Leidsch Üi Dagblad uitkeringsfraude Boete bij GOED NIEUWS Paus bande 'EG komt beloften aan Bosnië niet na' Nijmeegse Vierdaagse van start duivel uit in Vaticaan Man eist omgangsregeling met 22 in beslaggenomen kaketoes Sandinistische lancering algemeen k§a|$ej 1 Miguel Indurain 71:50.08$ a Alvaro Meiia op 3.23' 2 ó5 Zerton Jaskufa op 4.45' 3 dó Tony Romlnger op s.44' t Bjarne RHs op 10.26' v t* Andrew Hampsten 9 (ff op 13.30' 7Claudlo Oiiappucd OP 14.11' 0 lohan Bruyneel op 14.54' A Vladimir Poelnikov 9 op 15.08* 10 Pedro Delgado op 16.09' Wielrenneri js, zoals be kend, een roomse sport en werd in 1522 uitgevonden dodr de Spanjaard Ignatius van Loyola. Dat deze zelfde Igna tius tevens de stichter was van de Jezuïtenorde is in dit geval van ondergeschikt belang. Waar het hier om gaat is zijn handboek voor wielrenners, getiteld 'Exercitia Spiritual ia', geestelijke oefeningen dus. Daarin schrijft de heilige de renners o.a. voor dat zij het vlees moeten tuchtigen 'door zich te geselen ofte verwon den en door andere vormen j van gestrengheden Maar helaas, het is met het wielrennen gegaan als met alle religiesrde zaak is verwaterd. Even nog had je het idee dat met het ineenstorten van het Oostblok het marxistische wielrennen de zaak weer op poten zou helpen. Maar die lui zijn kennelijk ook liever lui dan moe. Wint Olaf Ludwig i etappe, stapt 'ie de vol- Mèt het Nederlandse episco paat moet ik van mening zijn dat ook de eerste Pyreneeën- etappe de zo verhoopte refor matie niet tot stand heeft ge bracht. Geen geseling, geen tuchtiging, geen verwonding. Negen Calvariebergen moes ten beklommen worden en de heren deden of het een uitje was. Zelfs de verschijning van de baarlijke duivel langs de kant van de weg slaagde er niet in de renners te inspireren. De enige die nog iets van zijn roeping begreep was Gerard Rué die zich het snot voor zijn ogen heeft gefietst voor zijn baas Indurain. Die Rué mag dus bisschop worden. En Indu rain, die geen trap te veel heeft gedaan, die moet maar branden in de hel. Samen met Rominger. LOUIS FERRON Geen krant ontvangen? 071-143241 mat/mvr 18 00-19 30 uur zaterdag 10.00-12.00 uur "SERVICES Ooit werkten Terrasvogels en Kerodex in de halve-finale van de strijd om de Europacup I in 1979 negentien innings af alvo rens de Santpoortse ploeg na drie uur en drie kwartier spelen de 1-0 winst greep. Tijdens het WK van 1982 in Taiwan hielden Oranje en Nieuw Zeeland elkaar dertien innings in evenwicht en viel de beslissing in de veertien de Nieuwzeelandse slagbeurt. Gisteravond beperkte de vader landse formatie tijdens de Haar lem Softball Week de strijd te gen de Antillen tot elf innings, maar werd met een speeltijd van drie uur en achtenveertig minuten wel een nieuwe tijdsli miet in de recordboeken bijge schreven. Leidsch3®1' Dagblad t r»u3sgxn*-a> s» jfc NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE DINSDAG 20 JUL11993 ft OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40212 LOSSE NUMMERS 1,60 Staatssecretaris wil uitkeringsinstanties verplichten Mare Callewaert Ik ben graag alleen. Werkelijk eenzaam voel ik me slechts in gezelschap. VANDAAG PAGINA'S18 Binnenland3 Buitenland5 Cultuur:15 Economie/Beurs61 Familieberichten4 Feiten en meningen 2 Gesprek van de zomerdag 13 Info14 Programma's7 Randstad13 Regio9,11,12 Religie10 Schrijvende Lezers8 Sport16,17 HET WEER Enkele buien Veel bewolking en af en toe buien In de middag ook enkele opklarin gen. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Wind uit noord west, matig tot vrij krachtig, rond kracht 4, aan de kust en op het IJs- selmeer af en toe krachtig, 6. Oranje vestigt softbalrecord 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Na dc eerste 2 v betaal ik mijn abor jOP,., TOntarliJ Qvia acceptgiro! □a.m.matittchl/H Vergetelheid A Vee' sc'irijvers wier I J boeken eind vorige eeuw op menig nachtkast-1 je lagen, zijn in vergetel heid geraakt. Golftoernooi A CL Bemhard Langer is I O de favoriet tijdens de Heineken Open, het golftoernooi dat donder dag in Noordwijk begint. Scherpe kritiek minister Kooijmans correspondent Minister Kooijmans vindt het 'beschamend' dat de EG haar belofte niet inlost om desnoods helemaal zelf de 7.500 blauw helmen te leveren die nodig zijn voor de veiligheidszones in Bos nië. Hij is ook zeer slecht te spreken over de geringe bijdra ge van een aantal EG-landen aan de humanitaire hulp voor de bevolking in het oorlogsge bied. Kooijmans deed zijn scherpe uitval gisteren tijdens een be raad van de ministers van bui tenlandse zaken van de EG. Daar werd onder sterke druk van Duitsland besloten voorlo pig geen sancties in te stellen tegen Kroatië, maar opnieuw een missie uit te sturen om met de strijdende partijen te gaan praten. Volgens Kooijmans is het 'be neden peil' dat alleen Frankrijk (1000 man), Nederland (400) en Denemarken (150) bereid blij ken extra blauwhelmen naar Bosnië te sturen. De EG-rege- ringsleiders beloofden eem maand geleden desnoods alle 7.500 soldaten te zullen leveren die nodig zijn voor de bescher ming van de zes veiligheidszo nes. De VN heeft tot nu toe op papier niet meer dan 6.400 man grondtroepen bijeen gekregen. Kooijmans zei dat 'het niet geloofwaardig is dat de EG zoveel uitgesproken omgaat stemverheffing verplichting'. Hij zei ook, dat sommige lan den meer kunnen doen aan hu manitaire hulp. De EG en de twaalf lidstaten hebben de afge lopen anderhalf jaar twee mil jard gulden uitgetrokken voor voedsel en medicamenten, 78 procent van de totale interna tionale hulp. Het merendeel van het geld komt uit de centrale EG-kas, en van Engeland, Duits land, Nederland en Denemar ken. De Belgische EG-voorzitter Willy Claes vertrekt waarschijn lijk vandaag nog naar Zagreb, Sarajevo en Belgrado om de strijdende partijen in 'een stevig gesprek' op te roepen terug te keren naar de onderhandelings tafel. HET WOORD IS AAN Een uitkeringsgerechtigde die onjuiste of onvolledige in formatie verstrekt om meer geld binnen te krijgen, kan gaan rekenen op een boete van maximaal vijfduizend gulden. Dat blijkt uit maatregelen die staatssecretaris Wallage (sociale zaken) voor advies heeft voorgelegd aan de Sociale Verzekeringsraad. De staatssecretaris wil de moge* lijkheid voor uitkeringsinstan ties om een boete op te leggen en geld terug te vorderen, om zetten in een verplichting. Dat zou jaarlijks 85 miljoen gulden opleveren, 35 miljoen aan boe tes en sancties, en 50 miljoen aan verplichte terugvordering. De sociale diensten zijn al verplicht ten onrechte verleen de uitkeringen terug te vorde ren. Wallage wil dat ook laten gelden voor de bedrijfsvereni gingen en de Sociale Verzeke ringsbank. Over het verplicht opleggen van boetes heeft de staatssecretaris ook advies ge vraagd aan de Raad voor de Ge- meentefïnanciën. De staatssecretaris wil alle uitkeringsinstanties op een lijn brengen als onderdeel van het actieprogramma van het kabi net om uitkeringsfraude terug te dringen. Als uitkeringsge rechtigden scholing of een aan geboden baan weigeren, dient de uitkering tijdelijk of blijvend geheel of gedeeltelijk geweigerd te worden. Voor gemeenten be staat zo'n verplichting al. Verder is het rijk van plan om de algemene percentages van de bijstand te verlagen. Ge meenten krijgen de mogelijk heid de uitkeringen met een toeslag aan te vullen. Het kabi net denkt hiermee op den duur per jaar 383 miljoen gulden te kunnen bezuinigen. Het overleg hierover met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal zich de komen de tijd waarschijnlijk toespitsen op de financiering. De Raad voor de Gemeentefinanciën heeft minister De Vries van so ciale zaken en staatssecretaris Wallage eind vorige week ge schreven dat de gemeenten te grote financiële risico's dreigen te lopen, vooral in tijden van economische teruggang. Minister Kok van financiën opperde afgelopen weekeinde de mogelijkheid om op deze manier te komen tot bezuini gingen, maar concrete voorstel len zijn nog niet gedaan binnen het kabinet. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) zei eer der al de bijstandswet zodanig te willen wijzigen, dat de ge meenten de hoogte van uitke ring kunnen laten afhangen van de pogingen die men in het werk stelt om werk te vinden. File Wassenaar verleden tijd De werkzaamheden aan de Wassenaarse Rijksstraatweg zijn ruim twee maanden eerder klaar dan was verwacht. De weg wordt al op 28 juli opgeleverd, terwijl aanvankelijk 1 oktober werd aangehouden. Dankzij di verse meevallers kon de aanne mer het karwei zo snel klaren. Automobilisten zullen een zucht van verlichting slaken, want de kans dat zij op de druk- bereden weg in een kilometer slange file terechtkomen, is vanaf volgende week een stuk kleiner geworden. De werk zaamheden de aanleg van een parallelweg, bus-inlaat- strook en vangrail waren er de oorzaak van, dat de Rijks straatweg de afgelopen tijd vooral tussen tien en vier uur in een 'fuik' veranderde. Niet zel den duurde een autorit van Lei den naar Den Haag een uur lan ger dan de argeloze automobi list dacht. Pagina 11: Rijksstraatweg is maanden eerder klaar. Violist Goldberg in Japan overleden amsterdam» anp De Amerikaanse violist en diri gent van Poolse afkomst Szy- mon Goldberg, die in 1955 het Nederlands Kamerorkest' op richtte, is maandag in Japan overleden. Hij werd 84 jaar. Dat heeft een woordvoerder van het Nederlands Philharmonisch Or kest in Amsterdam bevestigd. Het Nederlands Kamerorkest werd 22 jaar lang geleid door Goldberg. rome eelco van der linden correspondent Paus Johannes Paulus II vocht elf jaar geleden in het Vaticaan gedurende lange tijd tegen een machtige de mon die bezit had genomen van een vrouw. Dat blijkt uit een passage in het vrijgege ven dagboek van de kardi naal Jacques Martin, des tijds een naaste medewer ker van de paus. Het is ove rigens waarschijnlijk dat Jo hannes Paulus II, die regel matig waarschuwt voor het op de loer liggen van de dui vel, vaker in zijn loopbaan demonen heeft uitgeban nen. Hij is gezien zijn func tie de belangrijkste tegen stander van de duivel. Een duiveluitbanner moet over een grote expertise be schikken en zeer evenwich tig van aard zijn. Vorig jaar nog werd alarm geslagen vanwege het tekort aan dui- veluitbanners. Met name in Italië is de laatste jaren sprake van een sterke toe name van het aantal perso nen dat meent de duivel in zich te dragen. De Alkmaarse advocaat J. de Goeij eist in kort geding voor de president van de Haagse recht bank onder meer een omgangs regeling voor zijn cliënt, een in wonervan Waarland, met diens 22 in beslaggenomen kaketoes. Ook wil de advocaat dat de pre sident de Staat verbiedt de vo gels te verkopen. Het geding dient op 26 juli, zo is maandag door De Goeij bekendgemaakt. De man uit Waarland werd op 19 april aangehouden op ver denkingvan het smokkelen van beschermde zwarte kaketoes of hun eieren uit Australië. De eie ren zouden in Nederland wor den uitgebroed, waarna de jon ge vogels voor ruim tienduizend gulden per exemplaar zouden worden verhandeld. In totaal nam justitie van 13 verdachten 77 kaketoes ter waarde van anderhalf miljoen gulden in beslag, waarvan er 22 van de man waren. Acht vogels overleden volgens de raadsman door ondeskundigheid tijdens het transport van de plaats van inbeslagneming naar de verzor gingsplaats van Justitie. Öe Alk maarse officier van justitie noemt 'stress' als doodsoor zaak. De raadsman wil met het kort geding voorkomen dat justitie de in beslaggenomen vogels via verkoop of schenking „ver vreemdt". De Goeij stelt dat het openbaar ministerie volgens de Algemene Inspectiedienst van plan is de vogels te vervreem den aan pretparken in diverse Europese landen. Ook wanneer de man wordt vrijgesproken van smokkel, zoals De Goeij ze ker zegt te weten, is deze „des kundige fokker" zijn „prachtige en onvervangbare collectie" ter waarde van 220.000 gulden voorgoed kwijt. De advocaat eist tevens dat de verblijfplaats van de kaketoes aan zijn cliënt wordt meege deeld en dat de vogels terugke ren naar Nederland indien ze in het buitenland zouden verblij ven. Een raadkamer van de Alk maarse rechtbank beslist don derdag op de vordering van de Alkmaarse officier van justitie J. Scheffer tot vervreemding van de vogels. De Goeij zegt het kort geding bij de Haagse rechtbank aanhangig te hebben gemaakt omdat hij het oordeel wenst van een niet bij de zaak betrokken rechter. Volgens de raadsman kan de of ficier van justitie onmogelijk be wijzen dat zijn cliënt kaketoes of hun eieren heeft gesmokkeld. De nakweek van irlgevoerde vo gels is volgens de advocaat in Nederland vrij verhandelbaar. De Goeij verwijt het openbaar ministerie in Alkmaar de zaak „enorm op te blazen". Een justitiële onderzoekscom missie vertrekt op 29 juli naar Australië om daar getuigen te. verhoren. De Alkmaarse recht bank behandelt op 19 oktober de strafzaak tegen de man uit Waarland. Nijmegen In alle vroegte zijn vanmorgen $6.879 wandelaars van start gegaan voor de eerste dag van de 77ste Nijmeegse Wandelvierdaagse. Ondanks de slechte weersverwachtingen voor de komende week is het aantal deelnemers ruim vijfhonderd hoger dan vorig jaar. Zij lopen afstanden van dertig, veertig of vijftig kilometer per dag. Deze eerste dag voert hen door de Betuwe. De wandelaars komen vanuit alle windstreken naar Nijmegen. Dit jaar zijn 42 nationaliteiten vertegenwoordigd. De jongste deelnemer is 11 jaar en de oudste wandelaar is 88. Het aantal militairen in de Vierdaagse neemt ieder jaar af. Dit jaar bestaat het deelnemersveld voor iets minder dan twintig procent uit militairen uit binnen- en buitenland. foto anp frans van der linde Bertus Dekker schrapt 60 banen Bij vishandel Bertus Dekker in IJmuiden verdwijnen 60 van de in totaal 165 banen. Het bedrijf, een onderdeel van Ouwehand, houdt zich onder meer bezig met de verwerking en opslag van platvis. Reden van de dra matische inkrimping is hoofd zakelijk de verminderde aan voer van tong en schol. Ook de economische recessie in be langrijke afzetlanden als Spanje en Italië speelt een rol. Daarbij komt nog dat de consumptie van platvis de afgelopen tijd is afgenomen. Het personeel is gistermiddag door algemeen di recteur A. Ouwehand op de hoogte gebracht van de plan nen. Het is nog niet bekend wie hun baan zullen verliezen. Managua De veertiende verjaardag van de Sandinistische revolutie werd gisteren in de straten van Managua door naar schatting 35.000 mensen uitbundig gevierd. De jonge vrouw op de foto had er in de algemene feestvreugde kennelijk geen problemen mee gelanceerd te worden. foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1