Leiden PvdA: terras Visbrug moet er komen Ziekte houdt flink huis onder bomen in Leiden Zwaaien naar Studen 11 LEIDSE Ziekenfonds komt met nieuwe kaart Afperser Holiday Inn acht maanden de cel in ZATERDAG 17 JULI 1993 971 9 Dieven Transportonderne- merVan derLuyt uit Oegstgeest wapent zich tegen dieven nadat tot twee keer toe werd in gebroken. Salaris I Bij de Van den I Berghstichtingin Noordwijk is een conflict gerezen over salarissen van leerling-verpleegkun digen. Bacteriën verspreiden zich door hoge temperatuur leiden frank buurman De Leidse iepen en meidoorns vallen in deze weken bij bosjes. Met name de Professorenwijk en de Burgemeesterswijk wor den zwaar getroffen door iep ziekte en perevuur. Oorzaak is de hogere temperatuur. Daar door krijgen de schimmels en bacteriën meer kans om zich uit te breiden. De gemeente is deze week begonnen met het kappen van de iepen op de Kanaalweg en de meidoorns aan de Van der Waalsstraat. De vrees be staat dat er rfog veel meer bo men ten prooi zullen vallen. Om besmetting te voorkomen die nen zieke bomen zo snel moge lijk te worden verwijderd. De afdeling milieu en groen van de gemeente fungeert dezer dagen als een soort bomen- brandweer. „Als de temperatuur boven de 20 graden komt kan het heel snel gaan", vertelt de heer Koen van de afdeling Zaterdag 17 juli 10.00-18.00 Plein Hartebrugkerk: Straattekenaar Van het Schip werkt Jaah de Nachtwacht van Rem brandt. 10.00-22.00 Lammermarkt: Ker mis bij Molen de Valk. 11.00-16.00 Kerken in de binnen stad: Manifestatie 'Langs Leidse kerken'. 11.00-16.00 Hooglandse Kerk: Expositie'Kijk op Leiden', ama- teurkunstenaars. 11.00-17.00 Koornbrugsteég 2, Stadhuis: Informatiepost VVV. 12.00-22.00 Pieterskerkplein: Leiden Culinair. 13.00-23.00 Podium Beesten markt: Bierbrouwersfestival mmv The Acoustic Elephants. 13.30-18.00 Vrouwenkerkplein: Praet Pop Part II mmv Stick To The Lips en The Art Bausch Gang. 20.00-01.00 Tent Arsenaalplein: live muziek en disco. 20.00-01.00 Nieuwe Rijn: Ama zing Dekschuit Party 'Bitter Sweet'. 21.00-23.00 Nieuwe Beesten markt: Live muziek in de horecabe drijven. 22.00 Waterpodium Hoogstraat: Royal Fireworks Music van Handel door Orkest Sorco, met echt vuur- Zondag 18 juli 10.30 Hartebrugkerk: Feestelijke Lakenmis, uitvoering van de Messe Brève van Gounod door het Harte- brugkoor olv René Verhoeff 11.00-17.00 Lakenmarkt Standwerkersconcours in de hele binnenstad. 11.00-18.00 Plein Hartebrugkerk: Straattekenaar Van het Schip legt de laatste hand aan de Nachtwacht van Rembrandt. 11.00-17.00 Koorn brugsteeg 2, Stadhuis: Informatiepost VVV. straties met als onderwerp de Leid se lakennijverheid. 12.00-19.00 Vrouwenkerkplein: Leids Montmartre. Portretteke naars en andere kunstenaars pre senteren zich in een Parijse sfeer. 12.00-20.00 Pieterskerkplein: Leiden Culinair. 13.00-17.00 Binnenstad: Natio naal Concours voor Straatmuzikan ten 'De Gouden Pet'. 13.00-22.00 Lammermarkt: Ker mis bij Molen de Valk. 13.00-23.00 Beestenmarkt: Bungy Jump springen en live mu- 14.00-16.00 Hooglandse Kerk: Expositie 'Kijk op Leiden', ama- teurkunstenaars. vanaf 14.00 Korte Mare: Fiësta Mexicana met Mexicaanse muziek en hapjes en rodeostier-wedstrij den. vanaf 14.00 Sus Antigoon, Oude Vest 81: feesten rond het schip 'De Oliepul' meto.a: 'Spieker', sessie rond een van Leidens beste drum- Mannenkoor 'Die Haghe Sanghers' olv René Verhoeff mmv Aart de Kort, orgel. vanaf 15.00 Nieuwe Beesten markt' Live muziek en optredens bij diverse horecabedrijven. 15.00-17.00 Arsenaalplein: De Leidse Glibberpaal midden in de Witte Singel. 17.00-23.00 Tent Arsenaalplein: Finale Nationaal Concours voor Straatmuzikenten 'De Gouden Pet'. 21 00-23.00 Podium Stille Mare: Stoop Co. groen. „Het is ook ondoenlijk om de bewoners van een straat van tevoren te waarschuwen. We gaan er gelijk op af om een verdere verspreiding van de epi demie te voorkomen. Als een boom is aangetast is dat goed te zien. Hij wordt geel en verliest zijn bladeren. Het zou prettig zijn als de mensen ons direct zouden waarschuwen als ze het constateren, dan kunnen we ge lijk handelend optreden." De iepziekte, een schimmel die wordt overgebracht door de iepespintkever, en het perevuur, een bacterie die bijvoorbeeld de boomgaarden in Limburg teis tert, zijn vrijwel niet te bestrij den. „Aan de Kanaalweg heb ben we al vijftien iepen moeten omzagen, en we houden ons hart vast voor de resterende vijf entwintig exemplaren. Als het even tegenzit sneuvelen ze alle maal. De iep is van de mooiste Nederlandse bomen, maar er blijven er op deze manier wei nig over. Op de Lammen- schansweg en bij de Groen- oordhallen staan nog veel ie pen, die worden dóór ons steeds gecontroleerd." De on dergang van de iepen op de Ka naalweg wordt door een ano nieme bewoner in ieder geval zeer betreurd. Die plaatste gis teren in de nabijheid van het Van Vollenhovenplein een paars bloemstuk op een van de stronken bij wijze van grafkrans. De grond langs het kanaal is onlangs door de provincie aan de gemeente overgedragen. De provincie was al begonnen met het aanplanten van linden ter vervanging van de iepen. De ge meente zal daarmee doorgaan. In de Professorenwijk speelt het probleem dat er veel mei dooms bij elkaar staan. In geen enkele Leidse wijk is de mei doorndichtheid zo groot. Het gevolg is dat het perevuur zich makkelijk kan verspreiden. De kans bestaat dat na de Van der Waalsstraat diverse andere stra ten zullen worden aangepakt Lauw begin van Leiden Culinair leiden loman Op de Kanaalweg sneuvelden deze week al vijftien aangetaste iepen. De vrees bestaat dat de rest spoedig zal volgen. lopig wat kaal zullen achterblij De gemeentelijke afdeling reiken op om de epidemie in de kiem te smoren. Het budget van de af deling groen voorziet niet in een directe vervanging van de meidooms, zodat het ernaar uitziet dat diverse straten voor- foto henk bouwman groen is voor meldingen ten van zieke bomen te be- 167622. 'CDA-wethouder handelde in strijd met afspraken De PvdA-fractie eist dat wethouder J. Walenkamp (CDA) zodra hij terug is van vakantie het besluit over een terras op de Visbrug van zijn vervanger A. van Bochove terug draait. Deze stelde deze week onder druk van de markt kooplui de komst van het terras een jaar uit. De PvdA is 'verbaasd en verbolgen'. leiden wim koevoetmoeten verkassen naar de Aal markt. De ambulante handel Enige marktkooplieden zouden vreest voor omzetverlies en als gevolg van de komst van het haalde bijna 2.000 handteke- terras van café Van Engelen ningen op van marktbezoekers die niets moeten hebben van een mix van terrassen en marktkramen op de markten- route. Volgens PvdA-woordvoerder E. van der Veen had.Van Bocho ve, die inmiddels zelf ook op va kantie is, nooit tot uitstel kun nen besluiten. „Van Bochove kan wel namens het college spreken, maar nooit besluiten nemen omdat minstens de helft van het aantal wethouders op vakantie is." Het PvdA-raadslid stelt vast dat Walenkamp de marktkooplieden nog deze zo mer naar de Aalmarkt moet ver wijzen. De wethouder heeft Van der Veen en de leden van ande re fracties deze toezegging ge daan in de raadscommissie. Van der Veen had het liefst al in mei op alle dagen van de week een terras op de Visbrug gehad. Maar wethouder Walenkamp en zijn ambtenaren hadden nog wat meer tijd nodig voor de uit werking van de plannen voor de marktentroute, die al in sep tember van vorig jaar zijn aan vaard door de gemeenteraad. De brief die de marktkooplui onlangs kregen, kan hen dan ook nooit hebben verrast, aldus Van der Veen. In dat schrijven werden ze naar de Aalmarkt verwezen. „Die brief is niet meer en niet minder dan een uitwerking van een reeds lang geleden genomen oesluit." Eerder al had eigenaar Van Engelen van het gelijknamige café aan de Nieuwe Rijn zijn ongenoegen geuit over de actie van Van Bochove. „Als ik mijn best doe, heb ik morgen 10.000 handtekeningen vóór een ter ras", liet hij weten nadat de marktkooplui 1852 handteke ningen tegen zijn terras hadden De koks opereerden nog wat onwenning en moesten duide lijk nog even warmdraaien in hun tijdelijke keukens. Waar schijnlijk duurden de bestellin gen daarom wat langer dan be doeld. Maar de organisatoren van Leiden Culinair zullen te vreden terugzien op de ope ningsavond van dit evenement op het Pieterskerkplein dat nog tot en met zondag doorgaat. Er kwamen gisteravond al enkele honderden mensen wat hapjes proeven. Podium Dit jaar is er meer terrasruimte omdat ook de straat bij het plein is getrokken. Op het podi um klonk rustige hockevclub- jazz en het bleef net aan droog. Dat laatste is voor de ongeveer twintig deelnememde horeca ondernemers dit weekeinde de grootste zorg. „Ik weet dat een aantal mensen,aj,rijden bezig is met dit evenement. En als het dan regent, is heTin één keer over. Dat zou.defetizonde zijn", aldus Kees Klerks, een van de eerste bezoekers dit jaar. Mocht het weer meezitten, dan wordt verwacht dat Leiden Culinair weer een van de best bezochte festiviteiten van de Leidse zomerfeesten wordt. Te gen betaling van de traditionele pegels (dit jaar een knaak per stuk waard) kan er uit veel ge rechten worden gekozen. Van bapao en bouillon tot allerlei vissoorten en via cocktails, sala des, haasjes en broodjes naar de toetjes van ijs, gebak of panne koeken. Moeilijk Waarschijnlijk zal de jury van het zilveren dienblad, jaarlijks uitgereikt voor het lekkerste hapje, het bij deze editie echt moeilijk krijgen nu de kwaliteit van de etenswaar in vergelijking met andere jaren aanzienlijk lijkt te zijn toegenomen. Höpital Wallon krijgt bijna miljoen van gemeente voor renovatie leiden emiel fangmann Ooit het meest uitgeleefde stu dentenhuis van Leiden, over twee maanden volledig geres taureerd en gerenoveerd. De wonderen in Hopital 'Wallon' zijn de wereld nog niet uit. „Een tempoverbouwing", noemt be heerder Frank Thuis het. Tijdens een wandeling zien we de witgesausde plafonds met ornamenten, de bouwstel- lingen die nog tegen de ramen staan, het sanitair dat is uitge breid. Ook een houten trap wordt in oude luister hersteld. De 'fusie', de centrale huiska mer, is tijdelijk gevestigd in wat nog een kamer moet worden. Een student hangt er in een makkelijke stoel en slaat een tennispartijtje gade. Thuis: „Onze sauna hebben we tijdens de renovatie niet ver plaatst. Is een zelfbouwpakket, voor vier personen. We hebben ook een zwembad, nou ja, op blaasbaar. En van Hotel de Doe len hebben we het fornuis." Op de binnenplaats van het reus achtige pand komt een half VOC-schip als een soort decor stuk uit een muur. „Van ons laatste huisfeest, vorig jaar juni, waarop een paar honderd man afkwam. Dit was zo mooi, dat hebben we zo gelaten." Twee miljoen kost de renova tie en restauratie, zoals een groot bord vermeldt. Over de fi nanciering is anderhalf jaar on derhandeld. Per kamer - straks zo'n 35 - komt de restauratie op 53 duizend gulden. Bij een be drag-van die hoogte subsidieert het ministerie via de gemeente de helft. Tegelijk hebben zo'n honderd welvarende oud-Wal- lonbewoners 'een donatie' ge daan, en is de kamerhuur iets verhoogd. Men verwacht ook een bijdra ge van monumentenzorg. „En we helpen als bewoners mee, met vier man gemiddeld", ver klaart Thuis. De kamérs van het voorhuis zijn klaar, zodat de be woners van de achterkant die nu verbouwd wordt, tijdelijk 'lo geren' aan de voorkant. „Dat of fer hebben ze er voor over, want ze betalen gewoon huur." Voor hun opnieuw gevoegde gevel toasten de studenten op hun overburen. „Hópital Wallon moet natuurlijk wel zijn identiteit behouden." foto henkbouwman Vier jaar geleden leek Wallon, ting Leidse Studentenhuisves- le' huis in bezit krijgen nadat de met zo'n vijftig mannelijke Mi- ting er vanwege de hoge onder- Stichting Hopital Wallon was nerva-studenten, nog totaal uit- houdskosten vanaf wilde. De opgericht. Daarvan maken geleefd. Zodanig dat de Stich- studenten konden het 'corpora- naast beheerder Thuis ook oud bewoners deel uit. Ze kocht met een hypotheek voor 450 dui zend gulden het pand, met uit zondering van het hoekdeel Pa- pengracht/Langebrug. „Daar is een muurtje tussen gemetseld", wijst de beheerder aan. „En in de Stichting zitten oud-bewo ners van dit huis die deskundig zijn. Mensen uit de bouwwe reld, juristen." Hópital Wallon heeft een lan ge geschiedénis, die in deel IV van de Rapenburgserie is be schreven. De Haagse restaura teur Van den Ende maakte daarvan bij deze renovatie ge bruik. Zo ontstond de omvang van het pand in de tweede helft van de zeventiende eeuw toen twee huizen werden samenge voegd. Het Hópital dankt zijn naam aan de Waalse Diaconie, die er van 1886 tot 1925 een zie kenhuis had. In die periode werd het doorgetrokken naar de Papengracht, waar de entree tot het Höpital nog fraaier is dan aan het Rapenburg. Na de brand van 1929 in het stadhuis deed Wallon enige jaren dienst als alternatief. De Duitsers maakten er weer een ziekenhuis van. Waarop 'Wallon' na de oorlog werd verhuurd aan Stu dentenhuisvesting, die het in 1961 voor 123 duizend gulden in eigendom kreeg. Zijn al de dure verbouwings werkzaamheden eigenlijk geen 'paarlen voor de zwijnen'? Frank Thuis: „Wallon moet na tuurlijk zijn identiteit behou den. Tja, dan gaat er wel eens wat kapot. Maar we leven niet meer in de jaren zeventig, de mentaliteit is veranderd. We zijn nu eigenaar. En we hebben allemaal één doel voor ogen: af studeren. Voor Studentenhuis-- vesting is dit bovendien beleid. Ze wil af van oude panden in de binnenstad, zodat ze er buiten flats kan bouwen". Ondertussen doen de Wallonbewoners zich in de blakende zon van het Ra penburg te goed aan een biertje vóór de witgesausde gevel. „En af en toe zwaaien we even naar de overkant", lacht er een. „Daar zit Studentenhuisves ting." leiden herman joustra De Leidse zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid voert vol gend jaar een nieuw verzeke ringsbewijs in voor zijn leden. Het is èen kleine plastic kaart die volgens het ziekenfonds veel handiger is in het gebruik dan het huidige papieren be wijs. Bovendien is het minder fraudegevoelig. Zorg en Zeker heid voert de kaart in samen met Ziekenfonds Amsterdam en Omstreken (ZAO) en zorg verzekeraar Trias (Gouda, Dordrecht en omgeving). Sa men hebben de drie zieken fondsen meer dan een miljoen leden. Dé nieuwe kaart werkt volgens Zorg en Zekerheid kostenbe sparend. Op de achterkant is een magnetische strip aange bracht met de nodige Informa tie over de verzekerde. De ge gevens kunnen zodoende een voudig worden veranderd, bij voorbeeld in geval van verhui zing, zonder aal de kaart moet worden vernieuwd. Bij het huidige papieren verzeke ringsbewijs is dat wel het ge val. Bovendien is de nieuwe kaart door het formaat een voudiger méé-te nemen. Prettige bijkswn&tigheid is dat de kaart minde*.fraudegevoe lig is. Het is de bedoeling dat ziekenhuizen worden uitge rust met speciale 'kaartlezers' waarmee in een oogopslag kan worden vastgesteld of de pa tiënt bijvoorbeeld wel is verze kerd en wat de hoogte van zijn eigen risico is. Op het huidige verzekeringsbewijs staan deze gegevens niet vermeld. Tegen het uitlenen van de kaart heeft het ziekenfonds nog niets gevonden. Het komt voor dat cliënten hun verzeke ringsbewijs tijdelijk ter be schikking stellen aan onverze- kerden. Overigens heeft het ziekenfonds geen exacte gege vens over de omvang van deze fraude, die in tegenstelling tot de grote steden 'van geringe omvang' wordt genoemd. Een 41-jarige Eindhovenaar die onder bedreiging van een vuur wapen zijn vergokte geld in het casino van Holiday Inn terugei ste, moet acht maanden de ge vangenis in. Dat vonnis is door president Timmermans van de Haagse rechtbank uitgesproken. Officier van justitie Den Hollan der had twee weken geleden tij dens de strafzitting een jaar cel geëist. „Mensen die zo het recht naar hun eigen hand zetten, ho ren in de gevangenis", zei Den Hollander in zijn aanklacht. De verdachte Brabander had op 22 juli van het vorige jaar 6.000 gulden verspeeld in het Leidse casino. Het was al zijn geld. Omdat hij geen zin had om naar huis te lopen, vroeg hij wat troostgeld terug. Toen hij dat niet kreeg, pakte hij zijn pistool, richtte dat op een uitsmijter en eiste al zijn geld terug. Charanguita speelt voor goed doel bij Leiden Culinair en vanavond om half acht in de tent op het Ar senaalplein. Het geld dat de jongens van het orkest ophalen, gaat naar een goed doel in hun geboorteland.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9