Leiden Drugbeleid faalt in Oude Morsch Neef weduwe Ortje erft X en Trianon Horeca overtreedt massaal milieuwet 'Lakenfeesten moeten groter en kwalitatief beter' Europees geld voor kerkhof Groenesteeg Groot onderhoud Hoflaan Slachtoffer stopt met kapperszaak Winkelier bij nachtkluis beroofd van dagopbrengst MAANDAG 19 JULI 1993 Jongen verwond met bierfles leiden» Een ruzie tussen twee groepjes jongeren in een café aan het Havenplein liep zaterdagnacht uit de hand. Een 21-jarige Leiderdorper werd met een bierfles in het gezicht geslagen. Hij liep daarbij snijwonden op die in het Academisch Ziekenhuis in Leiden moesten worden gehecht. De daders, twee Leidse jon gens van 21 en 19 jaar, meldden zich de volgende middag vrij willig op het politiebureau. Diefstal uit Hartebrugkerk leiden De Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat is dit week einde twee keer doelwit geweest van criminaliteit. In de nacht van zaterdag op zondag is eerst een ruit ingegooid door een bal dadige Leidenaar van 19 jaar, die is aangehouden door de poli tie. Later die nacht werd ingebroken in de kerk. Verschillende kasten zijn opengebroken. Er is onder meer geld gestolen en de telefoon is meegenomen. Brandje in viswinkel leiden In een viswinkel aan de Lage Rijndijk heeft gistérmiddag een binnenbrandje gewoed, dat was ontstaan in de mechaniek van eén wasdroger. De brandweer was heel snel ter plekke en kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar de winkel. Wel brandden het toilet en een achterkamer uit. De schade, die voor al bestaat uit water en rookoverlast, wordt geschat op 15.000 gulden. De Lage Rijndijk is tijdens de brand afgesloten geweest voor autoverkeer. Zwaluw krijgt noodlokaal leiden» Een noodlokaal van de vroegere vestiging van basis school Woutertje Pieterse aan de Anthonie Duycklaan verhuist naar de Stevenshof. Het gaat in het nieuwe schooljaar deel uit maken van de dependance aan de Mary Zeldenrustweg van de sterk groeiende protestants-christelijke basisschool De Zwaluw. Varkentjes in bibliotheek leiden In de vitrine voor verzamelaars in de Centrale Biblio theek aan de Nieuwstraat 4 in Leiden is tot en met 31 augustus een collectie varkentjes te zien. Het gaat om de verzameling van de 13-jarige Marjolein Venema. Varkentjes in steen, plastic, als zeepjes, kaarsjes, oorbellen, knopen en zelfs als bakblik. Ook boeken over varkens zijn opgenomen in de verzameling. Ieder een die een interessante verzameling wil exposeren kan terecht bij de Centrale Bibliotheek of bij de filialen 't Spoortje, Stevens hof of Zuid-West. leiden loman leefmans De Trianon-bioscoop aan de Breestraat en het voormalige Rex-theater aan de Haarlem merstraat (nu de 'X') hebben een nieuwe eigenaar. Het is R. Knuit uit het Noordhollandse Wognum. Knuit heeft de kapita le panden geërfd van zijn tante, de onlangs op hoge leeftijd overleden Amsterdamse wedu we D. Ortje-Knuit. De nieuwe eigenaar is aan het onderzoe ken wat hij met «de twee com plexen kan gaan doen. Knuit is de zogeheten execu teur-testamentair van de nala tenschap van zijn tante. Daar onder vallen onder meer de twee Leidse filmzalen. Trianon en Rex kwamen vlak voor de oorlog in handen van bioscoop exploitant N. Ortje. Na zijn dood, enkele jaren geleden, gin gen de bioscopen over in han den van zijn vrouw die de ex ploitatie voortzette. Beide zalen verpauperden in de jaren zeventig en-tachtig. Zo wel de staat van de panden als het niveau van het filmaanbod liep terug. Trianon, ooit de mooiste bioscoop van Leiden,. draaide voornamelijk films die maanden eerder al in andere Leidse bioscopen in première waren gegaan en in de Rex wer den na een cowboy- en Kung Fu-periode vrijwel uitsluitend pornofilms vertoond. Recentelijk is verschillende malen gepoogd de zalen van Ortje-Knuit aan te kopen. Zo wilde een club Leidse onderne mers van Trianon een horeca centrum maken. Ook was er be langstelling voor Rex. Een pro jectontwikkelaar wilde daar een winkelpassage van maken. Twee jaar geleden werd in Rex de laatste film gedraaid, vèrvolgens werd het pand ge kraakt en omgedoopt in cultu reel centrum de X. Trianon bleef wel in handen van de we duwe Ortje-Knuit en draait ook nu, enkele weken na haar dood, nog door als bioscoop. Haar neef laat alle opties over de toekomst van de panden nog open. Worden ze verkocht of blijven ze in de familie? Blijven het theaters of krijgen ze een nieuwe functie? Pas over enkele maanden denkt Knuit op die vragen eeif antwoord te kunnen geven. leiden» wim koevoet Voor het opknappen van de be graafplaats Groenesteeg heeft Leiden van de Europese Com missie een subsidie van 76.000 ecu toegekend gekregen. Dat is omgerekend naar vaderlandse valuta zo'n 175.000 gulden. Volgens wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) kan van een 'opmerkelijke' sub sidie worden gesproken. Het werk aan de begraafplaats is na melijk een van de slechts vier projecten in ons land waarvoor Europees geld beschikbaar De 38-jarige eigenaar van een1 supermarkt is vrijdagavond bij de nachtkluis aan het Vijf Mei plein beroofd van de dagop brengst, een bedrag van enkele tienduizenden guldens. Hij werd omstreeks zes 'uur overval len door een man die een vuur wapen in zijn zij duwde. De leiden Voor een bedrag van bijna drie mil joen gulden worden de gemeenteflats Hoflaan in Leiden (nummers 90 tot en met 130 en 305 tot en met 345) opgeknapt. Het werk moet voor 1 september 1994 gereed zijn, anders loopt de gemeente Leiden een subsidie van negen ton van het ministerie n volkshuisvesting mis. de De flats, die stammen uit 1957, verkeren in erbarmelijke staat. De gemeente Leiden heeft zelfs overwogen de flats helemaal op te ge ven. Maar na lang beraad is toch een ingrij pend renovatieproject opgesteld. De buiten gevel zal een extra isolatielaag krijgen en ko zijnen, dak en rioleringen worden vernieuwd. De renovatie betekent wel een huurverho ging voor de bewoners, die kan oplopen tot 60 gulden per maand. De gemeente Leiden is over de huurverhoging in overleg met de huurders. foto jan holvast Parkeren si q De Oud Adeselaan I -/ moet nieuwe par keervakken krijgen, anders kunnen bezoekers van de St. Bavokerk hun auto ner gens kwijt Ponyrennen sl Q Dankzij de po- I 2/ nyrennen telde het kleine Stompwijk gisteren vier keer zo veel mensen als normaal leiden» monica Bijna driekwart van de horeca bedrijven in de Leidse regio vol doet niet aan de milieueisen. De bedrijven produceren veel te veel lawaai. Bovendien wordt erg vaak vet zomaar op het riool geloosd in plaats van, zoals ver plicht, via een vetopvangbak. Dat blijkt uit een onderzoek van het samenwerkingsverband milieu Leidse regio. Ambtenaren van het samen werkingsverband hebben half juni veertig cafés, restaurants, snackbars en hotels in Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Oegst- geest, Voorschoten en Zoeter- woude bezocht. De controle-ac tie volgde na een intensieve voorlichtingscampagne over wat wel en niet mag. Er zijn bij overtredingen nu nog geen pro- cessen-verbaal opgemaakt. Over enkele weken wordt op nieuw gecontroleerd en is de zaak dan nog niet op orde dan kunnen de bedrijven wel op de bon geslingerd worden. Regionaal handhavingscoör- niet echt grote Drie nieuwe koffieshops sinds 'beperkingsnota Het streven van de gemeente Leiden om het aantal kof fieshops terug te dringen dreigt te mislukken. Dat valt af te leiden uit een brief van buurtvereniging De Put in de Oude Morsch aan de gemeente. leiden loman leefmans Sinds de uitgave van d nota over koffieshops, een in opdracht van burgemeester C. Goekoop opgesteld bundeltje nieuwe maatregelen,„zijn er echter in de Oude Morsch al weer drie koffieshops bijgeko men waar gerookt en gedoogd wordt", zo schrijft de buurtclub. Leiden telde tot voor kort on geveer 25 koffieshops waar be halve thee en koffie ook soft drugs worden verkocht. Omdat een aantal van deze 'shops' voor overlast zorgt, wilden ge meente en politie meer grip op de handel in softdrugs zien te krijgen. Er werd een nota opge steld waarin werd voorgesteld om het aantal koffièshops terug te brengen tot 15. In de Oude Morsch is, tot gro te ergernis van de buurtclub, echter het omgekeerde het ge val. In de afgelopen periode hebben zich weer drie koffie shops in de buurt gevestigd en is er sprake van de komst van nog een of twee nieuwe. „Wij vragen ons af wat voor beleid de gemeente voor onze buurt in petto heeft. Wel een mooi nieuw plein bij de Beesten markt, maar daarbij een mieze rig straatje, de Morsstraat, waar je over de rotzooi struikelt, waar gerookt en gedeald wordt en de bewoners op de vlucht slaan." Volgens de buurtvereniging worden in de shops wel degelijk harddrugs verkocht, en ook softdrugs aan minderjarigen. Ook zijn de bezoekers van de koffieshops verantwoordelijk voor de graffiti en het vandalis me in de omgeving van molen De Put waar de buurtvereniging haar naam aan ontleent. De Put in de Oude Morsch wil dat de gemeente maatregelen neemt en is op voorhand tegen de ver ruiming van de sluitingstijden voor shoarmazaken. Het is haar allemaal te veel ge worden. Aan de messteken die haar ex-vriend haar toebracht heeft ze geen zwaar lichamelijk letsel overgehouden, maar gees telijk heeft het voorval diepe groeven achtergelaten. „Fysiek gaat het beter, maar mentaal ben ik kapot", aldus de 31 -jari ge Janny Schone wille. Daarom heeft ze besloten om haar kap perszaak per 1 augustus van de hand te doen. In de ochtend van dinsdag 29 juni kwam haar voormalige vriend, een 35-jarige Leidenaar, kapsalon HaarZaak aan de He renstraat binnen. Hun relatie was al enkele weken verbroken en hij .wilde een gesprek. Een maal in de winkel stak hij Scho- newille diverse malen met een mes. De precieze toedracht is nog steeds onduidelijk. De man, die een paar dagen daarvoor al het huis van zijn ex-vriendin had besmeurd en deels leeg geroofd, zit nog vast. Schone- wille moest zes en een half uur worden geopereerd. Na het zie kenhuisverblijf bleek het van wege de shock moeilijk om de draad weer op te pakken. Drie weken later heeft de eigenares van de kapperszaak toch beslo ten te stoppen met haar vak en HaarZaak te verkopen. „Ik heb gemérkt dat je er als slachtoffer toch alleen voorstaat. Hoe is het mogelijk dat hij zelfs vanuit het huis van bewaring nog telefo nisch en via een brief met mij in contact probeert te komen. Ik heb het nog geprobeerd, maar ik ben te veel aangeslagen door de vreselijke gebeurtenis. Mijn vrienden, kennissen en de klan ten van de afgelopen vier jaar kan ik niet anders dan bedan ken voor hun bezoek en gezelli ge sfeer. Hel is voor mij echt onmogelijk om door te gaan." dinator H. Box i baasd over he ovetredingen van de wettelijke bepalingen (Wet Milieubeheer). „Er komen in de zomermaan den altijd heel veel klachten over geluidsoverlast binnen. Wat ons wel verbaasd en ver ontrust is de manier waarop met vetafval wordt omgespron gen. Veel te vaak komt het vet zo maar in het riool." Voor het Hoogheemraadschap van Rijn land, dat onder meer zorgt voor het schoonmaken van rioolwa ter, levert het vet grote proble men op. De gemeenten hebben bij de ze milieuacties samengewerkt met het Hoogheemraadschap, de politie en het openbaar mi nisterie. Box: „Samenwerking voorkomt dat de bedrijven een aantal keren controleurs van verschillende instanties op het erf krijgen. Ze hebben nu maar met één ambtenaar te maken. Voor de controleurs betekent samenwerking dat er effectiever kan worden gewerkt. Minder dubbel werk." Leesprogramma over vliegers in bibliotheek De Openbare Bibliotheek Lei den aan de Nieuwstraat 4 orga niseert deze en de komende twee maanden een leespro gramma voor kinderen met als thema 'Je ziet ze vliegen'. In de jeugdafdelingen zijn vliegers in beschikbaar gesteld door Dago- bert Schulp van de Vliegershop aan de Lange Mare. Die maken deel uit van de expositie met boeken rond het thema vliegen. Het gaat om leuke, spannende en informatieve boeken over vliegende dieren en vliegende voorwerpen. Ook science fiction komt aan bod: er wordt dan gevlogen door tijd en ruimte. Het leesprogramma is zo sa mengesteld dat moeilijke lezen de kinderen eveneens kunnen meedoen. De kinderen krijgen een vliegpas, waarin ze stickers kunnen plakken die met het le zen van boeken verdiend kun nen worden. Binnenstad haast te klein voor slotevenementen komt. Het geld komt uit een fonds voor behoud van cultu reel erfgoed en omgevingsver- fraaiing. Andere Nederlandse projecten die in de prijzen zijn gevallen zijn baroktuinen en kastelen in Zuid-Limburg en een landgoed bij Beek. Het Leidse project is het enige in 'stedelijk gebied'. Voor begraafplaats Groenesteeg is in totaal ruim een miljoen gulden nodig. Van Rij noemt de 76.000 ecu 'een substantiële bijdrage'. Leiden had in zijn aanvraag niet om leiden winkelier bedacht zich geen moment en overhandigde on middellijk de buit. De overvaller vluchtte weg in de auto van de winkelier, die met draaiende motor klaarstond. Deze auto, een rode Mitsubishi Lancer, werd later op de avond terugge vonden aan de Telderskade. De Leidse politie zoekt getuigen van de overval. leiden loman leefmans Groter en kwalitatief beter. Met die opdracht wordt volgend jaar de negende editie van de Leidse Lakenfeesten door de orga nistoren ter hand genomen. Hoewel de binnenstad de afge lopen dagen bijna te klein was voor de massaal toegestroomde bezoekers, wordt gehoopt vol gend jaar nog meer mensen op de been te krijgen. Koos de Vink, een van de or ganistoren en initiatiefnemer van de binnenkort op te richten Vrienden van de Lakenfeesten, noemt de editie 1993 'zeer ge slaagd'. Hij is tevreden over de culturele activiteiten die nooit tevoren in zo'ri groot aantal werden gehouden. „Alle zalen waren redelijk goed gevuld. Maar het programma moet vol ler. Je merkt dat er gaten vallen. En ook moet er aan de kwaliteit van bijvoorbeeld de peurbak- kentocht en de braderie op woensdag gewerkt worden. Het feest moet kortom nog veel be ter en groter", zegt De Vink. Evenals vorig weekeinde kon er gisteren op de Lakenmarkt 'over de hoofden worden gelo pen'. De traditionele evene menten van de slotdag als Culi nair, Montmartre, Lakenmarkt en de Gouden Pet kenden on overtroffen bezoekersaantallen. Boven de passantenhaven bij de Beestenmarkt maakten honder den a raison van honderd gul den vanuit een hoogwerker de sprong aan een elastiek naar beneden terwijl duizenden van af de begane grond met afgrij zen toekeken. Beste jaar „Het de Le loop 'as zoals ik het nu kan n het beste jaar", meen- Kamphues kort na af- an Leiden Culinair. Er op het Pieterskerkhof geen doorkomen aan. Kampheus en zijn compaan Willem Buijteweg waren aanvankelijk van plan het evenement volgend jaar op de vernieuwde en grotere Ga- renmarkt te houden maar zijn foto loek zuyderduin daar toch van terug gekomen, op de achtergrond, krijg je daar „Juist veel mensen uit de buurt niet, hoewel het voor de deelne- kwamen ons vertellen hoe leuk mende restaurants, die steeds ze het hier vinden. Ze willen vaker een tent in plaats van een Culinair helemaal niet kwijt. En gevelhuisje willen, beter zou natuurlijk, die sfeer met die kerk zijn", aldus Buijteweg. Op het Vrouwenkerkplein is het doek gevallen voor Mont martre. Het plein wordt het ko mend jaar bebouwd. Organisa- toren Ruud Lorier en Hans Seis veld verkeerden gistermiddag nog in Franse sferen met 'du pain, du vin en Herman Brood'. De zanger én kunstenaar was speciaal voor de gelegenheid gekomen, tekende twee uur lang wat portretjes op behang papier, zodat nu flink wat Lei denaars over een 'echte Brood' beschikken, en was weer weg. „Voor volgend jaar weet ik het nog niet. Misschien dat Leiden Middeleeuws en Montmartre op het nieuwe plein in kleinere vorm door kunnen gaan. Dan ga ik wat voor kinderen doen. Want dat is de groep waar het minste voor wordt georgani seerd", aldus Lorier. Zilveren Dienblad Het Zilveren Dienblad, de prijs van het lekkerste hapje op Lei den Culinair is dit jaar gewon nen door kok Marco Stuifzand van restaurant Koornbrug. Zijn konijn met zeekraal werd door de jury het lekkerst gevonden. „Ik ging voor die prijs want ik heb 'm speciaal voor Leiden Culinair gemaaktaldus Stuif zand. Voor de aardbeiensoep van de Leidsche Salon en de cannelloni van James Diner wa ren er eervolle vermeldingen. Een van de jongste bezoekers van de Lakenfeesten. Volgend jaar komen er bij de Leidse Lakenfeesten activiteiten voor de jeugd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17