Leidsch Dagblad Iedereen levert volgend jaar in Japanse LDP krijgt klappen BLOEMKOOL EN SLAVINKEN. De Nachtwacht ligt op straat ;w Ontruiming Belgisch gifdorp Mellery bepleit BEL: GOED NIEUWS X MAANDAG 19 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40211 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 leiden. Het karwei is geklaard. De volledige Nachtwacht van Rembrandt, getekend door Ton van het Schip, ligt op straat. Het liefst zou hij het nu wegspoe len. „Dat is de bedoeling van straattekenen." Op pagina 17 en 21 de afsluitende evenementen van de Leidse Lakenfeesten 1993. foto loekzuyderduin Davis Cup Dikke pret yy yy Het Nederlandse 1 1 Davis Cup-team a Hetstraatmuzikan- Z 1 tenfestival de Gou verspeelde met de neder den Pet zorgde weer voor laag tegen Zweden veel dikke pret in de binnen goodwill en geld. stad van Leiden. Kabinet dreigt met loonmaatregel Iedereen gaat er komend jaar 2 tot 3 procent in koopkracht op achteruit. De lonen mogen in guldens niet hoger liggen dan dit jaar. Als werkgevers en bonden daar niet vrijwillig toe besluiten, komt het kabinet met een loon maatregel. Dat heeft vice-premier Kok zaterdag bekend gemaakt na afloop van het kabinetsberaad. den haag gpd Formeel beslist het kabinet pas na de zo mer over het inkomensbeeld 1994. De nul lijn geldt ook voor ambtenaren en trendvol gers. Dit jaar krijgen ambtenaren mogelijk nog een extraatje van 0,5 tot 1 procent. FNV-voorzitter Stekelenburg heeft laten weten met het streven naar de nullijn te kunnen instemmen, als er goede afspraken over de werkgelegenheid te maken zijn. Ste kelenburg noemde het dreigen met een loonmaatregel 'misplaatst'. De voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO, Rin- nooy Kan, wees loon- en werkgelegenheids- afspraken van de hand. Ook het VNO is te gen een loonmaatregel. ,,Het kabinet moet de discussie over de rariteiten' binnen het sociale zekerheidsstelsel aanzwengelen, zoals de uit de hand gelopen subsidiecul tuur en een niet goed functionerende ar beidsmarkt", aldus de VNO-voorzitter. Volgens de meest recente koopkrachtbe rekeningen voor 1994 zouden de laagste in komens 4 procent inleveren, de hoogste 1 procent. Voor de PvdA is dat scheve beeld onaanvaardbaar. Het kabinet streeft nu naar een gelijke koopkrachtdaling van 2 tot 3 procent voor iedereen. De inflatiecorrectie in de belastin gen voor de hogere inkomensgroepen ver valt. Dat is een extra koopkrachtnadeel van ruim een half procent. Het wegvallen van de inflatiecorrectie le vert 750 miljoen gulden op. Daarnaast zul len de benzine- en dieselaccijns omhoog gaan. Dat moet 500 miljoen gulden opbren gen. Het kabinet wil dit geld besteden om belastingen voor de laagste inkomensgroe pen te verlagen. Ook wordt de mogelijkheid bezien om de WW-premie en de nominale ziekenfondspremie minder te laten stijgen. Ook die maatregelen zijn gunstig voor lage re inkomensgroepen. algemeen klassement 1 Miguel Indurain 64:27.5$ n Alvaro Mejia op 3.23' 2 dB oZenon Jaskula op 4.45' 3 cS Tony Rominger op 5.44' e Bjarne Rils op 10.25' d© 6 Andrew Hampsten (f\ op 11.12' 7 Claudio Chicippucci 7 op 14.09' oJohan Bruyneel op 14.30' K ERIK BREUKINK op 15.08' Discjockey grapt over doping Erik Breukink hilversum gerard van putten Wat wel en wat geen humor is, leidt doorgaans tot zinloze dis cussies. En ook over smaak valt in de regel moeilijk te twisten. Het Radio 3-program- ma Evers in het wild dat de VOO elke week uitzendt, geeft daar legio voorbeelden van. Vrijwel almachtige partij raakt na 38 jaar meerderheid kwijt We reden door het land waar Vincent van Gogh krankzinnig werd, met hét be kende tragische gevolg. Ik zou me kunnen voorstellen dat ook Frans Maassen overwogen heeft zijn oor af te sni/den. Tot vijf maal toe heeft hij de aanval be proefd. Tot vijf maal toe werd hij teruggehaald. DatJogiMül- ler met de dochter van Paul An- ka gaat trouwen kun je dan toch nauwelijks een troost noemen Bon, Ludwig won de etappe vóór Abdoe. Maar ook daarmee scoor je niet hoog bij Sotheby's en al evenmin op de hitlijsten van de jaren zestig. We reden ook door het land van de Katharen. Dat was een Middeleeuwse sekte die van mening was dat de zondige mensheid maar beter kon uit sterven, weshalve men afzag van de liefdesdaad. Als je het mij vraagt is die sekte opnieuw opgericht. Liefdeloos sleepte men zich door het Zuidfranse landschap. Een plaagstoot/e van Rominger, met als gevolg een kopgroep waar je je ook geen nageslacht van zou wensen. Of zou u een zoontje lusten dat naar de naam 'Bruyneelke' luis tert? 'Bruyneelke' die de etappe had kunnen winnen, maar 'm als een sul aan Lino liet. Als u dit leest, moet inmiddels de grote paringsdaad verricht zijn. Is dat niet het geval dan is, j wat mij betreft, de Tour aan im potentie overleden. LOUIS FERRON In de uitzending i kondigde discjockey Edwin Evers aan dat Erik Breukink we gens dopinggebruik uit de Tour was genomen. Later bleek dat de coureur nog gewoon meefietste in het peloton. „Het was bedoeld als een grap", laat Veronica-woordvoerster Ellen van Trigt zeggen. „Het was ei genlijk niet Evers zelf die dat riep, maar de stem van Hans Hoogendoorn." Evers leende de stem van de voice-over van Radio Tour om de luisteraars in de maling te nemen. Maar niemand reageer de, waarmee volgens Van Trigt is aangetoond dat de vaste aan hang van Evers in het wild wel degelijk door had dat hij op zijn manier lol had getrapt. Van Trigt: „Een kwalijke grap? Ach nee, wie vaak naar Edwin luis tert weet dat hij nogal eens z'n stem verdraait om luisteraars op de hak te nemen. Het pro gramma moet vooral niet seri eus worden genomen. Vandaar dat we er op dit moment ook niet aan denken Breukink onze te bieden." Japan gaat een periode van in stabiliteit tegemoet, nu de rege rende Liberaal-Democratische Partij (LDP) gisteren bij de par lementsverkiezingen haar abso lute meerderheid heeft verloren. Nadat alle stemmen waren ge teld, stond de partij op 223 ze tels. De oppositie minus de communisten heeft 243 van de in totaal 511 zetels behaald. Voor een meerderheid waren 256 zetels nodig. Overigens kreeg de enige echte oppositie partij, de sociaal-democraten, de hardste klappen. De partij ging van 134 naar 70 zetels. De opkomst was 61,26 procent, zes procent minder dan bij de vori ge verkiezingen in 1990. De uitslag is een slag voor de LDP, die Japan sinds 1955 heeft geregeerd. De partij heeft het land weliswaar tot welvaart ge bracht, maar is vervolgens in corruptieschandalen verstrikt geraakt. Als de oppositiepartijen er echter niet in slagen hun on derlinge verschillen opzij te zet ten en niet tot een coalitierege ring kunnen komen, heeft de LDP kans alsnog aan de macht te blijven, zij het met een min derheidskabinet. In de Japanse pers werd van daag druk gespeculeerd over het opstappen van LDP-leider en premier Kiichi Miyazawa. De premier zei vanmorgen op een persconferentie dat hij zal doen Tsutomu Hata (links), leider van de LDP-afsplitsing Nieuw Japan, schildert een oog op een traditionele Japan se gelukspop na de voor hem zo succesvol verlopen verkiezingen. De nieuwe partij haalde meteen 35 zetels. foto reuter wat de partij wil waar het het partijvoorzitterschap betreft. Ongeacht wie er aan de macht komt, Japan zal zijn zwakste regering sinds tiental len jaren krijgen. Iedere nieuwe leider zal het lastig krijgen om de ingesleten gebruiken en het beleid te veranderen. Het ont breken van krachtige politici, die de wedijverende belangen van de belangrijke ministeries kunnen beheersen, kan Japan in het handelsoverleg met de Verenigde Staten en andere lan den parten gaan spelen. De verkiezingen stonden in het teken van verandering. Alle partijen beloofden de wettelijke beperkingen voor de campag nefinanciering aan te scherpen en het kiesstelsel te veranderen om de kosten van campagnes te drukken. Vooral de LDP werd geplaagd door schandalen, waarin enorme bedragen naar politici bleken te zijn gesluisd. Verscheidene parlementsleden braken met de LDP en richtten de partij Nieuw Japan op. Justitie krijgt geld voor 2.000 extra cellen den haag anp Het ministerie van justitie mag 2.000 extra gevangeniscellen la ten bouwen. Die moeten over ruim twee jaar klaar zijn. Dit heeft vice-premier Kok zater dagavond meegedeeld nadat de ministerraad de besprekingen over de Miljoenennota 1994 hacj afgerond. Het kabinet heeft twee weken beraadslaagd over de uitgaven voor volgend jaar. Minister Hirsch Ballin en zijn staatssecretaris Kosto hadden de Tweede Kamer toegezegd zich sterk te zullen maken voor meer gevangenissen. Zij hebben hun collega's in het kabinet kunnen overtuigen van de noodzaak om de cellencapaci teit uit te breiden. Dit jaar en in '94 zouden er 1.500 nieuwe cel len worden gebouwd. Dat wor den er nu 3.500. De uitbreiding is nodig omdat Justitie veel veroordeelden naar huis moet sturen wegens gebrek aan opsluitmogelijkheden. Het extra contingent celruimte kost volgend jaar 120 miljoen gul.- den. Minister Ter Beek van Defen sie zal enige duizenden militai ren laten omscholen tot cipier om in het uit te breiden gevan geniswezen aan de slag te gaan. Door de inkrimping van de krijgsmacht worden veel be roepsmilitairen overbodig. Bloemkool, per stuk brussel peter de vries Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 24 Juli as 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. correspondent De bewoners van het gehucht reageerden gelaten. „We zijn bang. We horen opnieuw veel geruchten maar officieel weten we weer van niets", was dit weekeinde de gangbare reactie in het Waalse Mellery op de oproep van negen huisartsen de bevol king te evacueren. De reden voor die dra matische aanbeveling? Het feit dat bij me tingen in kelders hoge concentraties kan kerverwekkende stoffen zijn aangetroffen, afkomstig van de beruchte lokale gifstort. „Langer wachten is een vorm van achte loosheid en medeplichtigheid", meent art senwoordvoerder Jean Paulius. Maar vol- genp minister-president Laurette Onkelinx van de Franse gemeenschap slaan de be kend geworden resultaten slechts op één huis. En waarnemend burgemeester Paul Elskens weet helemaal van niets. Elskens heeft zelfs nog geen inzage gehad in de nieuwste rapporten: „Al sinds het begin van de onderzoeken krijgen wij niet de resulta ten die we zouden moeten ontvangen. Over een evacuatie kan ik natuurlijk niet beslis- rzelf niet om is Mellery ge- rijf jaar geleden sen, zeker niet als de mer vragen." Aan alarmerend nieu' wend geraakt sinds bijn de plaatselijke stort het grootste milieu schandaal van België bleek te verbergen. Wat eeuwenlang een lieflijk boerengehucht even ten zuiden van Brussel was, verander de op slag in een symbool van onverschil ligheid. Jarenlang werd hier ongestoord en ongecontroleerd bijna 900.000 ton zwaar chemisch afval gestort. Voor een groot deel afkomstig uit Zuid-Holland en voor een deel illegaal. Zelfs een deel van de afgegra ven grond uit Lekkerkerk zou er liggen. Zou, want wat er precies in de grond ver dween, weet niemand. De aanwezigheid van cadmium, zink, lood, kwik, en kanker verwekkende stoffen als tolueen en etylben- zeen staat vast. Sommige deskundigen ver moeden het bestaan van een groot onder gronds meer met 25.000 ton van het kan kerverwekkende aniline. De Waalse overheid heeft de afgelopen jaren 6,5 miljoen gulden uitgetrokken voor sanering van de gifgrond. Op de belt staan inmiddels enkele verbrandingspij pen om Geen krant ontvangen.' 071-143241 I ABONNEE "SERVICE-2 HET WOORD IS AAN Bert Verhoye Alcohol is slecht voor uw gezondheid, vooral de volgende morgen. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info RTV Show HET WEER Buien, mogelijk met onweer Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer Mid- dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Wind uit uiteenlopende rich tingen, zwak tot matig, rond kracht 3. Malaysische paartjes moeten afstand houden kuala lumpur* Ongetrouwde koppels in het Zuidoostaziatische Malaysia, die met z'n tweetjes wat tijd wil len doorbrengen, dreigen dat in de cel te moeten doen. Volgens de Malaysische pers zijn onlangs veertien paren ge arresteerd omdat zij volgens de islamitische wetten hadden ver zuimd een bepaalde afstand tot elkaar te bewaren. De smoor verliefde stelletjes werden be trapt in hotelkamers, auto's en afgelegen plekjes in Port Dick- De verdachten, tussen de 18 en 30 jaar, zijn inmiddels op borgtocht vrijgelaten in afwach ting van hun proces. Zij riskeren een gevangenisstraf van twee jaar. I.cidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. gevaarlijke gassen af te fakkelen. „In Mel lery adem je veel zuiverder lucht dan in de Brusselse tunnels in het spitsuur", zei de Waalse milieuminister Guy Lutgen begin dit jaar nog. Een eerdere oproep het gifdorp te ontrui men, kwam vorig jaar van de Nederlandse milieudeskundige Lucas Reijnders. Hij ba seerde zich op een onderzoek van het Waals gewest, waaruit bleek dat kinderen er een sterk verhoogde kans op kanker heb ben. Vorige week luidden negen artsen uit de gemeente VHlers-La-VHIe, wear Mellery on der valt, opnieuw de noodklok. In een brief aan alle betrokken autoriteiten, wijzen zij op nieuwe meetgegevens in kelders van 12 woningen aan de zuidkant van de stort. Daarbij zijn concentraties kankerverwek kende stoffen aangetroffen die 700 keer ho ger liggen dan op de stort zelf. In de kelders stapelen de gevaarlijke stoffen zich op, on der de bevolking de onzekerheid, schrijven de artsen. Daardoor is 'een onmiddellijke evacuatie voor hen die dat wensen, de eni ge prudente, verantwoordelijke en moedige houding'. Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnemer Per maand, automatisch iQFrr kwariaa j via acccpl Oamonu.,. Handtekening Of bel 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1