Wij werken ons te pletter 'Zo'n nacht gaat voorbij, maar het geld is binnen' Congresgebouw: hotel met tien verdiepingen Het Gesprek van de Zomerdag 3-PAAGSE SUPERKOOPJES RUNDER- m AA TARTAAR 199 5oo mmo tomaten js MAANDAG 19 JULI 1993 Chris Bijna iedereen lijkt te weten dat ze bestaan. Maar kennen, ho maar. De 'schijnwerkers'. Men sen die tegelijk met hun colle ga's 's morgens aanschuiven op het werk en aan het eind van de dag weggaan. Met maar één verschil, bij hen is er die dag weer niets uit hun handen ge komen. Ze hebben acht uur zit ten koffiedrinken, kletsen, de krant lezen of uit het raam kij ken. Directeur Peter van Hoesel van het Economisch Instituut Mid den- en Kleinbedrijf (EIM) deed onderzoek naar het verschijnsel van schijnwerken. Hij kwam tot de conclusie dat maar liefst een op de veertien werknemers de hele dag niet veel meer arbeid verricht dan wat graafwerk in de eigen neus. Al die nietsnutten zouden hun werkgevers jaarlijks 25 miljoen aan loon kosten. Van Hoesel geniet zelfvan een wel verdiende vakantie, dus hem hebben we niet kunnen vragen Zou u voor een miljoen uw vrouw een nachtje uitlenen aan een miljonair, meneer? En me vrouw, zou u zich voor een mil- joentje léten uitlenen? Die vragen legden we op een miezerige zomermiddag voor aan de bezoekers van de film Indecent Proposal. In die film doet miljonair Robert Redford zo'n aanbod en gaan de echtge noten Demi Moore en Woody Harrelson (Woody uit Cheers) daar nog op in ook. Maar ja, dat zijn acteurs. Die spelen een rol. En dat is heel wal anders dan eens flink in je ziel kijken en toegeven dat je 'het' voor zoveel geld wel doet. Toch zegt een bezoekster van middelbare leeftijd aarzelend ja. ,,Ik moet dan wel echt aan de grond zitten", verklaart ze. Maar dan wil ze ook wel door mindere goden dan Robert Red- ford worden omgekocht. Een engerd als Danny de Vito gaat haar echter te ver. Twee schuchtere toeristes uit Eindhoven schuiven ongemak kelijk heen en weer op de laatste rij in het Lido-theater. „Je kunt het je moeilijk voorstel len", beginnen de tienermeis jes. En dan worden ze heen en weer geslingerd tussen 'nee' en 'je weet het niet'. Waarom hechten mensen ook zo aan geld en een luxe leventje? „Het geld is toch wel aantrekke lijk", zegt Warmonder Egbert de Goede (33) ronduit. „Het is net wat Robert Redford in de film zegt: 'zo'n nacht gaat voorbij, maar het geld blijft'. Al zou ik zeker respect hebben voor vrouwen die het miljoen afwij- Bioscoopgenote Célèste Geerts- ma (25) uit Leiden is zo'n nee- of hij schijnwerkers kent, maar in Leiden lijken maar weinig mensen te willen toegeven dat ze schijnwerkers kennen. „Mensen die de hele dag niets doen. Die bestaan niet", is de spontane reactie van een secre taresse van de universiteit. En ook H. Houtkooper, hoofd soci ale zaken van het AZL die regel matig personeelsleden met werkproblemen voor zijn bu reau krijgt, kent geen schijnwer kers. „En er werken hier toch 5.000 menson." Suze Lem die bij het bestuurssecretariaat van de gemeente Leiden werkt is al even eenduidig in haar reactie. „Wij hebben hier al zoveel reor ganisaties achter de rug, dat waar er nog lucht zat die wel is weggepompt." Haar baas, ge- schudder. Ze zegt keihard nee tegen de rijke vrouw die haar man wil en nee tegen de rijke man die haar voor een nachtje wil kopen: „No way. Voor geen goud. Je relatie wordt daarna nooit meer dezelfde. Je gaat al tijd denken: hoe heeft-ie het ge had? Was zij beter dan ik? Die argwaan zie je ook heel goed in de film. Dan zoekt hij in haar tasje of ziet hij een luciferdoosje van die ander." „Voor de achterblijver is het het ergst", vult de tweede vrouw in het gezelschap aan. „Die blijft in onzekerheid achter. Ik denk dat ik het zélf wel zou doen. Je benter dan zelfbij". „Nee hoor, mijn relatie is belangrijker dan geld", voegt de derde dame uit het gezelschap toe, niet minder anoniem en niet ouder dan twintig. „Je wilt onbetaalbaar zijn, het gevoel hebben dat je iets voor je man betekent", vindt Célèste. „Je wilt een man die nee zegt. Die je niet voor een stel kame len verkoopt, of zo. Natuurlijk, als Mickey Rourke een miljoen voor een nachtje biedt, voel ik me vereerd. Maar ik zou het niet doen". Egbert knikt nadenkend en komt dan met een heel genuan ceerd verhaal. Het aanbod ac cepteren ('ik zou er zeker over beginnen met mijn partner'), betekent volgens hem niet dat de man harteloos is: „Ik kan me heel goed voorstellen dat ik na een paar minuten als een gek naar de miljonair en mijn vrouw toe ren. Zo van: mijn God, wat heb ik gedaan? Wat heb ik mijn vrouw aangedaan?" De scène waarin de echtgenoot radeloos een gigantisch Hilton- hotel afkamt, op zoek naar het meentesecretaris Klaas de Vries, bevestigt dat. „Er is hier wel het een en ander gebeurd." Hij schetst het beeld van nieuwe di recteuren die met beperkte middelen veel taken moeten uitvoeren. Volgens De Vries kwamen daarbij toch wel wat mensen bovendrijven die te weinig deden. „Maar andersom kwam ook voor, mensen die te veel hooi op hun vork namen. Dat is ook niet goed, je moet een zekere balans vinden." Directeur H. Mentink van zeep fabriek Koninklijke Sanders in Leiden laat enthousiast blijken te hebben gelezen over het on derzoek van Van Hoesel. „Maar gelukkig heb ik niet te maken met schijnwerkers. We hebben hier een relatief klein bedrijf stel van één miljoen, vindt hij dan ook 'zeer realistisch'. Spelletje Alleen die slotscènes van de film... Op een mistige pier slui ten de echtelieden elkaar weer in de armen, nadat zij een paar weken bij Robert was ingetrok ken en zelfs een echtscheiding aanvroeg. „Wel erg zoetsappig", vindt Egbert. Célèste is het voor een keer met hem eens, maar kijkt weer heel anders aan tegen de vraag waarom de miljonair Demi wilde hebben. Egbert denkt dat het voor de miljonair allemaal een spelletje was: „Hij wilde laten zien wat hij kon hebben." Célèste heeft de indruk dat de miljonair ver liefd op Demi Moore was: „Hij wilde haar echt hebben". En zij? „Zij dacht dat het geld haar vrij heid zou geven, maar ze merkte dal ze niet echt verliefd op hem „Geld is een raar middeltje", concludeert Egbert. En: „In de naam der liefde gebeuren veel rare dingen". Hij denkt dat 'der gelijke praktijken' ook in werke lijkheid voorkomen, maar weet niet hoe en waar. „Je hebt na tuurlijk mensen die van zottig heid niet weten wat ze met hun geld moeten doen. Arabieren bijvoorbeeld", peinst Célèste. Ze waarschuwt ze bij voorbaat met de Bijbelse wijsheid dat 'hebzucht uit den boze is'. En dan zegt Egbert dat Meryl Streep hem met geen miljoen over te streep trekt: „Dat vind ik zo'n knappe vrouw. Ik zou dat haar niet willen aandoen." PAUL VAN DER KOPIJ waar iedereen veel taken heeft. En binnen ons type bedrijf is de onderlinge controle sterk. Ook in onze fabriek in Vlijmen (waar 300 mensen werken, red), heb ben we er nog geen last van ge had. Ik denk dat schijnwerken vooral voorkomt in grotere or ganisaties." Dr. Herman Steensma van de vakgroep sociale- en organisa tiepsychologie zegt het ver schijnsel van schijnwerken wel te kennen. „Maar het komt denk ik veel minder vaak voor dan Van Hoesel suggereert. Eer lijk gezegd kijk ik zelf ook wel eens uit het raam. Ik denk dat het in ieder werk wel lege mo menten voorkomen en dat dat gezond is. Het ziekteverzuim is op kantoren, waar lege momen ten vaker voorkomen veel lager dan onder personeel aan de lo pende band waar minder gaten vallen in het werk." Steensma zegt wel individuele gevallen te kennen van mensen die op een gegeven moment niets meer te doen hadden in hun werk. „Het gaat om mensen op ministeries - nee, ik zeg niet waar - die na een reorganisatie boven de sterkte zaten. Die moesten zelf hun werk creëren." Steensma wil daar geen conclusie uit des tilleren. „Je zou er echt goed onderzoek naar moeten doen." In zijn directe omgeving heeft Steensma in ieder geval geen last van schijnwerkers. „Wij werken ons te pletter. De toe loop van studenten is groot en de vakgroep is daar niet in mee gegroeid. Volgens de normen hebben wij een werkbelasting van meer dan honderd pro- De voorlichter van Heineken klinkt het verschijnsel niet on bekend in de oren. „Het is na tuurlijk niet zo gemakkelijk om aan de produktielijn je snor te drukken. Maar op kantoor kan het misschien voorkomen dat het niet duidelijk is wat mensen op sommige momenten uitvoe ren. Aan de andere kant hebben we flinke reorganisaties achter de rug. Er zullen bij ons niet veel mensen meer zitten die zich kunnen permitteren uren lang niets uit te voeren. Wij richten ons veel meer op het te rugdringen van het ziektever zuim. Dit is voor ons niet zo'n groot probleem." RUDOLF KLEUN» „Een zachte avond, een boter zachte avond", zegt hij, „je kunt er zo met je vinger doorheen prikken. Kijk maar."En hij prikt met een wijsvinger in de lucht. Chris heeft wel meer van die ra re uitdrukkingen. Een mens ver zint wat als hij alleên is. Als het hard waait, vraagt hij aan de vogels of ze daarboven nu einde lijk eens de deuren willen dicht doen. Chris heeft een volkstuin, 's Mor gens, als de grondmist nog over de weilanden spookt, fietst hij er langs de Vliet naar toe. Soms is er een schipper die hem groet. En dan groet hij terug. Maar meestal komt hij om die tijd nog niemand tegen en is hij alleen met het geluid van het knerpen de grint onder zijn banden. Pas 's avonds laat, als muggen de lucht onder hoogspanning zet ten, gaat hij terug. Moe. Niet van het werk, maar van het denken. Aan het begin van het seizoen verbrandt hij de dorre bladeren en takken in een grote ton. An dere volkstuinders laten zo'n brandje alleen en gaan wat an ders doen. Hij niet. Hij blijft kij ken naar het branden en smeu len. Totdat de scherpe rook zijn ogen doet tranen. Dan weet hij dat hij nog tranen heeft. Dat ze nog niet op zijn. Zijn buren halen elk jaar een rij ke oogst binnen. Aardbeien, to maten, rabarber, komkommer, prei, sla, noem maar op. 's Avonds ziet Chris hen vertrekken met volle fietstassen. Hem is het niet om zo'n oogst begonnen. Nee, daar gaat het hem niet om. Jaap, zijn zoon, woont in Australië. Hij is daar al zo'n jaar of tien. Om de zoveel tijd krijgt Chris een brief van hem waarin staat hoeveel ruimte er nog is in Australië en hoeveel natuur. Chris kan het woord Australië niet meet horen. „Ik vind het toch zo'n pokkenland", zegt hij. „Het heeft me mijn zoon afgeno men. Waarom kon die jongen niet gewoon hier blijven? Van mij mag Australië helemaal vol gebouwd worden. Misschien dat Jaap dan naar huis komt. Soms zie ik een documentaire over Australië en dan denk ik: daar loopt mijn zoon nu rond, daar leeft hij, en ik ben er niet bij. En dan kijken die kangoeroes me aan alsof ze willen zeggen: 'Wij hebben onze kinderen altijd bij ons, in een buidel. Dat is jou niet gelukt. „Ach, Jaap neem ik het niet kwalijk", zegt hij. „Hij is geboren op een klein bovenhuis. Hij had altijd zoiets dromerigs en hij hield van de natuur. Dus het is niet vreemd dat hij is wegge gaan. Maar nu, nu heb ik dus die tuin. En ik laat het hier maar woekeren en groeien. Laatst zei mijn overbuurman: 'Zeg Chris, ga jij hier een bos be ginnen?' Ik lachte maar wat. Ik wil er hier een kleine wildernis van maken. Ik concurreer met Australië. Maar daar is natuur lijkgeen beginnen aan. Chris staat in zijn volkstuin. Het is al laat. Boven het volkstuinen complex ronkt een vliegtuig. Ro de lichtjes knipogen in de avondhemel. Wie weet, Chris. Wie weet. CEES VAN HOORE De Zomer Van Uw Leven Sommige mensen hebben tegenwoordig de zomer van hun leven. Anderen hadden dat jaren geleden en zijn nu zelf in de herfst of winter van hun leven aanbeland. In de rubriek De Zomer Van Uw Leven willen we optekenen hoe de zo mers van hun leven eruit zagen, opgefleurd door zo'n mooie, oude vakantiekiek. Dus, wat deed in de zomer van uw leven? Houdt u de herinnering levend of denkt u er nog maar zelden aan? Wat vindt u van de zomers van nu en de jeugd van tegenwoor dig? De redactie van Het Gesprek van de Zomerdag staat op werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur klaar om reacties te note ren en afspraken te maken voor een gesprek. Ook kunt u schrijven naar: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Zomerdag. DUIVENBERICHTEN DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU Het Nederlands bouw wil een acht tot tien diepingen hoog hotel bouwen op het dak van het zalencom plex aan de Haagse Johan de Wittlaan. Het hotel krijgt 208 tot 260 kamers en mikt op drie tot vier sterren. Om het hotel te kunnen bou wen, moet vanuit de (parkeer kelders worden geheid. Daar vandaan schieten vier grote ko lommen dwars door het be staande gebouw, tot vlak boven het huidige dak. Op die poten rust een soort tafelblad, waarop het hotel gebouwd wordt. Van die bouwwerkzaamheden hoe ven de gebruikers geen last te hebben, verwacht commer- cieel-directeurC. Langeveld. Het congresgebouw hoopt met het hotel een nieuwe, inter nationale congresmarkt aan te boren. Zo zijn veel buitenlandse organisaties en bedrijven ge wend om in zogeheten congres hotels te congresseren: te verga deren, te eten en te slapen. Soms hebben ze dat zelfs in de statuten vastgelegd. Een con greshotel zou de onderlinge contacten bevorden en tegen gaan dat de deelnemers ver spreid over de stad worden on dergebracht. illll '11 VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! ovenverse MAGER MINI PUNTEN ISTUKS GRAM 9^90 .8.25 DEUCE MAGERE VRUCHTEN yOGHURT diverse smaken, assorti verpakt KUIPEN 2M ELDERS V7Q HOLLANDSE rV™ Dat laatste kan niet helemaal worden voorkomen, aangezien het congresgebouw ook op con gressen van 2500 personen mikt. „De omliggende hotels blijven we nodig hebben, maar het is een belangrijk signaal dat we ook zelf accommodatie kun nen bieden", zegt de commer- cieel-directeur. Ook voor de sterren van het North Sea Jazz Festival kan het een uitkomst zijn: lekker met de lift naar het optreden. Geld Het Congresgebouw bouwt het hotel zelf en wil het vanaf 1997 verhuren aan een grote hotelke ten. De verhuur dient voldoen de geld op te leveren om het complex ook in de toekomst in goede staat te kunnen houden. Ook heeft de directie geld nodig om een kleine tentoonstellings zaal aan het gebouw vasthou wen. Aanpassingen De aanpassingen aan de Carel Willinckzaal, groot genoeg voor een congres met 350 personen, worden betaald door een bu reau dat zich voor de VN bezig houdt met de bestijding van chemische wapens. Deze OP- CW huurt de zaal vijf jaar van het congresgebouw en betaalt daarvoor ruim een miljoen gul den. Na de periode krijgt de club, met leden uit 150 landen, een eigen gebouw. De OPCW laat het hele jaar door werk groepen vergaderen. Vier keer per jaar zijn er grote congres- Vanuit Chantilly De Vriendenclub: 1 v.d.Nieuwen- dijk, 2 Link, 3 en 5 v.d.Voorn, 4 Metscher, 6 Koopman, 7 Gijsman, 8 v.d.Lee, 9 Dongelmans, 10 Hoogkamer. Het Oosten: 1, 2 Mooten/v.d- Hoogt, 3 v.Putten, 4, 5, 7, 9 Kop, 6 v.d.Berg, 8 en 10 v.d.Blom. De Reisduif: 1 d.Groot, 2 en 8 Ouwersloot, 3 Tolboom/Klootwijk, 4, 5 en 6 Kop, 7, 9 en 10 Har- tevelt. De Rijnklievers: 1 v.d.Poel, 2 Ze venhoven, 3, 9 en 10 Kok, 4 Hoog- endam, 5 en 6 Koster/Poels, 7 Ladan, 8 Kop. Leiderdorp: 1,4, 7, 9 en 10 v.d- .Nieuwendijk, 2 en 6 Petit, 3 en 8 v.Oosten, 5 Jacobi. De Blauwkras: 1,4 en 10 Koome, 2, 7 en 8 Landesbergen, 3 en 6 v.d.Wetering, 5 v.d.Blom en 9 Schouten. VanuitSt.Ghislain De Vriendenclub: 1, 2, 3, 6 en 9 v.d.Nieuwendijk, 4 v.Dorp/Hille- brand, 5 Harteveld, 7 Klootwijk, 8 Siera, 10 v. Weeren. Het Oosten: 12, 4, 5, 6 en 9 Mooten/v.d.Hoogt, 2 v.Putten, 7, 8 en 10 Kop. De Reisduif: 1, 2, 6 en 8 d.Groot, 3, 5 en 10 Harteveld, 4 en 7 Ouwersloot, 9 Kop. De Rijnklievers: 1 Kooy/Wassing, 2 en 3 v.d.Wal, 4, 9 en 10 d. Vries, 5 v.d.Star, 6 en 8 v.Laar, 7 Zeven hoven. Leiderdorp: 1, 4 en 10 v. Segge- len, 2, 6, 7, 8 en 9 v.Oosten, 3 Knijnenburg. De Bluawkras: 1, 2, 3, 4, 7 en 8 Landesbergen, 5, 6 en 10 Houwe- ling, 9d.Mooy. Vanuit Bourges De Vriendenclub: 1 Lalou, 2 en 7 Link, 3 Sladek, 4 v. Weeren, 5 v.d .Nieuwendijk, 6 Gijsman, 8 en 9 Dongelmans, 10 v.d.Blom. Het Oosten: 13, 4 en 8 v.Put ten, 2, 6, 9 en 10 v.d.Hoven, 5 Hêndrikse, 7 Verbaan. De Zwaluw: 1 en 5 Verkoork, 2, 6, 7 en 8 v.d.Kooy/d.Best, 3 en 4 v.Leeuwen, 9 en 10 Hoogervorst. De Reisduif: 1, 3 en 5 d. Groot, 2 en 7 d.Groot, 4 v. Iterson, 6 en 8 Ouwersloot. De Rijnklievers: 1 d.Mey, 2 e De Blauwkras: 1, 2, 4, 5, 6 en 7 Houweling, 3, 8 en 10 d.Mooy en 9 Schouten. Vanuit Strombeek De Zwaluw: 12 en 3 Hoogervorst, 4 v.d. Kooy/d. Best, 5 v. Lee uwen, 6 en 7 Meeuwenoord, 8, 9 en 10 v.Wissen. AGENDA 19.00 tot 22.00 u DINSDAG 20 JULI Katwijk Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in sportzaal Boors- Natuurwandeling door de Staatsbos sen bij de Duindamseslag olv de bos wachter. start Parkeerterrein Duin damseslag, aanvang 10.00 uur. 74ste Internationaal Open Golf Kam pioenschap - Heineken Open Noordwijkse Golfclub, start 15.00

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20