Bijna geen reis meer te koop 'Leraren moeten af en toe even onbereikbaar zijn' Binnenland Agenten niet vervolgd voor dood door schuld Vijftig miljoen gulden voor nieuwe rivieroevers Dode moest terechtstaan Over naturalisatie is te weinig bekend WOENSDAG 21 JULI 1993 3 Man licht bank voor zeven ton op Rotterdam Een 64-jarige Nederlander die in België woont, heeft bekend een Rotterdamse bank voor 700.000 gulden te hebben opgelicht. De man, die ondertussen weer op vrije voeten is, had in het Brabantse Roosendaal een groothandel in vlees en slacht afval. Hij vervalste facturen, ging ermee naar de bank die voor de incasso zou zorgen en vroeg om een miljoen gulden. Hij kreeg een voorschot van bijna zeven ton. Maar toen de bank het geld wilde incasseren bij de bedrijven, die waren gevestigd in België, Engeland, Frankrijk en Spanje, bleek dat zij niet wilden betalen omdat zij helemaal geen goederen bij de verdachte had den besteld. Andriessen regeert in z'n uppie den haag Minister Andriessen regeert deze week heel Neder land. De minister van economische zaken vervangt al zijn va kantievierende collega's. Volgende week neemt minister Pronk het estafettestokje over en de week daarna minister Dales. Daar na doet Andriessen het nog een weekje totdat op 16 augustus het kabinet weer met zijn besprekingen over de begroting be gint. Minister Andriessen was ook 'vakantieminister' toen drie jaar geleden Irak Koeweit binnenviel. Zes jaar voor verkrachting en inbraak alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 21-jarige en een 22-jarige man wegens verkrachting, inbraken met geweld en zware mishandeling veroordeeld tot zes jaar celstraf. De rechtbank rekende het de mannen zwaar aan dat zij bij een in braak in een flat in Alkmaar de bewoonster hebben verkracht. In juli vorig jaar ondernamen de mannen een strafexpeditie tegen een Alkmaarder wegens een huurgeschil. Daarbij probeerden zij hem met een stofzuigerslang te wurgen. Toen dat niet lukte, hebben zij de man zo zwaar mishandeld dat hij zijn milt moet 'Meldpunt ritueel misbruik onnodig' den haag Minister d'Ancona (welzijn) vindt een meldpunt voor kinderen die ritueel misbruikt zijn vooralsnog niet nodig. De huidige meld- en hulpdiensten kunnen vragen op dit gebied goed opvangen. Volgens d'Ancona is er bovendien nog onvol doende bekend over deze stelselmatige kindermishandeling in ons land. Daarom wordt in september een conferentie over dit onderwerp gehouden. Dat antwoordt de minister op vragen van Tweede Kamerleden van CDA, PvdA, WD, D66 en RPF. Aanlei ding voor de vragen was een TV-zending van NOVA eind juni over ritueel misbruik van kinderen. Smit-Tak gaat U-boot bergen Rotterdam Het Rotterdamse bedrijf Smit-Tak gaat begin augus tus in het Kattegat bij Denemarken een Duitse U-boot uit de Tweede Wereldoorlog bergen. Het gaat om de U 534 die aan het einde van de oorlog door de geallieerden tot zinken werd ge bracht. De bergers rekenen erop dat het wrak, dat op een diepte van 62 meter ligt, historische kostbaarheden herbergt. Op drachtgever is een Deens weekblad. De bedoeling is dat het ge borgen wrak wordt tentoongesteld m een museum dat speciaal daarvoor wordt gebouwd. SLM'er vast wegens smokkel cocaïne Amsterdam Op Schiphol is gistermorgen een 41-jarige Suri naamse boordwerktuigkundige gearresteerd, nadat in zijn baga ge circa drie kilo cocaïne was gevonden. De man kwam met een gecombineerde vlucht van de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij SLM en de KLM uit Paramaribo. Hij viel door de mand toen zijn bagage werd gecontroleerd. Weduwe Köksal stapt naar gerechtshof roermond anp De politiemensen die betrokken waren bij de arrestatie van de Turk Huseyin Köksal, die in ja nuari in een Venlose politiecel overleed, worden niet strafrech telijk vervolgd wegens dood door schuld of het in hulpeloze toestand achterlaten van Köks al. Dat heeft de hoofdofficier van justitie mr. W. Zeyl gister middag bekend gemaakt. Wel wordt één brigadier vervolgd voor mishandeling. Zeyl baseert zich op rappor ten van een neurochirurg en een neuroloog uit Groningen. Ze kwamen tot de conclusie dat Köksal is overleden aan een hersenbloeding. De bloeding werd veroorzaakt door scheu ring van een waarschijnlijk aan geboren verwijding van een hersenslagader. De artsen achten het „moge lijk doch niet waarschijnlijk" dat Köksal was blijven leven als er tijdig medische hulp was in- Na half augustus is aanbod van vakanties naar de zon weer beter Het is moeilijk voor de komende drie, vier weken een reis naar een zonnig land te boeken. Tegenover een vraag van vierduizend reizen per dag, staat een aanbod van een krappe driehonderd. Directeur Couvreur van de Ver eniging van ANVR Reisorganisatoren adviseert: ,Wie nog keuze wil hebben, moet voor vertrek na half augustus boeken." enschede cppdoordat veel mensen te lang hebben gewacht met boeken. Dat reisbureaus niet aan de Onzekerheid over de economi- vraag kunnen voldoen, komt sche situatie zou vaak tot uitstel volgens de ANVR-directeur van de beslissing over de vakan tie hebben geleid. Maar op ba sis van het zwakke voorseizoen hadden de touroperators hun reisaanbod al beperkt. „Ze kun nen het zich niet veroorloven in het hoogseizoen met overcapa citeit te zitten en bijkopen kan nu niet meer. Er is nog maar mondjesmaat wat beschikbaar. Het aantal last-minute-reizen is zeer beperkt en ze gaan meestal ook nog tegen normale prijzen weg", aldus Couvreur. De vraag naar zomerreizen is pas vorige maand goed op gang gekomen. In het klaagden de reisorganisatoren nog steen en been. Eind mei lag het aantal boekingen nog vijf procent onder het niveau van vorig jaar. Vooral de vliegreizen scoorden heel slecht: er was sprake van een daling van zes tien procent. In juni kwam de ommekeer. De eerste drie weken van de vo rige maand steeg het aantal boekingen met 21 procent. De vliegreizen schoten zelfs met dertig procent omhoog. Top pers zijn Turkije en Griekenland met respectievelijk plus 51 en plus 41 procent. Ook deze maand verwachten de reisorganisatoren flink hoger uit te komen dan een jaar gele den. Toch zal deze 'inhaalslag' niet voldoende zijn om het slechte voorseizoen goed te ma ken, verwacht Couvreur. „Per saldo denken wij uit te komen op min vijf of zes procent". geschakeld. Volgens de hoofd officier is er geen verband aan getoond tussen het gewelddadi ge politie-optreden en het over lijden van Köksal. Köksal werd op 19 januari aangehouden voor dronken rij den. Volgens ooggetuigen ge bruikte de politie bij de aanhou ding veel geweld. Daarbij waren een agent en een brigadier be trokken. De agent wordt niet vervolgd omdat zijn aandeel volgens de hoofdofficier „ge ring" was. Bovendien zou hij onder invloed staan van de veel oudere en meer ervaren briga dier. Het overlijden veroorzaak te grote opschudding in de Turkse gemeenschap in Venlo. De advocaat van de weduwe van Köksal, mr. G. Knoops, heeft aangekondigd dat hij vóór 15 augustus een klacht indient bij het gerechtshof in Den Bosch. Hij wil dat een „neutrale instantie alle feiten nog eens kritisch bekijkt." FOTO HANS VAN WEEL leeuwarden cpp Voor het gerechtshof in Leeuwarden moest gisteren in hoger beroep een 47-jarige in woner van Wijster terechtstaan die, zo bleek tijdens de zitting, al twee maanden dood was. Dat de dode een oproep kreeg, is volgens de wet correct. Een rechtzaak kan namelijk nooit worden gestaakt voordat de rechter een uitspraak doet, zelfs niet als de verdachte overlijdt. De rechtbank in Assen veroor deelde de man vorig jaar we gens ontucht tot twee jaar cel. Onderzoek: Turken en Marokkanen kennen mogelijkheid en procedure niet den haag anp De belangrijkste reden dat hier wonende buitenlanders de Ne derlandse nationaliteit niet aan nemen is dat ze te weinig weten over de voorwaarden voor natu ralisatie en de gevolgen die het heeft voor hun rechtspositie. De belangrijkste reden om het wél te doen is dat je met een Neder lands paspoort geen visum no dig hebt voor andere landen in West-Europa. Bovendien is voor sommige beroepen, zoals poli tieagent, de Nederlandse natio naliteit vereist. Dat blijkt uit het rapport 'Motieven voor natura lisatie' van het Wetenschappe lijk Onderzoeks- en Documen tatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie, dat giste ren openbaar is gemaakt* Het WODC hield eind 1991 ruim zeshonderd interviews on der Marokkanen, Turken, Tune- siërs en Kaapverdianen. Van el ke groep had ongeveer de helft alleen de nationaliteit van het land van herkomst: de andere helft de Nederlandse of beide nationaliteiten. Uit de interviews blijkt vol gens onderzoeker mr. drs. R. van den Bedem dat vooral Tur ken en Marokkanen de moge lijkheid tot naturalisatie niet kennen. Zij die hem wel ken nen, weten vaak te weinig over de procedure en de eisen; Ne derlands spreken, een aantal ja ren hier wonen en ge^n straf rechtelijk verleden hebben. De nieuwe Rijkswet op het Nederlanderschap, die 1 januari 1985 in werking trad, werd ont worpen omdat vreemdelingen dezelfde rechtspositie moesten 'Misbruik met ziekenfondskaart is zeer minimaal' rijswijk anp Het komt maar heel weinig voor dat buitenlanders misbruik ma ken van de ziekenfondskaart van een familielid dat in Neder land woont. Dat stelt staatsse cretaris Simons van WVC giste ren in een brief aan de Tweede Kamer. Simons baseert zich op on derzoek van de Ziekenfonds raad begin dit jaar bij fondsen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Er werden maar en kele gevallen van fraude gecon stateerd. Aanvullend onderzoek van het Amsterdamse zieken fonds ZAO bracht ook geen gro te oplichting aan het licht. De WD wilde opheldering van Simons, na een krantebe- richt over een miljardenfraude met ziekenfondskaarten. Daar bij zouden allochtonen zieke fa milie of vrienden uit hun ge boorteland laten overkomen om op hun ziekenfondsbewijs gratis medische hulp te krijgen. Stress in het onderwijs. Een paar weken vakantie en de stress is weg. Dat dacht men vroeger misschien, maar dat is wat al te simpel gesteld, zegt K. Blase, coördinator van het on langs opgerichte Landelijk Centrum Stressmanagement. Het centrum komt in het na jaar met vijftien trainingen voor stressbeheersing bij leer krachten en schoolleiders. De nieuwe filosofie: pak de stress aan, neem zelf actie. „Stressre ductie alleen, zoals afstand ne men, helpt niet. Want heel vaak voelt de leerkracht die uit gerust op school komt, de stress meteen weer op zich af komen", aldus Blase. De stress in het onderwijs is hoog. Datzelfde geldt voor het bedrijfsleven. Er is alleen een belangrijk verschil. „Managers hebben veel vaker de kans om zich terug te trekken. En dat doen ze ook. Ze zijn op bepaal de momenten in de week voor iedereen onbereikbaar. Voor leerkrachten is dat anders. Zij staan voor de klas en moeten de hele dag alert blijven en al les van zichzelf geven. Hetzelf de geldt voor de schoolleiders. Toch doen zij er verstandig aan ook af en toe onbereikbaar te zijn", vindt Blase, voorheen le raar natuurkunde. In Lochem komt een behan delcentrum voor overspannen leerkrachten. Binnenkort kun nen de eerste acht terecht. Ver der komen er cursussen voor stressbeheersing die op scho len worden gegeven. Ook ko men er in Assen, Doetinchem, Wognum en Eindhoven stressconsulenten in dienst. Ze begeleiden langdurig zieke le raren en geven cursussen aan docenten die niet aan stress bezwijken. Het onderwijs telt 230.000 mensen. Eén op de tien leer krachten is langdurig ziek. Het speciaal onderwijs voor zeer moeilijk lerende kinderen en Eén op de tien leraren valt uit door psychische problemen zoals stress. ARCHIEFFOTO het voorbereidend beroepson- keurd wegens hart- en vaat- derwijs kennen de meeste uit- ziekten die vaak nauw met val. Zestig procent van de lera- stress zijn verbonden, ren wordt op basis van psychi- Leerkrachten die zijn opge- sche klachten afgekeurd. Nog brand, zijn vaak de besten, eens 22 procent wordt afge- „Mensen die zich met een to meloze energie voor de school en de kinderen hebben ingezet. Plotseling hebben ze geen energie meer en storten in. Dat komt omdat ze zo druk voor anderen bezig zijn geweest, dat ze zichzelf zijn vergeten. Dan blijkt dat ze geen nieuw per spectief hebben, en het idee dat ze op de oude voet door moeten, komt ineens op ze af", zegt Blase. Het argument dat leerlingen mondiger en dus lastiger zijn, gaat voor een deel op. „De taak van de leraar is zwaarder ge worden. Vroeger doceerde je aan één klas. Door de individu alisering van het onderwijs, heb je nu met dertig verschil lende leerlingen te maken, die allemaal hun eigen aanpak vra gen." De trainingen, geconcen treerd in Utrecht, zijn gericht op het leren omgaan met stress, het ontwikkelen van een zorgsysteem voor het personeel in de school en het bevorderen van de terugkomst van langdu rig zieken. De cursussen zijn voor zowel schooldirecties als individuele leerkrachten en teams van een school. Want, zo is de filosofie, stress gaat ieder een aan. Schooldirecties moe ten oog krijgen voor stressfac toren in het werk en daar iets aan doen. Maar ook de indivi duele leerkracht moet leren zijn stress te herkennen en meteen actie te nemen. Deze stressbeheersing en ziektepreventie zijn ontwikkeld door vier schoolbegeleidings diensten in samenwerking met het'APS. S. Homminga, direc teur van de schoolbegelei dingsdienst West-Friesland, is zeer te spreken over deze ge richte aanpak. Het blijkt dat negen van de tien overspannen leraren weer opgewekt aan het werk is. Blase denkt dat zijn trainingen zichzelf terugverdie nen. „Je voorkomt langdurige ziekte. Deze cursus verdient zichzelf terug." Vragen op video in kader van campagne CDA den haag »gpd Bezitters van een videoca mera kunnen CDA-fractie- voorzitter Brinkman via de videofilm met vragen besto ken. De leukste vragen wor den door de partij geselec teerd en zullen door Brink man worden beantwoord in de zendtijd voor politieke partijen. De video-stunt is onder deel van de „luistercampag ne" van het CDA die deel uitmaakt van de parle mentsverkiezingen van vol gend jaar. Het CDA luistert niet alleen naar de videoca mera-bezitters. Mensen die zo'n ding niet in huis heb ben, mogen hun vragen schriftelijk stellen. Wordt de vraag door de partij goedge keurd, dan komt de came raploeg van het CDA bij de vragensteller langs. Voorbijganger steekt dief met mes neer amsterdam anp Een 54-jarige man heeft gister middag in Amsterdam een dief neergestoken die even daarvoor een juwelier in de Leidsestraat had beroofd en er met de buit vandoor was gegaan. Dat heeft een woordvoerder van de Am sterdamse politie bekendge maakt. In de Leidsestraat kwam de dief oog in oog te staan met twee agenten die in hun dienst auto zaten. Hij trok zijn pistool en dreigde de vrouwelijke agent dood te schieten. De 54-jarige kwam toevallig voorbij, zag wat er gebeurde, trok zijn mes en schakelde de overvaller met één steek uit. De overvaller moest naar een ziekenhuis. Hij is niet in levens gevaar. De voorbijganger is aan gehouden en na verhoor vrijge laten. Volgens woordvoerder Wilting, die benadrukt dat de politie er in principe voorstan der van is dat burgers agenten steunen, wordt de zaak 'heel formeel' aangepakt. „Er is iemand neergestoken. De vraag of dat een strafbaar feit is geweest, moet worden be antwoord. Daarom is de man aangehouden. Als verdachte heeft hij een andere positie dan als getuige. Hij kan een advo- den haag De ministers van landbouw en verkeer hebben gisteren voor de komende vier jaar vijftig miljoen gulden beschikbaar gesteld om de natuur in de uiterwaarden langs de Ne derlandse rivieren te bevorderen. Het geld wordt gebruikt om de oevers er weer een beetje als vroeger te laten uitzien zodat de oude planten en dieren weer kunnen terugkeren. Over twintig jaar moet specifiek aan de rivieroever verbonden natuur, zoals ooibossen, moerassen, en graslanden met bloemen en water, helemaal terug zijn. Op de foto een uiterwaard langs de ge- hebben als Nederlanders. Het aantal naturalisaties is na 1985 sterk gestegen (in 1991 30.000, vorig jaar 37.000), maar volgens Van den Bedem is dat juist niet het geval onder de twee groot ste doelgroepen van het min derhedenbeleid: de Turken en Marokkanen. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft laten weten dat zijn ministerie voorlichtingsma teriaal voor geïnteresseerde vreemdelingen zal maken. bruik maken var recht. De zaak wordt doorge stuurd naar de officier van justi tie, die beslist of hij de verdach te doorstuurt naar de rechter. En uiteindelijk moet de rechter beslissen of er sprake is geweest van een strafuitsluitingsgrond, zoals noodweer." Volgens Wil ting heeft de 54-jarige alle be grip voor deze gang van zaken. Joden 'geschokt' door Dorenbos amsterdam gpd Drs. Bert Dorenbos, directeur van de stichting Schreeuw om Leven en voormalig directeur van de EO, heeft zich de woede op de hals gehaald van de or thodox-joodse gemeenschap in Amsterdam. Dat bericht het Nieuw Israëlitisch Weekblad (NIW). Directeur drs. I. Sanders van de joodse school Cheider zegt „diep geschokt" te zijn omdat Dorenbos zich met jodenzen- ding in Polen zou bezighouden. „Zending onder joden zien wij als moord", schrijft hij Doren bos. Dorenbos is betrokken bij de opvang van joodse kinderen in Warschau. Volgens de Neder landse antropologe Dina Siegel, die de opvangboerderij onlangs bezocht, zouden christenen on der de dekmantel van He breeuwse of joodse les proberen joodse kinderen tot Jezus te be keren. Bovendien zou Dorenbos zich in de voormalige Sovjet- Unie presenteren als vertegen woordiger van de joodse ge meenschap. Dorenbos, die zich door de felle toon van Sanders „diep aangeslagen" voelt, is zich van geen kwaad bewust en ontkent dat hij zich als vertegenwoordi ger van joden uit Nederland heeft gepresenteerd. De Antwerpse rabhijn j. Frie- derich, docent aan het Cheider, heeft ook het contact met Do renbos verbroken. „Voor ons jo den is zending veel levensge vaarlijker dan de gaskamers", schrijft hij.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3