'Je moet vooral jezelf trouw blijven' Het dovende licht van de BBC Rtv show 'We groeien van zes naar tien journaals' Spreken is goud VRIJDAG 16 JUL11993 Tol en Tol, een succesvolle muzikale tweeëenheid Dag-TV vervult wens Van Der Wulp HILVERSUM «JAAP TIMMERS Het duurde even, maar nu heeft het Commissariaat voor de Media dan toch de zegen gegeven aan dagtelevisie. De omroe pen krijgen 6.200 uren zendtijd extra voor de duur van één jaar, want het is een experiment. Dit betekent dat vanaf 30 au gustus op alle drie de net ten vanaf zeven uur 's morgens wordt uitgezon den. De extra tijd op Ne derland 1 is voor herha lingen, op Nederland 2 komen sport, andere eve nementen en berichtge ving over eventuele ram pen. En de extra zendtijd op Nederland 3 is voor een tekstprogramma. Voor hoofdredacteur Gerard van der Wulp van het NOS-Joumaal gaat hiermee zijn belang rijkste wens in vervulling. Zijn dienst met tachtig journalisten staat vanaf eind augus tus 24 uur per dag paraat. Beperkte uit- zend-capaciteit maakte dat het Journaal bij rampen en andere calamiteiten soms pas om 13.00 uur de lucht in kon. Per 30 augustus neemt het aantal Jour naal-uitzendingen toe van zes naar tien per dag. De extra uitzendingen zijn om zeven, acht en negen uur in de ochtend en een uur in de middag. Vaste presentatoren worden Gijs Wanders en Marga van Praag. Laatstge noemde zal haar taken bij het Jeugdjour naal beperken. Van Praag zal een kwart van de presentatie-uren voor haar rekening ne men. Van der Wulp: „We gaan met vijf minu ten-bulletins werken. Daarin komt het nieuws van de nacht en indien nodig het nieuws van de vorige avond. Met actuele beelden. Ik heb altijd gepleit voor het uit zenden van Journaals overdag. Het is frus trerend dat je pas om vier uur kan beginnen met het nieuws van de dag. Want in de loop van de dag veroudert je materiaal. We kun nen nu tien keer per dag prachtige, snelle journaals maken. Dit is de definitieve stap naar een 24 uurs covering van het nieuws." Koppen De ochtendjoumaals worden gevuld met headlines ('de koppen'). „Normaal gespro ken zullen we in vijf minuten zo'n zeven of acht onderwerpen behandelen. Dat bete Gerard van der Wulp: „Ik heb al tijd gepleit voor het uitzenden van Journaals overdag." foto archief kent dus veertig vijftig seconden per item. Bij groot nieuws vullen we het Journaal in zijn ge heel. We gaan ook de nieuwsberichten en pri meurs uit de ochtendbla den melden, tenminste als de verhalen kloppen, inclusief bronvermelding natuurlijk." „We beginnen op de re dactie met nachtdiensten, we gaan dus ook 's nachts op pad. Dat kon allemaal wel, maar we kunnen nu alles zodanig organiseren dat de drempel om direct erop af te gaan, veel lager is. Overigens willen we niet de drempel verlagen voor het nieuws zelf." De ochtendjournaals krij gen geen service-karakter: geen beursnieuws (uit To kio) en geen file-meldin- gen. „Files melden we pas als ze echt nieuws worden, bij voorbeeld bij dikke mist en als het hele land in rep en roer is. De uit zendingen zullen bijna altijd identiek aan elkaar zijn. We verwachten in de ochtend geen dubbelkijkers." Het 13.00 uur-Joumaal is anders. „Het zal het eerste Journaal worden waarin het nieuws van die dag aan de orde komt." Doordat de Journaal-redactie de beschik king krijgt over extra satelliet-capaciteit kunnen er veel vaker rechtstreekse beelden worden uitgezonden. De journalistieke formule verandert niet? „Nee", zegt Van der Wulp. „Onze sand- wich-formule zullen we behouden." Zwaar dere onderwerpen worden afgewisseld door lichtere. Gaat het nieuws van RTL 4 volgens Van der Wulp de laatste tijd richting „Tele- graaf-aanpak", hij wil daar niets van weten. „Dat/doen wij niet. Onze betrouwbaarheid staat voorop. We blijven geloven in een de gelijke uitstraling. Dat het Journaal bij rampen niet direct de lucht in kon, was volgens Van der Wulp te wijten aan met name technische beperkin gen. Zo moesten straalzenders worden ge huurd bij de PTT, en dat moest ruim schoots van tevoren gebeuren. „Ik heb me wel eens boos gemaakt over de kritiek in de dagbladen. We hadden ook geen perso neelsbezetting. En als je wist hoe het werkt, zou je er anders over oordelen. Kranten kunnen zelf toch ook niet meteen met aller lei extra edities komen." Het heeft er onderhand schijn van dat al wat ze aanraken goud wordt. Laat Thomas en Cees maar schuiven. Zeg maar Tol en Tol, sinds jaar en dag vormen de Vo- lendamse broers een succesvolle tweeëenheid. Drieëntwintig jaar lang schreven ze de gouden hits voor BZN, een jaar voor vijf gele den zijn ze voor zichzelf begon nen. Onlangs kwam hun derde CD-produktie uit: Tol en Tol 3. Binnen de kortste keren dook hun nieuwste produkt op in de hitlijs ten. Zelf begrijpen ze niet waar om. Cees: „Gek, maar we hebben zelf geen idee wie onze platen ko pen". Thomas: „We maken ge woon wat we zelf mooi vinden". De heren maken sfeermuziek met een folkloristische ondertoon. De ene keer zijn er Ierse invloeden in te herkennen, de andere keer is het net alsof Griekenland een deuntje meespeelt. Mannen van de wereld blijkbaar, Tol en Tol. Thomas: „We hebben natuurlijk wel eens een buitenland gezien, maar om nou te zeggen dat we voortdurend aan onze reizen den ken als we componeren, nee". Cees: „We hebben beelden in ons hoofd. Films zelfs. Films die nooit zijn gemaakt. Je verbeeldt je in een boot op de Mississippi te zit ten. Schijnt een mooie rivier te zijn. Wij zien hem in elk geval als mooi in onze verbeelding. In die sfeer maken we dan de muziek. Maar we wisten helemaal niet dat die muziek zo zou aanslaan". Sprong in het duister Het was een sprong in het duister toen ze vijf jaar geleden uit BZN stapten. Cees: „Hoe groot ook het succes, maar als je 23 jaar met de zelfde mensen werkt is de kans niet gering dat je toch een beetje op elkaar raakt uitgekeken. Je pro duceert steeds meer van hetzelfde. Op een gegeven moment krijg je het gevoel dat er steeds minder uitdagingen zijn. Je weet: schrijf ik de muziek zo en zo, dan is het ge heid een succes. Je voelt zelf de behoefte aan verandering, maar Thomas en Cees Tol maken sfeermuzic het is erg moeilijk dat te realiseren binnen een groep die al zo lang een bepaald beeld heeft. The Beatles hebben het wel aange durfd. Die maakten na een aantal op elkaar lijkende platen zoals Rubber Soul opeens Sgt. Peppers. Dat is, denk ik, de grootste revolu tie in de pophistorie geweest." Thomas: „Cees en ik wilden ver der. Het alternatief was: samen iets proberen. Dat durfden we ook wel aan. Je bent familie, je kent el kaar door en door. Maar we durf den vijf jaar geleden echt niet ons hand ervoor in het vuur te steken dat het iets zou worden". Het pakte goed uit. Tot genoe gen uiteraard van Tol en Tol. Maar vraag ze niet waar ze telkens weer de inspiratie vandaan halen. Soms worden ze er zomaar door over vallen. Thomas wil een verhaal k met folkloristische ondertoon. kwijt over het toeval dat af en toe de loop van een compositie kan bepalen: „Gisteren maakte ik met mijn zoon een rondje-Volendam. Op de motor, want iedereen heeft tegenwoordig een motor. Het liep tegen de avond en ik zag die kleu ren: het groen van het land, het donkergrijsblauw van de zee. Het deed me zo denken aan vroeger, als er pas was gemaaid. Ik vertelde dat mijn zoon en die zei: en dan? Tja, dat is op zo'n moment moei lijk uit te leggen, maar ik weet ze ker dat ik daaruit inspiratie put." Cees: „En die inspiratie roepen we samen ook op in de studio." Thomas: „Laatst keken we toe vallig naar die televisieserie van Kees Brusse: Dat zijn toch maar die Hollanders. In die uitzending ging het over een mosselboer in Zeeland. Tot onze verbazing hoor den we dat onder die beelden on ze muziek was gezet. Het gevoel dat dan door je heen gaat. Ik kan je gerust zeggen, dat we hartstikke trots waren. Kennelijk hadden we een bepaalde sfeer in onze muziek gevangen. Dat is grandioos". Cees: „In feite schrijven we voortdurend de hoofdthema's voor een film, tussen aanhalings tekens natuurlijk. Als je werkelijk filmmuziek wil schrijven, komt er wel iets anders bij kijken. Dat is een ander vak." Filmmuziek Cees denkt niet dat het er ooit van zal komen dat Tol en Tol zich als componisten van filmmuziek zul len vestigen. Om te beginnen zou den ze dan ten minste een jaar aan de hand van een regisseur mee moeten lopen. Eri dan is het foto gpd nog maar de vraag of ze voor film muziek telkens de juiste toon we ten te vinden. „Wij denken dat we niet goed genoeg zijn. Dat is mis schien de Volendammer in ons die altijd het gevoel heeft dat hij tekort komt." Thomas: „Ik denk dat je als per soonlijkheid toch ook aan een be paald genre bent gebonden. Daar binnen kun je weliswaar je gren zen proberen te verleggen, maar ik denk dat je je moet houden bij waarin je goed bent. We weten al lebei wat we kunnen. We hebben allebei op het conservatorium ge zeten, je weet bepaalde dingen. We hebben de ervaring met BZN. En we wilden allebei iets verder. Maar je moet niet te ver verwij derd raken van waarje goed in bent. Je moet vooral jezelf trouw blijven." CLOSE UP Omroep staart zich blind op nieuws ten koste van amusement Deze week staan maar drie amusemenstprogramma's van BBC 1 in de top 50, waaronder Birds of a Feather (zie foto). Het zijn allemaal wel herhalingen. foto kippa ly Lads, Steptoe and Son en Por ridge. De soap Eldorado, die 30 miljoen gulden heeft gekost en daarmee de duurste flop uit de geschiedenis van de BBC kan worden genoemd, ging vorige week ter ziele. En de huidige programmaleider van BBC 1, Alan Yentob, kondigde het eind aan van That's Life, een oud- vertrouwde plubiekstrekker die nu echter zijn succesformule lijkt te hebben verloren. Het is aan Yentob om te bepalen of de mislukking van de huidige ge neratie programma's het gevolg is van een golf van nostalgie bij de televisiekijkers of dat Cotton gelijk heeft met zijn verwijt dat de BBC de voeling met lucht hartig amusement kwijt is. Jimmy Perry, de inmiddels 68-jarige schrijver van Dad's Ar my (Daar komen de schutters), It Ain't Half Hot, Mum (Moeder wat is het heet) en Hi De Hi, denkt dat Cotton gelijk heeft. „De leiding van de BBC télt te veel journalisten en te weinig mensen met een achtergrond in de amusementswereld." Perry gelooft dat er nog genoeg talent rondloopt, maar dat het niet ge noeg geld krijgt om uit te groei en tot iets echt bijzonders. Harry Enfield en Victoria Wood zouden net zulke goede programma's kunnen maken als Dick Emery en de twee Ron- nies, maar de BBC moet meer investeren en hogere produktie- normen hanteren." Volgens John Lloyd, die voor de BBC hits produceerde als Blackadder en Not The Nine O'clock News, resulteert het huidige klimaat van bezuinigin gen binnen de BBC in een af wachtende, gelaten houding. Alan Boyd, vice-voorzitter van de afdeling licht amusement van Grundy Entertainment, de produktiemaatschappij die on der andere Neighbours maakt, zegt dat populaire programma's nooit meer de kijkcijfers van vroeger zullen halen, omdat het aanbod tegenwoordig zoveel groter is door de komst van commerciële zenders en satel liettelevisie. Boyd wordt alge meen getipt als mogelijke op volger van Moir als hoofd van de afdeling licht amusement van de BBC. De enige kritische kanttekening die Boyd bij het BBC-beleid wil plaatsem is dat de omroep nog steeds de neus ophaalt voor 'reality'-spelshows zoals 'Op goed geluk'. „Wanneer de BBC een nieuw programma lanceert, zet ITV er meteen een grote Hollywood film tegenover. De concurrentie is veel groter dan vroeger. De BBC moet met zijn tijd mee gaan en niet over zich heen la ten lopen", aldus Boyd. Het probleem waar Yentob en Birt momenteel mee kampen, is dat de BBC eenvoudigweg niet over goede programma's be schikt waarmee de omroep de concurrentie-strijd kan aan gaan. „Er zijn mensen, mezelf inkluis, die gewoon weten welke amusementsprogramma's een hit kunnen worden", zegt Boyd, „Het is een kwestie van in stinct." Bill Cotton heeft bewezen ook over dit instinct te beschikken. Maar de hamvraag is of Birt en Yentob bereid zijn iemand met een achtergrond fti televisie amusement aan te trekken om te voorkomen dat het kijkers aandeel van BBC 1 nog verder daalt. VERTALING: MARGREET HES- L1NGA Het is een gekke, gek ke wereld. Het is warempel al zover gekomen dat TV-personality- shows worden gepresenteerd door lieden die het tegendeel van TV-persoonlijkheden zijn. Luttele uren camera-ervaring volstaan voor het vullen van zendtijd en een probaat vulmid del is tegenwoordig het praat programma. Het geeft niet wat er gekletst wordt, als er maar gekletst wordt. Want bij de om roep is spreken goud, omdat vrijwel niets zo goedkoop is als een aantal kwekeenden op een rijtje, met veelal een kakelende kip in het midden. Eens werden screentests ergens in een of ander achterafkamer- tje in de studio afgenomen. Lie den die zo nodig moesten, wer den dan kritisch bekeken tij dens hun vingeroefeningen voor de camera. En twee ver sprekingen waren dan voldoen de om zo'n figuur voorgoed buiten het gezichtsveld van de camera te plaatsen. Zo niet nu. In de loop der jaren is met het aantal Nederlandstalige stations ook het aantal zenduren danig uitgebreid. Het gevolg is dat scr eentests nu door het hele volk bekeken kunnen worden. An ders gezegd: het is geenszins denkbeeldig dat personen die vroeger hooguit geschikt wer den bevonden om in de studio's asbakken te legen en de jassen van de gasten aan te pakken, nu worden ingezet als programma maker. Niet dat Rolf Wouters nu het klassieke voorbeeld is van een verwend kind dat door Joop van den Ende uit pure nood over het hobbelpaard wordt getild, daarmee zou hem geen recht worden gedaan. Maar wie hem aan het werk ziet in zijn perso- nality-show RolfX Alive kan niet anders dan vaststellen dat RTL 4 en Joop van den Ende hem wel erg snel in het middelpunt van de belangstelling plaatsen. Vooropgesteld dat de inhoud van het boek Wat goed is komt snel van de legendarische sport journalist Joris van den Berg schrijver dezes niet helemaal' onbekend voorkomt, mag met recht en reden de vraag worden gesteld of Wouters op grond van diens staat van dienst toe is aan een programma rond zijn per soon op prime time. Dubbelzinnigheden verkopen in Liefde op het eerste gezich t vraagt minder vakmanschap dan Wedden dat... en zo'n TV- tombola vereist minder geeste lijke bagage en praktijkervaring dan een praatshow. Eens werd de praatshowformule bedacht met de intentie kijkers te infor meren en te amuseren; een le nige geest slaagde erin een en ander te benoemen met het be grip infotainment. Maar de talkshow is in dit land al lang uitgepraat. Het selecte gezelschap van beroepsouwe- hoeren heeft alle van radio en telefoon bekende Nederlanders de hemden van de lijven ge vraagd, maar bar veel te melden hadden de dames en heren niet. Logisch, want iemand die zich heeft bekwaamd in figuurzagen hoeft niet per definitie een afge ronde mening in huis te hebber! over hanengevechten in legbat terijen. Is het interessant om te vernemen dat de bakker tegen woordig de deur van actrice Liz Snoijink voorbijrijdt, omdat ze ze zelf bruin bakt? En zit er echt iemand te wachten op het standpunt van de vriend van Ria Valk over de wenselijkheid om kinderen langs natuurlijke weg dan wel via kunstmatige in seminatie te verwekken? Er kwam blijkbaar nog niet ge noeg geklets uit de kijkdoos. Er kan geen roman worden ge schreven en de auteur wordt ge vraagd welke diepzinnige ge dachte de lezers moeten zoeken achter zijn uit de hand gelopen opstel. En zo kliederde Herman Brood laatst een Amsterdamse tram vol met verf en mocht hij bij Wouters zijn ontelbare ma len eerder vertoonde duf en suf- act weer opvoeren. Het wordt allemaal als nieuw gepresen teerd, maar in wezen komt het allemaal op hetzelfde neer als Willem Duys die achter een goudvissenkom kruidendokter Van den Moosdijk de bak in lult. Van iemand die is ingehuurd om de gewildste zenduren (tus sen half negen en half tien) op zondagavond te vullen, mag Het is voor Rolf Wouters niet te hopen, maar RolfX Alive lijkt als praat programma gedoemd voortijdig het zwijgen te worden opgelegd. foto pr meer worden verwacht dan vra gen aan een tamelijk overschat te schopper uit Rotterdam over diens huwelijk, diens leeftijd en over hoe lang hij nog in staat denkt te zijn vogelvrije tegen standers met de grond gelijk te maken. RolfX Alive, het is alle maal te Lenferink en te Berg. Het publiek schijnt afgaande op het infantiele gegiechel en ge- ginnegap van dezelfde firma af komstig; het tonguitsteken is nu als extra dimensie aan het rand- gebeuren toegevoegd. Vermoedelijk een tegemoetko ming aan kinderen beneden de twaalf, die tegenwoordig mogen meekijken naar programma's die in beginsel ervoor bedoeld zijn qua leeftijd volwasse nen te onderhouden. En in het fraai, realistische decor van een hotelsuite zit Wouters daar als een aankomende, oppervlakkig bezien bijdehante gerant, die evenwel niet weet wat hij pre cies met zijn gasten aanmoet. En waar in een zichzelf respec terend hotel het muzikale be hang wordt verzorgd door een strijkje, daar laat Wouters zich bij tijd en wijle overstemmen door een ensemble toeteraars, te pas en te onpas opgehitst door een naar waanzin neigen de verkeersregelaar. Voor Rolf Wouters is het niet te hopen, maar RolfX Alive lijkt als praatprogramma gedoemd voortijdig het zwijgen opgelegd te worden. Het minste risico loopt producent Van den Ende, bij wie praatprogramma's veel weg hebben van communice rende vaten. Gesteld dat Wou ters mislukt als presentator, dan kan hij altijd nog als gast wor den uitgenodigd bij Ursul, óók Van den Ende. Item: hoe Rolf het onderspit dolf. Dan zou de cirkel rond zijn en tegelijk zijn aangetoond dat het einde bij Van den Ende soms zoek is. LONDEN MARTIN ROE THE INDEPENDENT Bill Cotton, die van 1984 tot 1988 voorzitter was van de Brit se publieke omroeporganisatie BBC, heeft onlangs gewaar schuwd dat de omroep „een ko lossale vergissing dreigt te be gaan door zijn rol als ruggegraat van de amusementsindustrie in Groot-Brittannië te laten va- Cotton, die ook hoofd is ge weest van de afdeling licht amusement van de BBC en pro grammaleider van BBC 1, be schuldigde de omroep ervan zich blind te staren op journa listieke programma's ten koste van het amusement. „De directeur van de BBC denkt dat nieuwsgaring de kernactiviteit van de omroep is, maar hij vergeet dat de BBC al tijd de grote amusementsbren ger van het land,is geweest en dat het erom gaat programma's te maken die de mensen goed vinden. Amerika heeft Holly wood en Groot-Brittannië heeft de BBC." Cotton uitte zijn kritiek in de week dat het kijkcijfer van BBC 1 naar 28 procent daalde, het laagste percentage in bijna tien jaar en ruim 10 procent minder dan het onafhankelijke com merciële net ITV. Afgezien van soap-series en nieuwsprogram ma's hebben vorige week maar zeven programma's van BBC 1 de top 50 van de meest bekeken televisieprogramma's gehaald en twee daarvan zijn herha lingen. In verband hiermee werd de chef van de afdeling licht amusement, Jim Moir, vo rige week plotseling van zijn functie ontheven. Deze week staan maar drie amusementsprogramma's van BBC 1 in de top 50. Alle drie The Good Life (Terug naar de natuur), Open All Hours en Birds of a Feather zijn herha lingen. Slechts één nieuwe ko mische TV-serie van de BBC heeft de kijkcijferlijst gehaald: Every Silver Lining staat met minder dan vijf miljoen kijkers op de 74ste plaats. Flop De BBC lijkt niet meer in staat komische series te maken die bij een groot publiek aanslaan, zoals vroeger The Two Ronnies, Morecambe and Wise, The Like-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8