Gert Jakobs misgunt kopman dagsucces Olaf Ludwig redt Duitse wielersport Tour de France Mejia, de laatste der Colombianen MAANDAG 19 JUL11993 Dertiende etappe, Marseille - Mont- pellier: 1Ludwig (Dui), 182,5 km in 4.13.10, gemiddelde 43,015 km/u, 2. Abdoesjaparov (Oez), 3. Mu seeuw (Bel), 4. Fidanza (Ita), 5. Moncassin (Fra), 6. Jalabert (Fra), 7. Francois §imon (Fra), 8. Capelle (Fra), 9 Raab (Dui), 10. Nijdam, 67. plaats, in dezelfde tijd als de win naar. Niet gestart: Marie (Fra), Ferri- gato (Ita), opgegeven: Stephens (Aus) en Tebaldi (Ita) Veertiende etappe, Montpellier - Perpignan: 1 Lino (Fra) 224 km in 5.28.51gemiddelde 40,687 km/u, 2. Perini (Ita), 3. Bruyneel (Bel) 0.13, 4. Chiesa (Ita), 5. Faresin (Ita), 6. Ab doesjaparov 16.19,7. Jalabert, 8. Capelle, 9. Francois Simon, 10. Fi danza, 11Sciandri, 12. Moncassin, 13. Pineau (Fra), 14. Colage (Ita), 15. Museeuw, 31Van den Akker, 36 Rominger, 39. Mejia, 45. Jaskula, 48. Chiappucci, 49. Miguel Indurain, 53. Hampsten, 56. Bouwmans, 61 Maassen, 63. Nijdam, 70. Breukink, 75. De Vries, 78. Delgado, 80 Poel- nikov, 93. Mulders, 118. Jakobs, 130 den Bakker, 134. Cordes, 137. Talen, 139. Danny Nelissen, 143. en laatste Zanatta (Ita). Opgegeven: Svoradaen Leanizbarrutia (Spa) Algemeen klassement: 1. Indurain 64 27.38,2 Mejia3.23,3. Jaskula 4.45,4. Rominger 5.44, 5. Riis 10.26,6. Hampsten 11.12, 7. Chiap pucci 14.09,8. Bruyneel (Bel) 14.18, 9. Poelnikov 14.35,10. Breukink 15.08,44. Bouwmans 44.15,77. Abdoesjaparov 1.03.58,79. Ludwig 1.04 5180. Den Bakker 1.05.31 83. Van den Akker 1.06.36,105. Maassen 1.16.05,116. Nijdam 1.19.15,117. Danny Nelissen 1.19.19,125. Talen 1.22.25,126. Cordes 1.22.59,137. Jakobs 1.34 19,141Mulders 1.50.05,143. en laatste Farazijn (Bel) 2.08.22 Bergklassement: 1Rominger 191, 2. Indurain 136,3. Mejia 117,4. Cassani (Ita) 112,5. Cniappucci 109, 6. Riis 75, 7. Delgado 68, 8. Hamp sten 60,9. Rincon 60,10. Millar 56 Dagploegenklassement, dertiende etappe: 1Telekom 12 39.30,2. TVM, 3. Novemail, 4. Lampre, 5. 12. WordPerfect, 20. TVM Algemeen ploegenklassement: Van een afstandje ziet de race fiets er niet anders uit dan pak weg tien /aar geleden. Alleen van dichtbij zijn de verande ringen zichtbaar. De fietscom puter bijvoorbeeld. Een elek tronisch doosje, dat de renner tijdens het koersen een reeks onontbeerlijke gegevens ver schaft. Wanneer de renner bij het begin van de rit de start- knop van zijn computer in drukt, houdt het apparaatje de afstand in kilometers bij, de tijd die verstrijkt en zelfs de gemiddelde snelheid waarmee wordt gereden. Constant geeft de computer de snelheid aan waarmee wordt gereden. Zo kan de renner voor zichzelf be palen of hij te snel ofte traag gaat en hij kan met deze infor matie zijn krachten beter ver delen. De computer werkt op een knoopcel. Bij één van de wielen zit een magneetje in de spaken dat een element je aan de vork activeert. Door een dunne draad gaat het aantal omwentelingen richting com puter. Er zijn fietscomputers die tevens de cadans van de benen en de hartslag kunnen registreren. Sommige renners willen alles weten en hebben daarvoor zelfs twee computers op het stuur. THEO VAN DER KAAU Indurain vreest ramp Miguel Indurain is bevreesd. Niet Rominger, Mejia of Jaskula, maar het publiek boezemt hem angst in. Voor de tocht door de Pyreneeën maakt hij zich geen zorgen. Waarom zou hij ook? Alleen een mirakel of een ern stige valpartij kunnen de Span jaard van zijn derde Tourzege afhouden. „De mensen langs de kant zijn mijn grootste zorg. Op het ein de van het parcours en in de bergen zijn ze vaak zo opdrin gerig dat we met de grootste moeite kunnen doorfietsen. Het is een prima zaak, die belang stelling, maar de mensen zijn onvoorzichtig. Er komt een dag dat een ramp gebeurt", aldus Indurain. MONTPELLIER. ANP i .J&.T&NC I T e Olaf Ludwig foto epa Als amateur terroriseerde hij de Vredes- koers. Vaak op gang gebracht door Uwe Raab. Zesendertig keer passeerde Olaf Lud wig juichend de streep van de eens zo fameuze rittenkoers in het Oostblok. Zaterdag voerden de twee renners uit de voormalige DDR in Montpellier het num mertje uit het verleden nog eens op. Op de Avenue du Centre International d'Affajres trok Raab zijn teamgenoot vijfhonderd me ter voor de finish op gang en versperde ver volgens geraffineerd Abdoesjaparov even de doorgang. Met een half wiel voorsprong versloeg Ludwig de vergeefs tegensparte- lende Oezbeek. „Eindelijk", pufte de door Peter Post in het profmétier binnen geloodste winnaar. „Er is een zware last van me afgevallen. De druk is weg. Zonder de rest van mijn team te kort te doen, het meeste heb ik aan Raab te danken." De derde ritzege in zijn vierde Tour, eer der won de Duitser in Besancon (1990) en Parijs (1992), kwam op het juiste moment. Ludwig had de hoge verwachtingen bij de Duitse ploeg nog niet kunnen waarmaken. De vier zeges dit seizoen (ritten Middel landse Zee, Aragon, Duinkerken en Hofbrau Cup) stonden in geen enkele verhouding tot het salaris van ruim één miljoen gulden. „Je kunt geen zeges bestellen, zo eenvoudig is het niet. Bovendien werd bij Post anders gereden. Maar dat wist ik vooraf. We had den tijd nodig", zei de winnaar. De tegenvallende prestaties werden de af gelopen tijd hoofdzakelijk op het conto ge schreven van ploegleider Walter Godefroot. De Belg was de afgelopen maanden regel matig onder vuur genomen door de Duitse pers. Hem werd verweten de jongere cou reurs in de miljoenen-formatie, onder wie Heppner en Kummer, te veel aan hun lot over te laten, waardoor Ludwig meer met coachen en corrigeren dan met fietsen be zig was. Bij de presentatie van het team werd be loofd dat minstens één klassieker op de ere lijst zou komen en een ritzege in de Tour. Tijdens de eerste week sprintte de winnaar van de Amstel Gold JJace van verleden jaar wel dapper mee, maar tegen de explosieve snelheid van Cipollini en Nelissen was hij niet opgewassen. Maar de Belg en de Itali aan overleefden de Slag in de Alpen niet. Ludwig, die in Montpellier zijn 41ste zege boekte sinds 1990, bleef niet alleen over eind, maar verteerde de barre tweedaagse tocht beter dan hij had verwacht. Zo goed dat ploegmakker Udo Bölts een eervolle plaats in het klassement opgaf en ook in dienst van de kopman ging rijden. „En nu de groene trui", zei Ludwig. „In de Pyreneeën is het alleen zaak binnen de tijd te blijven. Mijn vorm is beter dan in het begin van de Ronde. Vandaag heb ik bewe zen Abdoesjaparov aan te kunnen. Met dank aan de hele ploeg, en Raab in het bij zonder." 'Diknek' Pascal Lino laat Fransen eindelijk juichen Wielrenners die aan de meet een ploegmakker als winnaar in de chaos ont waren, reageren doorgaans opgetogen. Dat betekent niet alleen kassa, ook het gevoel een steentje aan het succes te hebben bijgedra gen, geeft voldoening. In het bloedhete Perpignan, het voorportaal van Catalo- nië, bejubelde de Festina- ploeg de ritzege van Pascal Lino. Op één man na dan, Gert Jakobs. PERPIGNAN DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER De Drent baalde als een stekker. De pacemaker van de reeds volledig gedemoraliseerd vertrokken Van Poppel moet niets hebben van zijn Franse ploeggenoot. Sterker nog, hij moet kotsen van Lino. „Nor maal gesproken hoor je blij te zijn, maar ik had liever gehad dat een Nederlander had ge wonnen of iemand anders. Het werd trouwens ook tijd dat hij eens wat liet zien, daarvoor wordt hij betaald." Het zoveelste signaal dat het niet botert in de voormalige équipe van Jan Gisbers, die nu onder leiding staat van de Fransman Bruno Roussel. De sterren moeten wel ongunstig hebben gestaan, toen horloge fabrikant Rodriguez zijn speel tje, dat van hem een soort Tapie van de wielrennerij moest ma ken, in Andorra van de grond tilde. Gisbers die er een potje van maakte en in de Ronde van Italië in de slag ging met Indu- rains Banesto's, salarissen die met horten en stoten worden uitbetaald en renners die elkaar niet kunnen luchten of zien. Ja kobs heeft niet alleen een gru welijke hekel aan Lino, ook Jean-Philippe Dojwa, de> beste Fransman in het algemeen klas sement (14de), vindt hij maar een eikel. Dikke nekken zijn het, Totgrote vreugde van heel Frankrijk perst Pascal Lino (links) er een iets snellere eindsprint uit dan de Italiaan Giancarlo Perini. meent Jakobs, lieden met te veel verbeelding. Jakobs: „Je hebt mensen die zich normaal gedragen en je hebt mensen die zichzelf geweldig vinden. Tot die laatste categorie hoort Lino. De man loopt volledig naast zijn schoenen. Ik kan absoluut niet tegen zo'n mentaliteit. Indurain en Bugno, dat zijn kleppers, maar met hen kun je gewoon omgaan. Die doen vriendelijk en aardig. Maar Lino, en ook*die Dojwa, denken dat ze Jezus zijn. Die Virenque is anders, hij is wel een aardige goser." Klare taal van Jakobs, die dat moge duidelijk zijn niet op zijn gemak zit bij Festina. De laatste dagen brengt hij in een zaamheid door. Nu Van Poppel naar huis is, zit hij in het hotel aan tafel terwijl de gesprekken aan hem voorbijgaan. De ver wachting was dat hij zijn maatje wel zou volgen en de Alpen als een geschikte Tour-uitgang zag. Jakobs echter: „Ben je gek, dat is mijn eer te na. De Tour ga je niet zo maar uit. Ik zie het nog altijd als een hele prestatie om Parijs te halen. Daarom rijd ik door." Dat hij, als ook Van Poppel en Rooks, zijn langste tijd bij Festi na heeft gehad, ligt voor de hand. Hoewel hij het niet hard op toegeeft, laat hij tussen neus en lippen wel doorschemeren dat zijn manager André Bos kamp maar moet proberen hem, samen met Van Poppel, elders onder te brengen. Het is trouwens ook de vraag of Rodriguez in 1994 nog schep pen geld wil steken in deze ha chelijke onderneming. De zwaar teleurgestelde suikeroom was zaterdag vanuit het nabij gelegen Barcelona naar Mont pellier gereisd, waar hij voor de tocht richting Pyreneeën plaats nam in de ploegleidersauto van Roussel. Een hint dat er nu ein delijk eens wat moest gebeuren. Jakobs: „Roussel had tegen mij gezegd dat ik moest proberen mee te springen op het vldkke, terwijl mannen als Lino, Viren que en Dojwa op die eerste Cö- te wat moesten gaan doen." Lino, vorig jaar gedurende tien dagen gele-truidrager, vijf de in het eindklassement en tot gisteren een hopeloos falende kopman, deed eindelijk wat da gen van hem werd verlangd. Hij bleek het juiste moment te heb ben gekozen, raakte met Perini, diens ZG Mobili-ploeggenoot Faresin, de Belg Bruyneel en een andere Italiaan Chiesa, een eind weg. Met een gefortuneerd man als Rodriguez achter zich zou Lino de anderen wellicht iets interessants te bieden heb ben in ruil voor de zo vurig ge wenste triomf. Perini, die nooit wint, maar vorig jaar op 32-jari- ge leeftijd wel werd uitgeroepen tot Tourrevelatie (achtste in het eindklassement), wilde daar zo er al een serieus bod was ge daan niets van weien. Dat le verde een in de straten van Per pignan een zenuwslopende sprint op die Lino net won. „Deze etappezege geeft net zo veel plezier als de gele trui van vorig jaar", jubelde de 'dik nek' tijdens de persconferentie. Lino maakte een voorlopig eind aan een steeds luider opklin kende klaagzang in Frankrijk na twee succesloze Tourweken. Want, net als in Nederland, zit het cyclisme in het land van Marianne in een neergaande spiraal. Bernard Hinault, vijfvoudig Tourwinnaar, vraagt zich af of de Franse renners van tegen woordig nog wel genoeg eer zucht hebben. De Breton, advi seur van de Tourdirectie, ziet maar één oplossing: loon naar werken. „Als ze worden betaald naar wat ze presteren, komen we misschien weer op het goe de spoor terecht." Veel milder oordeelt Raymond Poulidor, een andere vedette uit het het verleden. De eeuwige tweede uit de jaren '60: „Elk land be leeft goede en slechte tijden. Wij Fransen zitten momenteel even in de tweede categorie. Zo gaat dat in de sport." □wAoyjyia PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Als Alvaro Mejia nog éven zo doorgaat, dan moet Hennie Kuiper naar een muziekwinkel, om er een Spaanse gitaar voor zijn Colombiaanse nummer twee uit het klassement te ko pen. Mejia blijkt 'a cappela' al lekker te kunnen zingen, maar met de gitaar gaat het nog be ter. En die heeft hij thuis in San ta Rosa de Cabal laten staan, of ergens in Spanje achtergelaten in zijn tweede vaderland. Kuiper, Mejia's ploegleider sinds hij werd opgenomen in de Motorola-ploeg: „Ik heb hem er één beloofd als hij zich zou handhaven in de top. En als hij in de ploeg blijft, wil ik ook een cursus Spaans gaan volgen. Die jongen is pas 26 jaar, met hem zou ik best nog een paar jaar goed willen werken." Maar er zijn kapers op de kust. Want Mejia is hét levende bewijs van de stelling, dat je ook zonder al te veel competitie een opmerkelijke Tour de France kunt rijden. Tot aan de Ronde van Romandië, begin mei, had Mejia nog geen koers gereden. Simpel omdat hij wel een con tract had, maar geen ploeg. Het Colombiaanse profwiel- rennen ligt volledig op zijn kont. Café de Colombia zette eind 1991 een streep onder de wie- Iercontracten, Ryalcao Posto- bon volgde een jaar later. De fa briek van gazeuse limonades verkocht weliswaar 120 miljoen flesjes prik per maand, maar de top van het bedrijf wilde het produkt niet langer vereenzelvi gen met een troep verliezende coureurs. Zelfs het talent van Mejia kon de bazen niet over tuigen. Toch werd Mejia al enige tijd beschouwd als dé opvolger van het illustere duo Luis Herrera- /Fabio Parra. Na een opleiding als electricien zat hij al vroeg op de fiets. Op zijn zestiende vroeg hij een licentie aan en bij de amateurs gaf hij al snel blijk van zijn talent. Na een paar opmer kelijke RCN Classico's (die hij won als amateur en als prof), werd hij rijp geacht voor 'Euro pa'. Zijn eerste Tour, in 1990, was anoniem: 48ste op 1.05 uur. Zijn tweede al heel wat beter: 19de op 33.52 min. Dat hij ook de eendaagsen aankon, bewees hij op het WK van 1991: vierde en laatste van de kopgroep. Mejia, zoon van een landbou wer, kon de beloften echter niet' meteen waarmaken en kreeg een terugslag. Hoe snel je dan op de wielerbeurs kunt dalen, leerde Mejia in de overgang van de twee seizoenen. Geen ploeg leider die zich wezenlijk voor hem bleek te interesseren: hij klopte ten einde raad aan bij Gatorade, vroeg een half mil joen dollar salaris, maar die in zet was te hoog. Er zat niet an ders op dan te wachten. Mejia terugdenkend aan die periode, in een taaltje, waarin het Spaans overheerst: „Het was verschrikkelijk. Geldzorgen had ik niet, want ik had nog een contract met Postobon, dat al tijd correct is gebleven, en ook momenteel nog mijn salaris be taalt. Maar ik kon niet koersen." Mejia doodde de tijd met trai nen. „Wat moest ik anders? Te rugkeren naar de amateurs wil de ik niet, ik hoopte op een tele foontje van een ploeg die een klassementsrenner voor een grote ronde zocht." Het werd Motorola. Manager Jim Ochowicz lijfde hem voor 'de rest van het seizoen bij de ploeg-Kuiper in. Het kostte de Amerikanen weinig; Postobon bleef betalen, in ruil voor een minuscule naamsvermelding op Mejia maakte zijn rentree in de Ronde van Romandië, waar hij de finish van de eerste etap pe niet haalde. Maar in de Tour begint hij met de dag beter te rijden. Het maakt hem aan het begin van de laatste week tot de hoogstgcklasseerde, achter In durain. Kuiper: „Het is dood zonde, dat hij zo'n zwakke tijd rit heeft gereden. Ik had hem op drie, maximaal vier minuten ge schat van Indurain. Het werden er bijna zes." Mejia had wat krediet dank zij de ploegentijdrit, en bracht het verschil verder terug in Cha- lons-sur-Marne, waar hij deel uitmaakte van de kopgroep-Ri- is. Maar 3,23 minuten een hopeloze opgave? De Colom biaan: „Ik hoop dat ik op Pla d'Adet nog wat van mijn achter stand kan goedmaken. Die berg ligt me beter dan Isola 2000." En als hij niet slaagt, 'gewoon' tweede blijft? „Dan kan ik altijd nog zeggen, dat ik de Tour van 1993 heb gewonnen, Indurain niet meegerekend. Misschien dat daar een Colombiaanse sponsor op af komt." Kuiper: „Ik hoop dat wij er snel één vin den, dan kan ik er zelf mee ver der." Alvaro Mejia: „Als ik tweede blijf, kan ik altijd nog zeggen, i Tour van 1993 heb gewonnen, Indurain niet meegerekend. TOURENTELLER Dertiende etappe: 50 km: Tebaldi, vier jaar gele den winnaar in Montpellier, breekt bij een val zijn sleutel been De Italiaan geeft op. 112 km: Du rand gaat in de aanval, gevolgd door Riis en Hampsten. Vervolgens sluit eer, groep van veertien aan. Onder hen Maassen, Cordes, Ludwig. Sergeant, Bruyneel, Sciandri en Skibby. Peloton breekt in drie stukken. 132,5 km: Durand, Unarte, Maassen, Skibby, Chanteur, Sciandri, Museeuw, Colage en Simon op kop. 135 km: Alleen Maassen en Si mon bli/ven uit greep jagende peloton. 140 km: Het tweetal wordt in gelopen. 147 km: Desbiens in de aanval, Ekimov, Louviot en Dernies sluiten aan. 153 km: Het viertal heeft 0.20 voorsprong, Maassen terugge pakt. 170 km: Kwartet wordt ingelo pen, Mejia gaat er vandoor Moreau, Talen en Maassen vol gen. Rominger, Indurain, Ro che, Bauer en Simon voegen zich erbi/. 177 km: Koplopers terugge pakt. 182,5 km: Raab trekt sprint aan voor Ludwig, de Duitser wint voor derde keer in zi/n loop baan Touretappe. Dit keer voor Abdoesjaparov en Museeuw. Veertiende etappe, Montpel- lier-Perpignan 0 km: In Mont pellier starten om 11.15 uur 145 renners voorde veertiende etappe naar Perpignan over 224 km. Het is drukkend warm, onweer dreigt. 22 km: Tussensprint in Frontig- nan: 1. Abdoesjaparov, 2. Svo- rada, 3. Jalabert. 32,5 km: Rominger passeert als eerste de top van de Mont Saint Clair (derde cat.) met 0.10 op Chiappucci en 0.18 op een groep van zes renners. Pe loton volgt op 0.50. In de afda ling vormt zich een groep van circa vijftien renners. Vi/f sla gen erin vooruit te bh/ven. Het zijn: Chiesa, Faresin, Bruyneel, Lino en Perini. 174 km: Op de Col d'Extreme komt Bruyneel als eerste boven voor Chiesa en Faresin. Peloton volgt op 13.00. 184,5 km: Chiesa wint in Pa- ziols tussensprint voor Faresin en Perini 204 km: Lino en Perini ont snappen. 214 km: Voorsprong op drie bedraagt 0.40. 219 km: Drietal komt terug: 0.20 224 km: Lino verslaat Perini en wint veertiende etappe, eerste zege voor Frankn/k. Indurain bli/ft leider. Stephen Roche blijkt ook hu mor te hebben. De droge Ier was zaterdag betrokken bieen aanval in de rit naar Montpel lier. Achteraf zei hiniet ge dacht te hebben aan een over winning zoals verleden aar in La Bourboule. Kunnen we hem wel nog verwachten Ja", antwoordde hij,volgende week dinsdag in Andorra.Op die dag komt het peloton op adem ti/dens de rustdag Gilbert Duclos-Lassalle is te rug in de Tour. „Gibus", die donderdag tijdens de zware Al penrit naar Isola 2000 buiten de ti/dshmiet finishte, is tot de etappe naar Bordeaux vri/dag gast-verslaggever bihet radio station Sud-Radio Met ingang van 1 september gaat de zoon van Eddy Merckx, Axel, stage lopen bii Motorola, de sponsor die aan het einde van het seizoen stopt. De komst van de Belgische amateur dient dan ook gezien te worden als een publicitietsstunt. Want di recteur Ochowicz is nog steeds op zoek naar een opvolger voor de huidige geldschieter Ned 3 BRT 2 EURO TV dinsdag Ned 3

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13