Onderzoek kunstroof vlot niet 'Er brandde altijd fel licht achter de gordijnen' 'Pluimveebedrijf stinkt nog steeds' Jazzmiddagen komen weer terug Regio Usboer blijft ongewenst op Voorschotense markt 1 v' ShHÉIÉ Recreatiedag in Vlietland VRIJDAG 16 JULI 1993 .13 356430, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -3 Noordenaar doet zichzelf de das om nieuwkoop. Een 27-jarige inwoner van Noorden is gisteren op een bijzondere manier tegen de lamp gelopen. De man reed om ongeveer een uur 's middags in een bestelbusje op de Simon van Kapelweg toen een auto voor hem een inrit wilde inrijden. De bestelbus botste tegen deze wagen, de bestuurder verloor de macht over het stuur en kwam tot stilstand tegen een lantaarn paal. Bij controle bleek dat de man alleen was geslaagd voor zijn theorie-rijexamen. Opgaan voor het begeerde roze papiertje had hij nooit nodig gevonden. wassenaar gert visser Een handicap is dat van de ge stolen schilderijen nog.geen fo to's beschikbaar zijn. Dat zegt beleidsmedewerker A. Du Croix Timmermans van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Zoetermeer. De eige naar van de schilderijen heeft achterwege gelaten foto's van de werken van onder meer Breitner, Mauve, Maris en Is- raëls te maken. Die worden nu gezocht in kunstcatalogi en dat kost nogal wat tijd. „Als de foto's beschikbaar zijn, gaan die naar Interpol in Engeland zodat ze wereldwijd kunnen worden uitgezet", zegt Du Croix Timmermans: „Het heeft weinig zin om melding te maken dat er een winterland schap van Koekoek is gestolen. Hij heeft er zoveel geschilderd. Die mededeling zou vermoede lijk de hele kunsthandel ont wrichten." Wanneer de diefstal interna tionaal bekend is gemaakt, wordt bij handelaren en veilin gen uitgekeken naar de gestolen werken. Veilinghuizen zijn ver plicht catalogi van veilingen naar de politie op te sturen zo dat deze ze kan controleren. Bovendien zijn ze verplicht te melden wanneer zij het ver moeden hebben dat ze gestolen kunstgoederen krijgen aange boden. Gering Het oplossingspercentage bij kunstdiefstallen is echter gering: acht procent. Vaak gaan er vele jaren overheen voordat zo'n kunstwerk weer opduikt. Du Croix Timmermans beschouwt de diefstal vanuit de woning in Wassenaar voor Nederlandse begrippen als 'redelijk uniek'. „Er worden wel meer schilderij en gestolen maar vaak gebeurt dat bij een gewone huisinbraak en zijn de dieven niet specifiek naar kunst op zoek." De veron derstelling van de eigenaar dat de diefstal is gepleegd in op dracht van bekenden in de kunstwereld betwijfelt hij. Daar voor zouden de werken niet be kend genoeg zijn. Ook de suggestie dat de ge stolen schilderijen allang in het buitenland zijn, volgt hij niet. „Het zijn werken die op de Ne derlandse markt het meeste waard zijn." In de praktijk blijkt overigens dat de dieven slechts een bescheiden bedrag aan de verkoop van hun buit overhou den. Volgens de medewerker van het CRI vaak niet meer dan tien procent van de waarde. De maatschappij die de schil derijen met een totale waarde van 1,3 miljoen heeft verzekerd, heeft inmiddels enkele tips bin nen gekregen over de verdwij ning. De gouden tip levert een beloning op van maximaal tien procent van de waarde van het werk dat wordt terug gevonden. De tips worden momenteel op hun bruikbaarheid onderzocht. Volgens een woordvoerder van de politie in Wassenaar is dit niet de grootste kunstroofbij een particulier die in Nederland werd gepleegd. Hij herinnert zich de diefstal van zo'n 30 schilderijen in de jaren zeven tig, ook in Wassenaar. De totale waarde bedroeg toen anderhalf miljoen. De zaak werd halfjaar opgelost. Rijnsburger krijgt plaats niet terug voorschoten liesbeth buitink Zijn apparatuur was niet ge vaarlijk en de felle woorden wisseling was vooral een uit de hand gelopen meningsver schil. Toch krijgt de Rijns- burgse koopman N.H. Hoog duin zijn plaats op de Voor schotense markt niet terug. De verkoper van ijs, snacks en koffie had de markt niet zelf moeten verlaten na de ruzie met de marktmeester, vindt wethouder F. ten Have. Woordenwisseling Het geschil tussen Hoogduin en de gemeente ontstond toen de koopman om een an dere plaats op de markt vroeg. Toen er een plaats in het midden van de markt vrij kwam, wilde Hoogduin daar gaan staan. Zijn verkoopwa gen was volgens de gemeente echter te groot en die gaf de plek aan een andere koop man. Dat was de aanleiding voor de woordenwisseling tussen Hoogduin en de marktmeester op een markt dag enige maanden geleden. Die liep zo ernstig uit de hand dat Hoogduin vertrok, omdat hij naar zijn zeggen er geen trek had om zich te laten uit schelden. Onzin De officiële lezing van de ge meente was in eerste instan tie dat de ruzie ging over bu- tagasflessen in de wagen van Hoogduin. Die zouden een le vensgevaarlijke situatie ople veren. Hoogduin is woedend over die aantijging. „Het is onzin, die beschuldiging over die gasflessen. Ik kook op elektrische kookplaten. Op mijn erewoord, ik had hele maal geen gasfles bij me. Als de marktmeester zegt van wel, voel ik me behoorlijk in de zak gescheten." Beschuldiging Ten Have trekt de beschuldi ging in. „Ik wil absoluut niet de suggestie wekken dat me neer Hoogduin met ondeug delijk of gevaarlijk materiaal op de markt staat. De woor denwisseling ging over zijn plaats op de markt en nergens anders over." De wethouder vindt echter niet dat Hoog duin nog terug kan komen op de markt. „Inhoudelijk zijn we het eens: hij wil een ande re plaats en die kunnen wij hem niet geven. En hij had niet zelf weg moeten gaan na die ruzie." Ten Have wil de zaak in september nog wel een keer voorleggen aan de raadscom missie economische zaken. Hoogduin mag dan zijn kant van de zaak toelichten. Buren hadden geen benul van illegale hennepkwekerij in Voorschoten Politie mist foto 's van gestolen kunstwerken De politie van Wassenaar heeft nog geen vorderingen ge maakt in het onderzoek naar de kunstroof bij een parti culiere verzamelaar vorige week. Daarbij werden 24 doe ken van bekende meesters buitgemaakt. Het Centraal Recherche Instituut heeft de gegevens van de gestolen kunstwerken inmiddels bij de politiekorpsen in Neder land en Europa verspreid. voorschoten wilfred simons „Het hele trappenhuis lag vol met strohalmen. Ik heb het hier beneden nu wel opgeveegd. O, is dat marihuana? Nou, daar wist ik niets van, hoor. Op de eerste etage ligt ook nog een he le berg, maar dat ruim ik niet op, want daar kom ik nooit." De bewoners van de flat aan de Voorschotense Anthonie van Leeuwenhoekkade hadden er geen flauw benul van dat er bij na pal boven hun hoofd een complete en zeer professionele kwekerij voor hasj en marihua na gevestigd was. Totdat de Leidse/Voorscho- tense politie er afgelopen dins dag een inval deed en de com plete inventaris, inclusief de planten, de deur uitdroeg. De kwekers hadden in de vierka merwoning van zo'n tachtig vierkante meter een afzuig- en irrigatiesysteem geïnstalleerd. Ze bevorderden de groei van de hennepplanten met behulp van assimilatielampen, zoals die ook in kassen gebruikt worden. Er waren gaten in de muren ge boord, zodat het systeem in de verschillende kamers met slan gen onderling verbonden kon den worden. De totale waarde van de inventaris is niet bekend, maar alleen de lampen kostten bij elkaar al zo'n 10.000 gulden. De buren aan de linkerkant dachten dat de flat onbewoond was. Maar een paar dingen viel ze toch wel op: „Als ik om half elf 's avonds de deur uitging, brandde er altijd fel licht achter de gordijnen. Ik vroeg me wel af waar dat voor nodig was, als dat huis toch onbewoond was." Ook stopten er regelmatig zeer verschillende auto's voor de deur: „Dat waren vast huurau to's", meent de onderbuurman. Post De andere buren vertrouwden de toestand boven hun hoofd al langer niet. Sinds vorig jaar juni woonde er een man alleen. Nu ja, woonde: „Hij kwam weieens de post ophalen en we groetten hem in het trappenhuis. Hij was altijd heel voorkomend. Maar Een politieagent bij de lampen die werden aangetroffen in de illegale hennepkwekerij in een Voorschotense flat. hij had ook een zwager en dat was een verlopen iemand. Dat zag ik wel. Meestal kwamen ze pas 's avonds om een uur of twaalfbinnen." De buren kregen de eerste in druk dat er iets mis was toen er van boven een aanhoudend elektrisch gezoem kwam. De buurvrouw beklaagde zich daarover bij haar bovenbuur man: „Toen ging de deur zó'n klein stukje open, meer dan twee ogen kreeg ik niet te zien. Hij zou 'm zachter zetten, zei hij, al zei hij er niet bij wat er dan wel zoemde." Daarna werd het geluid inderdaad zachter, maar het verdween niet hele maal. „Maar als je de televisie aanhad of iets aan het huishou den deed, had je er geen last De door de politie gezochte hennepkweker woont in Den Haag. De onderburen verwach ten niet dat hij ooit nog weer naar Voorschoten terugkeert. „Dit is maar een klein buurtje, waar iedereen iedereen kent. Ik denk dat hij met de nek wordt aangekeken. Bovendien is hij nu voortvluchtig." Wel maken ze zich zorgen over de brieven bus, die propvol zit en niet wordt geleegd. De buren zijn bang voor brandstichting in de bus. Huurcontract contract moet gebeuren, weten de Voorschotense ambtenaren nog niet. „In theorie kunnen we de kantonrechter vragen het contract te ontbinden omdat hij de woning niet heeft gebruikt waarvoor deze bestemd is. Maar de praktijk wijst vaak an ders uit", zegt gemeente-amb tenaar C. Verlooij. „We sturen zeer binnenkort iemand langs om de aard en omvang van de vernielingen op te nemen. Als de huur wordt opgezegd, kun nen we de man voor de schade aansprakelijk stellen. Maar ie mand is sowieso verplicht zijn huis als een 'goed huisvader' te bewonen. Ook als hij er blijft wonen, kunnen we hem manen zijn huis te herstellen." foto jan holvast Dat de man feitelijk in Den Haag woont, verbaast Verlooij niets. „Hij staat in Voorschoten ingeschreven. Hij heeft zich in Den Haag als inwoner uitge schreven. Zolang hij hier de huur betaalt, is alles in orde. Maar het is natuurlijk gemakke lijk om in een grote stad als Den Haag onder te duiken. De ge meente Den Haag en de politie kunnen hem daar niet zomaar vinden." Tijdens een kort telefoonge sprek zegt de bewoner van de flat van niets te weten. „Ik heb niets met een illegale hennep kwekerij te maken. Ik kweek niets in die flat en er is geen in val geweest." Restaurant weer open dankzij alerte buurman zofterwoude uesbeth buitink De buurman ontdekte de brand op tweede pinkster dag. belde de brandweer en rende op het pand af om ra men te sluiten. Hij voor kwam daarmee dat restau rant de Vriendschap aan de Zoeterwoudse Miening in vlammen opging. „De brand is gesmoord door zuurstofge brek. Anders had De Vriend schap er niet meer gestaan beseft pachter Peter van Rijn. Het restaurant opende deze week weer de deuren. „Het enige voordeel van de brand is dat we nu noodgedwongen een soort grote schoonmaak hebbengenpudèri." De politie meldde na de brand dat er een schade was van circa 50.000 gulden. Van Rijn: „Was het maar waar! Al leen al aan schoonmaakkos ten waren we zo'n bedrag kwijt. Hoewel de brand be perkt is gebleven tot het hal letje, dus zo'n vier bij één meter, hadden we echt overal rook- eti roetschade. We hebben alleen al zestig vuilniszakken naar de wasse rij moeten brengen: gordij nen, linnengoed en al onze kleren, want we wonen bo ven het restaurant." Verder moest alles in het pand worden gewit en overal kwam nieuwe elektrische be drading. „Bovendien zijn we zes weken dicht geweest en hebben we dus geen inko men gehad. Ik kan dit na tuurlijk niemand toewensen, maar voor ons kwam het wel op een heel erg ongelukkig moment. Omdat we twee jaar geleden zijn begonnen, zitten we nog in een op bouwfase. Zo'n brand maakt het dan wel moeilijk." De Vriendschap heeft de eerste klanten alweer ont vangen, hoewel het volgens Van Rijn nog niet storm loopt. „Het is nu vakantietijd en het moet sowieso weer even op gang komen", weet hij. Bedrijven Zoeterwoude houden klachten In het nieuwe partygedeelte van Dekker in Warmond worden vanaf dit najaar weer jazzmiddagen op zondag gehouden. Links organisator Op- genhaeffen, rechts eigenaar Van der Kwast van Dekker. foto loek zuyderduin Warmondse 30-plussers krijgen hun zin warmond miep de graaff Oude tijden keren weerom. Of, zoals organisator Jan Op- genhaeffen de terugkeer van de jazzmiddagen in Warmond ver woordt: „We gaan gewoon een brok nostalgie aanboren." Jan Opgenhaeffen was heel vroeger beroepsmuzikant bij het Meteoor-kwartet, zwaaide vanaf 1970 vervolgens 17 jaar lang de scepter in het War mondse Meerrust en wist in die jaren van zijn restaurant/boer derijencomplex een praktisch landelijk vermaard jazz-ont- moetingscentrum te maken. Klinkende jazznamen als Frits Kaatee, Rob Agerbeek en Ted Easton kwamen in die tijd graag naar het kleine Warmond om daar voor een volle zaal de vaak doodsaaie zondagmiddag weg te spelen. De jazz-zondagmiddagen gingen ter ziele op het moment dat Opgenhaeffen het rustiger aan wilde doen en 'de tent' ver kocht. Dat was zes jaar geleden. De inmiddels pensioengerech tigde ex-Warmonder heeft te genwoordig zijn domicilie in Duitsland, speelt zelf weer volop in orkesten, kan het zich zelf zo rustig maken als hij zelf wil, maar gaat toch een poging doen die sfeervolle middagen weer terug te halen naar War mond.. Weliswaar niet meer naar Meerrust, maar naar de nieuwe partyruimte achter de Dekker-tennishallen. Opgenhaeffen geeft direct toe dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. „Nadat ik Meer rust had verkocht, heb ik ge woon een hele tijd niets gedaan. We zijn in ons tweede huis in Duitsland gaan wonen. Eigen lijk was ik uit beeld. Maar de laatste jaren in Meerrust had ik al weer meer tijd om zelf te spe len, dan kom je al die jongens uit het jazzgebeuren weer tegen en hoe gaat het dan: je wordt weer steeds meer gevraagd. Ik speel in diverse groepen, onder meer bij Swinging Schevenin- gen en diverse jazzfestivals. Je blijft, kortom, toch in het we reldje actief." Een en een is twee: nog altijd klampen dertig-plussers Op genhaeffen aan met de vraag of die gezellige zondagmiddagen niet terug kunnen keren. En toen de directeur van de Dek ker-hallen hem laatst vroeg iets dergelijks op te zetten in een nieuw party-gedeelte, van professioneel geluid, lichting, piano en bühne, wist Opgenhaeffen het zeker: welis waar niet in Meerrust, maar daar is wat gezelligs van te ma ken. En zo gaat het geschieden, vanaf 14 oktober om de week, van drie tot zeven. „Weliswaar kan ik daar lang niet altijd lijfe lijk bij aanwezig zijn, ik ben en blijf in Duitsland woonachtig. Zie mij maar als een soort gast heer. Ik regel de groepen, ben de drijvende kracht, zorg ervoor dat ze wat de programmering betreft maanden vooruit kun nen. Ik doe dat belangeloos, uit hobby. Dekker zelf doet de commerciële organisatie. Noem ze maar op: De Harbour Jazz Band, Frits Kaatee. al die na men gaan straks weer spelen in Warmond. We gaan er gewoon weer lekker tegenaan." zoeterwoude eric jan weterings De stank van pluimveeslachte rij- en fokkerij E. den Hertog aan de Produktieweg in Zoeter woude is helemaal niet minder geworden. Dat vinden althans woordvoerders van bedrijven die in de buurt van de kippen- slachter zijn gevestigd. Eerder deze week liet de gemeente we ten minder klachten te registre- „Dat lijkt me heel vreemd, want de stank is helemaal niet minder geworden", reageert mevrouw P.G. van Dam van het naastgelegen bedrijf Schoon- dergang. Bij deze handelaar in horecakeukens komen de klan ten regelmatig kokhalzend de zaak binnen. „Als het warm weer is en de wind staat in de voor ons verkeerde richting dan is het hier echt niet te harden. Als dit zo doorgaat dien ik nog eens een schadeclaim in." Dat zal overigens niet snel ge beuren, verzekert Van Dam. Er is volgens haar ook geen sprake van persoonlijke animositeit met de buren. „We zitten hier als ondernemers bij elkaar en ik gun iedereen zijn handel. Maar het kan te gek worden." Andere ondernemers uit de buurt van de kippenslachter be vestigen de klachten van Van Dam. „Het aantal meldingen bij de gemeente is misschien wel afgenomen, maar de stank is in elk geval niet minder gewor den", zegt een woordvoerder van het verdeelcentrum van su permarktketen Hoogvliet. Ook deze ondernemer wil het zijn buren niet nodeloos moei lijk maken. „Ik wil geen ruzie maken met de buren, maar de lucht is zeker niet opgeklaard, zoals eerder in de krant stond." Hij heeft voorlopig zijn hoop gevestigd op de gemeente Zoe terwoude. „Ik wacht af wat de gemeente doet. Zij heeft toege zegd dat de vergunning zou worden aangepast." Een woordvoerder van de ge meente Zoeterwoude zegt nu dat hij eerder deze week hele maal niet wilde suggereren dat de problemen de wereld uit zijn. „Het verhaal in de krant was te positief. Het aantal klachten over stankoverlast wordt minder, maar dat wil niet zeggen dat de mensen minder ruiken. Alleen wordt kennelijk 'niet alle overlast steeds ge meld." Een andere ondernemer op het industrieterrein wijst zelfs de gemeente aan als oorzaak van alle problemen. „Ze kunnen nu wel gaan zitten zeuren over een hinderwetvergunning, maar ze hadden nooit zo stom moe ten zijn om dat bedrijf hier toe te laten." Een woordvoerder van de gemeente kan niet een- twee-drie achterhalen wat de beweegredenen waren het be drijf (inmiddels tien jaar gele den) een vestigingsvergunning te geven. Uit het'feit dat de Raad van State tegen een deel van de hin- derwetvergunnning geen be zwaren heeft, zou kunnen blij ken dat de kippenslachterij niet van het industrieterrein ge weerd kan worden. De gemeen te denkt nog steeds wel uit de problemen te kunnen komen, 'als hel bedrijf zich maar aan de vergunning houdt Pluimveefokkerij Den Hertog wil geen commentaar geven voorschoten. In recreatiegebied Vlietland in Voorschoten wordt zondag 25 juli een recreatiedag gehou den. De activiteiten zijn be doeld voor 'het hele gezin', ze beginnen om 12.00 uur en du ren tot 17.00 uur. De deelne mers kunnen onder meer le ren kanoën, er is een puzzel- tocht uitgezet en kinderen kunnen pony rijden. Rond het gebied vaart een boot.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13