Moser staat versteld ^e^eugdonfortuinllik, van prestatie Obree Casba-renners buigen op wielerbaan alleen voor Koga Bekeken race van Koers goed voor gouden plak Sport Ivoorkust dichtbij wk Vis nestelt zich in subtop Triatleet Van den Burgh wist 'schande van Stein' uit MAANDAG 19 JUL11993 Spits voor Rijnsburgse Boys runsburg» Rijnsburgse Boys heeft zijn selectie aangevuld met Folkert Wesselius. Deze voormalige spits van Broekster Boys woont en werkt tegenwoordig in Rijnsburg en besloot zijn voet balschoenen weer uit de kast te halen. Hij is door trainer Kiebert toegevoegd aan de A-selectie. Leids zwemsucces op NK langebaan scheerwolde De zwemploeg van De Zijl/LGB heeft zaterdag succesvol deelgenomen aan het NK langebaan in Scheerwolde. Op de vijf kilometer schoolslag bij de mannen werd Nico Wem- penationaal kampioen meteen tijd van 1.17.02,7. Ria Willemse wés op diezelfde afstand bij de vrouwen de sterkste (1.27.16,3). Wendy Kater plaatste zich met een vierde plaats op de vijf kilo meter vrije slag (1.04.37,7) voor het EK in Tsjechië. Hartstilstand Belgische volleyballer brussel» Johan Baetens, beschouwd als de beste Belgische vol leyballer van de laatste jaren, is op 29-jarige leeftijd gestorven aan een hartstilstand. Hij bezweek na het hardlopen. Baetens speelde zijn hele loop baan voor Lennik, waarmee hij in april de nationale beker won. Hij werd vier keer uitgeroepen tot volleyballer van het jaar in Bëlgië en speelde ruim 160 interlands. Zowel op de weg als op de baan heeft de wielerploeg van Casba Wonen een geslaagd weekeinde achter de rug. Tij dens een baanwedstrijd in Alkmaar, meetellend voor de topcompetitie, kon slechts Koga de blauwwitten een halt toeroepen. Met de toppers John den Braber (nationaal wegkampioen) en Servais Knaven (winnaar van alle grote Nederlandse wedstrijden) was die top- formatie iets sterker dan Casba, dat in Mark Rasch en Martin Kras zijn beste mensen had. Ook in België was de Zoeterwoudse formatie in topvorm. In de tweede etappe van de Ronde van Luik, van Se- raing naar Warsage^was het tweetal Marcel van der Vliet en gastrenner Aart Vierhouten niet te stuiten. Ondanks de tegenaanval van de Zwitsers en Oekraï- ners hielden de Casba-renners stand. Een tweede (Van der Vliet) eb derde (Vierhouten) plaats in het algemeen klassement is hun deel. Op de wielerbaan van Alkmaar toon de Mark Rasch met behulp van Martin Kras zijn topvorm. Uitgekookt rijdend trok Rasch de belangrijkste klassefnen- ten naar zich to^. Pas in de finale moest hij John de Braber en Michael Zijlaard voor zich dulden. In de rit in lijn nam hij revanche. Niemand kon de sterke renner uit Uitgeest stoppen, zelfs de Koga en Giant-renners niet. Vier ronden voor de finish reed ploeg genoot Kras naar de kop en stond deze pas in de laatste 250 meter af aan Rasch. Met een geweldige jump liet hij de gehele baantop achter zich. Met 30 punten eigende Casba zich achter Ko ga de tweede plaats toe. Luik De Ronde van Luik verliep voor Casba ook nagenoeg perfect. Op de eerste dag was de Belg Mare Janssens de bes te. Aart Vierhouten (die volgend sei zoen met zijn Volendam-clubgenoot Rik Rutgers naar Casba komt) hield het verlies tot 38 seconden beperkt en kwam als tiende over de eindstreep. Marcel van der Vliet werd 14 seconden later twintigste. Deze lichte tegenslag werd in de tweede etappe ruim goed gemaakt. Van der Vliet ging met aantal Belgen aan de haal en pakte een behoorlijke voorsprong. Op de Muur van Huy spoedde gelegenheidsploegleider, Pe ter Hoondert zich naar de kopgroep om Van der Vliet te vertellen dat zijn ploeggenoot Vierhouten er aan kwam. Van der Vliet mocht niet meer mee werken tot Vierhouten erbij kwam. De gok pakte goed uit. Met twee Casba-renners in de kopgroep was de kans groot op een etappezege. In de straten van Warsage maakte de Hage naar zijn faam waar door naar de zege te sprinten. Aart Vierhouten werd der de. Door dit resultaat heeft het tweetal (twee en drie), met de koninginnerit Warsage-Beyne Heusay voor de boeg, goede vooruitzichten op de leiderstrui. Holland onder die naam staat Casba op de deelnemerslijst - leidt ook in het pioegenklassement. Junior Martijn Arensman eindigde het afgelopen weekeinde twee jceer in de top tien. In Steenderen werd hij zater dag vierde en gisteren kwam hij in Boxtel als negende over de streep. Werelduurrecord voor Schotse zonderling De Nederlandse jeugdselectie voor spelers tot achttien jaar is het toernooi om de Europese ti tel.in Engeland begonnen met een enigszins ongelukkige, maar niet onverdiende neder laag tegen Spanje: 3-2. De win- nertde Spaanse treffer kwam drie minuten voor tijd op naam van Ajacied Hans van de Haar. De Spaanse zege was terecht op grond van de grotere fysieke kracht en de professionelere in stelling. „De Spanjaarden heb ben ons op onze zwakke punten gepakt", was de conclusie van bondscoach Dick Advocaat. Te vreden was hij over het goede Spel van Jurgen Dirx, de libero van PSV. Het jonge Oranje kwam al na vijf minuten op achterstand. Garcia schoot een vrije trap 35 meter door de muur achter de verbouwereerde doelman Xander Zwinkels (ADO Den Haag), die nog even niet bij de les was. Vijf minuten later her stelde Ajacied Mendel Witzen- hausen, ook met enig geluk, het evenwicht uit een hoekschop van Bob Petta (Feyenoord). Na rust kwamen de Spanjaarden opnieuw op voorsprong door Palacios. Patrick Kluivert (Ajax) gaf Nederland in de slotfase hoop op een gelijkspel, tot het ongelukje van Van de Haar. Nederland speelt morgen, op nieuw in het stadion van Wal sall, tegen gastland Engeland, dat gisteren met 2-0 won van Frankrijk door late doelpunten van Gallen en Fowler. Francesco Moser had de naam, het meest geavanceerde kening mee dat zijn prestatie materiaal en de beste medische begeleiding toen hij ne- gen jaar geleden in de ijle Mexicaanse lucht het wereld uurrecord op 51,151 kilometer bracht. Op een zelf in el kaar geknutselde huis-, tuin- en keukenfiets reed de on bekende Schot Graeme Obree zaterdag het record van de Italiaan aan flarden. Op de piste van Hamar legde de 27- jarige renner in 60 minuten 51 kilometer, 596 meter en 90 centimeter af. hamar »anp/rtr Ivoorkust is dichtbij zijn eerste kwalificatie voor de eindronde van een WK voetbal. Ivoorkust won in groep A van de laatste fa se in Afrika met 1-0 van Algerije, door een doelpunt van Tiéhi in een tumultueuze slotfase. Algerije, dat vaker deelnam aan de eindronde in in 1982 in Spanje van Duitsland won, diende na afloop een protest in. De Ugandese scheidsrechter Masembé, die van beide landen een vechtende speler van het veld had gestuurd, zou onterecht extra tijd hebben laten spelen en bovendien zou het doelpunt in bui tenspelpositie zijn gemaakt. De Ivoriaanse bondscoach Trous- sler had het publiek in de pers opgeroepen de Algerijnen voort durend uit te fluiten. Ivoorkust heeft vijf punten uit drie wedstrijden. Het heeft in september in de uitwedstrijd tegen Nigeria genoeg aan een ge lijkspel. Nigeria wordt getraind door de Nederlander Clemens Westerhof. Ook de 'Ontembare Leeuwen' van Kameroen, die furore maakten tijdens het WK van 1990 in Italië door de kwartfinales te bereiken, zijn op weg naar Amerika. Kameroen won in Co nakry met 1-0 van Guinee, door een doelpunt van Andé vlak voor rust. De beslissing valt waarschijnlijk in de laatste wed strijd, op 10 oktober, als Kameroen Zimbabwe ontvangt. In groep B is Marokko koploper, na de zege van 3-1 in Se negal, dat na twee nederlagen vrijwel zeker is uitgeschakeld. De politie gebruikte na de wedstrijd in Dakar traangas om het rebel lerende volk tot rust te manen. Marokko heeft concurrentie van Zambia, dat een paar maanden geleden vrijwel de gehele natio nale ploeg verloor na een vliegtuigongeluk, maar dat aangevoerd door PSV'er Kalusha de thuiswedstrijd tegen Marokko wist te Obree, voor zijn succesvolle rit een volslagen onbekende cou reur met een blanco erelijst, had twee pogingen nodig om het record van Moser te kraken. Vrijdag kwam de in Engeland geboren Schot op de Noorse baan, waar in augustus de strijd om de wereldtitels wordt afge werkt, niet verder dan 50 kilo meter en 689 meter. Gezeten op ultra-modern materiaal. Zaterdag liet de sinds januari werkloze sportman uit Glasgow het futuristische karretje onge bruikt. Hij pakte zijn trainings- fiets. Door hem zelf ontworpen, gemaakt van delen van een ou de wasmachine en langs de weg gevonden schroot. Kosten on geveer 175 gulden. „De door sponsors beschik baar gestelde fietsen zijn niets voor mij, passen niet bij mijn stijl", verklaarde de zonderling zijn opmerkelijke keuze. „Met mijn eigen materiaal moest het gewoon lukken." Toch maakte Obree, die zich de afgelopen maanden aan een streng dieet hield, bij zijn tweede poging een kleine knieval voor de tech niek. Hij gebruikte lichte car- bon-wielen en een moderne vork. Obree bouwde zijn race sterk op. Na tien kilometer had de ex centriekeling, slechts begeleid door zijn manager Vick Haines, al een marge van acht seconden op het schema van Moser. Na veertig kilometer was het ver schil opgelopen tot twintig tel len. Uiteindelijk kwam de bij de Record vanaf Anquetil Het chronologisch overzicht van de laatste tien recordver beteringen is: 46,159 km: Jac ques Anquetil (Fra), Milaan, 29 juni 1956 46,393 km: Ercole Baldini (Ita), Milaan,19 september 1956 46,923 km: Roger Rivière (Fra), Milaan 18 september 1957 47,346 km: Roger Rivière, Mi laan, 23 september 1957 48,093 km: Ferdinand Bracke (Bel), Rome, 30 oktober 1967 48,653 km: Ole Ritter (Den), Mexico, 10 oktober 1968 49,431 km: Eddy Merckx (Bel), Mexico, 25 oktober 1972 50,808 km: Francesco Moser (Ita), Mexico, 19 januari 1984 51,151 km: Francesco Moser, Mexico, 23 januari 1984 51,596 km: Graeme Obree (GBr), Hamar, 17 juli 1993 Leo Road Club in Essex aange sloten coureur 445 meter verder dan de vorige recordhouder. Francesco Moser hield er re- 1984 niet lang meer stand zou houden. Dat echter Obree zijn opvolger zou worden, ver baasde hem. „Ik ken hem niet, maar hij moet een echte atleet zijn als hij binnen 24 uur twee pogingen onderneemt. Mijn complimenten. Hij heeft zich lang en kennelijk serieus voor bereid", zei Moser vol bewon dering. De.Italiaan treurde niet. „Records zijn er nu eenmaal om verbeterd te worden." Moser wil de video-opnames van de race van Obree graag zien. „Om zijn manier van pe daleren en zijn zithouding te analyseren." Obree had voor de aanval op het uurrecord een speciale houding ontwikkeld. Hij zat als een skiër op de fiets, met zijn knieën bijna in zijn maag. Met het verzet 52x12 trapte de Schot per pedaalom wenteling 9,25 meter weg. Moser, de wereldkampioen van 1977 en inmiddels 42 jaar, kondigde aan zelf ook weer op de fiets te stappen. De Italiaan heeft zich voorgenomen op 24 januari 1994, precies tien jaar na zijn record, opnieuw een uur tegen de klok te rijden. De grens van 52 kilometer is dan mis schien al gepassseerd. Chris Boardman, in Barcelona olym pisch kampioen achtervolging, gaat vrijdag 23 juli in Bordeaux proberen die barrière te slech ten. Alleen had Boardman ver wacht dan de unieke prestatie van Moser te verbeteren. Hij moet nu 445 meter meer afleg gen om de wielernaslagwerken te halen. „Ik ben blij voor Obree, maar zijn prestatie is voor mij geen domper. Ik ga er vrijdag voor", aldus de Brit. leiden wilmar kortleever Barcelona presenteert Romario barcelona anp De laatste hindernissen in het contract van Romario de Souza Faria met FC Barcelona zijn za terdag opgeruimd. PSV en de club van Johan Cruijff waren al eerder tot overeenstemming ge komen over de transfer waar mee een bedrag van rond tien miljoen gulden is gemoeid. Romario (27), die gisteren aan een geneeskundig onderzoek wérd onderworpen, wordt van daag officieel voorgesteld. Het contract loopt over drie seizoe- nén met een jaarsalaris van röhd 2,5 miljoen gulden, pre mies en publiciteitsovereen- komsten niet meegerekend. Barcelona zorgt voor een auto en geeft hem maandelijks een bedrag van ten hoogste 8000 gulden voor de huur van een huls. De afronding van het contract heeft zaterdag in de buurt van Girona, ruim 100 kilometer ten noorden van de Catalaanse hoofdstad plaats gevonden. De clqb wilde nieuwsgierigen op afstand houden. Vrijdag vloog da oud-speler van PSV in het privé-vliegtuig van Barcelona's vice-voorzitter Joan Gaspari, rmjt zijn zaakwaarnemer Gio vanni Franchini, van Milaan naar Girona. De besprekingen werden gehouden in een hotel aan de Costa Brava. Barcelona had de voorstelling het liefst tot morgen uitgesteld Met een mooie achtste plaats in de Grindmerenloop in Roermond heeft Ineke Vis haar plaats in de nationale subtop van de halve ma rathon bevestigd. De Bataafse verbrijzelde gisteren haar persoonlijk record en bracht het op 1.17.13. Terwijl de nationale top dit weekeinde in Onderdijk aantrad voor de Piet van Alphen Memorial, was de Grindmerenloop de trekpleis ter voor atleten van buiten de grenzen. Vooral bij de vrouwen was de buitenlandse deelname groot. Winnares bij de vrouwen werd de Duitse kampioene op de halve njarathon, Metzner. Zij finishte in 1.11.21, ruim voor de Engelse kampioene Dilnot (1.13.59), die der de werd. De vier uitgenodigde Nederlandse deelneemsters moesten het afleggen tegen Ineke Vis, de Wateringse die uitkomt voor De Bata ven. Zij was met haar achtste plaats de eerste Nederlandse. „Ik draaide goed en was ruim een minuut sneller dan tijdens het NK", aldus de bronzen medaille-winnares van twee weken terug in Sit- tard. „Het was een zwaar parcours, met stukken vals plat en twee keer een lastige brug. Onder goede omstandigheden moeten er nog wel twee minuten afkunnen." In Onderdijk waren er in de incourantere categorieën ereplaat sen voor regio-atleten. De Bataven grepen in de personen van Mar- tien Hoogenboom en Willem Ravensbergen (1.20.42) overwinnin gen in de klasses lb (45+) en 3 (60+). Bij de mannen werd Paul Barnhoorn, in zijn eerste wedstrijd sinds april, veertiende in 1.12.58. In Tilburg bevestigde Chris Tamminga zaterdag zijn internatio nale klasse door in een interland tegen België en Wales voor Neder land de eerste plaats bij het polsstokhoogspringen voor zich op te eisen. De Alphense atleet, die uitkomt voor Haag Atletiek, volop in training voor de Europese Jeugdkampioenschappen in San Sebas tian (Sp) over twee weken, wipte over 5,25. Nederland won zowel bij de meisjes als bij de jongens. Graeme Obree: „De door sponsors beschikbaar gestelde fietsen passen niet bij mijn stijl." foto buffalo anp Marko Koers is klaar voor de strijd om de wereldtitels atletiek in Stuttgart. De student van de Universitiet van Illinois verover de zaterdag bij de Universiade in Buffalo de eerste gouden me daille voor de Nederlandse af vaardiging. Koers zegevierde op de 800 meter. De roeiploeg haalde drie Finaleplaatsen, maar bleef buiten de medailles. Koers liep in Buffalo tactisch een sterke race. De atleet uit Molenhoek maakte zich niet druk om zijn tijd. Met 1.44,84 tijdens internationale wedstrij den in Oslo had hij zich een week eerder al verzekerd van een plaats in de Nederlandse WK-ploeg. In Buffalo was 1.48,57 goed voor goud. Num mer twee Oleg Stepanov uit Rusland had bijna een seconde meer nodig (1.49,50). Brons was er voor de Fransman Nico Mot- chebon in 1.49,52. De wereldkampioen op de 400 meter horden werd onver wacht verslagen. De Zambiaan Samuel Matete kwam er in Buf falo niet aan te pas. De Afrikaan eindigde op de vierde plaats. De titel ging naar de Amerikaan Derrick Atkins. Matete is bij de Universiade de enige atleet met een wereldtitel achter zijn Halverwege de race leidde de Zamtjiaan. Bij de achtste horde ging het, voor de zoveelste keer in zijn loopbaan, mis. Matete struikelde en verloor zijn coör dinatie. „Ik was kapot", stamel de de Zambiaan op weg naar de uitgang van het stadion. De 200 meter was voor de Amerikaan Bryan Bridgewater. Hij bleef zijn landgenoot Chris Nelloms net voor (20,14-20,17). Nelloms leek elf maanden gele den verloren voor de atletiek- sport. Na een training in de avonduren werd hij in de buurt zijn huis in Dayton, Ohio, door een onbekende in een hinder laag gelokt en neergeschoten. De .kogel raakte zijn nek, brak een sleutelbeen, doorboorde een long en verliet via de borst zijn lichaam. Hij verbleef lange tijd in het ziekenhuis. „Winnen is niet belangrijk voor me. Ik ben blij dat ik hier nog sta." Bij.het roeien bereikten Ne derlanders in drie categoriën de finale. Marjolein Reekers kwam in de eindstrijd van de lichte skiff niet verder dan de zesde plaats. In de vier zonder roeiden Barteld Puite, Joost van Leen- ders, Ton van Dijk en Ruud We ver eveneens naar de zesde plaats. Martin van den Heuvel en Steven Arnold kwamen in de twee zonder bijna vijf seconden tekort om de Italiaanse ploeg van brons af te houden. De voorzitter van het organi satie-comité, Burt Flickinger, werd zaterdag naar een zieken huis overgebracht. De 71-jarige Amerikaan was volledig uitge put. leiden wilmar kortleever omdat het dan rustdag in de Ronde van Frankrijk is. De club had gehoopt op die dag Miguel Indurain van zijn prominente plaats in de sportberichtgeving te kunnen verdringen. Met een dik persoonlijk record en een knappe vijfde plaats in de halve triathlon van Almelo heeft triatleet Casper van den Burgh zich gerevancheerd voor zijn teleurstellende optreden in Stein twee weken geleden. Met 3.52.07 deed de Leidse allrounder gisteren bovendien goede zaken voor het Super Prestige Cir- In zijn derde afgemaakte halve triathlon verbeterde Van den Burgh zich met maar liefst negentien minuten en veegde hij de 4.29 van Stein nadrukkelijk onder de tafel. „Alles ging perfect", meldde Van den Burgh dan ook. „Ik heb mijn eigen race gedraaid. Niet op ande ren letten, maar gaan voor je eigen tijd. Het gaat er dan niet om of je tweede of vijfde ligt, hoewel ik achteraf toch goed voorin bleek te zitten." Lang hield Van den Burgh zijn oerde plaats na het zwemmen vast. Na de zwemtijd van 31.05 en het fietsen in 2.00.06, kwamen de uiteindelijke num mers vier en vijf van den Burgh pas en kele kilometers voor de finish van de hal ve marathon voorbij. „Je weet dat zo'n halve marathon problemen kan gaan op leveren, maar het viel me mee. Ik bleef onder de 1.20." De presta'tie van Van den Burgh telt ook goed mee voor zijn plaatsing in het Super Prestige Circuit over drie kwarttriathlons en één halve triathlon. „Hoeveel punten het me precies ople vert, weet ik nog niet. Maar in vergelij king met vorig jaar had ik de helft van de achterstand tot de wfnnaar. En qua pun ten zit je dan ook op de helft van de ach terstand." Bert van der Plas legde in Almelo zijn eerste halve triathlon af. De Katwijker kwam met zijn veertiende plaats in 4.03.30 goed voor de dag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12