Rijksstraatweg is stuk eerder klaar Voorlopig vrij parkeren in Winkelhof Enjoy Buitenzorg klasse apart in Stomp wijk Spoorwegovergang Voorschoten bijna verleden tijd Verto werkt weer Regio Chloor in drinkwater DINSDAG 20 JUL11993 11 CHEF GERT VISSER, C -CHEF JANET VAN D Vervolg van voorpagina Dat de Rijksstraatweg twee maanden eerder kan worden opgeleverd dan verwacht is volgens rijkswaterstaat en de aannemer te danken aan verschillende factoren. Belang rijk is dat het weer de afgelopen maanden heeft meege zeten en dat de grondtiiet was verontreinigd. neer je alleen met losse afzettin gen werkt. En de grote klap, het aanbrengen van een nieuwe as- faltlaag, duurde veel minder lang door de inzet van extra personeel. Op een gegeven mo ment is de druk er dan af. Daar om ook werken we nu, in de bouwvakantie, nog door. In zo'n afrondende fase werk maak je je werk liever af'. Lof Lovende woorden voor zijn snelle werk heeft De Boer (nog) niet gehoord. Integendeel: tot nog toe kregen de wegwerkers met de regelmaat van de klok scheldwoorden of dreigemen ten naar hun hoofd. Vooral tij dens warme dagen bleken nogal wat automobilisten snel over verhit te raken in de file. Warm of koud werden de wegwerkers daar niet van: „Zolang de men- WASSENAAR MIEP DE GRAAFF Projectleider D. Brevoord van rijkswaterstaat: „Bij een derge lijke miljoenenklus heb je aller eerst te maken met een bestek waarbij je marges moet houden. Het weer kan bijvoorbeeld be hoorlijk tegenzitten, of je stuit ineens op vervuilde grond. Maar het heeft allemaal meege zeten. Slecht weer hebben we alleen de afgelopen anderhalve week enigszins gehad en de grond bleek nergens verontrei- nigd". Aannemer G. De Boer vult aan: „Door het nemen van be paalde verkeersmaatregelen hebben we meer kunnen doen in dezelfde tijd. Een voorbeeld: als je een hele rijbaan voor het verkeer afzet, al is dat op dat moment niet direct nodig, kun je sneller doorwerken dan wan- Hennepkweker gepakt De politie heeft gisteren een 31-jarige man uit Voorschoten opgepakt voor het thuis kweken van hennep. De kwekerij van de man was vorige week al ontdekt en leeggehaald. De verdachte, de bewoner van de flatwoning aan de Voorscho- tense Anthonie van Leewenhoekkade die dienst deed als kweke rij, was echter tot gisteren onvindbaar. De politie ontdekte de man terwijl hij met zijn auto door Leiden reed. De verdachte heeft een volledige bekentenis afgelegd en is inmiddels weer op vrije voeten. Hem wordt overtreding van de opiumwet ten laste sen maar niet gaan gooien of gaan schieten en dat is gelukkig niet gebeurd." Resumerend zegt projectlei der Brevobrd dat de drukke Rijksstraatweg (goed voor 60.000 auto's per dag) er nu heel wat veiliger bijligt. Toch lijkt dat op het eerste gezicht al lesbehalve het geval. De nieuwe vangrail die parallelweg en hoofdweg van elkaar scheiden, geeft de automobilist een be nauwd gevoel: hij kan letterlijk geen kant rheer op. Brevoord: „Dat is natuurlijk zo. Maar ver geet niet dat die vangrail be doeld is om de weggebruikers, onder wie vele fietsers, op de ventweg te beschermen. Boven dien moeten we niet vergeten dat de Rijksstraatweg géén au tosnelweg is, al denken velen van wel. Het is een gewone au toweg waar op dit bewuste ge deelte maar 50 kilometer gere den mag worden." Ten slotte: de kosten. De re constructie zou 2,2 miljoen gaan kosten. Of dat bedrag met de vervroegde oplevering even redig slinkt, is nog de vraag. Brevoord: „We moeten de op telsom nogmakèn." INBRAAK - Een stereotoren en een walkman zijnidit weekeinde gestolen uit het clubgebouw van de Shawano-groep aan de Abspoelweg in Oegstgeest. De daders braken een deur van het gebouw open. Automobilisten mogen in afwachting v ri definitieve parkeerregeling gratis parkeren in de garage onder de Leiderdorpse Winkelhof. FOTO •HOLVAST CAROLINE VAN OVERBEEKE Automobilisten mogen sinds kort gratis parkeren in de garage onder de Leiderdorpse Winkelhof. De slagbo men staan open en de parkeerautomaat is buiten wer king gesteld. De winkeliers van de Winkelhof overleggen met de gemeente over het invoeren van een zogeheten 'blauwe zone'. Dat zou betekenen dat automoblisten een par- keerschijf moeten gebruiken. Zolang de gemeenteraad daarover nog geen uitspraak heeft gedaan, mogen klan ten en bewoners van de appartementen boven de Win kelhof hun auto gratis in de garage stallen. De winkeliers voelen veel voor een parkeersysteem waarbij hun klanten een parkeerschijf in hun auto leg gen waarmee ze maximaal drie uur vrij mogen parke ren: een blauwe zone. De vraag is alleen wie de nale ving van de regels controleert. Leiderdorp heeft geen ei gen parkeerwachters en de Leidse parkeerpolitie wil al leen meewerken als het gemeentebestuur over de brug komt met een behoorlijke financiële vergoeding. De regeling die tot begin juli gold, een parkeerauto maat die na twee uur gratis parkeren moest worden ge voed, voldeed niet meer. Volgens de eigenaar van de Winkelhof, Nationale Nederlanden, was de apparatuur te duur in onderhoud en te kwetsbaar voor uitval. De winkeliers houden vast aan twee a drie uur gratis par keren orndat zij menen dat dat een aantrekkende wer king heeft op het winkelende publiek uit de Leidse re gio. Naleving Volgens de voorzitter van de Winkeliersvereniging Win kelhof, P. van Leeuwen, zijn de winkeliers bereid om zelf toe te zien op de naleving van de regels. „Ik denk dan in eerste instantie aan de beginperiode van een nieuw parkeersysteem: automobilisten zullen even aan een blauwe zone moeten wennen. Wij kunnen automo bilisten die de parkeerschijf vergeten, waarschuwen voor een bekeuring met een 'gele kaart'. Een 'rode kaart' betekent een bekeuring. Maar wij zijn zelf niet bevoegd om die bekeuring te geven." „Ook bestaat de mogelijkheid om de bewakers van de Winkelhof om te scholen zodat ze ook bevoegd zijn bekeuringen uit te delen. De opbrengst van die bekeu ringen zou dan voor de gemeente zijn. Maar de winke liers en de gemeente zijn er nog niet helemaal uit. Ik hoop dat de gemeenteraad in september een besluit neemt over een definitieve regeling", aldus Van Leeu- WASSENAAR/VOORSCHOTEN Het drinkwater in Wassenaar en Voorschoten smaakt sinds gis teren naar chloor. Het duinwa terbedrijf Zuid-Holland voegt de chloor eraan toe, omdat er een verhoogde concentratie van de zogenaamde coliformen- bacteriën in is aangetroffen. DeJ ze bacteriën komen voor in de ontlasting van mensen en die ren, maar kunnen ook in de bo dem zitten. Het duinwaterbedrijf onder zoekt waar de bacteriën van daan komen en hoe ze kunnen worden bestreden. Zo lang het DZH de oplossing niet weet, wordt er chloor toegevoegd. Dat kan eén week duren. Wassenaar en Voorschoten krijgen hun drinkwater 'Rijn land'. Dit koopt dagelijks 5000 kubieke meter water in van het DZH en gebruikt dat om de twee gemeenten van water te voorzien. Hij zat van top tot teen onder de mod der en was doorweekt tot op zijn hemd. Maar toch lachte pikeur Rob de Vlieger gisteravond om een uur of ze ven in Stompwijk met een brede grijns zijn tanden bloot. Hij en zijn pijlsnelle hengst Enjoy Buitenzorg hadden het weer geflikt. Voor de tweede keer in het nog vrij prille kortebaanseizoen wist de combinatie beslag te leggen op de eer ste prijs. Een envelop met vijf briefjes van 1000 gulden in dit geval. Stompwijk is uniek in 'kortebaan- land'. En niet alleen omdat het de eni ge draverij in Nederland is die op gras wordt gehouden. Wat de kortebaan van Stompwijk vooral maakt, is dat het hele dorp er voor uit loopt. Elk jaar weer, en al sinds 1909, want toen werd Stichting Harddraverij 'Nooit Gedacht' al opgericht. Ook de regen die gisteren bij bakken uit de he mel kletterde en de grasbaan verander de in een soppige modderpoel, kon de Stompwijkers niet weghouden. Want waarvoor is anders de paraplu uitge vonden, niet waar? Achtentwintig paarden verschenen er aan de start gistermiddag. Met als favorieten bij het spelend publiek En joy Buitenzorg en Grolsch B. De laatste stelde hopeloos teleur door direct in de eerste omloop twee keer 'weg te sprin gen', zoals dat in vaktaal heet. En in galop gaan betekent bij een kortebaan- draverij nu eenmaal onmiddellijke dis kwalificatie. Enjoy Buitenzorg deed wel wat de gokkers van hem verwachtte. Met als gevolg dat na afloop van de draverij voor de kassa's van de totalisa- tor meters lange rijen onstonden van 'gelukkigen in het spel'. Gemakkelijk De Vlieger gaf na afloop toe een tame lijk gemakkelijke middag gehad te heb ben. In geen van de ritten moest zijn pupil die eerder in Scheveningen won, tweede werd in Zandvoort en derde in Venhuizen voluit gaan. Achtereenvolgens werden Cuddy Volann met pikeur Stuart Diab, Sun- bird Tribute gereden door Jacques Ge luk, Fam the Bloomerd van de plaatse lijke favoriet Cees Roeling en Benny Je- anet met op de sulky veteraan Guus Knijnenburg, aan de zegekar gebon den. „Of het echt zo makkelijk ging als het leek? Eh, tja, eigenlijk wel", aldus de Zwaanshoekse pikeur. Een verklaring voor het oppermach tig draven van Enjoy Buitenzorg, had De Vlieger ook nog. „Vanmorgen zeg ik tegen mijn hoefsmid, 'Arie jongen, zet er een paar flinke nagels onder bij En joy'. Het was achteraf een gouden greep. Op een harde ondergrond leek hel wel alsof-ie op naaldhakken liep, maar in die modder hier had ik een fantastische grip. Vlak voor de finale ben ik nog even bij Benny Jeanet gaan kijken. En toen ik zag dat die geen na gels had maar op gewone ijzers stond, wist ik het het: Stompwijk is voor mij." Erevoorzitter van 'Nooit Gedacht', burgemeester W. de Vreeze van Leids- chendam, reikte na afloop in een goed gevulde feestzaal de prijzen uit. Hij had zich goed op die taak voorbereid. De burgervader was in de historie gedoken en had daarbij ontdekt dat het niet voor het eerst was dat een De Vlieger de kortebaandraverij van Stompwijk won. „Vlak na de oorlog, het was nog in 1945 zelfs, won hier Jan de Vlieger met zijn legendarische AJouez. En nu, bijna vijftig jaar later, evenaart Rob die prestatie van zijn oudoom. Zo zie je maar: als die sport eenmaal in het bloed zit, gaat-ie re niet meer uit ook. Al kan het soms een halve eeuw duren voordat dat weer aan de oppervlakte komt", aldus De Vreeze. Voor omwonenden is ergste Laatste gespreksronde met kandidaten burgemeester LEIDEN KBUURMAN Voor de omwonenden is het ergste leed inmiddels geleden. In oktober kunnen ze 's nachts nog een enkele keer wakker worden van de herrie, maar daarna is het echt voorbij. De klus die in 1991 begon is voor een groot deel geklaard: de au to's maken vanaf oktober ge bruik van de tunnel onder het vernieuwde station Voorscho ten. Fietsers en voetgangers kun nen er vanaf november door heen. Het verkeer kan het voor malige knelpunt, de spoorweg overgang tussen Papelaan-West en Wijngaardenlaan, dan zon der vertraging passeren. Wat dan nog rest is de ver dubbeling van de spoorbaan tussen Leiden en Den Haag in Voorschoten. Dat werk zal pas in 1995 zijn voltooid. Het ver nieuwde plaatskaartenkantoor en dé liften zullen eind 1993, begin 1994 in gebruik worden genomen. De Voorschotenaren kunnen vanaf die tijd al bijna optimaal profiteren van hun moderne station. Dat zal meer dan 15 miljoen gulden gaan kosten. Op dit moment ligt het sta tion nog grotendeels in een bouwput. Treinreizigers en om wonenden moeten de onge makken nog even voor lief ne men. Het oude plaatskaarten kantoor bij de spoorwegover gang is een lege huls geworden, een eind verderop, bij de Rou- boslaan is in een keet een tijde lijke voorziening onderge bracht. Daar kan de spoorweg overgang ook door middel van een hoge trap worden over brugd, die eerder bij station De Vink werd gebruikt. Contouren De contouren van het nieuwe station zijn al aardig zichtbaar. Centraal verheft zich het skelet van het nieuwe plaatskaarten kantoor. In de machtige beton nen constrtictie, die de vier spo ren straks gaat dragen, is de lift koker zichtbaar. Aan de kant van de Papelaan lopen de pas sagiers al door een stukje van de catacomben van het nieuwe station. „In het nieuwe station liggen alle voorzieningen centraal. In de oude situatie moesten de mensen vaak de spoorbaan over. Dat leverde weieens ge vaarlijke situaties op, vooral als er gebruik werd gemaakt van stroken die vlak langs de spoor baan lopen. We hebben daar op een gegeven moment prikkel draad op moeten leggen", ver telt NS-voorlichtster Brigitta Keizer. Dat het Voorschotense sta tion zou worden ondertunneld was in feite een vanzelfspre kendheid. „Bij vier of meer spo ren kan volgens de voorschrif ten geen spoorwegovergang meer worden toegepast. Dan wordt het of ondertunnelen, of een spoorwegviaduct." Voor de omwonenden is het ergste leed van de bouwactivi teiten inmiddels geleden. Voor al het 'intrillen' van de dam- wanden, ijzeren constructies die de bouwput vorm geven, veroorzaakt geluidsoverlast, vooral als dat in nachtelijke uren gebeurt. „De mensen heb ben veel geduld gehad, maar de werkzaamheden zijn al in 1991 begonnen en soms worden ze het zat, dat kan ik begrijpen. In oktober moeten de damwanden weer worden uitgetrild, dus dat kan weer even overlast geven, maar daarna is echt afgelopen. De weg hoeft ook niet meer te worden afgesloten. Verlost De omwonenden zijn straks in elk geval verlost van het geluid De Leiderdorpse vertrouwenscommissie spreekt in augustus met de laatste acht overgebleven kandidaten voor de burge meesterspost. De vertrouwenscommissie de fractievoorzitters van de vijf politieke partijen van de Leiderdorpse gemeente raadzal uiterlijk september met een voordracht komen. Volgens kabinets-chef A. Stordiau van de provincie Zuid-Hol land zijn er ook vrouwen onder de overgebleven sollicitanten. „Maar ik zeg niet hoeveel dat er zijn en ik vertel ook niks over de politieke kleur van de overgebleven kandidaten, want dan is meteen duidelijk wie het zijn", aldus Stordiau. Als de vertrouwenscommissie straks unaniem een kandidaat voordraagt, is de kans bijna 100 procent dat hij of zij ook wordt benoemd door minister Dales van Binnenlandse Zaken. Komt de commissie niet tot overeenstemming dan hebben commissa ris van de koningin, S. Parijn, en minister Dales hel laatste woord. Stordiau verwacht dat Leiderdorp uiterlijk september/oktober e eerste burger heeft. De ondertunneling van het station Voorschoten nadert haar voltooiing. „I gitta Keizer. i de spoorwegovergangbellen komt er voldoende daglicht en vermoedelijk zal het keersgeluid als gevolg van ae tunnel afnemen. Het groen, dat in het kader van de reconstruc tie moest wijken zal weer terug keren. Een gedeelte is alweer De tunnel onder het station wordt geen donker hol. Door openingen aan de bovenkant r binnen om de sociale ligheid te waarborgen. In feite is niet zozeer sprake van een ech te tunnel, maar van een tunnel- bak, zoals die ook bij de Schip- hollijn in Warmond is toege past. Het station wordt verder voorzien van ^en helling zodat rolstoelgebruikers ook op de perrons kunnen komen. Verder is de lift een belangrijke voor ziening. Daarmee kunnen bij voorbeeld grote stukken bagage worden getransporteerd. De fietskluizen blijven gehand haafd, die worden zo dicht mo gelijk bij het centrale punt van het station geplaatst. De bussen zullen hun passagiers vlakbij het plaatskaartenkantoor afle- Als de spoorbaan is verdub beld rijden er straks 32 treinen per uur door Voorschoten. De Voorschotense passagiers zullen daardoor straks makkelijker een zitplaats in de trein kunnen vin den. Nu moeten zij tijdens spitsuren vaak een overvolle trein in, omdat de meeste reizi gers al in Den Haag of Leiden instappen. LEIDERDORP ERIC JAN WETERINGS De wilde staking bij de in staat van faillissement verkerende staalkabelfabriek Verto is afge lopen. De 35 werknemers van de Leiderdorpse vestiging gin gen gisteren weer aan het werk. Curator Houthoff is blij dat de vrijdagmiddag begonnen actie ten einde is: „Dat is in het be lang van de mensen zelf." De Industriebond FNV heeft de ac tie niet overgenomen. „Er wordt weer gewerkt en er wordt weer gepraat," luidde het summiere commentaar. De gesprekken tussen Indus triebond FNV en de curator van de NV Verto liepen vrijdag vast, toen de bond vasthield aan zijn eis van twee miljoen gulden voor een sociaal plan, terwijl de curator ten hoogste een kwart miljoen had te bieden. Daar naast dreigde de bedrijfsvereni ging een bonus op het salaris van de laatste werknemers van 440 gulden per maand in te houden. Dat laatste zou volgens onbevestigde berichten niet langer aan de orde zijn. Geld voor een sociaal plan is er nog steeds niet, bevestigt Houthoff. Volgens de curator zou een verdergaande staking alleen verliezers hebben opgeleverd. „De werknemers zouden niet meer betaald krijgen, niet uit de stakingskas van de bond en waarschijnlijk ook niet van de bedrijfsvereniging. Eventuele geïnteresseerden voor overna me van de fabriek worden door een staking weggejaagd en daar schiet ook niemand iets mee op." Op korte termijn bracht de staking de continuïteit van de fabriek in gevaar, meent Hout hoff. „Leveranciers wilden al leen maar leveren tegen con tante betaling, waardoor weer meer krediet nodig is. Als de banken dat willen geven kan de fabriek niet openblijven en kun nen gezonde onderdelen niet worden gered." Houthoff bestrijdt het verwijt van stakers en Industriebond FNV dat hij vooral oog zou heb ben voor de belangen van de banken. Over ongeveer twee weken hoopt de curator zijn werk af te ronden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11