Vrije tijd Zomersnoei niet zielig Bolognese-hengel: nieuwe eend in visbijt Vliegen vangen Buitenverlichting Vrekken gaan door 'Kijken op proef Houten jaloezieën ZATERDAG 17 JUL11993 21 tuin Over ons gebruik van het woord zielig valt te discussiëren. We staan er nogal gespleten tegenover. Nu heb ik het niet over het al dan niet zielig zijn van onze slachtdieren in vergelijking met de buurhond die een pak slaag krijgt. Ik heb het hier uitsluitend over ■i de planten en struiken in de tuin. De vraag nu is: welke tuinliefhebber heeft ooit een traan geplengd om het feit dat hij al die kleine grassprieten, om de vijf dagen, van 1 hun topjes moet beroven? Die stakkerds worden gewoon onthoofd, j keer op keer. Zielig? Of is het zielig als we de rozenstruik zijn mooi- "J ste bloem ontnemen? Zodra ik echter de snoeischaar zet in een we- j lig groeiende struik, volop in het blad, gezond en tierig, roept ieder een: 'wat gemeen, dat vind ik nu zielig. Die takken willen groeien.' Dat willen ze ook. Maar ik wil het niet, omdat mijn tuin geen onge breidelde groei van alle struiken toelaat. En omdat ik volgend voor jaar weer wil genieten van heel veel mooie voorjaarsbloeiers. Dus igaat nu de schaar erin. Onderzoek heeft bovendien uitgewezen dat de snoeiwonden 's zomers sneller en beter genezen dan midwinter. Er is minder kans op infectie. Daarom mijn raad: haal de snoei- I schaar voor de dag, luister niet naar lieden die het over arme strui- i ken hebben en snoei er nu, midzomer, alle takken uit die te veel of te oud zijn. De jonge takken krijgen dan nog voldoende tijd om, dank zij meer I licht en voeding, uit te groeien tot fraaie bloemtakken. Haal alle heel oude takken tot de grond toe weg en knip hoofdtakken terug tot een zijtak die naar buiten groeit. Houd de vorm van de struik voorhal goed in de gaten. Deze snoei geeft zeer goede resultaten bij j alle voorjaarsbloeiers zoals Forsythia (Chinees klokje) Philadelphus (jasmijn), Kerria, Deutzia, Ribes en de voorjaarsbloeiende Vibur num. Maar dan moet het wel nu gebeuren en niet pas in augustus of september. Dan profiteren de jonge takken niet meer van het licht dat de kans krijgt als de struik uitgedund wordt. Lezersvraag Er zijn van die vragen die je slapeloze nachten bezorgen. Zo ook de vraag van C. KOPER uit IJMUIDEN: 'Kan ik een drie meter hoge taxus, op stam van één. meter, insnoeien tot twee meter hoog'? Qjn te beginnen is het nu te laat. Verder blijft het een waagstuk, maar te proberen. Zaag volgend jaar mei de bovenste meter eraf. Taxus is een van de coniferen die vrij veel snoei verdragen. Er zijn zelfs lie den die er vogels of ander gedierte van snoeien. Waarschijnlijk gaat alles goed, zeker als de voet van de boom bedekt wordt met goede compost en wat turf en ook in de loop van de zomer vochtig Wordt gehouden. Garantie valt nooit te geven als je handelt met levend materiaal, maar het valt te proberen. Veel gemakkelijker is de vraag van F. HUIJBOOM uit HAARLEM. Het gaat hier over het onkruid zevenblad, een schermbloemig ge was, dat in veel tuinen woekert en heel moeilijk kwijt te raken is. Zevenblad heeft hele slimme wortels: het uiteinde is gespleten en één deel gaat naar boven om een nieuwe plant te vormen, het an dere deel zoekt zijn weg ondergronds, liefst tussen wortels van sier planten. Zoveel mogelijk blad mét wortel uit de grond halen en de wortels vooral niet op de compost doen, of op paden en tussen struiken schoffelen, zodat het groen geen kans krijgt. Zevenblad tussen struiken en vaste planten kan alleen verwijderd worden, door deze in de herfst uit te graven om er dan alle fraaie, witte wortels tussen uit te halen. Opnieuw planten in zevenblad-vrije grond. Er is èèn troost: je kunt de bladeren eten. Men zegt dat ze gezond zijn. De heer H. DRAGT uit HAARLEM is het er niet mee eens dat ik ter bestrijding van plagen in de tuin en op kamerplanten bij voorkeur gemakkelijk zelf te bereiden huismiddeltjes aanbeveel. Hij stelt dat er de laatste jaren inderdaad goede, milieuvriendelijke middelen ter bescherming van planten in de handel zijn. Dat is niet alleen de laatste jaren, maar al tientallen jaren. In de biologisch-dynamische land- en tuinbouw en de ecologische landbouw gebruikt men al ve le jaren met succes diverse uiterst milieuvriendelijke bestrijdings middelen. Sommige kunnen alleen in kassen worden toegepast (plaaginsektenbestrijders), andere waren tot voor kort uitsluitend in grootverpakking voor bedrijven in de handel. De laatste tijd ko men deze middelen, die al tientallen jaren hun nut hebben bewe zen, ook in kleinverpakking ind^handel. Maar... slechts in enkele zaken. De doorsnee speciaalzaak heeft ze niet in voorraad, maar beschikt wél overeen keur van andere, bepaald niet milieuvriende lijke middelen. Voor de heer Dragt en andere belangstellenden: Eu- roplant in Appelscha en de firma Koppert in Berkel en Rodenrijs kunnen informatie geven over zaken in eigen buurt waar deze mid delen in kleinverpakking te koop zijn. En wat cocopeat betreft: ik ben nog aan het informeren of dit produkt vrij is van gifrestanten. Het feit dat palmen hoog zijn, vormt geen enkele garantie, wetende dat zelfs lage landbouwgewassen vanuit de lucht met gif bespoten worden. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Danfiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. nieuwe cd's Wim Koevoet Ken Vos Paul Korenhof POP/POPULAIR U2 Zooropa Island/BMG- /Polygram. Nog meer dan op Achtungbaby is U2 het speeltje van de produ cers geworden. Flood en Brian Eno (Daniel Lanois kon er dit keer wegens verplichtingen niet bij zijn) vieren hun experimen teerdriften bot op Bono Vox en de zijnen. Ze gaan daarbij nogal eens over de schreef. Vooral het gastoptreden van Johnny Cash op The Wanderer, de belachelij ke kopstemzang van Bono Vox en de Bowie-pastiche Lemon getuigen van een stuitend hob byisme. Bij het U2 van de jaren nengentig gaat het niet meer om songs, maar om door ge luidstechnici uitgewerkte ideetjes. De gitaar van The Edge heeft op Zooropa bijna niets meer te zeggen. The Edge brengt alleen nog maar zwaar vervormde klanken teweeg. Drummer Lar ry Mullen, bassist Adam Clayton en de elektronica maken de dienst uit. Op de titelsong na is de muziek van het Ierse kwartet volstrekt onherkenbaar geworden. Vooral de single Numb, gezongen door gitarist The Edge, heeft een be vreemdende uitwerking óp de luisteraar. Heeft de platenhan- delaar echt wel het goede schijf je in het doosje gedaan? Toch moeten we ons erbij neer leggen dat U2 een heel andere richting is ifigeslagen. Met dat in het achterhoofd kan worden vastgesteld dat Zooropa beter is dan AchtungBaby, dat ten on der ging in een halfslachtige aanpak. De metamorfose van de groep had zich in die tijd voor nog maar de helft voltrok ken. Op Zooropa zijn de keuzes duidelijker. U2 is dood. Dit is U3. The Style Council Here's some that got away Polydor. Maar liefst 22 nog niet eerder uitgebrachte of alleen heel moeilijk verkrijgbare nummers van The Style Council op een cd van bijna vijf kwartier. Groeps leider Paul Weller was na het uiteenvallen van deze formatie flink de weg kwijt, maar staat met zijn Movement aan de vooravond van een overtuigen de come-back, getuige enkele muziekvideo's die de laatste ja ren zijn verschenen. Here's some that got away is spekje naar het bekje van TSC- fans. Met deze 22 merendeels zoetgevooisde en uiterst cleane nummertjes worden ze op hun wenken bediend. Fans van The Jam, de legendarische groep waarmee Weller grossierde in uiterst geëngageerde anti-That- cherhits, zullen op hun beurt hun gelijk onderstreept zien: Weller is een brave borst gewor den die met zijn bleekscheterige soulmuziek op het grensvlak met easy listening verkeert. De waarheid ligt ergens in het midden: wat minder poedersui ker had inderdaad be§t gekund, maar toch had de muziek van TSC genoeg scherpe randjes, zoals de jazzy uitstapjes van toetsenman Mick Talbot, om het spannend te houden. WK JAZZ Don Byron Don Byron plays the music of Mickey Katz - Elektra Nonesuch/ Warner Music. Elke jazzklarinettist zal er eens aan moeten geloven: op de Amerikaanse klarinettraditie heeft de klezmermuziek een on uitwisbaar stempel gedrukt. Don Byron koos voor zijn twee de cd na het prachtige Tuskegee Experiments echter een band leider, klarinettist en vocalist die zijn eigen wortels oversteeg. Mickey Katz, die ook bij Spike Jones speelde, parodieerde zo ongeveer alle populaire Ameri kaanse muziekstijlen van het decennium na de Tweede Oor log. Dat was bijzonder rijk: country western, klassiek, rhythm blues en Latijns- Amerikaanse muziek werden even geliefd als de swing-big bands, die toen geleidelijk aan invloed inboetten. Don Byron verbindt in zijn bon dige arrangementen op onna volgbare wijze de humor van Katz met beknopte moderne improvisaties. De cd doet den ken aan een razende revue waarin de nu oubollig klinkende stilistischemodeverschijnselen op hun historische plaats wor- .den gezet. In bijna de helft van de stukken, vaak bewerkingen van die oude hits, worden de al tijd grappige en soms scherpe teksten in gemengd Engels-Jid disch gezongen. Het zou mooi zijn geweest als die moeilijk te volgen teksten in het boekje wa ren afgedrukt. The Persons Live During Warti me Ramboy/BVHaast. De internationale formatie The Persons, met onder meer de in Nederland wonende Amerika nen Michael Moore en Michael Vatcher en de Nederlanders Ernst Reijseger en Franky Doug las, produceerde ook de tweede cd in Duitsland. Deze niet bij zonder goed opgenomen live opname laat een groep horen die qua geluid gedomineerd wordt door de luie, ronkende basgitaar van James Sprocket Rover en de twee gitaren van Douglas en Danny Petrow. Hoe wel de ritmiek en het geluid meer overeenkomsten hebben met de rock, wordt er op deze afwisselende cd veel geïmprovi seerd. De variatie wordt onder meer gecreëerd door het gebruik van traditionele Javaanse melodie- en, maar ook door elk stuk een eigen sfeer te geven. Zo klinken enkele stukken dromerig en in zich zelf gekeerd, maar er wordt bijvoorbeeld ook een heavy- metalnummer Born to Die) met altist Moore in de rol van een furieuze John Zom, of een minimal-rockstuk (Oita) ge speeld. Een zeer aangename en frisse produktie, die zich weinig gelegen laat liggen aan mode verschijnselen. KV KLASSIEK Mozart Thamos, König in agypten Alastair Miles (bas), The Monteverdi Choir, The Eng lish Baroque Soloists o.l.v. John Eliot Gardiner Archiv. Muzikaal hoogtepunt van het Holland Festival was de semi- concertante uitvoering van Le nozze di Figaro onder Gardiner, die de produktie onder Harnon- court bij De Nederlandse Opera naar het tweede plan verwees. Een cd met de toneelmuziek bij het drama Thamosvan Tobias von Gebler doet dit nog eens dunnetjes over. Gardiners Mo zart klinkt fris, vitaal en leven dig, zowel in klank als in tempi en fraseringen. Zijn koor be hoort tot de best getrainde en semblesvan Engeland, maar een nog sterker punt vormen The English Baroque Soloists. Dit 'authentieke' ensemble be zit een graad van perfectie en klankverzorging, waardoor het kan concurreren met de beste 'traditionele' orkesten. Het wachten is op de volgende Mo- zartopera! SchoenbergErwartung Brettl- Lieder Jessye Norman (so praan), orkest van de Metropoli tan Opera o.l.v. James Levine Philips. Jessye Norman en Schoenberg. Geen alledaagse combinatie, maar het dient gezegd dat de Amerikaanse diva zich er uitste kend doorheen slaat. Misschien is zij in staat voor het monodra ma Erwartungf, 1909) een nieuw publiek te kweken, dat voordien nooit vermoed had dat seriële muziek zelfs maar pruimbaar kon zijn. Met haar ronde tonen verleent Norman er in ieder ge val een voor velen herkenbare gloed aan, terwijl zij ook de Duitse tekst van Marie von Pap- penheim redelijk tot zijn recht laat komen. Ik prefereer een minder opera-achtige vertol king, zeker in de erop volgende 'cabaretliedjes', maar ook daar weet Norman ieder lied afzon derlijk heel fraai te kleuren. PK vissport De vangst van witvissoorten als brasem, voom en blei heeft de laatste jaren een ingrijpende wijziging ondergaan.' Naast de traditionele vaste stok, die nog altijd veel aanhangers heeft, hebben andere hengelmodellen hun intrede gedaan. En sommi ge hebben de concoursvisserij zelfs stormenderhand veroverd. Ik denk daarbij met name aan de hengels waarbij de aanbeet door de top van de hengel wordt geregistreerd, zoals bij voorbeeld de befaamde korte winkle pieker of de feederhen- gel, waarbij aan de vislijn een voerkorfje wordt gemonteerd om zo dicht mogelijk bij het aas waarin de haak zit verborgen, de vis te lokken met bepaalde stoffen. Een hengel, waarover de laatste tijd nogal veel wordt ge sproken is de zogenaamde Bol ognese-hengel, door een enkele winkelier ten onrechte ook wel als Bolognaise-hengel betiteld. Zoals de naam al doet vermoe den is de stok komen overwaai en vanuit Italië en heeft vooral het succes op de Wereldkam pioenschappen zoetwatervissen 1992 een belangrijk steentje bij gedragen aan zijn grote popula riteit. De hengel heeft doorgaans een lengte van zo'n vijf, zes me ter al zijn er ook langere uit voeringen in de handel en is voorzien yan een beperkt aantal kleine ringen als lijngeleider. Het is een telescopisch uit- schuifbare hengel waarbij het zwaartepunt van de actie in de top zit. De transportlengte is ondanks zijn forse lengte be perkt. Hij kan dus gemakkelijk in de foudraal worden opgebor gen. De Bolognese-hengel wordt vaak aangeprezen als een ma nier van vissen waarbij een combinatie van de voordelen wordt bereikt die enerzijds de lange vaste hengel biedt en an derzijds het vissen met de mat- chhengel, die over het alge meen niet langer dan een 4,50 meter is. Het voordeel van de hengel is, dat er grote afstanden mee kun nen worden overbrugd. En dus bewijst hij vooral zijn waarde in brede vaarten en kanalen. Plek- Deze hengelsportliefhebbers, die het nog uitsluitend met bamboehengels uitkijken als ze nu in een hengelsportzaak konden rondkijken. ken waar de vaste hengel, opk de 12 tot 14 meter-uitvoering, niet toereikend is. Er wordt bij deze visserij over het algemeen gebruik gemaakt van vrij dunne lijnen, zeker als er een onder lijnmontage met speldwarteltje wordt toegepast. Er zijn er zelfs die dan met een lijntje van 6 of 8 honderdste genoegen nemen. Een en ander is wel afhanke lijk van de pen die als beetindi- cator wordt gebruikt. Gezien de grote afstand waarop dat meestal gebeurt, is er behoefte aan pennen met een vrij dikke antenne. Met dunne pennen zoals die normaal in de witvis- serij worden gebruikt, is op die grote afstand weinig of niets te beginnen. Je kunt de aanbeet eenvoudigweg niet goed con stateren, ook al is er niets mis met je gezichtsvermogen De pennen, meestal ook van Italiaanse makelij, kunnen in gewicht variëren van 4 tot zelfs 12 gram. Bekende merken zijn Trabucco en Ignesti. De varian ten met de dikke buikige drijfli- chamen worden met name ge bruikt voor zeer grote afstanden (zelfs tot 30, 35 meter) en bij een flinke stroming. Het is be langrijk dat de pennen goed worden uitgelood, zodat ook de minuscule aanbeten goed wor den geregistreerd. Zoals elke visserij kent ook deze zijn beperkingen. Als er al teveel zijwind en golfslag staat komt er zoveel druk op de uit staande lijn te staan, 'dat de aanbeet niet goed meer vast te stellen is. Bovendien kan er dan niet geraffineerd genoeg mee worden gevist. Dan komen an dere technieken, en vooral die waarbij de pen achterwege blijft, meer op de voorgrond. Omdat het er doorgaans om gaat flinke afstanden te over bruggen zal bij de Bolognese- hengel meestal de worp over het hoofd worden toegepast. Bij de onderhandse worp is de af stand die wordt bereikt te ge ring. Zo'n worp over het hoofd vraagt overigens wel enige oefe ning. Door het vaak te doen leert men de actie van de hen gel en de pen en het lood, die als werpgewicht fungeren, goed kennen en is de sportvisser in staat om het aas precies te de poneren op die plek waar ook gevoerd is. Bij de Bolognese-visstijl wordt altijd gebruik gemaakt van lich te, zeer soepellopende werpmo- lentjes. Dat lichte gewicht is van vitaal belang omdat de hengel in de hand wordt gehouden. Om de arm tijdens het vissen zo min mogelijk te vermoeien moet het molentje zo op de hengel worden gemonteerd, dat er nog een eindstuk overblijft ter lengte van de onderarm. Dat gedeeltê van de hengel kan dan rustend tegen de onderkant van de arm fungeren als een soort tegengewicht voor het res terende deel van de hengel. In ons land kan de Bologne se-hengel vooral goed van pas komen om op flinke afstand zware brasem te vangen aan een zeer dunne lijn. Dat laatste kan dank zij de grote elasticiteit van het nylon over die grote af stand en een goed afgestelde slip van de werpmolen. Een aardig klein spelletje is Hebbei. Het bestaat uit een griezelig echte namaakvlieg, vier netjes, fiches en een dobbelsteen met sym- bolen van insecten. De deelnemers (1 tot 4) nemen rond een tafel plaats en legge,ij cle vlieg in het midden, ledereen krijgt een netje. In elke ronde worm de dobbelsteen overgegooid van netje naar netje, met de klókhnee. Op het moment dat de bovenkant van de dobbelsteen een-vlieg, vertoont, moeten de spelers proberen om als eerste hun netje over de vlieg op tafel te slaan. De snelste krijgt een fiche. Vyifl pqj^abuis de vlieg vangt als de dobbelsteen bijvoorbeeld een mier vertoont, krijgt boete en moet een fiche in de pot doen. Winnaar wordt dege ne met als eerste zes fiches. Omdat de netjes van plastic zijn, zal dit Jumbospelletje geen jaren meegaan. Maar de adviesprijs 14,95) is daar ook naar. Heel geschikt voor kinderen, vanaf een jaar of zeven. Liteform Designs staat voor een collectie buitenverlichting, ge schikt voor professionele en particuliere toepassingen. De armatu ren zijn gemaakt van Californisch redwood, dat 'natuurlijk ver grijst'. Volgens de tradities van het meubelmakersvak zijn de arma turen voorzien van pen-gatverbindingen en is gebruik gemaakt van gelamineerde houtlagen. De 'lichtpaal' is 85 centimeter hoog en 17 centimeter in het vierkant. De prijs is 850,-. Meer informatie: Handelsonderneming Leffering, T erwispel. Het Haagse vrekkenechtpaar Hanneke van Veen en Rob van Eeden, de uitgevers van de vorig jaar opgerichte Vrekkenkrant, slagen er nog steeds in om nieuwe manieren te vinden waarmee kan worden bezuinigd. Daarom heeft uitgeverij Aramith besloten een herziene uitgave van het boekje 'Hoe word ik een echte vrek?' het licht te doen zien. Hanneke van Veen en Rob van Eeden begonnen in april vorig jaar verslag te doen van hun ervaringen in de Vrekkenkrant. Wat ze aan de orde stelden was soberheid en zuinigheid als aangename alter natieve levensstijl. Consuminderen noemden ze het. Niet alleen uit consideratie met het milieu, maar ook om zich bezig te houden met echt belangrijke zaken. Nu, een jaar later, telt de krant zo'n 2500 abonnees, worden er 17.000 losse nummers verkocht en zijn er 5000 boekjes verkocht. Hun ontdekkingstocht is nog niet afgelopen. Nog steeds ontdekken ze nieuwe besparingsmogelijkheden voor zowel particulieren als bedrijven. In de nieuwe uitgave van hun boekje hebben Van Veen en Van Eeden andermaal enige tientallen tips vergaard, die vari eren van een speciaal telefoontarief voor vrekken tot het gebruik van een thee-ei, waarmee je volgens de auteurs over een periode van veertig jaar al snel een bedrag van 650 gulden kunt besparen. Nog een tip: kruipen door de supermarkt. Basisprodukten in f^ote verpakkingen, zoals toiletpapier en rijst, zijn een stuk voordelige, maar in de supermarkt vaak moeilijk te vinden. Die liggen in de on derste schappen. Daarom gaat een echte vrek volgens de auteur?'* altijd kruipend door de supermarkt. 'Hoe word ik een echte vrek', Hanneke van Veen en Rob van Eeden, Aramith Uitgevers, prijs 14,90. Bausch en Lomb heeft een aanbieding voor brildragers die willen kennismaken met lenzen: een set zachte wegwerplenzen, die slechts eenmaal gedragen kunnen worden. De lenzen hoeven niet te worden gereinigd of gedesinfecteerd. De drager kan ze gewoon inzetten en na gebruik weggooien. Handig om eens te proberen. Eenmaal ingezet kunnen ze ook 's nachts blijven zitten. Tot 1 sep tember kost zo'n setje Seequence2 25, daarna ongeveer 5 per paar meer. Wie besluit naast zijn bril of de 'gewone' contactlenzen permanent wegwerplenzen aan te schaffen, kan setjes van twee maal zes lenden in een doosje kopen. Informatielijn: 06- 8212377. Horizontale Iameljaloezieën zijn in bepaalde interieurs nog steeds erg gewild. De variatie op dit gebied is enorm groot. Furore maken vooral de smallere uitvoeringen, in het bijzonder de 16 mm. jaloe- Behalve in een scala van effen tinten zijn ze er in effectlakken (ha merslag bijvoorbeeld), in geperforeerde uitvoeringen sinds kort bovendien in allerlei bedrukte varianten. Van modieuze marmer en granietprints tot lieflijke aquareldessins. Voor het fustieke interi eur zijn er nu ook houten lamellen te koop. Deze lenen zich onder meer uitstekend voor in een serre met rieten meubelen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21