'Het is de mentaliteit èn de kwaliteit' Tom Cordes koestert geen ambities meer Tour de France VyOENSDAG 21 JUL11993 19 Wielerbelofte nu anonymus met bovenmodaal salaris Tour van de stille benen Mosselen in Andorra. Speciaal voor TVM overgevlogen uit Yerseke. Omdat Cees Priem een Zeeuw is, directeur Ad Bos een Zeeuw is, en het mossel seizoen zo goed als weer ge opend. Een partijtje in een ca fé, met een Andorraanse zan ger bij een synthesizer, ergens hoog in de bergen. Op een rustig plekje achteraf zat Jean Nelissen, de nestor van de vaderlandse pers, aan de mossel en de sigaar. Nog maar met te denken aan de verschrikkelijk bergetappe van vandaag, waarop hij urenlang live. de lucht in zou moeten. Om te verhalen over weinig, tot een heleboel niets. Hoe het toch kwam, dat nie mand oök maar één moment opgewonden raakte van deze Tour. Die wel met recordsnel heid wordt verreden, maar die de dood in de pot betekent voor het wielrennen als dra matische heroïek. Een Tour van de stille benen. Nelissen had een originele ver- klaring voor de opwaartse ni vellering. Het was als met het voetbal: waarin vroeger jaren de kwikzilverachtige buiten spelers de betonblokken van backs zó dolden dat het ap plaus van de tribunes bleef rol len, dêar is er nu amper iets meer voor de fijnproevers over. Omdat de backs net zo snel zijn geworden als de bui tenspelers. Precies zo is het metfde wielersport. De knecht ri/dt tegenwoordig even hard als de kopman vijf jaar gele den*'. Lotto 's fietsen bijna voor nop De wielrenners van Lotto fietsen bijna voor niets drie weken door Frankrijk. De Belgische ploeg van Vandenbroucke won nog geen enkele etappe en verdiende tot de rustdag in Andorra welgeteld 18.100 Franse francs aan pri/zen- geld, ongeveer 6.000gulden. De beste verdiensten waren voor GB-MG, vooral dankzij de inmid dels verdwenen sprinter Cipollini: 385.600 francs, 1,3 ton. De Ne derlandse ploegen TVM en WordPerfect nemen de twaalfde en dertiende plaats in, met res pectievelijk 42.500 gulden en 41000 gulden uit de prijzen pot. ■Zo maar op een ander z'n fiets springen is er in de Tour niet bij. Elke renner heeft een fiets die precies volgens zijn 'persoonlijke maten en voor keuris uitgekozen en afge steld. De lengte van de be nen bepaalt de maat van het frame. Een lang bovenlijf krijgt meer ruimte door een ■.stuur met langere voorbouw jte monteren. De hoogte van jstuur en zadel is tot in mill imeters verstelbaar. De stuuruiteinden staan altijd horizontaal, net als het zadel. i Voor elke maat en afstand de wielrennerij, maar de cou- reur heeft met zijn persoon- lijke wensen altijd het laatste woord. Is een fiets eenmaal I juist afgesteld en maakt de renner er geen buitelingen mee, dan hoeft er weinig meer te gebeuren dan af en toe wat dunne olie op de ket- tihgHeeft een renner pech dié niet ogenblikkelijk te ver helpen is, dan krijgt hij een .andere fiets van de ploeglei ding. Hij kan daar even mak kelijk mee wegfietsen, omdat j de maat en de afstelling pre- c/és dezelfde zijn als fiets .nummereen. Ri/keploegen beschikken zelfs over drie fietsen per renner. Theo van der kaaij ANDORRA DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER In Montpellier, met nog een week koers voor de boeg, was Tom Cordes al aan het aftellen. Zijn eerste Tour de France valt hem zwaar. De Wilnisser, van wege belastingtechnische rede nen naar Baarle Hertog verkast, hoopt slechts één ding: Parijs halen. Meer ambities koestert de als nummer 152 in het Tour circus geregistreerde renner niet. De tijden zijn voor Cordes ver anderd. Ooit was hij een inter nationale topper; wereldkam pioen junioren in 1984 en lid van het oranje-kwartet dat tij dens de WK van '86, in Colora do Springs, goud won op de 100 kilometer ploegentijdrit voor amateurs. Profploegen stonden voor hem in de rij. Hij koos voor Jan Raas' SuperConfex. Na een jaartje acclimatiseren gaf Tom Cordes in 1990 zijn vi sitekaartje af bij de 'beroeps', winnaar van Ronden van Valen cia en Murcia, twee etappewed strijden die tellen, en - aan de zijde van Rolf Gölz - de Trofeo Baracchi, de inmiddels van de kalender verdwenen koppel tijd rit van allure. Cordes' kostje was gekocht. Hij kreeg een vorstelijk contract van PDM en dacht on der Jan Gisbers definitief door te breken. Het is er niet van gekomen. Integendeel zelfs, als 27-jarige is hij verworden tot een anony mus. Maar wel eentje met een bovenmodaal salaris, want ook zijn huidige sponsor, het Spaanse verzekeringsbedrijf Amaya, trekt enkele tonnen (guldens, voor alle duidelijk heid) voor hem uit. Vermoeide indruk In Andorra, waar de Tourkara vaan gisteren een dagje rust kreeg voorgeschreven en men, zowel renners als volgers, de ge legenheid te baat nam om mas saal te shoppen in boordevol met voordelige elektronica, drank en sigaretten gestampte winkels, maakt Cordes een ver moeide indruk. Zijn scheerap- paraat heeft-ie een paar dagen niet gebruikt, hetgeen hem het uiterlijk heeft gegeven van de moderne macho-sportman. Slenterend neemt hij plaats in een fauteuil in de lobby van zijn hotel. Het valt allemaal om de drommel niet mee, valt van zijn scherp getekende gezicht af te lezen. Cordes: ,,Nee, zeg dat wel. Het valt gewoon tegen, het is veel zwaarder dan ik had ver wacht. Er wordt in deze Tour zo verschrikkelijk hard gereden. Jongens met ervaring zeggen dat het nog nooit zo hard is ge gaan. Ik moet flink doorrijden om op tijd binnen te komen, dat ben ik helemaal niet ge wend". - Ooit was jij een grote belofte. Daar is nu niet veel meer van over. Enig idee hoe dat komt? „Nee, wist ik het maar. Dan zou ik er wat aan kunnen doen. Bijvoorbeeld mijn levensstijl veranderen". - Is daar dan iets mis mee? „Nee, helemaal niet. Ik be doel ermee te zeggen dat ik dan anders zou kunnen trainen. Af gelopen winter heb ik veel ge daan. Ik weet bijvoorbeeld van Rincon (de ploeggenoot van Cordes die maandag in Andorra de eerste J^eneeënrit won, red.) dat hij nog geen kwart heeft gedaan van wat ik aan trainingsarbeid heb verricht. Maar hij wint dit seizoen aan de lopende band". - Die hele lichting van jullie, De Vries, Talen en jij voorop, bakt er maar weinig van. Jullie had den de opvolgers moeten zijn van Maassen, Nijdam en Breu- kink. Met jullie is het Neder landse wielrennen diep gezon ken. Heeft dat jets te maken met een patatgeneratie? „Helemaal niet, ben ik het niet mee eens. Inzet is er genoeg. Maar de top wordt steeds bre der. Als je kijkt wat voor gemid delden wij rijden in deze Tour, daar werd je een jaar of acht ge leden nog winnaar mee. Ik denk dat wij gewoon pure klasse te kort komen. Dat kan toch ook? De individuele tijdrit in Lac-de- Madine heb ik volle bak gere den. Ik had me voorgenomen wat moois te laten zien. Werd ik zeventigste of zo, op meer dan acht minuten van Indurain. Ik ben daar, dat kan ik wel zeggen, hevig van geschrokken". - Maar iemand die Valencia en Murcia won, moet toch meer kunnen dan hij nu laat zien. „Misschien is dat wel mijn beste jaar geweest". - Kan het .misschien aan de eer- De eerste Tour valt Tom Cordes zwa zucht liggen. Verdien je niet wat al te gemakkelijk het grote geld? „Wat is het grote geld? Als je acht uur op een fiets moet zit ten, bergop-bergaf, langs diepe afgronden vliegt, in weer of geen weer, dan kun je nooit te veel verdienen. Bovendien is het erg ongezond werk wat wij doen. Maar ik moet bekennen dat de wil om te winnen minder is dan vroeger. Nu stel ik me ge makkelijker in dienst van een ploeggenoot. Dat zou ik vroeger r richten op het kleinere werk.' - Had je niet beter langer bij Raas kunnen blijven om te rij pen? „Acheraf wel, ja. Maar ik kon bij PDM toen veel meer verdie nen en dat geld staat nu mooi op mijn bankrekening. Dat geeft toch wel een lekker ge voel". - In deze Tour heb je na een week al gezegd dat je de hoop hebt opgegeven nog een ronde renner te worden. „Nou ja, dan doel ik op de grote ronden. Ooit dacht ik met de besten mee te kunnen in de Tour. dat ik nog'eens bij de eer ste vijf zou eindigen. Maar ik denk dat ik het moet doen met de twaalfde plaats in de Ronde van Spanje, twee jaar geleden. Ik ga me nu maar richten op het kleinere werk". Peter Post over teloorgang van de Nederlandse wielrennerij Rustdag in de Tour, tijd voor een analyse van het Nederlandse wielrennen met de man, die bijna twintig jaar geleden vanaf nul begon, structuur bracht in de vrijbuiterijen na Pellenaars/Vissers/Van der Enden/Libregts, en veel succes had. Met Peter Post dus. Een ochtend met Post, die als manager van de 'buitenlandse' Nové- mail/Laserploeg veel min der druk bezocht wordt dan destijds in zijn jaren als ploegleider bij Raleigh en Panasonic. Maar, bij hem is de moderne wiel rennerij begonnen, en na hem lijkt die ook volledig weer weg te kwijnen. Een zoektocht naar het waar om. ANDORRA/ANVOS PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Post: „Ik roep het al jaren, het is niet zo maar plotseling: Jon gens, pas op! We zakken weg! En niet alleen in de Tour, maar ook in de klassiekers. Dit is niet nieuw. Het is de mentaliteit èn de kwaliteit: we zitten niet meer in de wedstrijd. Er is bij Raas noch bij Priem nog enige con trole over de koers. Vroeger ging er één weg, en een tweede, en nummer drie. En was het dan nog bij elkaar, dan kon je altijd je sprinter nog uitspelen. Nu hangt iedereen achteraan. Dit zie ik echt verkeerd aflopen". Post doet een paar constate ringen. „Denk niet dat mijn collega Jan Raas niet op zoek is geweest naar goeie Nederlandse ren ners. Hij had niet veel keuze meer, omdat hij zo laat pas een sponsor vond. Maar ze zijn er ook gewoon niet. En die er zijn hebben geen geduld zich te ont wikkelen. Die gaan voor een paar gulden gauw naar elders. En zakken vervolgens in". Wat is er dan mis met het Ne derlandse wielrennen? Wanneer is het fout gegaan? Waarom dut de generatie Rooks/Theunisse- /Nijdam/Van Poppel in, en fa len de opvolgers? Post heeft geen pasklaar ant-' woord. Iedereen en alles heeft een beetje schuld. Verdorven systeem Gaat het al fout bij de amateurs? Post: „Daar rijden ze een ver dorven systeem. Alsof het al profs zijn. Met een kopman en Peter Post: „Ik roep al jaren: pas op, we zakken weg." beschermde renners. De Neder landse topamateur leert nooit zelf op kop te rijden. Dat wordt voor hem gedaan. Helemaal verkeerd". „Ik heb vroeger nogal wat kri tiek gehad op Herman Krott, die zijn Amstel-ploeg maar in de rondte liet rijden, 't Maakte niet uit wie er won. Niks kopman nen. Ik heb hem vaak genoeg gezegd: breng er toch eens een beetje systeem in. Maar ik denk dat Krott 't nog niet zo verkeerd zag. Zijn amateurs hebben in ieder geval leren koersen". Die van nu niet? Post: „De weinigen, die overkomen wor den meteen beschermd. Neem zo'n Erik Dekker bij Raas. Die krijgt een beschermde rol in Luik-Bastenaken-Luik! Alleen omdat Raas niemand anders heeft. Maar zo'n Dekker zou eerst eens een hele dag een an der op sleeptouw moeten ne men, die het misschien wèl af kan maken. Maar Raas moet wel met Dekker werken, want» hij heeft geen ander. Dan klopt er toch iets niet?" Bouwmans in zijn eigen ploeg? Post: „Die is al een paar jaar verder, maar die is ook nog voortdurend aan 't zwemmen. Die geef je, bij gebrek aan beter, ook een bepaalde status, maar die mist dus ook nog een paar elementaire dingen. Afgelopen zondag wordt hem gezegd, .dat hij op die eerste helling abso luut van voren moet zitten, want daar rijden ze onherroe pelijk Weg. En als hij mee is, heeft hij een beste kans weg te kunnen blijven, want hij is toch ongevaarlijk voor het klasse ment. Zit-ie helemaal van ach teren! Er was een groep van twintig man gelost, veertien van hen Nederlander..." Hardheid Ze hebben dus niet leren koer sen bij de amateurs. Post: „Ze hebben niet de hardheid opge daan, die nodig is om zich bij de profs te kunnen weren. Al leen van afzien word je groot. En dan moeten die amateur- ploegfeiders niet gaan zeggen, dat wij van de profs geen recht van spreken hebben omdat we nooit komen kijken ze den ken toch niet dat we niet weten wat er rondrijdt? Als er echt een amateur is, die dertig kilometer op de kop heeft gereden, dan zijn wij de eersten, die dat ho ren. Zo zit het wel in elkaar". Maar, als er drie per jaar over komen, waarom mogen die dan niet rustig kunnen rijpen? Post: „Omdat er geen geduld meer is. Bij renners niet, bij niemand niet. Ze worden weggelokt voor een paar gulden. Neem Lo- wietje de Koning die ging een paar aardige wedstrijden rijden voor ons, die wilde opslag. Maar ik weet toch precies weet wat hij waard is? Die gaat dus weg, maar waar is-ie nu? In de Tour? Niks, niet eens geselecteerd". Ze gaan tegenwoordig zo snel mogelijk in Baarle-Hertog wo nen, omdat de belastingen daar gunstiger zijn. ze kopen een du re auto, en houden vervolgens hun benen stil. Post: „Ik misgun het ze niet. Maar luxe schept ook verantwoordelijkheid. En die zie ik ze niet nemen. Een kwestie van mentaliteit dus". Te aardig Jc zou ook kunnen zeggen, dat de wegkapiteins niet meer zijn wat ze geweest zijn. Of de ploegleiders. Dat er niemand meer is, die te in de koers op hun verantwoordelijkheid wijst. Post: „Weten we nog hoe Van der Velde bij de profs binnen kwam? Die had best wat gewon nen als amateur, maar die werd meteen afgeknepen door de Ra zen en Knetemanns. Toen Rooks overkwam, en die zijn hoofd omdraaide toen Knete- mann lek reed, heeft-ie dat ge weten, hoor. Ze wilden nooit meer wat met Rooks te maken hebben, tenzij hij zijn houding veranderde. Bouwmans roept 'hoho' tegen Sergeant, als hij het tempo niet kan bijbenen..." Dus de Nijdams onder de huidige generatie ontbreekt het aan genoeg persoonlijkheid om tegen de matheid bij de volgen de generatie op te treden? Post: „Het is toch de algemene ten dens in de wielrennerij: ze zijn veel te aardig voor elkaar, alle maal veel te lief. Hoor jij Maas sen godverren tegen Mulders? Je ziet ze nooit meer eens ruzie hebben." Maar waarom treden de ploegleiders zelf dan niet op? Of heeft Fignon gelijk als hij zegt, dat tachtig procent ongeschikt is voor dat vak? „Zou best kun nen", blijft Post diplomatiek. Post werd vaak verweten, dat hij zijn renners te veel onder druk zette, steeds meer van ze eiste. Maar de Raas van dit jaar is nog niet één keer openlijk boos ge weest op zijn ondermaats pres terende ploeg. Post: „De ploegleiders van te genwoordig zeggen niks, omdat ze bang zijn dat hun renners zullen weglopen, voor nóg meer geld naar elders gaan. Daar hebben meneer Krikke en me neer Gisbers wel voor gezorgd". Pak cornflakes De hoofdstukken geld, pro gramma en medische begelei ding. Post: „Als ik hoor wat zo'n Danny Nelissen nu al verdient, val ik van verbazing achterover. Hoe ga je zo'n jongen ooit nog motiveren?! Maar als je hoort wat voor een programma ze rijden, dan zeg je i dat presteren niét kèn! Tenminste niet altijd. En maar afraggen die gasten. Het hele seizoen door. Doodmoe met ze aan de Tour beginnen. Dan kèn je ook niks verwachten. Je moet het programma rijden naar de kwaliteit van je renners. Wij hebben dit jaar toch ook geen dubbele ronde gedaan?" Medisch? Post: „Ach... Het beste bewijs is Obree, die van dat werelduurrecord op een pak cornflakes. De winnaar heeft al tijd gelijk. Natuurlijk is het goed als er een dokter bij de ploeg is, die kan op zeker moment zeg gen: ho, nu even gas terug, rus ten. Maar wij zien toch zelf ook wel als het de verkeerde kant op gaat?" En de wetenschappelijke aan pak? Post: „Alsof Gisbers het zo goed heeft gedaan... Ik heb ren ners van hem overgekregen, waarvan ik dacht: mijn god, wat is hier allemaal mee aan de hand? Dat dfe hard hadden ge reden kwam wel van een andere manier dan die waarop ik Eon- driest en Ludwig heb afgele verd. Daar staan ze zelfs in Italië versteld; dat is alleen bereikt met beroepsernst en vakken- Fleeft Jan Gisbers meer stuk gemaakt voor het Nederlandse wielrennen dan we wellicht al lemaal hebben willen aanne men? Post: „Nogmaals, de win naar heeft altijd gelijk. En bij een winnaar stel je je geen vra gen. Maar als een renner wilde weten hoe of wat hij in de koers moest doen. kwam er nooit een ander antwoord dan: 'Zie maar'. Die 'zie maar-mentaliteit' zweeft nu door alle Nederlandse benen. Maar dat kun je alleen achterafconcluderen". Donderdag 22 juli, 17de etap pe Tarbes-Pau (189.5 km): De laatste kans voor de klim mers, die op de klassieke Tour- malet (17 kilometer omhoog tegen een gemiddeld stijgmgs- percentage van 7.4%) en de even histonerijke Aubisque (6.7 km tegen 5.2%) hun vleugels kunnen uitslaan. Een ruim 75 kilometer lange uitloop naar Pau kan hun hoop op een ritze- ge evenwel verstoren. Enkele tijden: start 11.00; Col du Tourmalet (12 50); Col d'Aubisque (15.05); finish 17.00. Criteriums geen vetpot Voorde Nederlandse Tourren ners zullen de criteriums geen vetpot worden. Gebrek aan re sultaten in de Franse ronde hebben de waarde van de na tionale top aangetast. „Ze zul len moeten inleveren. Dat is ze ker", gaf Gerrie van Gerwen de situatie weer. De Nederlander was maandag aanwezig in An dorra, waar hij als coördinator van het beroepswielrennen m Nederland de laatste hand aan de contracten legt. De teloorgang van het Neder landse fietsen is van invloed op het budget dat Van Gerwen be schikbaar heeft „Dat ligt nu ongeveer tien procent lager dan vorig jaar", weet Van Gerwen. „De prestaties in Frankrijk heb ben daar zeker invloed op ge had. Dat mag duidelijk zi/n. Van Gerwen ziet de situate nog niet als volkomen hope loos. Ook al is het aantal wed strijden de laatste iaren sterk teruggelopen, „ledereen heeft het over het verval bq de crite riums. In het jaar dat Zoetemelk de Tour won waren er zeventig wedstrijden. Twaalf aar daar voor slechts acht Nu zqn dat er nog altqd dik in de twmbg over een /aargezien." Breukink en zijn ploeggenoot Zulle zijn nog steeds in trek bij de organisatoren. De Zwitser heeft van ploegleider Saiz toe stemming gekregen een aantal wedstrijden in Nederland te rij den. „Maar dat zullen er zeker met meer dan een handvol zijn", zegt Van Gerwen. Motorola blijft De leiding van het Amerikaanse Motorola heeft gisteren bekend gemaakt dat het bedrijf nog een jaar sponsor blijft van een wielerploeg. De firma was van plan na dit jaar te stoppen als geldschieter, maar is mede door de goede prestaties in de Ron de van Frankrijk van gedachten veranderd. Het elecbonicabedrqf Motorola is succesvol in de Ronde tot nog toe. Armstrong won een etap pe. Me/ia en Hampsten staan hoog in het klassement. TV woensdag Ned 3 BRT 2 EURO 18 50- 19.20 uur 22 00- 22.30 uur 23.00- 00 00 uur tv donderdag Ned 3 BRT 2 EURO 10 30- 12 46 uur 13 30- 16.20 uur 10 30- 16.20 uur 10 00- 19.00 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19