'Mijn leven ligt in die liedjes 'Een verstandige zet van Van der Reijden om met veel geld te komen' Rtv show Huub Stapel debuteert als comedy-regisseur MAANDAG 19 JUL11993 Stella Bos zingt zich na ziekte weer naar de top STARDOM PEN HELDER KAREL BECKMANS Als de Lange Jaap 's avonds zijn wakend oog over Den Hel der laat schijnen, zit Stella het liefst in haar stoel bij het raam. De kamer is donker. Kijkend naar maan en sterren, terwijl de vuurtoren zijn lichtbundels over zee en vasteland werpt, put de zangeres daar energie uit. „Maan, Venus en Lange jaap, ze geven mij kracht. Daar leef ik op. Ziek was ik, ziek ook van heimwee naar Den Helder, mijn stad, mijn roots. Hier heb ik mijn levenskracht hervonden, al knaagt het dat je van sommige ziektes nooit zeker weet of je wel volledig genezen bent." Stella Bos, de 'moeder van het levenslied', staat opnieuw op de hitlijsten en dat mag een won der heten. Twee jaar geleden nam Stella (58) in stilte afscheid van haar fans. Nooit meer optreden, nooit meer zingen. Als kanker patiënte dacht ze toen de haar nog restende jaren op de vin gers van één hand te moeten tellen. Het vermoeide lijf moest zware operaties ondergaan en ze bereidde zich voor op een te ruggetrokken en afwachtend bestaan. De geest leek zich daar bij aan te sluiten. ,,Ik heb men sen gekend, die hadden hetzelf de als ik. Zij zijn er bij gaan lig gen. Ziek, in bed. Nu zijn ze dood." Stella ging er niet bij liggen. Voor haar keerde het tij. Toen ze wist dat ze ziek was, keerde zij terug naar Den Helder. „Ik heb heel veel steun gehad van de mensen die me trouw ble ven, die meeleefden en me overstelpten met bloemen en cadeaus. Ik heb altijd gezegd: in Den Helder ligt mijn genezing. Hier ben ik geboren. Ik zit hier goed. Ik heb een fantastisch uit zicht op de duinen en 's avonds schijnt de vuurtoren hier naar binnen. Wat wil ik nog meer." Optreden Twee jaar geleden was Stella's laatste zaaloptreden. „Ik wilde eerst niet. Ik dacht dat ik niet meer kon. Maar ik houd van mijn fans en die wilde ik niet te leurstellen. Mijn nee werd als nog ja. Pijn deed het, maar het optreden gaf ook een goed ge voel. Al was het echt de laatste keer." Stella is er stellig in. Het zin gen voor een CD-opname doet ze zittend. Een enkel televisie- Stella Bos: „Ik ben blij of radio-optreden, dat gaat ook nog net. Zo was ze bij voorbeeld te gast in het tv-programma van Paul de Leeuw. „Ook een fan dat ik kan blijven zingen." foto» jaap boek van me. Een goede jongen, die Paul", zegt Stella. Onlangs is ze door het radiostation Holland- FM uitgeroepen tot 'Moeder van Holland-FM' en dat is haar favoriete station. „Daar draaien ze nog Hollands en dat willen horen." Met haar nieuwe werk wil Stella ook wel op tv. Op de plan ken een half uur of langer het publiek toezingen over mense lijk lief en leed, dat zit er niet meer in. Ze zou wel willen. Be zieling is er in overmaat. De geest is jong. Lichamelijk kan het niet meer. Een voettocht door het eigen huis, de twintig meter naar de auto, lopen is een kwelling. Een danspasje in de schijnwerpers is pure zelfmarte ling. Maar de stem is behouden gebleven en daar zijn de vele trouwe fans erg blij mee. „Er zijn momenten geweest dat ik dacht dat ik nooit meer zou kunnen zingen. Het leven was niet gemakkelijk de afgelo pen jaren. Het tij is nu gekeerd. Hollands welvaren is het nog niet, zal het ook wel niet meer worden, maar ik ben blij en dankbaar dat ik leef en dat ik kan blijven zingen. Mijn leven ligt in die liedjes. Er is heel veel autobiografisch." Bedenk een onderwerp voor een levenslied of smartlap, Stel la heeft erover gezongen. Van verliefdheid, ontrouw, scheiding en dood tot hartstocht en klein kinderen. Op de schaal van de 'negen kattenlevens' is Stella op de helft. Als kleuter was ze al eens spoorloos, als kind is ze - van de verdrinkingsdood gered, een ernstig auto-ongeluk over leefde ze en ook haar ziekte wist ze te overleven. En het weinige bezongen leed dat haar zelf be spaard bleef, zag Stella wel bij haar vrienden en bekenden. In de afgelopen 35 jaar heeft zij een rek vol platen en CD's vol- gezongen. Met de jaren is haar stem gegroeid. Een doorleefde, ongepolijste stem, ideaal voor het vaak droeve genre waarin Stella zingt en wil blijven zin gen. Zegen Dat ze zal blijven zingen staat voor Stella vast. Een miljoenen publiek zal het misschien niet meer worden. Maar er zijn vol doende fans om weer jaarlijks een album voor vol te zingen. Haar single 'Ik heb jou te veel vertrouwd' staat in de hitlijsten. Het nieuwe album 'Met heel m'n hart' is net uit. Stella hoeft niet te piekeren over de vraag of het artiestenbe- staan de smart van het leven waard is. „Zeker was het dit waard. De liefde van de mensen voor wie je zingt. De post die je krijgt, het medeleven. Dan weet je waarvoor je het doet en besef je dat het een zegen voor je is als je mag zingen." Liefhebbers van Bonanza kunnen over enige tijd hun hart ophalen aan een twee uur du rende re-mcike van de western serie. De hoofdrol wordt ge speeld door Michael Landon jr. zoon van de overleden acteur, in de serie van 20 jaar terug, be ter bekend als Little Joe. Voor de tv-film is maar liefst ruim 8 mil joen gulden uitgetrokken. Het zit het Britse koningshuis ook niet mee. Is het rumoer rond de huwelijksperikelen van Charles en Andrew eindelijk een beetje geluwd, nu is het de beurt aan prins Edward om over de tong te gaan. De beste vriend van Edward blijkt name lijk een misdadiger te zijn. On langs werd bekend dat vriend lief ervan wordt verdacht een bedrag van rond de 13 miljoen gulden te hebben verduisterd. Alleen verdenking kun je het niet meer noemen, want inder daad bulkt de man sinds enige tijd van het geld. Joan Collins, voormalig Dy- nasty-ster, is onlangs 60 jaar ge worden. Een respectabele leef tijd, waar ze zich geen zorgen over maakt. Haar lijfspreuk is Joan Collins, inmiddels 60 jaar, meent dat oudere vrouwen heel sexy kunnen zijn en de markt kunnen lig foto archief dat oudere vrouwen heel sexy zijn en nog goed in de markt liggen. Catherine Deneuve heeft er duidelijk meer moeite mee. Toen ze dertig werd, zei het publiek dat haar carrière voorbij was. Op haar veertigste hetzelfde laken een pak, maar Deneuve ging gewoon door. Nu is ze in de vijtig en begint de twijfel aan haar te knagen. „Ge lukkig, zo zei ze tegen het blad Choices Magazine, krijgen Eu ropese vrouwen, als ze ouder worden meer waardering van het publiek, dan de Amerikaan- Cher is weer de oude. Niet dat ze ziek is geweest of psychi sche problemen had. Nee, het gaat om haar uiterlijk. De blo zende wangen met fraaie juk beenderen, de strak in de huid gestoken kin en hals, zijn niet meer. De ster heeft onlangs op genoemde plaatsen de silico nen-implantaties laten wegha len. Cher heeft nu een beetje hangwangen en een onderkin netje. Beroemd zijn en een smak geld verdienen is ook niet alles. Zanger George Michael is het in ieder geval spuugzat. Niet nor maal over straat kunnen lopen, altijd de pers achter je aan, kortom nauwelijks of geen pri vacy. George kan er niet meer tegen. Een psycholoog is nu be zig de boel bij de zanger weer een beetje op een rij te zetten. Ontboezemingen in de taxi Maarten Spanjer speelt taxichauffeur in de NCRV-serie Taxi'. De in de achterbak van de taxi ongemakkelijk liggende technicus registreert gesprekken tussen Spanjer en zijn passagiers door middel van verborgen came ra's en microfoons. Een ervan is aan de zonneklep bevestigd. foto anp HILVERSUM» De taxi als biechtstoel. Dat is het uitgangspunt van de nieuwe NCRV-serie 'Taxi'. Acteur en schrijver Maarten Spanjer trok de afgelopen we ken door Nederland in een taxi waarin drie ver borgen camera's en microfoons waren opgesteld. Deze registreerden ontroerende, grappige en ont boezemende gesprekken, die Spanjer met zijn klanten in de auto voerde. De gesprekken hebben ook tót uitstapjes ge leid. De makers van het programma filmden de bestemming van de klanten en raakten natuurlijk verzeild in allerhande situaties. 'Taxi' is een achtdelige serie, waarvan van avond op Nederland 1 om 20.25 uur de eerste af levering is te zien. Aart Geurtsen voelt zich niet geblameerd door Veronica-zaak Goed beschouwd is het toch al lemaal nog met een sisser afge lopen. Maar drie jaar geleden zag het er nog heel anders uit, toen na een uitspraak van het Commissariaat voor de Media zich donkere wolken samen pakten boven het Veronica-ge- bouw. Dertien weken op 'zwart', waarvan zes voorwaar delijk en een boete van 50.000 gulden voor de hulp bij de op richting van RTL-Véronique, het huidige RTL 4, zo luidde de sanctie van het Commissariaat. Nu, drie jaar later, is de dreigen de bewolking goeddeels opge trokken. Deze conclusie lijkt al leszins gerechtvaardigd, nu de Veronica Omroep Organisatie (VOO), na een beroepsprocedu re bij de Raad van State, tenslot te een boete heeft gekregen van 15 miljoen gulden en daarnaast slechts 20 uur zendtijd hoeft in te leveren. Allemaal gekonkel achter ge sloten deuren tussen Commis sariaat-voorzitter mr. Aart Geurtsen en VOO-voorzitter drs. Joop van der Reijden, hoor je de 'mensen in het land' zeg gen. „Onzin", roept Geurtsen, „we wilden een zódanige straf opleggen, dat Veronica niet wéér in beroep zou gaan. Ik ge neer me er helemaal niet voor, dat deze sanctie er uiteindelijk is uitgekomen. Er is helemaal geen geheim overleg geweest hier op kantoor. Van der Reij den en ik hebben overlégd, dat is alles." Geurtsen vindt niet dat- het Commissariaat is afgegaan nu de straf voor Veronica stukken minder voelbaar wordt. „Nee, het is geen blamage voor het Commissariaat. Vergeet niet dat er twee omstandigheden zijn, die de zaak hebben veranderd. De boete die Veronica bereid is te betalen en in de tweede plaats de zuivering binnen de organisatie. Natuurlijk, niet de mensen zijn veroordeeld, maar de organisatie. Een organisatie die veel schoner is geworden. Die omstandigheden betekenen dat het Commissariaat zich ab soluut niet geblameerd hoeft te voelen. En gelukkig zijn er nog altijd rechters, die ons doen en laten toetsen.. Want we hebben niet de wijsheid in pacht." Verstandig De voorzitter van het Commis sariaat voor de Media noemt het wél een „zeer verstandige" Geurtsen mag dan tevreden zijn over de uiteindelijk opge legde sanctie, hij zegt wel een tijd lang een kater te hebben overgehouden aan het tijdrek- ken van Veronica. De procedure heeft uiteindelijk jaren in beslag genomen. „Dat gevoel is nu wel weer over. Je kunt niet eeuwig met een kater rondlopen. Dat is erg ongezond." „Kijk, we hebben gelukkig te maken met een vrij land, waar de rechtsbescherming hoog in het vaandel staat. Je kunt nooit klagen, omdat een particulier of een organisatie rechtsbescher- ming zoekt. In de Veronica-zaak vind ik het inderdaad wel jam mer dat het zó verrekte lang „Je kunt niet eeuwig met een kater rondlopen. Dat is ongezond. zet van Van der Reijden, om met veel geld op de proppen te komen. „Van der Reijden bena derde me en zei: als u die zend tijdintrekking vergeet, dan stort ik 10 miljoen in de pot voor de publieke omroep. Dat is geen koehandel of een slimme zet, maar een verstandige zet." De straf werd uiteindelijk verhoogd tot 15 miljoen. De straf die des tijds werd opgelegd, blijft ge rechtvaardigd, vindt Geurtsen. „Met name het verweer van Mé- ronica heeft bij ons oordeel een grote rol gespeeld. De advocaat van destijds van Veronica, vond het Véronique volstrekt aanvaard baar. Ze hebben tijdens de zit tingen geen moment getwijfeld of gezegd: we zaten fout." heeft geduurd." Geurtsen is blij dat het achter de rug is. „Maar bevrediging heb je aan dergelij ke zaken toch nooit. Een rechter heeft dat ook nooit. Bovendien, de relatie tussen de misdaad en de straf in de Veronica-zaak werd te wazig. Waar ik wél een erg bevredigd gevoel over heb, is dat die 15 miljoen naar de publieke omroep gaat om er programma's van te maken. Dat kun je als een stukje genoeg doening voor het Commissari- acit beschouwen." Zin Je zou je kunnen afvragen wat de zin is van straffen. Is het wel van deze tijd om als. volwassen organisatie boetes op te leggen aan volwassen omroepen? Geurtsen antwoordt heel snel en met een brede grijns: „Is het van deze tijd om als volwassen organisatie zo vaak heel kinder achtig te doen? Als iemand door het rode licht rijdt, wordt 'ie ook bestraft. Dat zijn de regels, die wij als Commissariaat ook heb ben. Als je geen boete krijgt voor het door rood licht rijden, dan rijden we er straks massaal doorheen. Zo zit het ook met de omroepen. Niet straffen bete kent dat ze waarschijnlijk on gelimiteerd sponsoring en re clame gaan toepassen." Is de publielce omroep dan wel van deze tijd? Geurtsen aar zelt niet. „We leven inderdaad niet meer in de jaren 50, dus je zult moeten samenwerken en dat betekent ook identiteit inle veren. Die samenwerking moet nog veel beter. Oók op Neder land 1, denk ik, als ik Herstel, Wallis de Vries en Braks (voor zitters van respectievelijk NCRV, AVRO, KRO, red.) hoor over de eigen uitstraling van hun omroep en een eigen doel groep. Ze moeten zifch realise ren dat ze programitia's maken voor de hele samenleving en niet alleen voor deeltjes van die samenleving. Dan kunnen ze wel blijven roepen dat ze geen rotzooi willen maken. Maar dat is geen beroep doen op je iden titeit. Dat is een kwestie van goede smaak." Geurtsen meent dat de pu blieke omroep ook in de toe komst voldoende levenskansen heeft. En voldoende geld om goeie prograrpma's te maken. „Vijftig procent marktaandeel vind ik niet slecht. In wezen hebben wij één omroep, die in tern gesegmenteerd is. Samen vormen ze de Nederlandse'pu- blieke omroep. Dan vind ik 50 procent marktaandeel niet Acteur Huub Stapel regisseert een comedy voor de NCVR-tele- visie. Het gaat om.de serie 'Te gen wil en dank' die vanaf janu ari is te zien. Op dit moment worden bij Sleeswijk Entertain ment in Hilversum opnamen gemaakt voor deze 13-delige reeks. Stapel speelde eerder voor producent Sleeswijk in de serie 'Sjans'. Tijdens de opnamen daarvan werd de acteur steeds meer betrokken bij de spelregie, zodanig dat het een logische stap zou zijn als hij nu ook een hele nieuwe serie onder zijn hoede zou krijgen. Dal gebeurt met 'Tegen wil en dank' waarbij Leth Roelofs de televisieregie heeft. De afleveringen zijn geba seerd op een eerder in Engeland uitgezonden comedy van Ri chard Omma'nney. De Neder landse bewerking is van Ton Vorstenbos en Guus Vleugel. Het verhaal gaat over buren. Een echtpaar yuppen staat te genover een drietal hippies. Twee groepen met uiteenlopen de ideeën, die niettemin tot el kaar zijn 'veroordeeld'. En dat roept de nodige curieuze situa ties op. De yuppen worden gespeeld door Hugo Haenen en Irma Hartog. Voor de hippies staan Dorijn Curvers, Maarten Wan- sink en Joris Lutz onder con tract. De laatste, gitarist van huis uit, vervolgt daarmee zijn acteurscarrière die onbedoeld was begonen met de serie 'lla die Pa'. Deze reeks heeft intus sen 55 afleveringen achter de rug en wordt niet meer voortge zet. De serie heeft bovendien een sterk muzikaal element, wat voor Joris Lutz de zaak extra aantrekkelijk maakt. In 'Tegen wil en dank' is ook elke keer een gastacteurtezien. Postcodeloterij verhuist van RTL 4 naar VOO/TROS slecht. Je moet niet per net te rekenen, maar de publieke om roep samen. Straks mag je RTL 4 en RTL 5 ook samenvoe gen. De BRTN in België komt maar tot 30 procent. Als de pu blieke omroepen maar een goed antwoord geven op RTL 5, en niet op het niveau 25 a 30 procent uitkomen. Dan komen ze in de gevarenzone. Maar daar ben ik niet bang voor, zé ker als ze gaan samenwerken. Max de Jong (NOS-voorzitter, red.) kennende zal het in elk ge val niet aan hem liggen, als de omroepen niet goed samenwer ken." Bang voor RTL 5 is Geurtsen overigens volstrekt niet. „De verwachtingen zijn hóger ge spannen dan ze, denk ik, kun nen waarmaken. Er hangt een hele waas rond hun program mering. Als ik zie dat ze in de categorie sport niet verder ko men dan ijshockey en de Spaanse voetbalcompetitie, dan ben je geen echte concurrent van de NOS met bij voorbeeld Wimbledon en de Tour de France. Daar verwacht ik dus niet Veel van. En de sexpro- gramma's. Tja, daar zul je mis schien een aardig kijkersbe stand mee kunnen opbouwen. Alleen, daar bouw je weer geen adverteerders mee op. Nee, die optimistische geluiden, dat is een beetje blufpoker van ze." HILVERSUM CPD Het RTL 4-programma Hitbingo verdwijnt van het scherm. De commerciële omroep doet in het nieuwe seizoen nog wel aan ledenwerving en voorlichting ten behoeve van de Nationale Postcodeloterij. TROS en Vero nica hebben de trekking van de loterij overgenomen. De net- partners maken een spelpro- gramma rond deze trekking dat lijkt op formule van Hitbingo. Het spelprogramma van TROS en Veronica wordt door Joop van den Ende Productions gemaakt. De omroepen hebben een contract met de Postcode loterij gesloten voor twee jaar en een optie voor eert derde jaar. Een presentator voor het programma dal jaarlijks 52 afle veringen telt, is niet bekend. Het komt op Nederland 2 (van 19.45 tot 21.15 uur) en maakt deel uit van de nieuwe, inten sieve samenwerking tussen TROS en Veronica. Een zegs man van RTL 4 deelde mee dat zijn omroep bezig is met het voorbereiden van enkele grote programma's in de wervende en voorlichtende sector voor de doelen van de Postcodeloterij. Gedacht wordt aan program ma's zoals Wedden dat?! De woordvoerder wilde verder niet ingaan op het verdwijnen van Hitbingo. „Het was een redelijk populair programma met een vast kijkerspubliek."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8