Leiden 'Hadden wij maar een Walenkamp' LEIDSE Slipgevaar in stationshal VRIJDAG 16 JULI 1993 1-356430. piv -chef Strohalmen a <3 Bewoners van een I J Voorschotense flat hadden er geen benul van dat een buurman in zijn appartement hennep ver bouwde Hutten A a Alleen Jacobswoude 11 en Alkemade ste ken de vlam nog in hut- tendorpen ter afsluiting van de kindervakantie week. Schandalig, vindt de politie Van Seggelen knokt tegen partij-elite PvdA vervolg voorpagina Een groepje enthousiaste PvdA'ers dat eens even flink de bezem door de Leidse afdeling haalt. Evert van Seggelen, lid van de door het bestuur aan de kant geschoven Taak groep Externe Communicatie (TEC), vindt niet dat hij en z'n medestanders te hoog van de toren hebben geblazen. De radicale socialisten werden echter door het partijbe stuur zonder pardon aan de kant geschoven. 1 De 47-jarige directeur van een uitzendbureau, al 15 jaar actief in de Leidse afdeling, weet niet beter dan dat de landelijke PvdA-voorzitters Felix Rotten berg en Ruud Vreeman juist willen 'dat er tegen de partij-eli te wordt geknokt'. Het voorzittersduo heeft im mers zelf het fenomeen Team '94 bedacht. De TEC maakte deel uit van het Leidse Team '94, dat de verkiezingen moet voorbereiden en dat op termijn het herstel van de PvdA als maatschappelijke en politieke stroming moet bewerkstelligen. „Het gaat niet goed met de partij in Leiden, van oudsher toch een PvdA-bolwerk", zegt hij namens de TEC. „Er zijn. mensen nodig die anders den ken dan de club die het nu al ja renlang voor het zeggen heeft binnen de partij. Onze voor naamste kritiek op de samen stelling van het bestuur en de fractie is dat er niet één échte Leidenaar in zit. Tijdens verga deringen hoor je accenten uit alle windstreken. De fractie voorzitter (Hans Baaijens, red.), overigens een aardige kerel, praat nota bene met een zachte 'g'. Er zitten veel elite-politici bij, die drie, vier jaar geleden zijn komen aanwaaien en alleen maar met hun eigen politieke 'Bestuur bestaat niet uit op macht beluste baronnen' Gerard Broekmans, secretaris van de Leidse PvdA: „Had Van Seggelen eerst maar eens het verslag gelezen van de bewuste vergadering. Zijn conclusie dat de taakgroep op een zijspoör is gezet, is overhaast." Toch zit niet één lid van de taakgroep TEC in de campagne commissie (wel in een ondersteunende werkgroep) en wordt vice-voorzitter Jan Vleggeert daarvan de voorzitter, bevestigt hij. „Maar tegen diezelfde Vleggeert heeft de rest van het bestuur ge zegd dat hij zijn kritiek op de taakgroep moet temperen." Vleggeert zelf heeft inderdaad kritiek op de taakgroep. „Die moet zich niet gaan gedragen als een soort supervisor boven het bestuur en de fractie. Ook is het niet de bedoeling dat Van Seg gelen en de anderen zich met de kandidatenlijst bemoeien. Dat is bij de PvdA in Leiden altijd een bestuursaangelegenheid ge weest." Broekmans en Vleggeert hebben grote moeite met de aandui ding 'partij-elite'. „Dat suggereert een verzameling op macht be luste baronnen. Nou, overdag werken we gewoon en alleen 's avonds, ongeveer twee keer per week, kunnen we ons met de PvdA bezighouden." Ook de opmerking over Walenkamp valt verkeerd. Vleggeert: „Met diens gevoel voor PR is niets mis. Je ziet hem inderdaad overal. Maar inhoudelijk? Hij laat toch meer ballonnen op dan dat-ie echt wat klaarspeelt. Geef me dan onze eigen Tjeerd van Rij maar. Ga maar eens bij het station kijken." „Verder zouden ook wij niets liever willen dan echte Leide- naars in de fractie en in het bestuur. Als Van Seggelen heeft, houden wij ons van harte aanbevolen." LAKENNIEUWS Jeugdorkest Het Colombiaanse jeugdorkest La Charanguita is vanmiddag niet te beluisteren op het stad huisplein. In plaats daarvan treedt het orkest op in de grote tent op het Arsenaalplein van 19.30 tot 20.30 uur. Daarvoor kunnen de eerste bezoekers van de manifestatie Leiden Culinair al een voorproefje krijgen van de salsa, merengue en rumba van de Colombiaanse jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Een eventueel batig saldo van de optredens komt ten goede aan de kindermuziekschool in Cali. Man '93 Leidenaar Arend-Jan Steenhui zen is gisteravond gekozen tot Man '93. De door de Grote Beer georganiseerde alternatieve 'mister' verkiezing kende slechts 7 kandidaten en een laag 'chippendale gehalte', maar dat was vooraf de bedoeling. De ui terst melige verkiezing werd voor een belangrijk deel gered door het optreden van het co vergroepje Blue Band. Leids botenplan vanavond op tv leiden «gert visser carrière bezig zijn, die azen op een plek in de Tweede Kamer." „Wat we nodig hebben zijn mensen met contacten in de wijken, met vakbonden en ver enigingen. Maar de meesten lo pen met hun kraag rechtop over oe markt, als ze daar al komen. PvdA'ers groeten elkaar niet eens. Ze lijken wel mensen schuw." Om daar wat aan te doen, kwam de taakgroep met het plan regelmatig bijeenkomsten te houden over discriminatie, veiligheid, horeca enzovoorts. „De politici en de burgers moe ten weer met elkaar in gesprek komen. Van zulke bijeenkom sten kan een olievlekachtige werking uitgaan. Maar de be reidheid om echt de wijken in te gaan, is nihil. Dat kan toch niet voor de grootste partij van Lei den. Ondertussen D66 een ge brek aan wortels in de Leidse samenleving verwijten. Dat is nu juist onze eigen kwaal. De huidige raadsleden werken wel hard. Ze bestuderen stukken, schrijven zelf nota's en commu niceren met gemeente-ambte naren. Ze vragen zich nooit af of wat ze doen, strookt met de wensen van de burgers. En als ze wordt gevraagd eens ergens hun gezicht te laten zien, geven ze niet thuis. Ik zou dan ook niet weten wie er straks lijsttrek ker moet worden. Wie van de Leidse PvdA wordt nu gekend en gewaardeerd door de bur gers?" „Hadden wij Joop Walen kamp (wethouder, red.) van het CDA maar. Die kom je altijd en overal tegen. Op de markt, in z'n boot, op de fiets. Die weet hoe zulke dingen werken." Het blijft lang stil voordat Van Seggelen kan zeggen wie wat hem betreft na de verkiezingen wel kunnen terugkeren: de hui dige PvdA-raadsleden Marian Walraven en Christa de Boer. Ook van het bestuur noemt hij er maar twee: Tan Toan Hok van de Jonge Socialisten en het vrqegere raadslid Elly Kerkck- hoffs. Beiden maken ook deel uit van de taakgroep. leiden Een klein, maar kostbaar foutje. Vrijwel alle tegels die onlangs in de voetgangerstunnel bij de per rons in het nieuwe station van Leiden zijn neergelegd, moeten worden vervangen. Ze zijn te glad en dat heeft al tot val- en slippartijen van de treinreizigers geleid. Als noodoplossing zijn er nu tijdelijk een paar tegels met een slijptol bewerkt om het oppervlak wat ruwer te maken. Het idee voor de schakering en vorm van de tegels is afkomstig van H. Reijnders, de architect van de Nederlandse Spoorwegen die het nieuwe station heeft ontworpen. „De architect had een paar mooie te gels uitgezocht maar vooral die blauwe blijken te glad. Er zijn inderdaad al mensen gevallen", bevestigt NS-voorlichtster B. Keizer. Ze weet niet of er ook echt mensen gewond zijn geraakt. Maar in elk geval zullen er nieuwe tegels moeten komen. Een financiële tegenvaller voor NS waarvan de hoogte nog onbekend is. Het feit dat in de tegelvloer een speciale ribbellijn voor blinden en slechtzienden loopt maakt de vervanging extra kostbaar. Het staat ook nog niet vast wanneer de stenen vloerbedekking wordt vervangen. „Maar we hebben een vergissing gemaakt en zullen dus ook voor een oplossing zorgen want op deze manier is zo'n vloer niet erg functioneel", aldus Keizer. foto loek zuydenduin COMMENTAAR Terrassen De mogelijkheden voor Leidenaars om op zaterdag en andere marktdagen op een terras te vertoeven langs het water in hun ei gen stad, blijven beperkt nu CDA-wethouder A. van Bochove is gezwicht voor de bezwaren van de marktkooplui. Deze willen de Visbrug, op werkdagen een lucratief werkterrein, niet inleveren bij de horeca die er een terras wil neerzetten. Het is jammer dat Van Bochove, die zijn vakantievierende partij genoot J. Walenkamp vervangt, zo onder de indruk is geraakt van de 1852 handtekeningen van marktbezoekers. De bestuur der, die medeverantwoordelijk is voor de door de gemeenteraad aanvaarde nota waarin zwart op wit staat dat op de markt terras sen en kramen elkaar moeten afwisselen, stelt zich zo wel heel kwetsbaar op. Wat doet hij nu als de horeca een veelvoud aan handtekeningen inzamelt van terrasliefhebbers die op de Visbrug willen verpozen? Het moet in deze discussie niet om handtekeningen gaan maar om argumenten. Die van de marktkooplui zijn ronduit zwak. Het blijft vreemd om uit de mond van een ambulante handelaar te moeten horen dat maar één plek voor zijn kraam de goede is. Ook op de verderop gelegen Aalmarkt zullen prijs, service en de koopwaar bepalend zijn voor het aantal klanten. En van een ho- reca-ondememer die vanuit een vastgenageld pand opereert, kun je niet vragen of hij zijn terras wil verkassen. Als het stadsbestuur zelfs een mengeling van markt en horeca op de marktenroute niet voor elkaar krijgt, moet het ergste wor den gevreesd voor de autoluwe binnenstad. Ook daar zijn te genstrijdige belangen in het spel, ook daar kan het niet iedereen volledig naar de zin worden gemaakt. Ook daar moeten argu menten de doorslag geven. 11.00-16.00 Hooglandse Kerk: Expositie 'Kijk op Lei den', amateurkunstenaars. 11 00-17.00 Koornbrugsteeg 2. Stadhuis: Informatiepost VVV. 12.00-22.00 Pieterskerk plein: Leiden Culinair. 13.00-23.00 Podium Bees tenmarkt: Bierbrouwersfestival mmv The Acoustic Elephants. 13.30-18.00 Vrouwenkerk plein: Praet Pop Part II mmv Stick To The Lips en The Art Bausch Gang. 20.00-01.00 Tent Arsenaal plein: live muziek en disco. 20.00-01.00 Nieuwe Rijn: Amazing Dekschuit Party 'Bit ter Sweet'. 21.00-23.00 Nieuwe Bees tenmarkt: Live muziek in de horecabedrijven. 22.00 Waterpodium Hoog straat: Royal Fireworks Music van Handel door Orkest Sorco, met echt vuurwerk. *£<tée*tfee4te*i Zaterdag 17 juli 10.00-18.00 Plein Hartebrug- kerk: Straattekenaar Van het Schip werkt aan de Nacht wacht van Rembrandt. 10.00-22.00 Lammermarkt: Kermis bij Molen de Valk. 11.00-16.00 Kerken inde binnenstad: Manifestatie 'Langs Leidse kerken'. Het plan van de Amsterdamse rederij Naco om openbaar ver voer over het water in Leiden te beginnen, staat vanavond cen traal in een reportage ('Leiden goes Venice') van NOVA, de ak- tualiteitenrubriek van NOS- /VARA. De rederij zal het plan toelichten terwijl wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) namens de gemeente reageert. Naco presenteerde een paar maanden geleden twee plannen aan het stadsbestuur. Het ene behelst een geregelde boot- dienst door de binnenstad langs de drukke winkelstraten. Het tweede werd op verzoek van de gemeente gemaakt en gaat uit van een bootverbinding van parkeerterreinen langs de A4 en de A44 naar het centrum van Leiden. Naco denkt voor uitvoe ring van ieder plan zes boten nodig te hebben. Het college van B en W heeft tot nu toe voorzichtig positief op de plan nen gereageerd. NOVA begint om 22.30 uur op Nederland 3. Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volgeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. De munten in de buurt van de roodkoperen bakplaat zijn gekleurd. Groen voor een kinderportie, oranje voor een normale portie, blauw voor een grotere portie. Zijn vrouw Yvonne legt ze op een schoteltje en als hij daar naar kijkt, weet poffertjesbakker Martin Jansen precies in hoeveel van de 270 doppen hij beslag moet gieten. Even later schudt de 'poffer' de vergiet met suikerpoeder leeg. Daarna gooit hij even een pannekoek op, wat nog nooit is Tegenwoordig gaat het op butagas, maar vroeger zouden er onder de vier koekepannen en de poffertjesplaat kooltjes gestookt zijn door een geknielde knecht, zodat het vuur hoog bleef. Het recept is min of meer geheim. Oké, het beslag wordt gemaakt uit boekweitmeel en 'Amerikaans patent' meel. Er komt gist, stroop en zout aan te pas. Maar het is toch vooral de chef de cuisine die er de finishing touch aan geeft. Het is rustig aan de Lammermarkt op deze niet al te warme juli-middag. De poffertjesetendevreemdelingen spreken Frans, vragen en passant de weg naar het VW- kantoor of willen weten waar de Herengracht ligt. Eigenaar Jansen vertelt dat zestig procent van zijn gasten uit toeristen bestaat. Sinds 1947 is deze zeventig jaar oude kraam in Leiden te vinden. Van maart tot eind september, zes of zeven GROETEN UIT LEIDEN Gordijnen van de liefdesnisjes gaan nooit meer dicht De poffertjesetende vreemdelingen spreken Frans en vragen en passant de weg naar het VVV-kantoor. dagen per week. Vader zat er al in en opa ook. Reeds in 1865 deed de familie Jansen goede zaken in de poffertjesbranche, zodat er nu ruim twintig kramen in Nederland te vinden zijn waar een nazaat de scepter zwaait. De poffertjes zijn iets ouder. Ze komen uit Frankrijk, waar ze rond 1600 met de jaarmarkten mee naar het noorden werden gebracht. Aan de Lammermarkt worden ze verorberd in een entourage van damasten tafelkleden met plastic zeil, klapstoelen, kunstbloemen en asbakken in de vorm van een hart. Maar er is meer. Overgrootvader Jansen nam het penseel ter hand voor de schilderijen op linnen, waarop onder meer bollenvelden, strand en molen De Valk zijn te zien. De afbeeldingen dienen als achterdoek van de tien nissen, die altijd zo'n bepalend gezicht aan een Oudhollandse poffertjeskraam geven. Het zijn geen schuilplaatsen voor de foto henk bouwman wind - al trekt die extra bezoekers aan. Maar paartjes gaven zich er in vroeger tijden - voor of na het eten - even aan de geneugten der liefde over. Daarvoor hoefden ze alleen de twee strikken rond het Brussels kant los te trekken. Tegenwoordig gaan die gordijnen nooit meer dicht O tempera, o mores. Boven de vroegere liefdesnestjes hangen de wapens van tien provincies. Nummer elf. Zeeland, ligt elders. Er moet ook nog een wapen van Rotterdam zijn, waar de Jansens oorspronkelijk vandaan komen. Eigenlijk zouden die twee boven de karakteristieke spiegelwand achter de bar moeten hangen. Op de bar staat het nodige koperwerk, naast het moderne alarm. Voor wie 's avonds laat of 's nachts de 'dichtgenoerde' kraam ongestraft denkt binnen te gaan. Voor de pannekoekenliefhebber zijn er in Leiden nog twee restaurants. Naar de Scheepsbel - 'een fijne collega' - stuurt Jansen als hij vol zit wel eens klanten en omgekeerd. Ook heeft hij er wel eens over gedacht om iets anders te beginnen. Een hotel bijvoorbeeld. Maar dan klein, met een kamer of tien. Voorlopig blijft hij op de Lammermarkt, waar vroeger de boeren het handjeklap van de veemarkt even in de steek lieten om zich aan de poffertjes te goed te doen. De belangstelling ervoor is gedaald, maar de laatste vijf jaar weer stabiel f;ebleven. Er zit veel te veel ïoreca in de omgeving van de Steenstraat naar de zin van de eigenaar. Vroeger had je het met Broodje Henk, Broodje Albert en Het Poortje zo ongeveer wel gehad. Als 3 oktober nadert heeft blijven geen zin. Dan is de kraam al naar Schiedam vertrokken. Want tijdens de drukte van die dagen kun je als kok in de keuken weieens een steekje laten vallen en alles liever dan dat. In november en december verkopen de lansens oliebollen in het Rotterdamse I n poetll daarna de kraam op, die op een trailer weer haar weg naar Leiden vindt. EMJEL FAMGMANN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11