Spanningen in Kroatië lopen snel op Buitenland Spelen met blokken Ethische vragen bij onderzoek Rolls-Royce te kijk in Moskou Russen moeten kiezen: voor of tegen Estland Franse generaal beschuldigt VN-soldaten van wapenhandel Strijd Djibouti erfenis van Frans kolonialisme Kritiek op voortduren embargo VS VRIJDAG 16 JUL11993 Agentur CPD Gemeenschappeli|We f Diamantroof Londen: buit 18 miljoen londen Gewapende overvallers hebben gisteren bij een dia mantfirma in Londen voor achttien miljoen gulden aan edelste nen geroofd. De dieven namen ook een unieke hartvorminge diamant mee. De diamantair heeft de rovers gesmeekt de steen niet te klieven. Anti-zigeunermaatregel van de baan Bratislava Met Slowaakse parlement heeft gisteren een tegen zigeuners gerichte maatregel herroepen van het dorp Spisske Podhradie. De burgemeester van dit dorp legde begin deze maand zigeuners een uitgaansverbod op. Het Slowaakse parle ment bepaalde gisteren echter dat' de maatregel in strijd is met de grondwet. 'Lepra rond 2000 verdwenen' geneve Lepra, de ziekte die nog steeds miljoenen levens eist in Afrika, Latijns-Amerika en Azië, kan rond de eeuwwisseling hele maal zijn verdwenen. Volgens een woordvoerder van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft de organisatie genoeg kennis en medicijnen in huis om deze dodelijke ziekte te lijf te gaan. Er is echter niet voldoende geld om de ziekte efficiënt te bestrijden. Voedselhulp Russische maffia moskou De Russische onderwereld heeft onlangs humanitaire hulp naar een Moskouse gevangenis gestuurd omdat de failliete strafinrichting geen geld meer had om de gevangenen te voe den. De leiders van de Russische maffia stuurden cornedbeef naar de mannen en melk naar de vrouwen. Onlangs hebben de gedetineerden het vijf dagen lang zonder voedsel moeten doen. Nest van dinosauriërs gevonden denver Amerikaanse wetenschappers hebben in de staat Colo rado een nest ontdekt dat door dinosauriërs is gebruikt als broedplaats. De allerbelangrijkste vondst betrof een 145 miljoen jaar oud ei dat nog intact is. In een ander gebroken ei heb ben de wetenschappers resten van een embryo aangetroffen. Doden bij strijd Jammu-Kashmir srinagar Gevechten tussen soldaten en militante moslims in de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir hebben gisteren aan 21 men sen het leven gekost. Eén van de slachtofférs was een peuter die op de arm van zijn oma zat. De strijd voor onafhankelijkheid, die in 1989 begon, heeft zeker al aan bijna 900 mensen het leven gekost. FBI pakt rechtse blanken op los angeles De Amerikaanse federale politie FBI heeft gisteren in Los Angeles acht blanke extremisten gearresteerd die van plan waren een rassenoorlog te ontketenen. De groep die zich 'Skin heads van het Vierde Rijk' n'oemen, wilden een zwarte kerk op blazen. Op hun dodenlijst stond onder andere Rodney King. De man die na een verkeersovertreding door agenten in elkaar werd geslagen. De agenten werden in eerste instantie vrijgesproken LA ernstige rellen uitbraken. Zagreb wil brug en vliegveld heropenen De oorlog in Kroatië dreigt op te laaien nu Zagreb heeft besloten zondag de omstreden Maslenica-brug en het vliegveld van Zadar te heropenen. De eerste tekenen van oplopende spanningen zijn er al: gisteren vielen Servi sche milities voor het eerst sinds maanden de Kroatische stad Karlovac aan. Dè Veiligheidsraad heeft Kroatië drin gend opgeroepen af te zien van de heropening. zagreb-geneve gpd-ai De brug en het vliegveld waren tot begin dit jaar in Servische handen. Eind januari werden ze door de Kroaten heroverd. De Verenigde Naties hebben die actie destijds scherp veroor deeld. De Veiligheidsraad verplichtte Kroatië in een resolutie zich uit de heroverde gebieden terug te trekken in afwachting van een overeenkomst over de brug en het vliegveld. De Kroaten ne geerden dat. Ook de Serviërs in het op de Kroaten veroverde Krajina weigerden over de kwestie te onderhandelen. ï)e Kroatische regering wil van de heropening een plechti ge gebeurtenis maken. Maar het is nog maar de vraag of veel hoogwaardigheidsbekleders de plechtigheid zullen bijwonen. De heropening is niet alleen in ternationaal omstreden, maar vindt plaats op enkele tientallen kilometers van de frontlinie, dus binnen bereik van Servisch ar tillerievuur. In Karlovic, centraal-Kroatië, vielen gisteren zeker zestig Ser vische mortieren. Volgens het Internationale Rode Kruis werd ook Osijek, in het oosten van Kroatië, beschoten. Kroatische troepen bliezen vervolgens een brug en een spoorweg op in het door Serviërs bezette gebied. Daarbij kwamen vier mensen Geen enkel westers land heeft tot dusverre actief meegewerkt aan het vergaren van bewijsma teriaal voor het in Den Haag te houden tribunaal voor oorlogs misdaden in het voormalige Joegoslavië. „Dit is geen klacht, maar het constateren van een feit", aldus professor Kalshoven. Hij is voorzitter van het panel van vijf internationale juristen dat door de VN-Veiligheidsraad is belast met het verzamelen van gedocumenteerde bewijzen over oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. Op een persconferentie in het Zwitserse Genève zei Kalshoven gisteren dat geen van de tien aangezochte regeringen, waar onder die van de vijf permanen te leden van de Veiligheidsraad (VS, Rusland, China, Frankrijk en Groot-Brittannië) heeft mee gewerkt aan de opening van twee massagraven in Kroatië. Voor het juristenpanel zijn de massagraven van groot belang omdat het een van de belang rijkste bewijsstukken kan ople veren voor de toekomstige pro- londen steve connor the independent grijpende ethische en wettelijke gevolgen hebben. Een veront rustende ontwikkeling zou kun nen zijn dat mensen die homo seksualiteit als een afwijking be schouwen hiermee een metho de in handen krijgen om de seksuele geaardheid van men sen vast te stellen, misschien al tijdens de zwangerschap. Dan zou besloten kunnen worden om de zwangerschap vanwege de mogelijke homoseksuele ge aardheid van het kind om die reden te onderbreken. Ook zou kunnen worden ge zocht naar mogelijke behande lingsmethodes om de 'aandoe ning' te genezen. Anderzijds zou het bewijs dat homoseksua liteit, net als bijvoorbeeld oog- en huidskleur, een normaal uit vloeisel is van de genetische verscheidenheid die kenmer kend is voor de mens, kunnen leiden tot krachtiger anti-discri minatie wetgeving. Dr. Dean Hamer, hoofd van het wetenschappelijke team dat het onderzoek heeft gedaan, en zijn collega's doen ook onder zoek naar de families van lesbi sche vrouwen. Voorlopige resul taten suggereren dat ook de seksuele oriëntatie van vrouwen gedeeltelijk genetisch is be paald, maar de bewuste geneti sche markeringspunten zijn nog niet gevonden. Hamer benadrukt dat zijn on derzoek niet is gericht op de ontwikkeling van een test voor seksuele geaardheid. De aanwe zigheid van een of meerdere ge nen in het DNA-gebied Xq28 biedt geen afdoende verklaring voor de complexiteit van de menselijke seksualiteit, aldus Hamer. Wel is hij bezorgd dat de ont rafeling van de genetische op bouw van de mens, waar zijn onderzoek als onderdeel van het internationale Menselijk Genoom Project toe bijdraagt, belangrijke ethische vraagstuk ken opwerpt waarop nog geen antwoord is gevonden: „Naar mate grotere gebieden van het menselijk genetisch materiaal in kaart worden gebracht, groeit de ongerustheid over hoe deze informatie zal worden ge bruikt". moskou Helemaal nieuw was het niet. Tenslotte beschikte Lenin al over twee Rolls-Royces. Maar op merkelijk was het gisteren wel dat de Britse fabrikant van exclusieve automobielen een (zwaar bewaakte) showroom opende in Moskou. Voorlopig staan er maar drie modellen opgesteld, die direct al veel be- piang Een jongetje speelt met de brokstukken vanuit Afghanistan op grensposten aan de ne licht gegeven om de grensposten desnoods van wat eens zijn school was in het Tadzjiekse greqs met Tadzjikistan en Afghanistan. Daarbij met geweld te beschermen. De Russische grensplaatsje Piang. Het gebouw werd begin kwamen behalve 25 grensbewakers ook twee- grenswachten zitten in de voormalige Sovjet deze week verwoest bij aanvallen van Tad- honderd burgers om. Het Russische parlement republiek op verzoek van Tadzjikistan, zjiekse rebellen en Afghaanse moslimstrijders heeft de regering in Moskou gisteren het groe- foto epa pete novikov tallinn. hansgeleunse correspondent De inwoners van Narva, een voornamelijk door etnische Russen bewoonde stad op de grens van Estland en Rusland, kunnen vandaag en morgen naar de stembus om zich uit te spreken over de toekomst van hun stad. In Tallinn vraagt de Estse regering zich af wat de Russen nu precies van plan zijn. Een referendum over 're gionale autonomie' en 'zelfbe stuur* of een 'gewone opinie peiling1? dreigend vinden ze het in elk geval, de Estse politici. Tunne Kelam, vice-voorzitter van het parlement en bestuurslid van de (regerings) Partij van Natio nale Onafhankelijkheid, ziet er een vanuit Moskou gedirigeerde poging in om de klok terug te draaien. „Het zijn daar in Narva oude communisten, die niet alleen hun machtsposities willen be houden, maar er ook niet aan willen dat Estland echt een on afhankelijke republiek is. Ze ge bruiken onze nieuwe vreemde lingenwet als aanleiding, roe pen dat ze zich gediscrimineerd voelen, maar waar het om gaat is dat ze verlangen naar de goe de oude tijd van het Sovjet-rijk. En dergelijke sentimenten spe len in Moskou heel duidelijk ook", zegt hij. Een dag eerder was er druk ver gaderd in de grensstad Narva. De 85.000 inwoners, op 2500 na allemaal Russen, vrezen voor hun toekomst in 'tweede vader land Estland'. De aankondiging van het referendum was een reactie op de vreemdelingenwet die eerst door het Estse parle ment was aanvaard, vervolgens door president Meri niet werd ondertekenden uiteindelijk op een flink aantal punten veran derd op 6 juli werd aangeno men. Met de zegen van CVSE-men- senrechtcommissaris Max van der Stoel, voormalig minister van buitenlandse zaken maar in zijn politieke nadagen een actief bemiddelaar tussen Esten en Russen. Maar dankzij Van der Stoels interventie, de dreigende geluiden van Moskou en kritiek van de Raad van Europa zijn de echt scherpe puntjes uit die vreemdelingenwet verwijderd. Waar het om gaat, zegt Kelam, is dat de Russen zo n 500.000 op een bevolking van bijna 1,6 miljoeh kiezen. Ofwel voor hèt behoud van hun Russische nationaliteit, maar dan moeten ze een verblijfs- en werkvergun ning aanvragen willen ze in Est land kunnen blijven. Of opteren voor de Estse nationaliteit en de Estse taal Ieren. Dat valt velen moeilijk. Het is immers een im pliciete erkenning dat ze dit land na de inval in 1940 ruim vijftig jaar bezet hebben gehou den en het niet langer hun ei gendom is. Worden de Russen als minder waardig behandeld of tot slachtoffer van zucht naar wraak gemaakt? Kelam: „Er valt hier best samen te leven. Ons grote probleem is dat we de 'ge wone Rus' niet bereiken. Dat we er niet in slagen om uit te leg gen dat er voor ieder die zich aan de Estse wetten en regels houdt een toekomst is in dit land. De nomenklatoera heeft daar nog de macht, heeft de Russisch-talige media in de greep. Er wordt op een vreselij ke manier gestookt. Bovendien kijken de meeste Russen hier naar de Russische televisie en die kun je niet van objectieve berichtgeving over Estland be schuldigen". Toch zal er snel een oplossing moeten komen. Het noordoos ten is het industriële centrum van het land, alle energie komt er vandaan. Vladimir Tsjoeikin, voorzitter van gemeenteraad in Narva en voormalige commu nistisch partijsecretaris, heeft al gedreigd het land in duisternis te hullen. kijks trokken. Rolls-Royce, dat vorig jaar over de hele wereld maar 1376 wagens verkocht, hoopt in Rus land zo'n dertig auto's per jaar te slijten ondanks de prijs van rond de 360.000 gulden. Het gemiddel de Russische maandinkomen komt de veertig gulden niet te boven. foto ap Alexander zemlianichenko De Franse generaal Michel Lo- ridon heeft niet-Franse vrede stroepen van de Verenigde Na ties ervan beschuldigd wapens te verhandelen omdat hun re geringen nalaten soldij te beta len. Volgens de voormalige VN- bevelhebber valt een aantal contingenten van de VN-vre- desmacht regelrecht te vergelij ken met 'kruideniers op wielen' die uitsluitend deelnemen aan de VN-vredesmacht om hun ei gen defensiepot te spekken. Het geld dat zij via deelname aan multinationale vredesope raties in de wacht slepen, komt over het algemeen niet bij de soldaten terecht. Meestal ver dwijnen de inkomsten in de re- geringskas of worden ze naar rekeningen van de betreffende ministers doorgesluisd. Dit ont hult Loridon in het maandblad voor Franse ex-officieren van de militaire academie in Saint Cyr. Loridon, die zelf deelnam aan de vredestaak van de VN bij de verkiezingen in Cambodja, stelt verder dat de poging van VN- militairen om slachtoffers te voorkomen en onpartijdigheid te respecteren veelal een ave rechts resultaat heeft. Deze pas sieve opstelling ontaardt niet zelden in bloedbaden en het ACHTERGROND HAARLEM JOLANDA OUKES Tienduizenden inwoners van het Oostafrikaanse staatje Djibouti staan op het punt buurland Etiopië binnen te trekken. Ze zijn op de vlucht geslagen voor de strijd tussen regeringstroepen en opstandelingen in het noorden van het land. Het regeringsoffensief te gen de laatste bolwerken van de rebellen heeft vol gens waarnemers al aan tientallen mensen het leven gekost. Aan de strijd in Djibouti, een voormalige Franse kolonie die ligtingeklemd tussep Etiopië en Somalia, liggen tribale sentimenten ten grondslag. De twee belangrijkste bevolkingsgroepen, de Issa's en de Afars, kunnen het al jaren niet met elkaar vinden. Van tijd tot tijd komt het tot gewapende strijd. Dat de Afar-minderheid, die in het onherbergzame noorden van het land met kudden kamelen, geiten en schapen rondtrekt, daarbij altijd het onderspit delft, is niet verwonderlijk. Hun aartsrivalen, die in het zuiden en belangrijkerin de hoofdstad Djibouti hun machtsbasis hebben, beheersen de regering en het leger. De Afars voelen zich benadeeld. Hoewel de Issa's de meeste regeringsposten bezetten, is het minderwaardigheidsgevoel van de Afars voor een belangrijk deel psychologisch, een erfenis van het Franse kolonialisme. Het huidige Djibouti, een 23.000 vierkante kilometer groot onherbergzaam dor gebied, kwam in 1883 officieel in Frans bezit. De Fransen noemden het Frans Somaliland en vestigden er een steenkoolbevoorradingsstation voor Franse schepen die via de Rode Zee op weg waren naar het Suezkanaal. In maart 1967 mochten de inwoners van Djibouti zich in een referendum uitspreken over hun politieke toekomst. Ruim 60 procent wilde de banden met Frankrijk behouden. Maar in de hoofdstad, waar voornamelijk Issa's wonen, stemde 70 procent voor autonomie. De uitslag leidde tot een bloedige strijd met de Afars, die vreesden dat het land zich in geval van onafhankelijkheid zou aansluiten bij Somalia. Die vrees was niet ongegrond. De machtige Issa's zijn perslot van rekening een Somalisch volk en Somalia aaste al eeuwenlang op de heerschappij in de Hoorn van Afrika. Overigens hadden ook de Issa's redenen om zich zorgen te maken. De Afars komen oorspronkelijk uit Etiopië en ook dit land keek met gulzige blik in de richting van het Frans Somaliland. In feite heeft de Franse overheersing er voor gezorgd dat Somalia en Etiopië niet de moed hebben gehad zich aan het veel kleinere buurland te vergrijpen en dat het uiteindelijk onafhankelijk kon worden. Maar tegelijkertijd hebben de Fransen, in een poging hun machtsbasis te behouden, de twee volken behoorlijk tegen elkaar uitgespeeld. Eerst door het referendum te houden en daarmee bij Issa's en Afars de angst voor overheersing door de ander aan te wakkeren. Een jaar later door de naam Frans Somaliland te veranderen in Afar- en Issaland Territoire Francais des Afars et des Issas) om aan te geven dat er van eenheid absoluut geen sprake kon zijn. In 1977 werd Afar- en Issaland onafhankelijk en kreeg het de naam Djibouti. De Fransen bleven aanwezig omdat ze zich via een verdrag hadden verplicht de jonge staat te beschermen en omdat Djibouti economisch gezien nog niet op eigen benen kon staan. De huidige strijd is terug te voeren naar de tweedracht die de Fransen destijds zaaiden. De Afars zijn nog steeds bang dat de Issa's de hulp inroepen van Somalia en die vrezen op hun beurt dat de Afars hulp krijgen uit in Etiopië levende Afar-gemeenschappen. Die angst is overigens niet helemaal te wijten aan het gestook van de Fransen. Twee jaar geleden namelijk werd in Etiopië de Afar Revolutionaire Democratische Unie (ARDU) opgericht. Deze organisatie streeft naar een onafhankelijke Afar-staat, die de Eritrese havenstad Assab, delen van de Etiopische provincies Tigray, Wollo en Shoa en een deel van Djibouti moeten omvatten. Maar vooralsnog strijdt de Afar-rebellenbeweging FRIJD (Front voor hel Herstel van de Eenheid en Democratie) voor realistischer zaken, als vrijlating van politieke gevangenen en een nationale conferentie over democratisering. De regering van Issa-president Aptidon weigert echter te onderhandelen en probeert met geweld de Afars weer in het gareel te krijgen. Al is het maar voor tijdelijk. komt vaak voor dat burgers uit hun huizen» worden gesleept, terwijl VN-contigenten zich slechts op enkele luttele meters afstand bevinden, aldus Lorid on, momenteel militair gouver neur in Parijs. De uit de school klappende generaal, die onlangs bij terug keer uit Cambodja de vredes operatie kwalificeerde als een 'complete mislukking', ver woordt met zijn reactie de offi ciële kritiek van Frankrijk op de koers van de VN in vredesope raties. Frankrijk is de op één na grootste leverancier van militai ren aan VN-vredesmachten. Amerikaanse valt flauw bij horen woord 'seks' cincinnatiap Een Amerikaanse vrouw uit Cincinnati beweert seksueel te zijn misbruikt door een man die wist dat ze flauwvalt zodra ze het woord seks hoort. Tij dens de rechtszaak raakte ze twee keer buiten westen nadat het woord seks was gevallen. De vrouw beweert dat de 42- jarige verdachte William Grey had gehoord van haar Victori aanse kwaaltje en haar het ge wraakte woord hard toeriep in de hal buiten de voordeur van haar appartement. Daar rand de hij haar aan terwijl ze be wusteloos was, zegt ze. Gray ontkent. Een geraadpleegde psychia ter van de universiteit van Cin cinnati, Marcia Kaplan, zei dat een psychologische toestand die bekend staat als 'conversie hysterie' reacties kan veroor zaken als verlamming, stem verlies of flauwvallen na het horen van een bepaald woord. SALVADOR DE BAHIA Rtr-DPA De regeringsleiders en staats hoofden, die sinds gisteren In Brazilië bijeen zijn voor de der de Ibero-Amerikaanse top, heb ben in de nu reeds bekend ge worden ontwerp-slotverklaring kritiek op het handelsembargo dat de Verenigde Staten al drie decennia tegen Cuba handha ven. Niet het Cubaanse bewind van Fidel Castro wordt door het embargo getroffen, maar de Cu baanse bevolking. Voorts doen de deelnemende landen de Latijnsamerikaan- se staten en Spanje en Portugal een beroep op de geïndus trialiseerde wereld om gelijk waardigere handelsverhoudin gen tot stand te brengen. De Ibero-Amerikaanse bijeenkomst in het Braziliaanse Salvador keert zich in de ontwerpverkla- ring tegen alle eenzijdige poli tieke, economische en handels maatregelen van een land tegen een ander land. De zogeheten „Verklaring van Salvador" wordt vandaag ondertekend. De Colombiaanse president Cesar Gaviria meende gisteren na een ontmoeting met Gastro de indruk te hebben dat de Cu baanse leider bereid was tot en kele hervormingen. „Er is op Cuba sprake van enkele politie ke en econortiische veranderin gen. Als die zich doorzetten moet het mogelijk zijn het em bargo op te heffen," aldus Gavi- Carlos Alberto Montaner, lei der van de in Madrid zetelende anti-Castro partij Liberale Cu baanse Unie, liet weten dat hij vandaag met een eigen voorstel tot opheffing van het embargo komt. „Ik denk dat de bezorgd heid van de Latijnse leiders te recht is. Het is de bezorgdheid over de economische omstan digheden waarin de Cubaanse bevolking leeft", zo verklaarde Montaner.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5