Zorgen over verwerken hout van huttendorpen 'Het bordje raadhuis laten we zitten' Rijnwoude moet schade vergoeden Den Hertog krijgt bewoners Rijn- en Veenstreek Schuilen op zomermarkt VVD wil duidelijkheid over uitkeringsfraude VRIJDAG 16 JUL11993 Het afvoeren van hout, waarvan kinderen in de vakantie maanden huttendorpen bouwen, vormt voor de organi satoren een steeds groter probleem. In de Rijn- en Veen- streek mag alleen in Alkemade en Jacobswoude het hout nog worden verbrand. In andere gemeenten is dit verbo den. Hier moeten de organisatoren het naar de vuilver branding laten afvoeren. Maar dat is duur. Kinderen in Hazerswoude-Dorp bouwen dit jaar dan ook voor het laatst hutten. vakantieweek Hazerswoude- Rijndijk heeft gelijk naar een al ternatief gezocht, te meer om dat het ook erg moeilijk is om aan hout te komen, aldus be stuurslid C. Dickhoff. De kinde ren bouwen dit jaar wigwam- men van bamboestokken en oude kleden. Tevreden De huttenbouwers in Alphen aan den Rijn hebben afspraken lopen met het bedrijf Alphen Recycling. Voorzitter Thijs Wortman is daar tevreden mee. ,,We krijgen van Alphen Recy cling hout en na afloop brengen we dat daar weer terug. Het kost ons dan wel een paar duizend gulden, maar het is te doen", zegt hij. marieta kroft Het hout dat gebruikt is voor de huttenbouw in zowel Hazers- woude als Ter Aar gaat naar de vuilverbranding. Dat kost dui zenden guldens. Beide gemeen ten nemen die kosten voor hun rekening. De gemeente Rijn- woude betaalt volgend jaar ech ter niet meer. En dat betekent het einde voor de huttenbouw- week in deze gemeente. „Het is ons te duur om de afvoer van het hout zelf te betalen", zegt M. van Eijk van het comité Jeugdvakantieweek Hazerswou de-Dorp. In Hazerswoude-Rijndijk bouwt de jeugd dit jaar al geen hutten meer. Het comité Jeugd- Autokrakers weer actief regio Op drie plaatsen in de regio zijn vannacht weer bedrijfs auto's opengebroken. In Rijnsaterwoude werden een autotele foon, een fototoestel en het kentekenbewijs uit een auto gesto len. Daarnaast waren de dieven ook actief in Leiderdorp en Zoe- terwoude. Bij de politie was vanochtend nog niet bekend wat er uit deze auto's is weggehaald. Volgens een woordvoerder van de politie wordt er gedacht aan het optreden van een groepje au tokrakers. Banden van auto gestolen alphen aan den run Van een auto, die aan de Hoorn in Alphen stond geparkeerd, zijn in gisternacht de vier velgen met banden gestolen. De eigenaar van de Austin trof zijn vervoermiddel gis terochtend op stenen aan. De totale waarde bedraagt 2750 gul den. Kluis leeggehaald zwammerdam Uit het kantoor van een bedrijf aan de Molen straat in Zwammerdam is 1000 gulden uit een kluis gestolen. Ook werden bedrijfspapieren ontvreemd. Vermoedelijk heeft een insluiper zijn slag geslagen. De dader had het overigens wel erg gemakkelijk, want de kluis was open, omdat er geregeld geld of papieren uit gehaald moesten worden. In veel gemeenten is het ver boden om een vreugdevuur te maken van het hout dat voor de hutten is gebruikt. Er ontstaat dan bodemverontreiniging en als het geverfd hout betreft, ook nog luchtvervuiling. Toch tillen de gemeenten Alkemade en Ja cobswoude daar niet zo zwaar aan: de hutten gaan daar in vlammen op. F. Zweekhorst van het politiedistrict De Rijn- en Aarlanden heeft geen goed woord over voor de gemeenten waar het verbranden nog kan. „Bedrijven mogen dat ook niet. Gemeenten moeten juist het goede voorbeeld geven. Boven dien moet je juist bij kinderen het milieubewustzijn bijbren gen." „Aan de afvoer hangt een prijskaartje", zegt gemeentese cretaris J. van Elk van de ge meente Alkemade. „De prijs mag niet onoverkomenlijk hoog zijn. We he.bben verschillende mogelijkheden bekeken en be sloten het hout te verbranden. Een belangrijke voorwaarde is dan wel dat het schoon hout is, het mag niet geverfd zijn en er mag ook geen ander materiaal tussen zitten zoals plastic." Plezier Van Elk wijst ook op het ple zier dat de kinderen beleven als het ho,ut in vlammen opgaat. Bovendien is de brandweer er altijd bij als het hout wordt ver brand. Die kan het gelijk be schouwen als een oefening. De gemeente Jacobswoude heeft het hout vorig jaar laten versnipperen. Dat heeft haar zoveel geld gekost - bijna 8000 gulden - dat ze daarvan is terug gekomen. Dus dan moet het maar weer een keer in de fik, vindt de gemeente. Zowel de Stichting Woutje Brugge in Woubrugge als de Vakantiekin- derweek '77 in Leimuiden zijn blij dat ze met een vuurtje de huttenbouw traditioneel kun nen afsluiten. Woutje Brugge doet er wel alles aan om de houtstapel zo klein mogelijk te laten worden. „We hebben huis-aan-huis pamfletten be zorgd met de mededeling dat het hout na afloop van de hut tenbouw kan worden afgehaald. Het zou dan in de open haar den kunnen worden gestopt", zegt bestuurslid T. Klijnstra. De gemeente Rijnwoude moet de bewoner van een apparte ment aan het Ambachtsplein in Hazerswoude-Dorp schadever goeding betalen voor zijn ver minderd woongenot. Dat heeft de Raad van State bepaald. De man had schadevergoeding ge- eist nadat de gemeente vlak achter zijn balkon een blok be jaardenwoningen had laten bouwen. Die bouw blijkt in strijd te zijn geweest met het bestemmings plan. Het blok is groter en hoger dan was toegestaan. En in te genstelling tot wat de gemeente beweerde had Rijnwoude niet de bevoegdheid om vrijstelling te verlenen van de maximale grootte en hoogte. De bejaardenwoningen staan op niet meer dan vijf meter van de woning van de Hazerswou- denaar. Hierdoor heeft hij last van inkijk en is de zon groten deels van zijn balkon verdwe- A1 in 1991 heeft de Hazers- woudenaar bij de gemeente een verzoek tot schadevergoeding ingediend. Rijnwoude heeft dat verzoek toen van de hand gewe zen. De Raad van State oordeelt nu dat die afwijzing onterecht Over de hoogte van de scha devergoeding zullen de bewo ner en de gemeente nog met el kaar in de slag moeten. Sport- en speldag in Roelofarendsveen roelofarendsveen Tijd om bij te komen van de huttenbouw krijgen de kinderen van Roelofarendsveen en Oude Wetering niet, want dinsdag staat er al weer een sport- en speldag voor ze op het pro gramma. Bij het sportcomplex De Tweesprong aan de Lucas van Leijdenlaan in Roelo farendsveen kunnen de kinde ren van vier tot en met twaalf jaar meedoen aan een levend ganzenbord. De aanvang is tien uur. Bij mooi weer duurt de sportdag tot twee uur, bij slecht weer wordt er niet gepauzeerd en dan kunnen de kinderen om een uur al weer naar huis. Bij spullen meenemen. Bij slecht weer wordt er uitgeweken naar de sporthal en moeten de kin deren dus sportschoenen mee nemen. Zuid-Holland snuffelt weer op gifbelt alphen aan den run De provincie Zuid-Holland is nog niet van plan de voormalige vuilnisbelt in de Alphense Cou pépolder af te dekken. Eerst staat een nieuw zogeheten tuchtonderzoek op stapel. Dat moet dit najaar beginnen. Vlak na de zomervakantie wordt be keken op welke wijze het onder zoek het best kan worden uitge voerd. In de laatste vergadering van de projectgroep Coupépolder drong de streekcommissie er op aan offertes aan te vragen voor het afdekken van de belt. De commissie vindt dat een lucht- onderzoek heel gedetailleerd moet zijn. In dat geval zou een onderzoek duurder kunnen uit vallen dan het afdekken van de vuilnisbelt. Voorlopig is de provincie niet van plan om offertes aan te vra gen voor het afdekken van de Alphense gifbelt. „Dat zou wat voorbarig zijn", laat woordvoer der H. Meengs weten. Wanneer uit het onderzoek naar de meest geëigende onderzoeksmethode mocht blijken dat het luchton- derzoek extreem duur wordt, kunnen eventueel alsnog offer tes worden gevraagd. In dat ge val zou het goedkoper kunnen zijn om meteen maar, zonder luchtonderzoek, de belt aan de bovenkant af te dekken. alphen aan den rijn Speelgoed waar de jeugdige eigenaars mee zijn uitgespeeld, glazen waar al jaren niet meer uit is gedronken en asbakken die zich de laatste peuk al niet meer kunnen herinneren. Voor wie het weinig zomerse weer gisteren weerstond, was het allemaal te koop op de Alphense zomermarkt. De kin deren die hun rommel voor een paar kwartjes te koop aanboden, hadden in elk geval zo hun eigen manier om de tijd droog door te komen. Gisteren was de tweede aflevering van de zomermarkt in de Julianastraat. De derde en vierde editie staan gepland voor 29 juli en 12 augustus. foto ben de bruyn Dag extra pret vakantieweek De kinderen in Nieuwe We tering kunnen zich volgende week uitleven. Het open huis, duurt vier dagen in plaats van drie. De kindervakantieweek begint dinsdag in het cultu reel centrum aan de Achter weg 90, waar de kinderen fi guurzagen, verven, sieraden maken en knutselen. Vrijdag worden in de och tend spelletjes gedaan. Tus sen de middag wordt er gepicknickt, maar bij slecht weer wordt er in het cultureel centrum jjegeten. 's Middags De zaal is open van negen tot twaalf uur en van half twee tot vier uur. Voor inlich tingen: 01713 - 16675. Het WD-raadslid R. Blom wil snel duidelijkheid over de om vang van de uitkeringsfraude in Alphen. De sociale recherche werkt sinds een paar maanden aan de mogelijke fraude van 190 uitkeringsgerechtigden in de ja ren 1989 en 1990. Blom wil we ten hoe ver dat onderzoek in middels is gevorderd. De 190 uitkeringsgerechtig den hadden naast hun uitkering ook andere inkomsten. Dat mensen in hetzelfde jaar naast een uitkering ook andere in komsten hadden wil nog niet zeggen dat zij fraudeerden. Wanneer iemand zijn inkom sten netjes opgeeft bij de sociale dienst is er bijvoorbeeld niets aan de hand. Volgens Blom varieert het be de Alphenaren de sociale dienst mogelijk heb ben opgelicht van 500 tot 70.000 gulden. Hij vraagt zich af of de Alphense sociale recherche wel bij machte is om 'deze omvang rijke aantallen' doeltreffend te onderzoeken. De afdeling socia le zaken heeft de afgelopen ja ren met een tekort aan man kracht haar werk moeten doen. Door de krapte bleef een deel van het werk liggen, wat de ge meente eerder dit jaar een boe te van 100.000 gulden oplever de. Een woordvoerder van Al phen meldt dat nog niet duide lijk is welk deel van de onder zochte uitkeringsgerechtigden daadwerkelijk heeft gefrau deerd. Alle betrokkenen zijn in middels al wel verhoord. Angst voor bezwaarschriften is ongegrond De kans is toegenomen dat het karakteristieke gemaal Cornelis den Hertog bewoond wordt. Degene die er gaat wonen zal geen bezwaar kunnen maken* tegen de werking van het er naast gelegen gemaal Vieram- bacht. Het waterschap De Aar- landen was bang dat dat zou gebeuren, maar die angst is on gegrond. Tot die conclusie komt de Stichting tot Behoud van het Alphens Erfgoed na een onder zoek. Het is, aldus de stichting, mo gelijk om de potentiële bewoner te 'verbieden' bezwaren in te dienen tegen de werking van het andere gemaal. Een derge lijke voorwaarde kan worden vastgelegd in een zogenoemd kettingbeding. De Aarlanden, nu nog eige naar van het pand aan de Hei manswetering, wil het gemaal wel van de hand doen, maar eiste tot nu toe dat het pand nooit zou worden bewoond uit angst voor bezwaarschriften te gen het gemaal Vierambacht. Volgens de Stichting tot Be houd van het Alphens Erfgoed is bewoning van het pand de enige mogelijkheid om de kos ten in de hand te houden. „Wij wachten daarom met spanning op het moment dat het water schap het gemaal aan ons wil overdragen", zegt voorzitter D. Muller van het Alphens Erfgoed. De bedoeling is dat de stichting het gemaal koopt voor het sym bolische bedrag van één gulden. Muller zegt nu al 'twee jaar met die gulden op zak te lopen'. Dijkgraaf D. Kemp van het waterschap laat de bevindingen van de stichting onderzoeken door ëen eigen juridisch advi seur. „Toen wij de brief van de stichting enkele weken geleden binnenkregen, heb ik die meteen doorgestuurd naar onze jurist. Ik hoop dat de uitslag snel binnen is en we de zaak kunnen afronden", aldus Kemp. Verbouwen Inmiddels is de stichting al be zig met de voorbereidingen voor de verbouwing. Bekeken wordt hoe het gebouw moet worden gerestaureerd en hoe veel dat allemaal gaat kosten. Gerekend wordt op vier ton. Zo dra het gemaal wordt overge dragen, haalt de stichting oude plannen om geld in te zamelen bij het publiek uit de kast. Daar naast verstrekken zowel de pro vincie ais de gemeente subsidie. De belangstelling om in het gemaal te gaan wonen is groot, zegt Muller. Hij schat dat er on geveer tien mensen op de lijst staan die eventueel in aanmer king. willen komen vóór dit pand. „Als er nog meer belang stellenden zijn dan moeten ze dat als de duvel melden bij het secretariaat", aldus de voorzit ter. Hij weet niet wat de kost prijs zal'zijn voor het gemaal. „Dat durf ik zelfs bij benadering niet te zeggen. Als het opge knapt is, laten we het t. Leiderdorps paar koopt voormalig gemeentehuis Hazerswoude-Dorp hazerswoude-dorp» kees van kuilenburg Het bordje 'raadhuis' gaat er niet af. Ook de gebrandschilder de ramen moeten blijven zitten. Daardoor heeft het pand aan de Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp juist die bijzondere waar de voor Carolien van Berkel en Alexander van den Berg. „We waren op zoek naar iets origi neels. Dit beantwoordt precies aan onze bedoelingen", zeggen de twee Leiderdorpers. „Vooral ook de schitterend gerestau reerde kerk waar we tegenaan kijken. Prachtig gewoon." Alexander en Carolien waren de hoogste bieder en de uitein delijke koper van het voormali ge 'huis der gemeente' in Ha- zerswoude. Tot 1965 deed het door architect Jan Dekker ont worpen pand uit de zogenoem de Delftse School dienst als zo danig. De ambtenaren verhuis den naar de Rijndijk. Wel werd er daarna nog twee jaar lang eens in de twee maanden een vergadering van de gemeente raad gehouden. Daarna is het gebouw gebruikt als vergader ruimte, muziekschool en als on derkomen voor de Loge van Vrijmetselaars. De twee Leiderdorpers waren al jaren op zoek naar iets aar digs om te kopen. In veel dor pen liepen ze rond en fietsen ze op 'jacht' naar een leuk onder komen. „Een leuk huisje in een aardig dorpje in de omgeving van de grote steden was ons doel. Dat bovendien ook nog aan ons budget moest voldoen. Meestal was het te duur of er stond een afgrijselijke keuken in. Opnieuw inrichten zou het dan weer een stuk duurder ma ken", legt Van den Berg uit. „In mei waren wij op bezoek bij mijn oom en tante die vroeger naast het raadhuis in Hazers woude-Dorp gewoond hadden. Baar hoorden we dat het ge bouw te koop was", vertelt Ca rolien. „Dinsdag keken we en woens Carolien van Berkel en Alexander van den Berg: „Wij zijn nu al gek van het pand terwijl we de sleutel nog niet eens hebben." dag brachten we ons bod uit. Dat moest op stel en sprong omdat het de laatste inschrij vingsdag was", legt de nu nog samen met Alexander in een flat in Leiderdorp wonende Ca rolien uit. „We boden min of meer in de 'blind', want we hadden geen tijd om deskundi gen even te laten kijken hoe het gebouw er bij stond. Maar wij waren zo door dat pand ge boeid dat we wel moesten." Groot was de vreugde toen bleek dat de twee Leiderdorpers met 225.000 gulden het hoogste bod hadden uitgebracht. Die vreugde werd echter getem perd, nadat er van diverse zij den werd geopperd dat dit hoogste bod nogal aan de lage kant was. „We zagen het niet meer zitten. Een hoger bod van onze kant zou ondenkbaar zijn. Het maximaal haalbare hadden we geboden. Dus konden we het naar ons idee wel vergeten. Grote blijdschap toen we tij dens onze vakantie in Guate mala hoorden dat de gemeente raad het toch aan de hoogste bieder had gegund", aldus de Overigens beseft het tweetal dat er heel wat moet gebeuren om het huis leefbaar te maken. „Daar trekken we vijf jaar voor uit. We zijn beiden handig en hebben veel schare familie, vrienden en bekenden. De grote klussen moet je laten doen door een aannemer. Voor de rest vin den we het leuk om na een week werken lekker aan de slag te gaan in het huis. De flat waar we nu in wonen was ook enorm uitgeleefd. Op dat gebied heb ben we wel enige ervaring." Raadzaal In de voormalige raadzaal waar foto ben de bruyn. tot en met 1967 de Hazers- woudse gemeenteraad verga derde komt de woonkamer. „Dat lijkt enorm groot, maar dat valt best mee. Als je het verge lijkt met onze huidige kamer scheelt dat niet zo bar veel. Al leen die hoogte van het plafond geeft een ruim idee. Datzelfde geldt voor het trapportaal. Twee mensen kunnen daar gemakke lijk passeren. Ook dat portaal geeft een beeld van het markante huis, waar we zo gek op zijn, terwijl we nog niet eens de sleutel hebben."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14