Hevige strijd bij Sarajevo Buitenland Kroatische troepen drijven moslims als vee uit Mostar Even tijd voor de kapper Maffiabestrijder kandidaat leiding FBI Federaal leger gooit Tito's Rolls-Royce in de verkoop Waals dorp Mellory wordt vqorlopig niet ontruimd Laatste bedrijf in Maastricht-klucht van Brits Lagerhuis Kritiek op Italiaanse justitie na dood ex-directeur van ENI WOENSDAG 21 JUL11993 Honderden doden overstromingen India new delhi De overstromingen die het gevolg zijn van de jaar lijks weerkerende moesson, hebben in India al aan bijna vijfhon derd mensen het leven gekost. In de zwaarst getroffen deelstaten Punjab en Haiyana, een gebied dat bekend staat als de brood- mand van India, heeft het water gewassen ter waarde van omge rekend 190 miljoen gulden vernietigd. Bovendien zijn de vrucht bare landbouwgronden zwaar vervuild met zand en slib. Bomen Europa in slechte staat genéve De toestand van de bomen in Europa is dit jaar weer verslechterd. Volgens een rapport van de VN-Economiecommis- sie voor Europa en de EG, dat gisteren verscheen, is bijna een kwart van het Europese bomenbestand ziek. De Britse bossen zijn er het slechtst aan toe, gevolgd door de bossen van de Tsje chische republiek en Polen. Bobby's in actie tegen bezuinigingen londen Zo'n 20.000 Britse politiemensen hebben gisteren ge protesteerd tegen bezuinigingsvoorstellen waarbij ondermeer per verrichte handeling zal worden betaald. Het was de grootste protestbijeenkomst die de Britse politie ooit heeft georganiseerd. De 'Bobby's' zijn fel gekant tegen het rapport dat is gemaakt in opdracht van de regering-Major. In het rapport staat onder meer dat kan worden bezuinigd door nieuwkomers op tijdelijke basis aan te stellen en de ziekte-uitkeringen en de pensioenrechten te beperken. Thailand laat drugsmokkelaars vrij bangkok» Twee Britse vrouwen die drie jaar geleden, toen zij nog tieners waren, in Thailand werden veroordeeld wegens po ging tot smokkel van 26 kilo heroïne hébben gisteren gratie ge kregen. De twee, die bij hun aanhouding 17 en 18 jaar oud wa ren, werden in december 1990 tot respectievelijk 25 jaar en 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Illegalen verdronken voor kust Malaysia kuala lumpur» Zeker 29 illegale Indonesische immigranten zijn verdronken toen het schip waarmee zij voeren gisteren voor de kust van Malaysia op een zankbank liep. Meer dan 60 mensen worden nog vermist. Bijna 50 Indonesiërs overleefden de 300 meter lange zwemtocht in het donker naar de kustplaats Morib, 80 kilometer ten zuiden van de Malaysische hoofdstad Kuala Lumpur. Familie Escobar in Duitsland frankfurt» De familie van de voortvluchtige Colombiaanse drugbaron Pablo Escobar is gisteravond in Duitsland aangeko men. De Escobars kwamen met een Chileens vliegtuig in Frank furt aan en passeerden zonder problemen de douane. Of de fa milie zich nog steeds in Duitsland bevindt of inmiddels is door gereisd, is niet bekend. De Spaanse autoriteiten weigerden gis termiddag de Escobars de toegang tot hun land. Palestijns jongetje doodgeschoten Jeruzalem» Een 10-jarige Palestijnse jongen is gisteren overle den nadat Israëlische militairen hem met plastic kogels hadden verwond. Volgens getuigen werd de jongen zondag in het hoofd geschoten terwijl hij op straat aan het spelen was in het dorp Ez- zat Mattar, in de door Israël bezette Gazastrook. Etnische zuiveringen door de Kroaten heheersen momenteel Mostar, de hoofdstad van Hercegovina het zuidelijk deel van Bosnië-Hercegovi- na. Journalisten waren er maandag getuige van hoe de Kroatische militai re politie honderden mannen, veelal moslims, overbrachten naar de plaat selijke helipoort, een vliegveld voor helikopters, dat in het recente verle den eerder is gebruikt als gevange nenkamp voor moslims. Vijf vrachtwagens en een bus bleke en uitgemergelde mannen, de meesten in burgerkleding, waren aangevoerd uit het kilometers verderop gelegen Caplj- ina, een bolwerk van de Kroaten. Jour nalisten die de wagens volgden, moch ten niet met de gevangenen praten en kregen van de soldaten geweren in de aanslag te horen dat ze moesten opstappen. Mostar is al drie weken vrijwel ontoe gankelijk voor VN-soldaten, hulpverle ners en verslaggevers als gevolg van hevige gevechten tussen moslims en Kroaten. Al even lang waarschuwen VN-hulpverleners dat Mostar en omge ving het toneel zijn van grootschalige etnische zuiveringen, een inmiddels berucht fenomeen in het voormalige Joegoslavië waarbij de ene bevolkings groep met geweld de ander uit stad of streek verbant. De meeste moslim mannen tussen de 16 en 60 in en rond Mostar zijn gearresteerd en gescheiden van hun families. Een klein groepje journalisten wist maandag door te dringen tot het cen trum van Mostar, dat op dat moment hevig onder vuur lag. Het geluid van inslaande granaten en mitrailleurvuur schalde door de, op enkele soldaten en militaire wagens na, verlaten straten. Op een van de doorgaande wegen stond een groepje van tien vluchtelin gen, onder wie drie kinderen, samen geklonterd rond een kleine verzame ling persoonlijke bezittingen. Een van de vrouwen was een Servische, de ove rigen waren allen moslims uit Mostar. Voor ze iets meer konden zeggen, ver schenen drie wagens met Kroatische militaire politieagenten die een einde maakten aan het beginnende gesprek. „Deze mensen zullen dooreen inter nationale organisatie vervoerd worden buiten de stad", zo verzekerde /an de politieagenten. Vervolgens hij de journalisten: „Waarom scheppen jullie hier problemen tussen de Kroaten en de moslims?" Beleefd doch vastberaden loodste de politie de verslaggevers vervolgens uit de stad. Op de terugweg langs de helipoort ble ken Kroaten nog steeds bezig met het overladen van mensen uit vrachtwa gens. De gevangenen keken niet op of om, hun blik gefixeerd op de grond. Ze wisselden geen woord, terwijl een tien tal Kroatische bewakers het transport in de gaten'hielden. Niettemin verwees de leider van de Bosnische Kroaten, Mate Boban, maandag de berichten over etnische zuivering naar de prullenbak. Tijdens een ontmoeting met bevelhebber Francis Briquemont van de VN-vredes- macht in Bosnië ontkende Boban alle aantijgingen. „Flij zei dat ze een paar krijgsgevangenen hebben gemaakt, onder wie geen burgers, en beschul digde de Moslims van etnische zuive ringen", aldus VN-medewerker Victor Andreev, die bij het gesprek aanwezig De Verenigde Naties hebben zich dui delijk niet laten overtuigen. Woord voerders van de VN maakten gisteren opnieuw melding van plannen van de Kroaten om 10.000 moslims naar het buitenland te sturen. „De Kroaten zijn nu even vastbesloten dit gebied te zui veren van de moslims als de Serviërs elders zijn", zo stelde een VN-zegsman in Zagreb. MUQDiSHODe VN-troepen in de Somalische hoofdstad Muqdisho zijn gisteren begonnen met het versterken van hun hoofdkwartier. Rond het ge bouw wordt onder meer een niemandsland gecreëerd. Eén van de inwoners gebruikte de relatief rustige dag voor een bezoekje aan de kapper. foto afp Louis Freeh bekend als 'harde jongen WASHINGTON-DEN HAAG Rtr-ANP De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren Louis Freeh, een rechter in New York, benoemd tot hoofd van de FBI, de federale recherche. Freeh is een gerenommeerd maffia-be strijder. Hij volgt William Ses sions op die de dag daarvoor door Clinton op staande voet was ontslagen. De benoeming van Freeh moet nog worden goedgekeurd door de Senaat. Maar de voor zitter van de Republikeinen in de Senaat, Robert Dole, toonde zich 'zeer ingenomen met de keus van Clinton. Freeh heeft de reputatie een harde jongen te zijn die voor recht en orde staat. Zijn gehele carrière, als agent -v De Amerikaanse president Bill Clinton en zijn kandidaat voor het leider schap van de FBI, Louis Freeh. foto reuter garycameron van de FBI, als openbaar aan klager en als rechter, streed hij tegen de georganiseerde mis- Het door geldgebrek geplaag de 'Joegoslavische' leger gaat de Rolls-Royce Phantom V van wijlen president Tito ver kopen. Het leger hoopt voor het uit 1960 daterende model dat Tito in de jaren zestig cadeau heeft gekregen van de Britse koningin op zijn minst 814.000 dollar (1, 6 miljoen gulden) te krijgen. De zes meter lange limousi ne, die onder meer een bar bevat, staat momenteel ten toongesteld op het hoofd kwartier van het federale le ger. Wie mee wil dingen, moet 160.000 dollar borg be talen. Volgens de officier die de veiling organiseert, heb ben zich nog gegadigden ge meld. Behalve de Rolls worden nog vier Mercedessen te koop aangeboden waarin Tito zijn kleding placht te vervoeren wanneer hij op reis ging. Ge zien het feij dat de Rolls moet worden betaald in dinars zou het volgens een bezoeker aan het hoofdkwartier wel handig zijn vast één van de Merced essen aan te schaffen „om het geld te transporteren". Met een maandelijkse inflatie van zo'n 600 procent is de waarde van de dinar zo ver gezakt dat er gisteren in Belgrado 12 miljoen van moest worden neergeteld voor een dollar. Serviërs proberen berg te veroveren Ondanks nieuwe inspanningen van de Europese Ge meenschap om in Bosnië vrede te bereiken, hebben de Servische Bosniërs gisteren hun grootscheeps offensief op de Bosnische hoofdstad Sarajevo voortgezet. De Servi sche Bosniërs willen de bij zuid-Sarajevo gelegen, strate gisch belangrijke berg Igman veroveren. Strijd Angola eist opnieuw veel levens LUANDA Rtr-AFP-DPA Regeringstroepen en strijders van de rebellenbeweging Unita leveren zware strijd in centraal- Angola. Volgens Portugese jour nalisten zijn Unita-strijders in de stad Kuito een offensief be gonnen. Daar zouden honder den lijken in de straten liggen. Volgens minister Tonha (defen sie) is Kuito echter nog steeds in handen van regeringstroepen. De Angolese regeringskrant Jornal do Angola meldde giste ren dat een aantal prominente Afrikaanse politici, onder wie ANC-leider Mandela en de Marokkaanse koning Hassan li, wil bemiddelen in het conflict tussen de regeringen Unita. De militaire situatie is onduide lijk, omdat de strijdende partij en elkaar tegenspreken. Terwijl de moslims beweren dat zij standhouden, zeggen Serviërs dat zij al de helft van de berg hebben veroverd. Ook in Bugoj- no, ten westen van de hoofd stad, werd gevochten. Hier ver overden de moslims gebied op de Kroaten. Uit Mostar, de hoofdstad van Hercegovina, kwamen meldin gen over nieuwe arrestaties en interneringen van moslims door Kroaten. De Belgische minister Claes (buitenlandse zaken) dreigde gisteren in Zagreb de Kroatische regering met de uit voeringvan al eerder aangekon digde sancties tegen de Kroaten, mochten zij doorgaan met de verdrijving en interne ring van moslims. Twee verpleegsters zijn giste ren teruggekeerd naar de psy chiatrische inrichting die eerder door het medisch personeel was verlaten toen de stad Fojnica door moslimtroepen werd inge nomen. VN-troepen ontdekten maandag de inrichting, waar 230 geesteszieken, voornamelijk kinderen, onder erbarmelijke omstandigheden geheel aan hun lot waren overgelaten. Twee peuters waren als gevolg van uitdroging overleden. Voor de televisie in Sarajevo verklaarde een van de terugge keerde hoofdverpleegsters dat de medische staf het afgelopen weekeinde de inrichting met grote tegenzin verliet, omdat te rugtrekkende Bosnisch-Kroati- sche troepen waarschuwden dat het te gevaarlijk was om te blijven. Blauwhelmen hebben het sterk vervuilde ziekenhuis in middels schoongemaakt en overleden peuters begraven. De achtergebleven patiëntjes ont beren nog steeds medische zorg, omdat de lokale medische staf niet terug durft. Een VN functionaris zei dat de instelling zich in de vuurlinie bevindt. brussel »anpburgemeester Elskens weet het gemeentebestuur niets van dc onrustbarende gegevens van de Waalse afvalstoffenmaatschap pij waarop de huisartsen zich baseren. Volgens hem is de ver vuiling zelfs zwakker dan wat aan vervuiling in Brussel is ge metln. De vuilstort in een oude zandgroeve is in de jaren '80 ge bruikt om tienduizenden ton nen chemisch afval uit Neder land (vooral uit de provincie Zuid-Holland) te dumpen die il legaal werden aangevoerd. In Antwerpen loopt sinds een maand een proces tegen Belgi scheafvalhandelaren. Het Waalse gifdorp Mellery, ten zuiden van Brussel, wordt voor lopig niet ontruimd. Het ge zondheidsrisico is niet groot ge noeg, aldus de regionale minis ter Onkelinx (volksgezondheid). Een aantal huisartsen uit Mel lery drong eind vorige week aan op de tijdelijke evacuatie van omwonenden van de plaatselij ke vuilstort. Er zouden bij me tingen in woningen en tuinen extreem hoge waarden van on der meer de kankerverwekken de stoffen benzeen en tolueen zijn ontdekt. Volgens plaatsvervangend ACHTERGROND LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het decor waartegen het stuk wordt opgevoerd, is bekend. Evenals zijn elf ambtgenoten plaatste de Britse premier Major in december 1991 zijn handtekening onder een verdrag dat de interne EG-markt moest vervolmaken. Europa zou streven naar een gemeenschappelijk beleid op monetair, buitenlands en sociaal gebied. Op twee onderdelen bevocht de Britse premier echtereen uitzonderingsclausule: Groot- Brittannië zou niet meedoen aan het gemeenschappelijke monetaire beleid en aan het sociaal beleid. In het Lagerhuis-omschreef Major het resultaat dat hij uit het bronsgroene Maastricht had weggesleept in tennistermen: „Game, set en match". Het sociaal beleid, zo verklaarde hij, zou de arbeidskosten opdrijven en Europa uiteindelijk uit de markt prijzen. Groot- Brittannië deed daar niet aan mee. Probleem was echter dat de twee voornaamste oppositiepartijen, Labouren de Liberaal-Democraten, juist voorstander waren van de 'sociale paragraaf. Zij meenden dat Europa de concurrentieslag met andere wapens moest winnen: efficiëntie, beter onderwijs, superieure infrastructuur. Waarom van het Oude Continent een lage-lonengebied maken? Morgen stemt het Lagerhuis dus over een motie van Labour, waarin van de regering wordt geëist alsnog de sociale paragraaf te accepteren. Zonder die, zo stelt de motie, zou zij het Verdrag van Maastricht niet moeten ratificeren. Normaliter worden Labour-moties op rituele wijze verworpen, omdat de Conservatieven de absolute meerderheid hebben. Morgen zou de regering de stemming echter heel wel kunnen verliezen. Reden daarvoor is de aanwezigheid op de Conservatieve bankjes van de zogenaamde Eurorebellen, een bonte Voordat het doek eind deze maand valt, zal Groot- Brittanniës beste toneelgezelschap, het Lagerhuis, nog één keer een weergaloze show opvoeren. Het stuk heet 'Maastricht', en het eerste bedrijf is morgen avond. Voor de onnozele buitenstaander is de afloop tamelijk voorspelbaar. Alle grote partijen (Conserva tieven, Labouren Liberaal-Democraten) zijn voorstan der van het verdrag waar de Limburgse hoofdstad zijn naam aan heeft geleend. Dus wat kan er nog mis gaan? verzameling hoogmogenden die slechts één ding gemeen hebben: hun afkeer van 'Maastricht'. Weliswaar zijn zij nog meer tegen de sociale paragraaf gekant dan Major zelf, maar zij hebben een cynische berekening gemaakt. Als het Lagerhuis voor de sociale paragraaf stemt, zeggen zij, kan de regering nog maar één ding doen: het hele Verdrag van Maastricht overboord zetten. De kans is echter groot dat de zitting van morgen de geschiedenis zal ingaan als de zoveelste klucht. Major en consorten hebben niet een jaar lang spitsroeden gelopen in het Lagerhuis om op het scheiden van de markt plotseling het hele verdrag op de mestvaalt te gooien. En wat meer is: zij kunnen daartoe ook niet gedwongen worden. 1 Formeel heeft het Lagerhuis al 'ja' gezegd tegen Maastricht; het Hogerhuis zal dat deze week doen. De koningin kan dan worden gevraagd haar handtekening onder de wet te zetten, en zelfs een nederlaag in het Lagerhuis zou Major er dan niet meer van kunnen weerhouden het verdrag te ratificeren. De regering zou de eis van van het Lagerhuis om de sóciale paragraaf in die wet op te nemen eenvoudigweg kunnen negeren, zeggen rechtsgeleerden. Als de regering verliest, zal dat negeren het meest waarschijnlijke scenario zijn. Weliswaar zou de oppositie dan onmiddellijk een motie van wantrouwen indienen tegen de regering, maar die zou weinig meer zijn dan een tweede bedrijf in dezelfde klucht. Voor een dergelijke motie is namelijk geen meerderheid, omdat de 'Eurorebellen' niet bereid zijn de regering-Major te laten vallen. Zij zouden dan een regering krijgen die nog pro-Europeseris. Terwijl in het Lagerhuis de klucht wordt opgevoerd, komt het echte gevaar uit gerechtelijke hoek. Het Hooggerechtshof beval maandag dat de rechter moet vaststellen of de door de regering gevolgde procedure ter bekrachtiging van het verdrag het daglicht kan verdragen. De zaak wordt aangespannen door lord Rees-Mogg, die betoogt dat de 'Maastricht-wet' enorme hiaten vertoont. Het is niet zozeer het Verdrag van Maastricht zelf dat aan het parlement ter goedkeuring is voorgelegd, stelt Rees-Mogg, als wel een slap aftreksel daarvan. Zo zou in de wet geen gewag worden gemaakt van het gemeenschappelijke buitenlands en sociaal beleid waartoe de EG-landen zich in het gewraakte verdrag verplichten. Als de rechter die klacht ontvankelijk verklaart, kan de regering het verdrag niet ratificeren. In dat geval zou Major de hele parlementaire procedure, een martelgang van een jaar, moeten overdoen. Of hij zou alsnog kunnen afzien van 'Maastricht'. De toekomst van Europa ligt dezer dagen niet in handen van 's werelds oudste parlement, maar van een gepruikt exemplaar van de Britse rechterlijke macht. Uitspraak: waarschijnlijk dit najaar. rome eelco van der linden CORRESPONDENT Gabriele Cagliari, de vroegere president-directeur van het Italiaanse staatsenergiecon- cern ENI, is gistermorgen dood aangetroffen in de Milanese gevangenis San Vittore. Vab- daag zal autopsie plaatsvin den, maar het is vrijwel zeker dat de de 67-jarige manager, die gevonden werd met een plastic zak over het hoofd, zelf moord heeft gepleegd. De dood van Cagliari heeft grote beroering teweeggebracht en de werkwijze van de anti-cor- cuptierechters opnieuw ter discussie gesteld. Cagliari zat sinds 9 maart vast op beschuldiging van corruptie en overtreding van de wet op de financiering van politieke partij en. De manager, die verbonden was aan de socialistische partij (PSI), had al gedeeltelijk bekend over smeergcldfondsen te be schikken. Vorige week werd zijn arrest echter verlengd nadat een nieuwe corruptie-affaire aan het licht was gekomen. Advocaat D'Aiello zei gisteren dat de niet nagekomen beloften van invrijheidstelling Cagliari tot zijn wanhoopsdaad moeten hebben gebracht. In een van dc tien brieven die Cagliari heeft achtergelaten, maakt hij inder daad gewag van zijn voorne men zelfmoord te plegen. Cagli ari schrijft dat het gaat om 'een daad van protest tegen een me chanisme dat in staat is een persoon te vernietigen'. 'Een daad van protest tegen een mechanisme dal een persoon kan vernietigen In reportage over de Milanese gevangenis die het blad Panorama deze week pu bliceerde, klaagde Cagliari eveneens de onderzoeksrech ters aan. „Ze gebruiken op wil lekeurige wijze het wetboek van strafrecht en niemand, ook niet de president van de republiek, eggen. Als r en hervorming door te organiseren ze zich meteen en zeggen dat hen het werken onmogelijk wordt ge maakt, wetende dat ze in de rug worden gedekt door een op wraak uitzijnde publieke opi nie", aldus Cagliari. De rechters van dc Milanese anti-corruptiepool spraken gis teren van een tragische gang van zaken. Rechter di Pietn noemde de zelfmoord 'een ne derlaag' en liet doorschemeren dat Cagliari wat hem betreft al veel eerder had mogen worden vrijgelaten. De rechters hebben overigens altijd ontkend dat zi, het voorarrest gebruiken om bekentenissen af te dwingen. In politieke kringen heeft dc dood van Cagliari geleid toi emotionele reacties. De socia listische partij onderstreepte lu*i feit dat Cagliari dc elfde per soon is die in het afgelopen an derhalf jaar zelfmoord pleegt n. te zijn beschuldigd van corrup tie. De vroegere secretaris Crax sprak van 'het zoveelste slacht offer van het geweld van dc rechters'. Minister Conso (justi tie) liet gisteren het parlemen weten dat de regering bereid i' de regels voor herzien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5