Brandsmabedevaart in Dokkum Kerk Samenleving Nieuw 'hoofdkwartier' parochie Voorhout WOENSDAG 21 JUL11993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. C HET WEER ROB GROENLAND HEINZ Zalig verklaarde pater karmeliet op 51-ste sterfdag herdacht Op initiatief van rooms-katholieken in Nijmegen en om geving wordt op maandag 26 juli in Dokkum de eerste Titus Brandsmabedevaart gehouden. Op die dag is het 51 jaar geleden dat de pater karmeliet, die in 1985 zalig werd verklaard, in het concentratiekamp Dachau om het leven werd gebracht. Brandsma, in 1881 geboren in het Friese gehucht Oegekloos- Minister-president Lubbers houdt vast aan het primaat van de betaalde arbeid. Hij gaat er van uit dat iedereen - die dat kan - werkt en dal de grondslag van de sociale zekerheidswetten het verstrekken van een uitke ring blijft aan degenen die niet zelfstandig in hun bestaan kun- Lubbers laat dit weten in een 'globale' reactie op de open brief 'Gerechtigheid door soli dariteit', die de Raad Van Ker- ter, had grote betekenis voor Dokkum, legt de Dokkumse pastor J.H. Peters uit. Hij hield in 1924 met andere Friese pries- ken in Nederland vorige maand publiceerde. De Raad pleitte voor een sociale rechtsstaat die alle kwetsbare mensen in be scherming neemt en keerde zich tegen een 'overwaardering' van de betaalde arbeid. Niet al leen is voor velen de weg naar de arbeidsmarkt afgesloten, maar ook houdt een dergelijke overwaardering een ernstige miskenning in van andere vor men van werk: de zorgarbeid en het vrijwilligerswerk. De Raad pleitte daarom voor een discus sie over het 'arbeidsethos'. ters een bedevaart naar Dok kum ter ere van de H. Bonifa- tius, die in 754 bij de Friese stad werd vermoord. In 1926 was hij mede-organisator van de eerste nationale bedevaart naar Dok kum. Deze bedevaart, die tot het midden van de jaren dertig jaarlijks werd gehouden, trok soms 3000 pelgrims. De bedevaartgangers brengen maandag een bezoek aan de De internationale raad van christenen en joden (ICC)) heeft kritiek geuit op de ont werptekst van een gebed, be doeld voor de volgende We reldvrouwengebedsdag. Daarin wordt een vergelijking getrokken tussen het lijden van Christus en dat van de Palestijnen; in beide gevallen krijgen de joden de schuld. Deze tekst, gemaakt door Pa lestijnse vrouwen, is volgens de ICCJ schadelijk voor de vrede en de verzoening. „Het is te betreuren dat in de tekst geen solidariteit blijkt met al- Bonifatiusbron, die sinds begin vorige maand weer stroomt, en de bedevaartkapel. Daarna bid den zij in het Processiepark de Kruisweg, waarbij zij gebruik maken van de meditatieve tek sten die Brandsma in 1942 in de gevangenis van Scheveningen heeft geschreven. Sinds de bron in ere is her steld, hebben ongeveer 5000 mensen Dokkum bezocht, schat len die in het Midden-Oosten lijden", aldus een verklaring van de ICCJ, die deze week in Haifa vergaderde. Door de combinatie van bijbelcitaten en 'eenzijdige' opmerkingen over het lijden van Palestijnen wordt de anti- joodse traditie in de theologie nieuw leven ingeblazen. Deze traditie heeft verschrikkelijke gevolgen voor het joodse volk gehad, aldus de ICCJ. De volgende Wereldvrou wengebedsdag wordt op 4 maart gehouden. Daaraan doen vrouwen uit 180 landen Peters. Dat aantal is veel te wei nig om de spoorlijn tussen Leeuwarden en Dokkum op nieuw aan te leggen, meldt het NS-blad De Koppeling. Voor heropening van de spoorlijn zouden volgens NS-planoloog H. van Breukelen minstens 200.000 in- en uitstappers nodig zijn. Bisschopswijding Wiertz op 25 september ROERMOND ANP De wijding en installatie van de ken F.J.M. Wiertz (50) van Heer len tot bisschop van Roermond heeft op zaterdag 25 september om 10.30 uur plaats in de kathe draal van Sint Christoffel te Roermond. Dat heeft een woordvoerder van het bisdom gisteren meegedeeld. De wijding dient te geschie den door drie bisschoppen. Hoofdconsecrator is de voorzit ter van de Nederlandse bis schoppenconferentie, kardinaal dr. A.J. Simonis. Welke bis schoppen hem bijstaan is nog niet bekend. Weinig aanhangers Lefebvre terug in RK Kerk VATICAANSTAD» CNS Slechts weinig aanhangers van de ultra-conservatieve aartsbis schop Marcel Lefebvre hebben zich sinds diens excommunica tie in juni 1988 weer bij de Rooms-Katholieke Kerk aange sloten. Volgens cijfers van het Vati- caan behoren 65 priesters tot organisaties die het Vaticaan na de excommunicatie van de aartsbisschop voor diens aan hangers heeft opgericht. Daar naast zijn 153 traditionalistische priesterstudenten en 110 gelijk gezinde nonnen de paus trouw gebleven. Het Vaticaan schat dat het aantal aanhangers van Lefebvre sinds 1988 van 500.000 naar meer dan een miljoen is ge groeid. Onder hen zijn meer dan 200 priesters. Lefebvre, oud-aartsbisschop van de Senegalese hoofdstad Dakar en Tulle, werd geëxcom municeerd, omdat hij ondanks een verbod van paus Johannes Paulus II vier priesters bisschop wijdde. Hij overleed in maart 1991 op 85-jarige leeftijd. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Amsterdam (toez J.P.G. van Dijk te Hoogezand-Sappe- meer-Kropswolde;te Middelsum- Toornwerd-Westerwijtwerd en Huizm- ge: H.S. Benjamins, kandidaat te Groningen. Aangenomen: naar Apeldoorn (part time): J.C. Borst, justitiepredikant (part-time) wonende te Zoetermeer die tevens als justitiepredikant werk zaam blijft; naar Spijkenisse: T.T. van Leeuwen te Arkel. Bedankt: voor Ouddorp: P. de Vries te Opheusden; voor Enter: J.A. Wouden berg te Almelo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Molenaarsgraaf-Brand wijk: J.P.C. Prenger, kandidaat te GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk (Zld.): J.J. Tams te Lisse; voor UdehC.A.van Dierente Stolwijk. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Gouda: J. Roos te Chil- liwack. Koster J. Kraakman bij het huidige gebouwtje 'De Roef', dat plaatsmaakt voor een compleet nieuw kerkelijk centi Alle kerkelijke activiteiten van de rooms-ka- tholieke parochie St. Bartholomeus in Voor hout worden weer onder één dak gebracht. Het gebouwtje .'De roef, ingeklemd tussen het 'schip' van de kerk en de pastorie, wordt afgebroken en vervangen door een nieuw onderkomen met vergaderzalen, een oefen ruimte voor de koren, kamers voor het pa rochiesecretariaat en een dagkapel. Pastoor C.J.Th. van Bockxmeer hoopt dat dit com plex nog voor de kerst in gebruik kan wor den genomen, maar dan zou de komende maanden alles van een leien dakje moeten gaan. De Bartholomeus-parochie heeft drin gend behoefte aan meer ruimte. Zeker na het afstoten van het parochiehuis was het moeilijk om alle activiteiten onder dak te brengen, vertelt koster J.Th. Kraakman. Over de snelheid waarmee de nieuwbouw kan worden verwezenlijkt toont de koster zich overigens wat pessimistischer dan de pastoor. „De start verloopt nu al wat stroef omdat er eerst een bodemonderzoek moet worden gehouden, voordat met het eigen lijke werk kan worden begonnen." Voor de bouw van de nieuwe 'roef moet een flinke hoeveelheid grond worden afge graven. Om het aanblik op de ernaast gele gen parochiekerk zoveel mogelijk intact te houden, wordt het complex wat verlaagd aangelegd. „Het gebouw gaat als het ware een stukje de grond in", verduidelijkt Kraakman, die behalve koster tot voor kort ook beheerder van het parochiehuis was. Dat onderkomen is inmiddels verkocht en doet nu, onder de naam 'Het wapen van Voorhout' dienst als horecabedrijf. Het nieuwe kerkelijk centrum wordt, on der meer met schuifwanden, zodanig inge deeld dat de ruimten voor meerdere doel einden geschikt zijn. Een belangrijke plaats wordt ingenomen door de 'dagkapel' waar in de dagelijkse missen kunnen worden ge houden. Pastoor Van Bockxmeer: „Een be langrijk voordeel daarvan is dat we in de wintermaanden de grote kerk op de door deweekse dagen minder hoeven te verwar men." Dat betekent een aanzienlijke kos tenbesparing, rekent koster Kraakman voor. „Het is niet op te brengen om een ruimte van 25 meter hoog vrijwel continu op een behaaglijke temperatuur te houden." In de periode dat de oude 'roeF is afge broken en nog wordt gewerkt aan het ver vangende onderkomen, zal volop moeten worden geïmproviseerd om alle activiteiten te laten doorgaan. „Maar dat lost zichzelf allemaal wel op", verwacht Kraakman. De kosten van het nieuwe complex, dat is ontworpen door de plaatselijke architect J. Warmenhoven, zijn nog niet bekend. Er wordt nog gewerkt aan het bouwbestek en de aanbesteding heeft nog niet plaatsgehad. Lubbers aan Raad van Kerken: primaat voor betaalde arbeid Kritiek op Wereldgebedsdag UIT DE KERKBLADEN Symbolen 1 De gereformeerde predi kant P.J. van Midden uit Lisse omschrijft zichzelf in het kerkblad De Kruisvaan als een 'nuchtere Noord- hollandse boer'. Maar toch zijn er symbolen waar hij het hoofd voor buigt, ver trouwt hij de lezers toe. Hij illustreert dat met een ge schiedenis die volgens hem getuigt van een sterke sym boliek. „In de tempel in Je ruzalem stond een gouden lamp (in het hebreeuws: menora) met zeven annen en op die armen zeven olie- sehaJen, waarin de bran dende pitten staken. Die lamp brandde alle dagen en nachten van de week. Het was een 'eeuwig licht'. Toen de makkabeeën. de joodse vrome strijders uit de twee de eeuw voor Christus, de opvolgers van Alexander de Grote Jeruzalem en daar mee de tempel uitgooiden, reinigden ze het heiligdom. Alleen: de menora, de ze- venarmige kandelaar bleef donker. Men ging op zoek en vond - volgens de tradi tie - één kruikje zuivere olijfolie, genoeg voor één dag. Maar het wonder ge beurde: de lamp bleef er acht volle dagen en nachten op branden. Sinds die tijd is er een nieuw feest in Israël: chanoeka, waarbij een spe ciale lamp, de chanoea-me- inora, met acht brandpun ten op een rij plus een aan- Stekertje ervoor, ontstoken wordt. Elke dag een lichtje erbij, tot ze na acht dagen alle branden." Symbolen (2) Symbolen hebben iets per soonlijks, meent Van Mid den. „Ze zeggen de één al les en de ander niets." Een symbool waar hij zelf het hoofd voor buigt, is het symbool van het licht. „En daarbij voel ik me in goed gezelschap, want het is het symbool van de Almachtige zelf, die zijn aanwezigheid in de tempel in Jeruzalem met de zevenarmige kande laar aangegeven wilde zien." Van het tempellicht naar de kaarsen in de kerk is een hele sprong, maar wel een logische. „Net als in de tempel stak men in de kerk van alle eeuwen een licht aan, dat steevast bleef branden: het licht van Christus. Alleen op Goede Vrijdag werd het gedoofd, na de lezing van de kruis woorden, en in de Paas nacht weer ontstoken. Prachtige symboliek is dat." Symbolen (3) Het kaarslicht als beeld van Zijn opstanding. Van Mid den: „Zoals we dat in onze kerk hebben bij de doop: één van de doopouders neemt het licht van de grote kaars mee en steekt er de doopkaars mee aan. Dat is geen plechtigheid op niets af: het is het beeld van het lopend vuur, dat de dope ling mag delen in Christus' verrijzenis. Net zoals wij licht aansteken op de avond van oudjaar bij het noemen van de namen van de over ledenen. We steken geen kaarsen voor de gestorve nen aan - voor hen hoeft dat echt niet meer - maar voor onszelf: om ons erbij te bepalen dat Gods licht altijd brand, dag en nacht, over levenden en doden. Als iedereen inslaapt - ook in de dood - weten we dat God wakker is om de zijnen tc wekken op zijn uur." COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leiöscn Dagblad, uitgave mREcflEdJUd!eVne[DGp'A^ HOOFPDKANTC»VRn l-3Z350a Rugje van hogedruk De dag van gisteren werd geken merkt door een duidelijk geval van een 'backbend occlusie'. Deze vak term, vrij vertaald: teruggebogen occlusiefront, wordt gegeven aan een regenband die zich om een de pressie-kern heen heeft gebogen en op deze manier een bepaald ge bied twee keer kan passeren. Dit type front liet zich gisterochtend vlak voor de Nederlandse kust door de weersatelliet in volle glorie foto graferen. Het frappante was dat onze regio vanuit de ruimte ook ge fotografeerd kon worden omdat zich een kleine opklaringsstrook ophield boven de westelijke provin- Op dat moment zag de teruggebo gen occlusie er erg dreigend en ac tief uit en het leek het sterk op dat ons gebied een behoorlijke hoe veelheid hemelwater zou krijgen. Doch de verdergaande ontwikkelin gen in de middag deed het machti ge front in twee stukken uiteenval len. Een stuk trok Zeeland in en het andere actieve stuk trok over de Waddeneilanden. Onze regio werd dus op een haartje gemist, maar buiten was daar met veel van te merken want een ander feno meen was in de tussentijd gaan broeien, namelijk buien. Deze bui en konden zich vormen zodra de luchttemperatuur op 1,5 meter hoogte boven de 14 graden uit kwam. Gecombineerd met een tempera tuur van rond het vriespunt op 1800 meter bracht dit een flinke convectie (stijgende luchtkolom- men) op gang. Vooral wat verder landinwaarts waren de buien plaat selijk behoorlijk zwaar. Verder werd aan de zuidzijde van het wegtrek kende lagedrukgebied boven het uiterste noorden van Nederland tij delijk een windkracht 8 Beaufort gemeten (stormachtig). Een rugje van hogedruk, die tussen vanavond en morgenavond vrij snel met de westelijke hoogtestroming over ons land trekt, houdt het weer eventjes droog met zonnige perio- den. De donderdag wordt absoluut' de fteste dag van deze week, daar na dient zich een volgende rakker aan op de weerkaart. Deze jonge man wordt op vrijdag richting Noordzee gelanceerd en geeft bij ons het herfstweer opnieuw een sti mulans. Het enige pluspunt is de iets hogere temperatuur van 20-22 graden bij een zuidwestenwind. In het weekeinde komen we in de achterkamer van het lagedrukge bied, hetgeen de buugheid weer stimuleert en de middagmaxima doet dalen tot onder de 20 graden. Zomer 1993 begint al een naam te krijgen. HET WEER IN EUROPA door Jan Kruis Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Engeland en Wales perioden met zon, in Schotland meer bewol king maar droog. In Ier land bewolkt en kans op regen. Morgen ook in En geland en Wales bewolkt en overal grote regenkan sen behalve bij Londen. Maxima in Schotland en langs de Ierse westkust ongeveer 15 graden, el ders ongeveer 17" graden .maar bij Londen iets bo ven de 20 graden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een bui. Mor gen waarschijnlijk droog en geregeld zon. Koel met maxima rond 18 graden. Noord- en Midden-Frank- In de loop van vandaag van het westen i uit opklaringen en alleen in de oostelijke departementen nog regen. Morgen pe rioden met zon en bijna overal droog. In Bretagne en Normandié morgen toene mende bewolking en later regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden, langs de Kanaalkust enkele graden la ger. Morgen iets hogere temperaturen. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig. Warmer met morgen maxima tussen de 30 en 35 graden. Madeira: Perioden met z<?n en droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig en droog. In het noorden eerst nog wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur aan de Golf van Biskaje rond 24 graden, aan de Costa's rond de 30 graden en in het binnenland tussen 35 en 40 graden. Canarïsche Ei landen: Zonnig, aan de noordzijde van de eilanden ook wel eens wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 30 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig, langs de kust vandaag nog kans op wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur aan de westkust rond de 30 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Maxima aan zee ongeveer 33 Zuid-Frankrijk: In de loop van vandaag meer zon, mor gen perioden met zon. Aan de Rivièra zonnig. Vandaag zekér in het oosten nog een regen- of onweersbui. Daarna bijna overal droog. In het Rhóneldal waait de Mistral. Maxima van 21 graden in Les Landes tot circa 25 graden in de Provence. Morgen enkele graden hoger. Aan de Cöte d'Azur middagtemperatu- ren tegen de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxima rond 31 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden en midden van daag nog half tot zwaar bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Morgen van het westen uit meer zon en geleide lijk droog. In het zuiden van Italië zon nig en droog. Maxima van 24 graden in het noordelijk merengebied tot 32 in het zuiden van Sicilië. Corsica: vandaag wolkenvelden en een.enkele bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Morgen meer zon en warmer met 's mid dags 28 graden. Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima rond 28 graden. Griekenlanden Kreta: Zonnig. In het noorden van het Griekse vasteland meer bewolking en kans op een onweersbui. Middagtemperatuur langs de kust en op de eilanden onge veer 32 graden, op het Griekse vaste land tegen de 40 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig In het Turkse binnenland kans op stapelwolken. Droog. Middagtempe ratuur langs de kusten dichtbij de 35 graden. In het binnenland boven de 40 graden Duitsland: Tamelijk veel bewolking en een enkele bui. Morgen minder puien en in het wes- maxima rond 19 graden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12