. 'Parijs' heeft de herfst- en wintermode gegroepeerd rond zes thema's en maakt daarmee een reis door de eeuwen. De thema's kunnen worden aangeduid met een aantal sleutelwoorden: de nomade, de bohemien, de kunste naar, de dromen, het kasteel en de buitenlucht. Binnen deze thema's mag weer alles met alles gecombineerd worden, want de moderne (modebewuste) mens neemt het met de historische feitelijkheid niet zo nauw. De klassieke trend met het type kleding dat wordt geassocieerd met de gegoede klasse in Enge land zet door. In de rondgang die voert langs de buitens van Windsor en Fontainebleau krij gen evergreens als de paardrij- broek en de tweedblazer nieu we aantrekkingskracht door ge raffineerd materiaalgebruik en een nieuw kleurbeeld. Ruige tweeds, ribfluweel, lange trenchcoats, pastelkleurige twinsets en de lamswollen trui en in countrystijl verwijzen alle maal naar grootgrondbezit. In die sfepr passen de accessoi res van huizen als Hermès en Gucci die door de decennia heen een constante stijl hebben weten te handhaven: hand schoenen, scfioerien, sjaals en tassen van het type Kelly Bag. Deze tas met twee sloten opzij is genoemd naar Grace Kelly, die als prinses Gracia de tas ge bruikte om haar zwangerschap voor fotografen te verbergen. Crisistijden vragen om ernst en op het gebied van kleding bete kent dat goede kwaliteit en duurzame stof. Deze winter zijn dat cashmir wol, losse tweeds en soepele suède naast glanzen de stoffen zoals gewassen zijde en satijnbindingen. Truien, pullovers, spencers en cardi gans zijn gebreid van zachte angora en lambswool. En ook de dessins zijn klassiek met tweedruiten in vernieuwde kleurstellingen, plaidruiten, Bommelruiten en Hermèskrul- len voor blouses en bedrukte lambswool. Nostalgie Nostalgische invloeden zijn er genoeg, waarin onder meer van klederdracht afgeleide modellen uit Oostenrijk en Noorwegen worden opgevoerd. Bodywar mers en gebreide jasjes, warme kabeltruien gaan over flanellen hemden, knickerbockers en rui me skibroeken en onder spor tieve gecoate en of opgevulde jacks met (nep-)bontkragen en dekenjasjes. Het sfeertje van ouderwetse wintersportoorden wordt extra benadrukt door de versieringen: borduursels van edelweiss en andere Heidi bloe metjes, ijsmotieven en Noorse jacquards. Met deze modieuze comeback van oer-Europese folklore is de strijd aangebonden met de Amerikaanse invloeden, die met de komst van Euro Disney bij Parijs het continent overspoe len. Sartre Een ander thema het existen tialisme van Sartre getuigt daar ook van. Dit thema heeft betrekking op een kleedgedrag waarbij mannen en vrouwen le nen uit eikaars garderobe zon der daarbij hun sekse in te leve ren. De simpele belijning, de donkere kleuren, het vele zwart en grijs vormen een somber beeld. Zwart en grijs mogen worden gecombineerd met wit als ondersteunend accent. Ook nu weer getailleerde blazers die mouw- of kraagloos mogen zijn. Ze worden gecombineerd met gilets en spencers en witte over hemdblouses of strakke zwarte coltruitjes. Bij wijze van uitzon dering mag het jasje vervangen worden door een lang vest, als er maar een wijde bandplooi- broek, een smalle broek met omslag of een lange rechte rok met hoge loopsplitten onder wordt gedragen. Stoere, leren jacks en gilets en korte en lange wollen jassen met geschoren bontkraag zijn ook heel ken merkend voor het kostuum van de nieuwe existentialisten, evenals de baret. Folklore en barok Het sobere zwart en grijs staat in schril contrast met het kleuri ge folkloristische beeld van zi geuners en nomaden uit cen traal Europa en Azië. Hetzelfde geldt voor het barokke beeld van dandy's, sprookjesprinses sen en markiezen aan het hof van LodewijkXV. Deze maske rade door de eeuwen heen wordt vertaald naar een uitbun dig modebeeld, waarin het ge zegde 'overdaad schaadt' niet aan de orde is. Felle sprankelende kleuren gaan in dit barokke thema samen met zwart en andere donkere tinten en er is opvallend veel rood en goud. Smalle broeken worden gedragen met lange dandy-achtige blazers met rond weggesneden panden en een fluwelen kraagje en romanti sche witte blouses met brede manchetten. Korte getailleerde jasjes horen bij- wijde lange rok ken of strakke modellen met een hoge split. Uitbundig zijn ook de rijk gedessineerde over hemden met omamentale be- Gebreid pakje uit de collectie van Christian Lacroix. FOTO Reuter. In gebroken witte organza met enorme stroken, zo wil André Courrèges zijn uitgaande vrouw zien. foto afp Terug naar de hippietijd met Lolita Lempicka. Over een zwarte broek en een veelkleurige bh laat zij een gehaakt zwart jurkje met wijd uitlopende mouwen dragen. foto» afp Claudia Schiffer in een ensemble van pistachegroene chiffon van Chloe. foto» afp Het Franse fin de siècle betekent einde van de eeuw. Wij gebruiken de uitdrukking om een pe riode van decadentie en verval aan te duiden. In het fin de siècle zijn de stromingen in de kunst, vormgeving en mode over hun hoogtepunt heen en wordt een periode van zoeken en vernieuwing ingeluid. De herfst- en wintermode 1993/'94 heeft alle de cadente trekjes in haar hart gesloten en fin de siè cle tot een geuzennaam gemaakt. Toch is van herhalen en uitkauwen van bepaalde trends geen sprake. Het nieuwe is juist dat alles terugkomt in een potpourri van flower power, re- trotrends, de pruikentijd, existentialisme, ecolo gie. klassiek, plateauzolen en Aziatisch allerlei. Al het mooie, romantische, spannende, intellectuele en onbegrensde van de afgelopen duizend jaar bepaalt dit seizoen en waarschijnlijk ook de seizoenen die deze eeuw nog volgen de modi euze thema's. De mode is geen kwestie meer van proberen en zoeken, van experimenteren en rondtasten, maar van een rondgang langs het beste dat deze en voorgaande eeuwen te bieden hebben. Zo is niet alleen de 'revival' van de semi-folkloristische hip piemode te verklaren, maar is het ook niet vreemd dat de jasjes met hooggesloten revers waarin de Beatles de internationale hitparade be stormden weer actueel zijn, evenals dat het geval is met het klassieke mannenpak waarin Greta Garbo haar mysterieuze sensualiteit een extra di mensie gaf en de lange vrouwelijke rok, die eigen lijk thuishoort in de jaren twintig en dertig. Als televisiekijkende 'kanaalzwemmers' zappen de modeontwerpers door de tijd. Maar ondanks dat het lijkt dat alles mag en kan, zijn de keuzes van kleuren, materialen en vormen wel degelijk bepaald. Het hippe van de Sixties blijkt te inspireren tot een mix van een getailleerde en een zachte wijde re belijning in lagen over elkaar. Romantische bloemetjesjurken kunnen weer gedragen worden onder het strenge colbert van de Engelse bankier, bell bottom-broeken doen het goed onder een wijde regenjas en het Afghaanse vestje mag over een wijde trui van chenille. Het meest opvallende is dat deze trend zo breed wordt gepresenteerd dat die in alle wintercollec ties is terug te vinden en niet meer uitsluitend een jongerenaangelegenheid is. Wie door wil gaan voor een rijke hippie stapt naar de grote couturiers en wie een arme hippie wil voorstellen, winkelt in de grote warenhuizen óf op markten waar tweedehands kleding wordt verkocht. Uit de geschiedenis en de literatuur (lees: de fan tasie) van de middeleeuwen tot nu mag alles wat de moderne mens aanspreekt weer een rol gaan spelen. En dat gecombineerd met het hoofdthe ma dat elke wereldburger bezig houdt of zou moeten houden: de zorg voor milieu en natuur. Deze 'ecologietrend' heeft zich door toepassing tot in de finesses alomtegenwoordigheid verwor ven. Ze uit zich niet alleen in de mode, maar ook in de presentatie van de kleding met verpakkin gen van 'eerlijk' karton, bruin pakpapieren touw. Broekpak met vestje in brokaat uit de collectie van de Britse ontwerpster Caroline Charles.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7