Nog geen nieuw zwembad Ambtenaren op de fiets door Alphen Rijn- en Veenstreek Koekhappen in sporthal Autokraken Engelse krant brengt Humana in diskrediet WOENSDAG 21 JUL11993 Betrapt bij winkeldiefstal alphen aan den run Een 36-jarige vrouw uit Alphen is gistermid dag bij de Hema in winkelcentrum De Aarhof in haar woon plaats betrapt bij het stelen van goederen. De vrouw had textiel, potloden, kinderschoenen en snoepgoed in het warenhuis ge stolen. De bedrijfsrecherche rekende de vrouw in en droeg haar over aan de politie. Fietsster breekt been alphen aan den rijn» Bij een aanrijding op de kruising van de Kennedylaan en Sportlaan in Alphen heeft een 54-jarige fietster gisteravond vermoedelijk een been gebroken. De vrouw werd op de kruising aangereden door een personenauto, die werd be stuurd door een 24-jarige Alphenaar. Volgens de politie gaf de automobilist de vrouw geen voorrang. Diefstal uit berging n den rijn Uit een berging aan de Argostraat in Alphen /.ijn een fiets, hengel en visparaplu gestolen. Vermoedelijk heb ben de dieven gebruik gemaakt van een valse sleutel, want de politie heeft geen braaksporen gevonden. De inbraak is gepleegd tussen 17 en 19 juli. Radiocassetterecorders gestolen alphen aan den rijn Bij een bedrijf aan De Schans is vannacht een aantal radiocassetterecorders gestolen. De apparaten lagen in een vitrine die met grof geweld is opengebroken. Om binnen te komen vernielden de daders een ruit aan de achterzijde van het pand. De politie werd gewaarschuwd door het alarm, maar toen zij ter plaatse kwam waren de daders gevlogen. Man gooit ruiten raadhuis in voorhout» Een 27-jarige ex-inwoner heeft gisteren drie ruiten ingegooid van het raadhuis in Voorhout. De man was op bezoek geweest bij de sociale dienst van het dorp en kreeg daar nul op het rekest. Na het personeel te hebben bedreigd liep hij naar buiten en gooide met drie thermopane-ruiten in. De gealar meerde politie heeft de man, die geen vaste woon- en verblijf plaats heeft, aangehouden. Hij is overgebracht naar het districts bureau in Noord wijk. Omzet bloemen stijgt met vijf miljoen roelofarendsveen monica wesseling De VBA-veiling in Roelofarends- veen heeft de eerste zes maan den van dit jaar vijf miljoen gul den meer aan bloemen omge zet dan in het jaar ervoor: een stijging van twaalf procent. Voor de rest van het jaar wordt een doorgaande stijging verwacht. De omzet aan bloemen en plan ten op VBA Roelofarendsveen in 1993 bedraagt naar verwachting 52 miljoen gulden, tien miljoen gulden meer dan verleden jaar. Het klinkt vreemd, maar vol gens directeur Van Gaaien van de veiling is de omzetstijging juist te danken aan de economi sche recessie. „De vraag naar bloemen is groot. Als het econo misch goed gaat, gaan mensen lekker de deur uit. Gaat het minder, dan blijven ze thuis en kopen een bos bloemen." VBA had een nog hogere stij ging van de omzet begroot. Het vroege, fraaie voorjaar, waar door de oogst aan bloemen groot was, de prijzen laag en de vraag klein, drukte de verwach ting. Veiling Roelofarendsveen ver wacht de komende jaren een verdere groei. Over drie tot vier jaar moet een jaaromzet van 100 miljoen gulden worden be haald. Die stijging is volgens Van Gaaien mogelijk doordat de veiling sinds vorig jaar een veel breder assortiment is gaan voe- „Maaike, Astrid, Maaike, Astrid", brullen de kinderen die toekijken hoe de geblinddoekte meisjes moeite doen om de ontbijtkoek van het touw te happen. Wie het eerst de koek eraf heeft gehapt, is de win naar. Het koekhappen is een populair onder deel van het levend ganzenbord dat gisteren vanwege het slechte weer niet zoals ge woonlijk buiten, maar in sporthal De Twee sprong werd gehouden. Het is een drukte van jewelste. De 156 kin deren lopen in kleine groepjes alle spelletjes af. Van koekhappen tot zaklopen en van hoe pelen tot hinkelen. Niet alleen in de sporthal zelf maar ook op de gangen en in de trappor talen storten de kinderen zich vol overgave op de spelonderdeien. Als ze bij nummer 60 zijn aangekomen, dan krijgen ze een beker li monade. „Daar heb ik nu maar een doos snoep bij gezet", zegt organisatrice van het levend ganzenbord. Tiny van Rijn. In het res taurant is ?e bezig met het sorteren van de lintjes die de kinderen na afloop mee naar huis mogen nemen. Ze is 17 jaar bestuurslid van de Stichting Vakantiespelen Alkemade (VAK) en zeven jaar is ze betrokken bij de or ganisatie van de sport- en speldag. Aan het einde van dit jaar zet ze een punt achter deze activiteiten. Ze vindt het tijd worden dat jon geren haarplaats innemen. „Die hebben vaak toch weer heel wat andere ideeën", zegt ze. Maar ze geeft toe: „Het gaat me toch wel aan m'n hart." foto ben de bruyn Nieuw fietspad tussen Zuidweg en Geestweg roelofarendsveen De gemeente Alkemade hoopt volgend jaar voorjaar te begin nen met de aanleg van een fietspad tussen de Zuidweg in Rijpwetering en de Geestweg in Roelofarendsveen. Hel fietspad krijgt een lengte van 1,8 kilome ter. De kosten worden geraamd op een miljoen gulden en wor den voor de volle honderd pro cent betaald door de provincie. Na de aanleg van het fietspad is Leiderdorp vanuit Roelo farendsveen voor de fietser be ter bereikbaar. Zo kan de schoolgaande jeugd gemakkelij ker Leiderdorp bereiken. De ge meente Alkemade voert op dit moment nog overleg met rijks waterstaat over enkele bomen die voor het fietspad moeten sneuvelen. Die bomen staan daar waar de provinciale weg N445 (voorheen S5) de bij de rijksweg A4 komt. In de veen- en vogelbuurt in Ter Aar zijn gisternacht vijf perso nenauto's opengebroken waar uit vervolgens de radio-casset terecorder werd gestolen. De daders forceerden de deuren. De kans bestaat dat Alphense ambtenaren zich over enige tijd nog uitsluitend op de fiets door de stad verplaatsen. In de pro jectgroep interne milieuzorg leeft het idee om een aantal dienstfietsen aan te schaffen. Ambtenaren die zich voor hun werk door de stad moeten ver plaatsen, zouden verplicht kun nen worden om daarvoor de dienstfiets te pakken. Voordat er in de fietsenkelder van het stadskantoor een batte rij witte fietsen komt te staan, moet er overigens nog heel wat onderzocht worden. Eerst moet precies duidelijk zijn hoeveel er eigenlijk gereisd wordt en of de fiets voor die ritten een behoor lijk alternatief is. Maar vooral moet worden bekeken wat de gemeente nu kwijt is aan de dienstreisjes van de ambtena ren binnen de stadsgrenzen. Want met de fietsen moet straks Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redac teuren van deze krant plaatsen waar het leven ge woon doorgaat. Een volge schreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in de regio. Het is 's morgens half zeven als de klok begint te draaien. Ruim honderd bloemenhandelaren kijken in de veilingzaal gespan nen naar de wijzer. Die loopt te gen de wijzers van een nonnaal uurwerk in. Deze wijzer loopt van hoog naar laag. De handelaren zitten allemaal op een tribune met bankjes en tweepersoonstafeltjes in het VBA-gebouw in Roelofarends veen. De ene rij tafels staat ruim een halve meter hoger dan de andere, zodat iedereen de klok goed kan zien. De ruimte lijkt wel op een collegezaal waar honderden studenten tegelij kertijd les krijgen van een do cent. Lang niet alle plekken zijn be zet. Vooral de bovenste rijen, waar het het warmst is, zijn leeg. Er zouden nog wel 100 ko pers bij kunnen. De meesten hebben hun vingers al op de knop. De knop die de wijzer van de klok stil laat staan en op dat moment aangeeft voor hoeveel geld degene die drukt een be paalde bloemsoort heeft ge kocht. De handelaren zijn ui terst geconcentreerd. Zo laat mogelijk drukken en tóch nog de eerste zijn, is een sport op zichzelf. Een mannensport wel te verstaan want het aantal vrouwen in de zaal is op één hand te tellen. Na de rozen worden'de anjers zaal binnengereden. De man die het eerste drukt ziet zijn ko- persnummpr op de veilingklok verschijnen. „Shit, ik zit er naast", bromt een ander, die een fractie van een seconde te wel geld worden bespaard. De dienstfiets is één van de vele milieuvriendelijke en kos- tensparende ideeën waaop bij de gemeente wordt gestudeerd. Andere onderwerpen van studie zijn onder andere de afschaffing van de zakjes met melk en sui ker, de aanschaf van vulpennen en bureaulampen, die uit kun nen als de betreffende ambte naar er niet is. Alleen in de zwembaden worden nog plastic bekers gebruikt in plaats van kopjes en glazen en die wil de gemeentelijke werkgroep apart inzamelen, zodat ze later gere cycled kunnen worden. Verwacht wordt dat de pro jectgroep eind dit jaar of anders begin volgend jaar een oplos sing heeft gevonden voor de ha ken en ogen die zitten aan de milieuvriendelijke maatregelen. Het nieuwe beleid kan dan in de loop van volgend jaar wor den ingevoerd. Provincie: Rijnwoude moet financiële dekking aangeven Alphen blijft zichzelf aanprijzen alphen aan den run den haag/runwoude De provincie geeft de gemeenteraad van Rijnwoude voorlopig nog geen toestemming voor de bouw van een nieuw zwembad. Eerst moet de raad aangeven waar hij het geld vandaan wil halen. Dat hebben Gedeputeerde Staten - het dagelijks bestuur van de provincie - gisteren bepaald. niet nodig, want voorlopig kan de gemeenteraad toch nog niets doen omdat GS nog niet ak koord zijn met de begrotings wijziging die nodig is voor de bouw van een nieuw bad", al dus de ambtenaar. Overigens is een raadsbesluit pas echt vernietigd wanneer ook de minister van binnen landse zaken een streep door het besluit zet. Over het verzoek van burge meester M. Boelen om het raadsbesluit helemaal te vernie tigen, neemt het dagelijks be stuur van de provincie vandaag een besluit. De uitkomst was vanochtend nog niet bekend. Een ambtenaar vertelde dat de kans groot is dat een besluit wordt uitgesteld. „Een verzoek om koninklijke vernietiging wordt meestal gedaan om iets snel tegen te houden. Dat is nu Dekking De raad kan na de zomervakan tie een riieuw besluit nemen, maar dan met een goede finan ciële dekking. GS kunnen dan alsnog de begrotingswijziging goedkeuren. De discussie over de toe komst van de zwembaden in Rijnwoude is steeds heel rom melig verlopen. Daarom staat de uitkomst van een nieuwe ronde allerminst vast. Zeker ook omdat sinds dé raad vorige maand zijn omstreden besluit nam, alweer het één en ander is gebeurd op het Rijnwoudse zwembadfront. Het openlucht- bad in Hazerswoude-Dorp is in middels' heropend door een groep vrijwilligers. Omdat het daarbij politiek onhaalbaar lijkt om het Koude- kerkse zwembad te sluiten, ziet het er naar uit dat Rijnwoude de Zo laat mogelijk drukken en tóch de eerste zijn De bloemenhandelaren kijken gespannen naar de klok in de grote veilingzaal in Roelofarendsveen. op laat drukte. Af en toe maakt iemand merking. maar eigenlijk is de veilingmeester de enige die op dit vroege tijdstip praat. Hij zit samen met een typiste boven i; een hokje. Op een monotoon toontje roept hij om welke bloem voor de klok verschijnt en van welke kweker die afkom stig is. Er zit iemand te gapen, ergens anders wrijft een man uitge breid in zijn ogen. Het is nog vroeg. Handelaren die nog niet geïnteresseerd zijn in de bloe men die op dat moment voor de klok verschijnen, pakken een krant. Onderuitgezakt op de stoel gaan ze zitten lezen. Een vrouw deelt koffie en foto ben de bruyn broodjes uit. Ze heeft een com putertje in haar hoofd, want ze weet van iedere koper of die koffie of thee gebruikt of iets anders en wat daar in moet zit ten. Na afloop hoeven de kopers pas te betalen. Ze hoeft niets op komende jaren over twee open- luchtbaden blijft beschikken. Een nieuw overdekt zwembad zou onder die omstandigheden weieens te veel concurrentie kunnen ondervinden om ook maar enigszins rendabel te zijn. Oppakken Nu de discussie noodgedwon gen weer opnieuw wordt opge pakt, kan de uitkomst daarom weieens een andere zijn dan het besluit van vorige maand. Het moet niet worden uitgesloten dat de drie Rijnwoudse zwem baden uiteindelijk allemaal worden opgeknapt, dat er niet één wordt gesloten en dat er al helemaal niets nieuws wordt gebouwd. te schrijven. Ze onthoudt wel wat iedereen drinkt. „Ze vragen weieens: Waarom doe je niet met het programmawedden Dat mee?", zegt ze lachend. Bijzondere kopersnummers zijn 140 en 000. Als deze getallen op de klok verschijnen, dan is de veiling zelf zich aan het be moeien met de bloemenprijzen. Tot ergernis van de kopers. De veiling is dan immers de prijzen aan het opdrijven. Trouwens, niet alleen de veiling past die slimme trucjes toe. Op de tribune zit ook ene Willem Visser uit Nieuw Vennep. Hij koopt de ene dag planten, maakt daar bakjes van en laat die de andere dag veilen. Als de prijs te laag dreigt te worden, drukt hij zelf op de knop. Hij koopt dan een van zijn eigen plantenbakken. Gevolg is wel dat de andere bakken voor on geveer dezelfde prijs worden verkocht. En die ene planten bak? „Die laat ik morgen wel weerveilen." Hij kent ook een andere truc: als je een klap op de tafel geeft, rea geren andere kopers onmiddel lijk. Zijn buurman legt uit: „Je kunt het vergelijken met een steen in een kippehok. Een kip met een eivormige steen in zijn nest krijgt immers eerder de neiging om daar een ei bij te leggen." Na een uurtje is het gedaan met de stilte. De tongen komen los. er worden grappen gemaakt en er wordt gelachen. De koffiejuf frouw moet heel wat opmerkin gen incasseren. Ze lacht maar, ze is daar al lang aan gewend en heeft haar weerwoord klaar. Het is half tien als de laatste bloemen voor de klok zijn ver schenen. De hal stroomt leeg en het licht gaat uit. Buiten staat de zon hoog aan de hemel, maar hier is het donker. Donker en muisstil. marieta kroft Alphen blijft een heerlijke stad om te wonen en te wer ken, in elk geval tot eind dit jaar. Tot de jaarwisseling blijft de gemeente namelijk de campagne financieren die de Alphenaren via billboards wijst op goed nieuws en leu ke weetjes over hun gemeen te. Nadat de gemeente in april al een startsubsidie van tien mille verstrekte, trekken burgemeester en wethouders nu nog eens 20.000 gulden uit om het imago van Alphen op te vijzelen. Bij de presentatie van de campagne liet de gemeente nog weten dat allerlei bedrij ven en instellingen de cam pagne moesten gaan bekos tigen. Alleen om de boel op gang te helpen stelde de ge meente 10.000 gulden be schikbaar. Dat blijkt nu echter toch anders te zitten. Een woord voerder van de gemeente laat weten dat het altijd al de bedoeling was dat de ge meente financieel zou blij ven bijdragen aan de cam pagne. Van het geld dat Alphen nu extra uittrekt worden in de maanden juli en augustus de teksten op de grote reclame borden aan de Alphense uit valswegen drie maal per maand gewisseld. Van sep tember tot december wordt de frequentie mogelijk ver laagd naar twee per maand. Het bedrijfsleven heeft zich inmiddels ook gemengd in de Alphen-promotie. Vijf instellingen hebben een con tract getekend, terwijl acht andere een optie hebben. Omdat Alphen eigenaar is van de reclameborden, le vert de deelname van het be drijfsleven de gemeente geld op. Dat geld wordt vervol gens besteed aan uitbreiding van de campagne. Gedacht wordt aan Alphen-promotie in de bioscoop, op dp bus en achter een vliegtuig. De bedrijven die meedoen aan de promotiecampagne mogen overigens niet zo maar een leus op de borden zetten. De gemeente screent alle teksten voordat ze in grote letters langs de weg worden geplaatst. Want de mededelingen die het be drijfsleven aan de Alphense burgers wil doen moeten wel passen in de campagne en moeten bovenal positief zijn. Kleclinginzamelaar terroristisch genoemd lisse dorith ligtvoet „Volstrekte onzin". Zo om schrijft R. van Baaren, hoofd van de afdeling inzameling en vervanging van de vereniging Humana het paginagrote artikel dat onlangs in de. Engelse krant de Daily Mirror js verschenen. Het Engelse blad schildert Hu mana, dat sinds enkele weken kleding inzamelt in Lisse, af als een criminele organisatie. De Engelse zusterorganisatie over weegt juridische stappen tegen de Daily Mirror. Het van oorsprong Deense Humana is onder meer in Frankrijk, Engeland, Denemar ken en Nederland actief. In on geveer tachtig gemeenten in ons land heeft de organisatie houten kledingcontainers ge plaatst, die nog het meeste vveg- hebben van kleine sauna's. Lis- se is een van de weinige ge meenten in het westen van het land waar de vereniging kleding ophaalt. De spullen worden ver kocht en de opbrengst gaat naar projecten in de Derde Wereld. Volgens de Daily Mirror be landt slechts twee procent van de opbrengst bij Derde-Wereld- projecten. de rest zou aan de strijkstok blijven hangen. Op richter Mogens Amdi Pedersen en zijn volgelingen zouden met het geld dure villa's en bana nenplantagesaankopen. Boven dien zouden ze zich bezighou den met terroristische activitei ten. Volgens woordvoerder Per Jensen staat het artikel vol on waarheden en verdraaide feiten en is het erop gericht de naam van Humana in discrediet te brengen. Dat het grootste deel van het vergaarde geld niet naar de Derde Wereld gaat noemt hij pertinent onwaar. „Wij moeten ons ook verantwoorden en wor den gecontroleerd door allerlei instanties." Op verdere details van het artikel wil hij niet in gaan, juist omdat Humana En geland zich beraadt op verdere stappen. De gemeente Lisse is erg ver rast door de negatieve verhalen over Humana. De Nederlandse afdeling van Humana heeft de gemeente toestemming ge vraagd om de bakken te plaat sen. Het college van burge meester en wethouders besliste positief. „We hebben informatie ingewonnen bij het Centraal Bureau Fondsenwerving", meldt burgemeester G. van der Kroft. „Dat bureau onderzoekt in hoeverre verenigingen mala fide zijn. Van terroristische con tacten is niets gebleken." Een woordvoerder van het Centraal Bureau Fondsenwer ving bevestigt dit. „Elk jaar stel len we een onderzoek in naar alle kledinginzamelaars. Fr zijn al vaker negatieve publicaties over Humana verschenen, maar wij hebben geen bewijzen dat de berichten kloppen."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14