meGasooL Schrijvende Lezers ;-®-sf1 luïsess DINSDAG 20 JUL11993 8 VgaJ£!2£' 1 ro^"006' .iele"*51 "Jfe. L^s™V'"'\§é3SS .bOvoortf,. |5OOROPA e^T| ^i-ua-^n g ;;j' DAAR KOM JE VOOR JE PLEZIER HEEMSKERK i i LEEUWARDEN! Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum ver melden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in de krant on dertekend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud ervan eens is. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Echo Hierbij wil ik reageren op een artikel uit uw krant van zaterdag 19 juni 1993 met als titel „Ver eniging van deskundige echo- bedrijven nodig". In dit artikel wordt over een samenwerking tussen echo-bureaus en de HBO-opleiding voor echografie in Eindhoven gesproken. Van zo'n samenwerking is echter geen sprake! Door middel van deze ingezonden brief wil ik op het artikel reageren. Hieronder zal ik het stand punt van de studierichting Me disch Beeldvormende en Radio therapeutische Technieken van Hogeschool Eindhoven ver woorden. - Echografie is een medische beeldvormende techniek, waar van bij ondeskundig gebruik de onschadelijkheid niet bewezen is. - Alleen een deskundig opge leid echografist is in staat om een echografie-apparaat op de juiste wijze in te stellen en ar tefacten en drogbeelden te on derkennen. - Echografie dient daarom al leen toegepast te worden voor medische diagnostische doel einden en door deskundig echografisch opgeleid personeel met een medische of paramedi sche achtergrond. - Hogeschool Eindhoven dis tantieert zich van elke commer ciële toepassing van echografie op mensen. Binnen de Hogeschool Eind hoven is in de laatste jaren een grote hoeveelheid kennis en er varing van toegepaste echogra fie opgebouwd. De Hogeschool staat daarmee nationaal (en in toenemende mate internatio naal) in hoog aanzien. Het doel van de Hogeschool is er op ge richt om deze kennis uit te dra gen, daar waar dat nodig is en waar men er om vraagt. Hogeschool Eindhoven ver zorgt toepassingsgerichte cur sussen echografie voor medisch en paramedisch personeel - ra- diodiagnostische laboranten, vaatlaboranten, dierenartsen, verloskundigen (in voorberei ding) - waarin de door me vrouw Diepenhorst genoemde activiteiten niet passen. Het is niet aan de Hogeschool Eindhoven om de kwaliteits eisen te formuleren maar wel om aan opleidingseisen te vol doen. Opleidingseisen voor echografisten zijn reeds gefor muleerd door de Raad Beroeps opleiding Radiologisch Labo ranten en moeten voor de di verse specialismen (b.v. verlos kunde) geformuleerd worden door de bestaande beroepsvere nigingen in samenwerking met de daartoe deskundige oplei dingsinstituten. W. van Prooijen, docent echografie Hogeschool Eindhoven, Rachelsmoten 1, Eindhoven. Slopen Bewoners van de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude zijn onge rust omdat bij de sloop van een schuur waarin asbest is verwerkt de veiligheidsvoor schriften niet in acht zouden zijn genomen. Wat dom van u, geachte heer Meerburg, om geen sloopver gunning aan te vragen. Volgens u was er sprake van een misver stand. Hoe lang zit u eigenlijk al in het vak? Weet u wat een mis verstand is? Het is een misver stand van u te denken dat de le zers daarin trappen. Die zijn zo dom nog niet. Nog dommer is het van u dat u de weldenkende lezers wilt la ten geloven dat de Arbeidsin spectie tijdens de sloop aanwe zig is geweest. Welk een min achting voor de lezer. De Ar beidsinspectie kon helemaal niet aanwezig zijn; immers u was toch 'vergeten' een vergun ning aan te vragen? Het domst is het echter van u te denken dat, na uw 'gerust stellende' woorden in de krant, de zaak als afgedaan kan wor den beschouwd. Niets is minder waar. U stelt dat er bij de sloop heel zorgvuldig is gehandeld. Ie moet maar durven! Mag ik u misschien een paar vragen stel len? - Hoeveel geld dacht u uit te kunnen sparen door te slopen zondervergunning? - Naar welk asbestverwerkend bedrijf is het asbest 'netjes' af gevoerd? - Wij, bewoners van de Eiken laan, willen graag zeker weten dat er geen asbest meer rondslingert. Wilt u de kosten van dat arbeidsintensieve on derzoek voor uw rekening ne men? - Wat zou u er van vinden in dien u het bedrag, dat u dacht uit te sparen, eens stortte op de rekening van het Nederlands Kankerfonds? Ongetwijfeld kunt u deze vra gen beantwoorden, want zo dom bent u toch ook weer niet? Rest mij nog, burgemeester en wethouders van Zoeterwou de te danken voor hun 'gerust stellende' brief. Indien u meent ons met uw schrijven in slaap te kunnen sussen, slaat U de plank mis. Wij sliepen reeds goed (dit ter geruststelling van de veront ruste lezers). Voor straks welterusten en, naar ik hoop, morgen gezond weer op. Floor Koelewijn, Eikenlaan 20, Zoeterwoude Rijndijk. Koren (1) Van 7 tot 11 juli had in Leider dorp en omliggende gemeen ten een internationale koren ontmoeting plaats. In de krant van 3 juli vertelde dirigent Jos Schohaus, de initiatiefnemer, hoe hij tussen de rails op het idee van dit festijn was geko- Met verbazing en teleurstelling heb ik moeten vaststellen dat van het grote slotconcert van de internationale koren ontmoe ting, gegeven in de sporthal De Does te Leiderdorp, geen ver- sjag in uw krant is opgenomen. Hoe komt dit?? 350 koorleden uit vijf landen, de solisten Liset- te Emmink, sopraan, Marcel Reijans, tenor en Karei Zamra- zil, bas, met medewerking van het Amsterdams Begeleidings orkest, hebben onder leiding van Jos Schohaus zaterdag 10 juli j.l. de Messe Solenelle van Charles Gounod uitgevoerd. Onder de meer dan duizend muziekliefhebbers waren o.a. aanwezig de echtgenote van de overleden burgemeester van Leiderdorp de heer Bruggeman de grote mede-initiatiefnemer van dit groots gebeuren, en het college van B W van Leider dorp. Deze internationale koren ontmoeting heeft bewezen dat muziek grenzen doet vervagen. In de afgelopen maanden is op tien plaatsen gestudeerd om dit werk ten uitvoer te brengen. Aan het einde van de uitvoering is mij gebleken, dat door het overweldigende applaus de be zoekers hun dankbaarheid tot uitdrukking brachten voor het geen door de koren, solisten en orkest ten gehore was gebracht. Een ieder had reuze genoten en was zeer onder de indruk van dit gebeuren. Helaas in uw krant, zowel van maandag als dinsdag, valt veel negatieve berichtgeving (dief stallen, moord, etc.) te lezen maar van zo'n positief en voor Leiderdorp groots gebeuren wordt niets vermeld. Is zoiets niet het vermelden waard in het Leidsch Dagblad? Is de afstand te groot van Leiden naar Leider dorp? Nogmaals teleurstellend dat dit is gebeurd, veel gastge zinnen namelijk uit Leiden en omgeving waar de koorleden waren ondergebracht kunnen nu het krantenverslag niet naar hun gasten toesturen, velen met mij hadden hierop gerekend. Ik hoop dat uw krant in de toekomst ook het positieve DEen deel van de koren oefent voor de uitvoering. nieuws uit Leiden en omgeving brengt. Mevr. C.M. KJein-van Kempen, (gastgezin van Poolse deelne mers en koorlid van C.O.V. Ex celsior), Muiderking63, Leiden. Koren (2) Normaal reageert men in deze rubriek op een artikel in het Leidsch Dagblad; in dit geval zou ik willen reageren op een artikel, dat naar mijn mening in het Leidsch Dagblad had moe ten staan, maar dat door de kunstredactie niet als zodanig werd beoordeeld, nl. de interna tionale korenontmoeting Lei derdorp e.o. 1993, die gehouden werd van 7 t/m 11 juli jl. Een stichting is bijna twee jaar druk doende geweest om een manifestatie voor te berei den, zoals in onze regio nog nimmer heeft plaatsgehad, nl. een korenontmoeting met niet alleen koren uit Nederland, maar ook uit het buitenland. In dit geval betrof het tien koren, waarvan 6 uit Nederland (3 uit Leiderdorp, 1 uit Leiden, 1 uit Woubrugge en 1 uit Alphen aan den Rijn) en 4 uit het buiten land, nl. uit Polen, Duitsland, Tsjechië en Slowakije. Naast de deelconcerten in diverse kerken in onze regio was er ook het slotconcert, waarop alle deelne mende koren gezamenlijk een uitvoering gaven van de Messe Solennelle van Charles Gounod in de sporthal De Does te Lei derdorp. Dit alles werd toegelicht in een artikel in het Leidsch Dag blad van zaterdag 3 juli jl., waarin tevens het complete programma was opgenomen. Dat de medewerkers van het Leidsch Dagblad geen kans za gen, iets te verslaan over de aankomst van de buitenlandse deelnemers, van de ontvangst door het gemeentebestuur van Leiderdorp van delegaties van alle deelnemende koren (Radio West was er wel!), van de door alle koren gegeven deelconcer ten op de avonden van donder dag 8 en vrijdag 9 juli jl. is voor mij onverklaarbaar. Maar dat er zelfs niemand aanwezig was op het slotconcert van alle koren (met 3 solisten en begeleid door een orkest van ruim 50 perso nen en orgel) bij de uitvoering van de Messe Solennelle o.l.v. de Leidse dirigent Jos Schohaus, die hiervoor vele maanden te voren muziek en cassetteband jes had toegezonden aan de buitenlandse koren en die in mijn ogen de spil was van deze korenontmoeting (immers, ex cursies zijn leuk en interessant, maar het hoofddoel was: Samen muziek maken, en dat was zijn taak) is in mijn ogen een onver getelijke blunder van de kunst redactie. De chef deelde mij zelfs schriftelijk mee, dat zij het voldoende vond, om de lezers alleen te informeren over het feit, dat de korenontmoeting zou plaatshebben en niet een recensie achteraf. Een dergelijke verklaring is voor mij niet acceptabel en ik ben dan ook heel boos over de ze hele gang van zaken. Terug ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN draaien is helaas niet meer mo gelijk; de blunder is begaan. G.J.W. Vonk, Voorzitter C.O.V. "Excelsior" Leiderdorp, een der deelne mende koren, Essenrode21, Leiden. (van redactiewege ingekort) Naschrift kunstredactie: In de betreffende brief aan de heer Vonk staat letterlijk: „Juist omdat dit festijn eruit springt, heeft de kunstredactie gekozen voor deze vorm van informatie. En niet voor een recensie ach teraf." Waaripee is aangegeven dat de kunstredactie het evene ment zó belangrijk achtte, dat zij een uitgebreid interview als voorinformatie op de ontmoe ting zinvoller achtte dan louter de bespreking ervan. In de brief wordt tevens opgemerkt dat - mede door de reacties over de gang van zaken - bij komende evenementen wordt overwogen beide te doen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8