Attali voortijdig weg bij Oosteuropa Bank Buitenland Milieugroepen tegen dichten 'Darién-gat' 'Gordijn des doods' Omstreden brug Kroatië onder VN-bescherming Aung San Suu Kyi: vier jaar in huisarrest Britse geheime dienst MI5 geeft zich bloot ZATERDAG 17 JUL11993 Algemeen Nederlands F Alijev meldt moordaanslag moskou De waarnemend president van Azerbajdzjan, parle mentsvoorzitter Gejdar Alijev, heeft gisteren laten weten dat er in de nacht van donderdag op vrijdag een aanslag op hem is ge pleegd. Volgens Alijev, die tijdelijk tot staatshoofd is benoemd na de vlucht van de gekozen president Eltsjibey, heeft het oppo sitionele Volksfront de aanslag beraamd. Hij gaf verder geen bij zonderheden. Ex-premier Goria verdacht van corruptie turijn Giovanni Goria, voormalig christen-democratisch pre mier en minister van landbouw van Italië, wordt verdacht van afpersing. Volgens openbare aanklagers in Turijn zou Goria in de periode '91-'92, toen hij minister van landbouw was, een wijnhandelaar onder druk hebben gezet om hem tien procent te geven van een EG-subsidie van omgerekend 3,8 miljoen gulden die de handelaar via Goria's ministerie zou hebben aange vraagd. Goria was premier van juli 1987 tot maart 1988. Noodtoestand in Congo Brazzaville» President Lissouba van het Afrikaanse Congo heeft gisteren voor het hele land de noodtoestand afgekondigd. De maatregel is nodig om de rust en veiligheid te herstellen, zo ver klaarde de Congolese premier Opango. De ernstige rellen van de afgelopen weken hebben aan zeker 23 mensen het leven gekost. Matador mag zich El Cordobès noemen cordqueDe Spaanse matador Manuel Diaz, die beweert de zoon te zijn van de beroemde stierevechter Manuel Benitez El Cordobès, mag de bijnaam van zijn 'vader' blijven dragen. Dat heeft èen rechtbank in het Zuidspaanse Cordoue gisteren be paald. Manuel Benitez ontkent dat Manuel zijn zoon is en vindt dat de jonge stierevechter zijn artiestennaam niet rpag gebrui ken. De zaak heeft in Spanje veel opzien gebaard, vooral omdat beide stierevechters in de arena actief zijn. Koptische christen vermoord Cairo» Een 21-jarige koptische christen is gisteren in de Egypti sche stad Dairut doodgeschoten. De autoriteiten denken dat de moordaanslag het werk was van islamitische fundamentalisten. De extremisten, die al anderhalfjaar een gewelddadige campag ne voeren tegen de Egyptische regering, kiezen regelmatig chris tenen als doelwit. Rapport over uitgaven dwingt bankdirecteur tot onmiddellijk vertrek panama-stad ips VN-vredesmacht Cambodja veelvuldig doelwit dieven Jaqcues Attali is gisteren met onmiddellijke ingang opgestapt als president van de Europese Bank voor Wederopbouw en ontwik keling (EBRD). Dat is twee maanden eerder dan hij van plan was. Zijn besluit viel samen met de publica tie van een accountants rapport over de geld verspilling bij de Oosteuro pa Bank. londen cees van zweeden correspondent Nadat Britse kranten zijn 'beste dingspatroon' hadden onthuld, kondigde Attali op 25 juni zijn aftreden aan. Hij zou echter in functie blijven tot een opvolger was gevonden, een proces dat pas in september of oktober wordt afgerond. Het accoun tantsrapport echter was voor hem reden om meteen op te stappen. De accountants vellen in hun rapport een vernietigend oor deel over Attali. De Financial Times had al eerder onthuld dat Attali de begroting voor de in- Jacques Attali. richting van zijn majestueuze hoofdkantoor in de Londense City met elf miljoen gulden had overschreden. Kosten noch moeite waren het hoofdkwartier paleis te veranderen. Twe miljoen gulden was uitgegeven aan de vervanging van het be staande marmer door het pe- archieffoto perdure Carrara-marmer. De vloeren waren belegd met een speciale 'schaduwloze' vloerbe dekking en de bureaustoelen hebben f680 gulden per stuk gekost. Maar het accountantsonder zoek bracht nog meer dubieuze zaken aan het licht. Zo had At- fali een dependance van de Oosteuropa Bank in Parijs ge sticht zonder zijn directeuren daarvan op de hoogte te bren gen. De accountants hekelden ook Attali's dure gewoonte om zich in privé-vliegtuigen te ver plaatsen. Dit had de bank zo'n 1,7 miljoen gulden gekost. Nu Attali zo overhaast is ver trokken, is het onzeker of hij nog de gebruikelijke 'gouden handdruk' krijgt. Als hij was aangebleven tot zijn opvolger was benoemd, had de president op een (belastingvrij) jaarsalaris van 420.000 gulden kunnen re kenen. Attali's functie zal nu tijdelijk worden waargenomen door de vice-president van de Oosteuro pa Bank, de Amerikaan Ron Freeman. Tot de kandidaten voor het presidentschap beho ren Jacques de Larosiere, presi dent van de Franse Centrale Bank, en Europees Commissaris Henning Christophersen, oud minister van financiën van De nemarken. De Britse regering trok giste ren de kandidatuur in van Nigel Lawson, minister van financiën onder Thatcher. Eerder had ex- minister Onno Ruding al laten weten geen interesse te hebben. De regeringen van Panama en Colombia willen de onderlinge handel verbeteren door een weg aan te leggen door de Darién- jungle, een van de belangrijkste natuurgebieden van Midden- Amerika. Diverse milieugroepen hebben al protest aangetekend. In. Canada en de VS heet hij Panamerican Highway, in La- tijns-Amerika kortweg de Pa- namericana: de weg die Alaska in het uiterste noorden verbindt met Patagonië in het uiterste zuiden van het continent. Of liever gezegd: bijna verbindt. Want in de 27.000 kilometer *lange weg op sommige plaat sen een autobaan, op andere plaatsen een smalle strook as falt vol kuilen zit een gat van 108 kilometer. Dit zogeheten 'Darién-gat' is de regio al lang een doorn in het oog. Maar nu is de kogel door phnom penh ips De VN-troepen in Cambodja (Untac), die het land volgende maand zullen verlaten, hoeven zich steeds minder zorgen te maken over de verscheping van hun uitrusting. Gezien het tem po waarin hun bezittingen ver dwijnen, zullen ze in augustus nog maar weinig over hebben. Sinds begin dit jaar zijn 110 dienstauto's gestolen. Maar ook van de voorraad walkie-talkies en kantoorartikelen is nog maar weinig over. Het wordt de dieven ook wel gemakkelijk gemaakt. Het bij houden van inventarislijsten ge beurt weinig accuraat en het kan de meeste verantwoordelij ken domweg niet schelen dat er spullen 'zoekraken'. Luitenant-generaal John San derson, de leider van de VN- itroepen, heeft de Cambodjaan se regering nu gevraagd de vei ligheid van de VN-bezittingen te waarborgen. Of dat lukt is nog maar de vraag, want zelfs op de parkeerplaats van het VN- hoofdkwartier slaan de dieven hun slag. Vorige week werd na melijk de auto van VN-woord voerder Eric Fait ontvreemd. ZAGREB AFP-Rtr-DPA Kroatië ziet af van de herope ning van de strategisch belang rijke Maslenica-brug en het vliegveld bij Zadar. De brug en het vliegveld zullen onder VN- toezicht en -bescherming wor den geplaatst. Met dit besluit geeft Kroatië gehoor aan een oproep van de Veiligheidsraad van de VN. De Veiligheidsraad had Kroa tië donderdag opgeroepen af te zién van het heropenen van de brug en het vliegveld uit vrees voor het oplaaien van de oorlog met de Serviërs in Kroatië. De strategisch belangrijke punten zullen voor de strijden de Servische en Kroatische re geringstroepen worden gesloten en door VN-troepen worden be- VN kunnen weer even financieel voort in Bosnië genéve Rtr-AFP-DPA-ANP waakt. Verder is overeengeko men dat Kroatische troepen zich zullen terugtrekken uit het gebied dat zij bij een offensief in januari op de Serviërs hadden heroverd. Het voornemen van Zagreb om de brug, die onder bereik van Servische artillerie ligt, morgen te openen leidde de af gelopen dagen tot bombarde menten in het gebied. In het Zwitserse Genève wordt vandaag een nieuwe ron de in het vredesoverleg over het voormalige Joegoslavië gehou den. Volgens de laatste berich ten zullen de presidenten van mallorca Ondanks een EG-verbod maken Italiaanse vissers nog Bosnië, Servië en Kroatië aan steeds gebruik van grote drijfnetten. De kilometerslange netten staan het overleg deelnemen. rechtop in het water en vormen volgens de milieu-organisatie Green peace een 'gordijn des doods' voor jonge potvissen. De dieren raken verstrikt in de netten, stikken en spoelen uiteindelijk aan op de stranden van onder meer de Spaanse oostkust. foto »anp ACHTERGROND DEN HAAG AAD LUYMES ANP De Verenigde Naties hebben weer voldoende geld om de be volking in Bosnië drie maan den lang van hulp te voorzien. Enkele donorlanden, waaron der Nederland, en de EG zeg den gisteren in het Zwitserse Genève ruim 208 miljoen gul den toe. De VN-organisatie voor vluchtelingen Unhcr had de vergadering bijeengeroepen omdat de hulpoperatie in ge vaar dreigde te komen door geldgebrek. Nederland levert met 26 miljoen gulden een hoofdaandeel. De VN denken voor dit jaar nog ruim 700 mil joen gulden nodig te hebben, willen ze hun hulp in Bosnië kunnen voortzetten. Unhcr-hoofd Sadako Ogata waarschuwde voor een hon gersnood als de VN niet vol doende voedsel kunnen distri bueren in Bosnië. Als het deze zomer niet lukt duizenden oorlogsslachtoffers te helpen, „dan vrees ik het .ergste voor de komende herfst en winter", aldus Ogata. Al dertig jaar wordt het Burmaanse volk gemangeld door de militaire machthebbers die niet van plan zijn hun machtspositie prijs te geven. En het ziet ernaar uit dat de tengere Suu Kyi nog lang gekooid zal blijven. De generaals beschouwen de populaire dochter van de nationale held Aung San als het grootste gevaar voor hun machtspositie. Haar partij won in 1990 de verkiezingen, maar de junta weigerde het veld te ruimen. Door vriend en vijand wordt Suu Kyi beschouwd als de enige die in een democratisch Myanmar een leidersrol zou kunnen vervullen. In 1991 kreeg de dissidente internationaal grote bekendheid toen ze de Nobelprijs voor de Vrede won wegens haar geweldloos verzet tegen het brute regime. Begin dit jaar gaven de militairen aan dat Suu Kyi niet vrijkomt zolang zij de touwtjes in handen hebben. „Wij kunnen haar niet vrijlaten, omdat we vrezen dat onscrupuleuze elementen haar willen gebruiken om het land te destabiliseren", aldus de onderdirecteur van de militaire inlichtingendienst, kolonel Kyaw Win. „Een volgende regering moet zich maar buigen over haar vrijlating." Om haar vrijheid af te dwingen, begon de oppositieleidster eind vorig jaar een hongerstakingen een tijd lang werd voor haar leven gevreesd. Toen zij na enkele maanden begreep dat het regime haar^rustig zou laten doodhongeren, maakte zij in april een einde aan haar actie. Ook oproepen van regeringen en internationale instellingen om vrijlating van de oppositieleidster haalden niets uit. In 1988 zette Aung San Suu Kyi na een jarenlang verblijf in het buitenland weer voet op vaderlandse bodem om Wij willen in vrijheid ons eigen leven leiden en ons brood verdienen zonderzorgen en angst". Dat schreef Aung San Suu Kyi, de Myanmarese oppositieleidster en Nobelprijswinnares vlak voordat zij op 20 juli 1989 huisarrest kreeg. Sindsdien leeft zij in angst en onze kerheid over haar eigen lot en dat van de bevolking van het geïsoleerde Myanmar (Burma). haar stervende moeder te verzorgen. Al spoedig werd ze meegesleurd door de protestbeweging van studenten die al maanden ageerden tegen de in 1962 gevestigde dictatuur van generaal Ne Win. Gegrepen door deze ontwikkelingen besloot Suu Kyi in de voetsporen van haar vader te treden, die het land in de jaren veertig naar de onafhankelijkheid voerde. Ze stortte zich in de politiek en stelde zich aan het hoofd van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) op. De massademonstraties mondden uit in een volksopstand die bloedig werd neergesabeld. Duizenden mensen werden hierbij gedood. Tienduizenden studenten vluchtten naar het buitenland of sloten zich aan bij guerrillagroepen van etnische minderheden. Om de volkswoede in te dammen, besloot generaal Ne Win af te treden, maar achter de schermen heeft hij tot op heden nog steeds een dikke vinger in de pap. In datzelfde jaar werd ook een coup in scène gezet, waarmee de generaals hun machtspositie versterkten. De legerleiders vormden een nieuw regeringslichaam, de Staatsraad voor Orde en Herstel (SLORC) en kondigden de staat van beleg af. Het regime werd zo mogelijk nog repressiever. Dit weerhield Suu Kyi er echter niet van het land door te trekken om onvermoeibaar te pleiten voor democratie en geweldloos verzet tegen de machthebbers. Dat ging goed totdat de militairen op 20 juli 1989 toesloegen. In een groots opgezette campagne tegen de oppositie werden de leiders van de NLD achter de tralies gezet. Suu Kyi zelf kreeg huisarrest, waardoor alle contacten met haar aanhangers werden verbroken. Maar het volk is haar nog niet vergeten. Naar verluidt is ze nog populairder dan haar vader, wiens foto's tijdens de volksopstand werden meegedragen. In een poging hun machtspositie een democratisch tintje te geven, schreven de militairen in 1990 parlementsverkiezingen uit. Die werden door de NLD van Suu Kyi met een overweldigende Meerderheid gewonnen, terwijl de regeringspartij nauwelijks stemmen kreeg. De junta accepteerde de uitkomst echter niet en weigerde de macht over te dragen. De regering bepaalde dat het nieuwe parlement een constitutionele vergadering zou worden om een nieuwe grondwet op te stellen, maar dit lichaam heeft geen enkele macht. De meeste NLD-leden zijn gearresteerd of gevlucht. De overheid dringt erbij overgebleven parlementariërs op aan het leger een leidende rol toe te kennen, zodat de machthebbers niets te duchten hebben. Critici verwijten het regime dan ook dat de hefhaaldelijk opgeschorte besprekingen over de nieuwe grondwet slechts dienen om een democratisch gekozen regering, en daarmee de vrijlating van Suu Kyi, op de lange baan te schuiven. Sommigen vrezen dat de Nobelprijswinnares tot haar dood een gevangene zal blijven. de kerk. Hoewel Panama nog geen definitief besluit heeft ge nomen, begint Colombia bin nenkort met de aanleg van de weg. Volgens Juan Carlos Navarro, directeur van de Nationale As sociatie voor Natuurbescher ming (Ancon), is het project een ramp voor de flora en fauna in het gebied. De aanleg van een weg leidt volgens hem tot meer migratie naar het gebied en dus tot vernietiging van het bos. Ook andere organisaties heb ben bezwaar gemaakt tegen de Darién-weg. Zo hebben Kuna- indianen de handen ineengesla gen om te strijden voor het be houd van wat zij Nabgaana noemen en heeft bisschop Ro- mulo Emiliani verklaard dat het verhogen van de lage levens standaard in het gebied veel be langrijker is dan de aanleg van de weg. washington opa Miljoen Aziaten gedwongen tot prostitutie en slavernij beid. Zo zijn in Kuwayt zekér tweeduizend vrouwelijke hul - pen in de huishouding sekSuëel' misbruikt of verkracht, aldtfs Michele Beasley van de.Vli?- men's Commission on Refugee Women and Children^ De slachtoffers zijn voor het me rendeel afkomstig uit Sri Lanka, Bangladesh, India en de Filipij- nen. Abdel Momen, de voorzitter van Women and Children Inter national, meldt de verkoop van 25 jongens die in de Golfstaten moesten deelnemen aan kame- lenrennen. De kinderen, som migen niet ouder dan vier, wer den in het zadel vastgebonden en raakten zwaargewond als de kamelen tijdens een race vielen of schichtig reageerden. De jon gens, afkomstig uit Pakistan en Bangladesh, waren gekocht van families die in geldnood ver keerden. Jaarlijks worden in Azië bijna een miljoen mensen, onder wie tienduizenden kinderen, tot prostifutie en slavenarbeid ge dwongen. Dat hebben vertegen woordigers van een aantal men senrechtenorganisaties deze week tegenover een commissie van het Amerikaanse Congres verklaard. Kenneth Klothen van de orga nisatie Defence for Children In ternational wees de commissie leden erop dat kinderprostitutie vooral in Thailand en de Filipij- nen wijdverbreid is. Toeristen die seksuéle omgang met de kinderen hebben, denken vol gens hem ten onrechte dat ze geen risico lopen met het HIV- virus, wat AIDS kan veroorza ken, te worden besmet. Ook de Golfstaten blijken het toneel van vele vormen van seksueel geweld en dwangar- RAF dreigt met vergelding voor dood Wolfgang Grams hamburg ap De Duitse terreurbeweging Rote Armee Fraktion (RAF) heeft ge dreigd hoge politici, onderne mers en ambtenaren in de knie- en te schieten als vergelding voor de dood van Wolfgang Grams. Dat heeft de krant Bild gemeld. De knieschijf-tactiek is al eer der door de RAF toegepast. Ook het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA) bedient zich van deze strafmaatregel. RAF-lid Grams werd op 27 ju ni op het station van het Oost- duitse Bad Kleinen gedood bij een actie van de speciale poli- tie-eenheid GSG-9. Na het inci dent gingen geruchten de ronde dat Grams door de politie was geëxecuteerd. De uitslag van het onderzoek naar de gebeur tenissen in Bad Kleinen wordt volgende week verwacht. londen cees van zweeden correspondent Vier jaar geleden bestond MI5 officieel niet eens, gisteren po seerde het hoofd van de Britse contra-spionagedienst voor de camera's. Doel: de lancering van een glanzende brochure waarin meer informatie wordt verstrekt dan een Russische spion vroeger in zijn hele leven kon vergaren. In navolging van de Ameri kaanse CIA en de Russische KGB ontdeed de Britse MI5 zich gisteren eindelijk van haar slui er van geheimzinnigheid. En vanonder die sluier kwam een dienst te voorschijn die in niets lijkt op het beeld dat de schrij vers van spionageromans ervan hebben geschetst. Het beeld van MI5 was er een van een bolhoeden-brigade van voormalige legerofficieren die in Oxford of Cambridge hadden gestudeerd. Alleen dat laatste klopt enigzins. Een kwart van het personeel, zo werd gisteren onthuld, is inderdaad afkomstig van 'Oxbridge'. Maar verder hebben de spio- nageschrijvers er naast gezeten. Meer dan de helft van de twee duizend 'spionnen' is vrouw, en de gemiddelde leeftijd ten kan tore ligt onder de 40 jaar. Dat MI5 wordt aangevoerd door een vrouw, Stella Riming- ton, was in 1991 al door de Brit se regering onthuld. Dat deze vrouw nu voor de pers poseer de, was echter ongehoord. MI5 is echter niet van plan zo ver te gaan als de CIA, die een afdeling persvoorlichting heeft, of de KGB, die ooit haar eigen Stella Rimington, hoofd van MI5, poseert voor de fotografen. foto AP» sean oempsey schoonheidswedstrijd organi seerde. Zo zal bijvoorbeeld de omvang van de begroting ge heim blijven en kan het hoofd van de dienst niet worden ge hoord in het Lagerhuis. Maar de gisteren gepubliceer de brochure verstrekt informa tie die voorheen hoogst geheim was. Zo blijkt uit het boekwerkje dat nog maar een kwart van de middelen wordt besteed aan contraspionage, terwijl 44 pro cent van het geld naar de be strijding van her verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) gaat. Terreurbestrijding is sinds de val van de Muur het nieuwe doel van MI5. Toen de regering vorig jaar bekend maakte dat MIS een aantal taken van de po litie zoti overnemen, reageerde Scotland Yard geërgerd. Deze week kon de politie echter een (vermeende) IRA-terrorist arres teren dankzij, zo erkende een Yard-woordvoerder, het nijvere inlichtingenwerk van Stella Ri- mingtons jeugdige dames.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5