Woningzoekende gewelddadiger Nijmegen even middelpunt van wereld 'Drempel voor de WW moet hoger' Binnenland Nog geen besluit Zestienhoven Justitie wil einde schippersgeweld Kabinet kiest vooral voor uitstel Aanmodderen bij marathon MAANDAG 19 JUL11993 3 Drie doden bij verkeersongeluk terhole» Een auto-ongeluk op de snelweg bij Terhole (Zeeuws Vlaanderen) heeft gisteren aan een 19-jarige jongen en twee 16- jarige meisjes het leven gekost. De 21-jarige betuurder van de auto is levensgevaarlijk gewond, De auto raakte met een wiel in de rechterberm en sloeg over de kop. De inzittenden werden uit de auto geslingerd. De auto werd totaal vernield. Grote hasjvangst op Noordzee den haag Op een jacht voor de kust van Walcheren heeft de po litie samen met de douane vrijdagavond 2500 kilo hasj onder schept. De geschatte waarde van de vangst is 20 miljoen gulden. Drie Nederlandse opvarenden van het jacht zijn aangehouden. Het jacht, de Nefertari, is drie weken geleden vanuit Marokko vertrokken naar Zeeland. De hasj zat waterdicht verpakt in 84 pakketten: Patiënt gepakt voor zedenmisdrijven zwolle Een 28-jarige patiënt van de Van Mesdagkliniek in Gro ningen is dit weekeinde in Zwolle aangehouden omdat hij tij dens onbegeleid verlof tenminste drie vrouwen heeft gepro beerd te verkrachten. Hij achtervolgde zijn slachtoffers en sloeg toe op donkere, afgelegen plekken. De man zit in de Van Mes dagkliniek wegens zedenmdisdrijven. De politie zoekt uit of hij nog meer vrouwen heeft lastiggevallen. Trein met passagiers onder stroom Hilversum» Een onder stroom staande intercitytrein Amsterdam- Amersfoort heeft afgelopen zaterdag met passagiers ruim een uur stilgestaan bij het station van Hilversum. Niemand mocht in of uit de trein vanwege gevaar voor elektrocutie. De trein had een bovenleiding kapotgetrokken. Alle treinverkeer bij Hilver sum werd vervolgens een uur lamgelegd. Pas toen de stroom op het baanvak was uitgeschakeld, konden de passagiers de trein verlaten. Alle over Hilversum rijdende treinen zijn via Utrecht omgeleid. NS schatten dat daardoor tienduizenden reizigers ver traging opliepen. DAF wil leveranciers in DAF-trucks eindhoven» Vrachtwagenproducent DAF uit Eindhoven heeft aan alle leveranciers, gevraagd of ze hun produkten voortaan al leen nog willen afleveren in DAF-trucks. Volgens een DAF- woordvoerder storen de werknemers zich er aan als materiaal wordt aangevoerd met vrachtauto's van de concurrentie. Boven dien is een dergelijke maatregel al jarenlang gemeengoed bij an dere vrachtwagenproducenten, aldus de zegsman. Als leveran ciers toch in een truck van de concurrent rijden, moeten ze hun oplegger voor de poort afkoppelen en met een eigen trekker het terrein oprijden. CDA wil WW beperkenPvdA protesteert Personeel woningbouwverenigingen dupe van frustraties Medewerkers van woningbouwverenigingen worden in toenemende mate met agressie geconfronteerd. Een op de vier is het laatste jaar door boze klanten bedreigd met een mes, steen, benzine, auto of zelfs een strijkijzer. Lan ge wachttijden lokken de meeste agressie uit. Daarna vol gen huurachterstand, technische klachten en burenover- last. almere anpcorporaties. De helft meldt dat de agressie toeneemt. Meestal Dat staat in een onderzoek van blijft het bij een scheldpartij de Nationale Woningraad waarin geweld wordt aangekon- (NWR) onder haar aangesloten digd tegen de medewerker of zijn familie. Maar soms gaan bedreigingen verder en wordt personeel telefonisch lastigge vallen of worden medewerkers op weg naar huis achtervolgd. De meeste agressie (61 pro cent) komt voor bij persoonlijke gesprekken tussen medewer kers en woningzoekenden. Lan ge wachttijden blijken de be langrijkste bron voor conflicten. Gesprekken over huurachter standen, technische klachten en burenoverlast geven ook aanlei ding tot agressie. Opmerkelijk is dat de jaarlijkse huurverhoging weinig agressie oproept. Zes van de tien corporaties hebben hun medewerkers ge traind in het omgaan met agres sie. Daarnaast beschermt een op de drie woningcorporaties kantoorpersoneel met beveilig de loketten. Ook zijn er afspra ken gemaakt met de politie. Soms verbieden corporaties hun medewerkers om in be paalde netelige situaties alleen te opereren. Volgens het onder zoek eist de agressie van klan ten zijn tol onder het personeel door een hoog ziekteverzuim. De NWR vindt dat alle corpora ties cursussen en trainingen moeten opzetten om hun per soneel te leren omgaan met agressie. Verder wordt gepleit voor inzet van hulpverleners voor begeleiding en opvang van slachtoffers. Lagere straffen in hormonenzaak breda «anp De rechtbank in Breda heeft vandaag een veearts en zijn vrouw uit het Brabantse Halste ren wegens handel in het verbo den groeihormoon bij kalveren Clenbuterol veroordeeld tot aanzienlijk mildere straffen dan geëist. De veearts kreeg 90 da gen celstraf, waarvan 70 vooor- waardelijk en een boete van 15.000 gulden. Zijn 48-jarige echtgenote kreeg 22 dagen en een boete van 500 gulden. De Clenbuterol kwam van Dophar- ma uit Raamsdonksveer. den haag gpd De PvdA-ministers voelen niets voor het plan van premier Lub bers en minister De Vries van sociale zaken om het recht op een WW-uitkering te beperken en zo de verwachte uitgavenstij ging volgend jaar binnen de perken te houden. Nu heeft een werkloze recht op WW als hij van de vijf voorafgaande jaren er minstens drie heeft gewerkt. Lubbers en de Vries willen daar vier van de vijf jaar van maken. Wie geen WW krijgt, komt di rect in de bijstand. De PvdA-bewindslieden voelen daar niets voor, zo maakte vice- premier Kok zaterdag duidelijk. „Het kan niet zo zijn dat we de premiestijging geheel ongedaan maken door de uitkeringen te verminderen", aldus Kok. Over de aanscherping van de WW-ei- sen wordt na de zomer een be sluit genomen. Dan moet ook duidelijk zijn hoe het werkgele genheidsplan van De Vries uit werkt. Volgens het Centraal Planbu reau komen er dit en volgend jaar 150.000 werklozen bij. Daardoor vallen de uitgaven voor de WW een miljard hoger uit dan de ruim zes miljard van vorig jaar. Dat betekent dat de WW-premie, nu bijna 3 procent (waarvan werkgevers en werk nemers ieder de helft betalen) omhoog moet. Dat betekent be halve een stijging van de collec tieve lastendruk ook een extra aanslag op de koopkracht. Het actieplan voor de werkge legenheid van De Vries moet de voorspelde stijging met 150.000 werklozen komend jaar enigszins afzwakken. „Maar dat de werkloosheid fors oploopt, staat echter vast", aldus Kok. Onderdeel van het actieplan zijn de eerder bekendgemaakte extra investeringen ter waarde van vijf miljard gulden voor de periode '94-'98. Ruim vier mil jard daarvan is voor nieuwe we gen en het openbaar vervoer. Los hiervan had het kabinet al drie miljard gulden uitgetrok ken voor de Betuwelijn en de aanleg van de Hoge Snelheids lijn. Op korte termijn verwacht het kabinet vooral heil van meer scholing, ruimere mogelijkhe den voor deeltijdwerk, uitbrei ding van het leerlingstelsel, het Jeugdwerkgarantieplan, de ba nenpools en. verlaging van de loonkosten voor werkgevers voor laagbetaalde banen. Daar naast wil het kabinet uitkerings- gelden inzetten bij het schep pen van banen. Kok denkt daar bij onder meer aan controleurs in het openbaar vervoer en stadswachten. „Op die manier slaan we twee vliegen in één klap: er komen meer banen en tegelijkertijd doen we iets aan de toenemende behoefte aan veiligheid". Definitieve besluiten over in grepen in de sociale zekerheid neemt het kabinet in de tweede helft van augustus. In het voor jaar besloot het kabinet al de bijstand voor jongeren tot 21 jaar af te schaffen en die van ie dereen tot 27 jaar mét ongeveer driehonderd gulden per maand te verlagen. Kok zei dat ook de bijstands uitkeringen van mensen boven de 27 omlaag gaan. Vorige week lanceerde staatssecretaris Wal lage van sociale zaken het idee van een contract tussen uitke ringsgerechtigde en de sociale dienst. Uitgangspunt daarbij is een basisuitkering die lager is dan de huidige. Om een toeslag te verkrijgen dient de uitke ringsgerechtigde te voldoen aan afspraken (scholing, sollicita ties) die in het contract zijn schermerhorn Dodelijk vermoeid ligt de man op de wallekant van een stinkende prutsloot. Hij is e ten onder meer een kilometer door de modder kruipen in de Mijzenpolder. i de honderd deelnemers aan de zaterdag gehouden zestiende prutmarathon v n Schermerhorn. De sporters moes- FOTO ANP KOEN SIJYK Voorkeur parallelle vijfde baan Schiphol blijft den haag gpd Het kabinet neemt pas na de zomer een besluit over de aan leg van een nieuwe luchthaven bij Rotterdam in plaats van het huidige Zestienhoven. Eerst wil het kabinet de mening horen van de gemeente Rotterdam en de provincie over een nieuwe luchthaven waarbij geen nacht vluchten worden toegestaan, zo is dit weekeinde besloten. De ministers hebben weken gebak keleid over de luchthaven Rot terdam. Wat betreft Schiphol heeft het kabinet een eerder uitgesproken voorkeur voor de aanleg van een vijfde baan parallel aan de huidige Zwanenburgbaan her haald. Onderzoek zal moeten uitwijzen wat voor gevolgen de ze variant voor het milieu heeft. Dit najaar wil het kabinet een definitief besluit voorleggen in een planologische kernbeslis sing (PKB). Uit eerste berekeningen is ge bleken dat de aanleg van de vijf de baan voor meer dan 10.000 woningen extra geluidhinder zal opleveren. Door talrijke maatre gelen zal geprobeerd worden dat tegen te gaan. Te denken valt dan aan andere uit- en aan vliegroutes, andere vliegproce dures en het vliegen met ge luidarme toestellen. Het kabinet heeft voorts voor alle vliegvelden een geluidnorm opgesteld die moet gaan gelden voor nachtvluchten. Die zoge heten Laeq 27-norm is volgens Kok „rustig genoeg om bij in slaap te vallen". Met de nu be paalde norm kan de procedure rond de uitbreiding van het vliegveld Beek bij Maastricht worden afgerond. Morgen gaat de Nijmeegse Vierdaagse voor de 77ste keer van start. Nijmegen kolkt en bruist dan weer van de activiteit. Al enige tijd beraden de organisatoren zich met de gemeente Nijmegen en het ministerie van defensie over de toekomst van dit wandelfestijn, dat als grootste ter wereld geldt. Met het jaar komen er meer inschrijvingen binnen en gevreesd wordt dat het evenement op een gege ven moment onder zijn eigen gewicht zal bezwijken als er geen maatregelen worden genomen. Afgaande op de inschrijvingen tot eind vorige week gaan morgen ten minste 36.500 wandelaars op pad. Dat zijn er 1.500 meer dan wdarop de organisatie had gerekend en 2.500 meer dan vorig voor Lichamelijke Opvoeding (KNBLO), onder wiens auspiciën de Vierdaagse valt, vraagt zich af waar de magische deelnemersgrens uiteindelijk komt te lig gen. Die is in elk geval nog niét bereikt. Want tijdens de 75ste editie van het wandelfestijn kon de KNBLO bogen op 38.000 inschrijvingen, zonder dat dit tot noemenswaardige problemen leidde. Maar als de toename de komende ja ren telkens met vijf procent doorzet, worden er in het jaar 2000 pakweg 50.000 wandelaars aan de start verwacht. „En dat kan niet", aldus marsleider Chr. Bos. „Niet vanwege de organisatie, maar dogr de beperking die de infrastructruur oplegt. Men kan wegen, tunnels en dij- i de startplaatsen niet breder e groter maken." De Vierdaagse dit j. jaa De Koninklijke Nederlandse Bond hel Europees Ja de Ouderen. Ook ditmaal zijn er oi der de deelnemers weer honderden wandelaars van zeventig jaar en ouder. Een kleinschalig onderzoek heeft vorig jaar aangetoond dat deze senioren lichamelijk en geestelijk vaak beslist niet onderdoen voor jongere lopers. Wetenschappers van de universiteiten van Nijmegen en Wageningen en mede werkers van het Nijmeegse academisch ziekenhuis doen de komende vier dagen nader onderzoek naar de door ouderen geleverde topprestaties. Bij dat onder zoek, betaald door de Nederlandse Hart stichting, zijn 150 wandelaars van boven de zeventig jaar betrokken. De uitkom sten worden-volgend voorjaar verwacht. Overigens is de oudste deelnemer die morgen aan de start verschijnt de in Put ten wonende, 88 jaar oude W.C. Visser. In leeftijd wordt hij gevolgd door de twee jaar jongere H. J. Posma uit het Canade se Toronto. De jongste wandelaar is de Justitie wil een einde maken aan de gewelddadige acties van schippers. Volgens minister Hirsch Ballin van justitie maken steeds meer schippers zich schuldig aan dingen die echt niet door de beugel kunnen. Mensen met klachten over schippersacties kunnen daarom sinds zaterdag terecht bij het centraal coörodinatiepunt van politiediensten in Driebergen. De schippers vinden het meld punt „belachelijk en overtrok ken." Volgens Hirsch Ballin worden niet-actievoerende schippers steeds vaker slachtoffer van inti midaties. De schippers ontken nen dat. Wel geeft woordvoer der Seine toe dat er op een aan tal actieplaatsen wat „foutjes" zijn gemaakt. Ondertussen gaan de schip pers gewoon door met hun ac ties voor een wettelijke ver plichting om alle vrachten via de schippersbeurs te verdelen. Ongeveer dertig schippers heb ben vanmorgen de Prinses Mar- grietsluis in West-Friesland be zet. Zaterdag werden de sluizen van Terneuzen bezet. Schepen Op veertien plaats35 liggen nu ongev derd schepen stil. het land ACHTERGROND CAREL GOSELING DEN HAAG elfjarige S. Biemans uit Nijmegen. In totaal worden de wegen in en rond Nijmegen vanaf morgen bewandeld door mensen met 39 verschillende nationali teiten. Uiteraard zijn er veel Nederlan ders (zo'n 25.000), maar er lopen ook een eenzame Etiopiër en een Iraniër mee. Columbia is dit jaar voor het eerst vertegenwoordigd. De KNBLO heeft ook Estland om een afvaardiging gevraagd. Maar vanuit deze Baltische staal is op die uitnodiging vooralsnog afwijzend ge reageerd omdat men er zowel „materieel als fysiek nog niet aan toe is". De Verenigde Staten zullen met vier honderd militairen minder dan vorig jaar meelopen. Dal houdt verband met het terugtrekken van de troepen uil Eu ropa. Overigens is het totaal aantal mili- andere landen hebben grotere detache- afgevaardigd. I iet kabinet wil de toename van het aantal werklozen met 150.000 tot het uiterste beperken. Minister De Vries van sociale zaken had daarover ideeën geopperd. Het waren uitgangspunten voor een actieplan. Maar daaraan wil het kabinet pas in de tweede helft van augustus vorm geven. Investeringen dan. I lel betrof niets meer dan een invulling van een al eerder bekend geworden besluit om 5 miljard gulden extra in de economie te pompen. Daar is ng, voor na 1998 nog eens 1,5 miljard gulden aan toegevoegd, Alsof het huidige kabinet daar nog iets over te zeggen heeft. Het financieringstekort van het rijk komt hoger uit dan voorzien en daalt in 1994 ook Nu ii s heet het s land het enige land in opese Gemeenschap is ri slaagt het tekort te ieren. Overal elders stijgt Werkgelegenheid, investe ringen, asielzoekers, cellen- bouw, luchthavens, koop kracht, loonmaatregel, socia le zekerheid. Met een woor denstroom van van meer dan een uur wekte vice-premier Kok zaterdag tegen midder nacht de indruk dat het kabi net heel wat gedaan had. Maar inhoudelijk stelt het al lemaal niet veel voor. Het ka binet besloot na twee weken praten vooral voor uitstel. Tot voor kort beriep Kok zich nog op een daling als bewijs hoe goed we waren. Nu beweert hij met droge ogen dat ons land niet meer voor goud goal in de EG (die plak krijgt Luxemburg namelijk, waar het tekort wel zakt), i huur. Kost een paar honderd miljoen gulden r last verschuift na kabinei i dus. volgende i probleem v aldus Kok Bij de luchthavens van eenzelfde laken een pak: uitstel. Na de zomer worden pas knopen doorgehakt, terwijl het kahinet er al weken over praat. Koopkracht, loonmaatregel, sociale zekerheid, er is nu allemaal over gesproken maar niets besloten. „Na de zomer", luidde steeds weer de boodschap uil Koks mond. Er zijn lijnen uitgezet voor de ambtenaren en het Centraal Planbureau, waarvan er na de berekeningen moeten liggen ter behoeve van de Miljoenennota, luidde de verklaring. Prachtig, kabinet daar dan twee weken, Extra uitgav asielzoekers w Kok. Bij de cel woord bouw enkomen? '1 s heel wa besluiten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3