Conservatieven en Inkatha uit beraad Communisten in Estland vrezen Noordierse toestanden Buitenland Kroaten wiDen af van moslims Doden bij mislukte aanslag in Egypte RAF-overloper ontkent samenwerking met politie Omstreden FBI-chef wil van geen vertrek weten President en premier Pakistan afgetreden MAANDAG 19 JUL11993 5 Bosnische Kroaten willen een groep van 10.000 mannelijke moslim-gevangenen naar het buiten land sturen. Volgens VN-functionarissen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo kan dat aantal op lopen tot 30.000 als familieleden zich bij hen aan sluiten. Het Kroatische militieleger (HVO) heeft plan ten een gigantisch doorgangskamp op te zetten net telefoonverbindingen naar het buitenland, zodat de moslims telefonisch visa kunnen aan vragen. Volgens HVO-zegslieden moeten de mos lims weg omdat er niet genoeg voedsel is. De moslims worden niet binnen Bosnië vrijgelaten, uit angst dat ze weer de wapens oppakken. De Kroaten hebben het VN-commissariaat voor vluchtelingen (Unhcr) gevraagd het kamp te lei den. „We hebben geweigerd omdat we niet mee willen doen aan etnische zuiveringen", aldus een Unhcr-zegsman. De Kroatische president Tudjman heeft gister avond toch de omstreden Maslenica-brug en het vliegveld van Zadar geopend. De heropening was eerder op de dag steeds uitgesteld uit vrees voor Servische beschietingen vanuit de omliggende heuvels. Begin dit jaar werden de brug en het vliegveld door het Kroatische leger op de Serviërs heroverd. De Veiligheidsraad had eind vorige week ge waarschuwd dat heropening van de brug en het vliegveld kan leiden tot een nieuwe oorlog. De Kroaten zagen op aandringen van de V-Raad af van heropening, maar zijn blijkbaar later weer van mening veranderd. Het Nederlandse ministerie van justitie wil twaalf speciale cellen laten bouwen voor oorlogs misdadigers uit het voormalige Joegoslavië. De cellen zijn bedoeld voor verdachten die moeten verschijnen voor het speciale VN-oorlogstribu- naal, dat waarschijnlijk vanaf volgend jaar in Den Haag zal zetelen. Partijen Liberia sluiten akkoord Vier mensen zijn gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo om gekomen bij een aanslag op een generaal. Generaal Osman Shanin, die in een auto op weg was naar huis, bleef ongedeerd. Een aanvaller en een passant werden gedood toen de politie de achtervolging inzette. Een politieman en een andere aan valler bezweken later aan hun verwondingen. Zeven mensen raakten gewond. De aanslag was vermoedelijk het werk van moslimfundamen talisten. In officiële kringen werd direct een verband gelegd met de executie, zaterdag, van vijf moslim-fundamentalisten. Zij waren ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in aansla gen op toeristische doelen en op minister El-Sherif (informa tie). Aangenomen wordt dat de aanvallers zich hebben vergist in het doel. Zij zouden het heb ben gemunt op een andere ge neraal: Ahmed Abdallah, de president van het militaire hooggerechtshof die de meeste van de 21 recente doodvonnis sen heeft uitgesproken. Gene raal Abdallah neemt gewoonlijk dezelfde route naar huis als ge neraal Shahin. De afgelopen tijd zijn veertien fundamentalisten opgehangen. deze moorddadige varkens ver raden, laat staan een kameraad uitleveren", schrijft hij in de brief. De veiligheidsinstanties hebben nog niet gereageerd op de brief. Verder meldt het Duitse weekblad Der Spiegel dat de ko gel, waarmee Grams werd ge dood, waarschijnlijk toch uit zijn eigen pistool kwam. Het weekblad beroept zich op een rapport van de politie van de Zwitsers stad Zürich. De Zwit serse deskundigen werden inge schakeld nadat Duitse experts met verschillende versies van de toedracht van de schietpartij waren gekomen. correspondent De chaos rond de schietpartij van 27 juni tussen Duitse anti terreureenheden en RAF-terro- rist Grams in het Oostduitse Bad Kleinen lijkt geen grenzen te kennen. Een brief van een bij de actie ingezette RAF-overlo- per zorgde het afgelopen week einde voor nieuwe verwarring. De man stelt in een brief aan het 'Comité voor de ophelde ring van de dood van Wolfgang Grams' dat hij wel in Bad Klei nen was, maar nooit met de po litie heeft samengewerkt. „Ik zou nog geen recept aan De strijdende partijen in Liberia en de overgangsregering heb ben na een drieëneenhalf jaar durende burgeroorlog en 150.000 doden zaterdag in het Zwitserse Genève een nieuw vredesakkoord gesloten. Het ak koord zal op 24 juli door de lei ders van de verschillende facties worden ondertekend ip Coto- nou, de hoofdstad van Benin. Daar wordt dan de topconfe rentie van de Westafrikaanse economische gemeenschap (Ecowas) gehouden. Zeven dagen na de onderte kening moet volgens het ak koord een tofale wapenstilstand van kracht worden. De Verenig de Naties zullen daarop toezien. Bovendien zullen de VN-waar- nemers ervoor moeten waken dat er geen gewapende groepen Liberia kunnen binnendringen vanuit de buurlanden Guinee, Ivoorkust en Sierra Leone. De overeenkomst tussen de voorlopige Liberiaanse regering, de rebellen van het Nationaal Patriottische Front (NPFL) van. Charles Taylor en de bevrij dingsbeweging Ulimo is geba seerd op vredesvoorstellen die al in 1991 op tafel werden ge legd. De afspraken houden ver der de ontwapening van guerril lastrijders en de vorming van een.breed gesteunde regering In Liberia brak eind 1989 een bloedig conflict uit toen rebel lenleider Taylor vanuit het buurland Ivoorkust een invasie uitvoerde om het bewind van dictator Samuel Doe omver te werpen. Lancering Discovery uitgesteld cape Canaveral De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA heeft de lancering van het ruimteveer Discovery zaterdag met enkele dagen uitgesteld. Vlak voor de start werd een storing ge constateerd in het elektrisch systeem van de palen die de shuttle en stuwraketten op zijn plaats houden. Rwanda heeft vrouwelijke premier kigali Agathe Uwilingiyimana is door president Juvenal Habya- rimana benoemd tot eerste vrouwelijke premier van Rwanda. Zij moet het Centraalafrikaanse land tijdens een overgangsperiode leiden. Uwilingiyimana was minister van onderwijs in de rege ring van haar voorganger Dismas Nsengiyaremye. Aanslagen op Turkse hotels antalva In de Turkse stad Antalya zijn zaterdagavond aansla gen gepleegd op drie hotels. Daarbij kwam een man om het le ven. In de hotels verbleven geen buitenlandse toeristen. De ver antwoordelijkheid voor de aanslagen is nog niet opgeëist. Eerde re aanvallen op hotels waren het werk van de Kurdische afschei dingsbeweging PKK. washington hans de bruun correspondent President Clinton heeft de di recteur van de FBI, de Ameri kaanse federale politie, laten weten dat hij ontslag moet ne men of anders door hem zal worden ontslagen. Hoewel de 63-jarige William Sessions pas de helft van zijn tienjarige ter mijn als FBI-directeur achter de rug heeft, is hij zodanig in op spraak geraakt dat Clinton en diens minister van justitie Janet Reno van hem af willen. Ses sions weigert echter te vertrek ken. De positie van Sessions staat al bijna een jaar ter discussie, nadat bekend werd dat .hij de belastingen had ontdoken, een FBI-vliegtuig voor privéreisjes gebruikte en op kosten van de FBI een schutting rond zijn huis liet zetten. De problemen rond de FBI- topman werden verergerd door klachten over Sessions functio neren. Hij zou op belangrijke momenten zoals de bestor ming van de sekte in Waco en na de bomaanslag op het we reldhandelscentrum in New Record-file bij St. Gotthard-tunnel zürich» Als gevolg van een ongeval en de vakantiedrukte is za terdag aan de noordelijke (Zwitserse) kant van de St. Gotthard- tunnel een record-file ontstaan van 24 kilometer. Door hpt onge luk moest het verkeer naar het zuiden in totaal anderhalf uur worden stilgelegd. Zware strijd in Tadzjikistan moskou In het zuiden van Tadzjikistan woeden hevige gevech ten tussen regeringstroepen en opstandelingen. Buurland Af ghanistan heeft Rusland ervan beschuldigd vanuit Tadzjikistan bombardementen te hebben uitgevoerd op Afghaans grondge bied. Daarbij zouden driehonderd doden en gewonden zijn ge vallen. Moesson eist in India 445 levens new delhi» Bij overstromingen in het noorden van India zijn gis teren zeker dertig mensen omgekomen. In het hele land eiste de moesson zeker 445 levens. Zes Indiase deelstaten hebben te kampen met buiten hun oevers tredende rivieren. Tienduizen den mensen hebben hun toevlucht gezocht in schoolgebouwen en tempels. Eerste monument voor laatste tsaar poesjkin» In aanwezigheid van honderden monarchisten is za terdag in Poesjkin bij St. Petersburg het eerste Russische ge denkteken onthuld voorde laatste tsaar, Nicolaas II. De onthul ling van het bronzen borstbeeld had plaats op de binnenplaats van de Fjodorovski-kathedraal, in de schaduw van vier eiken die Nicolaas in 1913 voor zijn kinderen plantte. Schietpartij in zuiden van Libanon tyrus» Israëlische troepen hebben zaterdag na een zware scho tenwisseling in de veiligheidszone in het zuiden van Libanon drie Palestijnse strijders gedood. De schietpartij begon 's mid dags, toen een Israëlische eenheid een huis omsingelde in het dorp At-Tiri. De drie waren lid van de Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina. Vredesbesprekingen Zuid-Afrika vandaag hervat De Inkatha VrijheidspartijVan Zulu-leider Buthelezi stapt uit het meerpartijenoverleg dat naar een democratisch Zuid-Afrika moet leiden (Codesa). Inkatha kwam tot dat besluit na een tweedaags congres in Ulundi. Zaterdag liet de Conservatieve Partij weten niet meer aan het overleg deel te zullen nemen. De reden voor het vertrek van Inkatha uit het beraad van 26 landen is dat de Zuidafrikaanse regering volgens de partij niet genoeg heeft gedaan aan het geweld tegen Inkatha-leden. De afgelopen vijf jaar zijn zeker 350 aanhangers van Buthelezi ver moord. Meer dan 350 Inkatha-con- gresgangers stemden tegen ver dere deelname aan de demo- cratiseringsbesprekingen. „De beweging zal niet langer de on derhandelingen bijwonen, ten zij de Zuidafrikaanse regering alsnog stelling neemt tegen het voortdurende geweld van Umkhonto We Sizwe (de gewa pende arm van het Afrikaans Nationaal Congres) in het gehe le land", aldus de Inkatha-partij in een verklaring. Umkhonto We Sizwe (Speer der Natie) zou volgens de Zulu-beweging ach ter de moordpartijen zitten. De stap van de Inkatha-bewe- ging kwam 24 uur nadat de lei der van de Conservatieve Partij, Ferdi Hartzenberg, zaterdag aankondigde dat zijn partij af ziet van verdere deelname aan de democratiseringsgesprekken die vandaag weer worden voort gezet. De Conservatieven zullen pas weer naar de onderhande lingstafel terugkeren als aan hun eis voor autonomie voor de Afrikaners (blanken) gehoor wordt gegeven. Een ANC-lid is gisteren om gekomen bij een schietpartij die zich afspeelde tussen de Zuid afrikaanse politie en ANC-func- tionarissen die van het verjaar dagsfeest van ANC-leider Nelson Mandela kwamen. Wal ter Sisulu, de vice-voorzitter van het ANC, zat in een van de au to's die bij het incident waren betrokken. Hij raakte niet ge wond. Sessions die voor tien jaar is benoemd maar door de presi dent kan worden wijt de klachten aan verzet van de oude garde van FBI-agenten, die hem niet zien zitten of uit zijn op zijn baan. Sessions heeft in de voor bije vijf jaar veel werk gemaakt van het creëren van gelijke kan sen bij de FBI voor vrouwen en zwarten, wat hem binnen de als een bastion van blanke mannen bekend staande federale politie niet in dank is afgenomen. Maar juist nu de FBI de han den vol heeft ban het bestrijden van islam-terreur en dë zware criminaliteit menen Clinton en Reno dat een FBI-chef nodig is die alom gezag en waardering afdwingt. Sessions kreeg sater dag dan ook te horen dat "hij voor vandaag zijn ontslag moet indienen of anders ontslagen zal worden. Sessions, die na het gesprek op het ministerie van justitie van de trap viel en zijn elleboog brak, is echter vastbe sloten niet vrijwillig op te stap- ANC-leider Nelson Mandela maakt een dansje op zijn 75ste verjaardag. Wie ri pen. driehonderd gulden betalen. hans geleijnse correspondent i de Estse steden Nar va en Sillamae hebben zich het afge lopen weekeinde in een referendum uitgesproken voor een autonome sta tus binnen Estland. In beide steden is de meerderheid Russisch. De Estse regering heeft het referendum als on wettig van de hand gewezen en be weert dat de uitslag door fraude tot stand is gekftmen. Volgens voorlopige cijfers sprak 97 procent van de indus triestad Narva, waar 80.000 mensen wonen, zich voor autonomie uit. In Sillamaa gold dat voor 95 procent, al dus de organisatoren van het referen dum. Het persbureau ITAR-Tass noemde nog hogere cijfers: 97,2 pro cent in Narva en 98,6 procent in Silla- Vladimir Tsjoeikin kijkt ons dreigend aan. „Als de Estse regering zo doorgaat, krijgt onze §tad Narva straks dezelfde problemen als Belfast", voorspelt hij. Tsjoeikin, voorzitter van de gemeente raad, weet een ding zeker. De regering in Tallinn kan de eisen van de etnische Russen niet langer negeren nu een meerderheid van de Russen zich heeft uigesproken voor autonomie. De alarmerende verklaringen van Tsjoeikin ten spijt is in Narva weinig te merken van een aanstaande guerrilla. Verkiezingskoorts valt evenmin waar te nemen. De straten van deze stoffige in dustriestad tonen het gehele referen- dumweekeinde het vertrouwde beeld van gelaten voortsjokkende inwoners, van wie grauwheid en armoede af straalt. „Het is de Estse regering die Tsjoei kin en zijn communistische consorten de kans heeft gegeven de mensen op te hitsen", klaagt democraat Viktor Gorochov, lid van de sociaal-democra tische partij die deel uitmaakt van de regeringscoalitie. Gorochov doelt op de serie wetten, met als uitschieter de vreemdelingenwet, die door het parle ment zijn gejaagd. De niet-Esten, een derde van de 1,6 miljoen inwoners, zijn volgens deze wet tot 'vreemdeling' verklaard. Zij, in overgrote meerderheid Russen, heb ben nu twee jaar de tijd om het Estse staatsburgerschap aan te vragen of een verblijfsvergunning. Bij de aanvraag voor het staatsburgerschap is het afleg gen van een examen in de Estse taal verplicht. Tsjoiekin en zijn makkers leggen, met politieke en morele steun van Moskou, deze wetgeving uit als Ests 'revanchisme'. Nu Estland onafhanke lijk is, worden wij beschouwd als erfge namen van de vroegere Sovjet-bezet ters en zoeken nationalisten in Tallinn naar mogelijkheden om ons het land uit te zetten, verkondigt Tsjoeikin. Jeltsin heeft, met die wetgeving als excuus, de terugtrekking van Russische troepen uit Estland voor onbepaalde tijd uitgesteld. „We zijn daar heel blij mee", zegt Tsjoeikin. „Het geeft de mensen hier moed, ze merken'dat ze niet worden vergeten, dat ze als mens worden beschouwd door onze broe der-Russen." Jeltsin steunt vreemde vogels. Niet voor niets zijn Narva en Sillamaa de enige twee plaatsen in Estland waar nog een standbeeld van Lenin valt te bewonderen. Niet dat de bevolking daar beter van wordt. „Er zijn hier ze ker elfduizend werklozen", zegt Anato li, een dertigjarige voorman op een van de twee elektriciteitscentrales bij Nar va. „Dat is voor veel mensen een grote-' re zorg dan het politieke gedraai van Tsjoeikin." Niettemin ging ook Anatoli stem men. Net als de politieman Sergej, in zijn gloednieuwe donkerblauwe Estse uniform. Sergej, die de orde handhaaft in het drukke grensverkeer naar Ivangorod aan de overkant van de grensrivier Narva, is boos op zijn broodheren. „Ze hebben me tót vreemdeling verklaard, terwijl ik hier al mijn hele leven woon. Ik stem dan ook uit protest. Dat het referendum illegaal is, zal me een zorg wezen." Anatoli noch Sergej kunnen uitleg gen wat Tsjoeikin nu eigenlijk bedoelt met 'regionale autonomie'. De voorzit ter zelf hult zich daarover ook "in neve len. Hij roept wat over 'economische autonomie', maar zegt er dan meteen bij dat het referendum een drukmiddel is om Tallinn tot intrekking van de ge wraakte wetten te dwingen. De Estse regering ziet Tsjoeikin als een 'apparatsjik'die alles doet om zijn positie te behouden en desnoods be reid is om het noordoosten van Estland af te scheiden. Er zijn bewijzen, ver klaart de Estse regeringswoordvoerder gisteren, dat er met de uitslagen is ge knoeid. Er zijn Russen uit Ivangorod komen stemmen en er zijn stembussen onverzegeld uit de stemlokalen naar de centrale referendumcommissie ver voerd. De volgende stap is dat Tallinn de stadsbesturen probeert af te zetten. Daartoe moet echter eerst worden ge wacht op een uitspraak van'het Hoog gerechtshof over de legitimiteit van het referendum. Die volgt later deze week. Het achterliggende probleem, dat de Esten hun geschiedenis niet willen ver geten en de Russen die als voltooid verleden tijd beschouwen, wordt er ze ker niet door opgelost. President Ghulam Ishaq Khan van Pakistan is vanmorgen af getreden, nadat hij het ontslag had aanvaard van zijn aartsri vaal. premier Nawaz Sharif. Bei den traden af volgens de afspra ken in een akkoord dat een ein de moet maken aan de politieke crisis in het land. Binnen 60 da gen moeten de Pakistanen een nieuw parlement kiezen en in december een nieuwe presi- dent. rishaq Khan wordt opgevolgd door de voorzitter van de Se naat, Wasim Sajjad, die aanblijft tot de presidentsverkiezingen. Moeen Qureshi, voormalig di rectielid van de Wereldbank, is tot waarnemend premier be noemd. Ishaq Khan ontbond voor zijn aftreden de parlemen ten van de vier provincies Pun jab, Sind, Baluchistan en het noordoosten en schreef voor 9 oktober verkiezingen uit. Het scenario voor het dubbe le aftreden werd zaterdag opge steld tijdens een overleg van de heersende trojka van Pakistan: de president, de premier en de machtige stafchef van het leger, generaal Abdul Wahid, die als scheidsrechter tussen de twee kemphanen optrad. De vete tussen de president en zijn pre mier kwam in april tot uitbar sting toen Ishaq Khan de rege ringsleider ontsloeg wegens wanbestuur. Een maand later herstelde het Hooggerechtshof Sharif in zijn functie. Het leger mengde zich vorige week don derdag in het conflict toen het ex-premier Benazir Bhutto met succes vroeg af te zien van haar voornemen de hoofdstad met 300.000 aanhangers te 'belege- ren: om Sharif tot aftreden te dwingen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5