UIT THUIS 'Zorg boet aan kwaliteit in' Het hoogste duin van Nederland ligt in Schoorl Bergschoenen keren terug Het Gesprek van de Zomerdag Ontluikende reclame Vijver bij Museumplein Cursus voor weduwen VRIJDAG 16 JUL11993 De hoogste zeeduinen van Nederland liggen bij Schoorl. Het hoogste duin van Neder land ligt in Schoorl. Die weten schap heb ik uit 'Het Neder landse Landschap' van J. Bij houwer. Maar omdat dat werkje niet bij iedereen in de boeken kast staat, had de VW van Schoorl wel eens een kam pioensbordje op het juist achter het dorp oprijzende Raderduin mogen neerzetten. Niet zo lang geleden beweerde zelfs de ANWB dat Het Kopje van Bloe- mendaal Hollands hoogste duin is. Onzin. Het topje van Het Kopje reikt niet hoger dan 37,2 meter boven Normaal Amster dams Peil; het Raderduin komt tot 54 meter. Radarpost De Duitsers wisten dat wel. Die bouwden in de Tweede Wereld oorlog boven op het duin een radarpost. Daarmee hoopten ze de vliegtuigen van de vijand al van verre te zien aankomen. Maar dat zat ze niet glad. Al na een paar dagen werd het station aan gort geschoten door een Engelse jager. De betonnen res ten van de post hebben tot voor twee jaar op het duin gelegen. Toen zijn ze weggehaald. De verblijven van de manschappen en de paardestallen (de voor malige jeugdherberg Teun de Jager) staan er nog wel. Er wordt nu gemediteerd. Hoogteverschil Hoewel je er officieel niet mag fietsen is de weg naar het Ra^ derduin bij iedere Noordhol landse wielrenner bekend. De lengte van de beklinkerde straat is op de kop af 500 meter; het hoogteverschil bedraagt 50,5 meter. Dat betekent een gemid deld stijgingspercentage van 10 procent, maar er zijn stukken waar de 18 makkelijk wordt ge haald. Ik heb de voormalige profwielrenner Harrie Jansen eens naar boven zien stampen op de zwaarst mogelijke ver snelling (54x13). Hij kreeg van ons een slagroomtaart als hij niet zou afstappen. Harry slaag- foto united photo's de boer de. Maar eenmaal boven geko men, werd hij zo misselijk dat hij moest overgeven. Die taart hebben wij opgegeten. Uitzicht Het uitzicht vanaf het Rader duin is niet echt spectaculair. Je kunt in het westen de vijf kilo meter verderop gelegen zee zien glinsteren (de Schoorlse duinenrij is ook de breedste van Nederland), maar daar blijft het bij. Dennebossen ontnemen je het zicht op de polders. Beter kun je over een prachtig, heu- v'lend schelpenpad naar de drie kilometer zuidelijker gelegen Schoorlse Nok (48 meter) wan delen of - als dat te ver is - naar het Klimduin, een hanestap naar het noordoosten. Vandaar kan je op heldere dagen heel West-Friesland aan je voeten zien liggen. Een adembene mend schouwspel. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Info: VW Schoorl, Duinvoet- weg 1, telefoon 02209 - 1504. Daar is ook een plattegrond van het gratis toegankelijke duingebied verkrijgbaar. In de rubriek 'Er is er een ja rig', die gedurende de zomer maanden verschijnt, laten wij telkens een bekende en jarige Nederlander de gelukwensen toekomen van bekende en minder bekende mensen uit onze regio. Een verjaardags kaartje dus, maar dan een van krantepapier. Soms zijn het kennissen of vrienden van de jarige, soms vreemden, die wel eens hun hart willen luchten. Vandaag is Hans Wiegel jarig, ooit minister van Binnenland se Zaken, nu, zeer naar eigen tevredenheid, Commissaris van de Koningin in de provin cie Friesland. Wiegel wordt 52 jaar. Wij wensen hem een aan gename dag en een goede ge zondheid. En voor de rest moeten de bekende regio-ge noten hem maar eens in het zonnetje zetten. Hun 'postbo de' is voor deze keer onze re dacteur Cees van Hoore. Beste Hans, Ondanks het feit dat je kandi daat-stelling voor het Neder landse presidentschap niet door gaat, wensen wij jou toch een onvergetelijke verjaardag. Têtea tête, Hans van der Bijl (eigenaar Brasserie Het Huis de Bijlen) Geachte heer Wiegel, Friesland is mooi. Maar heel Ne derland is mooier. U moet weer terugkomen. Nog vele jaren. Met vriendelijke groet, Th. Laurentius (kunsthistoricus, Rembrandt- expert, medewerker aan het programma Kunst of Kitsch?) Beste Hans, Blijf zitten waar je zit. Je vertrek naar Friesland was een karak tertransfusie. Het Binnenhof is grijs op grijs tegenwoordig. Of, als je ooit nog terugkomt, breng dan veel Friezen mee, de oudste etnische minderheid in het land. Vriendelijke groeten, Hermans Stevens (schrijver, winnaar van de An ton Wachterprijs) Beste Hans, Blijf maar lekker in Friesland, hoor. Ik vond je altijd een gewel dig goede politicus. Je was recht voorz'n raap, geen zwever. Dat heb ik altijd zeer in je gewaar deerd, ook al was je natuurlijk een tegenstander van ons. Jan Brands (ex-raadslid voor de CPN in Leiden) Beste Hans, Van harte gefeliciteerd met je verjaardag. Gezien het feit dat ik druk bezig ben met de aan staande verkiezingscampagne kan ik je helaas niet persoonlijk geluk komen wensen. Ik ga er vanuit dat we volgend jaar je verjaardag op het Catshuis vie ren. Je gezin veel gezondheid en voorspoed toewensend, met vriendelijke groet, Harry Mens (makelaar, impresario, organi sator en lijsstrekker voor de WD) Beste Hans, Naast veel gezondheid wens ik je veel bescheidenheid toe. Met vriendelijke groet, Tjeerd van Rij (wethouder Ruimtelijke Ordening Leiden) Zeer geachte Commissaris, Vanuit cle Leidse Groenhoven- straat een gelukwens naar de Tweebaksmarkt. Hopelijk vandaag tijd om ook in familiekringje jaardag te vieren. Las in de krant dat je je in gaat zetten vooreen Mata HariMu seum. Mooi initiatief. Zestig jaar na de brand van de Rijksdag geen reden voor mij om in Lei den een Marinus van clerLubbe Museum te stimuleren. Ik hoor je reclameboodschappen vaak op de radio. Hebben jullie in Friesland ook nog huizen in de aanbieding, want in cle Leid se regio is het zo langzamerhand vol? En ook hier moet toch een stukje Zuid-Hollancl groen blij- Vandaag 15 juli de dag van de elfde etappe met 4 'cols' van klasse, bedenk ik dat het fietsen op het vlakke mij beter bevalt. Volg jij de 'tour'? Of ben je meer een man van het zeilen en schaatsen? Tot spoedig. Met een gemeend 'Fiysk bloed tsjoch op!' verblijft een echte Groninger, Alexander C. Geertsema (raadslid WD, fractiemede werker Tweede Kamer) Beste Hans Wiegel, Van herte lok winskemei jo jierdei. Pas twa jeir Abraham en nog altied gelukkig in it Fiyske Ion. Wanneer frege jo us no mei te foren mei itstatenjacht? Fan de Leidse Plassen nei de Fryske marren en wer werom. Frystan moot sa prachtig wesen, dat ha- we wei al in soat fan jo vernom- men. In afwachting in hiele goeie dei ta winske! Trees Koenders/stadhuis Bestuurssecretariaat Leiden. Goed nieuws, de bergschoenen zijn terug! De bergschoenen die tijdens een slaande ruzie uit een flat aan de Diamantlaan in Lei den werden gegooid en na het tekenen van de vrede onmis baar èn onvindbaar waren. Tot dat de schoondochter van de bejaarde vindster eergisteren het verhaal over de bergschoe nen in deze krant zag staan. „Als die schoenen zó belangrijk zijn, moeten we ze maar terug geven", dacht deze mevrouw S. Flippo direct. En zo geschiedde, na goed overleg met zoon Leo (15). Want die heeft precies het gevonden maatje 40, houdt van bergwandelen en kreeg dus al gauw de door oma gevonden schoenen in de schoot gewor pen. „Hartstikke lief', reageert de ge lukkige verliezer op het wonder baarlijk goede nieuws, de dag voordat ze naar Zwitserland af reist. „Er zijn dus toch nog eer lijke mensen in deze wereld. Mijn vriend en ik zaten maar te dubben: kopen we nu berg schoenen of niet? Uiteindelijk besloten we om gewoon met sportschoenen naar Zwitserland te gaan. Maar ja, je weet na tuurlijk dat dat niet het slimste is op zo'n steile berghelling." Vandaar dus een welgemeend bosje bloemen en het verzoek aan de krant om deze eerlijke mensen nog eens hartelijk te' bedanken. „Ach", reageert me vrouw Flippo bescheiden, „we zeiden al direct: als we niks ho ren, houden we ze. En anders geven we ze terug." Dat de Mors vol briefjes hing, was de Stevenshofse ontgaan. Ze komt nooit in die wijk. Haar Leo Flippo, zijn moeder en de bergschoenen. foto henk bouwman schoonmoeder wel, ook op de dag dat in een flatje op de vier de etage ruzie uitbrak en de weglopende vriend de schoe nen nageworpen kreeg. Vallen zag schoonma ze niet, liggen wel. Een beetje uit elkaar, het kaartje er nog aan. Volgens Flippo's zoon zijn het hple dure schoenen: „Dat zag-ie aan het merk." Zelf vindt ze ze vooral zwaar: „jAIs mijn schoonmoeder ze op haar hoofd had gekregen, had ze een paar weken plat ge legen." paul van der kopij leiden In Leiden worden oude muurreda- Deze is aangebracht op de hoek van de Be- tiatief van het bedrijf Fashion Line. mes hersteld, maar er komen ook nieuwe bij. schuitsteeg en de Nieuwe Rijn en is een ini- foto henk bouwman Hulpinstellingen bang voor bezuinigingsvoorstellen WVC Hulpverlenende en andere instellingen in Leiden en omgeving hebben geschokt gere ageerd op de bezuinigingsvoorstellen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Dat ministerie wil de ko mende jaren vele miljoenen minder uittrek ken voor subsidies. Voor veel instellingen in de regio betekent dat kortingen van 1,6 pro cent volgend jaar, oplopend tot 5,6 procent in 1998. De instellingen, die de afgelopen dagen een brief van het ministerie op hun deurmat vonden, vrezen dat de kwaliteit van hun diensten achteruit zal gaan. „Wat het voor ons betekent", vraagt bij voorbeeld Francje Kraaij, coördinatrice hulpverlening van de Leidse Cortonastich- ting (een opvangadres voor vrouwen) zich af. „Als ik zo ga rekenen, hebben we vol gend jaar al zo'n vijftig-, zestigduizend gul den minder. Voor cfat bedrag kun je iemand in dienst nemen." Op het soort huizen als dat van de Stich ting Cortona-werd de afgelopen jaren al fors gekort, zegt Kraaij. „En dat terwijl vye te ma ken hebben met een groeiend aantal vrou wen, dat bij ons aanklopt. Het vervelende is dat we daarnaast ook te maken hebben met een steeds complexere problematiek. Voor heen kregen we vooral te maken met mis handelde vrouwen. Vandaag de dag zien we steeds vaker vrouwen, die te lijden hebben onder seksueel geweld." De plannen van WVC doen flink zeer, meent Kraaij. „Uitein delijk vijf, zes procent. Dan hebben we het over zo'n groot bedrag... Er moet worden nagedacht over actie. Dit laten we niet zo maar over ons kant gaan." Ook een instelling als het Klooster Bejaar denoord Mariëngaerde/Mariënweide in Warmond had liever gehad dat de brief van d'Ancona nooit was verstuurd. De werkne mers hebben er het gevoel dat de zorg straks zeker aan kwaliteit moet inboeten. „Daar ontkomen we niet aan met deze per centages", is de reactie. Het Klooster Be jaardenoord heeft de afgelopen drie jaar al jaarlijks een ton moeten inleveren. Op de subsidie van zo'n vijf miljoen gulden per jaar komt daar nu nog eens een forse kor ting bovenop. Deze bezuinigingsronde heeft voor bejaardenoorden als Mariën- gaerde op den duur 'desastreuze' gevolgen, is de opinie in Warmond. Ze voelen zich daar flink in de kou gezet. Behalve Mariën- gaerde moet ook het Klooster Bejaarden oord Oppe Ruiver van de Congregatie van de Fleilige Catharina van Siena in Voor schoten bezuinigen. Datzelfde geld voor het Kruiswerk Rijn en Duin, de Stichting Slacht offers van 'Oorlog en Geweld in Leiden, de Stichting Centrum Onderdak (eveneens in Leiden) en de Stichting Sociaal Pedagogi sche Zorg Noordelijk Zuid-Holland, dat projecten heeft voor en hulp biedt aan ver standelijk gehandicapten en hun familie. Het Regionaal Centrum Buitenlanders Rijn en Lek in j\lphen moet eveneens 'bloeden'. Al zegt een woordvoerster dat de consequenties van de bezuinigingen op dit moment - de slechte tijding van WVC is nog vers - moeilijk te overzien zijn. „We gaan de minister in ieder geval vragen om betere ar gumenten voor deze operatie", zegt de woordvoerster. „Maar wat het voor ons gaat betekenen, daar kan ik geen antwoord op geven." Het Centrum heeft het gevoel dat er van 'prioriteitenstelling' bij de bezuinigingsope ratie geen sprake is, terwijl het kabinet de 'kaasschaafmethode' eerder als ondeugde lijk afwees en hoge prioriteit toekende aan de zorg voor migranten, bestrijden van fas cisme en racisme. Overigens stonden ook blijf-van-mijn-lijf-huizen, zwakke groepen in de gezondheidszorg en zorg voor oude ren op deze lijst. Bij de Stichting Vrouwenopvangcentrum Cassandra in Leiden vrezen ze „de leuke dingen te moeten schrappen". Coödinatri- ce Alien Lap: „We hadden nooit gedacht dat het zo'n progressieve bezuiniging zou zijn. Elk jaar een procent minder, dat zal flinke gevolgen hebben. We zullen er in ieder ga- val zo goed mogelijk voor moeten waken dat de intensieve hulpverlening die we hier geven niet in het gedrang komt." Het Museumplein in Amster dam wordt niet bebouwd; er zal een vijver worden aange legd, waarop 's winters kan worden geschaatst. Onder het plein komt een parkeergara ge. Mogelijk komt er ook een fietsroute, die het plein onder het Rijksmuseum door ont sluit. Daartoe heeft de stads deelraad-zuid van Amster dam besloten. Alle partijen aanvaardden het plan dat 68,5 miljoen gulden kost. Voor de vijver op het plein is bijna vier miljoen gulden ge reserveerd. Het stadsdeel zelf zal in totaal tien miljoen gul den bijdragen aan verkeers maatregelen rondom het plein. De herinrichting moet verder worden betaald door de gemeente Amsterdam, het rijk en sponsoring. De Regionale Instellingen voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg (Riagg) geven op drie plaatsen in de Leidse regio een cursus voor weduwen. Doel van de cursus,- getiteld 'Verlies en dan verder' is de vrouwen ver der te helpen met het verwer ken van hun verdriet. De bij eenkomsten staan open voor vrouwen ouder dan 60 jaar die langer dan een jaar weduwe zijn. De cursusleider of leidster besteedt niet alleen aandacht aan het verwerken van het ver lies, maar tracht de deelnemers ook te laten inzien welke moge lijkheden het 'nieuwe' leven heeft. Er wordt gewerkt in groepjes van maximaal tien deelneem sters. De cursus wordt gegeven in Lisse, Leiden en Alphen aan den Rijn. Voor meer informatie over de cursus en opgave kan worden gebeld met de Riagg Leiden (071-350650), de Riagg Alphen (0 J 720-75874) of de Riagg Katwijk (01718-29611). AGENDA VRIJDAG 16 JULI Leiden Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16