'Testen op homo-gen taboe' 'Wall Street wordt extreem overgewaardeerd' Feiten &Meningen Lege straat MAANDAG 19 JULI 1993 2 Analist uit Vriezenveen waarschuwt voor diepe economische crisis VRIEZENVEEN GEERT DEKKER Stoomt Europa af op een crisis zoals in de jaren dertig, of is er slechts sprake van een kleine dip? Voor beleggers is het een spannende tijd. Het aantal werklozen in de Europese Ge meenschap stijgt. Dat geldt ook voor de aandelenkoersen. In het Overijsselse Vriezenveen woont een beursanalist die voorspelt dat de beurskoersen zullen instorten. Hun waarde, zegt hij, zal de komende acht jaar 80 procent dalen. En vol gende maand zal al duidelijk worden of zijn berekeningen kloppen. Ruim een jaar na de beurskrach van oktober 1987 zat Henk Hulsbergen zes maanden diep in de put. Niet dat hij zijn geld kwijt was. Een paar maanden voor de krach had hij immers alles en iedereen geadviseerd aandelen te verkopen. Nee, Hulsbergen zat in de put, om dat de neerwaartse beweging begin 1989 niet doorzette. Dat had volgens zijn verwachting wel moeten gebeuren. Maar na een maand of zes was Prof. dr. W. J. van de Woestijne uit Heemstede kent het Elliott Wave Principle niet, maar acht net als analist Hulsbergen de kans op een economische crisis groot. De nu 92-jarige emeritus hoogleraar economie vreest een herhaling van de jaren dertig. Zijn visie baseert hij op het samenvallen van de dalende lijn van twee economische curves, die van Juglar (Clement Juglar be schreef in 1862 cycli van 8 tot 10 jaar) en die van Kondratieff (Ni- colai Kondratieff beschreef in 1926 cycli van 45 tot 60 jaar). Vol gens Van de Woestijne was 1990 een omslagpunt in de Juglar- curve. De daling van deze curve valt sindsdien samen met de daling in de Kondratieft-curve. De economische misère duurt volgens Van de Woestijne hoogstwaarschijnlijk nog tot de eeuw wisseling. Drs. W. Suiker van Financiële Diensten Amsterdam (FDA) heeft twijfels over de theorie van Elliot. Suiker en zijn collega's doen voor de ING Groep beleggingsonderzoek. In Effectenperio diekhet blad van de ING Bank, schreef Suiker eind januari dat hij een recessie la jaren dertig 'onwaarschijnlijk' acht. „Toen had je een hele snelle teruggang van 25 procent", licht hij toe, „en nu van 0,75 procent." Suiker verwacht voor volgend jaar al weer een reële economische groei (dus gecorrigeerd voor infla tie) van minimaal een procent. De beleggingsanalist is gematigd positief over de aandelenkoersen. „Weliswaar houdt de hoge schuldenlast in Nederland het herstel enigszins tegen", zegt hij, „maar ik zie echt geen overspannen markt waarin straks de koersen als een zeepbel uit elkaar spatten." Bij het Amsterdamse effectenkantoor Wijs en Van Oostveen BV houden de analisten doorgaans geen rekening met cycli als die van Elliott, Kondratieff of juglar. Sterker nog, beleggingsadvi seur R. Gribbroek vindt afgaan op die curves eigenlijk onzin. „Wij kijken meer naar wat de rente op een bepaald moment doet en hoe het bedrijfsleven erbij staat", zegt hij. „Door de hui dige lagere rentetarieven wordt er meer geïnvesteerd. Dat is op zichzelf een goed teken. Het betekent ook dat mensen hun obli gaties verkopen en in aandelen gaan". Gribbroek is 'voorzichtig optimistisch' over de economische groei. „Toch verwacht ik niet dat het herstel al begin volgend jaar inzet. Ik houd het op iets la ter. Misschien eind volgend jaar of begin 1995. Toch, al die voor spellingen: als er weer spanning komt rond de Perzische Golf, kun je weer opnieuw beginnen met je beleggingsstrategie." ABN AMRO werkt ook niet met de cycli van Elliott, Juglar of Kondratieff. Het economisch bureau van de bank gaat voor dit jaar uit van een krimpende economie (min 0,5 procent) en voor spelt voor 1994 een groei van een procent. Macro-econoom drs. N. Kiene ziet de bedrijfswinsten voor dit jaar gemiddeld met vijf procent dalen, terwijl het bureau voor volgend jaar uitgaat van een gemiddelde winstgroei van tien procent. Zorgelijk vindt ABN AMRO de snelle afbraak van de werkgelegenheid, maar Kiene en de zijnen zien daar niet onmiddellijk een naderende^ crisis in. In de laatste uitgave van de ABN AMRO-publikatie Kerngetallen NederlandseBeursfonden tenslotte wordt uitgegaan van een stagnerende winstontwikkeling van Nederlandse beurs genoteerde fondsen, terwijl van de internationals in 1993 een winstgroei van elf procent wordt verwacht. Het verschil zit in de Noordamerikaanse belangen van die laatste groep. In de VS im mers vindt nu al economisch herstel plaats en wordt tevens ge profiteerd van een aantrekkende dollarkoers. het leed geleden. Nieuwe tellin gen volgens Elliott Wave Princi ple zetten Hulsbergen op het spoor van het begin van een to tale en vooral langdurige ineen- •storting van zowel de economie als de aandelenprijzen. Als Hulsbergen gelijk heeft, dan is het ditmaal echt raak. In de zo mer van 1993 gaat het mis met de wereldeconomie, had hij uit gerekend. Het is nu nog niette zeggen of hij gelijk heeft of niet. Wel is duidelijk dat de werk loosheid in het Westen explosief stijgt en de consument steeds meer de hand op de knip houdt. De theorie waarmee Hulsber gen werkt, later bekend gewor den als het Elliott Wave Princi ple (EWP), werd in de jaren der tig ontwikkeld door de Ameri kaanse accountant Ralph Elliott. Hij onderwierp de aandelen koersen van Wall Street aan een minutieuze studie en ontdekte een golfpatroon. Vervolgens concludeerde hij dat de golven ontstaan door stemmingsveran deringen in de economie, dat die golven dus worden veroor zaakt door gedragspsychologi sche factoren. Elliott ontwaarde een 'basispa troon van menselijk handelen': elke dag, elk jaar, zelfs elk de cennium of eeuw gaan we met z'n allen telkens drie stapjes vooruit, gevolgd door twee stap jes terug. Dat patroon vond El liott in de bewegingen van de aandelenindexen, maar hij zag tevens overeenkomsten met de opkomst en ondergang van hele beschavingen. Het EWP werd in de jaren tachtig beroemd, toen financieel analist Robert R. Prechter met Elliott-voorspel- lingen de status van beursgoe- roe bereikte. Henk Hulsbergen uit het Overijsselse Vriezenveen is Ne derlands meest prominente 'El- liotter'. Aandelen, valuta, goud en zilver, onroerend goed of kunst: hij maakt grafieken en voorspelt het komende prijsver loop. Dat kan, zo stelt Hulsbergen in navolging van Elliott, omdat er zowel op grote als op kleine schaal een eeuwig patroon in zit. In vijf golven gaat de prijs omhoog drie impulsen afge wisseld door negatieve correc ties en dan weer omlaag via twee dalingen, onderbroken door een positieve correctie. Dan stokt de ontwikkeling op ongeveer een- of tweederde van het laatste topniveau, waarna een nieuwe golf begint. Een grondige analyse kost veel tijd. Hulsbergen: „Daar kan ik dagen, weken, maanden op puzzelen, want de natuur tracht z'n patroon te verhullen. Maar ineens is er dan die vondst, waardoor alles wordt verklaard. Dat is een opwindend moment, een creatief moment ook. Ik omschrijf mijn werk ook liever als kunst dan als wetenschap." Hulsbergen, die leeft van de uit gave van een beleggersblad en van het geven van adviezen, zweert bij de Elliott Wave. „Alles valt op z'n plaats", zegt hij. „De opkomst en ondergang van de Maya's, van het Romeinse Rijk, noem maar op. De golven to nen het natuurlijke evenwicht, ze tekenen de nietigheid van de mens." De economische redenen die de Elliott-aanhangers nu al enkele jaren aanvoeren om een grote teruggang in de wereldecono mie te voorspellen, zijn onder meer de buitensporige schulden van tal van landen. Ook de enorme overproduktie in vrijwel elke sector van industrie en dienstverlening wordt ge noemd. „Dat heeft geleid tot de huidige excessieve overwaarde ring van beleggingswaarden, zoals aandelen, onroerend goed en ook kunst."' Dat gaat dus mis volgens het EWP. Hulsbergen: „Typerend is het huidige extreme vertrouwen van de massa in de lange ter mijn. Daarin herkennen we de top van de vijfde golf sinds de jaren dertig en bovendien de top van de grotere, vijfde golf sinds het einde van de 18de eeuw. Er kqmt een periode van enkele tientallen jaren inkrim ping. Golven van kapitaalsver nietiging en sterk dalende aan delenkoersen zullen worden af gewisseld met tijdelijke econo mische groei en weer oplopen de prijzen. De vraag is of de ge meenschap zal terugkeren naar he,t sociale niveau van de jaren zeventig of naar dat van de ja ren twintig en dertig. Ik ver wacht het laatste. U gelooft het niet, maar dat is nu eenmaal de menselijke natuur. De mens is geneigd de direct achter hem liggende ontwikkelingen recht- lijnig door te trekken, terwijl El liott juist aantoont dat je telkens moet kijken naar de verande- Hufsbergen noemt zichzelf ove rigens een optimist. „Tot verve lens toe", zegt hij. „Hoe slecht het dadelijk ook wordt, het maakt allemaal deel uit van het groeiproces van de samenle ving. Het Wave Principle is uit eindelijk een principe van voor uitgang, de correctie is altijd kleiner dan de groei die daaraan voorafging." Terug nu naar de effectenbeur zen. Hulsbergen: „Iedereen roept kopen, kopen, kopen, maar Wall Street is al tijden ex treem overgewaardeerd. We hebben uitgerekend dat de Dow Jones-index, die nu rond de 3.500 punten schommelt, tot rond de 3.655 zal stijgen ergens in augustus, waarna de ineen storting volgt. Uiteindelijk zal de beurskrach van 1987 kinder spel zijn vergeleken met wat nog komt. Tussen nu en acht jaar dalen de aandelen 80 pro cent in waarde." De 'profeet' uit Vriezenveen verwacht niet dat er veel naar hem zal worden geluisterd. „Het vereist een soort recalci- trantie om tegen de stemming op de markt in te gaan." Woedende homoseksuelen, die hun belangenorganisatie om actie vragen. En een alom gerespecteerd deskundige die een test-verbod bepleit. Het nieuws dat Amerikaanse onderzoekers de sporen hebben ontdekt van een gen dat mannen een grote kans geeft homoseksuele eigenschap pen te ontwikkelen, is her en der als een bom ingeslagen. ,,Ik ben blij dat ik het niet gevonden heb", zegt prof. dr. H. Galjaard, hoogleraar in de antropogenetica, „Anders had ik nu aan Jan en alleman moeten uitleggen waarom ik dergelijk onderzoek doe, en waarom ik er mee verder wil gaan." De ontdekking dat homoseksu ele mannen in veel gevallen een 'homo-gen' op hun x:chromo- soom meedragen, betekent dat hun seksuele geaardheid (me de) met erfelijkheid heeft te ma ken. En maakt het mogelijk zelfs nog niet geboren jongetjes op een sterk verhoogde kans op homoseksualiteit te testen. Het COC, de Nederlandse Vereni ging voor Integratie van Homo seksuele Mannen en Vrouwen, kreeg de afgelopen dagen heel wat leden aan de telefoon die zich kwaad afvroegen wat on dernomen kan worden tegen wetenschappers die zich met hun seksuele voorkeuren be- COC-directeur Anja van Koot- en-Niekerk noemt het weten schappelijk speurwerk 'onzin nig'. „Je komt ermee op heel ge vaarlijk terrein. Dan moet je bij voorbeeld aan het afbreken van zwangerschappen denken, om dat ouders geen homoseksueel kind willen. Of aan allerlei me dische keuringen. Los daarvan, getuigt het zoeken naar een 'ho mo-gen' van een uiterst beperk te en ouderwetse visie. Seksuele geaardheid en beleving wordt bepaald door een complex ge heel van factoren. Dat is in de jaren vijftig al door de onder zoeker McKinsey aangetoond. Het uitgangspunt dat seksuele geaardheid een erfelijke kwestie is, dateert van honderd jaar te rug en is al lang een gepasseerd station." De COC-directeur gaat er voor alsnog van uit dat de berichtge ving over het 'homo-gen' een 'wat opgeblazen verhaal' is, dat past in het boek van de eerdere 'schedelmeters', van wier we tenschappelijke kennis nu nie mand meer wakker ligt. „Echt een zomerkomkommer." Galjaard, hoogleraar antropoge netica, moet haar wat dat be treft uit de droom helpen. Hij noemt het Sc/ence-artikel, waar in de Amerikaanse onderzoe kers hun bevindingen wereld kundig maken, uiterst serieus. De politici behoren nü de koppen bij elkaar te steken. Ze moeten nü de moed hebben daar een uitspraak over te doen. foto anp herman pieterse „Het is gepubliceerd in een heel goed tijdschrift. Ik heb het gele zen en het maakt een zeer be trouwbare indruk. Het is ge woon goed. Het is de eerste be langrijke stap in het genetisch onderzoek naar seksuele ge aardheid." Wat Galjaard betreft mag dat onderzoek gewoon doorgaan. „We zoeken als mensen naar kennis, omdat we willen begrij pen. Daar is niets mis rnee." Maar de toepassing van de ken nis over een 'homo-gen', bij voorbeeld bij medische keurin- zoek, is wat hem betreft taboe. „Wij voeren tests uit om te zoe ken naar de kansen op ernstige ziekten of ernstige handicaps die verdriet veroorzaken. Dat is aanvaardbaar. Daar zijn we het in Nederland nu wel over eens. Maar we moeten voorkomen dat wordt getest op eigenschap pen die in onze cultuur als nor maal worden ervaren, zoals ho moseksualiteit. Er zijn niette min mensen die homoseksuali teit als iets verschrikkelijks zien. Als dat tot abortussen leidt, zou ik dat verschrikkelijk vinden. Die deur moeten we dicht doen. Het is nü zo ver dat Hirsch Bal- lin, Simons en de specialisten in de kamer de koppen bij elkaar moeten steken om regelgeving voor te bereiden." De Amerikaanse studie werd verricht door een team van vijf onderzoekers onder de hoede van het Kankerinstituut van de VS. Bij een genetische analyse van de x-chromosomen van 40 stel homoseksuele broers ont dekten ze in 33 gevallen dat be trokkenen eenzelfde patroon DNA-markeringspunten had den geërfd. Galjaard: „Ze heb ben het gen nog niet gevonden, maar als ze doorgaan met het onderzoek zullen ze het heel snel te pakken hebben. We we ten al heel veel over het x-cro- mosoom bij mannen. Twee jaar geleden hebben we het gen ont dekt dat bij mannen zwakzin nigheid veroorzaakt. Daar ligt het vlak naast. Als ze over een jaartje dat gen hebben ik denk niet dat het langer duurt kunnen we zien wat voor ei wit het is. Dan kun je meer aan de weet komen over de functie en kom je een stap verder in het genetisch onderzoek naar het begrip seksuele geaardheid." De hoogleraar zelf zal aan der gelijk onderzoek niet bijdragen. Hij ziet er de urgentie niet van in. Galjaard berijdt liever zijn genetisch stokpaardje dat alle mensen ongelijk zijn, en dat omgevingsfactoren ook een rol spelen. Wie daadwerkelijk met genetische tests op homoseksu aliteit wil beginnen, hoeft vol gens Galjaard nu niet meer op verder wetenschappelijk onder zoek te wachten. „Met het ver haal van die Amerikaanse on derzoekers kun je nu al tests uitvoeren, ook prenataal. In ons land hebben we zeven centra die de vrijheid hebben dat wel of niet te doen. We zijn nu aan de vraag toe of dat moet wor den afgestopt. De politici beho ren nü de koppen bij elkaar te steken. Ze moeten nü de moed hebben daar een uitspraak over te doen." gen or zwangerscnapsonaer- Nederland moet de toepassing van gene tisch onderzoek naar seksuele geaard heid verbieden. „De politiek moet nu die moed opbrengen." Dat is de alarmeren de reactie van prof. dr. H. Galjaard, na lezing van het Science-artikel, waarin Amerikaanse onderzoekers melden dat ze een gen op het spoor zijn dat mannen een grote kans geeft op homoseksuali teit. Galjaard, bij uitstek deskundig op het terrein van de antropogenetica (leer van het ontstaan van de mens), is er ze ker van dat de onderzoekers het gen bin nen een jaar te pakken hebben. Ze zijn volgens hem al zo dichtbij dat hun ont dekkingen het nu al mogelijk maken via tests aan de weet te komen of een onge boren jongetje een grote kans heeft zich tot homoseksueel te ontwikkelen. De hoogleraar verzet zich'niet tegen verder wetenschappelijk onderzoek naar seksu ele geaardheid. Maar een maatschappij als Nederland, waar homoseksualiteit als normaal wordt ervaren, mag van hem niet toestaan dat die kennis wordt toege past, bijvoorbeeld om zwangerschappen af te breken. „Dat zou ik verschrikkelijk vinden." STANDPLAATS AMSTERDAM De Rivierenbuurt in Amsterdam-Zuid maakt deel uit van het monumentale Plan Zuid van de archi tect en stedebouwkundige H.P. Berlage. Een bij zondere wijk, geliefd vanwege de bijzondere ar chitectuur en visie op de stadsinrichting. Vóór de. Tweede Wereldoorlog ook een buurt waar veel jo den woonden. Wie het zich maar even kon per mitteren, verliet de armoedige 'Jodenhoek' rond het Waterlooplein. De trek naar de Rivierenbuurt was groot. Vlak voor de oorlog woonde ongeveer 32 procent van de joden er. Na de bevrijding wa ren van de 17.000 joodse bewoners nog slechts 4.000 in leven. 'De straat was leeg', heet de stadswandeling die onlangs bij het Verzetsmuseum is verschenen. Het geïllustreerde boekje biedt niet alleen een aardige blik op de bijzondere architectuur in dit deel van Amsterdam, maar vooral op wat zich daar tijdens de oorlogsjaren afspeelde. Er woon den nogal wat beroemde Amsterdammers in deze buurt. Misschien wel de meest bekende van allen was Anne Frank. Tot 6 juli 1942 woonde de fami lie Frank op Merwedeplein 37. Die dag besloot het gezin onder te duiken in het Achterhuis op de Prinsengracht. Ook hun helpster Miep Gies woonde in de bezettingstijd in de Rivierenbuurt, aan de Hunzestraat 25. 'De straat was leeg' slaat op de laatste grote razzia in Amsterdam, op 20 juni 1943. Die dag werd de Rivierenbuurt 's morgens omsingeld. Uit de luid- Sprekers van de politiewagens klonk het bevel: „De joden moeten zich voor onmiddellijk vertrek gereed houden! De andere bewoners mogen zich niet op straat begeven!" De nazi's haalden die dag in Amsterdam-Zuid en -Oost 550 joden op. Daarmee kwam het totaal aantal gedeporteerde Nederlandse joden op 100.000. Een gedenkbord op het kindermonument aan de Gaaspstraat her innert nog aan al diegenen die nooit meer in hun Rivierenbuurt terugkeerden. Zoals Max Kannewasser. Samen met Nol van We zel vormde hij het in de jaren dertig populaire zangduo Johnny Jones. Het duo trad op voor de VARA-radio en zette in 1938 hun grootste succes op de plaat: 'Meneer Dinges weet niet wat swing is'. Ze kwamen om in Bergen-Belsen. Ook de ver zetstrijder Gerrit van der Veen was een van die velen. Zijn atelier had hij in de Zomerdijkstraat, waar hij als beeldhouwer werkte. Onderzijn lei ding werd in 1943 het Amsterdamse bevolkings register in vlammen gezet. Vrijwel alle leden van zijn verzetsgroep werden gearresteerd. Van der Veen Wist te ontkomen. Bij een poging de gevan gen kameraden te bevrijden uit het Huis van Be waring aan de Weteringschans raakte hij zwaar gewond. In de duinen bij Overveen werd hij door de nazi's geëxecuteerd. „Ik ga zelfs nooit meer door die straat", zei de historicus Jacques Presser over de Roerstraat, waar hij tot 1943 woonde. Presser, onder meer bekend van zijn boek 'De ondergang', zag zelf kans nog tijdig onder te duiken. Hij overleed in 1970. De tramremise aan de Lekstraat vormde op 25 februari 1941 een belangrijke peiler in de Fe bruaristaking. Als eerste onderdeel van het Ge meente Vervoerbedrijf werd daar besloten die dag niet uit te rijden en zo de staking tót een succes te maken. De proloog tot die staking speelde zich niet ver van de Lekstraat af: in de ijssalon Koko aan de Van Woustraat. De eigenaren, twee Duits-joodse vluchtelingen E. Cahn en A. Kohn, verzetten zich samen met een knokploeg tegen de Duitse bezet ter. Het treffen leidde tot de arrestatie van Cahn! Als eerste in Nederland werd hij geëxecuteerd. In totaal veertig van deze historische plekken wor den in deze interessante stadswandeling beschre ven. Een aardig initiatief van het Verzetsmuseum, dat zelf eveneens in de Rivierenbuurt is te vinden: in de voormalige synagoge aan de Lekstraat. THEA VAN BEEK Roze Zaterdag 1989 in Haarlem. Testen van (geboren en ongeboren) kinderen op e worden verboden, vindt Galjaard. TOM JANSSEN Amerikaanse vondst leidt tot opschudding Koerslndex Alg. AMSTERDAM Gekoppeld

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2