In het hoogseizoen doen wij de prijs omlaag. Vervoerder Van der Luyt wapent zich tegen dieven Werknemers Verto met lege handen Regio Misschien ander tracé voor leiding ZATERDAG 17 JUL11993 gert visser, 071-356430, plv.-chef 'Wij werken alleen voor de banken' leiderdorp eric jan weterings vervolg van voorpagina Tot laat in de middag is gisteren onderhandeld over het geld dat beschikbaar komt voor een so ciaal plan voor de 300 werkne mers van Verto. De industrie bond FNV denkt voor een goed sociaal plan twee miljoen gul den nodig te hebben, maar het tegenbod van de curator was niet hoger dan 250.000 gulden. Na de aankondiging van de sta king besloot de curator dit bod volledig in te trekken. De uitvoering van het faillis sement betekent de definitieve ondergang van Verto waarbij ook winstgevende onderdelen definitief dicht gaan. De werk nemers blijven achter met lege handen, terwijl de laatste werk nemers die nu nog aan het werk zijn hun baan verliezen. Vol gens een woordvoerder van de FNV was de „staking niet meer tegen te houden. De werkne mers hebben al zoveel ellende meegemaakt dat dit niet meer was tegen te houden, zei zij gis teravond. Behalve voldoende geld voor een sociaal plan, wilden de werknemers een garantie voor de 440 gulden bonus die zij mo menteel ontvangen om liggen de orders af te werken. Toen het faillissement werd uitgespro ken, mochten ongeveer 30 per soneelsleden (van de meer dan 90) nog even blijven. De industriebond FNV wilde voldoende geld hebben om een 'fatsoenlijk' sociaal plan te kun nen uitvoeren, dat onder meer voorziet in omscholing en remi gratie voor oudere buitenlandse werknemers. Dat geld is niet al leen bestemd voor Leiderdorp, maar ook voor de andere vesti gingen die moeten sluiten. Toen Verto eerder dit jaar in moeilijkheden verkeerde, moes ten al enkele tientallen werkne mers afvloeien in Leiderdorp. Voor het sociaal plan werd toen nog 800.000 gulden gereser veerd, alleen bestemd voor de Leiderdorpse vestiging. Met het faillissement verdween dat plan van tafel. Ook de 440 gulden bonus die eerder door de curator was toe gezegd, leek op de tocht te staan. De overgebleven werkne mers eisten een garantie van Houthoff dat zij het geld daad werkelijk ontvangen, omdat de bedrijfsvereniging het in beslag dreigt te nemen. Momenteel worden de 'gewone' salarissen betaald door de bedrijfsvereni ging- „Als wij dat beetje extra geld niet krijgen, werken we alleen voor de banken," verklaarde een vertegenwoordiger van het per soneel de harde opstelling gis termiddag. „De banken krijgen als eerste schuldeisers in het faillissement hun geld en de werknemers staan helemaal achter in de rij, zo voelen wij dat." In Leiderdorp werd tot giste ren nog gewerkt aan verschil lende opdrachten, waaronder een grote klus voor het Leidse off-shore bedrijf Heerema. Eer der verwachtten zegslieden dat nog tot in augustus kon worden doorgewerkt. Curator Houthoff was niet bereikbaar voor com mentaar. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, zijn er heel wat plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. 'De groeten uit...' is een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar vanaf een onopgemerkt plekje pal 'naast de deur'. In het jaar onzes Heren 1470 zit ik, Edward IV, koning van Engeland, als een ordinaire dronkenlap gevangen in de klokketoren van Leiderdorp. Alsof dat nog niet ontluisterend genoeg is voor een man van koninklijke bloede, is de aanleiding voor mijn gevangenschap nog gênanter: een handgemeen in het plaatselijke lokaal de Hollandsche Tuyn met een stel onbehouwen paardenkooplui. Ik moet mijn zwager Karei de Stoute, hertog van Bourgondië en heerser over Holland, Zeeland en Vlaanderen, smeken mij te bevrijden. Sinds Henry VI mij de troon van Engeland ontnam, ben ik niet meer zo vernederd. Dat uitgerekend Karei me uit dit lastige parket moet verlossen. Hij wees me de deur toen ik bij hem aanklopte na mijn ontsnapping uit handen van Henry. Hij durfde me geen bescherming te bieden in zijn Haagse residentie, omdat hij op voet van oorlog staat met Frankrijk. Gelukkig kon mijn zuster Margaretha van York een schuilplaats voor me vinden in Scheveningen, bij de weduwe Pietemei Huiberts. Pieternel bood me de naam van wijlen haar man als pseudoniem en bovendien een liefderijk onderkomen. Sindsdien ga ik als Dirk Huiberts door het leven. Ellende Daarna begon de ellende pas goed. Tijdens een vreselijke storm, die in dit Hollandse land niet eens ongebruikelijk schijnt te zijn, spoelde de helft van de Scheveningse huizen en zelfs de kerk weg. Ik moest met Pieternel en haar fonderen vluchten, maar raakte vervolgens in onmin met haar oudste zoon. Er moest een hofnar van mijn zuster aan te pas komen om eén nieuwe schuilplaats voor me te vinden, bij Maas Klaasz in Voorschoten. Hij vertoeft hier nu bij me in de cel, want de pummel was de oorzaak van deze gevangenschap. Met de supervoordelige Zomertoer kunt u binnen een periode van tien dagen drie dagen onbeperkt met de trein op pad voor maar f 79,-. Vindt u het leuk om iemand mee te nemen, dan is het prettig om te weten dat een tweepersoons Zomertoer maar f 109,- kost. Die tweede persoon mag Jfn overi§ens Per wisse^en- Naar strand, stad, of lekker de natuur in, maak wat moois van juli en augustus met Zomertoer. 3 dagen treinen voor f79,- (2 personen f109,-). Transportondernemer Van der Luyt in Oegstgeest heeft de beveiliging van zijn bedrijf verscherpt. Daar had hij al le reden toe toen enkele weken geleden drie vrachtwa gens werden gestolen. Het mocht niet baten. Dieven za gen deze week weer kans het bedrijf binnen te dringen en met maar liefst meer dan 200.000 pakjes sigaretten aan de haal te gaan. Een schadepost van vele tonnen. oegstgeest kees van kuilenburg Toch is er een goede controle. Zelfs vanuit bedrijven, die in de buurt van het transportbedrijf liggen. Kort geleden nog werd een chauffeur van Van der Luyt staande gehouden toen hij de garage probeerde binnen te ko men. „De man was volledig te goeder trouw", vertelt directie secretaris Joost van der Luyt. Er wordt dus goed opgelet, is zijn conclusie. Maar die sociale controle en een betere beveili ging, konden niet voorkomen dat inbrekers opnieuw toesloe gen. „Kennelijk moetje hier een soort fort van maken om dieven buiten de deur te houden," zegt de directie-assistent. Bij de inbraak zondagavond werd een vrachtauto, met 930 dozen sigaretten, buitgemaakt. Maandagavond werd de auto in het Noordhollandse Midden- meer teruggevonden. Van de 960 dozen waren er 422 met bij na 6,3 miljoen sigaretten ver dwenen. Tot nu toe ontbreekt elk spoor daarvan. Schrikken „Dat is weer even schrikken", zegt Van der Luyt. „Wij hadden net de inbraak van drie weken geleden verwerkt. Maar geluk kig hebben we die, samen met de politie, snel teruggevonden." Zoals gezegd is de beveiliging aanzienlijk verscherpt. In het weekeinde staat een vrachtauto met oplegger voor de uitgang om het wegrijden van auto's te voorkomen. „Je vertrouwt nie mand meer. Mensen, die over dag uit pure nieuwsgierigheid over ons terrein fietsen, worden aangehouden en weggestuurd. Wie bij ons naar binnen wil, moet de code kennen om de toegangsdeur te openen", aldus Van der Luyt. Dat de daders toch het bedrijf zijn binnengekomen verrast hem. „Het vermoeden bestaat dat ze de code van de toegangs deur kenden. Of dat ze appara tuur hadden waarmee ze de co de konden uitschakelen." Vol gens Van der Luyt zijn er aan wijzingen gevonden die in een bepaalde richting wijzen. „We vermoeden dat de sigaretten in Den Helder zijn uitgeladen. Dat valt af te lezen van de tacho graaf. Nee, meer wil ik daarover niet kwijt." De transportondernemer uit Oegstgeest zergt, dat de inbraak in het bedrijf nogal wat teweeg heeft gebracht. „Als er een vrachtauto wordt gestolen zit ten de chauffeurs zonder werk. Het wegtransport heeft het niet gemakkelijk. Dus bestel je niet even zo maar een nieuwe en dure vrachtauto. Bovendien heb je te maken met een levertijd van dik een half jaar. Ons perso neel is dus extra alert. De dieven komen aan hun boterham. Dat geldt ook voor mij. Als ik ie mand zou betrappen dan zou ik behoorlijk fel reageren." Probleem De diefstal van vrachtwagens is een probleem, dat steeds groter wordt. De overkoepelende orga nisatie Transport en Logistiek Nederland heeft een telesys- teem in het leven geroepen, waaraan zo'n 1650 bedrijven meedoen. Als er bij een bedrijf een auto wordt gestolen, wordt dat direct via de fax gemeld met het verzoek om naar de gesto len wagen uit te kijken. „De laatste maand zijn er tien auto's gestolen. Daarvan zijn er vier door chauffeurs teruggevon den", aldus een medewerker van Transport en Logistiek Ne derland. Van der Luyt is ook op het te- lesysteem aangesloten, maar toch overweegt om zijn nog be ter te beveiligen. „Daarover zijn we in gesprek met de verzeke ring, politie en dergelijke. Mis schien nemen we een portier in dienst. We hebben echter wel te maken met mensen die nergens voor terugdeinzen. Moet je zo'n portier aan dat soort Italiaanse toestanden blootstellen?" voorschoten De gemeente Voorschoten wil de bezwaarmakers tegen het tracé van de drinkwaterleiding door de Papenwegsepolder tegemoet komen. Voorschoten zoekt een compromis tussen de wens van het Duinwa terbedrijf Zuid-Holland (DZH) om de leiding langs de Dobberwatering te laten lopen en de belangen van de boeren en het milieu in de polder. „Wij zijn best bereid een vergun ning af te geven voor een ander tracé. We hebben een voorkeur voor de leiding langs de spoorweg", aldus ambtenaar P. Wetzels. De drinkwaterleiding loopt van Bergam bacht naar Wassenaar. In Bergambacht wordt het uit de Maas afkomstige water eerst voorgezuiverd, waarna het via de 55 ki lometer lange leiding naar het Wassenaarse natuurgebied de Meijendel wordt gepompt. De leiding, waarvan op de foto de aanleg bij Stompwijk is te zien, moet in 1995 in gebruik zijn. De aanleg is vertraagd, doordat Voorscho ten de aanlegvergunning had afgegeven zon der die eerst ter inzage te leggen. Die fout moet nu worden hersteld. Drie bezwaar schriften kwamen daarop binnen. „Het is een heel gevoelig gebied", zo verwoordt Wetzels voorzichtig dat wordt overwogen de be zwaarmakers (gedeeltelijk) gelijk te geven. Je trapt altijd op zere natuurtenen en het is heel moeilijk om een compromis te berei ken." Tijdens gesprekken met de bezwaarmakers en het DZH wil Voorschoten daar de komen de twee weken toch een poging voor wagen. „We moeten kijken of we met kleine aanpas singen de bezwaarmakers tegemoet kunnen komen zonder dat het DZH een nieuwe ver gunning hoeft aan te vragen. Maar wat ons betreft kan het tracé ook langs de spoorweg komen. Dan heeft het DZH ook een nieuwe vergunning nodig, ja." GROETEN UIT LEIDERDORP Een Leiderdorpse cel voor een Engelse koning Van de Leiderdorpse toren zijn alleen nog de fundamenten te zien. Herberg De Hollandsche Tuyn is opnieuw gebouwd. foto henkbouwman We togen gisteren naar de paardenmarkt in dit gehucht en scholen vooreen novemberbui in herberg De Hollandsche Tuyn. Vanuit mijn celraam kan ik het lokaal precies zien liggen. Daar nuttigden we natuurlijk e^n fluit brandewijn. Het vocht steeg Klaas al spoedig naar zijn hoofd, zeker nadat hij de deerne nog enkele malen zijn pul had voorgehouden om bij te schenken. Tegen de paardenkooplui begon hij wartaal uit te slaan en toen hij ze uitschold voor paardendieven, vlogen ze hem naar de keel. Ik had niet tussenbeide moeten komen en Klaas zijn verdiende loon moeten laten krijgen. Maar ik greep in, wierp me manmoedig tussen Klaas en de koopman die met hem op de vuist wilde gaan. Ik wilde pogen met het tweetal als edelen een oplossing te vinden, maar ik had natuurlijk moeten weten dat in de herberg van Leiderdorp uitsluitend gepeupel komt. En juist op dat moment kwam de schout binnen, die niet alleen Klaas maar ook mij als de aanstichter van het handgemeen zag. Ik protesteerde luidkeels dat ik de koning van Engeland ben, maar de schout en zijn rakkers spotten slechts met me. Waarschijnlijk dachten ze dat ook ik de bodem van mijn fluit brandewijn had gezien. Ze wierpen Klaas en mij niet bepaald zachtzinnig in dit kleine hok onder de klokketoren, waar ik moet slapen op de grafstenen die als vloer zijn gebruikt. De stenen van de overledenen bieden me niet bepaald een goede nachtrust. Ik kan slechts hopen dat Karei mij spoedig laat bevrijden. Edward JV van Engeland werd de volgend ochtend vrijgelaten na bemiddeling van zijn zwager Karei de Stoute. De schout liet zich de kans niet ontnemen de koning de mantel uit vegen over zijn onwelvoegelijkegedrag in de herberg. Karei bevrijdde Edward later ook uitzijn ballingschap; met hulp van de hertog van Bourgondië kreeg de koning zijn Engelse troon terug. De toren waarin Edward zijn onaangename nacht doorbracht bestaat niet meer. ZQwel de kerk als de klokketoren en herbergde Hollandse Tuyn werden door de Spanjaarden verwoest bij het beleg van Leiden. De kerk en de herberg werden opnieuw gebouwd en staan beide aan de Hoofdstraat. Van de toren zijn slechts de fundamenten te zien.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11