Sport d Uitschakeling kost tennisbond een miljoen Nog altijd met lege handen FIFA houdt Marseille in de gaten MAANDAG 19 JUL11993 b onderwater, 0 (WilflfTt Suvrijn wacht afkeuring Oud-international Wilbert Suvrijn verwacht dat hij over enkele maanden wordt afgekeurd voor het betaalde voet bal. Suvrijn (30), die acht wedstrijden voor NedeTland speelde, stond de laatste vier seizoenen onder contract bij Montpellier. In februari werd de middenvelder geopereerd aan een hernia, maar de revalidatie is niet voorspoedig verlopen. De behandelende artsen achten het waarschijnlijk dat afkeuring volgt. Suvrijn, wiens contract bij de Franse club deze zomer afliep, wil een eventuele afkeuringsprocedure niet voor september beginnen. Torken scoort tweemaal voor VVV oosterhout Remco Torken is zijn campagne bij VW goed be gonnen. In de oefenwedstrijd tegen Excelsior, die de nieuwbak ken eredivisionist met 4-1 won, scoorde de Leidenaar tweemaal. Torken maakte vorige week de overstap van TOP naar VW, na dat hij eerder voor FC Den Haag was uitgekomen. Daarvoor voetbalde hij bij UVS en v.v. Leiden. De Graafschap verslaat Australië zelhem» De Graafschap heeft gisteravond in een vriendschappe lijke wedstrijd in Zelhem met 1-0 gewonnen van het nationale elftal van Australië. De treffer kwam na rust op naam van Rede- ker. De Doetinchemse ploeg, getraind door Versleijen, heeft zich versterkt met de 24-jarige aanvaller Lodi Roembiak. Die werd overgenomen van Cambuur. Raymond Victoria speelt de ko mende tijd op proefin de Achterhoek. Hij verliet indertijd Feye- noord voor een avontuur bij Bayern München. De Graafschap is verder in principe akkoord met Mustafa Yucedag (ex-Ajax). Twee ereprijzen voor Marcel Joost Stockholm Marcel Joost ontving op de slotdag van de Europese titelstrijd twee ereprijzen. De honkballer van het winnende Ne derlands team werd in Stockholm uitgeroepen tot waardevolste speler van het toernooi. Tevens was hij homerunkoning met drie rake klappen over de hekken. Joosts slaggemiddelde (.406) was echter niet voldoende voor de derde onderscheiding. De Zweed Johan Hasselström boekte over negen duels het beste moyenne (.485). Patrick Klerx kreeg de prijs voor de beste werper. Eddy Dix, één van de Nederlandse debutanten, stal de meest honken. De Italiaanse honkballers, de nummers twee, kregen geen indi viduele prijzen. Honderd interlands voor Kruyt Stockholm Marcel Kruyt is sinds gisteren de vierde Nederland se honkballer, die honderd interlandwedstrijden of meer op zijn naam heeft staan. De Neptuniaan volgt recordhouder Charles Urbanus (130), Marcel Joost en Paul Smit. Voor aanvang van de laatste wedstrijd van tijdens de Europese titelstrijd tegen Italië tegen Skarpnack werd de 30-jarige Rotterdammer door KNBSB- bestuurslid Cees Herkemij onderscheiden. Kruyt debuteerde tij dens de Haarlemse Honkbalweek van 1984 in het Nederlands team. Sponsors staan in de rij voor Davis Cup gpd-verslaggever Ze zaten er een beetje beteuterd bij, de bestuurders van de ten nisbond. Doordat Paul Haar huis had geserveerd als in het TV-spotje van de tijdelijke geld schieter (de ruiten van het nabij gelegen provinciehuis gingen er nét niet aan), was de Davis Cup-strijd tegen Zweden zater- De partijen van gisteren hoef den niet meer. De kaarten wa ren echter al Verkocht, dus wat hadden ze nou eigenlijk te mopperen? Het gaat de KNLTB voor de wind, ondanks de slechte prestaties van het Davis Cup-team. Met 725 duizend le den en een jaarlijkse stijging van ongeveer 15 duizend, is tennis na voetbal nog steeds sport nummer twee. „Maar", beseft pr-man Jos Andriessen, „wat hébben Neerlands beste spelers de voorbije dagen een kans laten liggen om tennis nog populairder te maken". En de toch al behoorlijke bankreke ning van de KNLTB te spekken. De kwartfinale van het afgelo pen weekeinde in het unieke en daardoor dure stadion op het Haagse Malieveld, zou ongeveer een half miljoen in kas hebben gebracht, inclusief de bijdrage van Delta Lloyd. Toen het be drijf vier ton overmaakte a bond, is geen verzekering afge sloten tegen een eventifele off day van het nationale Davis Cup-team. Wie had nou ge dacht dat de laatste dag overbo dig zou zijn? Groenoordhallen Andriessen en zijn collega-be stuurders hadden de dagen voorafgaande aan de wedstrijd tegen de Zweden al vooruit ge keken naar de halve finale. De Mark Koevermans staart beteuterd naar de grond. Op de ach tergrond heeft zijn maatje Paul Haarhuis veel reden tot vrolijkheid. FOTO ANP RAI in Amsterdam werd al ge noemd, de Leidse Groenoord hallen, de Jaarbeurs in Utrecht ook, sommigen spraken over het MECC in Maastricht. De tennisbond had er opnieuw een slaatje uit kunnen slaan. De sponsors stonden al weer in de rij. Andriessen: „Het sportieve is het enige dat je niet in de hand hebt." Hij wil niet over bedragen spreken, maar erkent dat de halve finale van de Davis Cup weer veel geld in de la zou heb ben gebracht. Vermoedelijk loopt de KNLTB een miljoen mis. „Omdat het in september veel sneller donker is, zou die wedstrijd binnen worden ge speeld, in een bestaande ac commodatie. We hadden dus geen stadion hoeven bouwen en daardoor veel minder kosten gehad." De sponsors hadden zich.de voorbije weken in rijen van drie gemeld aan het bonds- bureau. „Dat was geen pro bleem geweest", zegt An driessen. „De Davis Cup blijkt een itstraling te hebben. Dit keer is het sportief niet goed gegaan, maar réken maar dat de sponsor tevreden is: twaalf uur zendtijd tijdens het weekeinde en dan nog de nodige minuten in de aanloop naar de wedstrijd. Wie kan dat tegenwoordig nog bieden?" Het weekeinde van de laatste kans is ook alweer voorbij. Bordeaux nog, misschien ^Parijs maar zoals het er nu voorstaat is dat jezelf bedriegen. De Py reneeën en de tijdrit? Kom, stop met dromen. Zijn er nog Nederlanders in het peloton? PERPIGNAN PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Zaterdag en zondag had het moeten gebeuren: twee 'transit- etappes' in warm Zuid-Frank rijk, geknipt voor initiatieven zoals vroeger. Het topjaar was 1980, met 11 ritoverwinningen. De Tour van 1969 de laatste waarin Nederland met lege handen bleef staan. Het Nederlandse wielrennen is terug op het nivéau van 24 jaar geleden. Toen Danny Nelis- sen nog niet was geboren en Maarten den Bakker in de wieg lag. „Maar er zijn ook niet zo veel Nederlanders hier, hè. Met veertien begonnen, twee afge stapt, en vandaag reden er ei genlijk maar tien. Den Bakker had een slechte dag, ik heb overgegeven en was ziek." Woorden van John Talen in Per- pignan. Hij ziet er slecht uit. Bezig aan zijn derde Tour. Uitgewoond, gapend van de honger, ogen hol in de kassen, getekend als een oude Wout, ogenschijnlijk diep ongelukkig. Niet één Nederlan der lacht trouwens na de finish. Sterker: ze zijn het genieten compleet verleerd. „Ik weet niet wat het is", zegt Frans Maassen, „die anderen rijden veel harder. Je zit tegen 70 in het uur in een ontsnap ping en je blijft nog niet weg. Volgens mij ligt het aan het pro gramma dat wij moeten doen en aan de medische begelei ding, die ze in andere landen krijgen." Maassen en Talen probeer den zaterdag tenminste nog wat. Dreven mee in een paar vluchtgroepen. Maar het mocht niet baten. Maassen: „Omdat Indurain nooit de bedoeling had voorsprong te nemen. Die was alleen bezig uit het gedrang te blijven. Net als Rominger. Dan trappen ze liever een stukje harder, dan dat ze de kans lo pen te vallen." Talen: „En het begon al verkeerd, omdat Bauer niet wilde meewerken, de posi tie van Mejia wilde verdedigen tegen Indurain en Rominger." Het was de laatste keer, dit. weekeinde, dat er iets van 'Oranje' werd vernomen. Giste ren kwam helemaal geen Ne derlander in het stuk voor. Twintig man weg op een helling van de derde categorie, vijf man bleven er over. Daarbij geen en kele licientiehouder van de KN- WU. „Dan is het ineens barrage, dan reageert er niemand meer", zégt Gerrit de Vries. „Als een groep vijf minuten heeft wor den het er tien, twaalf, vijftien. Dan is het te laat." Waarom zó? Apathie, mat heid, angst, gebrek aan koersin- zicht? In een recent verleden toch onbestaanbaar. Maar dit jaar is er geen greintje durf, on dernemingslust, zin in koersen. Geen wegkapitein van Word Perfect of TVM die zijn man schappen bij elkaar trommelt en beveelt dat de achtervolging moet worden ingezet. Geen vleugje gezamenlijk besef, dat dit toch de momenten zijn waarop nog iets kan worden rechtgezet. Geen ploegleider, die met de hand op het holster dreigt een einde aan de verbin tenis te maken. Op de communiqués komen de namen van de Nederlanders niet meer voor. Slechts vijf keer een Hollander bij de eerste tien Frans Maassen probeerde het zaterdag wel. peloton liet de Nederlander niet gaan. op veertien etappes. In de pun- tenstand, de bergstand en het klassement van de strijdlust ontbreekt elk spoortje oranje. Rondeboek Waaraan het vooral schort is de bereidheid te 'sterven' vóórdat het lijden begint. Nederlandse renners kijken met angst en be ven in het rondeboek en zien de dagen die nog komen gaan. De moed om de dag ervóór nog iets te ondernemen, zakt ze ter stond in de schoenen. Deze generatie heeft de steenpuisten nooit op de bil naad gehad. Heeft niet leren overleven met biefstukken in de broek. Heeft het stuur nooit op gevreten. Weet slechts van aëro dynamica. En als ze wél in de martelkamer zijn geweest (Nijdam), dan is alleen de ge dachte daaraan tegenwoordig al genoeg voor de witte vlag. De Vries: „De renners die hier wel goed rijden hebben een meer afgewogen programma. Die werken speciaal naar de Tour toe. Ik heb de Vuelta voluit gedaan en moet nu ook in de Tour mijn prestatie van twee jaar terug (34ste, red.) zien te verbeteren. Maar dat kan toch niet als je er tussenin ook Astu- rië, de Mijnvalleien, Subida Ar- rate en de Midi Libre hebt ge daan. Die anderen hebben pro fessor Conconi, wij zijn op ons zelf aangewezen Strijdlust „Je moet met je beperkingen le ren leven", zei Breukink vorige week aan het eind van de Alpen. En op zich hoeft dat nog geen schande te zijn. Maar wie als vertegenwoordiger van een wie- lerland nog steeds geen enkele naam in het klassement van de strijdlust heeft, die is met zijn hoofd en benen niet bij de Tour. Een oplossing om de almaar diepere vrije val te stuiten? Maassen: „Roscioli is heus geen betere coureur dan Den Bakker. Maar er breekt niets door." Talen/De Vries/Cordes ze vormen zo langzamerhand de verloren generatie. En Breukink wordt nooit een Zoetemelk, de 'aanklamper' die wél zes keer een tweede plaats scoorde, één keer zelfs de Tour won en in 1976 drie bergetappes in de wacht sleepte. En Bouwmans is weer geen Breukink. En Danny Het gezicht van Erik Breukink vlak voor de etappe naar Perpignan geeft een juist beeld van hoe het ei Nelissen qua praatjes nog niet staat met de Hollanders in de Tour. Niet best dus. En de kansen op een etappezege worden schaars. I eens zijn oom Jean. deaux of Parijs moet het gebeuren. F De omkopingsszaak van Mar seille gaat de wereld voetbal bond niet onopgemerkt voorbij Joseph Blatter, secretaris van dc FIFA, kondigde aan dat zijn or ganisatie strafmaatregelen zal „Wanneer de mogelijke po ging tot omkoping wordt bewe zen, sluit de FIFA de betrokken spelers onmiddellijk uit voor al le internationale wedstrijden. Zou blijken dat het geld dhor bemiddeling van de club is aan geboden, dan kan Marseille op een vergelijkbare strafmaatregel rekenen." Blatter vertelde in een inter view met de Zwitserse zondags krant SonntagsBlick dat de FIFA zich helaas zo langzamerhand wel met de zaak moet bezig houden. „Op ons nist de taak controle uit te oefenen over het internationale voetbal. Wij gri pen onmiddellijk in indien der gelijke zaken de sport in op spraak brengen." Blatter liet duidelijk door schemeren meer respect te kunnen opbrengen voor de Poolse voetbalbond dan voor de Franse. In Polen werd Legia Warschau en LKS Lodz hun topplaats in de competitie ont nomen nadat de bond de over tuiging had gekregen dat beide clubs betrokken waren geweest bij het 'ritselen' van wedstrij duitslagen op de laatste compe titiedag. Vorige week bekende Jean Jacques Eydelie van Marseille dat hij bemiddelaar was ge weest in de poging tot omko ping van drie spelers van Valen ciennes (Robert. Glassmann en Burruchaga) door Marseilles manager lean-Pierre Bernès. De Europese voetbalunie heeft al gelopen week landskampioen en Europees bekerhouder Mar seille laten meedoen bij de lo ting voor het toernooi van de landskampioenen. De Franse bond werd woensdag de gele genheid gegeven tot 30 augus tus een andere club in te schrij ven indien de beschuldigingen tegen Olympique Marseille wor den bewezen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11