Orthodox protestantisme heeft wel degelijk toekomst Kerk Samenleving Marekerk belicht Vietnamveteranen schenken bijbels aan Vietnam MAANDAG 19 JUL11993 BUITENLAND KORT Blokkade Tientallen oekraïcns-ortho- doxe gelovigen hebben gis teren in Kiev het hoofd van de met Rome geünieerde Katholieke Kerk Van Oekraï ne verhinderd een kerk dienst te houden. Hierdoor zijn de religieuze spannin gen in de vroegere Sovjet staat opnieuw opgelopen, lien mogelijk pausbezoek 'aan de Oekraïne lijkt nu verder weg dan ooit. De or thodoxen blokkeerden de jarige Myroslav Ivan Loe- batsjivski zou voorgaan. De politie greep niet in. De kar dinaal en zijn medeslan- ders ondernamen geen po ging de blokkade met ge weld te breken. Met span doeken protesteerden de orthodoxen tegen de geüni eerde of Grieks-Katholieke Kerk. die zich in de 17e eeuw van de Orthodoxe Kerk afscheidde. De geuni- eerden houden zich aan de orthodoxe liturgie, maar er kennen de paus als het hoofd van de kerk. Vermoord De Spaanse priester Javier Cirujano Arjona, die begin juni in Colombia werd ont voerd, is vermoord. Solda ten hebben afgelopen za terdag zijn lijk gevonden. Dit heeft burgemeester Jose Tanud van San Jacinto be kend gemaakt. De priester (7-0) werkte al meer dan twintig jaar in San Jacinto. De afgelopen jaren pleitte hij voor de demobilisering van de linkse guerillabewe- ging HPL. Met uitzondering van een kleine splintergroe pering had de EPL de gewa pende strijd reeds afgezwo ren. Deze groepering had enkele weken geleden laten weten de priester te hebben ontvoerd. Auschwitz De karmelietessen die be gin juli het omstreden klooster in Auschwitz heb ben verlaten, hebben het gebouw onderverhuurd aan een nationalistische Poolse organisatie. Dit hebben joodse organisaties in New York bekend gemaakt. Zon der overleg met lokale of kerkelijke autoriteiten heeft de moeder-overste van de karmelietessen een huur contract afgesloten met de Vereniging van oorlogs slachtoffers, die er een ge denkteken voor de Poolse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog wil oprichten. De Poolse stad OsWiecim (het vroegere Auschwitz) heeft in 1984 het gebouw voor 99 jaar aan de Karme lietessen verhuurd. Tsaar Het hoofd van de Russisch- Orthodoxe Kerk, patriarch Aleksej II, heeft om een offi cieel onderzoek gevraagd naar de dood van de laatste tsaar, Nikolaas II, en diens gezin in de nacht van 16 op 17 juli 1918. Dit heeft de Russische radio afgelopen zaterdag bekend gemaakt. De 'hoogste gezagsdragers' moeten de moord op de tsaar officieel veroordelen. „De zonde van de ko ningsmoord weegt nog zwaar op het geweten van het volk," aldus de patri arch. Naar zijn mening moet er een commissie van onderzoek komen, die on der leiding komt te staan van vertegenwoordigers van de Russisch-Orthodoxe Kerk. 'Vrije val van grote kerkgenootschappen niet gevolgd' Het orthodox protestantisme in Nederland heeft toe komst. Het lijkt er niet op dat de kleinere behoudende kerken 'met enige vertraging' de drie grote kerkgenoot schappen zullen volgen in hun vrije val, waarin vooral jongeren worden meegesleurd. Universiteit) over de 'bevinde lijk gereformeerden'. Zij baseren hun mening op een onderzoek (van Aanen) naar de vrije tijdsbesteding on der ruim 130 jongeren uit deze behoudende kerken. Anders dan in de grote kerken heeft de vrije tijdsbesteding van jonge ren hier niet de plaats ingeno men van religieuze activiteiten. „Het is juist zo dat geloof en vrije tijd bij deze jongeren sterk met elkaar Het 'razendsnelle ontkerkelij kingsproces' maakt met name slachtoffers onder jongeren van rooms-katholieke, hervormde en gereformeerde huize, maar trekt voorbij aan de jeugd uit orthodox protestantse denomi naties. Dit betogen ir. A.W. Aanen en drs. J.W. te Kloeze in een speciaal nummer van Reli gieuze Bewegingen in Neder land (een uitgave van de Vrije zijn, geen werelden apart." De orthodox protestantse ker ken - vaak denigrerend aange duid als 'zwarte kousenkerken' - zijn kennelijk in staat een sterke zuil in stand te houden, die nog voldoende aantrekkingskracht uitoefent op jongeren, schrijven Aanen en Te Kloeze. „Omdat de kerken en ook hun jongeren in een relatief groot sociaal isole ment verkeren, lijkt de kans op het in stand houden van leer en leven zeker groot, en heeft het orthodox protestantisme toe komst." Orthodox protestantse jonge ren onderscheiden zich in hun vrije tijd op vele fronten van hun leeftijdsgenoten. Vrije tijd is voor hen geen neutrale zaak, maar moet zinvol besteed wor den. Activiteiten gericht op God of de ontmoeting met soortge noten, worden hoger aangesla gen dan andere, vaak 'zinloze' bezigheden. Vrije "tijd wordt nauwelijks benut om te ont snappen aan het vertrouwde milieu of om er op los te experi- Bezoek aan disco, café en bio scoop is voor de meesten uit den boze. Ook sport en tv-kij- ken scoren laag op het prioritei tenlijstje van deze jongeren. De jeugdvereniging functioneert daarentegen 'nog in alle (tradi tionele) glorie'. De invloed van kerk, gezin en vereniging is 'zo danig groot dat orthodox pro testantse jongeren nauwelijks kunnen of willen ontsnappen'. leiden» De Marekerk is één van de Leidse kerken die deze maand elke zaterdag zijn opengesteld voor het publiek. Het project 'Langs Leidse Kerken' voert langs zeven monumentale Godshuizen in de binnenstad, die steeds van 11.00 tot 16.00 uur te bezichtigen zijn. De Marekerk wordt deze week extra belicht in het radio-programma van Moker, het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek. Komende woensdag van 16.30 tot 17.00 uur wordt in de uitzending onder meer ingegaan op de geschiedenis van het gebouw. Het programma (dat zon dag van 19.00 tot 19.30 uur wordt herhaald) is te ontvangen via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. foto henk bouwman Amerikaanse Vietnamveteranen hebben 5000 bijbels geschonken aan de evangeli sche Tin Lanh-Kerk in Ho Chi Minh (het voormalige Saigon) in Vietnam. Dit gebeur de via bemiddeling van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen (UBS). Dat meldt het Nederlands Bijbelgenootschap in Haarlem, dat deel uitmaakt van de UBS. De Evangelische Kerk van Vietnam wacht nu op toestemming van de overheid om de bijbels te distribueren. De Tin Lanh Kerk heeft ook toestemming gevraagd om zelf 20.000 bijbels en gezangboeken te vervaar digen. Er is in Vietnam een groeiende behoefte aan bijbels. Vooral in de bergachtige gebie den in het zuiden, waar het aantal christe nen in korte tijd is vertwintigvoudigd, is er een gebrek aan bijbels. Geschat wordt dat 95 procent van de bergbevolking christen is. Diverse buitenlandse christelijke organi saties sturen bijbels naar Vietnam. Als dat zonder toestemming van de overheid ge beurt, worden de bijbels in beslag geno men. De Tin Lanh-Kerk kreeg onlangs 8000 van zulke bijbels ter beschikking. De "kerk kreeg daarbij het verzoek van de overheid om voortaan ook zorg te dragen voor verde ling van bijbels aan andere kerken, zoals de Baptisten en de Zevende Dag Adventisten. De Vietnamese Rooms-Katholieke Kerk heeft interesse getoond in de produktie van bijbelse stripverhalen. Deze 'comics' zijn in andere Aziatische landen succesvol geble ken bij de verspreiding van het evangelie onder de jeugd. Protestanten en rooms-ka- tholieken bekijken nu of een gezamenlijke produktie van bijbelse stripverhalen moge lijk is. In het buurland Cambodja werd in febru ari de Algemene Raad voor Cambodjaanse kerken opgericht, waarin 66 protestantse kerken samenwerken. De Raad vroeg steun aan de UBS bij de totstandkoming van een eigen bijbelgenootschap dat kortgeleden werd opgericht. Nu de democratie zich na de verkiezingen in mei in sommige opzich ten stabiliseert, neemt de godsdienstvrij heid in dit land toe. In de afgelopen twaalf jaar heeft de UBS het Cambodjaans bijbel werk vooral gesteund met bijbels uit het buurland Thailand. Bijbels kunnen nu rechtstreeks naar Cambodja worden gezonden. De eerste zending, bestaande uit 8.000 bijbels in Kh mer, is kortgeleden afgeleverd. Oecumenische ontmoeting in teken vreemdelingenhaat De eerste oecumenische bijeen komst van gemeenten, die van daag in Potsdam begint, zal in het teken staan van vreemdelin genhaat en de nieuwe armoede. De conferentie met vertegen woordigers uit 26 Europese lan den heeft als thema: de rol van de kerken in een geseculariseer de samenleving. De deelnemers toonden voor af vooral belangstelling voor vreemdelingenhaat, werkloos heid en de nieuwe armoede, al dus Gerhard Linn van de We reldraad van Kerken, die de bij eenkomst heeft georganiseerd. Verder moet de conferentie uit lopen op een Europees studie proces over oecumenische ge- meentevemieuwing. Ook houdt de bijeenkomst zich bezig met de waag of ker ken in conflicten de rol van be middelaar kunnen spelen. Een gemengde groep van rooms-ka- tholieken en protestanten uit Noord-Ierland zal van haar er varingen vertellen, terwijl Ser visch-orthodoxe gelovigen uit Novi Sad een oecumenisch hulpprojekt voor oorlogsslacht offers zullen presenteren. Mor gen ontmoeten de conferentie gangers vluchtelingen, asielzoe kers, zigeuners en joden. Linn noemt het uniek dat bij na de helft van de deelnemers vrouwen zijn. Aan de conferen tie doen ook rooms-katholieken mee. Minister-president Manf red Stolpe van Brandenburg zal komende zondag tijdens de af sluitende kerkdienst het woord Buitenlandse bezorgdheid over Russisch verbod op evangelisatie londen-helsinkiafp-reuter In het buitenland reageerd op het besluit Russisch parlement de activitei ten van buitenlandse evangelis ten aan banden te leggen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft het besluit een 'stap achteruit' genoemd. In het kader van de Helsinki-ak- koorden zal het bij de Russische autoriteiten om opheldering vragen. Russische protestanten heb ben volgens Hannu Haukka streng geprotesteerd tegen de wet die van kracht wordt als president Jeltsin deze onderte kend heeft. De Fin Haukka is hoofd van een organisatie die christelijke tv-programma's per satelliet vanuit het buitenland naar Rusland en andere staten van de vroegere Sovjetunie zendt. Er zitten volgens Haukku ook wel positieve kanten aan het besluit. Rusland wordt over spoeld door allerlei sekten die volgens hem de armoede van de bevolking uitbuiten. Hij noemde in dit verband Mormo- men, Jehova's Getuigen, aan hangers van Moon en allerlei Oosterse sekten. BEROEPINGSWERK i Aller, kandidaat te Rotterdam; naarVeenendaal: A. van de Meer te Wierden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Dirksland-. A.J. Gunst te Tholen. door Jan Kruis COLOFON Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv, DIRECTIE: J de Vnes, G P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIEJan-Geert Majoor, Frd Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR^ REGIOKANTOREN563^ Kanaalstraat 26a' Lisse Tel: 02521-19353, Fax: 02521-19610. POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden, TELEFAX Leiden advertenties 071-323508, Leiden fam. berichten 071-323508 Leiden redactie071-321921 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooru perkwartaal per kwartaal (post) (Automat/s HET WEER ROB GROENLAND Zomer zit stuk Het afgelopen weekeinde bracht een redelijk geslaagde adempauze tussen twee perioden van slecht weer in. Voordat een rugje van ho- gedruk deze adempauze wist te be werkstelligen moesten we vrijdag avond een hoogtekoufrontje ver werken met enkele plensbuien. Dit front heeft speciaal deze naam ge kregen omdat er alleen in de hoge re mveau's van de troposfeer rela tief koudere lucht doordrong. In de eerste 500 meter boven het aard oppervlak was er zeker geen sprake van een afkoeling, sterker nog, in de loop van de vrijdagavond dreef er lage stratus van zee de Haarlem- se- en Leidse regio binnen. Deze laaghangende'bewolking was ont staan doordat warme vochtige lucht vanaf Engeland een weg over het relatief koude zeewater had af gelegd. In de steden bleef het de hele nacht opvallend warm met geen lagere temperatuur dan 17 graden Celsius. Zaterdag overdag bleef de hoeveel heid cumulusbewolking opvallend groot en werden landinwaarts zelfs nog enkele kleine buitjes gerappor teerd. Pas in de nacht van zaterdag op zondag klaarde het flink uit en daarmee werd de basis gelegd voor een zeer zonnige start van de zon dag. De lucht was een stuk droger geworden en speciaal onze regio kop tot 14.00 uur ongehinderd ge nieten van een stralende zon bij temperaturen tegen de 20 graden. De satellietfoto van zondagmiddag liet boven de Britse Eilanden een uitgebreid wolkengebied zien, waarvan de voorste begrenzing hal verwege de middag ons gebied vanuit het zuidwesten kwam bin nen drijven. Te zien waren fraaie stroken met schaapjesbewolking op ongeveer 5 kilometer hoogte, die zich tegen de avond begon te verdichten. Dit alles was de voorbode van een gemene depressie boven Ierland. De eerste regendruppels werden nog voor 18.00 uur in de Leidse re gio gevoeld. De echte regens kwa men later in de nacht door, toen ook de depressie zelf vorderingen in oostelijke richting maakte. Van daag komt dit systeem boven de zuidelijke Noordzee te liggen met in de bovenlucht een bel van zeer koude lucht. Dit zal vooral in de ko mende nacht de buiigheid voor on ze kust stimuleren waarbij zelfs on weer niet is uitgesloten. Ook mor gen en woensdag beïnvloed deze depressie het weer met koel zomer weer en vooral overdag in ons kust gebied opklaringen. De buiigheid speelt zich dan voornamelijk boven land af, maar zodra de avond valt gaat de Noordzee 'broeien' en mo gen wij ons verheugen op kprte fik se regenbuien. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot-en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland; Vandaag veel bewolking en vooral in Engeland en Wales buien, mogelijk met onweer. In Schotland en Ierland ook opklaringen. Morgen overal geleidelijk overal droog. Maxima in Schotland en langs de Ier se westkust ongeveer 15 graden, elders omstreeks 18 graden. België en Luxemburg: Veel -bewolking en perio den met regen. Mogelijk morgen enkele opklarin gen maar nog steeds kans op een bui. Middagtempe- ratuur vandaag ongeveer 19 graden, morgen rond 17 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen of buien. Mogelijk ook on weer. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden, langs de Kanaalkust ongeveer 17 graden. Vandaag in het midden en oosten van Frankrijk nog 26 graden. Portugal: Zonnig. I Iroog. Maxima langs de noordelijke kust ongeveer 23 graden en tegen de 30 in de Algarve. In het zuidelijke binnenland maxima van 35 graden. Madeira. Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden, Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje.- Voor het grootste deel zonnig en warm. In het noorden vooral op vandaag wolkenvelden en in de Pyreneeën, en mogelijk ook aan de Costa Brava een en kele bui. Morgen van het westen uit op klarend. Middagtemperatuur aan de Golf van Biskaje rond 21 graden, aan de Costa's rónd de 30 graden en in het bin nenland tussen 35 en 40 graden. Cana rische Eilanden: Zonnig. Middagtempe ratuur rond 30 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig, vandaag in het noor den kans op wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur aan de westkust rond de 30 graden. Tunesië: Overwegend zonnig. Warmer met aan zee maxima van ongeveer 34 graden. Zuid-Frankrijk: In de loop van vandaag van net westen uit toenemende bewolking en een énke le regen- of onweersbui. Aan de Rivièra droog en meest zonnig. Morgen meer zon en vooral in de oostelijke departe menten nog een enkele bui. Maxima rond 23 graden. In de Provence koeler met morgen maxima van ongeveer 25 graden. Aan de Cöte d'Azur tegen de 30 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Warm met maxima van ongeveer 34 graden. Italië, Corsica en Sardinië: kele regen- of onweersbui Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. OINSOAG 20 JUL11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.42 Zon onder 21.45 Maan op 07.04 Maan onder21.53 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.29 16.53 Laag water 00.37 13.01 Weerrapporten 18 JULI 20 uur: n Sicilië. Corsica en Sardinië: Op Corsica de 30 en 35 graden, morgen den lager. Griekenland en Kreta: Zonnig. Morgen op het Griek: enkele stapelwolken. Droog, i veel eilanden in de Egeische Zee een stevige noordenwind. Middagtempera tuur van ongeveer 30 graden op de ei landen tot tegen de 35 op het Griekse Turkije en Cyprus: Zonnig. In het Turkse binnenland kans op stapelwolken. Droog. Middagtempe ratuur langs de kusten ongeveer 32 gra-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18