Ander rollenspel in de volleybalploeg Eindelijk weer winst voor Doohan I Sport Lammers in de punten 'Witte haai' slaat toe MAANDAG 19 JUL 1993 Waterpolosters bereiken doel catania De Nederlandse waterpolosters hebben aan de eerste doelstelling van het seizoen voldaan. Ze wonnen gisteren in Ca tania de FINA Cup, voor de vierde keer in successie en voor de zesde keer in totaal. In de eindstrijd werd het verrassend sterke Italië voor de tweede keer in het toernooi in bedwang gehouden met geconcentreerd spel en een sluitende defensie. In de voor ronde was het verschil slechts één doelpunt, nu twee: 9-7. De volgende opdracht is het heroveren van de Europese titel in Leeds op Hongarije, dat zaterdag met 13-5 werd afgedroogd. Wereldrecord Nederlandse schutters Cannes De Nederlandse boogschutters Erwin Verstegen, Henk Vogels en Freddy van Zutphen hebben bij de open Franse kam pioenschappen in Cannes het wereldrecord voor teams verbe terd. Het drietal kwam in de strijd om de derde plaats tot 254 van de mogelijke 270 punten, drie meer dan de oude mondiale topprestatie. Met dat totaal won Oranje, dat in de halve Finale met één punt verschil werd verslagen door Duitsland (242-243), uiteraard van Noorwegen. Christel Verstegen vergrootte het Nederlandse succes door bij de vrouwen het inviduele toernooi op haar naam te schrijven. McKinney behoudt wereldtitel Memphis De Amerikaan McKinney heeft zijn wereldtitel in het licht-vedergewicht (IBF) behouden door winst op zijn landge noot Zavala na interventie in de derde ronde. Pendleton (VSt) bleef in het bezit van titel in het lichtgewicht (IBF) door punten- winst op Paez (Mex). Carbajal (VSt) won in het papiergewicht (WBC) door knock out in de zevende ronde tegen Kwang-Sun Kim (ZKo). Golfer Ruud Bos op .zesde plaats geneve Professional Ruud Bos is in de Open de Leman, een wedstrijd op vier banen in de buurt van Genève, met 288 slagen als zesde geëindigd. Borrega (Spa) werd winnaar met 278, Cali (Ita) tweede (279). Raymond Russell in Dutch Open molenschot Raymond Russell heeft voor de tweede keer in drie jaar een wildcard verdiend voor het Heineken Dutch Open dat deze week in Noordwijk wordt verspeeld. De Schot won gisteren het open NK voor golfers tot 21 jaar op Toxandria met 279 sla gen, negen onder par. Bij de vrouwen zegevierde zijn landgenote Janice Moodie (289). Roy Keane naar Manchester manchester De Engelse landskampioen Manchester United heeft zich versterkt met de Ierse international Roy Keane. De middenvelder kwam uit voor Nottingham Forest dat compleet is leeggelopen na de degradatie. Met de transfer is een bedrag van bijna tien miljoen gulden gemoeid. Rennes lijft Bulgaar Iljev in sofia De Bulgaarse international Nikolai Iljev speelt komend seizoen bij Stade Rennais in de Franse tweede divisie. De 29-ja- rige libero van Levski Sofia tekende een tweejarig contract. Iljev kwam 55 keer uit voor de Bulgaarse nationale ploeg. Een paar weken geleden liet Nederlands topaanvaller Ron Zwerver zich in uiterst kritische bewoordingen uit over de kwaliteiten van Jeroen Bijl en Arnold van Ree. De spelverdelers die Avital Selinger moeten doen vergeten en de geopereerde Peter Blangé in de World Volleybal League vervangen, waren in de optiek van Zwerver te licht voor het grote internationale werk. Zwerver drong er bij bonds coach Joop Alberda op aan om Avital Selinger voor het Euro pees kampioenschap in Finland opnieuw onder de wapenen te roepen, maar Alberda zwichtte niet. Het afgelopen weekeinde toonde Zwerver zijn grootheid door zijn ongelijk te bekennen. In de Bossche Maaspoort, waar Nederland de dubbel in de World League tegen Zuid-Korea met respectievelijk 3-0 en 3-1 won en Zwerver na vijf weken vakantie en twee weken inten sieve teamtraining zijn rentree in het Nederlands team maakte, complimenteerde hij Bijl en Van Ree nadrukkelijk. ..Zij speelden beter dan ik verwacht had. Het grote pluspunt is dat ze leergierig zijn. In korte tijd pikken ze heel veel op." Tofoli Zaterdag speelde Bijl de volledi ge wedstrijd tegen de Koreanen, een enkelblessure hield hem gisteren aan de kant. Voor de vierde keer in het totaal van de achttien tot dusverre gespeelde duels in de WVL stond Van Ree tijdens het tweede duel tegen de Koreanen in de 'starting line- *up'. „Van Ree kende ik, in het verleden heb ik genoeg met hem getraind en van tijd tot tijd gespeeld", aldus Zwerver. „Met Bijl had ik nooit eerder ge speeld. Toch was ik met hem na twee wéken training verder dan in Italië na twee maanden met Tofoli." Geen onaardig compli ment voor Bijl. Zwervers spel- verdelende teamgenoot Paolo Tofoli bij Sisly Treviso, is name lijk een uiterst gewaardeerd in ternational in Italië. Zwerver was redelijk tevreden over zijn eerste optredens in het Nederlands team na de voor hem ongewoon lange zomerva kantie. „In de tweede wedstrijd was ik iets minder geconcen treerd en in de passing mis schien juist overgeconcen treerd. Deze twee World Lea guewedstrijdjes tegen de Korea nen en volgende week tegen de Finnen, bieden mij echter volop de mogelijkheid om mijn ritme gevoel terug te krijgen. Ik denk dat de keus die we gemaakt hebben, een goede geweest is. Even gas terugnemen, het kan bijna niet anders na een slo pend clubseizoen in Italië." Het laatste optreden van Zwerver in Oranje dateerde van de Top Four in het najaar van 1992 in Japan. Negen maanden later keerde hij terug in een team dat niet alleen een flink aantal personele veranderingen heeft ondergaan, maar ook een totaal andere sfeer uitademt. „Iedereen mag tegenwoordig zeggen wat hij er van vindt", merkte Zwerver in de wandel gangen van de Maaspoort lich telijk verbaasd op. De tijd van de strakke discipline is met de komst van Alberda verdwenen. En niet alleen omdat de nieuwe bondscoach zijn 'roots' heeft in het Groningse studentenwe reldje. Democratie De Filosofie van Alberda is dui delijk: „Democijitie, maar niet als vrijbrief voor anarchie. Het vertrekpunt van deze groep is totaal anders dan van de groep waarmee Arie Selinger in 1986 begon. In deze groep lopen jon gens rond die ontzettend veel ervaring hebben, een doel in hun leven hebben gesteld en verwezenlijkt met het behalen van een medaille in Barcelona en nu aan de volgende etappe zijn begonnen. Die jongens we ten als geen ander waar ze mee bezig zijn, wat kan en wat niet kan. Zij verdienen het met res pect behandeld te worden, maar dat geldt in niet mindere mate voor de jongens die er nieuw bijgekomen zijn. Het zijn stuk voor stuk individuen, die individueel benaderd willen en moeten worden. Gedragscodes geef ik dan ook niet. Ik geef ze pas, als er ergens een grens overschreden wordt. De cultuurverschillen binnen het Nederlands team zijn groot. Spelers die zes jaar lang hun ziel en zaligheid aan Oranje hebben gegeven en nu het (grote) geld in het buitenland verdienen: spelers die halverwege de rit naar Barcelona de eenzame op sluiting in de Bankrashal beu waren en in 1990 door de rest van de groep in de aanloop naar het WK in Brazilië uitgekotst werden (Blangé, Zoodsma en Grabert); internationaal onerva ren spelers, ballend in de ni- veauloze Nederlandse competi- Opdracht „Open communicatie is de eni ge mogelijkheid om conflicten op te lossen en in een veel eer der 'stadium te voorkomen", vindt Alberda. „Deze groep heeft een totaal andere op dracht dan de vorige groep, die zich volledig concentreerde op het te bereiken doel. De groeps- binding was sterk, de kloof met de buitenwereld groot. Het doel was de bindende factor. Deze groep werkt anders en kan ook anders werken, omdat er na tuurlijk een stevig fundament ligt. Wij voeren een gemeen schappelijke taak uit, maar de noodzaak dat er zes min of meer bevriende-spelers in het veld staan, is minder groot. Mijn taak is het, om met deze groep te presteren. Het gaat mij er met deze groep slechts om welke zes spelers de hoogste 'output' opleveren. Vrienden of slechts medespelers, dat is min der zwaarwegend. Tot dusverre, gelooft Alberda, weggeweest. Zuid-Korea mocht als eerste tegenstander weer ondervin- FOTO ANP Ron Zwerver is bij Oranje terug van den wat dat precies inhoudt. slaagt hij daar redelijk in. Hij verwijst naar een uitspraak van de vroegere basketbal bonds coach Jan Janbroers: „Het onge lofelijke dilemma van de coach." Alberda: „Dat zegt in feite alles. Als coach heb je acht, negen, tien rollen. De vader, de bullebak, de psycholoog, de ver zorger, noem maar op. En in al die rollen benader je iedere spe ler ook nog weer op zijn eigen wijze. Dat is het boeiende van het va!k. Het gaat niet om de re geltjes. Het gaat er om dat iede re speler zich optimaal voelt en presteert in het belang van hel team. Democratie. Niet omdat de spelers het zo aardig vinden dat ze binnen bepaalde grenzen kunnen doen en laten wat ze willen, maar omdat het binnen deze groep waarschijnlijk tot de beste resultaten leidt." lilSK'-: jjjj f» Greg Norman, alias de Witte Haai, steekt het vingertje de lucht in. Hij v veroverde voor de tweede maal de Open Britse golftitel. SANDWICH Reuter Met een fantastische slotronde van 64 slagen heeft Greg Nor man het open Britse golfkam- pioenschap veroverd. De Australiër was in de laatste om loop drie slagen beter dan zijn belangrijkste concurrenten, re gerend kampioen Nick Faldo en Bernhard Langer, en behaalde in Sandwich zijn tweede zege in een van de grootste golftoer- nooien ter wereld. De eerste da teerde uit 1986. De 38-jarige Norman, de Wit te Haai luidt zijn bijnaam, pro duceerde de beste slotronde in het 122-jarig bestaan van het Britse Open. Zijn totaal over vier dagen van 267 slagen was het laagste ooit. Nimmer had een winnaar van het Grand Slam-toernooi onder de golf- evenementen alle rondgangen in minder dan zeventig slagen afgewerkt: 66-68-69-64 was zijn indrukwekkende serie. Norman sloeg zeven birdies (een onder par) in de slotronde en slechts één bogey (een boven par), toen hij op de zeventiende hole een putt miste. Norrnan, geboren in Queens land, Australië, verdiende bijna 300.000 gulden met zijn zege. In zijn profloopbaan, die in 1976 begon, heeft hij al meer dan twintig miljoen gulden bijeen geslagen, exclusief allerlei in komsten uit reclame. Hij nam revanche op de Brit Faldo, met wie hij in 1990 om de overwin ning streed op de beroemde baan van St. Andrews. Destijds gingen ze halverwege samen aan de leiding, speelden ze sa men in de derde ronde, waarin Faldo afstand nam door tegen over de 76 slagen van Norman een ronde van 67 te stellen. „Ik speelde waarschijnlijk het beste golf van mijn leven", zei Norman, die alleen over zijn start ontevreden kon zijn. Hij begon het toernooi donderdag met een dubbele bogey. Over de misser op de zeventiende hole van de slotdag: „Ik kreeg een kick door die gemiste putt. Ik produceerde daarna twee van mijn beste slagen." Over de strijd met Faldo: „Als ik had toegegeven dat Nick de nummer één was, had ik gezegd dat hij beter was dan ik. Ik denk dat nooit. Ik weet dat ik de bes te ben, hoewel je tegelijkertijd bescheiden moet blijven. We zijn al jaren rivalen en om deze keer van hem te winnen, bete kent veel voor me." De slotronde van Faldo, 67 slagen, was uitstekend, ware het niet dat Norman met zijn 64 op Sandwich niet te kloppen en FOTO AP niet te verbeteren was. Of, zoals de Duitser Langer, derde in de eindstand, zei: „Greg speelde een ongelooflijk goede ronde. Het was een genot om te zien. Hij was onverslaanbaar. mugello anp Michael Doohan laat zorgen en tegenstanders achter zich. De Australische motorcoureur boekte gisteren tijdens de Grand Prix van San Marino in de halve-li terklasse zijn eerste seizoenzege na een ernstige blessure. De Nederlandse in breng in de negende wedstrijd voor het WK was bescheiden. De zeventiende plaats varj Pa trick van de Goorbergh bij de kwartliters was nog de beste klassering. Doohan won gemakkelijk omdat de leider in de WK-rang- schikking, Kevin Schwantz, een ronde voor het einde pech had. Ondanks mechanische proble men van zijn Suzuki behield de Amerikaan de leiding in de klas sement om de wereldtitel. Al leen zijn landgenoot Wayne Rainey vormt nog een bedrei ging. Met nog vijf races voor de wielen heeft Schwantz een voorsprong van 23 punten. „Dit is geweldig", zei Doohan in Mu- gello. Sinds een ernstige val, vo rig jaar in Assen waar hij een been gecompliceerd brak, had de Honda-coureur geen wed strijd meer gewonnen. In de reeks wedstrijden voor de we reldtitel is Doohan nu derde. pergusa anp Jan Lammers is gisteren op het circuit van Pergusa als vierde geëindigd in een race die mee telt voor het WK formule 3000. De autocoureur uit Zandvoort had een achterstand van ruim een minuut op de winnaar Da vid Coulthard. De Brit, die na vier wedstrijden het klassement aanvoert, kwam tot een ge- midddelde snelheid van 204,286 km per uur. Lammers behaalde op het Siciliaanse circuit zijn eerste punten. De Nederlander was van de 22ste plaats gestart. Tijdens de training verloor hij de controle over zijn wagen en raakte hard de vangrail. „Het was mijn ei gen fout." Tegen hyt einde van de voorlaatste trainingssessie was de wagen weer optimaal. Doohan werd een mogelijke titel vorig jaar onthouden door het ongeluk bij de TT. Net her steld, brak hij voor aanvang van het seizoen een pols in een oe fenrace. In de zevende ronde, op het circuit van Mugello in Toscane, ging het opnieuw bij na mis. Hij kon de onder hem wegglijdende motor echter nog net op de baan houden. De Ja panner Tsumotu Udagawa crashte in de 23ste en laatste ronde. Hij brak zijn linker schouder. Tijdens de training was de Amerikaan Doug Chandler na een val buiten be wustzijn geraakt. Hij zal geen blijvende gevolgen aan de tui meling overhouden. Doohan en Schwantz beheer sten de race op de ruim vijf kilo meter lange omloop. De Ameri kaan had goed uitzicht op zijn vijfde seizoenzege, tot zijn mo tor haperde. „Ik heb het risico daarna zo veel mogelijk be perkt. Ik neem liever met de tweede plaats genoegen, dan helemaal geen punten te beha len." Twee Italianen vochten in de kwartliterklasse een spectacu lair duel uit. Loris Capirossi, nog maar net twintig, passeerde de streep net voor Loris Reggiani. De wedstrijdleiding stopte de race na negen ronden omdat een groot aantal wagens was gecrasht. Op dat moment was Lammers tiende. Nadat de baan was schoonge- veegd en weer was vrij gegeven, zette Lammers zijn opmars voort. „Dat ging niet zonder slag of stoot. Ik kwam een aan tal keren in moeilijkheden. Een meter van de ideale lijn en je zat buiten de baan. Het was een complete chaos." Mansell Nigel Mansell is zaterdag bij de training voor de Indycar race van Toronto opnieuw gecrasht. De wereldkampioen in de for mule 1 die zich vorig jaar be keerde lot de Amerikaanse te- genhanger. reed vrijdag een wa- gen tegen een muur kapot, Het was Capirossi's tweede zege in de laatste drie races. De Ja panner Tetsuya Harada, derde, voert het WK-klassement aan. Wilco Zeelenberg werd in de derde ronde van het circuit ge reden door de Zwitser Eskil Su- ter, die binnendoor passeerde. „Ik kwam in de grindbak te recht", stamelde de Bleiswijker. „Ik heb nog al mijn crosserva ring in de strijd gegooid maar werd hoog van de machine ge worpen." Van de Goorbergh bleef bui ten de WK-punten. Net als Hans Spaan, die in de 125cc- klasse negentiende werd. In die categorie was Dan iele Tognoli de eerste Italiaanse vrouw die voor een GP startte. Zij eindigde als laatste. Zeven mannen haal den de finish niet. Motorcross Carlo Hulsen heeft een mooie kans gemist een race voor het wereldkampioenschap motor cross in de halve-literklasse te winnen. De nationale kampioen eindigde zondag in Mill als tweede. Dat gebeurde in de tweede manche van de door 9000 toeschouwers bezochte wedstrijd om de Grote Prijs van Nederland. Hulsen slaagde er niet in de a maar bleek er weinig van te hebben geleerd. Nu vloog hij in een stapel banden en moest overstappen in zijn reserveboli de. Mansall bleef beide keren ongedeerd. „Ik ben wel een wonderman, maar heb hier nog niet zoveel ervaring", zei de Brit. die dit seizoen tweemaal won, lachend. Zweed Jörgen Nilsson van de koppositie te verdringen. „Als je vanaf de start van de achtste plaats moet komen, is een tweede stek ook mooi." In het dagklassement werd Hulsen vierde. Nilsson heeft in de rang schikking voor het wereldkam pioenschap de leiding overge nomen van de Belg Jacky Mar tens. Manche-winnaars op het zandcircuit De Kuilen waren achtereenvolgens Martens, diens landgenoot Johan Bonnen en Nilsson. Voor Bonnen was het zijn eerste zege. Hulsen ein digde als derde, zesde en twee de. Hans Koenen, de tweede Ne derlander, had een ongelukkig weekeinde. Hij kwam in de trai- ning ten val, liep een sleutel- beenbreuk op, waardoor hij niet kon starten. Peter Hei lings zorgde voor de verrassing door op 37-jarige leeftijd in elk van de drie manches punten te be halen. Hulsen was de enige Ne derlander die dat ook presteer de. Desondanks heeft Herlings besloten na deze til' Cc sloppen. Vier wedstrijden voor het einde van het seizoer i heeft naast Nilsson en Marlei ns ook de Belg Joel Smets nog ei en kans op de wereldtitel. Tracy zegeviert in geboortestad toront.o rtr De 24-jarige autocoureur Paul Tracy heeft de Indycar race in zijn geboortestad Toronto op zijn naam ge bracht, liet was zijn eerste zege van het seizoen en de eerste keer dat een Canadees het evenement in eigen land won. Tracy bleef zijn Bra/.i liaansc ploeggenoot Emerson Fittipaldi en de Amerikaan Danny Sullivan V De Brit Nigel Mansell haal de de eindstreep niet Zijn lord Cosworth begon in de 55ste ronde vervaarlijk te ro ken en verloor zoveel vermo gen. dat de 39-jarige coureur de wagen de pits inreed en uitstapte.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15