NS vrezen veel meer agressie ie de trein Consumentenbond probeert deuk in imago te repareren Binnenland Extra tegenvaller van 100 miljoen gulden 'Ouderen in advertenties vaak gediscrimineerd' Huizenprijzen schieten omhoog Politie schiet op de verkeerde man 'Technische opleiding verlengen' Laatste blik op de Fordfabriek Was drogen in de regen 'Jaarlijks voor tonnen fraude bij benzinepomp' VRIJDAG 16 JULI 1993 3 Door groeiende stroom asielzoekers Het kabinet kampt met een fi nanciële tegenvaller als gevolg van de steeds grotere stroom asielzoekers. Minister d'Ancona (WVC) heeft berekend dat er nu zevenhonderd asielzoekers per week binnenkomen ofwel ruim 36.000 per jaar. Tot nu toe werd uitgegaan van 25.000 asielzoe kers per jaar. De ontwikkeling betekent een extra tegenvaller van jaarlijks zeker 100 miljoen gulden. D'Ancona schrijft dit in een notitie aan het kabinet. Ze is er van uitgegaan dat de stroom asielzoekers ook in de toekomst onverminderd doorgaat. De ex tra kosten slaan alleen op haar eigen begroting. In hoeverre dit doorwerkt bij de vijf andere mi nisteries die geld uitgeven voor asielzoekers, is nog onbekend. Het kabinet had tot nu toe de extra kosten voor asielzoekers geschat op 600 miljoen gulden: 300 miljoen dit jaar en 300 mil joen in 1994. Daarmee vormden deze uitgaven het belangrijkste deel van een tegenvaller van 1.4 miljard gulden over 1993 en 1994, waarvoor het kabinet nog een oplossing moet vinden, ver der zijn er minder gasbaten (500 miljoen gulden) en extra EG-uitgaven (300 miljoen gul den). Met de mededeling van d'An cona is het totale financiële pro bleem voor het kabinet nog ho ger uitgekomen. Er liggen im mers nog wensen van minister Hirsch Ballin (justitie) van 200 miljoen gulden voor extra cel- Alders (volkshuisves- i bijna 100 miljoen gul- )r de Rijksgebouwen- n van Ter Beek (defen sie) van bijna 100 miljoen voor VN-vredesoperaties. Hiermee komt het totale financiële pro bleem op twee miljard gulden. Premier Lubbers Kok (financiën) willen vandaag een voorstel aan de voltallige ministerraad doen. Besluiten vallen waarschijnlijk pas mor gen. vertenties in kranten die zich richten op beter opgeleide le zers, bleken minder te discrimi neren dan die in kranten voor een breder publiek. Volgens onderzoeker Bart Klomp komt discriminatie op leeftijd voort uit de „mythe dat ouderen minder presteren, va ker ziek en inflexibeler zijn". In werkelijkheid, zo stelt hij vast, kan niet worden aangetoond dat ouderen minder presteren. „Leeftijd zegt niets over ie mandscapaciteiten." Klomp pleit ervoor discrimi natie van ouderen bij wet te verbieden. Dat komt volgens hem ook het bedrijfsleven ten goede. „Ouderen presteren en leren niet slechter, maar anders dan jongerenconcludeert hij. „Het prestatievermogen hangt meer samen met factoren als opleiding, aanleg, ervaring, ge zondheid en motivatie dan leef tijd." Het bedrijfsleven discrimineert ouderen. Ook de overheid maakt zich daaraan schuldig, maar veel minder. Dat blijkt uit een onderzoek naar de inhoud van personeelsadvertienties, verricht in opdracht van het Overleg Mensen Zonder Baan Noord-Brabant. Het rapport is aangeboden aan de vaste Twee de-Kamercommissie voor soci ale zaken. Meer dan eenderde van de advertenties (36 procent) sluit ouderen op grond van hun leef tijd uit. Meestal worden werk nemers gevraagd die jonger zijn dan 36 jaar, soms ligt de grens bij 45. AJs het om lager opgelei den gaat, ligt de 'discriminatie'- grens vaak al bij 26 jaar. Voor het onderzoek werden 1.500 advertenties onder de loep genomen uit vier landelijke en vier regionale kranten. Ad- nieuwegein/den haag gpd-anp De prijzen van koopwoningen schieten omhoog. Irr de eerste helft van dit jaar stegen ze met gemiddeld acht procent ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar. De steeds lagere hypo theekrente en de jaarlijkse huurverhoging met gemiddeld zes procent leiden tot toene mende spanning op de huizen markt. Niet zelden wordt bij verkoop meteen de vraagprijs betaald en soms zelfs meer, aldus de Ne derlandse Vereniging van ma kelaars (NVM). Het aantal da gen dat een huis te koop staat, daalde ten opzichte van vorig jaar met zestien procent. De drukte op de huizenmarkt is des te opvallender, omdat ze in een periode valt waarin het Neder land economisch juist een stuk Uit een gisteren gepresen teerd onderzoek naar de kwali teit van de zes miljoen wonin gen in Nederland blijkt dat nog maar vier procent daarvan slecht of zeer slecht is. Tien jaar geleden was dat veertien pro cent. Het gaat om 252.000, voorna melijk vooroorlogse woningen. Ze staan vooral in de vier grote steden. Daar verkeert een vijfde van de woningen in slechte of zeer slechte staat van onder houd. Uit het onderzoek, dat uit een steekproef onder 26.000 wonin gen bestond, blijkt dat de kwali teit van zestien procent van de woningen redelijk tot matig is en van tachtig procent ronduit Een 18-jarige Hagenaar die twee dagen geleden door een agent in zijn been is geschoten, blijkt niet betrokken te zijn ge weest bij een gewapende over val op een koffiehuis, zoals de politie aanvankelijk dacht. De politie had tijdens een schiet partij op de Delftselaan in Den Haag niet de vermeende over vallers, maar een groepje auto dieven voor zich. De rijksre cherche heeft de zaak in onder zoek. Bij de schietpartij is volgens de politie vier keer geschoten. Er zouden drie waarschuwings schoten zijn gelost en er zou een keer op een verdachte zijn geschoten. Behalve de 18-jarige autodief is daarbij ook zijn 13- jarige hulpje gewond geraakt. Beiden worden verpleegd in een ziekenhuis. Voorafgaand aan de schiet partij was de politie gealar meerd vanwege een gewapende overyal op een koffiehuis aan de Elandstraat. Toen agenten een auto zagen rijden die aan de be schrijving van de vluchtauto voldeed, werd direct de achter volging ingezet. Die eindigde op de Delftselaan toen de vluchters tegen een geparkeerde auto re den. Toen de vijf inzittenden probeerden te vluchten, heeft de politie geschoten. Biesheuvel gaat bemiddelen in ruzie schippers rotterdam/brussel anp Minister Maij (verkeer en water staat) heeft oud-premier Bies heuvel gevraagd te bemiddelen in het conflict in de binnen vaart. Biesheuvel zal zich de ko mende dagen oriënteren, waar na hij zo snel mogelijk als be middelaar aan de slag zal gaan. Ongeveer zestig schippers hebben gisteravond de Vol- keraksluizen in Willemstad en kele uren bezet. In Amsterdam bezetten dertig schippers de Oranjesluizen enige tijd. De po litie, die de acties grimmiger vindt worden, heeft een einde gemaakt aan de blokkades. Er zijn bijna dagelijks blokka des van actievoerende schip pers om niet-actievoerende col lega's te dwingen het werk neer te leggen. De acties van zo n 500 Nederlandse binnenschip pers zijn hun derde week inge gaan. Op de schippersbeurzen in België zijn gisteren opnieuw geen vrachten voor Nederland aanvaard. Verder blokkeerden Belgische schippers uit solidari teit ook enige tijd een sluis in Evergem bij Gent. Valse bommelding bij asielzoekers hoek van holland Vier Scheveningse sportduikers hebben voor de kust bij Hoek van Holland een bijzondere ontdekking ge daan. Ruim buiten de territoriale wateren stuitten ze vorige week op een kostbaar bronzen kanon. Dat gebeurde tijdens de inspectie van het wrak van de achttiende-eeuwse Hollandse oor logsbodem Delft. Het kanon is inmiddels geborgen. Het stamt uit 1765, verkeert in perfecte staat en is historisch van grote be tekenis. foto gpd cees kuiper Zes jaar en TBS voor moord op vrouw den bosch De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 41-ja rige man uit Spijkenisse tot zes jaar onvoorwaardelijke celstraf en TBS met dwangverpleging veroordeeld. De man stak in janu ari in Boxmeer een 30-jarige vrouw dood. Hij had haar tijdens zijn werk als vrachtwagenchauffeur leren kennen, ging af en toe bij haar op de koffie en projecteerde zijn seksuele fantasieën op haar. Toen zij op een dag in januari niet op zijn avances inging zij was gelukkig getrouwd stak hij haar dood. Deskundigen beschouwen de man als sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Aantal geweldsincidenten met 27,5 procent gestegen Veel meer agressie in de trein. Dat vrezen de Nederland se Spoorwegen. Over de eerste vijf maanden van dit jaar steeg het aantal incidenten waarbij een strafbaar feit werd gepleegd met 27,5 procent. Als dat zo doorgaat, moeten de NS rekening houden met in totaal 1.225 inci denten met agressie. Vorig jaar waren dat er 961. Opval lend is dat steeds meer reizigers onderling aan het bak keleien slaan. Ook bij het agressiemeldpunt van de Spoorwegen kwamen de eerste vijf maanden van dit jaar 27,5 procent meer meldingen binnen dan vorig jaar. Het meldpunt, in 1991 ingesteld na dat een conducteur in een trein was vermoord, registreert zowel verbaal als fysiek geweld tegen NS-personeel. In januari van dit jaar stelden NS vast dat de drukte in de trei nen bijdraagt aan de groeiende agressie, vooral tussen reizigers onderling. Of die verklaring ook nu opgaat, is onduidelijk. De spoorwegpolitie durft op dit moment geen uitsluitsel te ge ven over oorzaken. „Daar moe ten we nog eens goed naar kij ken", zo stelt K. Witteman, staf lid van de spoorwegpolitie. Het verbale en fysieke geweld tegen conducteurs komt vol gens NS in principe voort uit problemen bij de kaartcontrole. in drie van de vijf gevallen is er een direct verband tussen de agressie tegen de conducteur en het ontbreken van een plaats bewijs. Opmerkelijk is daarbij de groei van het aantal zwartrij ders: 112.262 in 1991 tegen 150.431 in 1992. Volgens de spoorwegpolitie houdt deze stij ging regelrecht verband met de veel scherpere controle. Er zijn dus geen zwartrijders bijgeko men, maar er zijn er meer ge pakt, aldus de NS*. Veertig pro cent van hen betaalt alsnog. De overige zestig procent wacht een rechtzaak, waarbij NS de kosten volledig trachten te ver halen op de wanbetaler. De spoorwegpolitie wil de strijd tegen de zwartrijders ver der opvoeren. De wetgeving biedt de mogelijkheid om kaart jes ook op het perron te contro leren. Dat gebeurt al enige jaren bij de nachttreinen en bij het vervoer van voetbalsupporters. De NS willen deze succesvolle kaartcontrole ook bij andere treindiensten toepassen. Zelfs reizigers op drukke spitslijnen kunnen worden verrast door controle „bij de roltrap". De NS vinden dat het de goe de kant op gaat met het suppor- tersvervoer. Zo is de schade aan treinstellen gedaald van bijna 210.000 gulden in het seizoen '91/'92 tot 75.000 gulden in het afgelopen seizoen. •s-gravendeel De 160 ex-Joegoslavische bewoners van het op vangcentrum De Aalfuik in 's-Gravendeel zijn gistermiddag een paar uur geëvacueerd. Volgens een anonieme melding zou om drie uur 's middags een bom ontploffen. De politie vond echter niets. Om half drie besloot burgemeester M. Salet tot evacuatie over te gaan. „We hebben tot die tijd gewacht, om onrust te voorkomen. De bewoners maken een emotionele tijd door. Deze gebeurtenis kost hen drie dagen van hun leven", zo verklaarde de burgemeester. Hoger salaris voor dorpsburgemeester den haag Burgemeesters van gemeenten tot 14.000 ii krijgen volgend jaar een hoger salaris. Het kabinet vindt dat hun inkomen meer in overeenstemming moet zijn met de zwaarte in hun functie. Het maximum te bereiken salaris gaat naar bij- a 9.400 gulden bruto per maand, ofwel ruim 120.000 gulden per jaar, inclusief vakantiegeld. Dat maximum is nu ruim 8.500 gulden per maand. Dat komt overeen met 110.000 gulden per jaar. Twee broers bij botsing overleden Door een verkeersongeval in Eindhoven zijn gisteren twee broers van 27 en 21 jaar uit Tilburg om het leven gekomen. Het ongeval deed zich voor op het knooppunt de Hogt, waar twee snelwegen bij elkaar komen. Vermoedelijk reed de auto de broers te hard en is hij daardoor geslipt en tegen een busje in de berm gebotst. Daarin zaten drie wegwerkers. Ze Kostbaar bronzen kanon gevonden den haag anp De studieduur van technische opleidingen als chemische tech nologie, civiele techniek en werktuigbouwkunde aan de technische universiteiten van Delft, Eindhoven en Enschede, moet worden verlengd. Het is onmogelijk deze studies in vier jaar tijd af te ronden. Dat stelt het Amerikaanse bu reau ABET dat in opdracht van het ministerie van onderwijs de studies in Nederland heeft ver geleken met die in Duitsland, Frankrijken België. Volgens ABET zijn de Neder landse ingenieurs veel specialis- tischer opgeleid, terwijl er op buitenlandse universiteiten meer aandacht is voor bijvoor beeld wiskunde als bijvak. Amsterdam Tientallen jaren was de Fordfabriek langs het Noordzeekanaal een symbool van techniek en vernuft tot zij een aantal jaren geleden werd gesloten. Op deze plek komt een kolenoverslag- en kolenveredelingsbedrijf. De gemeente Amsterdam heeft de panden van de Fordfabriek voor tien miljoen gulden gekocht en zal ze voor zes miljoen gulden laten slopen. foto dijkstra bv»ruud nijpjes zandvoort» Op de strandboulevard tussen Bloemendaal en Zandvoort probeert deze gestrande Duitse toerist zijn was te drogen in de regen. foto anp arthur bastiaanse den haag*theo Voor het eerst in veertig jaar moest de Consumentenbond deze week een dreigend proces afkopen. De-bond liet een waterzuiveringsapparaat testen en kraakte het in een publikatie af. Later bleek dat het apparaat bij de test niet compleet was geweest en daarom slecht scoorde. De bond betaalt een schadevergoeding van 20.000 gulden aan de fabrikant. Een smet op de on kreukbaarheid van de gedegen consu mentenorganisatie. Het imago van on feilbaarheid is in het geding. De juristen van de Consumentenbond weten nog niet welke stappen ze zullen nemen tegen het laboratorium in Bel gië dat de waterzuiveringsinstallatie testte en verkeerd beoordeelde. De bond overwteegt de betaalde schade vergoeding bij het laboratorium terug te halen. Bedrijfsjurist T. Recter wijst erop dat het Belgische laboratorium „ter zake kundig" is. De organisatie mocht daar dus best op afgaan. Dat de zuiverings installatie bij de test niets deed „nul komma nul" wekte geen verbazing, want de installaties kwamen in het al gemeen niet al te best uit de bus. Het gaat om een nieuw produkt en het was dan ook geen wonder dat de Con sumentenbond tot een test besloot. „We kregen veel telefoontjes van leden die er meer over wilden weten." Zo gaat het vaker. Eigen experts houden de vinger aan de pols bij het beoorde len van gebruiksartikelen als audio- en videoapparatuur en wasmachines. Sommige artikelen worden in eigen huis getest, het meeste onderzoek wordt uitbesteed. De contacten met de 700.000 leden van de bond leiden nogal eens tot on derwerpen voor een test. Steekproefs gewijs wordt bovendien iedere maand aan duizend leden gevraagd wat ze vinden van de Consumentengids. Daarnaast beschikt de bond over een forum van maar liefst 2.800 leden dat af en toe wordt ingeschakeld. De 'doe- mee'ers', zoals ze worden genoemd, hielpen onder meer luiers te beoorde len. De Consumentenbond (250 man per soneel) gaat er prat op volledig onaf hankelijk te zijn. Om medewerking van de fabrikanten zit de bond dan ook niet verlegen. „De spullen die we tes ten, kopen we gewoon in de winkel." De fabrikant hoort hoe een onderzoek is opgezet en wat de uitslag is. Daar kan hij op reageren. „Veel onderzoek is genormeerd, de producent test zelf ook zo en op die manier sluit je meetfouten uit." Recter benadrukt dat in het geval van de waterfilters alle fabrikanten vonden dat de test tekort schoot. Uit zonderlijk is dat niet, want slechte be oordelingen leiden stèevast tot protes ten en goede tot advertenties waarin de fabrikant verwijst naar de Consu mentengids. De bond beoordeelt niet alleen boor Konsumenten Kontakt, het kleine maatschappelijk bewogen broertje van de Consumentenbond, houdt eind dit jaar op te bestaan. Voor de 25 medewer* kers van de stichting, onder wie de 50-jarige directeur Bert Donia, is ontslag aangevraagd. De organisatie heeft al lang te kampen met geldgebrek. Konsu- menten Kontakt (35.000 leden) is vooral afhankelijk van subsidies, onder meer van het ministerie van economische zaken. Die financiële basis bleek te smal. In het bestuur van KK zitten leden van de vakcentrales FNV en CNV en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. machines, condooms en wasmiddelen, maar houdt zich ook bezig met dienst verlening. Volgens woordvoerder M. de Vaan zal het wegvallen van de Europe se binnengrenzen de komende'jaren veel extra werk opleveren. Wat bijvoor beeld betekent het als Britse hypo theekbanken op de Nederlandse markt actief worden? En kan de Franse PTT de post goedkoper bezorgen? Volgens Recter speelt de Europese Commissie een belangrijke rol bij de bestrijding van illegale activiteiten van grote conglomeraten. De bond heeft al een paar keer een klacht ingediend over ongeoorloofde prijsafspraken. „Als je iets aankaart, blijkt Brussel be hoorlijk strijdvaardig. De Europese Commissie kan zomaar ergens binnen stappen en een de boeken controle- De Consumentenbond behartigt op de eerste plaats de belangen van zijn le den, maar er zijn ook activiteiten die dat belang overstijgen. Zo onderhan delt de organisatie in opdracht van het ministerie van economische zaken met bedrijven over leveringsvoorwaarden, service en garanties. „Want het gaat echt niet alleen om de prijs van een produkt." den haag gpd Bij benzinestations is vorig jaar voor enkele honderduizenden guldens gerommeld door pompbedienden en beroepsrei zigers, zoals vrachtwagenchauf feurs en vertegenwoordigers. De pompbedienden schreven ben zinebonnen uit voor niet ge tankte benzine ('diesel-plus') of verkochten zelf bij de super markt gekochte drank en siga retten. Dat blijkt uit onderzoek door Hoffmanns Bedrijfsrecher che in Amsterdam die vierhon derd keer door argwanende pomphouders werd ingescha keld. De dertig bedrijfsrecher- cheurs stuitten op een nieuwe soort fraude met benzinebon nen. Hoffmann senior: „Ie slaat bij de benzinepomp bier en rookwaren in, geeft een vette knipoog, schuift een briefje van vijfentwintig over de toonbank en hup, je krijgt een bonnetje voor niet getankte benzine." De rechercheurs spoorden vijf pompbedienden en drie be roepschauffeurs op die zich aan dit soort praktijken schuldig maakten. De acht zijn inmid dels ontslagen. De chauffeurs hadden jaarlijks acht- tot tien duizend gulden ten onrechte aan benzinegeld geïncasseerd. Volgens de organisatie voor transportondernemers EVO valt er voor de meeste vrachtwagen chauffeurs weinig te frauderen. Dat komt door de komst van de tachograaf, waarop alle gereden kilometers worden geregi streerd. De werkgever kan dan de benzinedeclaraties vergelij ken met de tachograaf.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3