'Werkloosheid stijgt sneller9 Kinderziekten houden superfregat aan de wal Binnenland Rechter beslist: psychiatrisch onderzoek 'Monster van de Jura' Soppen in de polder Eis van acht jaar voor dubbele kindermoord Laatste controle Ombudsman wil campagne NS-directeur Bakhuis Wil van geen wijken weten tegen 'spookbewoners' Betuwelijn is een snelweg met op- en afritten ZATERDAG 17 JUL11993 3 Half procent opslag voor ambtenaren den haag Het kabinet overweegt de ambtenaren dit jaar toch iets extra's te geven. Met een half procent loonsverhoging per 1 oktober wil het kabinet hun koopkracht wat bijspijkeren. Zonder maatregelen zou de koopkracht volgend jaar 3,9 procent dalen. De salarisverhoging kost dit jaar 150 miljoen. Volgend jaar wil het kabinet de ambtenaren op nul houden. Vandaag neemt het kabinet een definitief besluit. Dode door klapband trekker giethoorn Een 33-jarige man uit Oldemarkt is gisteren overle den aan de verwondingen die hij donderdag in Giethoorn opliep bij hetf oppompen van een band van een landbouwtrekker. Door nog onbekende oorzaak explodeerde de enorme band. De man werd acht meter weggeslingerd. Het slachtoffer, medewerker van een landbouwmechanisatiebedrijf, kwam tegen het dak van de loods en viel vervolgens op de betonnen vloer. Fregatten Adriatische zee afgelost den haag De Nederlandse fregatten Kortenaer en Witte de With, die in de Adriatische Zee meehelpen het VN-embargo te gen Servië en Montenegro af te dwingen, worden over ruim een week afgelost door de Philips van Almonde en de Abraham Crijnssen. De Kortenaer keert op 30 juli in Den Helder terug, de Witte de With op 28 juli. Simons boos na publikatie opiumrecept Rijswijk» De stichting Mainline in Amsterdam heeft in een met subsidie van WVC uitgegeven tijdschrift voor drugsgebruikers beschreven hoe je papaver moet verbouwen om er opium uit te krijgen. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid is laaiend en dreigt de geldkraan dicht te draaien. Zijn collega Kosto heeft de officier van justitie ingeschakeld. Medewerkers van Mainline delen vier keer per jaar het blad uit onder verslaafden. Het blad moet heroïnespuiters en cokesnuivers ertoe brengen beter over hun gezondheid te waken. Het GPV-kamerlid Van Middelkoop had de beide staatssecretarissen op het spoor gezet van de acti viteiten van Mainline. Politie ontmantelt hennepplantage Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteravond in Am sterdam-Noord een grote hennepkwekerij opgerold. De planta ge w§s verdeeld over twee loodsen, die eigendom zijn van een decorbouwer. Circa tienduizend hennepplanten werden in be slag genomen. Volgens de politie oogde het geheel zeer profes sioneel, met onder meer warmtelampen, een hasjpers en een af zuig- en een drainagesysteem voor de bewatering van de plan ten. Tijdens de inval was er niemand in de loodsen aanwezig. De politie is op zoek naar de betrokken verdachten. Leraar vast na ontucht met leerlinge zwolle Een 50-jarige leraar van een scholengemeenschap in Zwolle is aangehouden omdat hij een groot deel van 1992 een seksuele relatie heeft onderhouden met een 14-jarige leerlinge. De man heeft bekend. De ouders van het kind hadden hiervan aangifte gedaan. Korrelatie ontloopt korting subsidie utrecht De stichting Korrelatie kan gewoon verder. Aanvanke lijk leek het erop dat de stichting het met de helft van de subsi die zou moeten doen, waardoor de telefonische hulpverlening ernstig in gevaar zou komen. In het kader van de bezuinigingen van WVC moet Korrelatie vier ton van de in totaal 870:000 gul den inleveren. Wat eerder echter niet bekend was, is dat het budget van de NOS structureel met hetzelfde bedrag wordt ver hoogd voor Korrelatie. Per saldo verandert er dus niets. Kanonnen schieten op willekeurige doelen den helder amp De vier hypermoderne M-fre- gatten van de koninklijke mari ne vertonen zoveel mankemen ten dat zij pas van^f 1995 ope rationeel zijn. De marine ver wacht twee jaar nodig te heb ben om „een waslijst aan kin derziekten" te verhelpen. Een woordvoerder van de marine bevestigde gisteren ook dat de opvarenden van onder meer het M-fregat Tjerk Hiddes geïrri teerd raken over alle manco's aan hun schip. Volgens de woordvoerder is er bij de vier Multipurpose (voor meerdere taken inzetbare) fre gatten sprake van tal van fouten in de software die alle geavan ceerde computersystemen aan boord stuurt en deels aan elkaar koppelt. Maar ook treden sto ringen op in allerlei andere ap paratuur en elektronica door het hele schip. Zo mag het geavanceerde richt- en vuursysteem van de vier fregatten veiligheidshalve niet worden gebruikt. De zoge- noemde smart radar van het vuurleidingsysteem blijkt niet in staat bewegende doelen nauw keurig te volgen en raketten daar naar toe te leiden. Het ra darsysteem richt het vuurlei dingsysteem spontaan op wille keurige andere objecten. Het merendeel van de fouten treedt volgens de woordvoerder op bij alle vier de in de vaart ge nomen M-fregatten. Zowel in tijd als budget is rekening ge houden met kinderziektes om dat die bij elke nieuwe serie oorlogsbodems optreden, maar bij deze serie loopt het de spui gaten uit. De marine beschikt nu over de M-fregatten Karei Doorman, Tjerk Hiddes, Willem van der Zaan en Van Amstel. Vier ande re gevechtsschepen uit dezelfde klasse, Van Speijk, Abraham van der Hulst, Van Nes en Van Ga len, moeten uiterlijk eind 1996 van stapel lopen. De acht fre gatten kosten 450 miljoen gul den per stuk. Zwitser en vriendin schuldig, maar strafmaat nog niet bekend amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft het 'monster van de Jura' en diens vriendin gisteren voor ze ven weken naar het Pieter Baan Centrum ge stuurd voor psychiatrisch onderzoek. De recht bank bevond het duo schuldig aan pogingen tot ontvoering van kleine kinderen en bezit van vuurwapens, maar kon door het ontbreken van onderzoek naar de persoonlijkheid van de ver dachten nog niet tot een strafmaat komen. Deskundigen van de kliniek moeten nu bekij ken in hoeverre de 38-jarige Zwitser en diens 22- jarige vriendin toerekeningsvatbaar moeten wor den geacht. In het geval van ontoerekeningsvat baarheid volgt veelal een terbeschikkingstelling (TBS). De twee worden dan voor onbepaalde lijd opgenomen in een bewaakte psychiatrische kli niek, totdat de rechter het weer veilig acht hen vrij te laten. Officier van justitie Dekking eiste twee weken geleden zes jaar cel tegen de man en vijf jaar tegen de vrouw. De rechtbank achtte bewezen dat het tweetal - ten tijde van hun arrestatie in januari woonachtig in Amsterdam - heeft geprobeerd in Nederland kinderen te ontvoeren. In november van het vo rig jaar maakte het stel meerdere strooptochten over de Veluwe op zoek naar een geschikt kind. In de kofferbak van zijn auto had de man daartoe een speciale koffer met luchtgaten aangebracht. Hoewel de man dat altijd heeft ontkend, achtte de rechtbank bewezen dat hij de bedoeling had om kinderen te ontvoeren, seksueel te misbrui ken en vervolgens te doden. De bewezenverklaring staat haaks op het oor deel van de uitleveringskamer van de Amster damse rechtbank. Die bepaalde eerder dit jaar dat het paar aan Zwitserland mag worden uitge leverd omdat de pogingen tot ontvoeringen niet bewezen verklaard zouden kunnen worden. De Zwitserse justitie vroeg om uitlevering wegens seksueel misbruik van en moord op kleine kinde ren. Bij de arrestatie van de man in Amsterdam vond de politie videobanden waarop de verdach te kleine kinderen gruwelijk seksueel misbruikt. Rechercheurs verklaarden toen nog nooit zoiets ergs te hebben gezien. Vooral jonge mannen zitten zonder baan den haag gpd De werkloosheid blijft pijlsnel stijgen. Vooral jongeren worden daarvan het slachtoffer, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. Voor de werkgeversorganisatie VNO is de snel oplopende werk loosheid „een bron van grote zorg", terwijl de vakcentra le FNV het behoud van werk de hoogste prioriteit wil ge ven. slachtoffer. Terwijl de werkloos heid onder jonge vrouwen vrij wel gelijk bleef, steeg het aantal haanloze mannen tot 25 jaar met bijna de helft. De FNV wil speciale aandacht voor deze groep om een herha ling van de massale jeugdwerk loosheid in het begin van de ja ren tachtig te voorkomen. „Toen zaten grote groepen jon geren in een uitzichtloze posi tie. Dat mag niet weer gebeu ren, vooral als je bedenkt dat een behoorlijk deel van die jon ge werklozen allochtoon is", al dus een FNV-woordvoerster. De Terwijl de werkloosheid in het tweede kwartaal normaal ge sproken omlaag gaat, bleef een daling nu uit. Het CBS telde tus sen april en juni 359.000 werk lozen. Dat zijn er 73.000 of ruim een kwart meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. De stij gende tendens in de werkloos heid wordt sterker, concludeert het bureau. Vooral de stijgende werkloos heid onder jongeren baart de bonden zorgen. Mannen tot 25 jaar blijken het voornaamste vorige week met de werkgevers gemaakte afspraken over meer deeltijdwerk moeten zo'n 100.000 mensen aan een baan helpen. Het CBS staaft de snelle stij ging van de werkloosheid ook met andere cijfers. Zo bedroeg het aantal werkloosheidsuitke ringen in mei 622.000, 58.000 meer dan een jaar eerder. Het aantal vacatures staat al twee kwartalen op het laagste niveau sinds 1984. Van elke duizend mannen zijn er nu 53 werkloos, tegen 40 een jaar geleden. Bij de vrouwen zijn 45 op de duizend zonder baan, tegen 38 vorig jaar. Het aantal geregistreerde werklozen in Nederland is in to taal met 26 procent gestegen te gen gemiddeld veertien in de EG. Alleen in Duitsland en Spanje stijgt de werkloosheid even snel. Flevoland Het was ook gisteren soppen op deze akker in Flevoland. Voor de vakantiegangers is de regen van de afgelopen dagen weliswaar vervelend, maar voor de meeste akkerbouwers komt ze als een geschenk uit de hemel. foto anp koensuyk Vader 'voerde opdracht van God uit' middelburg» dat breda Onberispelijk gekleed voor de diploma-uitreiking, controleerde deze officiere voor alle zekerheid toch nog maar even haar schoenen voor dat ze naar voren werd geroepen om haar getuigschrift in ontvangst te nemen. Gisteren kregen 83 militairen hun officiersdiploma in de Seeligka- zeme. Ondanks de komende halvering van de landmacht is voor allemaal een baan gevonden. foto anp Raymond rutting Acht jaar cel en TBS met dwangverpleging eiste officier van justitie Van Gelder gisteren tegen een 42-jarige beeld moest volgen. Vai laatste zag hij overigens af. De achtergrond van het dra ma wordt gevormd door eer echtscheiding. De kinderen wa 'Als ik de kinderen niet krijg, dan mag niemand ze krijgen het Zeeuwse Hoek we gens moord op zijn zoontje van vier en zijn dochter van twee. Het drama vol trok zich in de nacht van 22 op 23 januari, toen de kinderen in het ka- der van een om gangsregeling bij de vader ver bleven. De kinderen kregen van de manisch-depressieve man eerst een kalmeringspilletje. Vervolgens drukte de vader een met ether besprenkelde doek over de neus en mond van de kinderen. Daarna diende hij de kinderen een hoeveelheid bu- taan/isobutaangas toe uit een campinggasbusje. In de vroege ochtend van de 23ste januari meldde hij zich bij de politie met de mededeling dat er „thuis iets ergs was gebeurd." Hoe de zaak zich in werkelijk heid heeft voorgedaan werd op de zitting niet duidelijk. De man hield star en stug vol dat hij van God de opdracht had gekregen om de kinderen te laten insla pen en dat hijzelf hun voor- toegewezen en dat kon hij niet ver kroppen. Volgens verklaringen had hij diverse keren de moeder gedreigd de kinderen te zul len vermoorden. „Als ik ze niet krijg, krijgt niemand ze", zo zou hij hebben gezegd. Dat de Zeeuw stemmen in zijn hoofd Ijppjde die een op dracht van God zouden inhou den, leek de officier van justitie daarom op zijn minst twijfel achtig. „Hij heeft daar in het be gin nooit over gerept en komt daar nu pas mee aanzetten. Dit is een zeer geslepen man die met voorbedachten radt e'en dubbele moorfl heeft gepleegd onder het mom van een Godde lijke opdracht. De moord op zijn twee kinderen is niets meer en minder dan een moord uit wraakgevoelens jegens de moe der". stelde ze. Ook de psychiaters twijfelen sterk aan de moord-opdracht van God. Niettemin achten ze de man sterk verminderd toere keningsvatbaar. Schippers lakoniek over Biesheuvel De actievoerende binnenschip pers hebben gisteren lakoniek gereageerd op de aanwijzing van oud-premier Biesheuvel als bemiddelaar on het binnen- vaartconflict. „Eén ding is dui delijk: wij hebben niet om Bies heuvel gevraagd", aldus actie coördinator Ardon. De schip pers willen wel praten, maar rust komt er volgens hen alleen als Maij het vrijwillige toer beurtsysteem Noord-Zuid - waarbij bevrachters lading op de schippersbeurs aanbieden en de schippers die om beurten kunnen vervoeren - een wette lijke status geeft. Het was gisteren op de Ne derlandse binnenwateren overi gens vrij rustig. Alleen in Maas- bracht, Terneuzen en bij de Oranjesluizen ,in Amsterdam deden zich kleine incidenten amsterdam De Amsterdamse ombudsman Nora Salomons vindt dat de ge meente een voorlichtingscam pagne moet starten om burgers duidelijk te maken wat ze kun nen doen tegen 'spookbewo ners'. Dat zijn mensen die zich laten inschrijven op een be paald adres zonder er daadwer kelijk te wonen en zonder dat de hoofdbewoner ervan op de hoogte is. Eèn spookbewoner kan voor de echte bewoner vervelende gevolgen hebben. Alleenstaan den met een uitkering kunnen plotsklaps worden geconfron teerd met een voordeurdelers- korting van bijna 200 gulden, of lopen de teruggave van ge meentelijke waterzuiverings- kosten mis. „Bovendien kun je door de fiscus in een hogere ta riefgroep worden ingedeeld als je niet oppast", zegt Salomons. Het is niet duidelijk hoeveel 'spookbewoners' er zijn. Het is wel mogelijk om ongewenste inschrijvingen te voorkomen, zegt Salomons, door het bevol kingsregister om een inboe- kingsbeperking te vragen. Dat houdt in dat niemand op het adres kan worden ingeschreven zonder toestemming van de hoofdbewoner. Het ongedaan maken van een valse inschrijving kan zeker een half jaar van onderzoek in be slag nemen. „Begrijpelijk", vindt de Ombudsman. „Hel komt ook voor dat partners ru zie hebben en de één de ander uit het register wil schrappen. Dat moet je niet te makkelijk maken." utrecht henk postma Alle alarmbellen rinkelden, toen NS Goederenvervoer drie jaar terug de plannen presenteerde om de teloor gang van het bedrijf resoluut een halt toe te roepen. Het bedrijf, ooit met 750 laad- en losplaatsen in alle hoeken en gaten van het land vertegenwoordigd, had zichzelf volkomen uitgerangeerd. Sinds de sluiting van de mijnen in Zuid-Limburg liep het goederenvervoer per spoor gestaag terug tot nog slechts een schamele 18 miljoen ton per jaar. Er moest en zou een reddingsplan wor den uitgevoerd. De 'ruggegraat' daar van heette Betuwelijn. Die nieuw aan te leggen goederen spoorlijn zal niet alleen de mainmorts Rotterdam en Amsterdam/Schiphol met het Europese achterland verbinden, maar ook als 'draaischijf fungeren voor het binnenlands goederenvervoer per spoor. Directeur Bakhuis van NS-goede- „Je moet de Betuwelijn veel meer zien als een autosnelweg met op en afritten. Daar houden mensen die al ternatieve plannen maken, vaak geen re kening mee." Een verviervoudiging van de ver- voersomvang tot 65 miljoen ton per jaar moet het gevolg zijn. Helaas, er was niet gerekend op actievoerders die dure milieu-eisen stellen of zelfs de lijn hele maal niet willen. Als 'ruggegraat' buigt de Betuwelijn diep door onder het zware gewicht van aanhoudende maatschappelijk protes ten. Maar barsten? Bakhuis is er niet bang voor. „Wij gaan er nog altijd van uit dat die Betuwelijn er komt." En zo niet? „Dan kan niet alles wat in Rotterdam wordt aangeboden op transport. Tenzij je het reizigersverkeer aan de kant schuift. Ook bij uitstel komt het perso nenvervoer in het gedrang." En uitstel is er al. Aanvankelijk was alles erop gericht de Betuwelijn in 1998 in gebruik te nemen. „Spoedige politieke besluitvorming is ui terst urgent", zo heette het drie jaar gele den. Maar die besluitvorming verloopt heel wat trager dan gedacht. Bakhuis: „Ja, de Betuwelijn komt later gereed dan wij dachten. We zijn wat dat betreft te optimistisch geweest, dusdanig dat we er achteraf een beetje om glimlachen. Nie mand had gedacht dat er zo'n giganti sche storm van protest zou opsteken." NS goederenvervoer heeft zich er in middels al lang bij neergelegd dat de nieuwe route niet meer voor de eeuw wisseling gereed is. Daar komt nog een andere, onvoorziene ontwikkeling bij: de recessie. Het bedrijf gokte erop rond de eeuwwisseling zo'n 40 miljoen ton per jaar te kunnen vervoeren, daar is nu 5 miljoen ton vanaf gehaald. Bakhuis ligt er niet wakker van: „Dat de economie het nu even laat aTweten, is een geluk bij een ongeluk. Want anders zouden we door de vertraging met seri euze capaciteitsproblemen te maken krijgen. Zolang de Betuweroute er niet is. moet de groeiende goederenstroom over het bestaande spoor. Dat gaat al gauw ten koste van het reizigersvervoer, vooral op de Brabantroute en op het traject Rotterdam-Utrecht-Arnhem. Verder uit stel betekent dat de uitbreiding van het reizigersvervoer op een aantal plaatsen niet kan plaatsvinden. En misschien dat het op enkele punten terug moet." De economische terugval, aldus Bakhuis, kan veel van die pijn verzachten. Het verslechterd economisch klimaat mag de NS dan wat meer speelruimte geven, het heeft ook twijfel gezaaid over de financiële onderbouwing van de Be tuwelijn. Is het bedrijf nog wel in staat naar een vervoersvolume te groeien van 65 miljoen ton in het jaar 2010? „De al gehele economische teruggang zat niet in onze prognoses. Maar op lange ter mijn worden de cijfers er niet wezenlijk door beïnvloed. Zo'n recessie is niet meer dan een kleine inzinking".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3