Leiden 'Renovatie prima, hogere huren niet Politie-escorte voor olifanten van circus 'Onze partij is veel te gedegen en te bescheiden' Sloperij Moesman stopt na 28 jaar Prijzen voor vrijwilligers RU Leiden wil geen kopieergeld betalen Dependance Droomfabriek Protest tegen hogere huur garageboxen WOENSDAG 21 JULI 1993 Vechtpartij voor deur disco leiden Voor discotheek Nexus aan de Langebrugzijn vannacht twee jongemannen slaags geraakt met de portier. Een 18-jarige en een 19-jarige Leidenaar werd om twee uur de toegang tot de discotheek geweigerd door de 22-jarige portier, een man uit Zoeterwouae. Uit boosheid begon de 19-jarige te slaan. Vervol gens rolden portier en bezoeker vechtend over straat. De portier liep een blauW oog en een gebroken tand op, de bezoeker had een bloedneus en een gekneusde rib. Telefax weggegrist leiden Terwijl goederen werden afgeleverd bij een restaurant aan dp Nieuwe Rijn, profiteerde een inbreker van de openstaan de toegangsdeur. Hij griste uit het kantoor een dure telefax weg. Inbraak bij computerfirma leiden* Bij een computerbedrijf aan de Overrijn (industrieterrein De Waard) hebben inbrekers toegeslagen. Ze probeerden de voordeur te forceren maar dat lukte niet. Vervolgens werd aan de waterkant geprobeerd het pand binnen te komen en daar lukte het wel. Een computer, een fax en een printer werden meegenomen. Bijzondere vrijwilligersprojec- ten in Leiden en de regioge meenten kunnen tot 25 septem ber meedingen naar de Marga Klompé-prijs (5000 gulden) en de solidariteitsprijs. Beide prij zen worden in december in de RAI in Amsterdam uitgereikt tij dens de landelijke vrijwilligers- dag. De jury staat onder voorzit terschap van Hans van Mierlo. Het bijzondere van een project kan blijken uit de werkwijze, het doel of de deelnemers. Deelna meformulieren kunnen na de 'bouwvak' worden opgevraagd bij de Leidse Vrijwilligerscentra- le aan de Breestraat 117. Alleen groepen kunnen meedingen. Hoflaan schrikt van kosten opknapbeurt flats De bewoners van de Hoflaan zijn hevig geschrokken van het dure renovatieproject voor hun flats. Volgens bereke ningen van de gemeente Leiden gaan de bewoners, die op zich blij zijn met de plannen, na de opknapbeurt 60 tot 70 gulden meer huur per maand betalen. En als ze centrale verwarming willen, komt daar maandelijks nog eens 100 gulden bij. 'Volstrekt onaanvaardbaar', vindt de bewonerscommissie die bedragen. meteen naar huis gestuurd. 'Gaan jullie je huiswerk maar opnieuw maken', hebben we gezegd." Een gemiddelde huurstijging van 160 tot 170 gulden per maand vinden de bewoners al te gortig. „De gemeente heeft deze huizen tien jaar geleden aangekocht van de Hollandse Constructie Groep. Sinds de aankoop is er geen spatje on derhoud meer gepleegd, maar wel is elk jaar de huur verhoogd. In feite is de gemeente er zelf schuldig aan dat onze huizen er zo slecht aan toe zijn. Daarom zeggen wij: renovatie prima, maar dan mag de gemeente voor de kosten opdraaien." Kalkhoven roept de renovatie van omliggende flats aan de Vijf Meilaan in herinnering. „Die mensen zijn gemiddeld 38 gul den per maand meer gaan ver huren. En voor de centrale ver warming betaalden ze 60 gul den. Ons maken ze dus niet wijs LEIDEN HANS KOENEKOOP Na lang wikken en wegen maakte het gemeentebestuur deze zomer bekend drie miljoen gulden te willen steken in een ingrijpende renovatie aan de Hoflaan (nummers 90 tot en met 130 en 305 tot en met 345). De sterk verwaarloosde portiek flats krijgen een nieuw dak, nieuwe rioleringen, kozijnen met dubbel glas en een extra isolatielaag op de buitengevel. Als het project vóór 1 septem ber 1994 klaar is, ontvangt Lei den van het ministerie van volkshuisvesting een subsidie van ruim negen ton. Ondanks die subsidie wordt van de huurders een financiële bijdrage verlangd. Vorige maand kregen de bewoners de nieuwe huurprijzen onder ogen. „We waren gauw klaar met die ambtenaren", zegt voorzitter H. Kalkhoven van de bewoners commissie. „We hebben ze dat renovatie niet goedkoper kan." Volgens Kalkhoven bestaat er zelfs een alternatief renovatie programma voor de Hoflaan dat in 1991 is opgezet en de helft goedkoper is. „Voor ons is vol strekt onduidelijk waarom de gemeente voor dat dure renova tieproject heeft gekozen. Een paar jaar geleden is datzelfde plan juist vanwege de absurd hoge kosten afgeblazen. Ieder een vond het van de gekke om voor 80.000 gulden een woning te verbeteren, die was getaxeerd op 60.000 gulden." Maar er spelen wel meer rare zaken aan de Hoflaan. Twee van de vijf portieken van een der flats zijn in particuliere han den. „En een vereniging van ei genaren bestaat niet. Hoe doen ze dat dan straks? Drie portie ken isoleren ze wel en de ande re twee niet?" Ook vindt de be wonerscommissie het raar dat de gemeente zonder overleg de nieuwe huurpijzen heeft vastge steld. „Ze toveren maar met be dragen. Maar wij willen wel eens weten wat nu exact de nieuwe huur per woning wordt. Aan gemiddelden hebben we niks. De een woont hier in een drie-kamerflat, de ander heeft zeven kamers." Kagerplassen Dienstfiets A Q Hard varen over de a A Alphenseambtena- I J Kagerplassen is po- I f ren moeten voort- pulair: veel mensen heb- aan op de fiets dienstreis- berfeen aanvraag voor jes maken, vindt een ge- een ontheffing ingediend meentelijke milieuwerk bij de gemeente Warmond groep De Rijksuniversiteit van Leiden weigert voorlopig in te gaan op de eisen van de Stichting Re prorecht. Het betreft hier het betalen van een jaarlijkse ver goeding voor het kopiëren van auteursrechtelijke geschriften. Volgens Leiden wordt er aan de universiteit minder gekopieerd dan de stichting op grond van een steekproef denkt. „Dat is ons uit eigen onderzoek geble ken", aldus de persvoorlichter. Hoe groot de discrepantie is, wil de RU niet zeggen. Datzelfde geldt voor de exacte hoogte van het geëiste bedrag dat in elk ge val meer dan twee ton bedraagt. „Daar geven we geen informatie over. Wellicht moeten we nog voorde rechter verschijnen", al dus de persvoorlichter. De ove rige twaalf universiteiten en de Verenigingvan Saifienwerkende Universiteiten (VSNU) hebben wel een gezamenlijke overeen komst gesloten met de stich ting, die handelt in opdracht van de minister van justitie. Volgens deze overeenkomst be talen de universiteiten over de jaren 1988 tot en met 1990 ge zamenlijk een vergoeding van ruim 2,1 miljoen gulden per jaar. Óver de jaren 1991 tot en met 1993 zal eenzelfde bedrag als voorschotbetaling worden voldaan. Het bedrag per univer siteit is afhankelijk van het aan tal studentei\ dat staat inge schreven. Aanvankelijk eiste de Stich ting Reprorecht een bedrag van 4.1 miljoen gulden per jaar. De universiteiten betwistten echter de uitkomst van een steekproef naar het kopieergedrag. De steekproef, uitgevoerd bij de TU in Delft en de VU in Amster dam, zou niet representatief zijn. Hierna spande de stichting een gerechtelijke procedure aan. Deze kan dank zij de huidi ge afspraak worden stopgezet. Alleen zal de stichting de ge rechtelijke procedure tegen de RU Leiden voortzetten. Een commercieel en cultureel centrum voor de beoefening van zang, dans en (pop)muziek. Bij de gemeente Alkmaar heb ben twee Leidenaars een plan ingediend om een dependance van de Leidse Droomfabriek te groot openen. In Alkmaar bleek et tekort te zijn aan oefet en kleine podia voor dansclub- jes, zanggroepen en bandjes. Leidenaar Mark Kramer wil daarom in Alkmaar een nieuw cultureel centrum beginnen dat is opgezet in de stijl van de Droomfabriek aan de leidse Oude Vest. De gemeente Alk m.i.ir is gevraagd naar een schikt pand uit te zien. Subsidie heeft de nieuwe Droomfabriek niet nodig. Volgens Kramer kunnen de oefenruimtes tegen schappelijke prijzen worden verhuurd (ƒ12,50 per persoon per dagdeel). Olifanten in optocht door de stad. Lei den maakt het donderdag mee als het American Circus voor vier dagen zijn tent opslaat bij de Groenoordhallen. De olifanten van het circus komen uit Haar lem met een speciale goederentrein en arriveren morgenmiddag om twaalf uur op het NS-complex aan de Haagweg. Vanaf dat voormalige Van Gend Loos terrein vertrekken de vijftien zware die ren lopend met dompteur Flavio Togni onder politie-escorte naar het parkeer terrein aan de Groenoordhallen. De die ren hebben vrije doorgang op de route NS-complex aan de Haagweg - Rijn- zichtbrug - Morsweg - Morssingel - rotonde - Stationsplein - Schipholweg - Willem de Zwijgerlaan - Gooimeerlaan - Hallenweg - parkeerterrein Groenoord hallen. De olifantenoptocht bij de start van de circusvoorstellingen in Haarlem trok vo rige week duizenden mensen. Vanavond geeft het circus zijn laatste voorstelling aan de Haarlemse Boerhaavelaan waar vandaan de olifanten rond half elf 's avonds naar het station gaan. Die optre dens werden overigens ernstig verstoord door de regen. Olifanten, paarden en an dere dieren zakten gisteren tot aan hun knieën in de modder. De brandweer en een aannemersbedrijf moesten eraan te pas komen om het verzuipende circus te redden. In Leiden zal het circus minder last van hebben van de regen omdat het op een geheel verhard terrein staat. De opbouw van het Leidse circus be gint vannacht en wordt morgenochtend afgerond. De olifanten volgen morgen middag als het olifantenhok klaar is. Donderdagavond geeft het American Circus om 20.00 uur de eerste voorstel ling op het terrein bij de Groenoordhal len. Van vrijdag tot en met zondag wor den er dagelijks twee voorstellingen ge geven, om 15.00 uur en om 20.00 uur. Het circus richt ook een reizende dieren tuin in die vanaf vrijdag dagelijks tussen 10.00 en 18.00 uur valt te bezoeken. Be zoekers van de dierentuin kunnen bo vendien van 10.00 tot 12.00 uur een re petitie bijwonen. In de dierentuin zijn naast olifanten ook sneeuwwitte, witge streepte, roze en klassieke tijgers, pan ters, neushoorns, paarden, apen en jagu- Het American Circus is niet zoals haar naam doet vermoeden een circus met Amerikaanse artiesten, al zijn twee clowns Amerikaan. De onderneming is nu van de Amerikaanse familie Togni. Olifantendompteur Flavio Togni siert de reclames van het circus, dat naast acts met dieren ook evenwichtskunstenaars, een ijskoningin en clowns op het pro gramma heeft staan. Rebellerend PvdA-lid wordt door velen in stilte gesteund De voormalige autosloperij aan de Haarlemmerweg. De autosloperij van de familie Moesman aan het Trekvaartplein gaat eind augustus dicht. Het bedrijf gaat dan nog wel door met het werken aan 'rijdende auto's', maar de sloopwerkzaamheden worden na 28 jaar gestopt. De sluiting is het resultaat van pro vinciale milieumaatregelen en toekomstige bouwplannen van de gemeente. De provincie besloot begin dit jaar dat al le autosloperijen aan nieuwe milieu-eisen moeten voldoen. Zo moeten motorvloei stoffen worden opgevangen en worden af gevoerd voordat de auto's tot schroot kun nen worden verwerkt. Voor Moesman bete kenden de maatregelen uiteindelijk dat het bedrijf officieel door de provincie werd 'ge blokkeerd'. „We zijn nu nog aan het oprui men, maar begin september moet alle troep weg zijn", aldus W. Moesman. De grond waarop het bedrijf werkt was deels van de familie en deels van de ge meente. Met name het laatste stuk wil Lei den terughebben als de bouwplannen voor de nabijgelegen Broek- en Simontjespolder worden uitgevoerd. Dus-trad de gemeente met de slopers in onderhandeling. Uitein delijk kwam het tot een gebruikerscontract waarin staat dat Moesman tot het begin van de bouw over de grond mag beschikken. Voor de geleden schade krijgt Moesman een bedrag van rond de 25.000 gulden. Totdat de bebouwing van de polder be gint blijft Moesman op de grond aan auto's sleutelen, zonder dat er wordt gesloopt. leiden hans koenekoop Een groep van ongeveer 50 be woners van het Jacques Urlus- plantsoen houdt morgen een protestactie in het kantoor van woningbouwvereniging Leiden (WVL) aan het Schuttersveld. De bewoners maken bezwaar tegen de forse stijging van de huur van hun garageboxen. Per 1 juli betalen ze 110 gulden in plaats van 80 gulden per maand. Woordvoerster A. van Roon van het bewonerscomité noemt die stijging onrechtvaardig hoog. „De huren van de garages horen ons inziens bij de huizen. En zouden dus gelijk op moeten gaan met de gewone huurver hoging. Nu gaan de huren van de garages met 37 procent om hoog. Ik noem dat asociaal, ze ker als je weet dat veel bewo ners hier moeten leven van de AOW." De WVL heeft overal in Lei den de huren van de garages onevenredig opgetrokken. Dat heeft de corporatie kunnen doen omdat staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting deze huren helemaal vrij heeft gegeven. Omdat de WVL vond dat de huren van de garagen- boxen in Leiden zo laag waren, is in een keer een forse verho ging doorgevoerd. Van Roon kondigt een eerste protestactie aan van haar eigen plantsoen. In de petitie die morgen wordt aangeboden staat dat de WVL de nieuwe huurverhoging ongedaan moet maken. Voorts zijn er contacten gelegd met de Diamantbuurt en de Rivierenbuurt. Er wordt overwogen om gezamenlijk be zwaar te maken. In de boezem van de Leidse PvdA moest de afgelopen dagen druk worden vergaderd. De ac tie van partijgenoot Evert van Seggelen, die publiekelijk de partijtop aanviel, was hard aan gekomen. Het raadslid Ed van der Veen, wethouder Tjeerd van Rij, JS-lid Tan Toan Hok, vice- voorzitter Jan Vleggeert en Van Seggelen zelf poogden de rijen te sluiten in een poging de schade voor de partij te beper ken. He.t resultaat is een officië le mededeling 'dat er wel ver schillen van inzicht zijn maar een scheuring zeker niet aan de orde is'. Afgelopen vrijdag haalde Van Seggelen fel uit. Elke poging tot vernieuwing wordt in de PvdA onderdrukt, was zijn verwijt. Hij zei te spreken namens een spe ciale commissie die ideeën moest aandragen voor de ver kiezingscampagne van volgend jaar. Die ideeën gingen echter zo ver dat zijn werkgroep door het bestuur van de PvdA werd teruggefloten. De beschuldigingen van Van Seggelen werden aanvankelijk niet serieus genomen niet in de laatste plaats omdat de brief waarin de onvrede werd geuit, eerder bij de krant dan bij de partijtop arriveerde. 'Een onbe zonnen solo-actie die de PvdA geen goed doet' luidde het oor deel in de partij. Solidair Inmiddels is echter duidelijk dat de actie van de rebellerende PvdA-er door velen 'in stilte' wordt gesteund. Het in socialis tische kringen gerespecteerde van Van Seggelen. Toch geeft hij toe dat zijn eerste conclusie - 'een eenmansactie van Van Seggelen' - onjuist is. „Maar wat ik nog altijd niet begrijp is dat mensen als Elly Kerckhoffs en Tan Toan Hok hem steunen. Die twee zitten nota bene ook in het afdelingsbestuur waar zij met al die onvrede terecht kun nen. Dan loop je toch niet eerst naar de krant. Ik vind dit alles een staaltje van die oude, ach terhaalde strijdcultuur. Ik hoop vurig dat ik het nog eens zal meemaken dat PvdA'ers iets ge zelligs met elkaar gaan doen." „Het lijkt nu alsof Van Segge len en de anderen iets gewel digs in gang hebben gezet maar dat is helemaal niet zo. Van een scheuring of richtingenstrijd is geen sprake. En dan die kreet dat er andere, betere mensen moeten komen. Volgens mij zijn die er niet." Van der Veen: „Als je andere mensen wil, moet je er direct bijzeggen wie je door wie wilt vervangen. Dat mis ik in het verhaal." Of de PvdA werkelijk de rijen weet te sluiten, zal tegen de ver kiezingen blijken. De mogelijk heid dat de werkgroep van Van Seggelen een geheel eigen ver kiezingscampagne gaat opzet ten, bestaat nog steeds. „Niet om een scheuring te bewerk stelligen maar om de vernieu wingen toch doorgevoerd te krijgen." Daar heeft Van Rij echter geen enkele moeite mee: „Zelfs al zou Harry Mens voor de PvdA adverteren, dan vind ik dat ook geen enkel probleem. Als het maar stemmen ople vert." ex-raadslid Elly Kerckhoffs ver klaart zich onomwonden 'soli dair' met Van Seggelen. Het huidige raadslid E. van der Veen noemt de actie van Van Segge len zelfs 'nuttig'. Ook de nogal omstreden uitspraak dat de Leidse PvdA een type als Joop Walenkamp (CDA-wethouder) mist, kan hij heel goed plaatsen. „Daar hebben we het in de fractie heel dikwijls over. Onze eigen 'wethouders doen hele maal niet onder voor Walen kamp, integendeel. Maar ze ver liezen het wel van hem als het gaat om presentatie, om het verkopen van het beleid. We zijn veel te gedegen en beschei den. We moeten af van die puri teinse opvatting dat goed beleid zichzelf wel verkoopt. Het is daarom dat Walenkamp soms wel wat al te gemakkelijk aan de haal gaat met dingen waarmee juist Van Rij had moeten sco ren", zegt Van der Veen. Na alle gesprekken zijn be stuur en fractie bereid om de discussie over een vergaande vernieuwing van de Leidse af deling voort te zetten. Van Seg gelen is daarmee tevreden. „Wat ik nu al heb bereikt is dat iedereen rechtop is gaan zitten. Ik heb een steen in de dorpsvij ver gegooid. En ondanks die wat harde aanpak zijn betrokke nen on speaking terms. Achterhaald Tjeerd van Rij, dikwijls als be oogd lijsttrekker genoemd, heeft nog wèl moeite met de actie Beoogd lijsttrekker Tjeerd van Rij: 'strijdcultuur', foto hielco kuipers Ex-raadslid Elly Kerckhoffs: 'solidair'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11