Een aanzoek met een spuitbus Gevangenisstraf geëist voor fraude met olietransporten Het Gesprek van de Zomerdag 'Een bootbezitter is nog geen kapitalist' Een stortbui op het plein Rectificatie Heerlijk eerlijk met bergschoenen Hans Wiegel schrijft terug Te hoge trekker vernielt lichtbakken in tunnels Weinig ophef over specialistenactie DINSDAG ZO JULI 1993 Opluchting na afblazen plan vaarbelasting Alle eigenaren van pleziervaar tuigen haalden opgelucht adem toen het kabinet een paar dagen geleden besloot om het plan van vaarbelasting af te blazen. „Het is toch een succesje", zegt A. Schaap uit Scheveningen. Hij ligt met zijn boot al 15 jaar in de jachthaven van Katwijk. Zoals vele pleziervaarders heeft hij de zwarte protestvlag nog in top: het teken van zijn afwijzing van de vaarbelasting. „Die vlag is niet meer nodig. Toch laat ik hem nog zitten. Kan ik nog even genieten van het succes." Het kabinet nam het besluit om definitief met vaarbelasting te kappen toen de Raad van State voor de tweede keer het belas tingplan naar de prullenbak verwees. Ook de eerste keer oordeelde dit college - dat wets voorstellen onder meer op hun toepasbaarheid toetst - dat de naleving van de vaarbelasting eigenlijk niet zorgvuldig is te controleren. De kans dat brutale Nederlanders ook deze belas ting zouden ontduiken, achtte de Raad van State te groot, Diep in zijn hart vindt Schaap (71het idee van vaarbelasting niet eens zo slecht. Pleziervaar ders maken gebruik van vaar wegen en die moeten nu een maal worden onderhouden. „Maar mijn bezwaar was dat het geld van ons daarvoor niet gebruikt werd. Het zou terecht komen in de pot van de alge mene middelen. De regering heeft geld nodig en dus pakken zij maar de botenbezitters. Ik vind dat de overheid het belas tinggeld zo idioot besteedt. Een voorbeeld? De nieuwbouw van het Haagse stadhuis, terwijl er een goed stadhuis is. Daar wor den zo maar honderden miljoe nen guldens weggegooid." De vergelijking met de wegen belasting voor de auto vindt Schaap een dooddoener. „Auto mobilisten hoeven geen tol te betalen bij bruggen. Met name in het noorden van het land ben je daar forse bedragen mee kwijt. Bovendien betalen wij op het liggeld 17,5 procent BTW en moeten wij een vaarvergunning kopen voor het gebied Rijnland. En dat laatste vind ik terecht, want die vaarwegen moeten on derhouden worden F. Storm (42) uit IJsselstein had de vaarbelasting zeker gewei gerd te betalen. „Ik had het bij alle mogelijke instanties aange vochten. Net zo lang dat de kos ten van het innen hoger zijn dan het bedrag van de belasting zelf', zegt Storm op strijdlustige Storm bestrijdt dat de plezier- vaafder het milieu belast en daarvoor moet betalen. „Water sporters zitten veel te graag in dat milieu om het te verpesten. Ik weet dat de meeste mensen in de jachthaven heel zorgvul dig omspringen met bijvoor beeld motorolie. Ook leggen wij niet aan op plaatsen waar dat A. Schaap uit Scheveningen: „De regering heeft geld nodig en dus pakken zij maar de botenbezitters." foto dickhogewoning niet mag. Natuurlijk, er zijn mensen die zich niet aan de re gels houden, maar die heb je overal", aldus Storm. „De pleziervaart maakt slechts 10 procent uit van het totale vaarverkeer", zo weet hij te ver tellen, „en dan moeten wij geld betalen dat zogenaamd voor het onderhoud van vaarwegen is bestemd. Dat is van de gekke. Ik wil geen klaagzang houden, maar ik betaal al genoeg belas ting. Ik neem aan dat de rege ring daarvan ook de vaarwegen kan onderhouden." Storm er gert zich zichtbaar aan het beeld dat de watersporter b'j mensen oproept. „Als je een schip hebt, ben je voor veel mensen een kapitalist. En dat is grote onzin. Ik ken mensen die heel veel tijd steken in het op knappen van hun bootje. Die gaan niet naar Miami of naar Spanje om daar duizenden gul dens stuk te slaan." Storm die met zijn gezin al een week in Katwijk ligt en dat, 'na rijp familieberaad', nog met een week verlengt, vraagt zich ook af wat het uiteindelijke resultaat is van een vaarbelasting. „Het moet bij veel mensen toch uit de lengte of uit de breedte ko men. De duizend gulden die ik aan belasting had moeten beta len, zou ik weer in Katwijk min der uitgeven. Dat gaat van het vakantiebudget af. Ik koop min der ijsjes voor die kinderen, ga dan maar niet naar het circus, en ga zo maar door. Dat het be lastingplan niet doorgaat, is een wijs besluit. Het levert alleen MEINDERTVAN DER KAAU Eerst is er de saamhorigheid. Samen staren we vanonder de luifel naar de stortbui. Niemand durft de Leidse Diamantlaan op, de haastige boodschappen tussen de benen geklemd. Sa men lachen we om de binnen komers met unie-broeken: don ker van voren, licht van achte ren. En hoor ze eens soppen. De een na de ander rolt een shaggie, alsof er windkracht tien staat. Ogen zoeken ogen en werpen blikken van verstand houding. Monden lijken op te bieden. „Wat een weertje, hè." „Zeg maar gerust: een hemel- breuk." En: „Morgen gaat het hagelen." Een optimist ziet er gens opklaringen, een pessimist bereidt zich op het ergste voor: „Om zes uur sluiten ze hier het winkelcentrum natuurlijk af." Een enkeling trotseert de weer goden en stapt het water in. Als in slow-motion en in kaarsrech te lijn. In een western verwacht je op zo'n moment schoten. Ko men ze aangeschoten terug? Nee, ze waden onverdroten door, op de slechtst doorwaad bare plaatsen. Je hebt van die mensen die heel bedachtzaam naar boven kunnen turen. Hier zien ze gelukkig maar een heel klein stukje lucht tussen muren en luifel. En ze weten: dèar kan zelfs Erwin Kroll niet mee uit de voeten. De eerste shaggies zijn opge rookt en de trouwste echtgeno ten beginnen ongedurig te draaien. Zou de partner dit nog begrijpen? Dan blijkt dat ook Youp van "t Hek wel eens kan miskleunen. Want daar huppelt plotsklaps een kalende dertiger de plassen in. Zo'n cordurovbroek met ex tra kruis. Buckler-biertjes als knotsen in zijn knuisten. 'I'm singing in the rain', zingt hij. Tot na de bocht. We lachen, maar beseffen tegelijk: wachten kan niet meer. Eerst gaan de luidruchtigsten, met veel te korte mouwtjes voor hun spierballen. Ze maken er met hun poenerige Audi 100 een mooie show van, met een chauffeur die net eventjes gas geeft als de anderen willen in stappen. „Ik vermoord hem", horen we. En we willen het graag geloven. Dan raakt ieder een er plotsklaps van doordron gen dal het een stuk minder hard is gaan regenen: „En echt droog wordt het voorlopig toch niet." We vallen uiteen. PAUL VAN DER KOPIJ In deze rubriek hebben wij op 17 juli jl. een artikel gep'ubli ceerd onder de kop 'Gewoon oprollen en aanbieden'. In dat artikel wordt ten onrechte gesuggereeerd dat linoleum asbest bevat. Waar in het artikel 'linoleum' staat, wordt bedoeld 'vi nyl vloerbedekking met een asbest drager'. Eerlijk duurt het langst. Dit ou de gezegde kreeg deze week jwe glans. Door een stel bergschoenen. Oma Flippo vond ze een weekje geleden op straat en gaf ze aan kleinzoon Leo (15). Hij stond ze direct ;r af toen hij hoorde dat de eigenares ze tijdens een ruzie sen flatje aan de Leidse Dia mantlaan had gegooid, maar nu ;r graag terugwilde. De gooi- ster had haar ruzie met haar vriend bijgelegd en wilde weer lekker door de Alpen banjeren. Het kwam allemaal in de krant i trof een 73-jarige Leider- dorpse diep. Zo'n leuke, vrolijke i eerlijke jongen, waar zie je dat tegenwoordig nog? Belonen et je zo iemand. Anders wordt het later toch weer zo'n Nederlander die totaal geen re kening met een ander houdt: „En daar zijn er al genoeg van." Ze diepte een paar 'leren berg schoenen met anti-slipzdfen' haar overleden broer op en belde gisteren de krant. Ze had iets voor die Leo, al vroeg ze zich af of hij de schoenen wel hip genoeg zou vinden: „Want ze zijn niet zo chique en hip als die andere schoenen. Die waren paars en groen, geloof ik. En de jeugd van tegenwoordig is ook zo merkgerichtmeiddeze. De schoenen zijn acht jaar oud, maar volgens de Leiderdorpse hebben ze hooguit drie wande lingen achter de rug: „Ze zien er dan ook perfect fcit en zullen niet aan z'n voeten uiteenvall- len. En ach, zo'n jongen hoeft er de Mount Everest niet mee te bedwingen." Leo reageert blij verrast op het aanbod. Eigenlijk had hij best een beetje spijt toen de wegge gooide bergschoenen thuis in de Stevenshof werden opge haald: „Want ze waren heel mooi. Er zat geen kras, deuk of schrammetje op." Ze zaten ook 'als gegoten'. Maar dan vermant hij zich en zegt: „Je moet toch eerlijk zijn. Anders loop je niet lekker in die dingen." De 'Leiderdorpse' schoenen kan hij later deze week pas passen. In het postpakketje krijgen ook wat geitewollen sokken een plekje, meldt de dame na een 'heel leuk' tefoöngesprek met Leo: „Ik zei nog dat ze helemaal niet zo chique zijn. 'Hindert niet', zei hij. En 'doei', op het laatst." En zo kreeg de Leiderdorpse weer een mooi bewijs voor haar stelling 'dat alles op zijn plaats komt in het leven'. „Je moet be reid zijn om spullen jarenlang in de kast te bewaren, maar dan komen ze altijd wel ergens van pas. Dan kun je recyclen, herge bruiken of wisselen. Want waar om zou je in deze tijd alles ko pen?" I let gebaar mag in de krant, haar naam wil ze geheim houden: „Ik hoef niet op radio of tv. Ik heb genoeg goede con tacten in de buurt". Vorige week vrijdag feliciteerden op deze pagina zeven regiogenoten.Hans Wiegel, commissaris van de koningin in Friesland, met zijn verjaar dag. En Wiegel schreeft terug. Uit zijn antwoord blijkt dat hij nog wel degelijk nadenkt over een terugkeer naar de Haagse politiek. „Wat een aardige gelukwensen vanuit Leiden: die prachti ge stad, een tussenstop - op weg naar Den Haag, meer dan waard. De keuze tussen het Sta ten jhcht en het Catshuis is niet eenvoudig" 'Die Ralph is echt knettergek' Een hatelijk gesis klonk door nachtelijk Lisse. Was dat soms De Boze, in de gedaante van een slang? Nee, dit gesis had iets met liefde te maken. Sas- senheimer Ralph Oost (21) lag met zijn spuitbus voor het pand Heereweg 2. Daar woonde zijn geliefde Aleya. Flij wilde hun re latie een vaster karakter geven en daarbij moest die spuitbus hem helpen. Ja, lieve lezers, er is nog hoop voor de jeugd: Ralph wilde Aleya een aanzoek doen. En dus trok hij er 's nachts met de spuitbus op uit en spoot voor Aleya's deur de woorden: 'Ik wil met je....'. Hij kon zijn aanzoek niet afma ken. Een politie-auto stopte. „Dat krijg je er toch niet echt lekker meer vanaf', zei een agent tegen Ralph, wijzend op de woorden die Ralph pijlsnel op het wegdek had aange bracht. „Ik gelast je hier onmid dellijk mee te stoppen." En Ralph werd in zijn kuif gepikt. Dag aanzoek. Maar wat wilde Ralph nu eigen lijk met Aleya? „Ik wilde me met Aleya verlo ven", zegt Ralph, als we hem de volgende dag na enig speurwerk „Aleya, wil je met mefoto •dickhogewoning aan de telefoon krijgen. „Ik ben, I wilde op een originele manier I mij wilde verloven. Aleya wil dat schijnt het, een beetje gek. Ik aan Aleya vragen of ze zich met wel, maar niet nu. Ze wil nog even wachten. Ze is achttien jaar en dat vindt ze nog een beetje te jong. We moeten sa men eerst woonruimte hebben. En ik ben op dit moment ook nog werkloos. Vanmiddag ga ik solliciteren bij Vlietland BV in Katwijk, een bedrijf dat adver tenties verkoopt. Aleya is een heel lief meisje. En ze regelt erg veel voor me, mijn geldzaken bijvoorbeeld." Knettergek Aleya komt wat giechelig aan de telefoon. „Ja, zeg, die Ralph is echt knettergek. Maar ik heb hem wel zelf gevraagd zijn aan zoek op een originele manier te doen. En daar heeft hij zich aan gehouden. Maar dit verwacht je toch niet. Ik moest wel lachen toen ik die grote koeieletters op de grond zag staan. Er zullen niet veel meisjes zijn die zo'n aanzoek krijgen, maar ik wil toch eerst nog even wachten. Als ik mijn HAVO heb afge maakt en we een vaste woon ruimte hebben, wil ik er eens aan gaan denken. Maar ik vind Ralph wel hartstikke, hartstikke lief." CEES VAN HOORE Staat opgelicht voor tien miljoen AMSTERDAM» REGIO Bij een speciaal opengesteld telefoonnummer van het pa tiëntenplatform waren giste ren nog nauwelijks klachten binnengkomen over de spe cialistenacties. De geringe be langstelling voor het meldpqnt in de Leids/Alphense regio is volgens een telefonist te wijten aan de relatieve onbekendheid van de nummers. „Men weet het gewoon nog niet. En als de acties losbarsten, dan weet men ons wel te vinden.' De specialisten uit de buurt lijken ook niet de meest mili tante: medici uit de Leids- Haagse regio spraken vorige week met patiëntenorganisa ties en hopen deze week ook met vertegenwoordigers van het ministerie van WVC te pra ten. De acties van de medisch specialisten richten zich tegen de budgetbeperkingen van staatssecretaris Simons. Zij vinden dat ze te fors moeten inleveren in hel kader van de stelselherziening en daarom werken zij volgende week 'vol gens het boekje van Simons.' Bij het Diaconessenhuis in Leiden zijn voor volgende week 670 niet-urgente afspra ken afgezegd en dat heeft vol gens de woordvoerder van de specialisten nauwelijks boze reacties opgeleverd. „Proble men verwachten we ook niet, omdat bij enige twijfel over de ernst van een ziekte, patiënten altijd worden geholpen.' De ac tie van volgende week heet de 'budgetbewakirigsweek'. „Het werk dat geen geld kost, gaat gewoon door en alle specialis ten zijn aanwezig," verklaart patholoog-anatoom M. Gorsi- ra namens de vijf leden grote 'budgetbewakingscommissie.' „We hebben problemen voor komen door iedereen van te voren duidelijk op de hoogte te stellen van onze bedoelin gen." De contacten die specialis ten uit de regio hebben met patiëntenorganisaties en de overheid betekenen niet het eerste scheurtje in het front van de actievoerders. „Wij lo pen hier een beetje voorop in de discussie,' verklaart een zegsman. „Praten doet nie mand kwaad en wij doen niets waarmee we onze landelijke vertegenwoordigers op een of andere manier in de wielen zouden kunnen rijden." HAARLEM» ED BLAAUW Drie jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eiste officier van justitie mr. W. Groos tegen een 49-jarige in België wonende Ne derlander. De man zou aan het hoofd hebben gestaan van een internationale misdaad-organi satie, die op grote schaal BTW en accijnzen ontdook bij de in voer van diesel- en huisbrand olie van België naar Nederland. Tegen een 38-jarige verdachte uit Dordrecht, die als tweede man van de criminele groep werd beschouwd, eiste de offi cier achttien maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. .Omvang Volgens de officier bedroeg de omvang van de fraude tien mil joen gulden. Justitie heeft ruim vier jaar aan deze omvangrijke en gecompliceerde zaak ge werkt. Verklaringen van mede plichtigen maakten duidelijk dat de Belgische Nederlander de 'regisseur' van het misdaad syndicaat was. Hij zou bepalen wie olie kreeg, wie olie naar Ne derland zou rijden en wie wat kreeg voor bewezen diensten. De hoofdverdachte zelf wees alle schuld van de hand. „Met chauffeurs die "de olietranspor ten verzorgden, noch met afne mers heb ik iets te maken. Het is heel moeilijk je te verdedigen tegen mensen die niet de waar heid spreken", zei hij gisteren voor de Haarlemse rechtbank. Leugenaars Rechtbankpresident mr. F. Bak ker: „Het is wel ongelukkig dat u met zoveel leugenaars gecon fronteerd wordt. Waarom noe men ze steeds uw naam?" Ver dachte:'„Het is makkelijk om mij de schuld te geven. Ik was in België nou eenmaal de baas van mijn bedrijf." Bakker: „Heeft u ooit chauffeurs op dracht gegeven geen aangifte te doen?" Verdachte: „Nee, nooit gedaan." De olie werd in tankauto's vanuit België vervoerd naar Ne derland. Bij de Belgisch-Neder lands grens werden verkeerde grensdocumenten ingevuld of de juiste douane-formulieren valselijk ingevuld. Geregeld ook werd bij de grens doorgereden. Doordat veelal geen BTW en ac cijns werd afgedragen kon de Belgische olie goedkoper en dus concurrerend worden aangebo den op de Nederlandse markt. De olietransporten gingen bijna altijd rechtstreeks naar be drijven van de man uit Dordrecht. Maar op papier werd de olie verkocht en door verkocht aan allerlei tussenhan delaren, die een BV hadden. Deze BV's dienden er louter en alleen voor om het zicht op de goederenstroom te vertroebe len. De malversaties met .oliën door de hoofdverdachte dateer den volgens de officier van jus titie al van halverwege de jaren tachtig. Groos: „ln 1989 zijn wij met deze zaak begonnen, liet was een ingewikkeld onderzoek. Veel papier, veel huiszoekingen. En al die 'tussen-BV's' maakte het extra lastig. Het dossier, tien ordners dik, staat bol van ver dachtmakingen. De gewiekst heid van de organisatie plus de ontkennende houding van de hoofdverdachte hebben het on derzoek bemoeilijkt." Valsheid De tweede verdachte, die even eens werd verdacht van belas ting- en accijns-ontduiking en valsheid in geschrifte, wees de beschuldigingen dat hij mede organisator van de olie-trans- porten geweest van de hand. Verklaringen van chauffeurs, la dings- en lossingsbonncn plus ander bewijsmateriaal dat bo ven water kwam na huiszoekin gen spraken volgens de officier andere taal. Uitspraak 29 juli. Een te hoge trekker met opleg ger, met daarop een bulldozer heeft maandagmiddag twintig lichtbakken in de Coentunnel beschadigd. De chauffeur reed door en beschadigde daarna nog eens twee lichtbakken in de AGENDA WOENSDAG 21 JULI Leiden Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in gymzaal De Brug. Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21 00 uur. Noordwijk 74ste Internationaal Open Golf Kam pioenschap HeinekenOpen Noordwt|kse Golfclub, starttijden om 8.30 en 14 00 uur Wandeltocht, org. Kath Bond van Ouderen, start vanaf Dienstencen trum De Wieken. St. Jeroensweg, om 14.00 uur. Clown Zizero met't spoor naar Blis ter. Grand Hotel Huis ter Duin, aan vang 15.00 uur De Egeriander Kapel 'Zeedorper Mu Manten'. Kon. W'lhelminaboulevard, locatie De Redschuur, aanvang 19 30 uur Woensdagavondzang mmv 'Hosanna m Exceisis' uit Rifssenhout, Oude Zeekerk. Hoofdstraat, aanvang20.30 Noordwijkerhout Schipholtunnd. Dok enkele au to's liepen schade op door val lende stukken lichtbak. Op de rijksweg AIO ontstond een fik- van enkele tientallen kilorne- De chauffeur, een 48-jarige man uit Barneveld. werd vlak na de Schipholtunnel aangehouden. Viswedstrijd, orfc. HSV De Arnóud, in schrijven nabi| Tennispark Jonkers vanal 18 00 uur, wedstri|dduur van 18.45 tot 21 15 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19 45 uur Voorschoten Zomerbridge be^i nners/gevorder Cultureel Cerftrum, Pr Mari|kelaan. inschrijven 19.15-19 45 uur, aan vang 20 00 uur DONDERDAG 22 JULI Noordwijk Rabo/Novo strandloop, b>i politiepost op het strand thv Kon Wilhelmina Boulevard, aanvang 19 30 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA oiveen fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, kange Voort 273. van 14 30 tot 1S.30UU'. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv I een fysiotherapeut m de Vhetzaal, Raadhuislaan 43. van lè 00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13