Machinefabriek Afak koopt aandelen terug Trek in een joet, Knorretje? 'Volgend jaar een langere afstand' 'Blinde' vrachtwagenchauffeurs rijden tunneldelen aan flarden Het Gesprek van de Zomerdag 'Onze kinderen roken nog een rare pijp' Speelhoek op Schiphol WOENSDAG 21 JUL11993 'Ik heb zat tientjes; guldens, dat is ons probleem' Adieu Knorretje, we gaan je slachten! Pats, pak aan roze slokop! Maar wat is dat nou? Een paar groen uitgeslagen munten, doffe dubbeltjes, en slechts één schamel tientje? Hebben we je al die jaren voor niets tot zuinigheid gemaand („Spaarvarken, spaar!"). Stom beest, wat moeten we nu? Staat er niet in de krant dat de winkeliers een gigantisch tekort aan tientjes hebben? Tuincen tra, warenhuizen en schoenen zaken zouden hierdoor wel eens in de problemen kunnen ko men, zegt een landelijke krant. En dat allemaal omdat wij con sumenten ons geld voorname lijk uit de muur trekken. Wat schuift de muur? Waarmee betalen wij dus? Precies, hon derdjes, brieljes van vijftig en van vijfentwintig. Door ons dreigen hele bedrijfstakken te verdwijnen, zegt een landelijke „Roet Loebers? Nie von gehort", zegt Wilhelm Stachenangel uit Wuppertal. Hij loopt een luchtje te scheppen in Katwijk, waar hij eventjes bivakkeert voor hij met zijn gezin vertrekt naar de Zeeuwse wateren. Wij me- ningopnemers - hebben hem per ongeluk gevraagd naar zijn oordeel over de bezuiniging maatregelen die Lubbers en consorten hebben voorgesteld. Als het aan Kok ligt, moet iedere Nederlander in 1994 drie pro cent van zijn inkomen inleve ren. De Duitsers begrijpt de problematiek niet helemaal, maar de Nederlander des te Mevrouw Kleinholte, die al zo'n 26 jaar met een dwarslaesie in een rolstoel zit, denkt dat een paarse coalitie nog de enige redding kan zijn. „Dus WD, D66 en PvdA in de regering. Maar aan de andere kant: wat doet de PvdA nu nog eigenlijk voor de kleine man? Er gaat veel te veel geld naar de ontwikke lingslanden. En iedereen wordt hier ook maar toegelaten. Ter wijl onze eigen mensen jaren op woningen wachten, worden ze aan asielzoekers gratis aange boden." Mevrouw Ouwehand is net be- krant. Misschien kunnen wij zondaars ons nog bij wijze van hulp als g»atis arbeidskracht aanbieden. Tuincentrum Segaar in Voor schoten maar eens opgebeld. We zouden de vleesetende planten wel gehaktballen willen voeren. Helaas, het leidingge vend personeel is de hele dag aan het vergaderen, laat een verkoopster weten. Gelukkig stelt ze ons gerust. „Er is geen sprake van een echt tekort. We grijpen slechts af en toe mis als we de klant geld willen terugge ven. Ligt er niks op de plek waar tientjes horen te liggen. Maar weet u wat veel vervelender is? We hebben vaak niet genoeg brieljes van vijftig. Veel klanten betaleri met hohderdjes. We moeten dan creatief te werk gaan omdat we alleen tientjes en vijfentwintigjes hebben om terug te geven. Briefjes van vijf- zig met het optuigen van de boot. „Als het financieel nog minder wordt, kunnen we straks de boot wegdoen. En dat is het enige wat wij WAO-ers nog hebben. Het is hier voor die vreemdelingen toch een Wal halla. T. van der Linden komt uit Aals meer. Hij werkt als loodsmede- werker bij de KLM. „Ze zijn bij ons nu ook al aan die 13de maand aan het knoeien en de tweeënhalve procent staat ook al op de tocht. Als er volgend jaar nog drie procent afgaat, kunnen we het wel schudden. En dat terwijl we al zoveel inle veren. Nee, dit is niet verteer baar." „Ik denk dat onze kinderen in de toekomst nog een rare pijp zullen gaan roken. Die hebben niks meer, let maar op", zegt mevrouw Wijngaarden uit Groot Ammer. „Met dit soort maatregelen gaan we stéeds verder de put in. Je moet eens kijken: als je hier in Katwijk een tig, dat is ons probleem. Nou ja, probleempje." Wellicht heeft Vroom en Drees- mann in Alphen aan den Rijn dan nog behoefte aan een gou deerlijke winkelrechercheur? Of is dat niet nodig en heeft men ook daar genoeg tientjes? „Nou meneer", zegt de telefoniste, „ik zal het eens even navragen bij de vestigingsadministratie. „Er is inderdaad een probleem pje", zegt ze even later. „Er ko men minder tientjes binnen dan we nodig hebben voor wis selgeld. Nu moeten we steeds via de bank extra tientjes laten komen. Maar ach, een echt pro bleem is dat niet. Voor mezelf ook niet. In mijn portemonnee zitten...drie tientjes, een vijfen- twintigje en een briefje van honderd." Ook niet hulpbehoevend dus. Zou schoenenzaak Mille Miglia in Leiden dan nog een halve huisje wil huren voor een week moet je zeshonderd gulden be talen. En al die asielzoekers mo gen hier gratis vertoeven en krijgen nog zakgeld mee ook. Dat zet kwaad bloed. Want wat een eisen stellen ze niet de laatste tijd! Ik heb familie die de watersnoodramp heeft meege maakt. Als je ziet hoe slecht die mensen zijn opgevangen, onge looflijk. Mijn neefje heeft een acute verlamming. Hij moet in een tehuis maar ze hebben geen andere behuizing voor hem dan een bejaardentehuis. Zit die jonge jongen tussen al die bejaarden. Dat kan toch niet. Waarom doet de regering niet eens iets voor de eigen mensen?" „Mijn zoon van 8 jaar is onlangs met een mes beroofd van vijf gulden. Ik laat die jongen niet meer destraat opgaan", zegt Koos Vermeulen (36). Hij woont in de binnenstad van Rotter dam, in een wijk waar veel al lochtonen wonen. „Je ziet dat zool nodig hebben? „Ik heb geen problemen met tientjes", zegt Hanneke. „Maar wacht, ik zal voor de zekerheid nog even in de kassa kijken...Ja hoor, ik heb zat tientjes. Guldens, dat is ons probleem. Daarvan hebben we er steeds te weinig. Weet je wat ik denk? Ik denk dat het er maar helemaal van afhangt hoe je alles prijst. Wij hebben hier vaak schoenen waarvan de prijs eindigt Op een 8 of een 9 bij voorbeeld. Dan moetje in gul dens terugbetalen. We denken er serieus over om onze prijzen binnenkort op een 0 te laten eindigen. Of op een 5." Juist, het is dus niet ónze schuld. We staken onze actie. Trek in een joet, Knorretje? Houd moed, we gaan je lijmen! die mensen van alles krijgen. De grootste fout die de regering heeft gemaakt is dat hereni- gingsbeleid. De mensen die hier het eerst kwamen zijn al lang weer naar hun land terug en hun familie zit nu hier. Ik heb echt niks tegen buitenlanders, hoor, maar in onze wijk staan zes moskeeën en die worden al lemaal door dè regering gesub sidieerd. Er is niet één kerk te vinden. Ik zal die mensen echt niks doen, maar ik denk wel: ie der voor zich en God voor ons allen. Je zorgt dat je het zelf een beetje goed hebt en daarmee af. Maar die drie procent korting kan echt niet." We vroegen twintig mensen naar hun mening. Twintig men sen schoven de schuld voor die drie procent korting op de al lochtonen en het vreemdelin genbeleid af. We houden hier wel een briefkaartenactie voor Solingen, waarin het Neder landsevolk zijn ongenoegen uitspreekt over de haat jegens buitenlanders in Duitsland, maar zijn we wel zoveel beter dan onze Oosterburen? Voor Monique van der Poel (links) en Ellen Warmerdam volgend jaar geen dagelijkse afstand van 30 kilometer meer, want dat is te weinig. Op naar de 40 kilometer. foto wim dijkman Eerste dag in de Vierdaagse van Nijmegen Aanvankelijk was Monique van der Poel nogal zenuwachtig voor de start van de Vierdaagse van Nijmegen. De 23-jarige in woonster van Oud-Ade wist im mers niet wat haar te wachten stond. Er doen over de vier daagse de wildste verhalen de ronde: de blaren die zo zeer doen bijvoorbeeld. „Maar het is allemaal hartstikke meegeval len. Ik denk dat ik zonder pro blemen de vier dagen door kom", zegt Van der Poel. Maar ja, zij loopt dan ook 'slechts' de dertig kilometer. „Achterafheb ik daar wel spijt van. Vanmorgen ging op onze camping om 3.00 uur overal de wekker voor de mensen die de vijftig lopen. Die starten immers om 4.00 uur 's ochtends. Twee uur later, toen wij opstonden, waren er nog maar heel weinig mensen achtergebleven. Tja, hoe zeg ik dat. Ik voelde mij ei genlijk wel een beetje lullig. Vol gend jaar neem ik beslist een langere afstand." Het idee om aan de vierdaagse mee te doen ontstond vorig jaar toen zij aanwezig was bij de in tocht op vrijdag in Nijmegen. „Ik zat de hele dag op de stoep te kijken naar die voorbijtrek kende bonte stoet. Ik vond het erg grappig. En het lopen van een lange afstand wilde ik ook wel eens aan den lijve meema ken." Haar teamgenoten van hand balclub De Bollenstreek, Moni que speelt daar in het eerste, leek het ook wel wat. Dus maak ten zij aan het begin van het seizoen, nota bebe tijdens een duurtraining, de afspraak dat zij met een groepje zouden gaan. Uiteindelijk hield alleen Ellen Warmerdam zich aan die af spraak. Monique noch Ellen zijn echter geboren wandelaarsters. „Ook hebben wij niet echt hierop ge traind. Maar goed, daar staat te genover dat wij wel fanatieke sporters zijn. Wij hebben onze wandelschoenen uitgeprobeerd, daarmee een klein pondje gelo pen, wat informatie ingewon nen bij familieleden die ook wel eens naar de Vierdaagse zijn ge weest en dat was dat." Wat bij het tweetal nog het meeste indruk maakt is de 'gi gantische hoeveelheid mensen die meeloopt'. Dat zijn er dit jaar bijna 37.000, ongeveer 500 meer dan vorig jaar. Daar komt bij dat het aantal militairen in de Vierdaagse ieder jaar af neemt. Dit jaar bestaat het deel nemersveld voor iets minder dan twintig procent uit militai ren uit binnen- en buitenland. Dat laatste vinden Monique en Ellen wel een beetje jammer. „Ik vind het een prachtig ge zicht wanneer die militairen zich in de stoet mengen. Het is ook wel lekker om bij een groepje militairen te lopen, om dat zij een lekker tempo aan houden", zegt Ellen Warmer- datji. Na afloop van de eerste dag gaat het tweetal eerst naar de camping om te douchen. „Daarna gaan we een hapje eten en de stad in. Nijmegen is vreselijk gezellig, dat hebben wij gisteravond al gemerkt. Overal op straat en bij cafés spelen bandjes. Vervelen doen wij ons hier niet", zegt Monique. Katwijks bedrijf gelooft in eigen kansen De Katwijkse machinefabriek Afak Holland bv heeft gis teren gisteren het complete aandelenpakket terugge kocht van de Oostzaanse Meyn-groep, die in 1989 Afak overnam van. oprichter Haasnoot. Bij de fabriek aan de Lageweg, die is gespecialiseerd in visverwerkende instal laties, werken 45 mensen. Wat de gevolgen voor het per soneel zijn van de overname, is nog niet duidelijk. katwijk annet van aarsennig rooskleurig is. „De kans zat er in dat na verloop van tijd Afak door Meyn gesloten zou Directeur Hans Bothof van Afak besloot het aandelenpakket van het Katwijkse bedrijf terug te kopen omdat de Meyn-groep te kennen had gegeven weinig vertrouwen te hebben in de groeimogelijkheden van de markt voor visverwerkende in stallaties. De Meyn-groep werkzaam op het gebied van chines voor de pluimvee zijn", aldus Bothof. Vertrouwen De directeur zelf heeft veel ver trouwen in de mogelijkheden voor Afak, maar moet er het een en ander in de bedrijfsvoering worden aangepast. „Volgens ons is er daadwerkelijk een rkt, weliswaar niet zo'n grote roodvleesmarkt had Bothof als de Meyn-groep bij de medio vorig jaar, aangetrokken om Afak nieuw leven in te bla zen. Onlangs besloot het Oost zaanse bedrijf dat de visserij- markt op korte termijn te wei- 1989 in gedachten had, maar de markt is er. Als je het op een goede manier aanpakt is er zeker een boterham in te ver dienen." Afak richt zich momenteel voor vijftig procent op visver werkende installaties aan de wal. „Daar zijn we he» laatste jaar behoorlijk ingedoken", al dus de directeur. „We hebben onder andere de sorteermachi- nens voor de afslagen van IJ muiden en Lauwersoog gele verd. Maar ook bij visverwer kende bedrijven zijn we aan de slag geweest. Zo hebben we de fabriek van Kennemerland ver bouwd." Hektrawlervloot De overige vijftig procent van de werkzaamheden richten zich op de hektrawlervloot. „Voorna melijk gaat het hier om service werkzaamheden", aldus Bothof. Er zijn de laatste tijd nauwelijks nieuwe trawlers in de vaart ge nomen, onder andere reden voor Bothof om te melden dat het bedrijfsmodel moet worden aangepast. „Waar in de markt weinig of geen nieuwbouw i op nieuwbouw gerichte capaci teiten van Afak worden bijge steld", aldus Bothof. „De ser vice-activiteiten van de onder neming blijven echter op volle dige sterkte gehandhaafd." Met een marktaandeel in het verle den van meer dan 90 procent van de hektrawler-nieuwbouw- markt, is het onderdeel 'onder- houds-activiteiten' van groot belang voor Afak, stelt hij vast. Vakbonden Of een nieuwe bedrijfsvoering waarin minder nadruk wordt gelegd op nieuwbouw-activitei- ten onslagen tot gevolg heeft, is nog onduidelijk. „Eind vol gende week valt daar meer over te zeggen", aldus Bothof. „We zijn nu bezig pldnnen op papier te zetten." De vakbonden zijn nog niet ingelicht over de over- schiphol» Computerspelletjes,speelgoeddino saurussen en tal van ander speelgoed staat klaar voor kinderen op Schiphol. Op de eerste verdieping in de nieuwe aankomst- en vertrekhal op Schiphol is zaterdag een baby-rustruimte en een kinder speelhoek geopend. Gisteren maakten de eerste kinderen al gebruik van de ruimte. De rustruimte telt vijf bedjes, twee badjes en twee boxen. Naast de babyruimte is een kinderspeelhoek ingericht met onder meer een glijbaan en klimrek. Er is tevens een lees- en videohoek. Beide ruimten zijn vrij toe gankelijk voor jonge passagiers. Hun ouders zijn verantwoordelijk voor het toezicht. foto united photo's de boer velsen/zaandam Tonnen schade en ellenlange files. Vorige week roste een vrachtwagen over een lengte van twintig meter het beton uit het tunneldak van de Velser tunnel. Deze week waren de Coen- en de Schipholtunnel aan de beurt. Een dieplader niet shovel reed er signale ringsapparatuur en 'tientallen lichtbakken aan flinters. De vrachtwagenchauffeurs die verantwoordelijk zijn voor deze brokken, moeten stekeblind zijn. Dat is de overtuiging van de hoofden van Rijkswaterstaat G. Jordens en B. de Hek. En re kenen kunnen de cowboys van de weg ook niet. Iedere vracht wagenchauffeur weet dat hij wettelijk niet hoger mag la- dpn dan vier meter. Wie dan met de vlam in de pijp en een lading van 4.43 meter de Coen- tunnel indendert, vraagt om problemen. Drie kilometer voor de Coen- tunnel staat het eerste detec- tie-apparaat dat met infrarood de hoogte van de langssuizen- de vrachtwagens meet. Als een wagen hoger is dan 4.27 meter, wordt de chauffeur met auto matische borden gewaar schuwd en verzocht een ande re route te nemen. Als hij niet reageert, wordt 1200 meter voor de tunnel nog eens de hoogte gemeten. Maar dan gaat het licht op rood en wordt het verkeer stilgelegd. Als het verkeer stilstaat, wordt vanuit een controlekamer in Oostzaan de slagboom bediend om de tunnel te sluiten. De apparatuur van Rijkswa terstaat werkt meestal feilloos. De Hek was dan ook verbaasd dat de met een shove) beladen dieplader van 4.43 meter de tunnel kon inrijden. Maar het mysterie is opgelost. De cabine van de shovel bestond vrijwel geheel uit glas en daar schiet zo'n infraroodstraal dwars doorheen. „Er zit wel wat ijzer aan de cabine, maar de appa ratuur reageert niet op één raamstijltje. Er is een flink stuk materiaal van minstens een halve meter nodig om de appa ratuur te laten reageren. An- ders zouden bij iedere vogel de lichten op rood springen. Jam mer dat het misging, maar het is duidelijk waar de fout ligt. Dezelfde wagen heeft even la ter in de Schipholtunnel ook de boel stuk gereden". De Velsertunnel is volgens G. Jordens (hoofd Technische Dienst Rijkswaterstaat Dienst- kring Haarlem) de 'krapste' tunnel van Nederland. De tun nel stamt uit de jaren vijftig toen vrachtwagens niet hoger mochten zijn dan 3.80 meter. Een vrachtwagen die vier me ter hoog is, redt het deson danks wel in de Velsertunnel, maar veel hoger moeten ze niet worden. Aan de zuidkant van de Vel sertunnel wordt de hoogte ge meten met een elektronisch oog. Chauffeurs die te hoog hebben geladen, wordt met borden geadviseerd via de pont te rijden. Maar dat is soms te gen dovemansoren gezegd. Dichter bij de tunnel is een systeem met een draadje over de weg dat, als het wordt stuk gereden door een te hoog bela den wagen, een systeem in werking zet waardoor alle lich ten op rood springen. Vanuit de controlekamer worden de chauffeurs dan toegesproken om op de vluchtstrook te gaan staan. Dit vooraf signaleren van de problemen (via elektro nisch oog en het draadje) ge beurt maandelijks 160 keer. Maar niet iedereen volgt de aanwijzingen op. Chauffeurs negeren het rode licht en dan wordt er weer een stuk tunnel stukgereden. Notoire brokkenmakers zijn volgens Jordens de wagens met losse ladingen hout of auto's voor sloperijen. „Met auto's met een vaste opbouw zijn vrij wel nooit problemen. Of de luchtvering is verkeerd inge steld. Dan worden ze nog wel eens 15 centimeter hoger dan normaal. Wagens uit Frankrijk en Engeland geven ook wel eens problemen omdat som mige vrachtwagens daar veel hoger mogen zijn. En de wa gens met losse kranen er op. Die zijn ook berucht". Een zondagje naar Londen schiphol» Een zondagje naar Londen is binnen handbereik gekomen nu Transavia de eerste vlucht heeft vervroegd. Normaal vertrok de eerste vlucht om 12.00 uur naar hef vliegveld Gatwick, maar tot en met 12 september is de vlucht vervroegd naar zeven uur 's morgens. Na de zondag in Londen kan aan het eind van de middag of in het begin van de avond worden teruggevlogen. AGENDA WOENSDAG 21 JULI Leiden Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk De Egerlënder Kapel 'Zeedorper Mu- zikanten', Kon, Wilhelminaboulevard, locatie De Redschuur, aanvang 19,30 uur. Woensdagai/ondzang mmv'Hosanna in Excelsis' uit Rijssenhout, Oude Zeekerk, Hoofdstraat, aanvang 20,30 Noordwijkerhout Viswedstrijd, org, HSV De Arnoud, in schrijven nabij Tennispark Jonkers vanaf 18.00 uur, wedstrijdduur van 18.45 tot 21.15 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Voorschoten Zomerbridge (beginners/gevorder den), org. Bridgeclub Voorschoten, Cultureel Centrum, Pr. Marijkelaan, inschrijven 19.15-19.45 uur, aan vang 20.00 uur. DONDERDAG 22 JULI Noordwijk Rabo/Novo strandloop, bij politiepost op het strand t.h.v. Kon. Wilhelmina Boulevard, aanvang 19.30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olveen fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 23 JULI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16