'Het was een echte afgang' Kortleve simpel langs vermoeide Egberink Cindy Berkhout wint 'Hillegom' Sport Roeloffs baas in eigen huis Ook Australië en Duitsland in halve finale Honkbalfeest met gevolgen Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ MAANDAG 19 JUL11993 Het ergste verwijt aan het adres van het Nederlandse Da- vis Cup-team was wel de constatering dat het tegen de Zweden geen moment een wedstrijd was geweest. Nie mand op het Haagse Malieveld kon zich na drie dagen en vijf partijen ook maar één game herinneren die span nend, beladen of hectisch was geweest. Dat was het be schamende aan het duel Nederland-Zweden dat gisteren in 1-4 eindigde. DEN HAAG ROB V r erg gezellig giste- Malieveld. De druk was van de ketel en dan zijn de Hollandse tennissers op hun best. Na de verloren dubbel van zaterdag, die de Zweden op een beslissende 0-3 voorsprong bracht, was het al einde oefe ning voor Oranje. Maar Richard Krajicek en Paul Haarhuis zorg den ervoor dat 12.000 toeschou wers nog wat voorgeschoteld kregen voor hun kaartje van 55 gulden. In zijn verloren partij tegen Magnus Gustafsson (6-4, *7-5) deed Krajicek zelfs even mee aan de wave. 'Wat een feest' dacht de nuchtere Hage naar ongetwijfeld. Men moest toch wat om de aandacht af te leiden van dit échec dat op vrijdag en zaterdag al compleet was geworden. Na de vreselijke off-day van Kraji cek op de eerste dag, kwamen Mark Koevermans en Paul Haarhuis er zaterdagmiddag in de dubbel niet aan te pas. Voor al Haarhuis was, zoals wel vaker in een Davis Cup-dubbel, een zwakke schakel. Met 6-3, 6-1,6- 3 was het lot bezegeld en gingen de Zweden met twee vingers in de neus door naar de halve fina le tegen Duitsland. Oranje mag in maart '94 pas weer in de nieuwe ronde van de wereld- groep spelen. Genante vertoning Terwijl de Zweden zich zaterdag op de perscÓnferentie openlijk verbaasden over het gebrek aan agressie bij de tegenstander, maakte de Hollandse équipe van de mediababbel een genan te vertoning. Bondscoach Stan ley Franker liet weten dat het team dubbel had gelegen om de perskritieken in de kranten van zaterdag. Haarhuis was al geen haar volwassener. Hoewel hij sprak over een 'klotewedstrijd' toonde hij zich een slecht ver liezer en ging in de clinch met de journalisten („Waarom praat ik nog met jullie, wat ik zeg zie ik toch nooit terug in de krant."). De 27-jarige Brabander had op de baan zo bijdehand en alert moeten zijn. Waarom werd er door spelers en coach niet gewoon serieus ingegaan op de klemmende vraag, waar ze zelf ook zo mee worstelden: waar ging het fout? Franker wordt geröemd als technisch directeur van de KNLTB en zette inderdaad het tennis in Nederland goed op de rails. Coaching van een Davis Cup-team is' echter een ander verhaal. Maar men kan de keu zeheer moeilijk verwijten dat de spelers op het moment suprè me ondermaats spelen en geen moment in hun spel komen. Het is niet reëel om de helden daden van Haarhuis en Koever mans tegen Spanje in maart ge heel op het conto van de spelers te schrijven en nu als het mis gaat, de coach aan te spreken. Franker gaf dat zelf ook aan. „Ik heb nooit de pretentie gehad dat ik spelers in de Davis Cup kan verbeteren of dat ik ze din gen bijbreng," zei de coach, die de voorbereiding en de omstan digheden als goed omschreef en de ware oorzaak van het falen niet kon of wilde aangeven. La Het Zweedse Davis Cup-team viert de overwinning op Nederland. Coach Jonte Sjogren fungeert als vrolijk 'liggend voorwerp'. foto ter zou hij voor de radio ferme taal spreken. „Ja, het was een echte afgang," treurde Franker, die twee jaar geleden riep dat Nederland voor 2000 de Davis Cup wint, maar moest constate ren dat we al jaren een 'groen tje' zijn in dit landentoernooi. De woorden 'druk, verlam ming, faalangst' lagen op ieders lippen. Maar natuurlijk lag het daar niet aan, volgens de ver antwoordelijken. Toch leek Oranje net als anderhalfjaar ge leden in Houtrust tegen Zwit serland (ook 1-4) aan nervositeit tenonder te gaan. Het thuis voordeel en de favorietenrol zijn twee randzaken die de Neder landse tennissers meer dan eens opbraken. Naarmate het weekeinde vor derde, zakte de witte pet van r zijn T-JAN ONVLEE Jan Pieter Roeloffs bleef gisteren baas in eigen huis. De speler van Alkemade liet Jack Ma- nuputty in de eindstrijd van het HEC alle hoeken van de baan zien. De tegenwoordig voor De Meren wijk in het strijdperk tre dende tennisleraar mag dan wel bekend staan om zijn goede loopwerk, het tempo van Roeloffs was hem toch duidelijk le veel. Met 6-0 en 6-2 hield Roeloffs de winst op het eigen park. Rudy Wellner van Lisserbroek zegevierde in Alkemade in het HED. Leimuidenaar Van der Meer maakte het hem echter niet eenvoudig. Wellner moest uiteindelijk de tiebreak van de derde set winnend afsluiten om zich winnaar van het 25e toer nooi van Alkemade te mogen noemen. Monique van Ruiten pakte de zege in het DED. De tennisster uit Kudelstaart liet het tegen Ilse Springvloed niet op zo'n derde deel aankomen. Tiny van Ruiten plaatste zich, nu met Elly de Zwart, wederom voor het Masterstoernooi. Het IIDD30+ werd een prooi voor laap van der Graaf en Reinier Koning. Het in de Randstad werkzame koppel van Herten kamp uit Assen heeft ook wel interesse in het Masterstoernooi dat in de tweede week op de ba nen van Unicum zal worden ge speeld. ttoskoop Dat Marc Brand het C-onder- deel in Boskoop winnend af sloot, was niet echt onverwacht. Dat de sterke Boskoper ook in het HEB tot de eindstrijd reikte, was opvallender. In die laatste ronde moest Brand echter voor rang verlenen aan Jurgen Pe ters. In C was Brand in de finale overtuigend te sterk gebleken voor organisator Dennis Baans. Ook de eindstrijd in het DEC was een weinig spannende aan gelegenheid. Gea van der Sman liet My Boere volstrekt kansloos. Michel van der Bas kwam in Boskoop als nummer een uit de HED-slag. Guido Rhijnsburger maakte slechts vier games. Ka rin Boers kwam in de eindstrijd van het DED te kort teegen Va nessa Gouloose. De speelster van Seghwaert gunde Boers vijf spellen. Janny Zeeman (Ad Astra) en Dory van der Meent (Boskoop) en Frank Vork en Ronald Itoelofs van Waddinxveen kwa lificeerden zich via Boskoop voor de D30+ Masters op Uni- Paul Kortleve schreef het HEB1 in Hillegom op zijn foto henk bouwman HILLEGOM WALTHER JACOBS TENNISMEDEWERKER Paul'Kortleve is er gisteren op de open kampioenschappen van Hillegom zijn eerste titel dit seizoen in het Leidse district te behalen. Eerder op Lisse miste Kortleve nog de boot door toedoen van Marco Visser. In Hillegom lukte het hem wel. Tegen een leeg gespeelde Gert-Jan Egberink kwam hij makkelijk tot winst. Egberink speelde in drie dagen zeven partijen wat hem in de finale van het koningsonderdeel de das om deed. Egberink is nog B2 en heeft dus het recht ook in deze categorie te spelen. Maar door voor twee onderdelen in te schrijven waarin je een kans op de eindoverwinning hebt, kan het voorkomen dat je in een kort tijdsbestek een groot aantal partijen moet spelen. En dat overkwam Egberink dus in Hillegom. Egberink speelde vrijdag de tweede ronde in B2 tegen Pieter Guyt en won die simpel. Vervolgens moest hij die avond aantreden tegen de in BI gis derde geplaatste Constant Thoolen. In een partij die bestempeld kan worden als de beste partij van het toernooi was het Egberink die nog minder fouten maakte dan zijn opponent. Na een spannende drie-setter bereikte Egberink de halve finale in BI. Zaterdag speelde hij in zijn eigen B2-categorie zowel de kwart, als de halve, als de finale. Hij begon om zeven uur Js avonds aan dit karwei en had de toernooi overwinning zes uur later op zak. In de halve finale had Egbe rink drie sets nodig om van Arthur van Galen te winnen. De finale werd op zaterdag gespeeld om dat opponent Jacco van Wijk op vacantie moest. ontinueerde Egberink zijn ongesla gen s i B2 Gistermorgen wachtte vervolgens om elf uur de halve finale in BI op de speler van Forescate. Hij trof daarin Jeroen Vink die via Marco Smit de laatste vier bereikt had. Vink had in die partij wel vijf matchpoints tegen, maar dat weerhield hem niet de beslissende tiebreak met 11-9 te pakken. Egberink begon goed door winst van de eerste -set, maar moest de tweede in de tiebreak afstaan. In het derde part herstelde Egberink zijn fout van de tweede set dubbel en dwars: met 6-0 werd de plek in de eindstrijd veilig gesteld. Kortleve be haalde diezelfde finale door 's ochtends in de hal ve finale met 6-1 6-3 van Marcel van Rijn te win nen. In de eindstrijd was Egberink moe gestre den. Zijn lichaam deed pijn en vooral mentaal was hij gebroken. Hijzelf: „Het hoefde van mij al lemaal niet meer. Ik ging de baan op met het idee gewoon een lekker potje te spelen. Ik kon me niet meer concentreren, en speelde dus gewoon slecht." Kortleve daarentegen vrijwel foutloos. In de halve finale had hij voor het eerst dit seizoen laten zien dat hij wel degelijk een tegenstander van fonnaat was door Van Rijn gek te spelen. In de finale ging het al niet veel anders. Het draaide iets minder, maar via zijn geliefde service-volley spel won hij op een na al zijn service-games. Doordat hij in de eerste set eenmaal en in de tweede set tweemaal door de service van zijn te genstander heen brak, boekte hij met 6-4, 6-3 zijn eerste B-zege in het Leidse district dit seizoen. Bij de mannen in C ging de titel naar Fred van Trigt. In het Hillegomse onderonsje stond Van Trigt slechts vijf games af tegen Ruud Warder- dam. Dezelfde Warmerdam redde het ook bij de C-mannen 30+ niet. In die finale was Enno Zim- mermann met 6-1, 4-6, 7-6 net aan de sterkere. Bij het mannendubhel D30+ ging de titel naar Jan Jansen en Vincent Willems. In de finale waren zij met 6-1, 6-4 sterker dan het duo Lommerse/ Waasdorp. Franker steeds verder c oren. Wat de bondscoach 1 weten mocht worden is dat hij en zijn spelers op geen enkel moment iets van bezetenheid uitstraalde. Er leek geen relatie spelers-coach, het was een lam geslagen zootje. Er stonden geen leeuwen, maar schoot hondjes zo leek het wel. Ten- niscoach en journalist Martin Simek noemde de hele sfeer 'amateuristisch'. Wie naar de Zweedse bank keek, zag het verschil. De erva ren Scandinaviërs doen het so wieso anders. Ze spelen kort voor de Davis Cup nog een toernooi (Baastad), maar de bondscoach Jonte Sjogren is daarbij en begint al aan de teamspirit te bouwen. Hij praat daarbij voortdurend met de pri- vé-coaches van de spelers. Die trainers zitten bovendien vaak in de box achter de bank bij een Davis Cup-wedstrijd, zoals de afgelopen drie dagen. Dat is teamwork waar Nederland een puntje aan kan zuigen. Van de Nederlandse privé-trainers is er afgelopen weekeinde niet één gesignaleerd in Den Haag. Richard Krajicek gaf gisteren aan dat hij wel iets wil verande ren in dit opzicht. „Ik weet niet eens waar Rohan Goetzke (zijn privé-trainer, red.) was dit weekeinde, maar ik wil hem snel spreken om mijn onder maatse optreden aan de kaak te stellen. Het idee van het betrek ken van de coaches bij de Davis Cup is een invalshoek die zeker interessant is wat mij betreft." Nederland had er dit week einde allemaal niets aan en heeft na het duel tegen Zwitser land niet geleerd van de fouten. Een zeperd in eigen huis tegen Zweden zonder Stefan Edberg is pijnlijk, maar te verkopen. Niet echter op deze manier. De spe lers en coach maakten van de belangrijkste wedstrijd in de Nederlandse tennishistorie een wanprodukt. Richard Krajicek, Paul Haarhuis en Mark Koever mans hebben afgelopen week einde niet alleen zichzelf, maar het totale Nederlandse tennis besmeurd. De overwinning in de laatste partij van Haarhuis (7-5,6-3 tegen Magnus Larsson) deed daar niets aan af, al wekte het publiek de indruk dat na die zege alles vergeven en vergeten was. Dat konden ze niet menen. Met Zweden hebben Duitsland en Australië zich geplaatst voor de halve finales van de Davis Cup. Het vierde land komt uit de ontmoeting tussen Frankrijk en India. Dit duel werd bij een 2-2 stand afgebroken. Evenals Zweden, de komende tegenstander in de halve eindstrijd, kwalificeerde Duits land zich al op zaterdag. Op het gras van Halle wonnen Michael Stich en Patrick Kühnen in het dubbel met 6-7 (6-8) 6-4 7-6 (7- 3) 6-4 van Cyril Suk en Petr Kor- da waardoor de stand tegen team Tsjechië op 3-0 kwam. Op de laatste dag won Korda nog van Stich (6-2 7-6) en kreeg Mare Göllner zijn partij tegen de geblesseerde Karei Novacek cadeau, zodat de einduitslag 4-1 werd. Bij het treffen tussen Australië en Italië gaf de vijfde en laatste partij de doorslag. De Australiër Fromberg won die wedstrijd be trekkelijk eenvoudig van Pesco- solido: 7-6, 6-1, 6-4. Thuisland Italië miste in dit duel zijn beste speler Camporese door een blessure. De beslissende partij in de strijd tussen Frankrijk en India tussen Rodolphe Gilbert en Ra- rnesh Krishnan moest wegens de invallende duisternis worden verdaagd. Beide landen hadden twee partijen gewonnen. Gil bert, invaller voor de gebles seerde Leconte, bestreed Ra- mesh Krishnan in de beslissen de confrontatie. Gilbert had de eerste twee sets gewonnen, Krishnan de derde en vierde. In de vijfde was het 4-4, toen de arbiter het düel verdaagde. Frankrijk moest het tegen India stellen zonder de geblesseerde Forget en Pioline. Henri Lécon- te haakte na het eerste verloren duel tegen Leander Paes gebles seerd af. Maaike Zonderop verrast Lisette Faas HILLEGOM WALTHER JACOBS TENNISMEDEWERKER Hillegomse Cindy Berkhout is er gisteren op haar eigen club in geslaagd het enkelspel in BI voor zich op te eisen. Ook in de dubbel en mixed bereikte zij de finale, maar daarin was de zijde van Petra Wessels en Marcel Vink minder succesvol. In'haar single was Ingrid Kruit het 'slachtoffer' van de Hille gomse. In een partij van hoog niveau boekte Berghout in twee sets de eerste toernooizege van CIRCUIT IN CIJFERS Berkhout speelde in het dis trict Leiden tot nu toe alleen Lisse en werd daar toen versla gen door Carlijn Buis. Verder heeft zij getracht zich te kwalifi ceren voor A-toernooien, maar slaagde daar door het grote aantal inschrijvingen niet echt in. Berkhout: „Al die toernooien in het district ben ik een beetje zat. Ik speel Nieuw Vennep en Roomburg nog en dan vind ik het wel weer mooi geweest." In de finale had zij een taaie oppo- nente aan Ingrid Kruit. Kruit ontwikkelt zich sterk. Haar voe tenwerk en tactisch inzicht zijn tot in de puntjes verzorgd. Zij maakte het Berkhout met haar drop-shots en diepe slice-ballen bijzonder moeilijk. De Hille gomse maakte zich kwaad om het spel van haar opponente. „Ik kon er niet lekker op slaan. Door dat gepiel sloeg ik mijn backhand alleen onder druk door. Daardoor kwam ik op de 'gewone' punten telkens in de verdrukking." Met 6-2, 7-5 was de winst en toernooizege voor Cindy Berkhout. In het vrou- wendubbel had Kruit met Ju dith Verhoeff kans op revanche. Na met 4-6 en 6-1 de eerste twee sets verdeeld te hebben moest de derde reeks de beslis sing brengen. Hierin kwam het tot een tie-break. Vijf match points bleken aan Berkhout en Wessels niet besteed: met 10-8 ging de winst naar Kruit en Ver- 6-0 6-0. HED1 R. Cindy Berkhout. foto archief hoeff. Ook in de mixed liep het fout voor Berkhout. Marijke Guyt en Leon Damen waren met 6-1, 6-0 veel te sterk. Clubgenotes Bij de vrouwen in B2 streden clubgenotes Maaike Zonderop en Lisette Faas om de titel. De als eerste geplaatste Faas leek vooraf de favoriete. Maar Zon derop, die in de halve finale van de als tweede geplaatste Nicole van Stein gewonnen had, had duidelijk de stijgende lijn te pakken en hield deze in de fina le vast. Met 6-0, 6-4 was Zon derop duidelijk de sterkste. Een plaats op de Bl-lijst komt heel dichtbij. Bij de dames in C ging de titel naar Nicolien Derks. Tegen Marloes ten Berge had zij het het alleen in de tweede set moeilijk en verloor deze ook met 6-4. De eerste en derde werden gewonnen met 6-1 en 6-3. Daarmee heeft Derks de Mastersdeelname aan het eind van het jaar vrijwel zeker ge steld. In het damesdubbel D30+ wonnen Tiny Huisman en Fran cis Timmer de titel. In de finale waren zij in drie sets met 6-1,3- 6, 6-2 sterker dan hun oppo nenten Booy en De Wit. HEB: J. Peters - M. Brand 6-3 7-6. HDB: P Brand/ L. van Leeuwen - P. Mulder/ M. v.d. Wilt 7-6 6-0 GDB: poulewinnaars T van Velzen/ E. van der Poel. HEC: M. Brand - D. Baans 6-1 6-0 DEC: G. v.d Sman - M. Boere 6-1 6-0. HDC: J. Straver/ P Brand - e Rooy 6-1 7-6. DDC: A en 3 DDD1: J. v.d. Vlugt/ in - K. van Logtensteijn/ S. Durand GDC: M. en G. Boere - W Terwijn/ d 7-6 6-1 HDC2 30+: Berrevoets/ 6. DDC2 30+: C. Baron/ R. Smit - J. ve Tol/ I. Bientjes 7-6 7-6. GDC2 30+: W. c HDD1: R. Dedding/ M. Mul van der Meer 6-4 6-3 D""' M v d Heiligenberg - R 6-1 6-4. GDD1: W. v.d. wereia/ j. steicK - J v.d. Vlugt/ H. Beijen 6-2 6-2. HED1 30 J. van Ruiten - W. Renee 7-5 6-3. DED1 30+: 0. Zonderop - R. Hoogenboom 6-1 6- 3. HDD1 30+: J. van de Graat/ R Koning - C. Paauw/ H. Schouten 6-3 6-3 DDD1 30 T. van Ruiten/ E de Zwart - M v.d. Hei ligenberg/ J. van Klink 7-6 2-6 6-4 GDD1 PLAATSINGEN SVVOORHOUT HEB2: 1 M Verkerk. 2. M. Buys, 3. P. Guyt, 4, P. Kleian. HEC1; 1. T Bavelaar, 2. M, Seriier, 3. P. van Hal, 4. R. Rijsdorp. DEC11 B v.d. Gugten, 2 M Dekker, 3. C. Voskuyl, 4 I. Bavelaar. HDC1 1. P. Ver ver/ M. Seriier, 2. J. Vreeswijk/ R van Ma ren. DDC1 1 P. Vëlzel/ E. van Zuuren, 2. M. en M. Griekspoor. GDC1; 1C. en J. v v Geest, 2. C. Voskuyl/ E. Schoutsen HED1 1 J Rothbarth, 2. I. Schrijvers, 3 E Aartman, 4. J. Poot. DED1: 1. M. Cornelis- sen, 2 M Vink. HED2: 1. J Bolten, 2. S. Hoogeboom, 3. B. Roest, 4. R. Schouten. DED2: 1. C. Schouten, 2. T. HoogelSnd C. Suurenbroek/ R. gddtT.'c I. HDD35+: H. Deutekom/ K. Spek, I merdam/ R. van Dijk. GDD35+: 1. A van Duyvenbode/ L. van Egmond, 2. M en R LISSERBROEK Dubbeltoernooi. HDC1 30+: 1. J v.d MaarlG Dogger, 2. R. Warmerdam/ K. Huizinga. DDC1 30+: 1. C. Kroon/J. Des- sing, 2 T duCroix/W Bei|en GDC1 30+: l.C. Kroon/E Kraska, 2 M.enV. Leunis- sen HDD1: 1R. van Vliet/ J. Schut. 2. Th Castien/J. Langstraat DDD1: 1 Stroom- bergen/ Stroombergen, 2. C. Veldt/ Rij- kens GDD1: 1 J Maarschalk/E. Geelt, 2. HDD1 30+: 1. F. Smolders/ J. Jansen, 2. G: Dux/ J. Kleian. DDD1 30+: 1M Hagen doorn/ M. van Eeden, 2 E. de Mare/ M. Steenvoorden GDD1 30+: 1. W Onos/C. I Stroombergen, HDD2 30 STOCKHOLM ANP Na het veroveren van de veertiende Europese honkbaltitel, vrijdag avond in Skarpnack, slaakte het Nederlands team ee^i collectieve zucht van verlichting. De in drie wedstrijden tegen Italië opgevoer de spanning, werd ontladen in een feest, waarvan de gevolgen later nog op het veld merkbaar waren. Anders kan de grootste nederlaag uit de geschiedenis tegen de rivaal (7-21) na de even opmerkelijke „sweep" niet worden verklaard. Een etmaal later werd het toernooi in Zweden afgesloten met een overwinning (11-0). Manager Jan Dick Leurs kan de komende jaren voort met de groep, die na vier jaar de continentale titel heroverde. De zes debutanten hebben wat routine opgedaan om over twee jaar de volgende titelstrijd, tevens Olympisch kwalificatietoernooi, aan te gaan. Van de ouderen is waarschijnijk alleen voor Eric de Vries de weg naar Atlanta te lang. Generatiegenoot Marcel Joost, terug van vijf jaar afwezigheid, was juist de uitblinker van het toernooi. De Gazzetta dello Sport om schreef Joost (32) als „de weer opgeviste oude draak".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14