Geluidswal moet wellicht weg Fans in rij voor handtekening Schiphol boekt succes in strijd tegen zakkenrollers Meer snelle boten op Kagerplassen Regio Leiderdorpse apotheek krijgt toch vergunning Leeszaal Oegstgeest in financiële nood WOENSDAG 21 JUL11993 li Wat hebben randfiguren, professionals en nieuwkomers gemeen? Ze verdienen een aardi ge grijpstuiver met hetzelfde misdrijf: zakken rollerij. De drie-groepentheorie komt uit de ko ker van Hans Smits van de politie op Schiphol. De nationale luchthaven probeert sinds vorig jaar de vingervlugge criminaliteit in te dammen. Geen sinecure, want zakkenrollers zijn specia listen die zich nauwelijks op heterdaad laten be trappen. Preventiecoördinator Smits van de rijkspolitie dienst luchtvaart (RDPL) boekt succes met zijn zakkenrollersproject. Door de aanwezigheid van geüniformeerde agenten en luchthavenmede werkers in de aankomsthal met verbinding naar NS-station Schiphol en de vertrekhal daalde het aantal aangiften van zakkenrollerij van 1000 in 1991 (de helft van de totaal gemelde criminali teit op de luchthaven) naar 700 in 1992. Dit jaar van mei tot en met september wordt een wisse lend team van in totaal 26 man ingezet om dat cijfer verder naar beneden te krijgen. Maar het aantal aanhoudingen, dat vorig jaar te verwaarlozen viel, wordt ook dit jaar hoogst waarschijnlijk niet hoger. Als troost voor Smits en consorte kan dienen dat dit een algemeen manco is. Het ophelderingspercentage van deze vorm van criminaliteit komt niet boven de 4 procent uit. Specialist Na een jaar ervaring met zakkenrollers op de luchthaven kan Smits het type crimineel wèl zo danig in beeld brengen, dat hij daaruit de hoop mag putten de cellen ooit nog eens vol te krij gen. Voor de zakkenroller in het algemeen geldt dat hij mannelijk en meerderjarig, niet of nau welijks gewelddadig en specialist is. Hij laat zich bijna nooit met andere veelvoorkomende crimi naliteit in, zoals autokraak, winkeldiefstal of wo ninginbraak. Politieman Smits onderscheidt drie groepen. Ten eerste de randfiguren of gelegenheidsdie- ven. Ze werken in hun eentje. Zwervers, junks en hun meute die op elk droge, warme en druk ke plek zoals stations te vinden zijn. Schiphol doet al jaren zijn best hen te weren van zijn ter rein. Op Amsterdam-CS zijn ze bijkans niet weg te slaan. De tweede categorie zijn de professionals. In ternationaal werkende groepen, hoofdzakelijk Zuidamerikanen, die grote evenementen zoals popconcerten afstropen en als die er niet zijn van luchthaven naar luchthaven pendelen. De derde groep wordt gevormd door de nieuwko mers. Noordafrikanen, ex-Joegoslaven en Oost europeanen. „Daar krijgen we steeds meer last van. Ze zijn actief in op de Albert Cuypmarkt, CS en Dam in Amsterdam, op de kaasmarkt in Alkmaar, zien dat het daar lukt en proberen het op de luchthaven ook." Achter slot De enige manier om de criminelen achter slot en grendel te krijgen, is ze op heterdaad te be trappen. Inschakeling van een videocircuit heeft volgens Smits weinig zin: „De beelden zijn on scherp, omdat de banden vaak gebruikt wor den. Een camera kan niemand aanhouden. Op een videoband is in Nederland nog nooit ie mand veroordeeld." Op de vraag of de inspanning van de luchtha venautoriteiten wel in verhouding staat tot het toch geringe aantal aangiften - bij 19 miljoen reizigers per jaar - zegt Smits volmondig ja. De aangiften geven een scheef beeld van de werke lijke omvang van het delict. Zakkenrollers slaan in Nederland jaarlijks ongeveer 400.000 keer toe, met een buit 80 miljoen gulden. Vorig jaar werd 'maar' 22.600 aangifte gedaan, een stijging van 1400 ten opzichte van het jaar ervoor. Van die bijna 23.000 neemt de hoofdstad er meer dan 14.000 voor zijn rekening. „In Amster dam komt zakkenrollerij dan wel drie keer zo veel voor als in de rest van het land. Maar, en dat is de tweede reden om dit project vol te houden, voor de slachtoffers op de luchthaven is het effect meestal veel ingrijpender. Ze raken paspoort, tickets en geld kwijt. De vakantie is verpest en ze kunnen nergens meer heen." De geluidswal die aan de Warmondse kant van de Klinckenbergerplas wordt aangelegd, moet verdwij nen wanneer provinciale staten van Zuid-Holland geen toestemming geven. Voor de wal wordt licht verontreinigde grond ge bruikt. Het provinciebe stuur heeft op voorhand toestemming gegeven de grond voor de wal te ge bruiken, ondanks dat pro vinciale staten zeiden dat dit niet kon. WARMOND LIESBETH BUITINK De Raad van State bepaalde eerder dit jaar dat in de plas zelf geen vervuilde grond meer mag worden gestort. De grond is nu naast de spoorlijn gedeponeerd. Er wordt een honderden meters lange geluidswal van gemaakt. Deze oplossing werd vooral ge zocht omdat er een contract is met bouwbedrijf Korswagen over de stort van de grond. „Maar de aarde kan eventueel weer worden weggenomen als er iets niet klopt. Er ligt folie op en de grond kan eventueel er gens anders worden verwerkt", aldus een provinciewoordvoer der. De woordvoerder gaat ervan uit dat provinciale staten het licht wel officieel op groen zul len zetten. „We zouden niet be gonnen zijn als we niet de stelli ge indruk hadden dat die toe stemming zou komen. De stort is milieuhygiënisch verant woord en technisch goed in het Groen-Links-statenlid C. van Laar zet vraagtekens bij de geluidswal die tussen de Klinckenbergerplas en de spoorlijn wordt aangelegd. „Als de wal blijft liggen, ligt er wel milieuvervuilend folie onder." eoto •loek zuyderduin gebied inpasbaar. En het ge beurt op een volstrekt legale wijze. Het enige voorbehoud is dat provinciale staten 'ja' moe ten zeggen." Overleg Gedeputeerde staten overleg gen deze maand met de ge meenten Warmond, Oegstgeest en Sassenheim. „GS hebben na tuurlijk bij voorkeur de instem ming van de gemeenten, wan neer ze de provinciale staten om toestemming vragen." Groen Links-statenlid C. van Laar heeft vragen gesteld aan gedeputeerde staten over de aanleg van de geluidswal bij de Klinckenbergerplas. „Ik begrijp niet waarom er schoon puin voor een weg wordt gestort, zo dat de wal kan worden aange legd. Die weg moet blijven lig gen, terwijl de wal 'terugneem baar' is. En dat folie onder de geluidswal vind ik ook heel vreemd. Als de wal blijft liggen, ligt er dus wel milieuvervuilend folie onder. Ik heb sterk het idee dat ze die grond nu eenmaal kwijt moesten en dachten: 'weet je wat, we leggen een geluidswal aan'. Maar dat is de verkeerde volgorde", aldus Van Laar. WERKZAAMHEDEN - Het gedeelte van de Leiderdorpse Engelen- daal tussen de Vronkenlaan en de provinciale weg krijgt in septem ber een nieuwe asfaltlaag. Daarnaast worden delen van de wijken Zijlkwartier en Kerkwijk dit najaar voorzien van verkeersdrempels. Op de kruising Steenbakkerslaan/Splinterlaan komt een verkeers- spiegel. In het Zijlkwartier gaat het om het gebied tussen de Laan van Ouderzorg, Van Poelgeestlaan, Van de Marckstraat, Zijloordkade, Zijldijk en de Van der Valk Boumanweg. In de Kerkwijk/Centrum wordt het volgende gebied 30-kilometerzone: tussen de B.G. Cortslaan/Van Geerstraat, Ericalaan, Acacialaan, Persant Snoepweg en het Jaagpad langs de Oude Rijn. De buurtbewoners worden voor de aanvang van de werkzaamheden schriftelijk geïnformeerd over eventuele verkeers- en parkeeroverlast. een gemeentewoordvoerster. Het protest bij de Raad van State was aangetekend door de eigenaren van apotheek I-oeves- tein, die op een steenworp af stand van Haanraadts aan het Loevestein is gevestigd. Sinds de opening van de apotheek aan de Hoofdstraat, spanden de eigenaren al talloze procedures aan bij de commissie beroep en bezwaarschriften en de Raad van State. De procedure van be gin dit jaar was de eerste die succesvol was. LEIDERDORP» LIESBETH BUITINK Apotheek Haanraadts aan de Hoofdstraat in Leiderdorp krijgt toch een hinderwetvergunning. De Raad van State gelaste de apotheek eerder dit jaar de deu ren te sluiten, omdat zij onte recht een vergunning zou heb ben gekregen. Leiderdorp be sloot de apotheek echter te ge dogen totdat zij opnieuw een vergunning zou aanvragen. Haanraadts had volgens de Raad van State vorig jaar geen vergunning mogen krijgen, om dat in de aanvraag niet duidelijk was wat precies in de apotheek zou worden gemaakt en opge slagen. Zo ontbraken de gege vens over de chemische stoffen die kunnen vrijkomen wanneer een apotheker geneesmiddelen maakt. „De eerste vergunning is geschorst ómdat de informatie te summier was. Die informatie staat er nu vollediger in", aldus Onduidelijk is of de Ixieves- tein-eigenaren nu opnieuw be zwaar willen maken. De ge meente heeft nog geen be zwaarschriften ontvangen. De eigenaren en beheerder van de pharmacie aan het l/)evestein waren niet bereikbaar voor commentaar. De vergunning ligt nog tot 14 augustus ter inza ge in het gemeentehuis. WARMOND UESBETH BUITINK Meer watersporters dan in vori ge jaren hebben bij de gemeen te Warmond een 'ontheffing voor snelvaren' aangevraagd. Met de ontheffing mogen de watersporters op de Kagerplas sen harder varen dan 12 kilo meter per uur, waardoor zij bij voorbeeld waterskiërs kunnen trekken. Warmond wil jaarlijks 200 ontheffingen uitdelen, maar tot vorig jaar kwamen er nooit meer dan ongeveer 150 aanvra gen binnen. Dit jaar geeft War mond echter het maximumaan tal ontheffingen uit. Warmond geeft de ontheffin gen alleen aan watersporters die een vaarbewijs hebben en ver zekerd zijn voor anderhalf mil joen gulden. Omdat het vaarbe wijs pas vorig jaar verplicht werd. kwam voor die tijd lang niet iedereen in aanmerking voor een ontheffing voor snel varen. Volgens een gemeente woordvoerder is het verplichte vaarbewijs dan ook één van de oorzaken van de stijgende be langstelling voor de ontheffing. Ook het mooie weer in het voorseizoen zou een rol spelen. „Bovendien patrouilleert de po litie de laatste jaren geregeld op de Kagerplassen, waardoor het aantal aanhoudingen is geste gen. En mensen zitten toch prettiger in hun bootje als zc weten dat ze niet het risico lo pen om een bekeuring te krij gen omdat ze een ontheffing hebben", vermoedt de woord voerder. Warmond overweegt niet om jaarlijks meer ontheffingen uit te delen nu de belangstelling groeit. „Daarvoor lenen de Ka gerplassen zich niet. Wc zouden wel 300 of 400 vaarbewijzen kunnen gaan afgeven, maar dan zitten de snelvaardcrs letterlijk in eikaars vaarwater. Dat is niet meer verantwoord. Bovendien betekent meer snelvaardcrs ook meer lawaai. Flatbewoners uit Sassenheim zouden dan gaan Idagen over de herrie. Wilde westen in Wassenaar In de Wassenaarse manege Santhorst wordt op zaterdag 24 en zondag 25 juli een Western Riding Show gehouden: een evene ment helemaal in Western-stijl. Niet alleen de zadels en hoofd stellen van paarden moeten aan een aantal voorwaarden vol doen, ook voor de ruiters is tijdens alle onderdelen specifieke Western-kleding verplicht. Getooid met western-hoed, -laarzen en -hemd strijden de deelnemers om de titel 'Mafor - Mid-Sum- mer Classic Ail-Around Champion 1993'. De show begint zaterdag om 10.30 uur met de 'Quarter Horse stamboekkeuring' en een show van de jeugd. De jongeren laten de jury zien hoe zij met hun paarden omgaan. Na deze eerste kennismaking van de paarden met de jury beginnen de echte wedstrijden. Deze bestaan uit diverse onderdelen waaronder be- hendigheidsproeven, dressuurproeven en snelheidsspelen. En 's avonds is er een Country Westem-feest met een barbecue en muziek in stijl. Op zondag staat het onderdeel 'Hunter Under Saddle' op het programma, waarbij de deelnemers in jachtstijl moeten rijden op de Quarter Horses, volbloed Amerikanen die in Voorschoten gefokt worden. In de middaguren worden nog een veelzijdigheidsproef en snelheidsspelen gehouden. Rond vijf uur is de bekendmaking van de titel 'Mafor - Mid-Summer Classic All-Around Champion 1993'. De Western Riding Show wordt gehouden op het terrein van manege Santhorst aan de Papeweg in Wassenaar. De wedstrij den zijn op zaterdag en zondag van 10.30-17 uur. De feestavond begint zaterdag om 20 uur. Herdruk boek 92-jarige Wassenaarse antropoloog Jaarverslag in mineur OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK De bibliotheek in Oegstgeest is bang dat ze ip de toekomst minder boeken, compact-discs en media kan aanschaffen. Ook vreest de leeszaal dat ze moet bezuinigen op het aantal mede werkers. „Beide maatregelen zouden de bibliotheek in het hart treffen", zo luidt het be stuur de noodklok in het jaar verslag over 1992. De bibliotheek verkeert vol gens het bestuur 'in zeer on gunstige financiële' omstandig heden, onder meer door verla gingen van de rijkssubsidie. In de afgelopen vijf jaar is de sub sidie slechts met 1,4 procent ge stegen, terwijl de uitgaven veel sterker omhoog gingen. De ei gen inkomsten van de leeszaal, zoals contributies, boetes en be- spreekgeld moesten daardoor in de afgelopen jaren met in totaal 41,3 procent omhoog. Toch laat de jaarrekening van vorig jaar een tekort van 9.000 gulden zien. De bibliotheek had gehoopt op financiële steun van de ge meente, maar die wilde geen extra geld in de leeszaal stop pen. Zowel vorig jaar als dit jaar moest de bibliotheek de leesgel- den daarom met 12,5 procent verhogen. „Er zijn geen moge lijkheden tot verdere bezuini gingen zonder de dienstverle ning wezenlijk aan te tasten." In het jaarverslag spreekt het bestuur ook zijn onvrede uit over de voortdurende onzeker heid over andere huisvesting. De bibliotheek is nu nog geves tigd aan de Apollolaan, maar vraagt al zes jaar om een cen tralere plaats in het dorp, bij voorkeur in het winkelcentrum Lange Voort. „Lopende het on derzoek naar de mogelijkheid van een centrale vestiging moest het bestuur zijn ziel in lijdzaamheid bezitten", merkt het jaarverslag ironisch op. De gemeente Oegstgeest wil op dit moment geen uitspraken doen over de financiële nood van de bibliotheek. In augustus gaan ambtenaren en biblio- theekbestuur om de tafel zitten om over de problemen te pra ten. Een maand later praten burgemeester en wethouders over alle subsidie-aanvragen. „Tot die tijd heeft het college geen standpunt", aldus een woordvoerster. WASSENAAR MIEP DE GRAAFF Op zijn 92ste zit de Wassenaar se antropoloog Paul Julien nog zo krap in zijn tijd, dat hij het dringende verzoek doet het in terview zo kort mogelijk te hou den. Aanleiding voor het dicht slibben van de agenda is de her nieuwde uitgave van 'Kampvu ren langs de evenaar', het boek dat Julien 54 jaar geleden aan de hand van wetenschappelijke expedities naar donker Afrika schreef en dat algemeen als een klassieker wordt beschouwd. De .inhoud is praktisch onveran derd gebleven: actualisering bleek niet nodig. De belangstel ling voor het werk lijkt weer even groot te worden als een halve eeuw geleden. Tijdens een signeeravond, onlangs in Den Haag, stond er tot halverwege de straat een rij mensen op een handtekening van Julien te wachten. De man die elke verwijzing naar zijn hoogbejaarde leeftijd tart door zijn energieke uitstra ling, staat nergens meer van te kijken. „Ik heb in totaal vier boeken geschreven, die in ne gen talen zijn uitgegeven. De mens en zijn gedachtenwereld vond ik het belangrijkste bij mijn onderzoeken - de sociale antropologie interesseerde mij het minste. Altijd heb ik voor ogen gehouden dat mijn bevin dingen qua onderwerpen en schrijfstijl leesbaar zouden moeten zijn voor een groot pu bliek. Dat is, dacht ik, gelukt. 'Kampvuren' heeft 19 drukken gehad en ik schat het aantal verkochte exemplaren op 100.000. Daaraan gekoppeld heb ik toch wel zo'n 55 inter views achter de rug." Verbazing Blasé is Julien er niet door ge worden. Wel somt hij zijn ver haal met een mengeling van verbazing en geamuseerdheid op: „De buitenwereld staat meer stil bij mijn leeftijd dan dat ik het zelf doe. Het is na tuurlijk een opmerkelijk gege ven dat er een herdruk komt van een boek dat in zo'n grijs verleden werd geschreven en waarvan de schrijver nog in le vende lijve rondloopt! Laatst belde een medestudent van toen me op, hij is een jaar ouder dan ik en vertelde me dat wij samen nog over zijn van de hele jaarclub. Such is life." „Tja, ik weet ook niet precies waaraan ik die hoge leeftijd te danken heb. Je kunt niet stellen dat ik sober leef, ik bedoel: ik ben van Franse afkomst, dus ik drink elke dag een paar glazen wijn en u ziet hier een doos si garen, ik rook er toch zeker drie per dag." Later in het gesprek zal hij opmerken hoe belangrijk het is de geest juist op hoge leeftijd fris te houden. „Je moet overal belangstelling voor houden. Ik ben er dankbaar voor dat ik die heb behouden, sterker nog: mijn belangstelling neemt nog toe, alleen het geheugen loopt helaas terug. Maar ik ben gea bonneerd op allerlei weten schappelijke tijdschriften, ik lees zoveel mogelijk, ben altijd bezig." Zijn boeken zijn gebaseerd op de 38 of 39 ('precies weet ik het niet meer') wetenschappelijke expedities naar Afrika en Azië die Julien achter de rug heeft. Vele maandenlange reizen gin gen grotendeels te voet. „Mijn ervaring is dat het wérkelijke Afrika pas 50 kilometer van de naastbijzijnde autoweg begint. Lopen is een must. Een kilo meter of 25 was heel gewoon, maar er zijn ook dagen geweest waarop ik 50, 60 of 70 kilometer door het oerwoud liep." Julien nloet toegeven geen plannen meer te koesteren om dergelijke afmattende expedi ties te ondernemen. "Mon dieu daar is natuurlijk geen kwestie van! Mijn vrouw is negen jaar jonger, dus ook niet meer zo piep. Maar dat we nog wel eens naar die landen afreizen, dat dacht ik toch zeker."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13