Noord-Korea ziet af van produktie kernwapens Buitenland Italië:'Aideed niet voor aanval gewaarschuwd' In zuid-Sudan wacht tallozen hongerdood Japan kiest voor gedoseerde verandering Britse rechter gaat over 'Maastricht' beslissen DINSDAG 20 JUL11993 155 5 ter werd overstroomd. Het water is op een aantal plaatsen meer dan 17 meter gestegen. De verwachting is dat de rivier dat hoge niveau nog wel een paar dagen zal houden, zeker wanneer het ook de komende dagen stroomopwaarts blijft regenen. De schade wordt nu al geschat op twin tig miljard gulden. Volgens vice-presi dent Al Gore, die het gebied met presi dent Clinton het afgelopen weekeinde bezocht, heeft Amerika er naast de Grote Meren, die de grens vormen met Cana da, er een 'zesde meer' bijgekregen. Een vies bruin meer, alsof een gigantische koffiepot is omgevallen over het vrucht bare Midden-Westen. Uit landen als China en Thailand zijn de afgelopen weken 75 miljoen zandzakken ingevoerd. De mannen en vrouwen die de zakken vullen is vanwege de hoge temperaturen aangeraden veel water te drinken en vooral geen bier. Een oproep die aan dovemansoren is gericht. De ber gen zandzakken kunnen echter niet ver hinderen dat winkels en woningen op de foto's in Portage des Sioux in Missou ri en St. Louis onderlopen. FOTO S AfP, AP. REUTER. BOSTON CLOBE De Italiaanse minister van de fensie Fabio Fabbri heeft giste ren ontkend dat Italiaanse mili tairen in Somalia krijgsheer Mo hammed Farah Aideed hadden ingelicht over de Amerikaanse luchtaanval op zijn huis. Het weekblad Newsweek meldde dat de Italianen Aideed hadden ge waarschuwd. Fabbri noemt de suggestie in Newsweek een on gegronde aanval. „Een bewakingsdienst die door de Verenigde Staten wordt geleid, heeft al meermalen Itali aanse leden van de VN-troepen in Somalia betrapt die Aideed waarschuwden voor operaties tegen zijn strijdkrachten", zo schrijft het weekblad, dat zich baseert op !drie Westerse bron- st. Louis„Wat ik ga doen als de over stroming voorbij is? Kijken wat er over is en opnieuw beginnen". Deze uitspraak van een oudere vrouw in St. Louis tekent de gelatenheid waarmee de Amerikanen de ergste overstroming van deze eeuw aanvaarden. Veertig dagen regen heb ben inmiddels een gebied bijna zo groot als Nederland onder water gezet. Het punt waar de machtige rivieren Missis sippi en Missouri samenvloeien is meer dan dertig kilometer naar het noorden opgeschoven. Over een afstand van meer dan 320 kilo meter zijn alle bruggen over de Missis sippi met een lengte van 3779 kilo meter Amerika's langste rivier on bruikbaar. De Memorial Bridge (op foto links) bij Quincy in de staat Illinois was de laatste brug die door het rijzende wa- Akkoord verdeling EG-steun brussel Nederland is de komende vijf jaar verzekerd van zes miljard gulden steun van de Europese Gemeenschap aan het re gionaal beleid. De EG-ministers van buitenlandse zaken zijn het daarover afgelopen nacht eens geworden. Een van de regio's in Nederland die voor steun in aanmerking komt, is Flevoland. Welk bedrag de EG voor Flevoland in petto heeft, kon de Neder landse staatssecretaris Dankert (EG-zaken) vanochtend niet zeg gen. Eerder was sprake van 200 tot 300 miljoen ecu (440 tot 660 miljoen gulden). Fiji niet vrij op verjaardag Charles suva» Fiji, het enige land ter wereld dat de verjaardag van de Britse prins Charles (15 november) viert met een officiële vrije dag, heeft besloten volgend jaar met deze traditie te stoppen. De krant Fiji Times schreef: „Prins Charles is niet meer het symbool van grootheid dat hij jaren geleden was en de Britse kroon heeft niet langer de glans die zij vroeger had". Fiji, een eilandstaatje in de Stille Zuidzee en voormalige Britse kolonie, is enkele jaren geleden een republiek geworden. Protest tegen sloop Duits station berlijn De joodse gemeenschap in Duitsland is fel tegen plan nen van de Duitse Spoorwegen om het station Grünewald in Berlijn grotendeels te slopen voor een nieuwe remise van de snelle ICE-treinen. Het station, dat in de oorlog werd gebruikt voor de deportatie van bijna 26.000 joden, is een gedenkteken van de jodenvervolging geworden. Spionnenruiler Vogel opgepakt berlijn» Wolfgang Vogel, die ten tijde van de Koude Oorlog als naaste vertrouweling van de vroegere Oostduitse leider Erich Honecker transacties voor het ruilen van spionnen organiseerde, is samen met zijn vrouw in Berlijn gearresteerd op beschuldi ging van belastingontduikingen meineed. Thaise besmet verkrachters met HTV Bangkok Een Thaise vrouw die het slachtoffer werd van een groepsverkrachting wil geen aanklacht indienen, omdat de aan randers volgens haar al genoegd zijn gestraft. De vrouw, een voormalige 24-jarige prostituée, is besmet met het HIV-virus en de tien verkrachters zijn nu ook besmet, zo schreef het blad Mathichon vanmorgen. Boer VS gedood door 'moord bijen' harlingen Bijen die vorige week een 82-jarige boer uit het Texaanse Harlingen hebben gedood, blijken na onderzoek van de gevreesde verafrikaniseerde soort, beter bekend als de 'killer bees', moordbijen. De man isTiet eerste slachtoffer van de agres sieve bijensoort die in 1*990 vanuit Mexico Texas binnenkwam. Ei uitgestorven olifantsvogel gevonden Sydney Een reusachtig ei, dat in maart door drie spelende kin deren gevonden werd bij Cervantes, 245 kilometer ten noorden van Perth in Australië, blijkt een 2.000 jaar oud fossiel te zijn van de uitgestorven olifantsvogel van Madagascar. Dit hebben we tenschappers gisteren bekendgemaakt. Huisarrest Suu Kyi verlengd yangon De militaire junta van Myanmar heeft vanmorgen het huisarrest van Nobelprijswinnares voor de vrede Aung San Suu Kyi met een jaar verlengd. Suu Kyi, voorzitter van de Nationale Liga voor de Democratie, werd op 20 juli 1989 door de militaire regering van Myanmar tot huisarrest gedwongen omdat zij zou hebben aangezet tot onrust. Overleg met IAEA wordt voortgezet Noord-Korea is bereid zijn atoominstallaties om te bou wen, zodat ze niet langer geschikt zijn voor de produktie van kernwapensplijtstof. De Noordkoreaanse regering heeft de Verenigde Staten hiervoor zelfs technische en fi nanciële hulp gevraagd. GENEVE BOB KROON medewerker Het besluit is genomen na een vijfdaags geheim overleg tussen delegaties van de Noordko reaanse Volksrepubliek en de Verenigde Staten in het Zwitser se Genève. Zuid-Korea heeft met instemming gereageerd op het akkoord. Noord-Korea is ook bereid met Zuid-Korea te onderhande len over een atoomvrije zone op het gehele schiereiland. De re gering in Pyongyang zal voorts met het Internationaal Agent schap voor Kernenergie (IAEA) verder praten over inspectie van zijn atoominstallaties. Het communistische regime van Noord-Korea had inspec teurs van deze VN-instantie de deur gewezen, nadat deze een bepaald complex in het reactor centrum Yongbyon, 60 kilome ter ten noorden van de hoofd stad, wilden inspecteren. Vol gens de Noordkoreanen ging het hier om militaire, maar niet- nucleaire geheime installaties, waarmee de inspecteurs uit We nen niets te maken hadden. Pyongyang stapte daarop uit het non-proliferatie-verdrag. Dit verdrag tegen verspreiding van atoomtechnologie stelt der gelijke controles verplicht. On der grote internationale druk schortte Noord-Korea dat be sluit uiteindelijk weer op. De Amerikaanse onderhande laar Frank Carlucci maakte gis teravond bekend dat het overleg tussen Noord-Korea en de VS alleen wordt voortgezet 'als er serieuze voortgang is geboekt bij de contacten tussen Noord- Korea en het IAEA, alsmede bij de vredesbesprekingen tussen Noord- en Zuid-Korea'. Niettemin noemde Carlucci het resultaat van het overleg een 'belangrijke stap vooruit'. Zijn gesprekspartner, vice-mi nister Kang Sok Yu (buitenland se zaken) was het met hem eens, temeer omdat volgens Kang de VS plechtig hadden be loofd 'af te zien van bedreiging met geweld tegen onze staat, inclusief nucleair geweld'. nairobifrans van den houdt correspondent afrika In zuid-Sudan sterven waar schijnlijk nog deze week tien duizenden ontheemde Sudane- zen de hongerdood nu Westerse hulpinstanties hun werkzaam heden voorlopig hebben opge schort. Zij hebben hun mede werkers teruggetrokken vanwe ge hevige gevechten rondom de plaatsen Kongor en Lafon. Bei de plaatsen zijn van vitaal be lang voor de distributie van voedselhulp aan de hongerende Sudanezen. Volgens de hulporganisaties braken de gevechten afgelopen zondag uit tussen de twee be langrijkste facties van het Sudanees Volks Bevrijdings Le ger (SPLA). Beide groepen had den ruim zes weken geleden af gesproken om hun legers uit de Kongor-regio terug te trekken ter verbetering van de hulpver lening aan de uitgehongerde bevolking. Dat is volgens een hulpverlener door 'onderling wantrouwen' niet gebeurd. Als gevolg van de hernieuwde strijd zijn honderden veelal door honger uitgeputte mensen sinds zondag te voet naar veili ger streken gevlucht. Tiendui zenden mensen, onder wie veel kinderen, zijn het afgelopen half jaar al omgekomen. Zij die nog leven, zijn totaal uitgemergeld, armen en benen zijn verworden tot luciferhoutjes en op handen en voeten kruipen is voor hen nog de enige manier om zich voort te bewegen. De meesten lijden bovendien aan acute dia- Roep om aftreden Miyazawa na nederlaag Japanse LDP De druk op de Japanse premier Kiichi Miyazawa om af te treden neemt toe na de verkiezingsne derlaag zondag van zijn Libe raal-democratische Partij (LDP). De Japanse media hebben van daag gemeld dat de LDP al is begonnen aan een zoektocht naar een geschikte opvolger. Het vertrek van Miyazawa, die zelf wil aanblijven, lijkt on: afwendbaar, mede door het af treden van een minister en op roepen van hervormingsgezin de partijgenoten van de pre mier. „Ik heb hem in zijn ge zicht gezegd dat hij moet op stappen", aldus de afgetreden minister van telecommunicatie, Junichiro Koizumi. „Dat bete kent dat ik ook moet gaan, dus heb ik mijn ontslag aangebo den." Een ander regeringslid, Takashi Inoue, zei dat het „hon derd procent zeker" is dat Miyazawa zal aftreden. „Hij zal de verantwoordelijkheid nemen voor de splitsing van de partij", zo zei Inoue, het hoofd van het Nationaal Grondagentschap. ACHTERGROND TOKYO LAURA KING AP Zware domper voor regering-Major georganiseerd en weinig daadkrachtig zijn. Algemeen werd verwacht dat premier en partijleider Miyazawa de verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor het verlies van zijn partij. Partijleden verwijten hbm niet dat hij de corruptie mogelijk heeft gemaakt, maar dat hij de vuile was heeft buiten gehangen. De Japanse zakenwereld heeft gisteren opgelucht adem gehaald nadat was gebleken dat de LDP, die strak leiding heeft gegeven aan de wonderbaarlijke naoorlogse economische opleving, nog steeds de grootste partij is. De beurs van Tokyo reageerde kalm op de uitlag. Hoewel de door schandalen omgeven, Liberaal-Democratische Partij (LDP) haar absolute meerderheid verloor, kan ze een machtige partner blijven in een regeringscoalitie en zou zelfs het premierschap kunnen behouden. Het gebrek aan geestdrift voor vergaande veranderingen wordt geïllustreerd door de opkomst van 67 procent, een laagterecord voor parlementsverkiezingen in Japan. Een andere mogelijke reden voor het beperkt blijven van de nederlaag van de LDP is dat nieuwe conservatieve oppositieleiders, van wie sommige ook in verband zijn gebracht met schandalen, geen duidelijk Vooraf werden de parlementsverkiezingen gezien als een mogelijkheid om flink de bezem door het Japanse politieke bedrijf te halen, maar uiteindelijk gaven de kie zers de voorkeur aan een gedoseerde ver andering. Ondanks het geflirt met veran dering, kozen de meeste Japanners toch voor stabiliteit. alternatief boden. Het enige dat ze hebben gedaan, was zich afzetten tegen de politieke corruptie. Ook de sociaal-democraten waren geen redelijk alternatief. Zij bleken bij de verkiezingen de grootste verliezers omdat ze volgens de publieke opinie slecht londen cees v correspondent De Britse rechter zal een oor deel vellen over de rechtmatig heid van de parlementaire pro cedure ter bekrachtiging van het Verdrag van Maastricht. Hiertoe heeft het Hooggerechts hof in Londen gisteren bevolen. De uitspraak betekent een "fiinke domper voor de regering. Premier Major had het verdrag volgende week willen ratifice ren. Op zijn vroegst kan 'Maas tricht' nu in oktober worden goedgekeurd, maar alleen als de rechter zijn zegen geeft. De zaak was bij het Hoogge rechtshof aangespannen door lord Rees-Mogg, een vroegere hoofdredacteur van The Times. Hij had aangevoerd dat de rege ring niet het volledige verdrag aan het parlement had voorge legd, maar slechts een slap af treksel daarvan (een wetsont werp ter bekrachtiging van het verdrag). Nu het Hooggerechtshof de lord in het gelijk heeft gesteld, zal de rechter zich over de zaak buigen. Eén van de opperrech ters omschreef de komende rechtszaak als 'de belangrijkste constitutionele zaak sinds drie honderd jaar'. Als de rechter de bekrach- tingsprocedure rechtmatig acht, zijn de gevolgen voor de Eu ropese Gemeenschap miniem. Het is echter niet uitgesloten dat de Britse rechter Rees-Mogg in het gelijk stelt. In dat geval kan de Britse regering het ver drag niet bekrachtigen en moet de hele parlementaire nrocedu- worden gedaan. Dat misschien zelfs afstel beteke- Behalve in de rechtszaal kan de regering ook nog steeds een nederlaag leiden in het lager huis. Donderdag stemt het Brit se parlement over een motie van de oppositionele Labour waarin wordt geëist dat de 'so ciale paragraaf in het verdrag wordt opgenomen. Een neder laag kan de regering, die fel te gen deze paragraaf is, in grote problemen brengen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5