Leidsch Dagblad Wegsleepregeling auto's gebrekkig 'Rot op, James Bond' i VAN ROY C.S. Coatingbedrijf eist miljoenen van Alphen Voor asielzoekers 25 miljoen extra Europese titel honkbalteam Weet u het nog? KEUKENS B.V. GOED NIEUWS ZATERDAG 17 JUL11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40210 LOSSE NUMMERS ƒ1.60 Werkloosheid 3 Vooral jongeren wor den het slachtoffer van de nog steeds stijgende werkloosheid, meldt het CBS 'Drugsbeleid is zo niet meer geloofwaardig' DEN HAAG «ANP De geloofwaardigheid van het Nederlandse drugsbeleid in het buitenland kan in het gedrang komen door de beslissing van het Haarlemse openbaar minis terie 'kleine' hasjsmokkelaars niet meer in voorlopige hechte nis te nemen. Minister Hirsch Ballin van justitie schrijft dat in antwoord op vragen van het WD-Tweede-Kamerlid H. Dijk stal. Het beleid van het openbaar ministerie in Haarlem om drug koeriers die minder dan 25 kilo softdrugs via Schiphol binnen smokkelen niet in voorlopige hechtenis te nemen, „maakt naast de noodzaak voor een dringende oplossing van het cellentekort eens te meer het spanningsveld duidelijk tussen het vigerende straftoemetings beleid in drugszaken en de ver plichting tot effectief optreden tegen drugssmokkel", aldus de minister. Vrijwel alle strafzaken tegen drugskoeriers, die op Schiphol worden aangehouden, worden door het openbaar ministerie in Haarlem behandeld. Deze ken leggen een groot de beschikbare celcapaciteit binnen dat arrondissement. Door het cellentekort zag het openbaar ministerie zich ge dwongen afwegingen te maken en prioriteiten te stellen. Leiden Culinair uit de startblokken Attali weg 5 Jacques Attali is twee maanden eerder dan hij van plan was, opge stapt als president van de Oosteuropa Bank Couden Pet 4 r Het is voor de orga- I 3 nisatie van de Cou den Pet steeds weer ver rassend wat het straatmu zikantenfestival oplevert. ADVOCATEN Tel. (071) 122362 ALPHEN AAN DEN RUN WILFRED SI Ten Berge Coating Systems dient bij de gemeente Alphen aan den Rijn een miljoenenclaim in. Het bedrijf acht zich bena deeld door de gemeente, die in 1991 en 1992 probeerde het bedrijf te sluiten wegens stankoverlast in de Alphense bomen- buurt. Door de berichten in de media dat de natlakafdeling van Ten Berge dicht zou gaan, wilden veel klanten niets meer bij het bedrijf bestellen. Enkele belangrijke projecten gingen daar door aan het bedrijf voorbij. Zowel in 1991 als 1992 kampte het bedrijf met een omzetdaling van tien procent, aldus direc teur W. ten Berge. De Raad van State noemde begin juni het sluitingsbevel van de gemeente in strijd met het beginsel van openbaar bestuur en vond dat de beschikking niet zorgvuldig was voorbereid en genomen. Ten Berge wil nu op grond van die uitspraak de schadevergoeding eisen. Hoe hoog de schadeclaim precies wordt, wil de directeur nog niet zeggen. Pagina 12: Wij zijn behandeld als milieucriminelen'. LEiDENDe eetmanifestatie Leiden Culinair is gis- de edities, maar er is meer ruimte op het plein teravond weer uit de startblokken gegaan. Op en de diversiteit aan hapjes is er niet minder het plein naast de Pieterskerk liepen de terras- op geworden. Een van de opvallendste aan- jes tegen etenstijd aardig vol. Er doen dit jaar winsten was de os aan het spit, waarmee res- minder restaurants mee dan tijdens voorgaan- taurant De Zijl zich presenteerde. Leiden Culi nair gaat vanavond tot tien uur en morgen avond tot acht uur door. foto loek zuyderduin Minister d'Ancona erkent wantoestanden beslag op Kritiek Nationale Ombudsman: algemeen klassement 1 Miguel Indurain 54:29.3§J a Alvaro Mejia op 3.23' 2 dB 3Zenon Jaskula op 4.31' Tony Rominger op 5;44' SBjarne Rits op 10.26' dB 6 Andrew Hampsten op 11.12' 7 Claudio Chiappucö 7 op 14.09' 8 Vladimir Poelnikov °P1421 q ERIK BREUKINK op 14.54' 9 dB ja Pedro Delgado op 15.32' Op papier leek het nogal wat. De langste etappe en met een bergprofiel dat voor een zware Waalse klassieker niet onderdeed. Ik besloot dus een krachtige bouillon te trek ken. Schenkel, mergpijp, verse groenten, krachtige kruiden. Tijdens het trekken kon ik er breeduit voorgaan zitten. Na de eerste beelden had ik het al gezien. Met het oog op de eindbe stemming begonnen mijn ge dachten uit te gaan naar 'Bran- zino alia rivierasca coi carciofi'. Zeebaars met artisjokken dus. Op mijn gemak ging ik even naar visboeren delicatessen zaak. Toen ik terugkwam zag ik nog net hoe Fabio Roscioli een kruisje sloeg. Daarna kon ik rustig even in de keuken verdwijnen. Tegen de tijd dat ik het sprint duel Abdoe contra Ludwig ver wachtte, zeeg ik weer eens even voor de buis neer-. Om te zien hoe Poelnikov onze brave Erik in het klassement voorbij ging- Vervolgens bleek ik geen roze marijn meer in huis te hebben. Opnieuw de stad in. Onder weg nog een hartversterkertje genomen. Eindelijk weer thuis bleek me die Indurain toch nog het peloton uit elkaar getrok ken te hebben. Had de echte wedstrijd zich dus in de laatste kilometers afgespeeld. Enfin, de zeebaars smaakte heerlijk. Het bijbehorende wijntje hebben rtiijn poes en ik op Indu's verjaardag gedron ken. LOUIS FERRON Justitie en politie blijven in gebreke bij het wegslepen van fout geparkeerde auto's. De automobilist wordt in veel gevallen niet gewezen op zijn rechten op schadeloosstel ling. Dit constateert de Nationale Ombudsman, die een onderzoek heeft gedaan naar de informatievoorziening over de wegsleepregeling bij de gemeente Utrecht en de arrondissementsrechtbanken. fen onrechte moet zijn verwij derd. Dit wordt bepaald door de rechter. Eigenaars van weggesleepte auto's worden op het politiebu reau doorgaans gesommeerd om de kosten van het wegsle pen (meestal tussen de 240 en de 260 gulden) direct te betalen. Het bijgaande proces-verbaal kan later per giro voldaan wor den. Tegen dit proces-verbaal kan de eigenaar in beroep gaan bij de officier van justitie, of de arrondissementsrechtbank. Als dat beroep succesvol is en het proces-verbaal wordt gese- Een automobilist die consta teert dat zijn voertuig is wegge sleept, moet erop gewezen wor den dat hij zijn wegsleepkosten terug kan krijgen, stelt de om budsman. Deze regeling geldt voor auto's die ten onrechte zijn weggesleept. Ook over het recht op een schadeloosstelling door de gemeente, als de eigenaar door het gemis van zijn auto ge dupeerd is, wordt door Justitie en politie in de meeste gevallen gezwegen. Hierbij geldt ook de voorwaarde, dat een voertuig poneerd, kan de eigenaar ook de wegsleepkosten terug krij gen. Daarvoor moet bij de korpschef van het bureau dat de auto verwijderde, schriftelijk be zwaar ingediend worden. Op deze regeling wordt de ei genaar, volgens het onderzoek, vaak pas gewezen als hij daar zelf naar vraagt. De ombuds man meent dat de eigenaar op het politiebureau, naast een mondelinge uitleg, een folder moet krijgen waarin de 'weg sleepregeling' wordt uitgelegd. Bij de arrondissementsrecht banken is het volgens de Om budsman droevig gesteld. Slechts drie van de negentien parketten wijzen de autobezit ter op de mogelijkheid het weg- sleepgeld terug te vorderen. En geen van de arrondissements rechtbanken vertelt, dat de ei genaar ook nog schadeloos ge steld kan worden door de ge- meènte. Een zwarte heiland met PR-talent, die ook nog eens een geslepen politicus is. Nelson Mandela wordt morgen 75. De Tour is niet alleen om naar te kijken, de Tour heeft ook z'n eigen geluid. Een cabaretier in La Grande Bouclé. Nog slechts twee bedrijven in Nederland kweken biezen. Een fotografische impressie. Zijn moderne kinderen gewoon verwende ettertjes of zijn zij vooral al hun zekerheden kwijt? Jonge automobilisten veroorzaken nog altijd de meeste brokken, maar forensen zijn vaak het grootste tuig. Het kabinet heeft 25 miljoen gulden extra uitgetrokken voor de opvang van asielzoekers. Met dat geld kunnen 3400 tot 3800 extra opvangplaatsen wordep gerealiseerd. Zo denkt men de ergste nood de eerstkomende maanden te kunnen opvangen. Minister d'Ancona (WVC) heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het kabinet gaat er vanuit dat (ie gemeenten in het najaar 15.000 woningen extra beschi- kaar stellen voor de huisvesting van asielzoekers, die hier defini tief mogen blijven. Als die wo ningen er zijn zullen bijna 10.000 asielzoekers, die nu nog ten onrechte in opvangcentra zitten, daar terecht kunnen. Het gaat om mensen die definitief tot ons land zijn toegelaten. Het kabinet gaat er nu van uit dat er 700 asielzoekers per week aankomen. Vorig jaar waren dat er 325 per week. Het percentage asielzoekers dat om ongegronde redenen asiel vraagt, is tussen vorig jaar en nu gedaald van 40 naar 15 procent. Het aantal asielaanvragers dat wordt toe gelaten steeg over dezelfde pe riode van 30 naar 60 procent. Werd er eind vorig jaar nog op gerekend dat er dit jaar 17.000 asielzoekers zouden ko men, nu is de verwachting dat dat er 30.000 zullen zijn. D'An cona erkende volmondig dat de wantoestanden bij de opvang van asielzoekers die zich de Minister Hedy d'Ancona gisteren tijdens haar persconferentie. fo to anp PAUL STOLK laatste weken en dagen voorde den, hard zijn aangekomen bij alle betrokkenen. De nu geno men maatregelen zijn daar een reactie op. De 15.000 woningen extra die de gemeenten beschikaar moe ten stellen voor asielzoekers die definitief mogen blijven zijn volgens D'Ancona 'te doen'. Zestig procent van de gemeen ten heeft positief gereageerd. Zo'n 7000 woningen zijn al aan geboden. De minister keerde zich tegen het instellen van een quotum. Daar is in het kabinet nu ook niet voor gepleit, gaf zij te ken nen. Wel willen de ministers na de zomer een meer fundamen tele discussie gaan voeren over de asielzoekers. Dan verwacht D'Ancona ook meer verschillen van mening. STOCKHOLM. Het Nederlands honkbalteam pakte gisteravond in Stockholm met* grote overmacht de Europese titel. Aartsrivaal Italië werd voor de derde keer op rij stevig afgedroogd: 11-2. Marcel Joost was aanval lend de grote man aan de kant van Oranje. De speler van Kinheim was goed vóór twee homeruns. Na afloop ging de hele Nederlandse afvaardiging compleet uit haar dak. Oranje veroverde in 1987 in Spanje voor de laatste keer de Europese titel. Sinds die tijd was Ita lië steeds te sterk. Pagina 19: Honkbalteam ongeslagen Hoeveel keukenfirma's zijn er wel niet? Welke keuze maakt u? Om gek van te worden. Goede firma's, die creatief, vakkundig en met zorg uw opdracht uitwerken, zijn schaars. Houtwerf keukens is een hele goede. Waarom kiest u ons eigenlijk, al 40 jaar? omdat wil ons aan onze afspraken houden omdat wij kwaliteit en persoonlijk design komblneren omdat wij deskundige en ervaren medewerkers hebben omdat wil perfectie leveren tot In de kleinste details omdat wij het ontwerp afstemmen op al uw wensen Dit bewijzen wl| u graag! Houtwerf Keukens staat voor een conceptueel Idee tot en met begeleiden, uitvoeren en nazorg Lammenschansweg 130 Leiden Tel. 071 - 76 93 45 DEN HAAG GPD Hij sliep nog net niet bij hem in bed. Maar voor de rest week Rob Bosman de afgelopen da gen nooit verder dan enkele centimeters van het twee meter lange lijf van Richard Krajicek. Waar de tennisser ging, ging de veiligheidsman. Altijd 'getooid' met zonnebril, gehoordopje en de portofoon immer in de aan slag. Zijn naam is Bosman. Rob Bos man. Hij noemt het ondanks de 0-2-achterstand van de Ne derlandse Davis-Cupploeg één van van zijn leukere op drachten sinds hij als parttime- bedrijfsrechercheur in dienst is van de Gebouwen Onderhouds Maatschappij (GOM). 'Je komt nog eens ergens, hè. Zeker nu'. Moeilijk was zijn taak van 'be schermheer', samen met acht collega's, tot nu toe alleen toen onmiddellijk na afloop van de partij Krajicek-Larsson de scheidsrechter met blikjes werd bekogeld. Op datzelfde moment eiste bij de ingang van de Ne derlandse kleedkamer een ca meraploeg toegang tot de Hol landse spelers. Maar dan zijn ze bij Rob Bosman aan het ver keerde adres. Alleen als hij, zoals hij het noemt, 'overruled' wordt door Het supporterslegioen, veelal in oranje gestoken, deed zich luidkeels gelden. »fotoanp de organisatie, gaat hij opzij. Zo geschiedde gisteren. Want, ook in de buurt van de kleedruim ten hangen uithangborden van sponsors en de tennisbond komt zijn geldschieters graag tegemoet. Dus werd er voor de tv een uitzondering gemaakt. Maar als het aan hèm had gele gen...'Afspraak is per slot van rekening afspraak'. Hij noemt het een 'schoonheidsfoutje'. De verwensingen die hij naar zijn hoofd kreeg toen hij het filmteam tegenhield, noemt hij 'beneden niveau'. '1e kent het wel: 'rot op James Bond. Wat staat je hier te doen, 007'...? Als of wij hier een beetje interes sant staan te doen en het leuk vinden mensen tegen te hou den'? De opdracht van Advantage, or ganisator van de Davis Cup- HET WOORD IS AAN G.B. Shaw Wie zich voor iedere goede daad tienmaal beloond wil zien in de hemel, heeft groot gelijk; het nare is echter dat hij nooit in de hemel komt. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen- I Gesprek van de dag - i Info I Religie- Sport HET WEER Perioden met zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Westenwind, ma tig tot vrij krachtig rond kracht 4, langs de Wadden af en toe krach tig. 6. strijd, luidde juist de toeschou wers zoveel mogelijk inde buurt van de spelers te laten. Zeker als het om kinderen gaat. 'Die moeten gewoon een han# tekening aan Richard kunnen vragen'. De Davis-Cupspelers hebben volgens hem nauwelijks last van de aanwezigheid van de be- drijfsrechercheurs. 'Wij letten vooral op wat er in de buurt van die gasten gebeurt. We kijken constant in het publiek of we iets vreemds zien. Is er iemand die een beetje verdacht doet, dan besteden we daar extra aandacht aan. Zo maar iemand eruit zetten, doen we niet'. Sinds de messteek in de rug van sterspeelster Seles, worden er hogere eisen gesteld aan de vei ligheid van tennistoernooien. 'Door de verharding van de maatschappij wordt er steeds vaker een beroep op ons ge daan', zegt Bosman. 'Ook pik ken wij een graantje mee van de populariteit van het tennis'. In 1988 zaten er bij het Davis-Cup- duel Nederland-Senegal welge teld 41 mensen. Gisteren in het stadion-voor-één weekeinde ruim 11.000. Pagina 19: Oranje glijdt uit op traag gravel l«idsd. fCfc DagWaci NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam: Voorletters:m/v Adres: Postcode: Plaats: Tel. jttiwn comrak bnoq^g) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch i 28.75) I Q Per kwartaal j 0 via acceptgiro 82,85) j automatisch 82,85) I Nr. bank/giro: Handtekening: Werk bij Verto neergelegd LEIDERDORP ERIC JAN WETERINGS De laatste dertig werknemers van staalkabelfabriek Verto in Leiderdorp hebben gisteren aan het eind van de morgen het werk neergelegd. Zij vinden dat de curator van de onlangs fail liet verklaarde fabriek aan de Touwbaan te veel oog heeft voor de belangen van de ban ken, waardoor voor de werkne mers een te klein partje van de koek overblijft. Als reactie op de staking heeft de curator aangekondigd het bedrijf maandag te 'failleren'. Dat betekent de definitieve slui ting van het bedrijf, waarbij ook nu nog winstgevende onderde len, zoals de handelsdivisie, dicht gaan. Voor de werkne mers betekent dit dat er ook geen geld meer is voor een soci aal plan. Pagina 11: Werknemers Verto met lege handen Of bel 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1