Italië woest over 'ontslag' generaal 'Voor het eerst voelde ik me een compleet mens' Buitenland Weer hongersnoden op Afrikaans continent Revolutie herdacht Abchaziërs tegen eenheidsstaat Georgië Lekker meegenomen: Dubbeldik Choco DONDERDAG 15 JUL11993 CPD Gemeenschappeli|ke I België definitief 'federatie' brussel België is gisteravond definitief een federatie geworden van Wallonië, Brussel en Vlaanderen, de drie gewesten die vanaf nu met eigen regeringen zelf hun zaakjes mogen regelen. De Belgische Senaat en volksvertegenwoordiging keurden gister avond allebei de wet goefl die de maandenlang voorbereide staatshervorming bezegelt. Opvallende strafvermindering sydney» Omdat zij vanuit haar cel de plek kon zien waar zij bijna is verkracht, heeft de 33-jarige Australische Rena Jenkins, straf- verminderring gekregen. Rena was tot 2,5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag op de man die haar probeerde te verkrachten. Het hof van beroep van de staat New South Wales achtte het ontoelaatbaar dat Jenkins zo lang wordt gedwongen naar de plaats des onheils te kijken. Minder genezingen in Lourdes parijs» Het aantal erkende wonderbare genezingen in Lourdes neemt af. De afgelopen driejaar is slechts vijf keer een onder zoek begonnen naar de genezing van een zieke die het Franse Mariabedevaartsoord had bezocht. Sinds Maria in 1858 aan Ber- nadette Soubirous verscheen, heeft de RK-kerk 65 van de 2.000 aan Maria toegeschreven wonderbare genezingen erkend. Dodental aardbeving Japan loopt op okushiri» Het dodental van de krachtige aardbeving in het noor delijke kustgebied van Japan is gestegen tot 112. Zo'n negentig mensen worden nog vermist. De autoriteiten hebben weinig hoop dat zij nog levend worden gevonden. Oekraïne veroordeelt Rusland kiev» Oekraïnse afgevaardigden hebben gisteren aanspraken van het Russische parlement op de Zwarte-Zeehaven Sebastopol veroordeeld en gesproken van ,,een agressieve politieke daad te gen Oekraïne". De afgevaardigden steunden met 316 tegen 3 een resolutie waarin het Russische parlement wordt opgeroepen de aanspraken in te trekken. Doorstappen in de trein londen De Britse spoorwegen, die af willen van hun reputatie van slonzigheid en vertragingen, denken een nieuwe manier te hebben gevonden om haar reizigers in de stations en bij het in- en uitstappen flink door te laten stappen. De spoorwegen hopen dat door het spelen van soulklassiekers van Tamla Motown de reizigers het ritme oppakken en de pas versnellen. Kurdische partij verboden ankara Het Turkse constitutionele hof heeft gisteren de Kurdi sche Volks Arbeiderspartij (HEP) verboden. De vijftien parle mentsleden van de partij moeten hun zetel opgeven. Het hof oordeelde dat de HEP met haar vérklaringen en acties de grond wet en de wet op de politieke partijen had overtreden. Zendingswerk aan banden gelegd moskou Het Russische parlement heeft gisteren een amende ment op de wet op de godsdienstvrijheid aangenomen dat bui tenlanders verbiedt in Rusland zendingswerk te verrichten. Bui tenlanders mogen geen evangelisatiewerk meer doen, geen ge schriften publiceren, geen transacties sluiten en geen reclame maken. Buitenlandse religieuze genootschappen moeten aan sluiting zoeken bij bestaande Russische kerken of religieuze or ganisaties, of accreditatie aanvragen bij de staat.Als je geen ac creditatie krijgt, en daar kunnen duizend en een redenen voor zijn, ben je uitgepraat. Al heeft God zelf je naar Rusland ge stuurd", zei de krant Izvestia gisteren in een commentaar. nairobi/monrovia adp-ap In een aantal Afrikaanse landen wordt weer op grote schaal honger geleden. Vooral in An gola en Liberia dreigt een ware hongersnood. Volgens de VN- voedsel- en landbouworganisa tie FAO krijgen zo'n twee mil joen Angolezen te weinig te eten en worden in Liberia 75.000 tot 100.000 mensen di rect met de hongerdood be dreigd. De slechte voedselsituatie is het directe gevolg van burger oorlog. De strijd tussen Angole se regeringstroepen en rebellen van de Unita leidt ertoe dat londen mary braid the independent Van 1947 en 1967 zijn tussen de 20.000 en 50.000 Britse kinderen naar alle uithoeken van het Britse rijk ge stuurd. De kinderen waren aan lief dadigheidsinstellingen toevertrouwd door alleenstaande of gescheiden ou ders. In de tehuizen, duizenden kilo meters van huis, kregen zij te maken met slavernij, mishandelingen en seksueel misbruik. Voor de meesten is het leven ook nu nog een hel. John Hennessey bracht acht jaar door in Boys Town Bindoon, een katholiek tehuis van de Christelijke Broeders in het binnenland van Australië. Hij zegt dat Bindoon zijn leven heeft verwoest. ,,lk heb altijd moeite gehad met rela ties", zegt de inmiddels 55-jarige Hen nessey, een voormalig burgemeester van een voorstad van Sydney die tegen het eind van de jaren veertig vanuit een Brits weeshuis naar Australië werd gestuurd. ,,Ik ben nooit getrouwd en wat nog het meest aan me knaagt is dat ik geen kinderen heb. Bindoon had een vernietigende uitwerking op de jongens die daar leefden. Sommigen hebben later zelfmoord gepleegd. Ve len hebben een echtscheiding achter de rug." In Bindoon zwoegden honderden kin deren, waarvan sommigen nog geen acht jaar oud waren, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat als steenhou wers. Grote rotsblokken moesten op vrachtwagens worden geladen en later met hamer en beitel tot bouwstenen worden geklopt. Volgens Hennessey en andere voormalige leerlingen waren seksueel en lichamelijk geweld door de Christelijke Broeders en oudere jon gens heel gewoon en werd er vaak honger geleden. Het enige uiterlijke teken van Hennes- seys pijnlijke ervaringen is zijn ernstige gestotter. Hij herinnert zich nog goed de afranseling door broeder Frank Kea- ney, het hoofd van de school, die vol gens Hennessey zijn spraakgebrek heeft veroorzaakt. ,,Op een dag hadden we zo'n honger, dat een groepje van ons een paar drui ven stal. Broeder Keaney kwam erach ter. De volgende ochtend, nadat we naar de kerk waren geweest, riep hij mijn naam. Ten overstaan van de hele school zette hij me op een tafel. Ik moest me uitkleden en hij gaf me een aframmeling met zijn wandelstok." Keaney, die in 1954 is overleden, was voor een jongens een monsterlijke ti ran. Zijn slachtoffers zijn dan ook ont zei over het feit dat het enorme stand beeld van 'Keaney de bouwer', met een broederlijke hand op de schouder van een jongen, nog steeds op het terrein van het Keaney College staat. Vorig jaar ontdekte Helen Lazlitt, een 50-jarige administrief medewerkster uit Melbourne, dat ze een broer en een zus had. De ontdekking veranderde haar leven. ,,Voor het eerst in mijn le ven voelde ik me een compleet mens. Voor die tijd had ik geen idee wie ik was of waar ik vandaan kwam." Lazlitt vertrok op 11-jarige leeftijd naar Australië. Ze was een van de vier kin deren die vanuit een weeshuis in Aber deen naar een ander katholiek wees huis in het Australische Adelaide werd gestuurd. Haar oudere broer Brian, die nu in Nieuw-Zeeland woont, heeft haar verteld dat hij zich nog kan herin neren hoe hun moeder haar naar een weeshuis in Edinburgh bracht toen ze nog maar enkele maanden oud was. „Toen de stichting Child Migrants Trust hem had opgespoord en hem vertelde dat zijn zusje nog leefde, heeft hij drie dagen lang gehuild. Ik heb ook nog een zus in de Verenigde Staten. Maar mijn moeder is vier jaar geleden overleden en mijn jongere broer is ook dood", zegt Lazlitt. Ze is niet verbitterd over de jaren in het tehuis in Adelaide. „We moesten de godganse dag schoonmaken, maar we hadden tenminste een dak boven ons hoofd. Ik heb echt te doen met de jon gens die in de tehuizen van de Christe lijke Broeders terecht kwamen. Hun behandeling was ronduit wreed. Mijn grootste verdriet was dat ik geen moe der of vader had die me knuffelde." Totdat ze in 1989 door Child Migrants Trust werd opgespoord, wist de 49-jari- ge Pauline Ireland uit het Britse Cam bridge niet dat ze twee oudere zussen had. Haar moeder was twee jaar daar voor overleden zonder ooit te hebben gesproken over de twee andere doch ters die ze als peuters in een kinderte huis plaatste. „Toen ik ontdekte dat ik in Australië twee zussen had, werd mij veel duide lijk. Mijn moeder heeft haar leven lang iets triests over zich gehad. Nu begrijp ik dat mijn aanwezigheid voor haar een voortdurende herinnering aan mijn zussen moet zijn geweest." Haar zussen verbleven vier jaar in een tehuis in het Britse Feitham. Ze kregen pas te horen dat ze zussen waren, toen ze naar het katholieke Goodwood weeshuis in Adelaide werden gestuurd. Hun ervaringen in Goodwood waren verre van positief. „De nonnen waren niet opzettelijk wreed, maar het was een uitermate streng regime. De kinde ren werden nooit geknuffeld of ftls in dividuen behandeld. Ze kregen weinig scholing en toen ze vijftien jaar waren, werden ze als dienstmeisjes naar het Australische binnenland gestuurd." Pauline Ireland heeft het gevoel dat ze van haar familie is beroofd en ze vindt dat de Britse regering ie weinig doet om de fouten uit het verleden weer goed te maken. „Ik ben blij dat ik weer met mijn zussen herenigd ben, maar we hebben geen gemeenschappelijke achtergrond of gedeelde ervaringen.'' vertaling: margreet heslinga ite slechts 70 procent van de totale voedselhulp op de plaats van bestemming terecht komt. Maar ook in andere Afrikaan se landen wordt de voedsel schaarste nijpend. Zo rukt in Somalia de honger wèer op en wordt Sudan geteisterd door sprinkhanenplagen die de oog sten vernietigen. In Etiopië en Eritrea dreigen soorgelijke pla gen. De voedselsituatie in het zui den van het Afrikaanse conti nent lijkt zich in vergelijking tot vorig jaar te verbeteren. Alleen Mozambique en Lesotho heb ben nog grote hoeveelheden voedselhulp nodig. parus» Met militaire parades (zoals hier op de Champs Elysées), vuurwerk en straatfeesten heeft Frankrijk gisteren Quartorze Juillet herdacht de bestorming van de Bastille en het begin van de Franse revolutie in 1789. FOTO AFP Libanon vreest aanval Israël Volgens berichten uit Libanon heeft Achmed Jibril, leider van het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina-Algemeen Commando, het land verlaten. Hij zou daarmee gevolg heb ben gegeven aan een verzoek van de regering in Bayrut. Li banon is bang dat Israël in de komende dagen een wraakoe fening zal uitvoeren voor ac ties van Jibrils organisaties in het zuiden van het land. Daar bij sneuvelden eind vorige week vijf soldaten van het Is raëlische bezettingsleger. De speciale Amerikaanse ge zant voor het Midden-Oosten, Dennis Ross, heeft eerder deze week bij zijn bezoek aan Da mascus een Israëlische bood schap over de situatie in Liba non overhandigd. President Assad heeft daarop niet offi cieel geantwoord. Israëlische vliegtuigen heb ben gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag schijn- aanvallen uitgevoerd op plaat sen in Libanon. Het Israëlische leger heeft volgens Libanese bronnen de afgelopen dagen belangrijke versterkingen naar Zuid-Libanon gestuurd. ACHTERGROND DEN HAAG ANP DIEDERIK KRAMERS Op de vlag van de republiek Abchazië prijkt een geopende hand. „Dit is een symbool van gastvrijheid, een uitnodiging voor overleg", zegt Slava Tsjirkba, vertegenwoordiger van zijn land in Europa, over het dundoek dat zijn persconferentie opsiert. Maar vooralsnog wordt de strijd tussen Georgiërs en Abchaziërs merharde hand uitgevochten. De Georgische weerstand komt voor waarnemers als een verrassing. In feite bestaat er geen Georgisch leger, maar slechts een verzameling van milities waar de discipline ver te zoeken is. Dat verklaart ook de wreedheden van de oorlog, aldus Tsjirkba: „ze hebben geen aanvoerlijnen, geen bevoorrading, dus moeten ze plunderen om in leven te blijven." Daarmee hebben de Georgiërs ook de andere minderheden in het gebied tegen zich in het hamas gejaagd. Russen, Armeniërs en Grieken strijden mee aan de zijde van de Abchaziërs. In Abchazië is geen sprake van een etnisch conflict, zegt Tsjirkba, het gaat erom dat de minderheden zich verzetten tegen Georgische onderdrukking. De Abchaziërs maken slechts 17 procent van de bevolking uit, als gevolg van verbanningen in de 19e eeuw door de Russen en de daarop volgende kolonisatie door Georgiërs. Een mono- etnische Abchazische staat ligt daardoor niet in het verschiet. Maar Georgië is er volgens hem wèl op uit De Abchazische rivièra aan de Zwarte Zee, ooit een geliefd kuuroord voor de Sovjet-elite, is al bijna een jaar het toneel van een bloedige strijd tussen Abchaziërs en Georgiërs, die begin deze maand weer in alle hevigheid oplaaide. De Abchaziërs openden een offensief tegen de Georgi sche stellingen in de plaatselijke hoofd stad Soechoemi, maar de Georgiërs hou den stand. een eenheidsstaat te vestigen, en daarin is geen plaats voor zelfstandige deelgebiedjes: dat was al duidelijk geworden in Zuid- Ossetië, waar sinds vorig jaar een wankel bestand van kracht is na gevechten met de Georgiërs. Het gaat de Abchaziërs niet om afscheiding, zegt Tsjirkba, maar om herstel van hun soevereiniteit in een confederatie met Tbilisi. Het Georgische staatshoofd Eduard Sjevardnadze is inmiddels bereid de Abchaziërs politieke en culturele autonomie te bieden, maar de Abchaziërs zijn sceptisch na elf maanden oorlog, bombardementen en wreedheden. „We zijn nog wel bereid te praten, maar binnen Georgië is er geen garantie voor onze veiligheid. De Georgische bevelhebber Georgi Karkarasjvili zei bereid te zijn 100.000 van zijn mannen op te offeren om de 97.000 Abchaziërs uit te roeien. Maar wat doet Sjevardnadze? Hij benoemt hem tot t van defensie." Rusland, de vroegere heerser in de Kaukasus, werpt nog steeds zijn schaduw over het roerige gebied. Beide partijen beschuldigen het Kremlin ervan de ander te steunen. „Er is geen officiële Russische betrokkenheid, al onze wapens hebben we zelf gekocht of veroverd op de vijand", zegt Tsjirkba over de Georgische aanklachten. „Wel vechten er vrijwilligers mee uit de Kaukasische deelrepublieken van zuid- Rusland." Rusland voert een inconsistent beleid in Abchazië, meent hij. „Vorig jaar zomer ontvingen de Georgiërs een grote hoeveelheid wapens van Rusland, waardoor zij in augustus de aanval op Soechoemi konden inzetten. Maar toen vrijwilligers uit de Russische Kaukasus zich bij ons voegden, krabbelden de Russen terug." Tussen het vechten door wordt er nog steeds gepraat tusen Goedaoeta de tijdelijke hoofdstad van de Abchaziërs en Tbilisi, onder bemiddeling van Rusland. Ook de Verenigde Naties mengen zich in het conflict: secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali heeft een speciale gezant voor Abchazië aangesteld en aangeboden 50 militaire waarnemers te sturen. Het plarf is om in Genève verder te praten, maar Rusland lijkt de zaak liever in eigen hand te willen houden. 'Negeren bevelen door militairen in Somalia onaanvaardbaar' Italië heeft gisteren woedend gereageerd op het gedwon gen vertrek van zijn hoogste militair uit Somalia, gene raal Bruno Loi. De Verenigde Naties gaven Loi, comman dant van het Italiaanse VN-contingent in Somalia, op dracht 'zo snel mogelijk naar huis terug te keren'. Kofi Annan, namens de VN belast met vredesoperaties, gaf toe dat meningsverschillen tussen Loi en het VN-opper- bevel in Somalia tot het opmerkelijke verzoek hebben ge leid. new YORK-MUQDiSHORtr-DPA-AFP malische krijgsheer Aideed, die Annan kondigde aan dat de Ita liaanse troepen waarschijnlijk de komende dagen zullen ver trekken uit de Somalische hoofdstad Muqdisho naar an dere, rustiger delen van het land in de Hoorn van Afrika. Tot het gedwongen vertrek van Loi is besloten na direct in grijpen van VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali. Loi zou zon der ruggespraak met zijn supe rieuren overleg hebben gevoerd met medestanders van de So- door de VN wordt gezocht. De VN noemen het 'onaanvaard baar' dat de Italiaanse blauw helmen weigeren gehoor te ge ven aan de bevelen van het VN- opperbevel en wachten op in structies uit Rome. De Italiaanse minister Andre- atta (buitenlandse zaken) zei 'woedend' te zijn. Het verkapte ontslag van Loi had hij uit de media moeten vernemen. Ook minister Fabbri (defensie) rea geerde bitter. In Somalia zijn 2.800 Italiaanse militairen gele gerd. De verhoudingen tussen de VN en Italië zijn afgelopen dagen in snel tempo verslech terd. Rome bekritiseerde open lijk de 'Rambo-stijl' waarmee de VN op Amerikaans initiatief hun vredesoperatie in Somalia voortzetten. Dinsdag pleitte Ita lië voor nieuw overleg over het doel van de VN-operatie en stopzetting van de gewelddadi ge aanvallen. Boutros Ghali verdedigde gis teren het harde optreden van de VN-troepen. In een vraagge sprek met de Britse televisie" ontkende hij dat de VN de greep op de ontwikkelingen in het Afrikaanse latjd zijn kwijtge raakt. Het gebruik van geweld, zoals maandag bij de VN-aanval op het commandocentrum van Aideed, is noodzakelijk om de diverse krijgsheren in Somalia te ontwapenen, aldus de VN- Eurorebellen: 'Maastricht van de baan of Major eruit' londen cees van zweeden correspondent Veertig rebellerende Conserva tieven doen in het Britse Lager huis nog een laatste poging om ratificatie van het Verdrag van Maastricht te voorkomen. De zogenaamde Tory-rebels scha ren zich achter een voorstel van de Labour-partij en de Liberaal- Democraten om 'Maastricht' in zijn geheel inclusief .de socia le paragraaf goed te keuren en brengen daarmee de positie van de regering-Major in ge vaar. Het Lagerhuis stemt vol gende week over opneming van Labour en LDP zijn der van het sociale hoofdstuk, waarin de rechten van werkne mers in de Europese Gemeen schap worden gegarandeerd. De 'Eurorebellen' binnen de Con servatieve Partij zijn er even als de regering-Major absoluut tegen, maar overwegen deson danks met de oppositiepartijen mee te stemmen. Maastricht' is dan voor Major onaanvaardbaar en hem rest dan geen andere keus dan op stappen of het hele wetsvoorstel over Maastricht niet in stem ming te brengen. De rebellen lijken erop te gokken dat Major niets voelt voor een val van zijn regering en voor de laatste mo gelijkheid kiest. Maastricht is in dat geval van de baan zijn om dat alle twaalf landen het ver drag moeten ratificeren. Een laatste poging van ex- premier Thatcher om Maas tricht in het Britse Hogerhuis te torpederen, mislukte gister avond. Met 445 stemmen tegen en 176 voor werd haar voortstel een referendum te houden over Maastricht verworpen. Ex-pre mier Thatcher hield mnog een emotioneel pleidooi voor een referendum. Zij gaf toe 'haar vingers gebrand' te hebben aan de Single European Act, die te veel macht had gegeven aan Brussel. De uitslag van de stem ming was een opsteker vodt de regering. De Conservatieve re gering en labour zijn tegen zo'n referendum. dooa a 8 ijdjeo Kf) IJt. Je krijgt er zin in bij Jamin. Joods Agentschap geeft immigratie Yemenieten toe JERUZALEM AD BLOEMENDAAL correspondent Het Joods Agentschap heeft gisteren officieel bevestigd dat in het afgelopen jaar 246 joden vanuit Yemen naar Israël zijn gesmokkeld. De bekendma king volgde op een aantal pu blicaties in de Israëlische pers, in strijd met de censuurbepa- lingen. Onbevestigde berichten over de operaties zijn vorig jaar al in een aantal buitenlandse kranten verschenen. De emi gratie-actie is geheim gehou den om de Yemenitische over heid niet in verlegenheid te brengen. De Yemenitische immigran ten zijn ondergebracht in op- vangscentra in Rehovot en As- hkelon. JDe eerste groep is vo rig jaar augustus in Israël aan gekomen. Daarna zijn telkens kleinere groepen van een paar families „via een Europese hoofdstad" overgevlogen. Berichten over de Yemeniti sche emigratie verschenen het eerst in twee kleine ultra-or thodoxe kranten. Maar toen gisteren het dagblad Ma'ariv het verhaal publiceerde, besloot het Joods Agentschap een pers conferentie te organiseren. Vol gens Uri Gordon, directeur van de immigratie-afdeling, lopen de 900 joden die in Yemen zijn achtergebleven geen gevaar. Van de 246 Yemenitische jo den die inmiddels in Israël zijn aangekomen, blijken velen zich al te hebben aangepast aan de Israëlische levenswijze. Het Joods Agentschap heeft een speciaal aanpassingsproject op gezet, dat de Yemenieten vet- rouwd moet maken met het le ven in Israël. Er zijn cursussen over onder meer het functione ren van banken, ziekenhuizen en het kopen van huizen. Er is momenteel een felle competentiestrijd aan de gang tussen de opvangcentra en ul tra-orthodoxe instituten. Vol gens Gordon proberen de or thodoxen tweedracht te zaaien onder de nieuwkomers.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5