Simons zegt: Specialist declareert veel te veel Onze Top 5 van deze week. Loonmaatregel werkt gewoon niet HEMA7 VLAAIEN Binnenland VOC-schip doemt op aan de horizon O Bezetters hindoeschool stoppen ook met drinken ANWB ruziet met fiscus om wegenwachtservice DINSDAG 20 JUL11993 Bootjes mogen meevaren in de boot HEUMEN Pleziervaartuigen die de Waal willen oversteken bij Nijmegen, hoeven dat voortaan niet meer op eigen kracht te doen. Ze kunnen voortaan gebruik maken van de 'Somer-lift'. Deze veer dienst is speciaal voor de plezierjachten. Per keer kunnen maximaal twintig jachtjes in het voormalige dokschip. Het schip vaart tussen Katwijk aan de Maas en Arnhem. foto anp Raymond rutting Laatste Molukse gezinnen verhuizen vught» Ook de laatste drie gezinnen uit het Molukse woonoord Lunetten zijn bereid in hun gerenoveerde woning te trekken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van WVC hebben de gezinnen dit gisteren aan de gemeente Vught laten weten. Sinds de uitzetting uit hun tijdelijke wisselwoningen anderhalve week geleden, zaten de drie families in een oude barak in Lunet ten. Zij weigerden hun nieuwe woning te betrekken omdat ze zich nog steeds als militair beschouwen en vinden dat de staat hun huur moet betalen. Vier jaar voor organisator ontvoering den haag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de organi sator van de ontvoering van een 16-jarig Turks meisje tot vie^ jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 24-jarige man wilde met haar trouwen. Toen zij dat weigerde, ontvoerde hij haar samen met drie vrienden. De rechtbank had de man eerder veroordeeld tot drie-jaar cel. Zijn handlangers kregen van het hof straffen van driejaar en achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Buitenlands bedrijf liefst in A'dam den haag Tweederde van de buitenlandse bedrijven die zich in Nederland vestigen, doen dat in een grote stad of in het gebied eromheen. De meeste bedrijven staan in de Randstad, maar ook Eindhoven en Breda zijn populair als vestigingsplaats. Dit blijkt uit het onderzoek 'Vestigingsdynamiek van buitenlandse bedrij ven in Nederland'. Detop-10 over de periode 1988 tot 1993 is: 1. Amsterdam, 2. Rotterdam, 3. Utrecht, 4. Eindhoven, 5. Den Haag, 6. Breda, 7. Maastricht-Heerlen, 8/9. Arnhem-Nijmegen, 8/9 Den Bosch, 10. Hilversum. WNF: Bukman laat subsidies lopen zeist» Het Wereldnatuurfonds (WNF) in Zeist verwijt minister Bukman dat hij subsidies van de EG om landbouwgrond om te zetten in natuurgebied, laat lopen. De subsidies zijn bedoeld om landbouwgrond minimaal twintig jaar uit de produktie te ne mén. Boeren die hun land aanbieden, krijgen daarvoor een jaar lijkse vergoeding. De helft daarvan wordt betaald door de EG. Het ministerie wil niet van de regeling gebruik maken omdat de 'grond na afloop van de twintig jaar moet worden aangekocht te gen 40.000 gulden per hectare. Dan zit de overheid dus nog met een financieel probleem, aldus een woordvoerder. Vermiste man duikt na vijf jaar weer op bovenkarspel gpd Na vijf jaar vermist te zijn ge weest, is een 31-jarige man uit Bovenkarspel weer terecht. De man, die penningmeester was van een plaatselijke tafeltennis club, pikte vijfjaar geleden geld uit de clubkas en verdween spoorloos. Hij dook toevallig weer op toen hij via de Neder landse ambassade in Londen probeerde zijn paspoort te ver lengen. De vermiste man werkte bij de gemeente Stede Broec. Toen daar het verzoek binnenkwam om zijn paspoort te verlengen, sloeg een oud-collega direct alarm. Hij seinde de familie in, waarna een broer van de ver miste direct naar Londen reisde om met zijn broer te praten. Het bleek dat de man daar een heel nieuw-bestaan had op gebouwd als administratief me dewerker. Hoewel hij zelf geen contact had gezocht, was hij volgens de Hoornse politie toch „bijzonder verheugd" zijn broer na al die jaren weer te zien. Hij blijft wel in Londen wonen. Over de motieven van de ver dwijning of hoeveel geld hij des tijds heeft gestolen, doet de fa milie geen mededelingen. De kwestie is volgens de politie ja ren geleden geregeld toen de fa milie het gestolen bedrag in de kas terugstortte. Familievete loopt uit in moordopdracht rotterdam gpd In een vete tussen twee families in Rotterdam is een nieuw 'wa pen' in de strijd gegooid. De po litie heeft een 25-jarige Rotter dammer aangehouden die op dracht zou hebben gekregen twee broers te doden. De arres tant liep in de Overschiese Lem- kensstraat, was gewapend en had een zendertje op zijn li chaam. De man zou op straat een pistool met geluiddemper heb ben gericht op de twee broers. Ze wisten hun belager te over meesteren en droegen hem over aan de politie. De man zou de broers hebben verteld dat hij door de rivaliserende familie werd gechanteerd. Hij moest de moordopdracht uitvoeren, an ders zou zijn ouders iets over komen. De zender die hij op zijn buik droeg, stond Vermoe delijk in contact met zijn op drachtgevers. Die zouden op die manier kunnen controleren of de opdracht goed was uitge voerd. Dat heeft de Rotterdam se politie bekendgemaakt. De twee families uit Over- schie zijn al enige tijd verwik keld in een bloedige oorlog over een vrouw. De narigheid begon toen ze met een lid van de an dere familie naar bed was ge weest. Er zijn al een dode en een paar gewonden gevallen. Een 18-jarige man werd vorig jaar doodgeschoten in een buurthuis aan de Schiphol straat. In april dit jaar sidderde de hele buurt van angst toen in lege auto in de Lemkens- straat een handgranaat werd aangetroffen. 'Kosten stijgen veel sterker dan aantal bezoeken Een stap in de goede richting, een vriendelijke brief, een handreiking. Zo reageerden gisteren de specialistenvere nigingen LSV en NSF op een brief waarin staatssecretaris Simons van volksgezondheid de vloer aanveegt met de bewering dat de specialistenkosten vooral zijn gestegen omdat meer mensen een beroep op hen doen. De spe cialisten willen wel ingaan op de uitnodiging van Simons om te komen praten, maar de acties gaan voorlopig door. specialisten daarentegen stellen dat de vergrijzing het verschil verklaart: bij ouderen zijn vaak veel duurdere ingrepen nodig dan bij jongeren. Simons zegt in zijn brief aan alle 13.000 specialisten dat hij nu graag verder met ze wil over leggen. De Landelijke Specialis ten Vereniging (LSV) is daartoe 'graag bereid', aldus vice-voor- zitter Zitman. Voorzitter De Va- lois van de Nederlandse Specia listen Federatie (NSF) vindt Simons presenteerde gisteren CBS-cijfers die aantonen dat de stijgende kosten van medisch specialisten niet te wijten zijn aan het grotere beroep dat op hen wordt gedaan. In de jaren 1989-1992 steeg het aantal be zoeken aan specialisten met vijf procent, de kosten daarentegen met 22 procent. Er zit wat scheef met het declaratiege drag, constateerde Simons. De ,,een duidelijke positieve toon stelling" in de brief. Simons' brief moet ook een aantal misverstanden uit de weg helpen die een „onnodige druk" leggen op het menings verschil. Nee, de bewindsman wil niet het aantal behandelin gen verminderen, maar alleen de uitgaven. En ja, de staatsse cretaris waardeert het werk van de specialisten zeer. Wel bekritiseert Simons dat sommige specialisten hun pa tiënten in het conflict hebben betrokken. Bijvoorbeeld door hen een voorgedrukte protest brief naar het ministerie te laten sturen. „Niet mijn stijl", schrijft de bewindsman. Simons staat verder positief tegenover het initiatief van een groep Rotterdamse cardiologen om in een 'semi-openbaar' de bat met zoveel mogelijk partijen ■ff I lelvstad De contouren van de in aanbouw zijnde replic aan de horizon terwijl deze Kokmeeuw voorbij vliegt. den haag yvonne zonderop yjdfr 99 >6r 1.69 A Cfl Theezakjes s Engelse melange, QQ doosje 40 zakjes 4 gram l.yy Yofresh Yogorine, kuip 500 gram Favoriet witte puntjes, zak 10 stuks Uit de bedieningsafdeling: Cft Geroosterde achterham, n 100 gram 2£T l.yy 5.99 ©Edet tissue toiletpapier, pak 12 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 juli a.s.. ♦Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Iedereen gaat volgend jaar koopkracht inle veren en dat is goed. Zegt het kabinet. De percentages twee, drie vliegen al in het rond, maar of het zover zal komen, is nog maar de vraag. Eerst moeten de belas tingen en premies worden vastgesteld en dan moet het kabinet de loonstop doorvoe ren, waarmee vice-premier Kok het afgelo pen weekeinde dreigde. Zo'n decreet afkondigen is moeilijker dan het lijkt. Het kabinet moet daarvoor niet al leen een aparte wet door het parlement lo zen, maar ook de woede en tegenstand van de sociale partners weerstaan. De werkgevers zijn tegen een loonmaat regel omdat ze de vrijheid willen hebben gewaardeerde werknmers met een loons verhoging te belonen en te stimuleren. De vakbonden zien het niet zitten loon in te le veren zonder dat er zicht is op extra werk gelegenheid. De vraag is of het kabinet zo veel onrust en ergernis durft te riskeren in een toch al slecht economisch tij? Sinds de jaren zeventig heeft Nederland geen loonmaatregel meer gekend. En daar is een goede reden voor: een loonstop werkt niet. Zodra het werkgevers wordt verboden de lonen te verhogen, schieten de'onkos tenvergoedingen omhoog of wordt er plot seling heel veel overgewerkt. Zodra de loon stop voorbij is, onstaat bovendien een in haalrace van jewelste. Het kabinet is zich van deze nadelen be wust. De nood moet dus wel hoog zijn, wil het dit paardemiddel inzetten. Vermoede lijk is de loonstop van stal gehaald om de sociale partners onder druk te zetten. Het kabinet gokt erop dat werkgevers en werk nemers de handen ineenslaan en onderling afspreken de loonstijging te beperken. Dat gebeurde immers ook in 1982, toen het fameuze Centraal Akkoord tot stand kwam. Het akkoord van '82 bestond uit loonma tiging in ruil voor arbeidstijdverkorting. Het bleek vooral na verloop van tijd een groot succes. Tot ver in de jaren tachtig ma tigde Nederland de lonen. Het bedrijfsleven krabbelde op en de werkgelegenheid steeg spectaculair. Zo'n 'economisch wondertje' zou het huidige kabinet bepaald niet slecht uitkomen. Maar ja, Rinnooy Kan is geen Van Veen, Stekelenburg is geen Kok en de economie van nu is niet die van elf jaar geleden. Van ATV willen de werkgevers en de meeste werknemers niks meer weten. En de belofte dat winst automatisch tot werk leidt, is niet zo wervend meer als vroeger. Grofweg bestaat de vaderlandse econo mie uit drie sectoren. Ze kampen met uit eenlopende problemen. Wat ze gemeen hebben, is dat ze absoluut niet zitten te springen om een loonstop. Voor het internationaal concurrerend be drijfsleven komt een loonstop als mosterd na de maaltijd. Bij KLM, Hoogovens en Phi lips zijn dit jaar al loonoffers gebracht om wille van het bedrijfsresultaat. Andere con cerns sneden onlangs behoorlijk in hun ac tiviteiten en werknemersbestand, in een poging de kosten omlaag te brengen. Als Akzo, Shell of Unilever één boodschap wil len uitdragen, dan is het wel dat ze verder willen met minder, maar wel goed betaalde werknemers. De export de tweede categorie te zoeken naar structurele op lossingen. De patiëntenbewe ging reageerde al eerder positief op dit plan. Inmiddels is het departement zelf ook druk bezig. Er komt een overleggroep die een nieuw ta riefsysteem moet bedenken. De commissie-Biesheuvel komt eind dit jaar met haar advies over de structuur van de me- disch-specialistische zorg. Het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) heeft een enquête in voorbereiding om van elke specialist de in komsten en omzet boven tafel te krijgen. Op die manier is per specialisme te berekenen wat een billijke tariefskorting is. Een cardioloog verdient namelijk fors meer dan een kinderarts. De enquête kan nog dit najaar op de post, zo verwacht het mi nisterie.. Schippers komen steeds meer onder druk te staan rotterdam anp De acties van de schippers wor den steeds minder getolereerd. Reder De Beijer, die al weken doelwit is van acties omdat hij lading buiten de schippersbeurs om vervoert, is naar de rechter gestapt. Het geding dient vrij dag voor de rechtbank van Bre da. Burgemeester Barbé van Terneuzen dreigt de politie in te zetten tegen alle schippers die met geweld proberen te verhin deren dat hun niet-actievoeren- de collega's werken. De actiecoördinator van de binnenschippers, J. Ardon. heeft het kort geding en de maatregel van Barbé als „provocatie" af gedaan. Inmiddels wankelt ook de po sitie van oud-premieren onder handelaar Biesheuvel nog voor dat hij ook maar één woord met de schippers heeft gewisseld. In een brief aan minister Maij van verkeer en waterstaat heeft de actieleiding van de schippers geprotesteerd tegen hel feil dat Biesheuvel is aangesteld zonder overleg vooraf. 'Niet series ne men van de gesprekspartner', vinden de schippers dat. Een bijzondere school kan al leen worden erkend als zij is ge baseerd op een andere gods dienst of geloofsovertuiging dan die waarop andere scholen zijn gebaseerd. De Raad van State is het met het ministerie eens. De voorzit ter zei bij zijn beoordeling in ju ni evenwel dat de school mis schien toch erkend kan worden als zij in haar statuten en schoolwerkplan aangeeft welke richting zij binnen het hin doeïsme vertegen woordigt. Het bestuur deed dat en ver wachtte dat het ministerie haar automatisch zou erkennen. Maar het bestuur moet met de nieuwe stichtingsakte de hele procedure weer doorlopen. De actievoerders begrijpen daar niets van. Ze zijn woedend op zoveel „onbegrip en tegenwer king". „Het ministerie ziet en behandelt ons als een stelletje criminelen", verklaart woord voerder Ramlal. „We worden aan alle kanten tegengewerkt." De bezetters van een hindoe school in Den Haag verharden hun actie. Een van de vier hon gerstakers is gistermiddag ook gestopt met drinken. Ondanks de actie blijft het ministerie bij haar weigering de school te er kennen en te financieren. Sinds afgelopen vrijdag hou den ongeveer veertig ouders de school bezet. Twee van hen en twee leerkrachten zijn in hon gerstaking gegaan. Volgens een woordvoerder zullen de komen de dagen ook de andere hon gerstakers stoppen met drinken. De school van de Vereniging Algemeen Hindoe-onderwijs Nederland (VAHON) bestaat een jaar en telt volgens eigen opgave 150 leerlingen. Het is een afsplitsing van de ortho doxe hindoestaanse Shri Vishni school in Den Haag. Volgens de statuten is de VAHON-school een liberale al gemene hindoeschool. Het mi- i erkent die richting niet. ten betalen, aldus de belasting- den haag arno ruitenbeek De ANWB moet in de toekomst mogelijk belasting betalen voor de diensten van de wegen wacht. Volgens de belasting dienst in Amsterdam concur reert de ANWB namelijk met garagebedrijven die wèl BTW moeten betalen. De ANWB is laaiend. Besluit de fiscus de ANWB BTW te laten betalen, dan zal de lidmaatschapsprijs waarschijnlijk stijgen. De ANWB is een verengigjng en hoeft daarom geen BTW af te dragen voor de wegenwacht. Maar de gele auto's komen ook bij de leden aan huis en concur reren daarmee met garagebe drijven die wel belasting moe dien Ook zou de ANWB assuran tiebelasting moeten betalen over de diensten van de wegen wacht. Want wie lid wordt, ver zekert zich in feite tegen pech op de weg,'zo is de redenering. Hoofddirecteur mr. P. Nou- wen van de ANWB is furieus. „Dat we BTW moeten betalen, lijkt me gezien onze status uit gesloten. Een afdracht van assu rantiebelasting kan ik me nog wel voorstellen, maar dat zal niet eerder dan over drie, vier jaar gebeuren. Ik wacht af." Nouwen kan nog niet zeggen hoeveel het lidmaatschap duur der wordt als er BTW moet wor den betaald. kampt met heel andere problemen. Jaren lang plukten vooral exporterende bedrijven de vruchten van de loonmatiging. Zonder daar veel moeite voor te doen, werden hun produkten relatief steeds goedkoper. Daar kwam resoluut een einde aan toen Italië, Spanje en Engeland hun munten deva lueerden. Het Nederlandse kostenvoordeel smolt als sneeuw voor de zon en de expor teurs moesten veel terrein prijsgeven. Tot de beroepsgroep is het inmiddels doorgedrongen dat loonmatiging weliswaar een economisch voordeel lijkt, maar dat het ondernemers ook makkelijk in slaap sust. In plaats van op zoek te gaan naar nieuwe markten of betere produkten, stelt de on dernemer zich tevreden met de automati sche groei. De sector die nog het minst zit te wach ten op een daling van de koopkracht is het midden- en kleinbedrijf. Dat merkt iedere bestedingsbeperking direct in de omzet. En dat klemt des te meer, omdat het met de koopkracht van de Nederlandse werknemer de laatste drie jaar toch al niet best ging. De enige partij die voordeel van de nullijn lijkt te hebben, is het kabinet. Op die ma nier valt het niet zo op dat de overheid haar eigen ambtenaren ook geen loonsverhoging gunt. Een ander argument is dat volgens de modellen van het Centraal Planbureau (CPB) loonmatiging uiteindelijk tot de meeste banen leidt. Maar dat scenario heeft vooral succes als de politiek tegelijkertijd de lasten verlaagt, zodat de koopkracht op peil blijft. Blijkens de uitlatingen van vice-pre mier Kok is voor zulke extraatjes volgend jaar geen geld gereserveerd. fkppelkruimel-, abrikozenraster- il 95 of kersenrastervlaaiy 028crtt 9.95 HU

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3