'öpenluchtbad even ouderwets als paardetram* Eten doe je zonder zaktelefoon 'Gewoon oprollen en aanbieden' Het Gesprek van de Zomerdag PUR doet onderzoek naar 'discriminatie' Indische Nederlanders - ZATERDAG 17 JUL11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 0 \lk sta voor honderd procent achter een verbod' Zo gaat dat bij ons thuis. Tij- :dens de kaviaar, de kikkerbille- n de koffie-toe zijn wij te lefonisch niet bereikbaar. Dan i reageert alleen ons antwoord apparaat. Wij houden namelijk /arm eten, een koude prak een gruwel. En als we een keer uit eten gaan, dan houden we het etablissement van onze keuze angstvallig geheim voor de kennissenkring. Ze zullen maar opbellen tijdens het diner voor een kletspraatje. Piepers m te eten, niet om te ho ren! En alleen glazen horen zachtkens te rinkelen! Met ons zijn er nog veel meer mensen die een rustige dis op prijs stellen. Die een broertje dood hebben aan het gerinkel der telefoons zodra de tafel is gedekt. Voor hen wil Horeca Nederland actie gaan voeren. Als het aan die organisatie ligt, is het gebruik van de zaktele foon binnenkort verboden in restaurant en café. Ter bescher ming van de op rust gestelde klanten. Want het Nederlandse bedrijfs- grijpt volgens Horeca Ne derland buiten de kantoormu- steeds vaker naar de zakte lefoon. Binnen dat wereldje is het apparaat een echt fallus symbool. Zonder zo n lulijzer ben je geen echte vent. Dus to nen de exhibitionisten in drie delig kostuum hun ding gretig aan den volke. Tot ergernis van menigeen. Zou het daarom geen aantrek kelijk idee zijn, digen op het ge bruik gaansge legenhe den? F. Dijs- sel- bloem, eigenaar De Stad Rome in Warmond, lijkt dat wel wat. ,,Ik sta voor honderd pro cent achter zo'n verbod. Er wordt hier weliswaar nauwelijks gebeld, maar als dat wel zo zou zijn, zou dat bijzonder storend zijn voor de klanten. Zeker als mensen midden in de zaak wor den gebeld. Ik vind het prima als men bereikbaar wil blijven, maar dan kan men toch ook het van het restaurant achterla ten? Ach, sommige vinden het leuk om zo'n ding in de auto te hebben, of in de binnen zak. Voor sommige beroepen is het een uitkomst, maal ge sproken vind ik het zielig staan." „Eerlijk gezegd ben ik nogal ver baasd over het bericht", zegt een medewerker van restaurant Engelbertha Hoeve in Leiden. „Hier wordt bijna nooit gebeld. Ja, af en toe door een zaken man. Maar niemand heeft daar last van." Dezelfde berichten bereiken ons vanuit restaurant Allemansgeest in Voorschoten. Bijna niemand die daar met een zaktelefoon zit. En als de klan ten willen bellen, gebruiken ze gewoon de telefoon van zaak. Voor Jacqueline van der Meer, van restaurant De Meerhoeve in Oud Ade, liggen de zaken weer heel anders. Volgens haar is er sprake van een probleem. „Er wordt in de zaak waanzinnig veel gebeld. Voor de mensen die hier werken is dat storend. On ze telefoon is op die manier steeds bezet. Maar een verbod? We zijn een dienstverlenend be drijf, dus dat kunnen we niet maken. Als het echt te erg wordt, regelen we wel wat an ders. Bijvoorbeeld een telefoon cel buiten de zaak.waar mensen kunnen bellen." Juist. Eten doe je met mes en vork. Met een lepel. Of met stokjes. Maar niet met een zak telefoon. HERMANJOUSTRA Geen 'maanpakaan bij verwijderen van asbestlinoleum Asbest is minder gevaarlijk dan de mensheid denkt, vertelden aantal deskundigen de af gelopen week. De paniek die herhaaldelijk uitbreekt als dit materiaal vrijkomt onlangs nog bij een brand in Wassenaar waarbij de Rijksstraatweg voor werd afgesloten is vol gens hen zwaar overtrokken. Ook de reinigingsdiensten van diverse gemeenten reageren la: coniek. We legden hen de vol- "e vraag voor: 'Kunnen we dat oude linoleumzeil gewoon langs de weg zetten? We willen it de slaapkamer slopen, er zit asbest in'. Geen en kele keer gaven zij het advies 'maanpak' aan te trekken. In Katwijk: „Ja hoor u kunt het ion oprollen en aanbieden. Maar het mogen geen rollen langer dan 1.25 meter zijn an ders passen ze niet in de vracht wagen. Gevaarlijk? Ik denk niet er qua procenten zo veel as best inzit. U kunt natuurlijk een monster laten nemen maar dat is vrij duur. Het linoleum trou wens niet scheuren of breken maar in stukken snijden met een stanley-mesje. Dan komt er geen stof wij." De dienst milieubeheer in Lei den: ,ja.... (stilte), asbest... Er zijn bepaalde regels voor. Het moet naar het KCA-depot. Wacht, ik verbind u even door met het depot. Ik denk dat ze u daar beter kunnen helpen. Mo mentje...." Een tijd later: „Het ging een beetje fout. We gaan nog een keer proberen u door te verbinden. Een ogenblikje Nee, we krijgen geen verbin ding. Misschien kunt u straks een keer rechtstreeks met het KCA-depot bellen. Ik geef u het In Leiderdorp: „Nee, grof vuil neemt het niet mee. U moet het zelf komen brengen bij het KCA-depot. Maatregelen? Voor qzelf is het misschien het beste even een mondkapje op te doen. U weet wel, zo'n ver pleegsterskapje. Er kan namelijk een bepaalde stof vrijkomen..." Het KCA-depot in Leiden: „Met de dienst milieubeheer. Het toestel dat u wilt hebben, is be zet. Belt u later nog een keert" In Lisse: „U luistert naar het te lefonisch antwoordapparaat van de gemeente Lisse. In ver band met de arbeidstijdverkor ting zijn wij op het moment ge sloten." In Voorschoten: „De ene zegt ja, de andere zegt nee, niet zomaar aanbieden. Ik zel£ denk dat de zaak wel erg is opgeblazen met dat asbest. Maar als u zegt dat er asbest inzit, moet u het netjes verpakken en naar het KCA-de pot brengen. Als u er niet zo zwaar aan tilt, kunt u het ge woon langs de weg zetten. Dat doen vast wel meer mensen. Voor het KCA-depot betaalt u geld twee gulden de kilo dus ik zou er even-over naden ken." In Wassenaar: „Hallo met de re ceptje. Ik krijg op het moment niemand te pakken van de rei nigingsdienst. Ze zijn allemaal naar buiten. Kunt u het maan dag nog eens proberen? Dan kunnen ze zeggen of ze het ko men ophalen of dat u het op een andere manier moet doen." Het KCA-depot in Leiden: „Weet je zeker dat er asbest in zit? Nou ja, als dat het geval is, moet je het aanleveren in dub bel plastic. En goed gesloten, dus helemaal dichtplakken met plakband bijvoorbeeld. De eni ge tip die ik je kan geven over het verwijderen, is het zeil aan de onderkant goed nathouden. Een emmertje water er bij ne men dus en met een borstel de zaak nathouden. Dan gaat het niet stuiven. Tot en met vijftig kilo kun je het gratis bij ons in leveren." In deze maanden heb je een bijzonder soort pech: vakantiepech. Vlak voordat je het vliegtuig instapt, schiet het in je rug. Net in je hotel, word je van je hele hebben en houden beroofd. Je ver dwaalt in de jungle, belandt tussen de kannibalen of loopt de, vreselijke infecties op op de rug van een kameel. Tot eind augustus ruimen we plaats in voor zulke pechvogels. Daarna schakelen we weer over op 'gewone' pechvogels. Ook voor VakantiePechvogels hebben we wekelijks een mooie slag roomtaart van banketbakkerij Van Dam klaar staan. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, La.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Toen ze vorig jaar op vakantie waren in Frankrijk, raakten ze Verzeild in de blokkades. Via al lerlei binnen weggetjes kwamen ze net op tijd terug voor het examen van de man en de brui loft van zijn zus. Ditmaal raak ten ze alles kwijt. Hun auto, hun bagage en hun vakantie. Het gebeurde op een parkeer plaats bij hun hotel in de buurt van Tours. Het Zoeteiwoudse gezin Deckers overnachtte er op weg naar Bordeaux en ontdekte zondagmorgen dat de zes jaar oude Fort Escort foetsie was. Toiletspullen, pyjama's, camera en fototoestel hadden ze mee genomen naar het hotel, maar de rest zat in de verdwenen au to. Een kofferbak vol. En daar stonden ze dan. De Zoeterwoudenaren spreken maar een petit pen Frans en werden direct na de diefstal be dolven onder de paperassen, agenten die geen woord Engels beheersten en een hoteldirectri ce die ze koelbloedig naar een telefoontoestel met muntjes di rigeerde. Gelukkig werden ze gered door een Nederlands tol- kenpaar, dat vlak naast het ho tel woonde. „Schatten waren het. Ze kwamen 's avonds zelfs met schone kinderkleren aan", kijkt mevrouw Deckers terug. Die zondagochtend om elf uur hoorden de gestrande vakantie gangers dat hun auto gevonden was. In een greppel, tegen een boom. Even bloeide de hoop op. Als de spullen er nog in za ten, konden ze met een andere auto verder. Na een eindeloze Franse siësta en een ritje met de 'boevenwagen', kwam de klap. De kofferbak was leeggehaald, op een paar losse schoenen na. De radio zat er nog in, maar dashboard en zonneluifel waren flink toegetakeld. Ze moesten dus terug naar Ne derland. „Want anders loop je je hele vakantie spullen te kopen", zegt hij. Het is nu een weekje la ter, maar nog steeds staan de vraagtekens in de ogen gegrift van het Zoeterwoudse gezin. De autoverzekering zorgde direct na het weekeinde voor een ver vangende auto en ook de buurt hielp wat ze kon. Bloemen en taart stonden bij de vroege te rugkeer klaar. Een auto konden de pechvogels zo lenen, Maar waarom houdt de annule ringsverzekering ze zo lang in onzekerheid? Een leek zou zeg- Het echtpaar Dec kers met de kinde ren Elvira (I), Mar- cellaen Christian. Van alles beroofd in Frankrijk en dus al na twee dagen terug in Zoeter- woude-Rijndijk. FOTO JAN HOLVAST gen dat het verlies van auto en bagage reden genoeg is voor annulering. En dus het terugbe talen van de camping met 'vas te' tent. De verzekeringsagent wierp tegen dat de diefstal veer tien dagen van tevoren moet gebeuren. „En wij waren al on derweg", constateert zij wrang. En dan de bagage. De verzeke ring neemt natuurlijk geen ge noegen met de mededeling dat je 'alles kwijt' bent. Die wil lijs ten zien, gedetailleerde lijsten. En dat allemaal om de dagwaar de terug te krijgen... De kinderen doen driftig hun best om het geluk bij het onge luk te zien. Marcella (7) meldt dat de boeven mooi haar nieu we zwempak niet hebben. Want dat lag in het hotel. Christian (5) had gelukkig zijn nieuwe gym schoenen aan en zijn tweeling zuster was achteraf dolblij dat ze haar super-sooker thuis moest laten. Dit waterkanon was namelijk te groot voor de koffer. Ondanks alle ellende, willen de Deckers' volgend jaar weer naar Frankrijk. „Ik ben nog steeds benieuwd hoe die camping er uit ziet. We hebben haar name lijk heel bewust uitgekozen. Al in december", zegt zij. Hij zint op maatregelen. Misschien kun nen ze een stuurslot nemen of banken die je kan vergrendelen: „Nu hebben ze de wagen van Zij kan zich voorstellen dat ze volgerld jaar een ander hotel nemen. Nu hadden ze zo'n tv geen zwembad, zo weinig mogelijk personeel en geen bewaakte parkeerplaats. En dat alles aan een doodlopend weggetje aan het uiteinde van een dorpje. Manlief durft niets te beloven: „Zo'n hotel met bewaakte par keerplaats is wel een stuk duur der". Slaagkans openhouden door vrijwilligers zeer klein AGENDA Kan de zelfwerkzaamheid zwemliefhebbers de openlucht- baden in Nederland redden? Is Hazerswoude-Dorp, vrijwilligers het öpenluchtbad De Hazelaar deze week na een half jaar heropenden, een lich tend voorbeeld voor andere met sluiting bedreigde baden? „Het a prachtige en moedige ac- taar ik zie dit eerder als een incident. Of dit voor zwembad De Vliet in Leiden de oplossing is, is zeer de vraag", zo reageert I. Duivesteijn, hoofd directie re- ie en sport van de gemeen te Leiden. De heropening van De Haze- ar is een lichtpuntje in de sombere situatie van de open- luchtbaden. In heel Nederland dt het ene na hej andere bad gesloten, omdat aan de ene kant te weinig bezoekers de draaihekken passeren en aan de andere kant grote investeringen nodig zijn om de baden aan de strenge wettelijke eisen te latèn voldoen. Dat is ook de reden dat de sluiting van zwembad De Vliet in Leiden onvermijdelijk lijkt. Volgens Duivesteijn moet in dit bad zo'n acht ton worden ge stoken om het te laten voldoen aan de wettelijke eisen. Ook lijkt het erop dat De Vliet deze zo mer de opbrengst bij lang na niet haalt. Nu koesteren actievoerders dat met een actie als in Hazers- woude De Vliet alsnog gered kan worden. „Dat is een lof waardig streven, maar de kans van slagen acht ik nihil. Er be staat in Leiden bijvoorbeeld niet zo'n saamhorigheidsgevoel als in een dorp als Hazersvvoude. De mensen laten De vliet wer kelijk massaal links liggen." Zwembad De Vliet in Leiden. Actievoerders hopen dat het bad alsnog kan worden gered. FOTO HIELCO KUIPERS Kwaliteit En daarbij komen volgens Dui vesteijn nog eens de kwaliteits eisen. De veiligheid staat bij de gemeente voorop. „Er moeten kundige mensen zijn die toe- ^icht houden op de machineka mer. Mankementen aan de chloortoevoer zijn levensge vaarlijk." Het oordeel over het plan waarmee de actievoerders straks komen laat Duivesteijn echter aan de politiek over. Sluiting dreigt eveneens voor zwembad De Kleine Oase in Leimuiden. Ook hier dezelfde problemen: te weinig bezoekers en noodzakelijke investeringen. Onderzoek wees uit dat het bad bijna kapot is en door een nieu we kuip vervangen moet wor den. Toch wil een werkgroep proberen het bad voor Leimui den te behouden. Anneke Kale: „Het opknap pen is inderdaad kostbaar* maar met zelfwerkzaamheid denken wij daar wat aan te kunnen doen. Ook blijkt dat steeds meer mensen de weg weer naar de Kleine Oase weten te vinden." De werkgroep in Leimuiden, die al eerder 950 handtekeningen ophaalde voor het behoud van het zwembad, bestaat vooral uit ouders met kinderen. „Waar moet ik mijn kinderen dan laten zwemmen?", zegt Kale. Een van de eerste actiepunten is het 'be werken' van de politieke partij en. „We willen partijen benade ren om het behoud in hun ver- Lichtpunt Een lichtpunt voor de vrijwilli gers is het zwembad in Scherp- enzeel. Al twee jaar is de exploi tatie daarvan op succesvolle wijze in handen van particulie ren. Een van de peilers van het succes aldaar is de kaartver koop. In deze gemeenschap met 11.000 inwoners hebben liefst 7000 abonnement. „Dat is de enige manier om een öpenluchtbad open te hou den", zegt J.C.van Ommeren. Hij constateert als medewerker de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) dat steeds vaker vrijwilligers hun geliefde bad van de ondergang willen redden. Van Ommeren stelt dat de zwembond dit soort initiatie ven zeer op prijs stelt. „Dat r alles dat het sporten in water vergroot." Privé houdt hij er echter een heel ander mening op na. „En dan praat ik als voormalig di recteur van een zwembad. Openluchtbaden zijn volstrekt achterhaald. Ik vind dat er in Nederland nog twee baden moeten openblijven. Net als de met paardetram: louter uit nostalgie. Het is economisch niet meer verantwoord om voor 20 zomerse dagen per jaar een bad open te houden. Heel wei nig baden trekken tegenwoor dig op een warme dag meer dan 1000 bezoekers. Daar moet je je conclusies uit trekken." Mobiel Van Ommeren ziet liever dat de overheid in binnenbaden inves teert, eventueel voorzien van een kleine ligweide. Dat sluit veel meer aan bij het huidige recreatiepatroon van de Neder lander. „Wij zijn enorm mobiel geworden en rijden dus makke lijk even naar strand of plas. Het inkomen is veel beter dan begin jaren '70, toen veel baden wer den gebouwd. Wij gaan liever naar de Efteling, Centerparks of Eurodisney. Van het bad om de hoek maakt alleen nog de al leenstaande moeder met kinde ren of 55-plussers gebruik." ZATERDAG 17 JULI Noordwijk Dixieland, Vüurtorenplein, aanvang 19.30 uur. Warmond Kunstmarkt op het Pleintje bij de 11.00 tot 16.00 u ZONDAG 18 JULI Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorscho- terweg, van 10.00 tot 14.00 uur. Museum voor Volkenkunde, Steen straat: gratis rondleiding langs de tentoonstelling Koraans Keramiek, aanvang 14.00 uur; Film over het da gelijkse leven van jonge monniken in een boeddhistisch klöoster m Nepal. aanvang 15.00 uur. Noordwijk Toeristische zomermarkt op tiet Vuur torenplein, van 10.00 tot 18tf&uur. Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum, van 13.00 tot 17.QQ 0 tot 22.C Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein v 12.00 tot 17.00u De Pensioen- en Uitkeringsraad (PUR) in Leiden gaat onder zoek doen naar vermeende discriminatie van Indische Neder landers door eigen keuringsartsen. Indische Nederlanders die in aanmerking willen komen voor een oorlogspensioen, moe ten altijd een onderzoek door zo n keuringsarts ondergaan. Eind mei zijn er vanuit de Indische gemeenschap enkele klachten geuit over een denigrerende houding van sommige artsen jegens de aanvragers. Volgens plaatsvervangend PUR- directeur Wijnbelt zijn die beschuldigingen volkomen onge grond. Het onderzoek wordt echter gehouden om de twijfel weg te nemen. ingesteld waarin, naast de PUR, twee belangrijke instellingen van Indische Nederlanders zitting heb ben: Pelita en de vereniging van Kinderen uit de Japanse Be zetting en Bersiap (KIBB). De commissie staat onder voorzit terschap van oud-Pelita-voorzitter Lemaire. Mensen die hebben geklaagd bij de KIBB worden benaderd. Ook zullen willekeurig gekozen Indische Nederlanders die ooit een aanvraag hebben ingediend worden ondervraagd. Verder komt er een vergelijking van de dossiers met die van niet-Indi- sche aanvragers. Wijnbelt verwacht in oktober met de resulta ten naar buiten te kunnen komen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13