ZATERDAGS BIJVOEGSEL Een zwarte heiland met PR-talent ZATERDAG JU 1993 Nelson Mandela wordt morgen 75 Morgen wordt Nelson Man dela 75 jaar. Sinds zijn vrij lating uit de gevangenis, pre cies drieëneenhalf jaar gele den, is hij met zijn 'mede- en tegenspeler', president F. W. de Klerk de hoofdrolspeler in wat ook wel de 'onderhan delde revolutie' wordt ge noemd. Vooral dankzij hun inspanningen lijkt Zuid-Afri ka van de door iedereen ver foeide apartheidsstaat 'een echte on-raciale democratie te worden. Nelson Mandela zal vrijwel zeker de eerste zwarte president van het land worden, op een leeftijd waarop een ander al ruim met pensioen is. Voor het zo ver is, zal hij echter eerst het ANC voor een nieuwe crisis moeten behoeden. De strijd om zijn opvolging is name lijk al begonnen. Juni 1990. Nelson Mandela, nog geen halfjaar vrij en nog in gezelschap van Winnie, wordt bij zijn bezoek aan Nederland toegejuicht door een enthousiaste menigte op het Amsterdamse keidseplein. N NUUSENBURG Op Tweede Paasdag 1990 werd in Londen een popconcert gegeven ter ere van ANC-leider Nelson Mandela. Twee jaar eerder waren de grote na men van de toenmalige popscene ook al naar het Wembleystadion getogen om zijn zeven tigste verjaardag muzijcaal te omlijsten. Man dela kon de aubade toen niet in ontvangst ne men, omdat hij nog de 'beroemdste politieke gevangene ter wereld' was. Maar deze keer, twee maanden na zijn vrijlating, kon hij zelf de groepen, zangers en zangeressen zien en horen die hem destijds hadden toegezongen. Niemand weet of de kennismaking met de fine fleur van de pop hem was bevallen, maar gezien zijn conservatieve voorkeuren is het de vraag of het gestamp van bijvoorbeeld UB 40 hem zeer heeft kunnen bekoren. Er waren ook allerlei coryfeeën uit de strijd tegen de apartheid present om Mandela te eren. Uit hun bijdragen rees een figuur van bovenmenselijke goedheid en heroïek op, die in zijn eentje de apartheid de nekslag had toe gediend. Ook dat kan hem maar matig zijn bevallen. Mandela is ijdel zoals de meeste po litici, maar hij is te zeer een aristocraat om zo iets vulgairs ais persoonsverheerlijking te kun nen waarderen. Heiland De Amerikaanse politicus/dominee/stuntman Jesse Jackson mocht ook een duit in het zakje doen en stelde zijn critici ook toen weer niet teleur. Tweeduizend jaar geleden was Christus gekruisigd, aldus dominee Jackson, maar nu mochten we een nieuwe heiland begroeten. Zijn naam: Nelson Rolihlahla Mandela. Deze alle goed smaak tartende aanbidding moet het lijdend voorwerp zeer tegen de borst zijn gestuit. Mandela hoeft niet bang te zijn dat zijn 75ste verjaardag met een vergelijkbare orgie van adoratie wordt gevierd. Hij zal ongetwij feld in het zonnetje worden gezet en lofredes moeten aanhoren, maar de kwast zal niet te diep in de stroop worden gedoopt. Want ruim drie jaar na zijn vrijlating is het iedereen wel duidelijk dat Mandela een man van bijzonde re allure is, („Zo'n man maak je een keer in je leven mee", aldus de nuchtere leider van de Democratische Partij, Zach de Beer) maar dat hij ook zijn fouten heeft. Toen Mandela op 11 februari 1990 na een gevangenschap van bijna 28 jaar werd vrijge laten, torste hij een enorme last mee. In die 28 jaar was hij een legende geworden, die de echte Mandela volledig had overwoekerd. In de townships was hij de zwarte messias, die de zwarte massa's zou verlossen van de apart heid. Voor veel blanken was hij na de jaren lange propaganda van Pretoria een 'terrorist en communist', die het gemunt had op hun bezittingen en hen zou dwingen onder het juk van een zwarte dictatuur te leven. Deze verwachtingen zijn natuurlijk niet uit gekomen. De zwarten stelden vast dat Man dela geen verlosser is en dat veertig jaar apart heid niet door één man kan worden wegge- vaagd. De blanken merkten vrijwel onmiddel lijk na zijn vrijlating dat verzoening tussen blank en zwart boven aan zijn agenda stond. Scherpzinnig Mandela bleek wel een scherpzinnig politicus. Tijdens de laatste jaren van zijn gevangen schap was hij al tot de slotsom gekomen dat het ANC de gewapende strijd tegen het blanke minderheidsregime nooit kon winnen. Daar voor zat het bewind te stevig in het zadel en was het militaire apparaat te machtig. Alleen via onderhandelingen kon een einde gemaakt worden aan de apartheid. Rond dezelfde tijd kwam de regerende Nationale Partij tot de ontdekking dat de apartheid als systeem had gefaald, en dat de Afrikaner alleen kon overle ven als er een politieke oplossing voor de cri sis kon worden gevonden. Dat betekende on derhandelen met de grootste zwarte opposi tiebeweging, het ANC. De man die dat moest doen, was president F. W. de Klerk. De Klerk is in tegenstelling tot zijn voorganger P. W. Botha, die het land re geerde als een huistiran, een modem politi cus. Hij is pragmatisch, flexibel en een groot meester in de public relations. In hem had Mandela een gelijkwaardige partner voor de gigantische taak die wachtte: de schepping van een nieuw, non-raciaal, democratisch Zuid-Afrika. De relatie met De Klerk is lang geromanti seerd. Mandela noemde hem een 'integer man' met wie je zaken kon doen en de media suggereerden zelfs dat de band meer dan za kelijk, zelfs vriendschappelijk was. De heren zouden behalve over staatszaken ook regel matig van gedachten hebben gewisseld over de zorgen die kinderen kunnen geven en el kaar kiekjes van de kleinkinderen hebben ge toond. Dit beeld bleek al snel te rooskleurig om ooit waar te kunnen zijn geweest. Mande- la en De Klerk mogen dan samen aan een klus zijn begonnen, ze hebben tegenstrijdige be langen, vertegenwoordigen andere kiezers, zijn, kortom, behalve staatslieden ook politici. De eerste scheuren in de mythe werden in de loop van 1991 zichtbaar en in december van dat jaar ging zij aan flarden. Tijdens de openingsplechtigheid van Codesa, de toen malige codenaam van de onderhandelingen, lanceerde Mandela een zeer felle persoonlijke aanval op De Klerk, die de aantijgingen lijk bleek incasseerde. In mei vorig jaar werd het voorlopige dieptepunt in de relatie bereikt toen Mandela De Klerk na de eerste impasse in de onderhandelingen een 'nazi' noemde. Liberty medal De betrekkingen zijn sindsdien genormali seerd, maar de politieke tegenstellingen bepa len steeds nadrukkelijker het karakter van de relatie. Dat ervoer de Amerikaanse president Bill Clinton begin deze maand, toen beiden in de VS waren voor de uitreiking van de Ameri kaanse versie van de Nobelprijs voor de Vrede, de Liberty Medal. Mandela weigerde samen met De Werk en Clinton op de foto te gaan en viel De Klerk op persconferenties vaak scherp aan. In een andere moeizame relatie, die met zijn, inmiddels voormalige, vrouw Winnie, dwong hij met zijn optredên het respect af van de meeste Zuidafrikanen, ook van gehar naste tegenstanders. In mei 1991 werd Winnie wegens haar aandeel in de ontvoering en mis handeling van vier jongens tot zes jaar gevan genis veroordeeld. Mandela heeft haar in die moeilijke dagen bijgestaan waar en hoe hij maar kon. Het vonnis en de onthullingen over zijn vrouw moeten hem zwaar aangegrepen hebben en moeten de doodssteek voor het huwelijk zijn geweest, maar Mandela heeft zich nooit in het openbaar beklaagd over de rechtsgang. In april 1992 gebeurde wat ieder een voorspeld had: het huwelijk werd ontbon den. Dit privé-drama speelde zich af in wat als het Jaar van de Verschrikkingen de Zuidafri- kaanse geschiedenis zal ingaan. Het vastlopen van de onderhandelingen, het geweld, vooral de bloedbaden in Boipatong en Bisho, en de ineenstorting van de economie dompelden het land in een diepe depressie. In deze crisis bleek hoezeer de top van het ANC zich van zijn steeds militanter wordende achterban had vervreemd. De partijtop wist niet wat er in de townships broeide en probeerde via een campagne van stakingen, demonstraties en protestmarsen de band te herstellen. De radi cale factie in het ANC, die de openlijke con frontatie zocht met het 'regime', kreeg de overhand. De gematigde vleugel, waartoe Mandela moet worden gerekend, kon zich pas weer manifesteren, toen een protesttocht te gen het zogenaamd onafhankelijke thuisland Ciskei in Bisho uitliep op een slachting en duidelijk maakte dat de ramkoers van de radi calen het land in de afgrond zou storten. Coalitie De gebeurtenissen in dit rampjaar hebben aangetoond hoe moeilijk het is een beweging als het ANC te leiden. Het ANC is een coalitie die het hele politieke spectrum beslaat: van conservatieve christen-democraten lot stali nistische communisten, die elk een eigen pro gramma hebben. Tijdens crises bedreigen de ze stromingen die geneigd zijn tegengestel de richtingen uit te gaan het centrum, dat de beweging bijeen moet houden. Alleen een leider van groot kaliber is dan in staat een koers uit te zetten die de beweging uit het ge vaar haalt. Het is een tijd lang betwijfeld of Mandela zo'n leider was. Volgens die visie was hij de woordvoerder van wat de leiding na langduri ge palavers besliste. Dat was, zo zei men. de cultuur van de beweging. De leider was de eerste onder gelijken. Dat idee schijnt niet met de werkelijkheid te sporen. Mandela ope reert weliswaar binnen de grenzen van de col lectieve besluitvorming, maar domineert door zijn krachtige persoonlijkheid zijn collega's. In heikele kwesties raadpleegt hij een paar ver trouwde adviseurs, van wie de andere grand old man van het ANC, Walter Sisulu, de mees te invloed heeft. Maar aan het standpunt van de Madiba (leider), zoals hij in de wandeling wordt genoemd, wordt slechts zelden getornd. Zo'n sporadische oprisping van verzet deed zich twee maanden geleden voor. Mandela stelde voor om 14-jarigen stemrecht te geven. Dat vonden de andere leiders te gortig, maar het verwerpen van het voorstel werd met de nodig egards begeleid. Dankzij dit natuurlijke gezag wordt Mande- la volgend jaar vrijwel zeker de eerste zwarte president van Zuid-Afrika. De weg naar de presidentiële residentie ligt open, nu de par- j tijen die onderhandelen over de toekomst van i het land hebben besloten dat de eerste non - j raciale verkiezingen op 27 april zullen worden gehouden. De gezondheid van deze voormali- ge amateur-bokser kan geen beletsel zijn: die I is uitstekend. Alleen het beklimmen van steile trappen gaat hem moeilijk af. Het enige teken dat de jaren gaan tellen, is tot dusver niet van zijn arts gekomen, maar van de jeugdleider van het ANC, Peter Moka- ba. Die heeft onlangs de strijd om de opvol ging van Mandela ontketend door de geres pecteerde 'schaduwminister' van'BüWénland- se zaken van het ANC, Thabo MbekWSÖ"), als kroonprins naar voren te schuiven. Öe^-jari ge Sisulu moet aftreden als vice-president vari het ANC en ere-voorzitter worden. Mbeld kan dan zijn positie overnemen en zich voorberei den op het leiderschap. Landsbelang Tot nog toe gold Cyril Ramaphosa, secretaris generaal van de organisatie, als de enige se rieuze kandidaat voor de opvolging van Man dela. Ramaphosa is de leider van het onder handelingsteam van het ANC en een gezwo ren vijand van de militante jeugdleider. De opvolgingskwestie dreigt volgens insiders de sfeer binnen het ANC te vergiftigen. Politiek is er nauwelijks licht te ontdekken tussen de gematigde standpunten van beide preten denten, maar dat is in de strijd om het leider schap nauwelijks van belang. Wat telt, zijn de ambities en de steun die de kandidaten kun nen mobiliseren. Mandela staat dus voor de zoveelste maal voor de taak om het ANC voor een crisis te behoeden. Niemand betwijfelt dat hij daar in zal slagen, maar iedereen weet dat het veel energie zaJ vergen. Energie die be ter kan worden gebruikt. Voor het landsbelang bijvoorbeeld. Excuses aan Prof. Diekstra Bij deze herroept de redactie van deze krant de negatieve uitspraak over Prof. Diekstra, gedaan in het bijvoegsel van zaterdag 10 juli jongstleden. De kwalificatie waarmee het betreffende artikel begint, mist elke bewijsgrond en is derhalve onjuist. Het was niet de bedoe ling van de redactie Prof. Diek stra in eer en goede naam aan te tasten. REDACTIE LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25