'Wij zijn behandeld als milieucrimineel' 'Thuis regent het immers toch ook' Rel over salaris verpleegkundigen Rijn- en Veenstreek Alphen geeft informatie via kabel Werken aan ijsbaan Stichting smalspoor zoekt vrijwilligers Bouw eerste bedrijven in Lasso-Zuid gaat beginnen Bedrijven organiseren expositie in Rijnstaete ZATERDAG 17 JUL11993 Geblader in de plaatselijke huis-aan-huiskrant op zoek naar de agenda's van de ge meenteraad of de gewijzigde ophaalschema's van huisvuil is wat Alphen aan den Rijn betreft verleden tijd. Alphe- naren hoeven sinds gisteren alleen nog maar de televisie aan te zetten om te worden geïnformeerd over gemeen telijke zaken. Wethouder A. Kromhout (economische za ken) nam de nieuwe zender gisteren officieel in gebruik. Voorlopig wordt de zender alleen gebruikt voor algeme ne gemeentelijke informatie, zoals verkeersmaatregelen, inspraakprocedures en be sluiten van burgemeester en wethouders. In de toekomst moet het kanaal echter ook gaan dienen als rampenzen der. Wanneer een catastrofe de gemeente treft, moet een druk op de afstandsbedie ning genoeg zijn om alle noodzakelijke informatie te krijgen. Radio West blijft daarnaast eveneens rampen zender. Alphen wil later ook een gemeentelijke teletekst, waarin de infomatie uit het gemeentegidsje een plaats krijgt: de openingstijden van het Stadskantoor, hoe doet een Alphenaar aangifte van geboorte of overlijden en dergelijke. Het informatiekanaal is te vinden op kanaal 52 UHF op de Alphense kabel. Vervolg van voorpagina Directeur Ten Berge van de Alphense coatingfabriek heeft documentatie over alle klanten die geen orders meer plaatsten, met bedragen en al. Hij is van plan dat hele archiefje samen met zijn-miljoenenclaim aan de ge meente toe te sturen om zijn eisen kracht bij te zetten. Het gaat hem overigens niet alleen om de gemiste klan dizie. „Mijn goede naam is geschaad en ook die van mijn medewerkers. Het was zowel voor hen als voor mij moei lijk om met een 'milieucrimineel' bedrijf geassocieerd te worden. Wij zijn zwart gemaakt." alphen aan den run verflucht. Volgens een aantal bewoners van de Eikenlaan is die lucht er nog steeds, vooral met warm en zonnig weer. „Het was een tijd Hng minder, maar de laatste tijd neemt het weer wat toe," zegt een bewoner. „Als je het ruikt, kun je niet je was buiten hangen en moet je deuren en ramen sluiten." wilfred simons De gemeente verleende Ten Berge Coatings in 1985 een hin derwetvergunning. Daarin stond dat het bedrijf voor een naverbrandings- en een filterin stallatie moest zorgen met een rendement van 99 procent. Het bedrijf ging daarmee akkoord, maar kon in de praktijk niet aan de norm voldoen. Naar bleek Als de schadeclaim wordt omdat zo'nhoog rendement zo gewezen, kan de positie goed als onhaalbaar is. De in stallatie van Ten Berge BV heeft een rendement van 85 procent, ruim boven de landelijke nor men. Hij zuivert de lucht, maar doet aan de stank echter weinig Positie af. De omwonenden klaagden sinds het eind van de jaren '80 over stankoverlast. Een che misch luchtje was het. De buurtbewoners, die in een enkel geval zelfs op dertig meter van de gevelwand van de fabriek af wonen, omschreven het als een zure lucht, een uienlucht of een ilieuwethouder W. de Jong (PvdA) ter discussie staan. Hij heeft de sluiting van het bedrijf steeds fel bepleit en de hele procedure voorbereid. De op merking van de Raad van State, dat de sluitingsprocedure niet zorgvuldig was en in strijd met behoorlijk bestuur, kan hij zich dus persoonlijk aanrekenen. De Jong wilde nog niet op het be richt van de-miljoenenclaim re ageren, maar de claim eerst af wachten. Ten Berge BV heeft in Frank rijk de profielen van de glazen piramide in het Louvre behan deld. In Nederland was het be drijf onder meer betrokken bij de coating van de gigantische wolkenkrabber van Nationale Nederlanden in Rotterdam, het Stoperagébouw in Amsterdam en het nieuwe ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Ten Berge heeft ook vestigingen in Zoeterwoude en Scheveningen. Bij het bedrijf werken zo'n zestig mensen. De natlakafde- ling is niet het belangrijkste on derdeel van het bedrijf, maar geeft wel het mooiste en het de- gelijkste resultaat. De profielen van de piramide in het Louvre zijn bijvoorbeeld met het natte procédé afgewerkt. Directeur Ten Berge zegt dat er hard wordt gewerkt aan lakken op waterbasis, die geen stank ver oorzaken. „Over tien jaar zijn die overal in gebruik," meent hij. Straal Dat zal de gemeente Alphen echter niet meer meemaken. Ten Berge is hard op zoek naar een andere bedrijfsruimte. „Na wat er gebeurd is, willen we niet meer in Alphen werken. Van de gemeente hebben we niets dan tegenwerking ondervonden." Een concrete vestigingsplaats heeft Ten Berge nog niet gevon- den. Ga er maar van uit dat het in een straal van dertig kilome ter rond Alphen ligt. want we kunnen onze medewerkers na tuurlijk niet eindeloos laten rei- alphen aan den run Het is misschien nog wat vroeg in het seizoen, maar in Alphen wordt druk gewerkt aan de aanleg van een ijsbaan. Als over een maand of zes koning winter zich van zijn goede kant laat zien, kunnen de inwoners van Alphen hun rondjes trekken op hun eigen 400-me- terbaan. Van wat nu nog een baggerige vlakte is, kan de vorst straks een mooie zwarte ijsvloer maken. De ijsbaan komt aan de Olympiaweg tussen het terrein van de wielervereniging Avanti en de handbalvereniging Rijnstreek. Er is gekozen voor een baan met een lengte van 400 meter zodat er ook officiële wedstrijden kunnen worden gereden. De aanleg van de nieuwe natuurbaan kost ongeveer 225.000 gulden. foto ben de bruyn Twaalf uur klaverjassen alphen aan den run» Klaverjassen van twaalf uur 's middags tot twaalf uur 's nachts. De echte liefhebbers van het kaartspel kun nen op zaterdag 21 augustus helemaal aan huil trekken komen tijdens de koppel-klaverjasmarathon van het Alphense buurt huis Westerhaven. Voor drie tientjes per koppel kunnen de ver woede kaarters twaalf uur lang spelen, terwijl zij worden voor zien van koffie, soep en brood. In de pauze wordt er bovendien een tombola gehouden met prachtige prijzen. Enthousiaste kaarters kunnen zich aanmelden bij Toon en Bep Scheermeijer, telefoon 01720-92894. Buurthuis Westerhaven is gevestigd aan de Emmalaan 45. Alphenaar bestolen m den rijn Een 37-jarige Alphenaar is afgelopen don derdag bestolen van zijn paspoort, rijbewijs, bankpasjes e: nebril. De spullen zaten in zijn jas, die aan de kapstok in een kantoor aan de Prins Bemhardstraat hing. De diefstal gebeurde rond drie uur 's middags. Alphense boot gevonden rupwetering» Een toerboot die afgelopen maandag in Alphen aan den Rijn was gestolen, is gistermiddag in het meertje De Koppoel in Rijpwetering teruggevonden. Volgens omwonenden lag de boot er al sinds maandagmiddag. De eigenaar heeft zijn boot inmiddels terug. De buitenboordmotor die eraan hing, bleek echter niet van hem te zijn. De politie heeft in de boot een emmer met gerèedschap gevonden die van de dief bleek te zijn. Op grond daarvan verwacht zij de dief te kunnen aanhouden. valkenburg dorith ligtvoet De Stichting Nationaal Smal spoor zoekt nieuwe medewer kers. Deze vrijwilligers kunnen worden opgeleid tot conduc teur. stoker of machinist. Een technische opleiding is niet noodzakelijk. Wel moeten de medewerkers ouder zijn dan zestien en een dag per week be schikbaar zijn. De stichting is momenteel hard bezig met de aanleg van een spoorlijn. In de toekomst komt er bij het Valkenburgse Meer ook een spoorwegmuse um. In de bijbehorende remise willen de vrijwilligers allerlei ou de locomotieven opknappen. Hoewel het museum en het spoor nog niet af zijn, wil de stichting in'augustus weer met een smalspoortreintje gaan rij den. Er ligt dan een stukje spoorrails van 800 meter lengte tussen de Valkenburgse par keerplaats nabij dé Kwantum hallen en de parkeerplaats aan de Ommedijkseweg in Wasse naar. De stichting wil op dit kleine stukje spoor alvast gaan rijden om de 'vaste klanten' ter- wille te zijn. Tot nu toe heeft de stichting als het gaat om vrijwilligers een terughoudend beleid gevoerd. „In Katwijk hadden we een be perkte accommodatie. Boven dien zaten we daar op ander mans terrein en hadden we te maken met een beperkt aantal rijdagen. Allemaal redenen om niet actief te werven", zegt be stuurslid A. Reinders. „In Val kenburg zou je in theorie 365 dagen per jaar kunnen rijden. We doen dat niet, maar zijn wel vgn plan om dat in de zomer en de weekeinden geregeld te doen. Daarom hebben we veel nieuwe vrijwilligers nodig." Omdat de stichting vaak met de treintjes wil gaan rijden, zoekt het bestuur vooral men sen die overdag beschikbaar zijn. Wao'ers, Vutters, gepensio neerden en werklozen bijvoor beeld. Zodra het even droog is, kruipen de vakantiegangers hun uit op camping De Horizon in Oud Ade. FOTO BEN DE BRUYN Klein groepje doorgewinterde kampeerders in Oud Ade D ade marieta kroft Terwijl vele Nederlanders op het laatste moment nog een vakantie naar het warme zuiden boeken, blijft er een hardnekkig klein groepje doorgewinterde kampeerders over die zich niets aantrekt van het slechte weer. Dat blijkt wel tijdens een bezoek aan de campings in Oud Ade. „Thuis regent het immers ook en in het buitenland kan het net zo goed regenen", zegt mevrouw Sierk- sma uit Monster laconiek. Ze is bezig met de afwas in de open lucht. Het is nu net even droog. Maar voor hoe lang, dat is de vraag. Donkere wolken han gen nog boven het enigszins verlaten ter rein van camping De Horizon. Op het grote, natte grasveld staan ongeveer tien caravans en een enkele tent. Mevrouw Sierksma ver blijft al een week op deze camping met haar gezin in een caravan met een voortent. De bedoeling is dat ze er nog vier weken blijft. Het gezin heeft de afgelopen week veel tijd besteed aan spelletjes doen en lezen en televisie kijken. „Als je een beetje een ver standige kampeerder bent, dan hou je er re kening mee dat het kan gaan regenen", zegt ze, met een Hollandse nuchterheid. „Ach we wonen dichtbij. We kunnen altijd nog besluiten om naar huis te gaan." Haar man peinst er niet over om er alweer vandoor te gaan. „Een kampeerder is een optimist. Die verwacht dat het elke dag beter weer kan worden", lacht hij. De familie Mierel uit Den Haag staat even verderop met de caravan. Mevrouw Mierel zegt het weer goed zat te zijn. „Familie van ons verblijft hier in een stacaravan. Daar gaan we nu telkens naar toe." Ze vindt het vooral jammer voor haar kinderen van 5 en 1,5 jaar oud. Deze kunnen niet lekker in de buitenlucht ravotten. Goede tent Het gezin Kuijt uit Leidschendam is een van de weinige die deze week moet volstaan met een tent. Ondanks de voortdurende re gen is de tent nog niet doorgelekt. „Maar het is ook een goede tent", zegt mevrouw Kuijt. „Van Nederlands fabrikaat. Die is be stand tegen alle weersomstandigheden." In plaats van varen, zwemmen, surfen en zonnen, brengen ze hun dag nu noodge dwongen door met lezen en spelletjes doen. Donderdag zijn ze maar een dagje naar huis gegaan. Het kampeerterreintje voor 'losse kam peerders' op camping De Spijkerboor in Oud Ade biedt ook een lege aanblik. Er staan een paar caravans en drie tenten. Het gebied ligt er stil en verlaten bij. In een ca ravan zit het echtpaar Van Duijn uit Den Haag aan de koffie. Ze hebben het vooral te doen met de tentbewoners. „De wind staat daar precies op. Die krijgen de volle laag. Er zijn er die al weer vertrokken zijn." Van Duijn wacht het weer nog even af. Maar als het niet snel beter wordt, dan gaan we weer naar huis. Wij zijn mooi-weer-kampeer- ders." Campinghouder Hans van der Hulst van De Spijkerboor verwacht dat het deze zo mer nog wel eens heel erg druk kan wor den. Hij weet bijna zeker dat het vanaf nu mooi weer wordt. „We hebben nu de Kaag- week gehad. Negen van de tien keer is het dan slecht weer en dan is de rest van de zo mer mooi", herinnert hij zich. „Een keer was het goed weer tijdens de Kaagweek, maar daarna werd het slecht en dat bleef het." Vast bedrag De campings in Oud Ade hebben vooral vaste kampeerders. Die betalen een vast be drag per jaar. Van een echt omzetverlies is volgens Van der Hulst dan ook geen sprake. „Ik heb wel wat boekingen", zegt de cam pingbeheerster van De Horizon. „Maar ja, wat doet het weer, hè? De mensen hebben het allemaal zo luxe tegenwqordig. Als het weer hier niet goed is, dan gaan ze gewoon naar het buitenland." noordwij k paul de vlieger De directie van de Van den Berghstichting in Noordwijk is in een stevig conflict verwikkeld met een grote groep leerling verpleegkundigen. Ongeveer zestig leerlingen eisen een even hoog salaris als hun collega's die in september 1992 met de opleiding zijn begonnen. De lichting september '92 is als eni ge hoger ingeschaald, waardoor deze verpleegkundigen ieder netto zo'n 300 gulden per maand meer verdienen. De leerlingen die voor en na september '92 zijn begonnen en exact hetzelfde werk doen als hun collega's van de bevoor deelde lichting, nemen de zaak hoog op. Omdat een uitgebrei de briefwisseling met de direc tie van de Van den Berghstich ting tot dusver geen resultaat heeft gehad, hebben de ver pleegkundigen een advocaat in de arm genomen. Komt de di rectie niet binnenkort met toe zeggingen over de brug, dan volgt een rechtszaak. In de briefwisseling voert de directie van de Van den Bergh stichting die zich overigens sinds kort de Willem van den Bergh-leefgemeenschap noemt twee reden aan voor het sala risverschil. Ten eerste zouden de in september vorig jaar be gonnen verpleegkundigen meer geld hebben gekregen vanwege 'de ontwikkelingen op de ar beidsmarkt'. De hogere lonen werden als lokkertje gebruikt om ondanks een mager aanbod toch voldoende mensen voor een opleiding bij de stichting te interesseren. Fout Verder voert de directie aan dat de hogere inschaling vooruitliep pleegkundigen, die op dat mo ment in de maak was. De lei ding van de leefgemeenschap rekende erop dat de hogere lo nen sowieso moesten worden' betaald, wat achteraf een foute inschatting was. Volgens de woordvoerder na mens de zestig verpleegkundi gen, mr. M. Doornbos van het Katwijkse advocatenkantoor Van der Plas Blok, is vooral het eerste argument (het lokker tje) achteraf verzonnen. „De nieuwe leerlingen die in sep tember 1992 begonnen, hoor den pas dat zij meer gingen ver dienen toen zij al hadden gete kend. Tussen de diverse soort gelijke instellingen in de regio is bovendien afgeproken dat men niet eikaars leerlingen probeert af te pikken. Toen Mariënhaven in Warmond onlangs brommers weggaf aan nieuwe leerlingen, is dat door de collega-instellingen scherp veroordeeld Doornbos verwacht dat het uiteindelijk op een rechtszaak uitdraait. „Er gaat nu nog één brief uit waarin wij de directie sommeren om ook de overige salarissen te verhogen. Gaat men daar niet op in, dan wordt de zaak bij de kantonrechter aanhangig gemaakt. Vermoede lijk komt de zaak dan komend najaar voor." Van het verlagen 1 van de salarissen van de lichting september '92 tot het niveau van de collega-verpleegkundi gen, zal trouwens hoe dan ook geen sprake zijn. Diep Mochten de verpleegkundigen de zaak winnen, dan moet de Van den Bergh-leefgemeen schap alsnog diep'in de buidel tasten. Aan zestig leerlingen moet dan over een periode van 16 maanden 300 gulden netto meer worden betaald. Bruto be tekent dit een extra uitgave die in de richting van de zes ton loopt. „Financiële consequen ties die de leefgemeenschap zich niet kan veroorloven", al dus de directie in haar brieven. Vanwege ziekte en vakantie kon de directie gisteren geen commentaar op de zaak geven. Wel laat een secretaressé weten dat men op het standpunt staat dat de zestig leerlingen geen rechten kunnen ontlenen aan de hogere inschaling van hun collega's. roelofarendsveen Op het industrieterrein De Lasso-Zuid in Roelofarendsveen wordt binnen enkele maanden een begin gemaakt met de bouw van de eerste twee bedrijven: een bouwmarkt en een autodealer. De Leidse bedrijfsmakelaar Smitsloo onderhandelt met nog an dere serieuze gegadigden. De eerste twee bedrijfspanden worden gebouwd door aanne mer Heembouw uit Roelofarendsveen. Inmiddels is er al volop bedrijvigheid in het voormalige kassengebied. Het terrein wordt bouwrijp gemaakt. Ook worden er wegen in en naar het indus- Volgens Smitsloo is de belangstelling voor De Lasso-Zuid hem niet tegengevallen. „Pas een half jaar geleden konden we serieus belangstellenden gaan zoeken. De moeilijke economische lijd in aanmerking genomen valt het resultaat tot nog toe alles mee. Als je dat vergelijkt met wat we hebben moeten doen om het be stemmingsplan rond te krijgen hebben we niet te klagen", aldus de Leidse makelaar. De gebruikers van het bedrijfs verzamelgebouw Rijnstaete in Alphen gaan onderzoeken of zij gemeenschappelijk exposities kunnen houden. Zij doen dit op voorspraak van directeur Wim Koster van Koster Verzekerin gen BV. Koster verwacht half augustus met de andere bedrij ven tot een akkoord te kunnen komen. Koster organiseerde tot half april voor eigen rekening expo sities iri' het gebouw aan de Prins Bernhardlaan in Alphen. Totdat in korte tijd zeker drie schilderijen werden gestolen met een totale waarde van 1700 gulden. Koster was weliswaar verzekerd, maar moest toch de winkelwaarde aan de gedupeer de kunstenaars vergoeden. „Wij hadden dat niet goed geregeld." Teleurgesteld besloot hij daarop voorlopig geen tentoonstellin- ir Rijnstaete te ha len. Koster overlegt nu met de vierentwintig andere bedrijven in het gebouw of zij gezamenlijk exposities willen opzetten en willen meebetalen aan een be tere beveiliging: „Dat drukt de kosten en de risico's." Boven dien vindt hij een verdeling van de kosten ook eerlijker: „Toen ik het nog in mijn eentje deed, hadden de andere bedrijven er ook voordeel van. Dat hoor je niet als je een mooie expositie binnenhaalt, maar wèl als je werken hebt die andere mensen als aanstootgevend of schok kend ervaren. Ik had een aantal schilderijen met naakte mensen die 'het' in allerlei standjes de den, nou daar heb ik wel wat op gehoord. Ik heb toen zelfs een paar schilderijen moeten weg halen." Maar ook als Koster de ande re gebruikers van hèt gebouw niet meekrijgt, gaat hij in de toekomst weer schilderijen op hangen. „Bijvoorbeeld goedko pere werken van minder beken de kunstenaars. Dan schiet je er bij diefstal minder bij in." Hij denkt ook aan een eenvoudige beveiliging met piepen achter de lijsten, zodat de dieven wor den verrast als zij het schilderij van de muur lichten of een beeldhouwwerk optille n

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12