<ai Roemeense wijnen lekker bij barbecue Smaak Harig Kersen Oranjeboom eerste brouwerij met kwaliteitscertificaat Antioxydanten en vrije radicalen Twee miljard blokjes per jaar Dille: geheime kracht of slaapverwekkend? X VRIJDAG 16 JULI 1993 7 REDACTIE HENRIÊTTE VAN DER HOEVEN DAGMENU VISSPIEZEN (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSALADE MET TOMAAT EN PAPRIKA GEPOFTE AARDAPPELS MET YOGHURTSAUS AARDBEIENIJS MET KIWI Snijd 150 gram wijtingfilet in blokjes. Maak een marinade van twee eetlepels citroensap, een eetlepel olie, fijngeknipte peterselie en selderij, wat fijnge sneden ui. Leg de vis enige tijd in de marinade. Was enkele ker stomaatjes en snijd een citroen in partjes. Rijg de visblokjes, vier grote garnalen, de to maatjes en de citroenpartjes af wisselend aan de spiezen. Best rijk ze met de marinade en rooster de spiezen op de barbe cue of onder de grill ongeveer 5 minuten. Per persoon: 410 kilo joules, 1Ö0 kilocalorieën, 21 g eiwit, 2 g vet. ARTISJOK (zie onderstaand recept) GESTOOFDE KIP IJSBERGSLA AARDAPPELKROKETJES UIT DE OVEN Snijd de steel van twee kleine artisjokken. Verwijder de onder ste harde bladeren en knip de punten van de rest van de bla deren. Kook ze in water onge veer 45 minuten. Verwijder het pluizige binnengedeelte en laat ze afkoelen. Maak een saus van een dl Umer, twee eetlepels ma gere slasaus en citroensap. Roer door de ene helft van deze saus een theelepel mosterd en een fijngesneden augurk en door de andere helft een halve eetlepel peterselie en een halve eetlepel bieslook. Serveer de sauzen bij de artisjokken. Per persoon: 250 kilojoules, 60 kilocalorieën, 5 g eiwit, 2 g vet 1 g koolhydraten. HAMLAPPEM BLOEMKOOL MET MELKSAUS AARDAPPELEN VANILLE UMER MET RODE BESSEN (zie onderstaand recept) Ris 100 gram rode bessen. Giet er een halve dl sinaasappelsap over en laat dit enige tijd op een koele plaats staan. Klop een dl Umer door een dl vanillevla. Verdeel de bessen over twee coupes, verdeel de vla er over en gameer met een takje gewas sen bessen. Per persoon: 430 kilojoules, 100 kilocalorieën, 6 g eiwitten, 3 g vet, 13 g koolhydraten. Alle recepten VOORLICH- TINGSBUREA U VOEDING) zijn bedoeld voor twee personen. Het Wereldaardappelinstituut in Lima denkt het probleem van insektenvraat bij aardappelen te hebben opgelost. Door kruising van wilde met tamme rassen heeft men een zeer behaarde aardappelplant gekweekt. De beharing geeft bescherming te gen vraat van bladluizen, colo radokevers, rupsen en nacht vlinders. Aan de uiteinden van de haren zit een kleverige stof, waaraan kleine insekten blijven plakken. Grote exemplaren krij gen 'darmklachten' als ze de stofbinnenkrijgen. Bron: Nederlands Aardappelbu- Kersen worden, net als pruimen, steenvruchten genoemd omdat het binnenste deel de pit. steen hard is. Ondanks het feit, dat er vele soorten verkrijgbaar zijn. wordt onze keuze hoofdzakelijk bepaald door de voorkeur voor zoet of zuur. 'Het is heel jammer dat er nog maar zo weinig kerse namen gebruikt worden,'zegt voorlichter Van de Kolk van Ne derlands grootste kersem 'ei ling RWM in Och ten. Tot de ouder wetse Nederlandse rassen rekent hij de Duitse kers. de Meikers, de Varikse Zwarte en de Wijn kers. Maar ook de kersen teelt gaat met de tijd mee en gelukkig ko men er steeds nieuwe rassen bij, vertelde Van de Kolk mij. Als voorbeeld noemde hij de Anna bel, volgens hem een schitteren de kers. Voor de telers zijn kersen, vooral door onze grillige natuur, een moeilijk produkt. Het komt zel den voor dat de hele oogst wordt binnengehaald, maar dit jaar ziet het er gunstig uit. Behalve lekker zijn kersen nog gezond ook, ze bevatten mineralen, vi tamine A en B en suiker. Het Ne derlandse kersenseizoen loopt nu bijna ten einde, maar uit het aanbod in de winkels wordt al snel duidelijk dat we ook veel kersen uit het buitenland im porteren. En dan vooral uit lan den als Griekenland en Frank rijk of zelfs veel verder weg, uit Chili. Volgens de woordvoerder van de Ochtense veiling hebben die ker sen echter wel een hele andere structuur en is de smaak niet te vergelijken met die van het Ne derlands produkt. Het is en blijft een vrucht die op allerlei manieren verwerkt kan worden. Vooral in banketbakke rijen wordt er veel gebruik van gemaakt. Maar ook in bonbons, en wat dacht u van de vele likeuren op basis van kersen: de Cherry Brandy uit Engeland en Kirsch Wasser uit de Elzas om maar een paar voorbeelden te noemen. Evenzo bekend is de Kriek-Lambic, een Brussels bier op basis van kersen. Onze chef kok verwerkt de Kriek-Lambic in een van zijn nagerechten, waar van wij u graag de receptuur ge ven, uitgaande van vier per so- Benodigdheden: I pond kersen (ontpit); 600 gram suikerI dl kersenlikeur; 2 flesjes Kriek- Lambic; de schil van een sinaas appel en een citroen in reepjes gesneden (zonder het wit van de schil) en een paar mintblaadjes. Bereiding: Suiker licht karamel- liseren in een ruime pan, afblus- sen met bier. De karamel goed losroeren van de bodem. Opko ken en de citroen en sinaasap pelreepjes toevoegen. Tot de helft laten inkoken, de vloeistof dient licht stroperig te zijn. De mint blaadjes en de kersenlikeur toe voegen en nog even door laten koken. Vervolgens de siroop ze ven en af laten koelen. Dan ker sen toevoegen en voor het serve ren even licht opwarmen. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Van simpel massawijntje naar kwaliteitsprodukt Als eerste bierproducent in Nederland ontving de Oranjeboom Brouwerij in Breda onlangs het ISO 9002-certificaat. Voor de brouwers een belangrij ke gebeurtenis, want dit certificaat garandeert dat het produktieproces, de produktie-ondersteuning en de distributie voldoen aan internationaal er kende kwaliteitsnormen. Vooral in het buitenland wordt waarde gehecht aan het ISO 9002-certificaat. De supermarktke tens in Groot-Brittannië bijvoorbeeld nemen vrij wel uitsluitend voedingsmiddelen af van fabri kanten die over dit certificaat beschikken. Het is derhalve onontbeerlijk voor export. INEKE VOLKERS. DIËTISTE VOORLICHTINGSBUREAU VOEDING Uit steeds meer onderzoeken blijkt dat het eten van voldoen de groente en fruit bescherming biedt tegen ziekten als kanker en hart- en vaatziekten. Wat groente en fruit zo belangrijk maakt is de aanwezigheid van antioxydanten in de vorm van vitamine A, C, E en selenium. En antioxydanten zijn belang rijk in de strijd tegen vrije radi calen, stoffen in het lichaam die een rol spelen bij het ontstaan van kanker en hart- en vaatziek ten. Antioxydanten zitten niet al leen van nature in de voeding, maar worden soms ook toege voegd als hulpstof om oxydatie van voedingsmiddelen te voor komen. Oxydatie ontstaat door con tact met zuurstof. Daardoor wordt bijvoorbeeld boter rans of een aangesneden appel bruin. Door die appel te besprenkelen met citroensap wordt hij niet zo snel bruin. U heeft dan zelf een antioxydant toegevoegd, name lijk het vitamine C uit het ci troensap. Vrije radicalen Antioxydanten als vitamine A, C, E en selenium hebben in ons lichaam een zelfde functie. Ze moeten voorkomen dat in de cellen de oxydatie te snel of ver keerd verloopt. Door allerlei processen kunnen zogenaamde 'vrije radicalen' ontstaan. Een vrije radicaal is een stof die zich in zijn eentje niet lekker voelt. Daarom bindt die zich zeer makkelijk aan een andere stof, waarbij de eigenschappen van die stof veranderen. Zo kunnen vrije radicalen het DNA in een cel doen verande ren (oxyderen) waardoor kanker kan ontstaan. Ook kunnen ze de vetten in het bloed oxyderen waardoor hart- en vaatziekten kunnen ontstaan. Het is dus zaak om ervoor te zorgen dat vrije radicalen geen schade kunnen aanrichten. Hiervoor zijn de antioxydanten nodig die als het ware de vrije radicalen opvangen en onschadelijk ma ken. Hoe krijg je nu voldoende van die nuttige antioxydanten bin nen? Door: vooral flink wat groente (per dag drie tot vier groentele pels), fruit (twee stuks) en brood (vijf a zeven sneetjes) per dag te eten en door gevarieerd te eten. Het is niet nodig om daarnaast ook nog eens (dure) preparaten met antioxydanten te gebrui ken. Bezoekers aan het wijnmuseum van Murfatlar, een dorp niet ver van de Zwarte Zee, krijgen het bewijs dat de Roe meense wijnbouw van ver voor het begin van onze jaar telling dateert. Want tot de tentoongestelde voorwerpen behoort een grote stenen trog, waarin zo'n vier tot vijf eeuwen voor Chr. druiven werden getreden. Ook ziet men beeldhouwwerk met Griekse wijnmotieven en Ro meinse amfora's. HUBRECHT DUIJKER Dertig jaar 'kaas uit het vuistje' Ondanks deze vroege start krij gen de Roemeense wijnen pas de laatste jaren naam en be kendheid in West-Europa. On der het communistische regime van na de Tweede Wereldoorlog groeide het bestand aan wijn gaarden sterk, maar er werden toen voornamelijk simpele massawijntjes geproduceerd. De directeuren van de wijnco- operaties kregen opdracht om bepaalde kwantiteiten wijn te produceren, en niet bepaalde kwaliteiten. In veel gevallen werd daarom ook overgescha keld op zo produktief mogelijke druiven. Zo verving men vaak de (van oorsprong Franse) blauwe vari ëteit Cabernet-Sauvignon door de (eveneens Franse) Mer- lot. Want deze laatste druif gaf drie tot vijf ton druiven meer per hectare. Nog al tijd is de Merlot Roeme- pië's meest aangeplante soort: hij staat op ruim 1 11.000 van de ongeveer 200.000 hectare wijngrond die dit land telt. Investeringen De rewjlutie van drie jaarFra geleden maakte een eindno: aan de dfctatuur van Ceau- cescu en had ingrijpende gevolgen, ook voor de wijnbouw. Voor het eerst kon den' de wijnbedrijven het ver diende geld zelf gebruiken om te investeren. Dat gebeurde ook, op grote schaal. In de kel ders die ik zag, stonden naast Jaarlijks snijdt Nederland onge veer twee miljard kaasblokjes af om uit het vuistje te eten. In geen land ter wereld wordt zo veel kaas puur als hapje-tussen door verorberd. Die vorm van kaasgebruik wordt nu al dertig jaar lang met reclame onder steund. Ook dat is een record. In 1963 werd de slogan 'kaas uit het vuistje' voor het eerst ge bruikt. Het Nederlands Zuivel- bureau wilde andere manieren van kaas eten naar voren bren gen, want kaas werd toen nog voornamelijk op brood gelegd. Het bureau voorzag een dalen de broodconsumptie en een toename van tussendoortjes. Zo werd de makkelijkste manier van kaas consumeren bedacht: zomaar een stukje kaas afsnij den. Eventueel gecombineerd met andere ingrediënten en aan een prikkertje geregen. Het begrip kaas uit het vuistje vond snel ingang. Vooral toen in 1964 advertenties verschenen met bekende voornamen zoals 'Mies...' of 'Johan, wil je een stuk kaas uit het vuistje'. In 1965 kende 60 procent van de Neder landers de term kaas uit het vuistje, in 1963, kort na de begin van de campagne, was dat nog 15 procent. Bij het buisje De groei van de kaasconsump tie uit de losse hand girig ge paard met de opkomst van de televisie. Advertenties werden in radio/tv-bladen geplaatst omdat in de loop van de tv- avond de trek in kaas toenam. Vanaf 1974 was kaas uit het vuistje een regelmatig terugke rende gast in de Ster-blokken. Voor deze tv-reclame werd de slagzin uitgebreid: Kaas uit het vuistje, kaas bij het buisje. Televisiekijken en een drankje met een blokje kaas werden on afscheidelijk. Zodat in 1977 de volgende advertentie kon ver schijnen: Vanavond... om 10 Dille heeft zijn oorsprong er gens tussen het Zuidoosten van Europa en het Nabije Oosten maar is ook bijzonder populair in de keukens van Scandinavië en Polen. Vroeger ging het bij dit kruid niet om de smaak, maar om de wonderkracht. Romeinse gladi atoren gebruikten anethum, een geheim middel dat hun kracht gaf. Daarin zat, denkt men, veel dille. In elk geval is de al zeer oude, Latijnse naam van dille: Anethum graveolens. Dit herkennen we ook in de Franse (aneth), Italiaanse (aneto) en Spaanse (eneldo) namen voor het kruid. Of dille geheime krachten kan verlenen, laten we maar in het midden. Baby's schenen er vroeger juist rustig van te gaan slapen. Een zeer oud, Noors woord voor in slaap wiegen is dilla. Daaraan ontlenen wij de naam voor het kruid, net als de Scandinaviërs, de Duitsers en de Engelsen. Dille was in staat het boze oog af te weren en werd door heksen gebruikt bij hun toverkunsten. Maar dat het kruid een zekere reinigende werking heeft, staat vast. Het blad van de dille smaakt heel uitgesproken. Voor sommi gen doet de smaak een beetje aan peterselie denken, anderen maken een vergelijking met ker vel of venkel. De blaadjes van de plant zijn heldergroen, heel fijn, naaldvormig geveerd en ui-, terst aromatisch. Zoals bij vrij wel alle kruiden, verliest het blad veel van zijn geur en smaak als de plant eenmaal in bloei komt. Dille maakt prachtige, gele bloemschermen die dikwijls in boeketten worden verwerkt. Tij dens en na de bloei kunnen we andere delen van de plant in de keuken gebruiken: de bloem schermen en het zaad vinden toepassing bij het inleggen van zoetzure komkommers, augur ken en dergelijke. In het herkomstgebied wordt dilleblad erg vaak vermengd met zure room of yoghurt. Ge rechten met deze combinatie vinden we in de keukens van Rusland, de Balkanlanden, Roe menië, Griekenland, Turkije en Iran. Door een bepaald gistings proces, vergelijkbaar met de produktie van zuurkool, ont staat een aangenaam zure smaak. Maar ook in gerechten met kip en lamsvlees wordt dille gebruikt. Het blad kookt niet mee, want dan verliest het bijna alle aroma. Het kruid wordt pas vlak voor het opdienen door het gerecht geschept. In Polen, Duitsland maar vooral in Scandinavië eet men dille allereerst in visgerechten. In sommige streken is het zelfs gewoonte het blad als groente op te dienen. Ook Scandina viërs ontdekten lang geleden die wonderlijke melkzure gis ting, waar ze in het Nabije Oos ten zo verzot op zijn. In het Ho ge Noorden wordt dit chemisch proces aangewend om rauwe vis langer houdbaar, en ook zeer bijzonder van smaak te maken. oude gistkuipen glimmende, roestvrijstalen tanks, koelappa ratuur, moderne filters en effi ciënte bottellijnen. Het zal nog jaren duren voordat de techni sche achterstand geheel is weg gewerkt, maar er is een sterk begin gemaakt. Maar niet alleen in de kelders is een geleidelijke, technische revolutie gaande, ook in de wijngaarden is men druk doen de. Onder leiding van het natio nale wijnbouwinstituut (niet ver van de oliestad Ploiesti) worden experimenten gedaan met nieu we druivesoorten, betere klo nen, het vermenigvuldigen van stokken, het enten en de grond bewerking. Alleen al op dit instituut wer- GALERIE ROUMAINE Experimentele wijngaard van het Roemeense wijninstituut commerciële wijnen worden geproduceerd. Het spreekt vanzelf dat al deze inspanningen de wijnkwaliteit ten goede komen. Kunstetiketten Terwijl er in de hoofdstad Boek arest inmiddels Frans georiën teerde, vrij luxueuze restaurants floreren, worden op het platte land vaak geroosterde gerech ten gegeten, zowel thuis als op straat. Zo zie je vaak stalletjes waar gegrilleerde worstjes wor den verkocht. Daar smaken de regionale rode wijnen uitste kend bij. Ook in ons land kan het een idee zijn om Roemeense wijnen te schenken bij gerechten van de barbecue. Ze worden onder diverse merken aangeboden, zoals Sylvestre en Les Celliers du Monde. Mijn persoonlijke voorkeur heeft de reeks die de fraaie etiketten draagt met wer ken van de Roemeense kunst schilder Nicolae Grigorescu. Deze wijnen heten Galerie Rou- maine, en zowel de Cabernet- Sauvignon als de iets fermere Pinot Noir smaken echt lekker en kosten gewoonlijk maar 7,95. Ze worden onder meer gevoerd door de slijterijketens Mitra en Curio Cave. uur... hoort u een zacht geknor... Dat is uw ingebouwde kaas uit het vu istje- wekker. Negen op de tien Na dertig jaar is het blokje kaas niet meer weg te denken uit on ze eetgewoonten. In negen op de tien huishoudingen wordt op deze manier kaas gegeten, in een kwart zelfs dagelijks. Toch blijft het bureau reclame ma ken. De boodschap is nu, dat kaas uit het vuistje meer is dan een gewoon blokje kaas; dat je het feestelijk kunt presenteren en makkelijk kan combineren met andere ingrediënten. Het Nederlands Zuivelbureau schat, dat ongeveer een vijfde van alle kaas uit het vuistje wordt geconsumeerd. Dat is per jaar 40 miljoen kilogram. Als we ervan uitgaan dat die allemaal aan blokjes van 20 gram wor den gesneden, dan komen we uit op twee miljard kaasblokjes. ken zo'n 65 onderzoekers. Daarnaast doen ook regionale instituten het nodige werk. Alle instituten samen bezitten onge veer 20.000 hectare wijngaarden waar overigens ook gewone, Een blokje kaas, een van de populairste tussendoortjes. foto pr

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7