'Ik teken om af te reageren' Kerk Samenleving ZATERDAG 17 JUL11993 UIT DE KERKBLADEN Uit de pastorie De titel van de rubriek 'Uit de pastorie' van de gerefor meerde dominee M. Koster (Leimuiden) in de Rijnland se Kerkbode, kan deze week ook letterlijk worden geno men. De predikant verhuist van zijn tijdelijke onderko men in Rijnsaterwoude naar zijn eigenlijke 'thuis' in Leimuiden. ,,De mooie pastorie aan de Herenweg wordt 23 juli ontruimd", kondigt hij aan. Koster blikt nog even weemoedig terug. „Met dit royale onderko men als tijdelijke woning Had ik het niet veel beter kunnen treffen", meent de dominee. „Wat een uitzicht naar het oosten en hoe ge makkelijk kon ik achter het huis een balletje trappen zonder ook maar iemand te storen." Vakantie (1) De lezers van diezelfde Rijnlandse Kerkbode krij gen vanuit de gemeente Nieuwveen een weinig op beurende bespiegeling op de vakantietijd aangebo den. „De vakantietijd is aangebroken", signaleert dominee P. Baane. ,,In deze maanden pleegt het kerke lijk werk wat minder zwaar te drukken, hoewel, helaas worden mensen ook in de ze tijd geconfronteerd met ziekte, dood, verdriet en problemen. Het"pastoraat kent geen vakantie. Geluk kig is er in deze tijd ook ver vanging voor ernstige ge vallen." Voor Baane begint de va kantie dit weekeinde. Hij heeft er zin in: „Tenig naar de natuur, terug naar de rijkdom van het leeg zijn vacate). Opnieuw ervaren waartoe de mens in oor sprong is geschapen. Even geen gemeente, geen agen da, geen vaste dagorde. JEjven afstand nemen van -hel nieuws." Maar dan valt hij weer te rug in zijn zwaarmoedig heid: „Alleen de gewelde naars in de wereld nemen gèen vakantie. Geweld houdt zich niet aan de sei zoenen en spot met mense lijke afspraken, regelingen en bestanden. Soms lijkt hét er zelfs op dat juist in deze maanden conflicten oplaaien, denk maar aan de inval van Irak in Koeweit, augustus drie jaar geleden, en ook de oorlog in voor malig Joegoslavië begon twee jaar geleden in de zo mer. In die zin is vakantie, zeker zoals zij bij ons in het westen gevierd wordt, een uiting van de heersende ekonomische en politieke verhoudingen. De rijke mensen aan deze kant van de grenzen kunnen het zich veroorloven het geweld en de armoede te ontkennen, en niet alleen inde vakan tie!" '-<*• Vakantie (2> Wat overbodig besluit Baane met: „Maar ik zal u en mijzelf niet frusteren. Vakantie is nodig om straks weer opnieuw te beginnen en in die zin hoop ik half v taugustus weer goed uitge- lust te zijn om met elkaar het gemeentewerk aan te vatten." Voor 'hen die met vakan tie gaan' heeft de predikant zelfs nog een 'happy end' in huis: „Ik hoop dat u er van genieten kunt." Aan dominee Baane zal het niet liggen. 'Dominee-cartoonist' neemt kerk van binnenuit op de korrel Zijn licht spottende cartoons over het kerkelijk bedrijf zijn de afgelopen tien jaar al in heel wat kerkelijke bladen verschenen. Op bestelling, maar nog véél vaker illegaal. Want er is geen terrein in de kerk waar het achtste gebod ('Gij zult niet stelen') met zoveel ijver wordt overtreden, als wanneer een kerkbode of folder moet worden samen gesteld. Vooral aan aardige prenten is een schreeuwende behoefte, want het aanbod is zeer beperkt. lijke orgaan van hervormden, lutheranen en gereformeerden in Purmerend. Twee amechtig hollende dominees met het spandoek 'Samen op Weg', een fraaie torenspits ter inleiding van het Luthers Nieuws, een meneer die van achter de half geopende voordeur tegen een kerkelijke mevrouw zegt: 'Of wij meelevend zijn? M'n vrouw re gelt dat soort dingen...', en nog veel meer. „Het is een beetje een Kuipers-blaadje geworden zegt de gelijknamige hervormde PURMEREND WIM SCHRUVER Erg geliefd in dat grijze circuit zijn de trefzekere cartoons van Bert Kuipers. „Ik heb het voor deel dat ik die kerk van binnen uit ken. Ik sta niet langs de zij lijn. Nou ja, enigszins", zegt Kuipers, in het dagelijks leven predikant. Er is één plaatselijk kerkblad dat werkelijk bol staat van de il lustraties van Kuipers' hand, en dat is 'Karavaan', het gezamen- Een geweigerde cartoon van Kuipers: ir. Jan van der Graaf van de Gere formeerde Bond trekt ten strijde tegen de Samen op Weg-kerk. tekening kuipers gpd predikant ter plaatse veront schuldigend. Kuipers (40), in 1980 als do minee begonnen in Breukelen en sinds 1988 werkzaam in Pur merend, hoort regelmatig: „Joh, ik heb je gezien in dat-en-dat blad. Zelfs een keer in Elsevier. Dan zeg ik: leuk, stuur eens op." Vaak realiseren redacteuren van kerkblaadjes zich niet dat ze ook zoiets als 'copyright' ver schuldigd zijn, weet hij. „Men sen schrikken ook: moet er dan voor betaald worden? Een enke le keer stuur ik ze wel eens een rekening. Om ze een beetje op stang te jagen." Begrafenismoppen „Ik teken om me af te reage ren", legt hij uit. „In de kerk werken en 'haken naar Gods koninkrijk' is natuurlijk een heel blije wetenschap, maar aan de andere kant word je ook om ringt door mensen die daar geen enkele boodschap aan hebben. Voor mij zit er zo'n on dertoon bij van: het had er ook allemaal niet kunnen zijn." De onderwerpen liggen voor het oprapen op het kerkplein. „Om niet. Als je maar de bereid heid hebt om de dingen die met grote vanzelfsprekendheid op je afkomen, iets om te draaien." Er is om die reden onder domi nees ook 'veel pretmakerij', ver zekert Kuipers. „Je kunt dat al leen niet met anderen delen, want het is vaak te kwetsbaar. Neem bijvoorbeeld begrafenis moppen. Zet een paar predi kanten bij elkaar, en dan heb ben ze daarmee zo een uur ge vuld." Om ideeën voor cartoons, die hij zelf omschrijft als 'glimlach- prenten, geen dijekletsers' zit hij dan ook zelden verlegen. „Omdat ik die kerk zo goed ken, kan ik van binnenuit becom mentariëren. Hoewel Kuipers ook inhoude lijk zijn eigen corrector is - 'dan voel ik dat de kerk zoiets niet aankan' - worden zijn cartoons soms door een redactie toch niet meegenomen. „Om kerk politieke redenen." Onlangs bij voorbeeld werd een tekening te licht (of te zwaar?) bevonden waarin ir. Jan van der Graaf, se cretaris van de behoudende Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk, net zo massief af gebeeld is als Obelix uit de Aste- Dominee Bert Kuipers: „Ik vind het sneu voor de briefschrijvers dat z soms zo weinig humor hebben." foto rix-strips, met de belijdenis op zijn rug en de kreet van een vluchtend synodelid: 'Rare jon gens, die Bonders'. Kuipers kan «r zich niet druk over maken. Hij is soms wel verbaasd. Niet zozeer om de ge voeligheden in het rechterkamp van de kerk, maar juist in de lin kerflank. Vrouwen, die net een emancipatiestrijd in de kerk voeren, of ideologisch bevlogen mensen. „Daar kunnen ze de relativering van het eigen ideaal niet verdragen.'" Uit die hoek krijgt Kuipers dan ook geregeld kritiek. Zoals op de cartoon, waarbij Eva uit Adam geschapen wordt en hij bij de eerste aanblik roept: 'Ha koffie!'. „Wat een boze reacties daar niet op kwamen. Daar zit dan iets bij van: nu breek je het ideaal af en dat is al zo kwets baar. Om zulke reacties heeft hij al leen maar pret. „Ik vind het sneu voor zulke briefschrijvers dat ze zo weinig humor heb ben." Hoewel hij soms het gevoel heeft dat het artistieke werk en het predikambt 'worstelende identiteiten' zijn ('soms denk ik: ik ben dominee, gek idee dat ik daarin gerold ben'), gelooft hij 'dat als ik het één zou laten voor het ander, het bloedeloos zou worden. Het is een wederzijdse bevruchting. Dat klinkt mooi, maar is wel waar." En uit het feit dat hij al teke nend de kerk op de korrel neemt, mag niet worden afge leid dat hij niet in die kerk is ge worteld. „Je maakt weieens mee dat mensen, die op het ene mo ment nog heel actief waren, zo maar de kerkdeur achter zich dichtgooien. Dat vind ik onbe grijpelijk, alsof het een visclub Paulus over Paulus Er is in de geschiedenis van het christendom nauwelijks een figuur meer bekend én onbekend dan Paulus, zo begint dr. Pieter K. Baaij het eerste hoofdstuk van zijn boek 'Paulus over Paulus'. Er wordt echter hard gewerkt aan een betere beeldvorming rond de omstreden apos tel. Kort geleden verscheen van de hand van dr. Simon Schoon al 'Paulus Grensganger tussen Israël en de vol ken' (uitgeverij Kok in Kampen) waarin hij een aantal preken over de hoofdpersoon heeft gebundeld. Daarin noemt hij Paulus 'een jood uit de diaspora die hield van zijn volk, maar gedreven werd door een onweerstaan bare drang naar de niet-joden'. Baaij wil in 'Paulus over Paulus' in contact komen met de schrijver in de apostel. „Daartoe heb ik gepro beerd woord voor woord en zin voor zin, in de volgorde die de schrijver zelf aangeeft, te verstaan", legt hij uit. Baaij gaat er daarbij vanuit dat de Paulus weliswaar in het Grieks - de wereldtaal van toen - heeft geschreven, maar dat het Hebreeuws zijn denken heeft beheerst. „Dat betekent dat ik zoveel mogelijk geprobeerd heb Hebreeuwse equivalenten op te sporen die aansloten bij Paulus' in het Grieks geformuleerde gedachten." Het eigenlijke onderwerp van de studie van Baaij was Romeinen 7 en 'Paulus over Paulus' is de handelseditie van een op 26 mei 1992 verdedigd proefschrift aan de Universitaire Faculteit voor Protestantse Godgeleerd heid in Brussel. Dat hoofdstuk 7 heeft door de eeuwen BOEKBESPREKING heen veel theologen geïnspireerd. Met enkelen van hen is Baaij in gesprek getreden. „Dat dit gesprek in vele ge vallen vastliep, is mijns inziens meer aan hun dogmati sche vooringenomenheid te wijten dan aan zorgvuldig exegetisch onderzoek", meent de auteur. Eén van de conclusies die Baaij aan de bestudering van Romeinen 7 ontleent is dat Paulus 'het kwaad' niet als een buiten mij als mens bestaande macht heeft le ren verstaan, maar dat ik-zelf, de mens, 'het kwaad' ben. „Tot deze kennis, tot dit wéten komt de nieuwe mens Paulus, zodat Paulus het hoofdstuk kan besluiten met één grote belofte voor deze mens: ondanks zijn mens-ziin dient deze nieuwe mens Paulus vanwege de ze God ae Wet van God; en dus kan hij léven. Profetisch sprekend geeft de dienstknecht Paulus als geroepen apostel, het Evangelie van Christus Jezus door." Paulus over Paulus Exegetische studie van Romeinen 7 Pieter K. Baaij. - Kampen Kok, 1993. - 517 p. ISBN 90-242-6964-4. Prijs95,00 gulden. De brief van Judas, pastor bij uitstek De gereformeerde predikante T.H. Attema-Roosjen uit Leiderdorp hield een aantal preken en bijbellezingen over de brief van Judas. „Het briefje is een juweel. In de eerste plaats omdat het Gods Woord is", zo verklaart ze zelf de keuze voor haar onderwerp. Maar ook de per soon Judas boeit Attema-Roosjen. Ze noemt hem een 'pastor bij uitstek!'. De tekst van haar preken en bijbellezingen is nu om gewerkt tot een beknopt commentaar op deze brief. Aanvankelijk had de predikante de indruk dat Judas met zijn schrijven de strijd aanbod tegen verleiders 'die een voor ons vage onduidelijke leer of ideologie aan hingen'. „Allengs werd duidelijker dat door die vaag heid heen zich de Contouren aftekenden van de oude levensgevaarlijke wereld der gnostiek. Daartegen heeft de Kerk van Jezus Christus een strijd op leven en dood Die strijd is volgens Attema-Roosjen nog steeds actu eel. Er is momenteel 'een nieuwe gnostisch-occulte ('sleutelwoord gnosis kennis') vloedgolf die de Kerk dreigt te overspoelen", meent zij. „Zo moet meer 'ken nis' meer inzicht geven. Zo moet meer 'kennis' verrij kend werken. Het tegendeel is waar. Ingekapseld in een New-Age denken (New!, terwijl het al zo 'Old' is) ver rijkt het niet, maar verarmt, verziekt en maakt ongeluk kig. Dat zoveel jonge mensen in het 'zwarte gat' vallen wordt mede veroorzaakt door 'geestelijke goochelaars' die hen volkomen ontgoocheld achterlaten." En dat wil Attema-Roosjen, mede door dit boekje, zien te verhinderen. De brief van Judas, pastor bij uitstek I T.H. Attema-Roosjen. - Kampen Kok, 1993. - 66 p. ISBN 90-242-6182-1. Prijs 15,50 door Jan Krvis COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ (Sleutelt/es) telefoon0! ABONNEMENTEN 1280301)'., vOOfuitt HET WEER ROB GROENLAND Weersverwachting beter? Enkele dagen geleden kwam ie mand naar mij toe met enkele vra gen over meteorologie. Hij maakte bij het onderwerp 'verbetering van de weersverwachting' een opmer king die door nogal, wat mensen wordt gedeeld. Deze typische op merking luidt: 'met de steeds snel lere computers van tegenwoordig is het mogelijk het weerbeeld op steeds langere termijn met succes te gaan voorspellen'. Ik heb hem vervolgens moeten teleurstellen met de mededeling dat steeds snellere computers de termijn van weersvoorspellen nauwelijks zullen vergroten. Dit feit werd in de jaren zestig door Lorentz al geponeerd en leidde zelfs tot een revolutie in de wetenschappelijke wereld. De atmosfeer is namelijk een niet-li- neair systeem met de eigenschap dat extreem kleine veranderingen op microschaal gevolgen kunnen hebben op mondiaal niveau. Deze bewering wordt tegenwoordig in de semi-wetenschappelijk hoek samengevat als 'het vlindereffect'. Dit hedendaags geaccepteerde feit vertelt ons dat een vlinder die bo ven de stad Peking opstijgt, enkele weken later boven het westelijk deel van de stad Haarlem of het oostelijke deel van de stad Leiden voor een geweldige onweersbui kan zorgen. Steeds snellere computers zijn niet in staat om deze effecten mee te nemen, daar zou je immers een oneindig dicht waarnemings netwerk voor nodig hebben en dan niet alleen op aarde maar ook in het heelal. Er zit dus een hele enge grens aan de maximale voorspelbaarheid van het weer, die varieert van 5 dagen tot twee weken (dit hangt af van het circulatie-type). Wel is het zo dat bij het krachtiger worden van de computers de korte-termijnver- wachting kan worden verbeterd. De afgelopen 5 jaar is er in Zweden, Nederland en Engeland hard ge werkt aan weermodellen die be doeld zijn voor kleine gebieden in de wereld (mesoschaal-modellen). Dit soort modellen wordt steeds meer operationeel ingezeten kan beter inspelen op de specifieke verwachtingen die bijvoorbeeld platforms op de Noordzee vragen. De natuur in dit weekeinde maakt een korte pauze tussen twee be hoorlijke inzinkingen. Een rug van hogedruk zorgt voor zon, stapelwol ken, een westenwind en 19-21 graden. Op zondag kan de boven lucht in de loop van de dag weer betrekken als een nieuw front vanuit het zuidwesten nadert. Dit is dan de voorbode voor het opnieuw aftakelen van het weer volgende week. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en op veel plaatsen van tijd tot tijd wat regen of een bui. Middagtemperatuur langs de westkust meest 17 graden In noorden tot 22 graden plaatselijk in het zweien; zaterdag langs de oostkust hier en daar 25 graden. Denemarken: Zaterdag naar het noord oosten wegtrekkende re gen. Verder wisselend be wolkt en plaatselijk een bui. Middag- temperatuur rond 21 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Zondag bewolkten eni ge tijd regen. Maxima langs de Schotse westkust ongeveer 15 graden; elders za terdag tussen de 18 en 22 graden, zon- België en Luxemburg: Af en toe zon, vooral in de loop van zon den aan de kust tot 22 graden in de Ar- Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en op beide dagën vooral in de centraal en oostelijk gelègen departe menten kans op een regen- of onweers bui. In Bretagne en Normaqdië in de loop van zondag bewolkt en plaatselijk regen. Maxima tussen 23 en 27 graden, langs de Kanaalkust beduidend koeler, in de buurt van Annecy rond de 30 gra- Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig, in het noorden een kleine kans op wat bewolking. Droog. Middagtemperatuur langs de kust van 23 graden aan de Costa Verde tot iets boven de 30 in de Algarve. In het bin nenland temperatuur plaatselijk boven de 35 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig, in het noorden ook en kele wolkenvelden en zondag misschien een lokale onweersbui. Middagtempera tuur aan de Golf van Biskaje rond 23 graden, aan de Costa's rond de 32 gra den en in het binnenland tussen 35 en 40 graden. Canarische Eilanden: Zon nig, aan de noordzijde ook enkele wol ken. Droog. Middagtemperatuur rond 30 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig, ook kans op ook enke le Wolken. Rond het Atlasgebergte gelei delijk toenemende kans op een fikse on weersbui. Maxima aan de westkust tus sen de 25 en 30 graden. Tunesië: Zon nig. Warm, met vlak aan zee maxima 30 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, op beide da gen ook een kans op een fikse onweers bui. Maxima van 27 graden bij Bordeaux tot 35 graden in de Languedoc en Provence. Mallorca enlbiza: Zonnig, van tijd tot tijd ook enkele wol kenvelden. Droog. Maxima rond 34 gra- noorden misschien een flinke c bui. Maxima meest tussen de 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Overwe gend zonnig. Droog. Maxima meest tus sen de 30 en 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Op veel eilanden in de Egeische - Zee zondag een stevige noordenwind. Middagtemperatuur op de eilanden iets boven de 30 graden, op het Griekse vas teland rond 35 graden. Turkije en Cyprus: Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZONDAG 18 JUL11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.39 Zon onder 21.48 Maan op 04.29 Maan onder 20.51 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.02 15.32 Laag water 11.25 MAANDAG 19 JULI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon onder 21.46 Weerrapporten 16 JULI 20 ui wnw3 24 16 wzw6 18 14 wzw4 23 17 Budapest Cyprus Stockholm licht bew. HEINZ fantast/es meows', fp/7s ée<v 0ppe wep medeplahpeps aoy/rr maap pe <2fc*vwl£lshów ea/ tepewpflats eatem makeu '/V japanewep opp&peh'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10