Jagger alleseter op gebied seks Oudste en ?gekste' veilinghuis failliet 'Gouden Pet is elk jaar verrassend' Glasbubbels en Warmond in tekeningen Cultuur Kunst LEIDSE Eerlijke muziek in Taffehzaal Drijvend kunstfestival 'Kakatriki' in het IJ ZATERDAG 17 JUL11993 H ruygrok. 071 -356472. plv -c Oxford en Leiden in foto's leiden De Leidse Amateur Fotografen Vereniging LAFV expo seert deze zomer in de Pieterskerk met wisselende tentoonstel lingen. Van 18 juli tot en met 29 augustus zullen om de twee we ken andere foto's te bewonderen zijn. Allereerst is er een exposi tie van foto's van de Engelse Oxford Photography Society, die een goed beeld geeft van Oxford en omgeving. Na deze tentoon stelling volgen foto's van leden van de LAFV. De tentoonstelling is dagelijks van twee tot vijf uur geopend. Musici in rij voor extra inkomen Hilversum» Drieduizend Nederlandse musici hebben zich reeds ingeschreven bij de Stichting Ter Exploitatie van Naburige Rech ten (Sena). Die organisatie zorgt ervoor dat artiesten geld krijgen als hun muziek wordt afgespeeld voor radio en televisie of in discotheek en buurtcafé. De rechten worden in ons land sinds 1 juli erkend. Tot nu toe kregen alleen componisten en tekstdich ters een vergoeding voor het afspelen van hun produkt in het openbaar. De uitvoerende musici zijn lang niet altijd bekende sterren. Het gaat veelal om mensen die op de achtergrond mu ziek maken. Ook bandjes die in eigen beheer een plaatje maken of gemaakt hebben, kunnen zich aanmelden om te delen in de opbrengst. Boeken op de Dam Amsterdam Op zondag 18 juli is er op de Dam in Amsterdam een tweedehands boekenbeurs. Kramen met een rood vlaggetje bieden een ruime keus uit oude tijdschriften, prenten, reclame folders, theaterprogramma's en kranten. De beurs is van 10.00 uur tot 18.00 uur. Om 14.00 uur treedt het jazzcombo Swing Stream op. Danstheater in Stadsschouwburg Amsterdam» In de Amsterdamse Stadsschouwburg is op 23 en 24 juli de nieuwste produktie van Wim Vandekeybus/Ultima Vez te zien. De voorstelling heet 'Her body doesn't fit her soul'. Met dit werk beweegt Vandekeybus zich op de grens van dans en thea ter. Vaste componist Peter Vermeersch en zijn 'speedmetal-for- matie' X-Legged Sally en een groep blinde Mexicaanse muzikan ten vezorgen het muzikale aandeel. jeugdorkest uit Azië treedt op Amsterdam Het Asian Youth Orchestra komt op 15 augustus naar Amsterdam (Concertgebouw) en 16 augustus naar Rotter dam (De Doelen). Huni optreden in ons land is:onderdeel van een korte Europese tournee. Violist Gideon Kremer zal solisti sche medewerking verlenen. Het orkest staat onder leding van Eri Klas. Biografie Andersen slordig en haastig geschreven AMSTERDAM GPD Het oudste veilinghuis van Ne derland, De Zon in Amsterdam, is failliet verklaard. Door een te ruglopende markt en steeds verder oplopende schulden kon het 180 jaar oude veilinghuis het niet meer bolwerken en kwam in liquiditeitsproblemen. De Zon genoot vooral de laatste jaren een reputatie als het 'gekste' veilinghuis van Ne derland. Zo kwamen er regel matig bijzondere collecties on der de veilinghamer. Enkele voorbeelden daarvan waren het interieur van de Amsterdamse Vondelkerk, een collectie van 7000 opgezette dieren, de in ventarissen van kleinere musea, of een verzameling theaterkos tuums afkomstig van de Stads schouwburg in Amsterdam. Het veilinghuis De Zon da teert van 1823. Voor die tijd wa ren veilingen nog veelal in han den van de zogeheten stadsven- dumeesters, onder de supervi sie Van het stadsbestuur. Toen Napoleon Nederland in 1810 in lijfde bij Frankrijk en notarissen het toezicht kregen op veilin gen, kwam de weg vrij voor het particuliereinitiatief. Mick Jagger wordt volgen de week 50 jaar. Dertig jaar staat hij aan de top van de internationale showbusi ness, waarvan een fors deel als uitdagende trendsetter. Een prestatie die zijn weer ga nauwelijks kent. Voeg daarbij nog eens een tu multueus privé-leven en het zal duidelijk zijn dat een heldere samenvatting een heidens karwei be helst. Zeker als de persoon in kwestie zelf geen enkele medewerking verleent. De Amerikaanse auteur Christopher Andersen heeft daarom met 'Jagger Unauthorised' een soort wereldrecord gevestigd op het gebied van populaire biografieën. rotterdam louis du moulin Bij het rangschikken en verkla ren van de feiten lijkt Andersen echter net even te gehaast ge weest om tot een fraai vormge geven levensverhaal zonder fei telijke slordigheden te komen. De snelle sensatie heeft hij be langrijker geacht. 'jagger Unauthorised' is voor al onthullend daar waar het Big Mick's uitbundige seksleven be treft. Een stortvloed van (beken de) namen passeert in dit ver band de revue; Tot de grote ver rassingen behoort naast Eric Clapton ook Madonna. Duivelse Mick neukt gewoon alles wat los en vast zit, liefst zoveel mogelijk en bij voorkeur de vrouwen van zijn collega's. Voor jeugdige groupies staat Jagger, als er maar even tijd en ruimte is, al tijd paraat. Andersen stelt dat er in de amusementswereld waar schijnlijk maar één drukker baasje heeft rondgehuppeld: Rudolf Nureyev. Met wie Mick Jagger dus ook geruime tijd een intieme relatie heeft onderhou den. Evenbeeldem De Russische balletheld (begin dit jaar aan aids overleden) kan gerekend worden tot de catego rie Evenbeelden uit Jagger's bonte verzameling. Andere voorbeelden zijn z'n eerste echtgenote Bianca en Carly Si mon. Hij viel op deze look a li kes, omdat ze hem in staat stel- concludeert Andersen, den om op alternatieve wijze Mick Jagger seks- symbool voor zowel ARCHIEFFOTO seks met zichzelf te bedrijven, ren als hèt unisekssymbool: zo wel mannen als vrouwen vin- komt bij hem naar vo- den hem geweldig aantrekkelijk. Vanwege zijn charisma, zijn kwikzilverachtige verschijning, zijn tengere lichaam en niet te vergeten zijn kolossale lippen. Jagger op zijn beurt speelde die uitstraling zonodig ook handig uit: zijn innige vriendschap met de Britse politicus Tom Driberg, de latere Lord Bradwell (die ook KGB-agent zou blijken ie zijn), kwam hem ten tijde van zijn 'drugsproces' (1967) wel zeer gelegen. Hetzelfde gold voor zijn dikke pret met David Bo wie, rond 1973 de absolute rocksensatie aan wie de al enigszins belegen Jagger zich maar al te graag vastklampte. En beroemde vrouwen als Lin da Ronstadt, Patti Labelle, 'on ze' Apollonia van Ravenstein, Margaret Trudeau, allemaal lie ten zq zich met plezier door Jag ger verleiden. Trouw is hem altijd vreemd geweest. Dat terwijl hij dat wel eiste van vaste partners als (achtereenvolgens) Chrissie Shrimpton, Marianne Faithfull, Bianca Perez Morena de Macias en Jerry Hall. Eerzucht Egoïstisch, meedogenloos, wan trouwend, supergierig (maar af en toe ook heel gul voor zijn dierbaren), vaak bang om risi co's te nemen en harde botsin gen meestal vermijdend, het zijn allemaal geen karaktertrek ken die bijdragen tot een warm beeld. Dat Jagger toch zoveel bewondering afdwingt is te danken aan zijn onmiskenbare talent als zanger en performer, zijn enorme leergierigheid, zijn met de paplepel ingegoten zelf discipline en zijn nimmer afla tende eerzucht. Zonder hem zouden The Rol ling Stones allang zijn uitgeran geerd, verworden zijn tot een stel kaalgeplukte relikwieën uit de begintijd van de Europese tienercultuur. Misschien geen aardige man, maar beslist wel een knap over lever, van wie ook na zijn vijftig ste verjaardag (26 juli aanstaan de) nog veel mag worden ver wacht. Want Mick Jagger mag inmiddels bijna al het mogelijke hebben bereikt (alleen niet als acteur) en een trotse opa zijn, de adembenemende achtbaan genaamd Rock 'n Roll, waar hij als broekie na lang aarzelen is ingestapt, lijkt hem nooit te ver velen. 'Jagger Unauthorised', Christopher Andersen, 405 pa gina's. Uitgeverij: Simon Schuster. ISBN 0-671-71209-8. Winkelprijs: 16,99 pond, in Ne derland ongeveer 55 gulden. leiden letty stam Wie er komt, is bekend. Maar wat ze gaan doen? Ferry Rigault kan dan ook niet vertellen welke straatmuzikant het luisteren meer dan waard is. Met Alex Fonteyne zit hij achter het straatmuzikantenconcours de Gouden Pet. Morgen beleeft de wedstrijd zijn zevende editie maar de organisatie heeft geen flauw idee wat ze kan verwach ten. „Veel groepen kennen wij ook niet", vertelt Rigault. „Voor ons is het' elk jaar weer een gro teverrassing." Voor de Gouden Pet hebben vijftig deelnemers zich inge schreven. „We zitten hartstikke, hartstikke vol. Een aantal staat op de reservelijst. En 43 straat muzikanten geven een optre den. Van de muzikant die 's zo mers en 's winters op straat speelt. En mensen die dat nog nooit hebben gedaan maar die voor de Gouden Pet speciaal een nummer hebben geschre ven. Ik vind het zelf heel leuk dat er nogal wat mensen zijn die nu een stap naar buiten wa gen terwijl ze normaal op een podium staan of zelfs nog nooit eerder hebben opgetreden." Deelnemers van voorgaande jaren krijgen automatisch een uitnodiging voor de Gouden Pet. Ook heeft de organisatie geadverteerd en persberichten rond gestuurd. „En verder is het van mond-tot-mond-reclame. Aan selecteren doen we niet. Dat is praktisch onmogelijk. Je kunt wel een bandje beluisteren maar dan blijkt die groep niet over te komen op straat. Want we letten niet alleen op de mu ziek maar ook op de wisselwer king met het publiek. En an dersom heb je dat natuurlijk ook: een leuke presentatie maar slechte muziek." „Dit jaar staan er aardig wat solisten op de lijst maar ook duo's, trio's en een blaasfanfare. Je hebt de klassieke straatmuzi kant die met zijn gitaar en mondharmonica Bob Dylan- liedjes zingt en de man met het buikorgeltje. Wat genres betreft, loopt het van klassiek tot pop. Ook is er jazz en country wes- ternmuziek. Rappers zitten er niet bij. Misschien dat we die kids niet hebben kunnen berei ken? Het maakt ons niet zo veel uit wat de mensen spelen. We willen maar één ding en dat is de muziek op straat Het concours begint morgen om 13.00 uur. De muzikanten spelen door de hele binnenstad. Vanaf 17.00 uur is de finale en tegen 23.00 uur is bekend wie de Gouden Pet heeft gewonnen. beeldende kunst pentekeningen van Hans Finger. Galerie de Pomp, Dorpsstraat 38, Warmond, tot 23 juli. di 19-21 uur, wo 10-12 en 14-16 uur, do/za/zo 14-16 uur. Ergens in de bronstijd, rond 3000 voor Christus, moet het gebeurd zijn. Men ontdekte het glas. Wie 'men' was, en hoe die ontdekking er aan toeging, is niet bekend. Fantastische ver halen over de oorsprong zijn er des te meer. Feit is dat Syriërs en Egypte- naren tot de eersten behoorden die er een faam mee wisten op te bouwen. Uit de eenvoudige elementen zand, kalk en soda. wisten zij de meest wonder schone glasprodukten te ver vaardigen. Ze verstonden echter nog niet de kunst van het glas blazen. Eenmaal ontdekt (vlak voor het jaar 0) verdrong het glasblazen met zijn rijke nieuwe mogelijkheden vele van de oude procedures. Ondanks de unieke eigen schappen van glas - transpa rant, hard en toch broos - en de lange traditie is het vervaardi gen van glasprodukten een kunstuiting in de marge geble ven. Er zijn relatief weinig boe ken over verschenen en bijvoor beeld in deze regio tref je niet vaak een glas-expositie aan. In een kleine tentoonstelling zijn nu glasprodukten te zien van Bas Treffers. Zijn schalen en objecten zijn vervaardigd vol gens een eeuwenoude techniek, - zoals ook al door de Egyptena- ren gebruikt. Het heet glass- fusing. Er wordt niet geblazen, maar gesmolten. Treffers maakt niet zelf zijn glas. Hij maakt ge bruik van bestaand 'floatglas' en 'bullseye-glas'. Dit wordt op nieuw gesmolten, na tussen twee lagen een kleur te hebben aangebracht. Treffers kiest vooral voor groen- en blauwtin ten, naast de naakte transpa rantheid van ongekleurd glas. Het werk is speels. Kleine lucht bubbels laten de kleurvelden licht uiteen spatten. Grote bub bels geven een enkele schaal een robuuster karakter. De schalen zijn (min of meer) plat of geschubt, en bijna altijd on regelmatig gevormd. Daar waar de vorm strakker is, en het kleurgebruik subtiel, komt het werk het sterkst over. Zoals in een geheel transparante schaal, met alleen in het midden een kleine grillige blauwe tekening. De onregelmatiger vormen heb ben vaak een weifelender karak ter. Hoe is de schaal bedoeld? Plat? Gebobbeld? De produkten zweven in tussen meerdere stel- lingnames. Het lijkt of Treffers het glas zijn gaflg heeft laten gaan, zonder zelf een eigen visie af te dwingen. Het speelse expe riment overheerst, en nog niet de; stelling. En een kunstenaar moet, wil hij overtuigen, stelling nemen. Glashard en glashelder. Aan de muur hangen pente keningen van Hans Finger. Hij heeft als onderwerp het oude Warmond genomen. Finger be heerst de techniek en het cor rect weergeven van oude pane len of straatgezichten. Door een wat strakke penvoering met veel aangeduide stenen in het muurwerk krijgt het iets afstan delijks. Het weemoedige karak ter rond een Oude Toren of het theekoepeltje wordt hierdoor wat ondergesneeuwd. Voor lWarmonders zal het echter een bron van herkenning zijn. 6e*trfee4teK RECENSIE DICK HERMSEN Concert: 'Exotisch Dubbelconcert, wereld muziek uit India en Gambiaanse koramu- ziek. Gezien 16/7, Rijksmuseum van Oudheden. Leiden. De tempel in de altijd weer sfeervolle Taffehzaal in het Rijksmuseum van Oudheden vormde gisteravond het decor voor twee vormen van wereld muziek. Niet-westerse muziek staat in de belangstelling. Niét alleen trekken concerten volle zalen, maar ook in het ciö&ft van conservatoria en rru/z,ié)u scholen wordt er veel aap&acht besteed aan onderricht op-niet alledaagse instrumenten .at^iar bla's, uds en tars. Ieder die zich er Ybtrh'öpen- stelde, kon zich lateri meevoe ren met een muzikc{r^rreis door Noord-India. Het traject voerde langs allerlei klassieke en semi klassieke muziek uit dit land, Het voornaamste doel in deze muzikale traditie is het oproe pen van een zekere trance. Be langrijk hierbij zijn een voort durend klinkende basistoon, een zogenaamde 'drone', een vast ritme op de tabla, twee kleine trommeltjes met een lichte, maar felle klank en daar overheen monotone, doch me lodisch rijk versierde flarden ge zongen tekst. Het vloeiende en meeslepende in de muziek wordt vooral bepaald door het ontbreken van gefixeerde toon hoogten. Daarom kent India ook geen instrumenten als xylo fonen en metallofonen. Vervolgens is het de beurt aan een Afrikaans ensemble. Ver schil met het voorafgaande is de functie die de muziek vervult. Beide soorten roepen een zeke re spiritualiteit op. Anders dan bij de Indiase muziek, is dat de muziek de luisteraar in zichzelf doet keren, terwijl de Afrikaanse klanken juist een appèl doen op de naar buiten gekeerde expres sie. Het ritme is heel dansbaar en de melodische frasen heb ben een herhalend karakter zo dat ze snel kunnen worden meegezongen. Een oordeel vellen in de zin van goed of slecht is in dit geval niet op zijn plaats. Het zou het soort muziek te weinig eer aan doen..Het enige ^at kan worden gezegd, is dat dè/ódMsici allen hun vak als instrumentalist ver stonden en dat de rriuziek eer lijk klonk, precies zoals het-in de traditie behoort te klinkem - 'Kakatriki' moet barrières slechten Lieut Schmidt tijdens de Gouden Pet in 1991 ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Onder het motto 'Iéder mens is een kunste naar' ging gisteen in Amsterdam een drij vend cultuurspektakel van start. Plaats van handeling is een honderd meter lang expo- schip in het IJ, vlak achter het Centraal Sta tion. Disco, jazz en klassieke muziek, expo sities, cabaret, mime, (kinder)theater en dans gaan er de komende drie weken hand in hand samen. Aan het evenement werken artiesten van naam en totaal onbekende kunstenaars mee. 'Kakatriki' heet het spektakel op het IJ, het Surinaamse woord voor gekte of waan zin. Het doet de initiatiefhemers in de verte ook wat denken aan 'Kontiki': het vlot waar op de Noorse pionier Thor Heierdahl zijn avonturen zocht. Initiatiefnemers zijn de op Aruba geboren theaterman Mo Russel en zijn uit Duitsland afkomstige compagnon Gorch Pieken. Bei den koesteren de idealistische gedachte dat kunst te mooi is om in hokjes te verdelen. Het slechten van die barrières staat dan ook bij hen voorop. Op het bovendek is dagelijks een klassiek programma te beluisteren. Er zijn optre dens van conservatoriumstudenten en kin dervoorstellingen met onder anderen Ha- kim Traida en Rob Spekko van Sesamstraat. Verder theater-, cabaret- en muziekvoor- stellingen, waaronder optredens van Loes Luca en het Keulse Horizont Theater. Het middendek is ingericht als expositie ruimte. Hier wordt werk van nog onbeken de kunstenaars tentoongesteld. Het bene- dendek is de 'Aquarium of Heil', 's Avonds en 's nachts is het rijk hier aan de Acid Jazz, Jazz-House en Funk. Het spektakel begint dagelijks vanaf 12.00 uur en is tot 12 augus tus in Amsterdam te vinden. Van 13 tot en met 26 augustus verhuist 'Kakatriki' naar de Weslerkade in Rotter dam. Daar vindt een muzikaal off-festival plaats, voorafgaand aan het Heineken lazz Festival in de Maasstad. Na Rotterdam wordt ook nog een week Antwerpen aange daan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15