Van de klaver naar de biezen ZATERDAG 17 JULI1993 FOTO'S RAYMOND RUTTING ANP Ondanks het feit dat biezen matten al lang plaats hebben moeten maken voor kokosmat ten en kunststof tapijten, worden er nog steeds biezen geteeld rond het Overijsselse Genemui- den. Biezen teelt stond vroeger voor armoede. Het gezegde 'van de klaver naar de biezen' uil dan ook zo veel zeggen als 'van wel vaart tot gebrek'. In Nederland houden nog slechts twee Firma's zich bezig met de biezenteelt. De Lange is een van die bedrijven die nog percelen biezen onder houden. Tegenwoordig worden biezen hoofdzakelijk gebruikt voor stoelmatten en voor het dichten van houten wijn- en whiskey-vaten. Een kwart van de oogst gaat naar Frankrijk en Schotland voor vaten, driekwart gaat naar 'stoelenmatters' in Ne derland. De prijs van de biezen varieert tussen de zes en tien gul den per kilo. Vooral Portugal is een geduchte concurrent voor De Lange. De boeren daar kun nen het produkt vaak goedkoper aanbieden door het drogere kli maat en omdat het voor hen een bijprodukt is. Biezenplantjes worden opgekweekt door ze te stekken. Na drie jaar zijn ze vol groeid en klaar voor de oogst. Daarna kunnen ze om het jaar weer worden gesneden. Dat ge beurt met een 'snit,' een zeisvor- mig mes. Deze 'snitten' zijn niet meer in de handel en worden door middel van advertenties achterhaald bij oud-biezensnij- ders of hun familie. De biezen worden altijd rond de maand juli geoogst. Om de goede kwaliteit te bewaren, moeten ze snel van de ondergelopen akkers worden gehaald. Linksboven: De afgesneden bie zen worden gebundeld met een touwtje. Het waterniveau op de biezenakkers wordt met behulp van pompen op ongeveer dertig centimeter gehouden. Linksmidden: De bundels biezen worden drijvend verzameld op één punt. Van daaruit worden ze over land verder getransporteerd. Linksonder: Eenmaal goed ge droogd zijn de biezen lang houd baar. Ze worden opgeslagen In een voorraadschuur en zijn zo het hele jaar door leverbaar. Jan Last uit Genemuiden beoefent een uitstervend beroep: hij verwerkt de biezen tot stoelzittingen. Last is al zo'n z tien jaar stoelenmatter. Hij werkt in zijn schuurtje.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29