Oranje glijdt uit op traag gravel Leids circuit bevalt Kortleve E3EZZXZÜ7 OF UIT? Sport Honkbalteam ongeslagen Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ ZATERDAG 17 JUL11993 19 >B ONDERWATER. 0 Groenoordhal genoemd als tennisarena leiden De Leidse Groenoordhal is kandidaat voor de organisatie van-de halve finales van de Davis Cup, wanneer Nederland zich voor die volgende ronde plaatst. De tennisbond heeft ook het RAl-gebouw in Amsterdam en het MECC-complex in Maastricht op het oog als speelplaats. De halve finales worden gespeeld vanaf vrijdag 23 tot en met zondag 25 september. In de Groen - oordhallen zouden tribunes opgesteld kunnen worden voor tien tot twintigduizend toeschouwers. Directeur André de Jong wijst er op dat het niet eenvoudig is om het Davis-Cupduel in te pas sen op de agenda. ,,Op maandag en dinsdag wordt hier de vee markt gehouden. Volgens de reglementen moet de baan echter al op dinsdag beschikbaar zijn om te trainen". PSV kan Edwin van Ankeren betalen eindhoven» PSV heeft Edwin van Ankeren overgenomen van de Belgische eersteklasser RWDM. De bijna 25-jarige aanvaller kreeg gisteren van manager Ploegsma te horen dat zijn overgang naar de Eindhovense club definitief rond is. Van Ankeren moet zijn handtekening nog zetten onder een contract voor drie sei zoenen. PSV miste aanvankelijk de financiële middelen om Van Ankeren, die ruim een miljoen heeft gekost, aan te trekken. Met de verkoop van Gerald Vanenburg naar Japan kwam het beno digde geld toch nog vrij. Ajax-fans verplicht in 'Fun-Express' zeist» Bij wijze van experiment kunnen de aanhangers van be kerwinnaar Ajax het duel om de Super Cup tegen landskam pioen Feyenoord alleen bijwonen als ze per trein willen reizen. De toegangsbewijzen worden slechts verkocht in combinatie met een treinkaartje. De Nederlandse Spoorwegen zetten op 8 augustus tien dubbeldekkers, de Ajax-Fun-Express, in om het verwachte aantal van 10.000 Ajax-fans naar Rotterdam te ver- Nick Faldo verdedigt titel met verve sandwich Nick Faldo, als geen andere golfer strevend naar per fectie, heeft op de tweede dag van het 122e British Open laten zien dat het hem ernst is met de verdediging van zijn titel. Hij demonstreerde dat met een evenaring van het baanrecord van 63 slagen, zeven onder par. Tomislav Ivic terug op oude honk Lissabon Tomislav Ivic keert als trainer terug naar FC Porto, waarmee hij in het Seizoen 1987/88 Portugees kampioen werd en de nationale beker veroverde. De Kroaat neemt bij de Por tugese kampioen de taken over van de Braziliaan Carlos Alberto Silva. Richard Krajicek toont zich slecht verliezer SPORT OP TV De ambiance van het minista- dion van Skarpnack was uiterst bescheiden. De vreugde was er niet minder om. De Nederland se honkballers heroverden gis teren de Europese titel. De cij fers waren duidelijk. Nederland won het derde duel met 11-2. De eerdere ontmoetingen eindigden in 7-1 en 7-2. De Ita lianen, niet bekend om hun veerkracht als het tegen zit, startten het derde duel als ver liezers. De historie van de Eu ropese titelstrijd heeft slechts weinig 'sweeps' te zien gegeven. Nederland haalde het kunstje in 1973 uit. Jan Dick Leurs was er veel aan gelegen de zaak in drie duels te klaren. ,A1 moet ik er zes pit chers opzetten", was zijn uit gangspunt. Hij had er aan twee voldoende. De manager was er van overtuigd dat de niet geheel fitte Geoffry Kohl het kaliber miste om de gave demonstra ties van Peter Callenbach en Pa trick Klerx te evenaren. Toen Italië bij een achterstand van 9- drie honken in bezit nam, zette Leurs Tom Nanne in. De verdediging kreeg assis tentie van Marcel Joost, die pit ches van Maurizio de Santis en Mariano Marchini over het hek van het bui ten veld joeg. Met vier uit vijf was de afgeslankte Joost de beste hitter. SCOREBORD VOETBAL DOVO (le klasse) - A)ax 1-4 (1-1). Doel punten Ajax; Ronald de Boer 2, Davids, Neptunia (3e klasse) - FC Groningen Ö-9 (0-4) Doelpunten: de op proef S| Tsiech Marian Glad (Dukla Praag) 4 - ning2, Reiz Havelte (4e klasse) - Heerenveen 1-12(1- 8). Doelpunten Heerenveen: De Visser 4, Echteld 3, Keur 3, Kooistra en Schaap Cambuur - NEC 1-1 (0-0). Doelpunt Cam- buur: Konterman, NEC. Van Wonderen Deurne (hoofdklasse) - Ariderlecht (Bel) 3- 4 (3-0). Voor Anderlecht scoorde Boffin 3 keer, Van Vossen miste een strafschop MSV Duisburg - Australië 1-1 (1-0). 17. SPORTPRIJSVRAGEN 5 1/3): 7-1-8-0, Tom Nanne (3 2/3): 2-1- -3. Italië: De Santis (1 1/3): 0-1-5-0, Ca- alisti (4 1/3) 1-2-7-1. Marchini (3): 1-2- TENNIS 6-4 6-7 6-1 7-6, Frankrijk - Boetsch - Krishnan 6-3 6-3 6-1, Ghana-Cyprus2-0. KITZBÜHEL Vrouwen Tweede ronde: Huber (Dui/1) ATLETIEK o-Pascual (Ecu) - Ritt- 9-Pascual 6-1 6-4, n Grieken (Spa) 2.20,23 AUTOSPORT Celica 3.16.46, 2. Biasion/Sivie Labat 6-4 7-5 PRAAG Kwartfinales: Muns-Jagerman - WIELRENNEN 3. Trelles/Del Buc GOLF Langer (Dui) 133, 3. Couples (VSt), Norman (Aus) 134. 6. i 135, 7. Zoel Ier (VSt), Mize HONKBAL jlië - Nederland 2-11. Stand b ZATERDAG 12.00-13 00 EURO: E 13 00-22 00 E Iedere tennisser heeft recht op een off-day, maar er zijn grenzen. Richard Kraji cek ging gisteren in zijn fa len veel te ver. Het vertrou wen op een goede afloop voor Nederland in het Da- vis Cup-duel tegen Zweden is tot een minimum ge daald, nadat de kopman genadeloos door het ijs was gezakt op het Malie veld. Oranje staat met 2-0 achter en als vandaag de dubbel niet wordt gewon nen, zitten er morgen op het Malieveld 12.000 toe schouwers voor spek en bonen bij om de van elk belang gespeende vierde en vijfde partij te bekijken. den haag rob van der zanden Daar moet de Nederlandse ten nisbond even niet aan denken. Tegen beter weten in klampt zij zich vast aan de sleutelwedstrijd van vanmiddag die Nederland op 1-2 moet brengen. Dan kan het morgen nog een mooie dag worden op het Haagse feestter rein, dat gisteren even de sfeer van een kerkhof ademde toen Krajicek was uitgegleden. Alle ingrediënten voor een historische dag waren voor aan vang aanwezig. Op het circus terrein waren in korte tijd een speciale baan en een stadion uit de grond gestampt om dit kwartfinaleduel (een unicum in de Nederlandse tennisgeschie- denis) cachet te geven. Ieder een, het Oranje-legioen voorop, was er klaar voor. Maar de spe lers kennelijk niet. Na de teleurstellende neder laag van Paul Haarhuis tegen Magnus Gustafsson (5-7, 6-1,6- 2, 6-3), stortte Krajicek gister middag op ongelofelijke wijze in tegen de toch bepaald niet imponerende subtopper Mag nus Larsson. Hij moest de 1-1 op het bord brengen, maar liet zich in drie setjes aftroeven door de tweede man van de Zweden: 6-3, 6-4, 6-4. De ma nier waarop was beschamend. De 21-jarige Hagenaar raakte volkomen de weg kwijt in zijn eigen achtertuin en het meest bedenkelijke was dat hij ser veerde alsof het onderdeel hem een paar weken geleden pas was aangeleerd. De nummer twaalf van de wereld staat be kend als de man van de aces en de opslagen van 200 kilometer per uur. Gisteren sloeg hij tien tallen services onder in het net. 13 20-17 35 Ned 3: Studio sport recht- st-eeks verslag de Tour de France 13 etap pe Marseiiie Montpeiiier). tennis om de Da- vis Cup (Nederland-Zweden) en World Vol- levbaii League m Den Bosch (Nederland- 13 30-48.15 BBC 1 Grandstand golf (The Open, derde dag vanuit St George s. Sand- 14.00-18.02 Did 1. Sport extra tenms (Da- vis Cup kwartfinale Duitsland-Tsiech.e en Slowakije, dubbelspel) 20 35-20 50 BBC 2 22 00-23.20 Did 2 22.15-22 45 Ned 3 Studio sport 23 00-00 00 EURO Boksen 23.05-23.25 BBC 1 Sport 00 00-02 00 EURO Tennis. DavisCui kwartfinale Nederland-Zweden vanuit O^OO-OMS BBC 1: Golf-TheOpen s ONDAG 09 00-10 00 EURO Atletiek Europes 11.00-12 00 EURO Boksen Praag van Aia. "MflHF 12.00-16 15 RTL 4: Spor) Auto- èn mdtflf- sport: rechtstreeks verslag van dé Grand- Pnx voor motoren in SanNtHnfid. aandacht voor de IndyCar m Cieveierrdi öe l.MR.K Rhein-Maas-rallyen pptftfrfKf 5Q,ct motor- 12 00-18 30Ned3."£lü(£iJ'«port rech- streeks verslag van de Tour de France 14 etappe: Montpellier-Perpignan), tennis om de Davis Cup (Nederland-Zweden) en World Volleyball League in Den Bosch (Nederland- 12 00-20 00 EURO Motorsport GP van van Mugello, motorsport (Superbikesraces e 14e< :n (Tour Als een D-speler. In totaal pro duceerde hij maar liefst 14 dub bele fouten en slechts zes aces. Dat zijn cijfers uit zijn pupillen- tijd. Bondscoach Stanley Fran ker: „Ik heb nog nooit zoiets ge zien." Krajicek zelf: „Het lag niet aan het weer, het lag niet aan de baan, het lag aan mij." Het waren kenmerkende re acties. De betrokkenen wisten het niet meer. Tijdens de partij probeerde Franker wanhopig iets te doen aan het gezwalk van Krajicek. „Hij leek in een soort trance. Ik heb nog even overwo gen om hem verwijten te ma ken en hem te wijzen op zijn verantwoordelijkheden zodat hij boos zou worden en daar misschien energie en agressie uit zou putteri. Maar ik deed het niet, ik moet morgen ook nog met hem verder." Het publiek keek apathisch toe bij dit geschutter van het service-kanon. Krajicek schijnt in eigen land moeite te hebben met zijn spel. In Rotterdam werd hij begin dit jaar uitgeflo ten, nadat hij er volgens het pu bliek met de pet naar had ge gooid in de eerste ronde tegen Goran Prpic. Daarna ging hij in het buitenland weer goed pres teren. Nu speelde hij thuis en bakte hij er opnieuw niets van. Maar het met veel te hoge ver wachtingen gekomen publiek zag zelf ook wel dat een fluit concert niet op zijn plaats was. Hier stond immers iemand die enorm worstelde met zichzelf en slechts medelijden vérdien- de. Een enkeling die vanaf de tribunes om een wissel vroeg (er schreeuwde zelfs iemand 'pro beer eens een onderhandse ser vice') had geen boodschap aan het lijden van de verdwaasde Net als degene die spandoek had opgehangen met de tekst 'Waar is Schapers?' Krajicek ontkende dat de druk hem te veel was geworden. „Ik had zelfs een goed gevoel. Die mensen komen voor mij, dacht ik, gebruik hen als energie." Ook wilde hij de baan niet de schuld geven. Terwijl het over duidelijk was dat hij slecht be woog op het gravel en vaak ver keerd stond om een volley, fore hand of backhand te slaan. Hij leek steeds weg te glijden en verscheen meestal te laat aan het net. Krajicek was nog trager dan de baan, die vreemd ge noeg pas gisteravond werd ont daan van de overtollige korrels in de toplaag. Pas toen de laatste bal was geslagen, loonde Krajicek op eens de scherpte en agressie die urenlang hadden ontbroken. Hij had een service van Larsson uit gezien, maar de umpire had al foto 'game, set and match Sweden' geroepen. Krajicek, die de scheidsrechter te lijf wilde, moest door Franker worden te gengehouden. Het was een stui tend tafereel met Krajicek als een op hol geslagen neuroot. De afgang en het gezichtsverlies werden alleen maar groter. De gemalen baksteen was als ondergrond gekozen om het ge vaar Stefan Edberg (een gravel - hater) te neutraliseren. Toen de nummer drie van de wereld af zegde vanwege zijn hoogzwan gere vrouw, Werd het gravel een molensteen rond de nek van de Nederlandse ploeg. Zeker nu de speciaal aangelegde baan door de vele regenval veel langzamer bleek dan verwacht. Het is de doodsteek voor het op harde en snelle banen gebaseerde spel van Krajicek, die op het com pacte gravel van Roland Garros nog de halve finale haalde. Is (Davis Cup kwari land-CSFR vanu/3 )0Ne 'afsluiting! 3 00-16.00 Did 2 Sport e 2.25-13 00 Ned 2: KNVB-Jeugdvoetbai- lelspel) ë(Duitsland-CSFR, c 6 00-18 40 Did 1 Sport extra tennis (Da- s Cup kwartfinale Duitsland-Tsiech.e en lowakiie. enkelspel vanuit Haiie) en Tour 7 05-18 15 Did 2 Die Sport-Reportage: 20 00-22.00 EURO Autosport. IndyC; 22 00 23 00EURO Autosport Duits" wagen Kampioenschap vanaf het circui Donmi 22 30-22.50 BRT 4 Spor .20 Did 2 Sport am Sonntag 50 BRT 1 Vandaag en sport 22.45-23 45 RTL 4 Sport Tyson, the la nere en de gebeurtenissen diehebfe 00 00-02 00 EURO Motorsport of t 00 30-01 10 BBC 1 Golf-TheOpen RONDE VAN RIJNLAND-PALTS (AMA TEURS) Tiende etappe, eerste deel Koblenz - Bad ir (Dui) 0.31. 5, Meier 0,38, 6 DietzU.4J Eindstand: 1 Dietz 36 09.57, 2. Baldin- ger 0.15, 3. Meier 2.07, 4 Moller (Den) 2.12, 5. Van de Meulenhof 4.04, 6. Piziks 4.32 Ploegenklassement: 1. Duitsland II 109.01.42, 2. Nederland 12.18, 3. Zwit serland 13.50, 4. Noorwegen 19.39, 5, hillegom walther jacobs tennismedewerker Paul Kortleve heeft in het open tennistoernooi van Hillegom als eerste de halve finales bereikt. Sjoerd van der Mark dolf met 6- 2, 7-6 het onderspit. Kortleve treft in de halve eindstrijd de winnaar van het duel tussen ta lent Bartel Swart en oudgedien de Marcel van Rijn. Merlehove- naar Kortleve heeft daarmee de kans om opnieuw een finale van een toernooi in het Leidse district te halen. In Lisse verloor hij al eerder in de eindstrijd van Marco Visser. Het zit de wedstrijdleiding van Hillegom deze week enorm tegen. Nog geen dag was het droog, waardoor de binnenba nen volop in gebruik zijn. Deze binnenbanen wegen in aantal echter niet op tegen de 19 bui tenbanen, waarop normaal wordt gespeeld. Vandaar dat de wedstrijdleiding is genoodzaakt in bepaalde onderdelen 'pro sets' te laten spelen. Kortleve en Van der Mark hadden daarvan echter geen last. Zij hebben als B-spelers tot CIRCUIT IN CIJFERS HILLEGOM HEB1: M, van Rijn - 0. Wempe 6-1 6-3, P. Kortleve - S. van de Mark 6-2 7-6, HEB2: J. van Wijk - S. Riebroek 6-4 4-6 6-1, J. van Wijk - F. Jansen 6-3 6-4, M. van Galen - F. van Balen 6-3 6-1G.J. Egberink - P, Guyt 6-1 6-1. HDB: Swart/ Vink - Knijn/ Pigot 6-7 7-6 6-1Lolling/ Nagtegeller - Van Galen/ Broxterman 6- 1 6-3. HEC: F. van Trigt - J. Gilijamse 6- 7 5 7-6 GDC: Kaaien/Van de Wel-Van Doorn/Vonk 6-4 6-4, Van Geloven/Vonk - Endema/ Hooftman 6-4 6-4 nu toe het privilege hele partij en te spelen. Kortleve draait nog niet zo lekker dit, seizoen. Zijn resultaten vallen over het alge meen niet tegen, maar hij is niet tevreden over zijn tot nu toe be haalde niveau. Kortleve: „In de competitie begon het al. Ik had het gevoel dal ik vorig seizoen veel meer met een bal kon doen. Dat is nu nog erger. Ver geleken met de competitie raak ik ze nu nog slechter. Ik heb geen idee hoe dat komt. Mis schien wil ik wel te graag en leg ik mezelf daardoor te veel druk op, wat zich in fouten vertaalt." Eerder deze week tegen Mar cel Vink ging het Kortleve al niet gemakkelijk af. Vink tennist weinig meer en moet in princi pe een makkie zijn voor Kortle ve, maar deze liet toch een set liggen. „Het was dal ik goed ser veerde, anders zou het heel moeilijk voor me zijn gewor den", aldus Kortleve. Tegen Sjoerd van der Mark had hij het gisteren minder moeilijk. De eerste set ging met 6-2 naar de Merlehovenaar. In de tweede werd hij op 5-5 0-40 op eigen service nog even bedreigd, maar via een tie break pakte hij toch de winst. Marcel van Rijn moest aan treden tegen thuisspeler Onno Wempe. Wempe dubbelt dit seizoen aan de zijde van Willem Visser goed. Het duo verloor geen van zijn laatste twintig wedstrijden. De singles gaan Wempe minder goed af. Tegen Van Rijn, normaal gesproken van hetzelfde niveau, pakte hij slechts vier games. Van Rijn komt in zijn kwartfinale uit te gen Bartel Swart, die eerder de ze week al van Jacco Poot won. Bij de mannen in B2 heerst Gert-Jan Egberink dit seizoen. Hij verloor nog geen enkele wedstrijd in zijn eigen onder deel en doet ook in BI goed mee. In de kwartfinale van zijn eigen categorie versloeg de Voorschotenaar gisteren Pieter Guyt met 6-1, 6-1. Egberink: „Het ging vandaag lekker. Mijn eerste service komt nu voor het eerst door, wat me vertrouwen geeft in mijn eigen service-ga mes. Hij sloeg alles hard half- court terug, waardoor ik er nog harder overheen kon gaan." In BI treft Egberink Constant Thoolen. De in B2 als derde geplaatste Frank van Balen verloor van Marcel van Gaaien. Met 6-3, 6-1 overweldigde de Alkemade-spe- ler Van Balen. Van Gaaien: „Het ging inderdaad ontzettend goed. Maar hij maakte veel fou ten omdat hij niet zo veel meer speelt.'" Bij de mannen in C deed de als tweede geplaatste Fred van Trigt wat er van hem werd ver wacht. Hij won met 6-3 6-1 van wedstrijdleider Jan-Willem Gi- lijamse. 'Wedstrijdlijder' zou meer op zijn plaats zijn, omdat hij de hele week nog weinig an ders gedaan heeft dan banen droogmaken. Wat betekent deuce? Waarom 'new balls please' na negen games? Wat stelt de Australische opstelling in het dubbelspel voor Waarom speelt John McEnroe met een veel hardere bespanning dan gewoonlijk' V Wat voor schoeisel is gewenst op kunstgras? Op deze en nog veel meer andere vragen, geeft Peter Klein antwoord. Klein (48) is voormalig districtstrainer en coach van de nationale jeugdselecties. Bij Unicum werkte hij ondermeer met Jan Siemerink en Jacco Eltingh. Ook voor uw (brandende) vragen op het gebied van tennis, materiaal, techniek, regels, etc. staat hij open. Voor de beginners als ook voor de gevorderde. U kunt bellen met de sportredactie (071-356460) van het Leidsch Dagblad of schrijven naar Postbus 54,2300 AB Leiden (t.n.v rubriek,tennis-wetenswaardigheden) 1. Waar komt de Davis Cup oorspronkelijk van daan? (M. Boerma te Leiden) De strijd om de Davis Cup spruit voort uit de wens van de Amerikaanse Lawn Tennis Associatie een wedstrijd te organiseren tegen een Engels team. Vanaf 1883 was door de toen toonaange vende Amerikaanse broers Clark geprobeerd de befaamde Engelse tweeling Ernest en William Renshaw in welk toernooi dan ook te verslaan. Aan het einde van de vorige eeuw waren verte genwoordigers van de Verenigde Staten er echter nog niet in geslaagd de Britse hegemonie te door breken. De Amerikanen waren desondanks van hun kracht overtuigd. In 1897 maakte de toenma lige Amerikaanse bondsvoorzitter Dr. Dwight be kend een officiële interland te willen organiseren tegen Engeland. Het duurde echter tot 1900 voor dat in Boston het eerste treffen plaatsvond. Weliswaar vermeldde het statuilt van de Cupstrijd, dat deze open stond voor een hele reeks van met name genoemde tennisnaties (waaronder ook Nederland), maar slechts een af vaardiging van de Britse eilanden gaf acte de pré- sence. Zonder de Engelse top drie voeren Arthur Gore, Ernest Black en Roper Barrett per stoom boot naar de USA. Bij een temperatuur van ruim 57 graden Celsius in de zon bleek dat drietal niet bij machte Malcolm Whitman, Dwight Davis en Holcombe Ward te weerstaan. De Amerikanen werden de eerste winnaars van de massief zilve ren punchbowl, de trofee waar het ook hedenten- dage nog om te doen is en die beschikbaar was gesteld door de zelf meespelende Dwight Filley Davis. Davis telde destijds 1000 dollar neer voor de naar hem genoemde trofee, thans de belang rijkste prijs in het internationale lander 2. Hoe komt liet, dat mijn bespanning in de zo mermaanden vaak om de drie dagen kapot gaat, terwijl ik op recreatief niveau maar twee keer per week speel? (Roland van Hattum te Voorschoten) Het snel kapot gaan van een bespanning kan vele redenen hebben. Behalve door droogte, waardoor het gravel vergruist tot kleine stofdeeltjes, die zich op de snijpunten van de snaren gaan nestelen, is een onzuiver raakpunt vaak de oorzaak van slijta ge. Een bal buiten de zogenaamde sweet spot' geraakt geeft al snel 30 procent extra belasting op de snaren. Omdat een snaar slechts een maxi mum omschreven druk kan hebben, moet snel breken van snaren ook in onzuiver geraakte bal len gezocht worden. 3. Waarom kent het tennisspel een tweede service? (I. Meijers te Lelden) De oorsprong van de tweede service ligt in de vo rige eeuw. Het tijdperk in de tennissporr, waarin de heren in lange pantalon en opgerolde hemds mouwen en de dames in lange hoepelrok en in de niet-speelhand een paraplu ter bescherming te gen de zon, het spel beoefenden. Aan het eind van de vorige eeuw verleende de ene speler of speelster aan de andere speler of speelster de dienst de tennisbal in het spel te brengen. Ge tracht werd de tegenstander zuiver aan te spelen om een slagenwisseling tot stand te brengen. Een service was dus letterlijk een dienst aan de tegen speler. De getraindheid in die dagen was uiter aard gering, bewogen werd er niet, of kon er nau welijks worden. Als de eerste opslag naar de op ponent aan de andere zijde buiten het bereik van die speler of speelster kwam, werd het toegestaan een tweede maal aan de tegenstander de dienst te bewijzen de bal goed in het spel te brengen. Een tweede service dus.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19